AGENDA „IN ZEELAND GEEN BEHOEFTE AAN GEWESTVORMING" Executie-termijn van ontvoerde Fiat- directeur is zesendertig uur verschoven Internationale belangstelling voor zeilsport in de Smalstad Goede hoop op Salt-akkoord dodelijke ongelukken korte berichten uit het binnenland Inbreker dood na schot van een agent marktberichten Leven door nieuwe EEG-prijzen een kwart procent duurder Conclusie Zeeuwse bestuurders: GOES, 24-3. Er bestaat in Zeeland geen directe be hoefte aan gewestvorniing. Tot deze conclusie kwam een groot aantal Zeeuwse gemeente- en provinciale bestuurders die vrijdag in Goes deelnamen aan een studiebijeenkomst over gewestvorming. De herindeling op gemeentelijk en provinciaal niveau moet intensief wor den voortgezet. Als deze opzet volledig wordt uitgevoerd, bestaat er volgens de congressisten, die hun standpunten groepsgewijs naar voren brachten wellicht geen noodzaak meer tot gewestvorming. Wel kwam duidelijk naar vorei* dat er behoefte bestaat aan herzie ning van de bestaande bestuurs structuur, omdat het huidige sy steem niet bevredigend werkt. In dien het in Zeeland toch tot gewest vorming moet komen, dan zouden er twee of drie gewesten moeten wor den ingesteld, te weten Zeeuws- Vlaanderen als het ene, Walcheren en Zuid-Beveland als het tweede en de rest van Zeeland met Goeree en Overflakkee en een deel van Noord- Brabant als derde gewest. De gewestelijke raden zouden rechtstreeks gekozen en de voorzit ters van deze raden zouden recht streeks benoemd moeten worden, meenden de congressisten. Het merendeel verwierp de ge dachte aan een vierde bestuui'slaag, die dan zou komen te liggen tussen de gemeentelijke en het provinciale bestuur. Deze toevoeging zou de Verzoek van de Paus leven Sallustro te sparen BUENOS AIRES, 26-3. De Mar xistische ondergrondse strijders in Argentinië die de Italiaanse zaken man Oberdan Sallustro hebben ge gijzeld, hebben de termijn waarbin nen hy door hen zou worden terecht, gesteld, 36 uur verschoven. Dit is meegedeeld in een commu niqué dat aan de nieuwsmedia werd verstrekt. In een boodschap van Paus Pau- lus de zesde die door het staatsse cretariaat werd gestuurd aan het aartsbisdom Napels, spreekt de Paus de hoop uit dat het leven van Sal lustro door diens ontvoerder zal wor den gespaard. Uit de boodschap blijkt niet dat de Heilig Stoel recht streeks bemoeienis met de zaak heeft. De familie Sallustro is afkom stig uit Napels. Eisen Onder de eisen die Fiat-Argeninie wil inwilligen, zijn het verschaffen van schoolboeken ter waarde van één miljoen dollar en het weer in dienst nemen van alle werknemers die als gevolg van ongeregeldheden in oktober van het vorig jaar in de Fiatfabrieken in Cordoba werden ontslagen. Sallustro zou hierin de hand hebben gehad. vërhouding tussen bestuurder en burger alleen maar onduidelijker kunnen maken. Inleiding en discussie Tijdens het congres werd voorts gesteld dat bij het instellen van ge westen ook duidelijk de taken aan het gewest moeten worden toegewe zen. Tijdens de studiebijeenkomst hielden de heren dr. S. O. v£n Poelje directeur van het Instituut voor Be stuurswetenschap en mr. L. A. van Splunder, burgemeester van Harden- berg, een inleiding. De forumdiscus sie stond onder leiding van de com missaris van de koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen. Luxemburg wint Eurovisie-Songfestival EBINBURG, 25-3. Luxemburg heeft zaterdag het I7de Eurovisie Songfestival in Edinburgh gewonnen met het liedje „Apres Toi", gezongen door Vicky Leandros. Tweede werd Engeland met „Beg, steal or borrow", door „The New Seekers". De Westduitse Mary -Roos werd derde met „Nur die liebe laesst uns leben". De Nederlandse verte genwoordigers Sandra en Adres kwamen op de vierde plaats met „als het om de liefde gaat". Overval in Schiedam SCHIEDAM, 25-3. De politie van Schiedam is met hulp van politie korpsen uit omliggende plaatsen een klopjacht begonnen op twee mannen die zaterdagavond een overval pleeg den op de bedrijfsleider van het He- ma-filiaal te Schiedam. Dé overval lers verdwenen met twee cassettes waarin zich een bedrag bevond van ongeveer f 28.000, Watex-sportvereniging „Brouwershaven" BROUWERSHAVEN, 24-3. De watersportvereniging „Brouwersha ven" die de ledenvergadering hield in café-restaurant „Jacob Cats" mocht zich in een zeer goede belang stelling verheugen. De voorzitter de heer W. H. Kesteloo verwelkomde de aanwezigen, inzonderheid burge meester A. P. Schouwenaar, de leden der recreatiecommissie en de nieuwe leden. