Jaap ten Oever's nieuwe leven Zes maanden „Floriade": „Grootste tuinbouwtentoonstelling van de wereld" Drie mannen omgekomen in rioolput Bloemen, voeding, omgevng en milieu van de mens AMSTERDAM, 25-3. De grootste tuinbouwtentoonstelling ter wereld. Dat is de kwalificatie, die de Flo riade in Amsterdam mee krijgt. Zes maanden lang zal deze internationale tuinbouwtentoonstelling met 700.000 m2 natuur midden in de randstad Holland, elf binmententoonstellingen in de Amstelhal van het RAI-com- plex, en een honderdtal attracties, naar men verwacht meer dan zes miljoen bezoekers trekken. Wanneer koningin Juliana op 29 maart de expositie, die tot en met 1 oktober van de eerste drie miljoen bolbloemen tot de laatste vruchten van de herfst zal tonen, heeft ge opend is een eind gekomen aan een voorbereidingsperiode van tien jaar. In deze decade is de Floriade opge bouwd, waarbij men de mens als uitgangspunt heeft beschouwd. De tentoonstelling is dan ook aan de mens gewijd, aan zijn bloemen, zijn voeding, zijn omgeving en zijn toe komstig milieu. Landschap-architekten zyn jaren geleden al begonnen aan de voorbe reiding van dit alles. Zij hebben bo men in containers laten wortelen om ze nu te gebruiken, een groot aantal waterplanten die door milieuvervui ling dreigde uit te sterven, is opge kweekt en in de vyverpartyen uit gezet. v De invloed van de Floriade is vol gens de organisatoren nu al voor de omgeving duidelijk geworden. In het aangeplante bos is struikgewas op natuurlijke wijze tot ontwikkeling gekomen en ondanks de zich snel uitbreidende nieuwbouwwijken in de naasle omgeving hebben zich Jiier vogels en klein wild genesteld. Geweld weg uit kinder T.V.-programma's WASHINGTON, 24-3. De directies van de drie grote Amerikaanse tele visiemaatschappijen NBC, CBS en ABC hebben vrijdag hun vaornemen bekendgemaakt om hun kinderpro gramma's te zuiveren van geweld dae op de kinderen en ongunstige uit werking zou kunnen hebben. Enkele dagen geleden bevestigde een vooraanstaande Amerikaanse psychiater ten overstaan van de se naatssubcommissie die is belast met een onderzoek naar de geweldpleging op de Amerikaanse televisie ,dat er verband bestaat tussen geweldple gingen op het televisiescherm en de agressiviteit van bepaalde kinderen. De Floriade is op het gebied van de tuinbouw wat de Olympische Spelen in München zijn op het ge bied van de sport. Want ook op deze expositie zullen de vakmensen zich op verlerlei gebieden met elkaar me ten. Dat moge blijken uit de 1170 uit geschreven prijsvragen. Scholieren maken IJssel-oevers schoon KAMPEN, 25-3. Ruim 700 scholieren uit Kampen, hebben zaterdag 150 ton vuil verwijderd langs de oevers van de IJssel en bij de Ketelmond. Dit gebeurde als start van de schoon- maakaketie „Steek de hand in eigen boezem", die landelijk deze gehele week wordt gehouden. Het leger stelde vrachtauto's ter beschikking om de jongelui naar de IJsseloevers te vervoeren, 's Middags is een deel van het opgehaalde vuil op trekkers door de stad gereden als waarschuwend teken voor de burge rij, dat men niet door kan gaan met vervuiling van het milieu. Cafébezoekers beschoten AMSTERDAM, 25-3. De Amster dammers M. S. (24) en M. van K. (23) z\jn zaterdagmorgen om vier uur licht gewond geraakt door kogels die een nog onbekende man met een cy- linderrevolver op hen had afge vuurd in een café aan de Martelaars gracht in de hoofdstad. De mannen liepen beide een schampschot op aan