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat er in het afge lopen jaar in Brouwershaven op en om het water veel is veranderd, waarbij het accent vooral ligt op de sluiting van het Brouwershavense Gat. Vooral de oudere leden hebben dit met weemoed zien gebeuren nu de bekoring van het stromend getij wa ter er af is en men thans met „dood" water zit. Ook de beslotenheid van de kleine ZIERIKZEE, 25-3. De C.J.V. te Zie- rikzee schoot - in het kader van de aktie nieuw kamp Westhoek - mid den in de roos, met een voortreffe lijke bazar, die vrijdag en zaterdag succesvol verliep. Was men vrijdag avond reeds uit de kosten, zaterdag avond bleek de winst f 6817,88, waar door het totaal met de aktie binnen gekomen geld f 18.500 bedraagt. Dat is niet ver meer af van de benodigde f 20.000 die er stellig komen zal. De foto toont burgemeester Th. H. de Meester met de leider van het pro- jekt de heer B. Schot, die de „lootjes pot" vasthoudt. Er waren toen nog een t.v.-toestel en een bandrecorder te vergeven. vereniging is veranderd daar mo menteel veel nieuwe leden uit de randstad" Holland komen. Waren er eerst 42 leden, thans telt de vereni- ging.ÖÖ leden, een stijging van 60 procent. Dank bracht de heer Keste loo aan de havenmeester de heer C. J. Jonker en de havencommissaris de heer J. v. Schelven voor het vele werk, dat door hen werd verricht, vooral in de periode dat de haven werd gebaggerd en iedere dag de boten verhaald moesten worden. Beiden kregen van de vereniging een attentie. De heer Kesteloo hoopte dat in de toekomst weer de gebruikelijke voorjaarstochten kunnen worden ge houden en sprak tenslotte de wens uit, dat de verenigingsband meer aandacht zal krijgen. Wedstrijden Bij de ingekomen stukken waren een paar belangrijke mededelingen. Zo was er naast de dankbetuiging van de WSV „De Kaag" inzake de wedstrijden van vorig jaar de mede deling dat deze zomer opnieuw wed strijden worden gehouden in Brou wershaven en wel van 13 t/m 29 juli Soloweek en O.N.K.S.; op 4, 5 en 6 augustus wedstrijden voor Olympi sche en aanloopklassen en als klap op de vuurpijl op 7, 8, 9 en 10 augustus Yngling wedstrijden welke gelden voor de Worldcup. Voor deze laatste wedstrijden wor den 50 Ynglings verwacht uit Noor wegen, Denemarken, Nederland be nevens nog enkele deelnemers uit Duitsland en Engeland. Hiermede komt Brouwershaven in de interna tionale zeilsportwereld in de belang stelling te staan. De vergadering ging vervolgens akkoord met de vaststelling van het tarief boxoppervlakte a f 13,- per m2. De penningmeester, de heer J. C. Hanse lichtte toe, dat hiervan f 12,50 wordt afgedragen aan de gemeente. De twee kwartjes extra zijn ter dek king voor de kosten zoals admini stratie, inning liggelden enz. De heer Terpstra attendeerde er nog op, dat de vereniging moet trachten bezit aan te kweken in de vorm van een eigen clubgebouw e.d., waartoe ook deze gelden aangewend kunnen wor den. De kontributie werd vervolgens vastgesteld op f 25,- per lid per jaar. De voorzitter vond het wenselijk nu de vereniging bijna 100 leden heeft aansluiting te zoeken bij de K.N.- W.V., zodat in de toekomst ook zelf wedstrijden kunnen worden uitge dreven en de leden kunnen deelne men aan zeilwedstrijden elders. Besloten werd verder om een in schrijfgeld te vragen bij aanvragen voor een ligplaats. Momenteel lopen er nog ruim 70 aanvragen. De heren Terpstra, De Vlieger en v. Schelven zullen in de toekomst nauwer gaan toezien welke schepen ligplaats wensen zodat meer selec tief wordt opgetreden om het aan zien van de haven niet te schaden. Bij de bestuursverkiezing werden dé aftredende leden de heren J. de Vlie ger en W. H. Kesteloo herkozen. N.a.v. het vaststellen ontwerp clubvlag had het bestuur een drietal ontwerpen binnen gekregen. Na di verse stemmingen werd besloten tot het ontwerp van een wimpel waarin het wapen van Brouwershaven, om geven door zwarte en rode vakken, de wapenkleuren. (Foto: Ad. Int). Branden in België als gevolg van droogte BRUSSEL, 25-3. Op verschillende plaatsen in België zijn, als gevolg van de grote droogte, zaterdag bran den uitgebroken. De grootste daar van woedde zaterdagavond laat nog in de zogeheten hoge venen in het oosten van het land, waar om half acht al 30o hectare natuurschoon verbrand was en waar brandweer korpsen, veel vrijwilligers en de Be scherming Bevolking een tamelijk hopeloze strjjd tegen het vuur voer den. Nog niet lang geleden is de zelfde streek ook door grote branden geteisterd. WASHINGTON, 25-3. - President Nixon heeft verklaard dat er zeer goede vooruitzichten zijn voor een overeenkomst met de Sowjet-Unie over defensieve en offensieve wa pens. Hij heeft goede hoop dat zijn topconferentie met de Russische lei ders een succes wordt. Mislukte staatsgreep in El Salvador SAN SALVADOR, 26-3. Meer dan honderd mensen zyn zaterdag by een mislukte staatsgreep in het Midden- Amerikaanse staatje El Salvador om het leven gekomen. In de korte maar bloedige strjjd vielen verder naar schatting 300 gewonden. Deze cijfers zyn genoemd door president Fidel Sanchez Hernandez, die enkele uren gevangen is gehouden maar zondag de macht weer stevig in handen leek te hebben. De staatsgreep is uitgevoerd door een afdeling van het leger onder lei ding van kolonel Benjamin Megia. Flitsen uit het buitenland PEKING. Premier Tsjoe En Lai van de Chinese volksrepubliek heeft geëist dat de Verenigde Staten zich geheel en zónder voorwaarden uit Indo-China terugtrekken. VATICAANSTAD. De R.K. Kerk telt op het ogenblik 147 Afrikaanse en 141 Aziatische bisschoppen, zo heeft de Braziliaanse kardinaal Ag- nelo Rossi op een persconferentie in Rome verklaard. Hij deed dit als hoofd van de congregatie voor de verspreiding van het geloof, die 350 jaar geleden werd opgericht. WASHINGTON. In een boodschap aan het Amerikaanse congres heeft president Nixon aangedrongen op goedkeuring door de volksvertegen woordiging van een reeks wettelijke maatregelen die het sociaal welzijn van twintig miljoen bejaarden zou den verbeteren. STOCKHOLM. Zweden heeft asiel verleend aan de 20-jarige Italiaanse anarchist Enrico Dicola, die had ver klaard dat hij zijn leven niet zeker was als hij naar zijn vaderland zou worden teruggestuurd. TEL AVIV. Egypte heeft zijn luid sprekeroorlog tegen Israël hervat met propaganda-uitzendingen over het Suez-kanaal heen naar Israëli sche troepen aan de „Barlev"-linie. ANKARA. President Cevdet Su- nay heeft de doodvonnissen onder tekend van drie leden van het linkse ondergrondse „Turkse volksbevrij dingsleger", die schuldig zijn bevon den aan het met geweld willen om verwerpen van het wettige gezag in Turkije. SANTA CRUZ. In Santa Cruz op het Spaanse eiland Tenerife is een proces begonnen tegen een West- Duitse vader en zijn minderjarige zoon, die ervan worden beschuldigd op 16 december 1970 drie vrouwelij ke gezinsleden te hebben vermoord en verminkt. WASHINGTON. De goudreserve van de Verenigde Staten is in febru ari met 544 miljoen dollar vermin derd, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van financiën bekend ge maakt. NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten ervan beschul digd, met vijandige bedoelingen een geestesziekte Russische V.N.