de rechterbo- venarm. De politie nam twaalf café bezoekers voor verhoor naar het bu reau, de dader is er evenwel nog niet uitgehaald. De revolver werd gevonden in de spoelbak van een toi let in het café. Echtpaar verongelukt MEPPEL, 26-3. De 59-jarige heer H. J. Lok en zijn 53-jarige echtgenote uit Spange (Fr.) zijn zondagmiddag bij een verkeersongeluk bij Eursinge om het leven gekomen. Bij het oversteken van een voor- rangsweg verleende zij volgens de politie geen voorrang aan een andere auto. De bestuurder hiervan en een andere inzittende zijn ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Mepel gebracht. Prinses Irene blijft langer in ziekenhuis NIJMEGEN, 25-3. Prinses Irene zal langer in het Nijmeegse Radboud ziekenhuis moeten blijven dan aan vankelijk werd verwacht. De prinses is zondag met een lichte aanval van geelzucht opgenomen. Hoewel de toe stand van prinses Irene vooruit gaat zijn er enkele bijzonderheden bij ge komen, die een langer verblijf in het ziekenhuis wenselijk maken. Dit staat in een vrijdagmorgen uitgege ven communiqué van het ziekenhuis. Drinkwater in Rotterdam (nog) slechter ROTTERDAM, 25-3. Door de op- nieuw abnormaal lage waterstand van de Rijn is het drinkwater in Rot terdam de laatste dagen weer aan zienlijk verslechterd. Het zoutgehal te van,het drinkwater, dat wordt ge leverd door het bedrijf van de Bee- renplaat, is gestegen tot boven de smaakgrens van 500 milligram keu kenzout per liter. Het reservoir aan de Beerenplaat voorziet Rotterdam- Zuid van drinkwater. Het bedrijf aan de Honingerdijk levert op het ogenblik water, waarvan het keuken zoutgehalte nog juist onder de smaakgrens ligt. De reservoirs van de Honingerdijk voorzien het noor delijk stadsdeel van drinkwater. Bij de Rotterdammers is de kwa liteitsverslechtering van het drink water niét onopgemerkt gebleven. De laatste dagen stijgt weer de ver koop van filtreerapparaten en van verpakt of gebotteld bronwater. Verbetering arbeidsvoorwaarden werknemers soc. werkvoorziening DEN HAAG,, 25-3. De minister raad heeft vrijdag besloten enkele verbeteringen aan te brengen in de arbeidsvoorwaarden van de werk nemers in de sociale werkvoorzie ning, aldus heeft premier Biesheuvel meegedeeld na afloop van de weke lijkse vergadering van de minister raad. De verbeteringen zijn: Aanvulling van de ziekengeld-uit kering tot honderd procent van het netto loon. Uitbreiding van het leef tij ds verlof voor werknemei's van 60 jaar en ouder met een dag. De mogelijkheid tot verkorting van de werktijd voor werknemers van 60 jaar en ouder met een half uur per dag. Het is de bedoeling de verbeterin gen op 1 juli aanstaande te laten in- gaan. Tragisch ongeval in Groningen VOOR DE MOESTUIN Maatregelen tegen insekten en schimmels op bloemen en planten De tijd is weer aangebroken dat men maatregelen moet nemen tegen schadelijke insekten en schimmels op onze sierplanten. Want rupsen luizen, wantsen en thrips kunnen door vreten en zuigen de sierplanten in het volle seizoen (mei-aug.) ernstig beschadigen en soms ook door het overbrengen van ziekten doen afsterven. Daarnaast bestaan er vele schim mels die de plant ziek kunnen ma ken (o.a. roetdauw en vooral het wit op rozen, begonia's enz.). Tegen schimmelziekten moet zo veel mogelijk voorbehoedend worden opgetreden, d.w.z. vóórdat infektie plaats vindt, of althans bij het eerste waarnemen ervan. Voor de aanpak van bovengenoem de insekten en schimmels, kan men gebruik maken van een zeer prak tische methode nl. de Orga-Fleur Super spuitbus. De plant wordt tijdens het spuiten met een fijn laagje werkzame stof bedekt. Deze doodt schadeberokke- nende zuigende en vretende insekten en schimmelsporen. Voor het gebruik de spuitbus goed schudden en tijdens het spuiten rechtop houden op een afstand van 30 cm. van de te bespuiten plant. Bij schimmelziekten preventief éénmaal per 14 dagen spuiten. Het is noodzakelijk dat steeds ge wezen wordt op het grote belang van tijdige maatregelen. Met Orga-Fleur Super heeft men een direkte veilige methode, het ge hele jaar door houdt men hiermede de planten vrij van ziekten en onge dierte en daardoor in onbelemmerde groei. Landelijk tekort aan wijkverpleegsters UTRECHT, 25-3. De drie landelij- ke Kruisverenigingen hopen de wer ving van wijkverpleegsters meer ef fect te kunnen geven door recente verbeteringen in het algemeen rechtspositiereglement en een sterk verbeterde pensioenregeling. Dat is wel nodig ook, want er bestaat in het hele land een groot tekort aan ^deskundige wijkverpleegsters. Het algemeen rechtspositieregle ment is, zoals gemeld, per 1 januari jl. van kracht geworden. De Kruis verenigingen hopen, dat de nieuwe pensioenregeling ook met terugwer kende kracht tot 1 januari 1972 zal worden ingevoerd. T.V.-reportage Kon. bezoek Engeland HILVERSUM, 25-3. De NOS-radio en -televisie zullen een aantal recht streekse reportages verzorgen van 'het bezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard van 11 tot en met 15 april aan Engeland en Schotland brengen. De televisie zendt op dins dag 11 april een rechtstreeks kleu- renreportage uit van de aankomst van de koningin en de prins in En geland. De reportage is omstreeks het middaguur te zien en duurt ongeveer een uur. 's Avonds zal van 18.15 tot 18.45 uur een samenvatting van deze reportage worden uitgezonden. Verder zal het journaal aandacht aan het koninklijk bezoek aan Enge land en Schotland besteden. Grote inbraak bij juwelier te Borger BORGER, 25-3. In de juweliers- zaak van J. Krikkc te Borger is in de nacht van vrijdag op zaterdag inge broken. Er werd voor tienduizenden guldens aan sieraden meegenomen. De inbraak is zaterdagochtend door de bewoners ontdekt. De dieven zijn binnengekomen door een raam aan de achterkant van de woning. GRONINGEN, 25-3. Bij werkzaam heden aan een dieprioolput in de persleiding Groningen-Delfzyl zijn vrijdagmiddag drie werknemers van de dienst openbare werken der ge meente Groningen om het leven ge komen. De drie mannen moeten bedwelmd zijn geraakt door uit de riolering vrijkomend rioolgas. In de put stroomde kort daarop water, waar door zij verdronken. De slachtoffers zijn twee werklieden, de heren J. Tholen (55), en H. Molenberg (36) en de 32-jarige opzichter R. Flokstra. Aankomende .studenten slecht voorbereid UTRECHT, 25-3. De Nederlandse universiteiten en hogescholen moe ten rekening houden met grote ver schillen in studievoorbereiding onder de aankomende studenten. Met na me de Beta-studierichtingen die tot nu toe konden rekenen op een vrij uniforme voorbereiding in wiskunde en de drie natuurwetenschappen, zul len getroffen worden door de grotere variatiemogelijkheden bij de samen stelling van het keuzepakket van de middelbare scholieren en het beperk te aantal vakken waarin geaminieerd wordt. Dit heeft prof. dr. J. Th. Overbeek zaterdag gezegd op de Utrechtse universiteitsdag ter gelegenheid van de Dies Natalis. Aanrander aangehouden AMSTERDAM, 25-3. De man die op 17 maart op een speelplaats aan de Weesperzijde in Amsterdam een 13-jarig meisje aanrandde, is door de zedenpolitie aangehouden. Het is de 32-jarige havenarbeider H. de K. uit de hoofdstad, die al eerder met de politie in aanraking is geweest. Verdachte werd door een getuige herkend op een foto uit het politie archief. 