-verta- ler voor politiek vluchteling te heb ben willen doen doorgaan. GODTHAAB. De eilandsraad van Groenland heeft met algemene stem men besloten te streven naar een uitbreiding van de visserijgrenzen van 12 tot 50 zeemijlen. Dit in ver band met de „overbevissing" door buitenlandse schepen. WASHINGTON. „De regering van de V.S.heeft alle ideeën om de grondwettelijke procedures na de verkiezingen van 1970 in Chili te be lemmeren, met kracht van de hand gewezen", zo verklaarde de woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken, Charles Bray in Washington. BOGOTA. Vrijdag is in Columbia een rijke landeigenaar in de omge ving van Medellin, samen met zijn vrouw en twee kinderen, ontvoerd door leden van het ondergrondse „Leger voor de Nationale Bevrijding" („ELN"). De politie verwacht dat de ontvoerders een losprijs zullen eisen. MILAAN. Kort nadat ze op een persconferentie in Milaan over fas cisme en imperialisme in Ulster ge sproken hadden, heeft de Italiaanse politie twee Noordierse revolutionai ren, de 30-jarige Dermot Kelly en een niet nader genoemd meisje van 22 jaar, aangehouden en het land uit gezet. BELFAST. De premier van Noord- Ierland, Brian Faulkner heeft vrij dag gewaarschuwd dat een recht streeks Brits bestuur over Ulster „de ernstigste gevolgen kan hebben, waarvan de omvang thans nog niet valt te voorspellen". STOCKHOLM. Aan de Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn zal op 9 april in een besloten plechtig heid te Moskou zijn Nobelprijs-1970 voor literatuur overhandigd worden. LISSABON. Op het Parijse vlieg veld Orly is in het weekeinde een Portugese passagiere, mevrouw Alice da Gracia Lopes Pina, beroofd van sieraden ter waarde van circa 650 duizend gulden. BELFAST. De militante „provi sionals" van het Ierse republikeinse leger in Belfast hebben zaterdag het denkbeeld van een bestand van der tig dagen in Ulster gedesideerd van de hand gewezen. PORT AU PRINCE. President Jean Claude Duvalier heeft zaterdag gra tie verleend aan 19 Haitianen, die ter dood waren veroordeeld wegens een complot tegen de binnenlandse vei ligheid. Hun straffen zijn veranderd in 20 jaar dwangarbeid. HEERLEN. De 12-jarige W. Han sen uit Nieuwenhagen is in het zie kenhuis te Heerlen overleden aan de verwondingen die hij bij een ver keersongeluk had opgelopen. De jon gen was met zijn brommer onder een bulldozer terecht gekomen, toen hij plotseling van achter een vracht auto te voorschijn kwam. Maandag 17 maart Zierikzee Hotel van Oppen, 8 uur, winkeliers vereniging Zierikzee. Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering raad Brouwershaven. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond, 7.30 uur. Dinsdag 26 maarl Renesse Het Wapen van Renesse, 8 uur, af deling Horeca Nederland. Woensdag 29 maart Renesse Dorpshuis, 8 uur. Ouderavond open bare basisschool. Haamstede Wijkgebouw, 8 uur, vergadering strandreddingsbrigade. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 7.30 uur, ouder avond Chr. School. Oosterland Conferentiekamer, 7-8 uur, bezichti gingsavond openbare kleuterschool. Donderdag 30 maart Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, vrouwenvereniging „Wees en Zegen" Dinsdag 4 april Zierikzee Concertzaal, 20 uur, toneelavond Z.V.U. hemo special f Speciaalzaak voor fietsen en bromfietsen. Ruime keuze. Goede service. f Weststraat 5-7 - Zierikzee Telefoon 2022. PUTTE. De 62-jarige heer C. Maas uit Bergen op Zoom is omgekomen bij een verkeersongeval, dat gebeurde op de Putse weg in de gemeente Putte (N.B.). APELDOORN. De 75-jarige M. van der Weelde uit Apeldoorn is in een ziekenhuis in zijn woonplaats over leden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. AMSTERDAM. De 60-jarige Am sterdammer M. C. Niemeijer is in het Wilhelminagasthuis te Amster dam overleden aan de verwondingen die hij heeft opgelopen bij een val uit het raam van zijn tweede etage woning op de Overtoom in Amster dam. AMSTERDAM. De 26-jarige kelner W. H. Onzen uit Amsterdam is vo rige week donderdagnacht in zijn woonplaats met zijn auto te water geraakt en verdronken. Vermoede lijk heeft de man te snel gereden en in een bocht de macht over het stuur verloren. ENSCHEDE, 26-3. De 21-jarige J. Lensink uit Enschede is in de nacht van zaterdag op zondag overleden, kort nadat hy was getroffen door een kogel uit een politiepistool. De man was met de 46-jarige J. L. en de 31-jarige M. R. A. uit Duits land aan het inbreken bij een rij wielgrossier in Enschede. Een omwo nende zag de mannen en waar schuwde de politie, die met vier man arriveerde en het pand omsingelde. Een van de agenten