31 Pleunie heeft met een verbeten ge zicht het relaas van haar hoofd aan gehoord. Ze heeft het zien aankomen, dadelijk al toen het eerste kind van school wegbleef, de volgende dag ge volgd door twee anderen. M'n positie wordt hier onmogelijk. Op advies van haar hoofd neemt ze zelf ontslag. Als ze het niet neemt krijgt ze het immers? Ze gaat on middellijk met ziekteverlof en zal nog drie maanden salaris uitbetaald krijgen. Daar zal het hoofd voor zorg dragen. In de verlaten klas heeft ze haar eigendommen bij elkaar gezocht. Na nog een laatste blik in het lokaal geworpen te hebben, gaat ze weg en als de klassedeur in het slot valt, voelt ze een pijn. Met een hartelijke handdruk neemt ze afscheid van haar hoofd. De man vindt het mis schien nog ellendiger dan zijzelf. Drie maanden salaris is een pleis ter op de wonde. Maar vader is dood en hoewel hij de laatste paar jaar weinig of geen geld in bracht, moe der moet ook leven. Dus gaat ze bin nen veertien dagen op zoek naar werk. Ze heeft geluk. Bij garage Plante- ma vragen ze een juffrouw voor de telefoon, die ook bereid is adminis tratief werk te verrichten. Ze gaat erheen en zit met kloppend hart in het kantoortje te wachten tot de grote baas zelf zal komen. Achter de telefoon zit nu een chauffeur, met een neutraal gezicht. Ze kennen el kaar, maar nu wordt er geen woord gewisseld. Pleun veronderstelt: ik heb geen schijn van kans. Als de oude Plantema me ziet, zal hij zich wel met een* mooi smoesje van me ontdoen. Ik zal werk buiten de stad moeten zoeken. Hier zal ik voor lopig niet aan de slag komen. Maar Piet Plantema. aan de ene kant een keiharde zakenman, is in werkelijkheid een beminnelijk mens. Natuurlijk is hij op de hoogte van Het ongeluk gebeurde aan de Re- gattaweg in Oosterhoogebrug. ,De juiste toedracht is nog niet bekend. De mannen waren bezig om in de rioolput een kraan open te draaien, waardoor gas uit de rioleringsleiding vrij kwam en deze weer gevuld zou kunnen worden met afvalwater. Twee mannen moeten toen door gas zijn bedwelmd, waarna de ongeveer zes meter diepe rioolput gedeeltelijk onder water kwam te staan. De der de man, het is nog niet bekend wie dat is geweest, heeft vermoedelijk zijn collega's gemist en is daarop ook in de put afgedaald. Hem over kwam hetzelfde lot. Onderzoek Het ongeluk werd omstreeks drie uur ontdekt door de gemeentelijke opzichter J. J. Drenth, die zijn men sen miste. Mogelijk is het ongeluk reeds omstreeks twaalf uur gebeurd, maar pas kort na drie uur werd het ontdekt. De recherche stelt, in samenwer king met de arbeidsinspectie, een on derzoek in. Nieuw liberaal manifest van V.V.D. NIJMEGEN, 25-3. Op de algemene jaarvergadering van de VVD, die vrijdag en zaterdag in Nijmegen ge houden werd, heeft mevrouw G. V. van Someren-Downer de opstelling aangekondigd van een nieuw libe raal manifest. „Het manifest zal een nieuw begin moeten zyn", aldus mevrouw Van Someren-Downer. In het manifest zuilen de liberale ant woorden worden gegeven op de vraagstukken van vandaag. Sportvisser verdronken STAVENISSE, 26-3. Het lijk van de 48-jarige Belgische sportvisser Cornelis Martens uit Merxem (België) is zondagmiddag op de slikken bij Stavenisse gevonden. De man was zaterdagmiddag met een rubberboot je de Oosterschelde op gevaren. het drama, dat in huize Ten Oever in de Haviklaan heeft plaatsgevon den. Diep tragisch zoiets: de vader dood en de zoon in de kast. Een heel gezin verwoest. En allemaal door die ellendige drank. Het kantoortje betredend, herkent hij haar terstond. Hij groet haar vriendelijk en steekt zelfs zijn hand uit, die ze schuchter drukt. „In orde, Post. Als de telefoon gaat neem ik hem zelf wel aan". „Jawel, meneer". De chauffeur staat op en gaat naar de garage. Als hij verdwenen is, schuift de oude Piet in de leunstoel achter het bu reau, zet een doos sigaretten voor het meisje neer en zegt: „Steek maar eens op, kind, dat praat wel zo ge makkelijk". Intussen zoekt hij in zijn herinne ring en weet dan, dat dit meisje schooljuffrouw was. Onderwijzeres sen zijn doorgaans ontwikkeld. En beschaafd. Natuurlijk heeft men haar er uit gesmeten. Dat snapt hij ter stond. Pleun steekt met bevende hand een sigaret op en wacht af. „Zonder werk zeker?" vraagt de man tegenover haar. Het meisje begint te kleuren. „Ja wel, meneer". Hij heeft zijn beslissing al half ge nomen. Dit kind moet hij helpen. Op kalme toon vertelt hij over het werk, dat ze hier zal moeten doen. „Tele fonische bestelling voor een wagen nauwkeurig noteren, vooral duidelijk adres en huisnummer. En de naam. Bovendien de tijd van voorrijden. Denk daar goed om, want fouten mogen er niet gemaakt worden. En daarnaast wat administratief werk. Misschien een beetje boekhouding. Zou dat gaan?" „Ik denk het wel. meneer. Ik zal mijn uiterste best doen". „Dat is al heel wat. "Wanneer kun je beginnen? Maandag? Mooi. dat MA1NZ. - Hier wordt geen vereen voudigde methode voor de vervaar diging van een tweede sleutel gede monstreerd. De contouren van de sleutel op de glasplaat in de hand van het meisje laten zien, hoe foto troop glas onder inwerking van sterk licht donkerder wordt. Enkele minu ten na de bestraling uit een elektro-< nenflitser, tijdens welke de sleutel op het glas lag, wordt de plaat weer helderder. Dit foiotrope glas is ge schikt voor brillen - een aanvullende bescherming tegen de zon is overbo dig -, maar ook voor de ruiten van woon- en kantoorvertrekken als mede auto's. Zelfs het gébruik als geheugen voor computers zou in de toekomst denkbaar zijn. Jongetje verdronken AMSTERDAM, 25-3. De zevenja rige Stefan Kersten uit de hoofdstad is in een siergracht in Amsterdam- West verdronken. Een student trof het lijkje drijvend aan. Vermoed wordt dat het jongetje tijdens het spelen van een brug is gevallen. Fiets verovert de wereld AMSTERDAM, 25-3. De fiets is bezig de wereld te veroveren. Over al stijgen de verkoopcijfers met sprongen omhoog en worden acties aangekondigd om dit gezondste van alle vervoermiddelen in de belang- stèlling te brengen. Een opmerkelijk resultaat boekten de fietsliefhebbers in de Amerikaanse staat Oregon. Daar werd namelijk een wet aange nomen, die bepaalt dat één procent van de staatsinkomsten uit de ben zinebelasting zal worden uitgegeven voor het aanleggen van fiets- en voetpaden. Evenals in Nederland, waar in het afgelopen jaar een record aantal van 930.000 fietsen werd verkocht, heeft ook West-Duitsland in 1971 een re- cqrdafzet in fietsen bereikt. Een on derzoek heeft overigens