zag een man lopen op een plat tiak dat bij het 1 drijf hoort. De agent sommeerde de man stil te staan, doch hij liep weg, vermoedelijk om een schuilplaats te zoeken. De agent heeft toen, naar zijn verklaring, op de benen van de man gericht en geschoten. Lensink zou zich echter op het ogenblik dat de agent schoot, hebben gebukt, waardoor de kogel in het bovenli chaam drong en een slagader raakte. De man werd met spoed naar een ziekenhuis gebracht, doch overleed aan bloedverlies. Op het dak arresteerde de politie beide andere mannen, die een uit voerige straflijst bleken te hebben. Zij hadden inbrekerswerktuigen bij zich. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 27-3. Aangevoerd: 1221, dieren t.w. 922 runderen en 299 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren extra f 6,25-6,85, le f 5,50-6,10, 2e f 4,75-5,10, 3e f 4,55-4,65; stieren f 5,35-6,20; worstkoeien f 4.80-5,05; slachtvarkens le f 2,48-2,50, 2e f 2,45- 2,48, 3e f 2,40-2,45; slachtzeugen f 2,20-2,25; zware varkens f 2,30- 2,40. Runderen: aanvoer korter; handel kalm; moeilijk prijsh. Varkens: aan voer iets ruimer; handel flauw; prij zen lager, enkele prima's boven no tering. DEN HAAG, 25-3. Dit jaar zullen de nieuwe E.E.G.-landbouwprjjzen de Nederlandse kosten van levens onderhoud met niet meer dan een kwart procent doen stjjgcn. Aldus de verwachting van minister ir. P. J. Lardinois van landbouw en visserij, vrijdag uitgesproken op een pers conferentie in Den Haag. De verhoging met vier procent van de richt- en interventieprijzen voor tarwe zal effect hebben op de brood prijs. maar hoeveel is nog niet te zeggen. De broodprijs hangt trouwens niet alleen van de tarweprijs af en kan zelfs als die daalt nog omhoog gaan: vorig jaar met tien procent, terwijl de tarweprijs met twee pro cent daalde. Boter zal met 22 ct. per kilo of zes cent per pakje omhooggaan, maar dat. zo meent de minister, speelt voor Nederland helaas geen grote rol, en wat de rundveehoudcrijprodukten betreft blijft 't daar ook wel onge veer bij. Wat de boer nu werkelijk voor zuivel en rundvlees ontvangt ligt namelijk al ver boven de nieu we garantieprijzen. Deze nemen de kans op een daling van de werke lijke prijzen weg, maar vormen geen stimulans voor een stijging, afgezien dan van de boter. Op de consumptiemelkprijs zal de nieuwe richtprijs voor de boeren- melk, op jaarbasis gezien, ook wel enig effect hebben. Maar dat zal ze ker niet de vijf cent per liter zijn waar, volgens voorzitter S. van der Ploeg van de agrarische en voedings bond N.V.V., de ondernemersorgani saties in de zuivelindustrie aan den ken. Die vijf cent zouden elders ge vonden moet worden. ..misschien wel in de lonen", aldus de minister. Suiker De nieuwe telersprijs voor suiker zal in het najaar, bij de nieuwe cam pagne, enige invloed hebben op de consumentenprijs. Vrijdagmorgen heeft de E.E.G.-ministerraad de mo gelijkheid, dat die consumentenprijs binnen de gemeenschap de op het ogenblik hoog gelegen wereldmarkt prijs achterna gaat, al drastisch in gekrompen. Er komt namelijk al een exportheffing als een kilo suiker op de wereldmarkt zeven cent duurder is dan in de gemeenschap; dat was dertien cent. „De consument heeft er recht op bij het uitschieten van de wereldmarktprijzen beschermd tc worden", aldus de minister. De prijzen van voergranen gaan ook omhoog, maar dat .aldus de mi nister, betaalt de veehouder. Op het boereninkomen zullen de nieuwe garantieprijzen geen direct verhogende werking hebben, wel een betere garantie voor behoud van wat men heeft. Dat geldt vooral voor zuivel en rundvlees; in landbouw- kringen is men niet ontevreden over de prijzen die daarvoor thans in wer kelijkheid gemaakt worden. Dc akkerbouw is niet zo bijzonder tevreden, toch verwacht de minister dat dc prijsverhoging met 4 a 5 pro cent (nadat de Europese Commissi»» 3 a 3.5 procent had voorgesteld) daar is meegevallen, en dal men. door de nieuwe prijzen en de tocncmcndcëf- fieicncy. dit jaar de kostenstijgingen behoorlijk zal kunnen opvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2