uitgewezen, dat voornamelijk de Duitse jeugd fietst. Van iedere vier kinderen in de Bondsrepubliek beschikken er drie over een rijwiel. Van de Duit sers boven de zestien jaar beschikt 45 procent over een fiets. Ook in Zweden maakt de fiets op gang. DOOR GERRIT FRANSSEN komt goed uit. We zitten zonder, zie je?" „Ik wil ook wel dadelijk beginnen, als ik u ermee help", zegt het meisje, inwendig blij, dat ze een baan zal hebben. „Dat is niet nodig. Die paar dagen kunnen we het zelf wel af. Goed. juffrouw Ten Oeverhoe is uw voornaam? Pleunie? Mooie naam. Mag ik Pleunie zeggen? Dat is ge makkelijker. Maandagmorgen acht uur. Te zijner tijd kom je in wisse lende diensten, vroeg en laat. Is dat geen bezwaar? Nee? Prachtig". Over het bureau heen steekt hij zijn hand uit, die ze opnieuw drukt. „In orde, meisje, ik zie je maandagmorgen wel. De eerste dagen houd ik een oogje in het zeil en als er moeilijk heden zijnje waarschuwt me meteen, begrepen? Ik eh.... keur misschien niet helemaal goed, wat je broer heeft gedaan, maar aan de an dere kant heb ik bewondering voor hem. In elk geval is hij een kerel. Sterkte kind, je komt er wel door heen en die broer van je ook". Terwijl de jongen zwijgend zit te eten, doorleeft Pleun ten Oever die eerste dagen na het drama weer. Ze herinnert zich. dat baas Piet woord heeft gehouden. Een der chauffeurs heeft bepaalde woordspelingen ge maakt over de nieuwe juf bij dc te lefoon. Baas Piet is het ter ore ge komen en hij heeft de man de huid uitgeveegd. Doch deze is in het minst niet geïntimideerd door de oude baas cn vast niet op zijn mondje gevallen. Van het ene woord komt het andere en als de man een ultimatum stelt: zij er uit, anders ga ik - smijt de bij na zeventigjarige garagehouder dc man persoonlijk op straat. „Opge donderd jij. zie maar. dat je ergens anders een baan krijgt, want bij mij ben je uitgewerkt. Hier ben ik de baas!" (Wordt vervolgd). LAND- EN TUINBOUW Proefschrift „Mens en machine in de landbouw" WAGENINGEN, 25-3. Het ontwer pen van machines dient plaats te maken voor het ontwerpen van mens- taaksy sternen. Dit is een van de stellingen bij het proefschrift, dat ir. J. Zander uit Wageningen vrijdag 24 maart aan de landbouwhogeschool in zijn geboor te- en woonplaats zal verdedigen. Het proefschrift, „Ergonomics in machine design", is gewijd aan het ontwikkelen van een model voor het mens-taaksysteem met als voorbeeld de zelfrijdende maaidorser. Belasting en prestatie van de bestuurder van een maaidorser, zo stelt de promo- Kijkje in stemmingsvol Dreischor in de dertiger jaren. De bomen gaven een aparte sfeer aan de Ring van Zeelands mooiste dorp. vendus, worden primair bepaald door de inrichting van de werkplek. Hij doet aanbevelingen voor een be tere inrichting van het bedienings platform en het weren van hinder lijke of schadelijke verschijnselen zoals geluid, stof en mechanische trillingen. Gunstige mogelijkheden ziet hij in een gedeeltelijke automa tisering van de bediening. Nog enkele stellingen van ir. Zan der: de huidige procedure voor het vergelijkend onderzoek van land- en tuinbouwwerktuigen in Nederland dient te worden vervangen door een vergelijkend onderzoek zoals dit wordt uitgevoerd en gepubliceerd door de consumentenbond. Het is te betreuren dat de aktieve sportbeoe fening niet als verplicht vak is op genomen in de studieprogramma's van de Landbouwhogeschool.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4