ERIC DE NOORMAN DEURLOO BLIK DOOR HET WERELD Russisch meesterwerk om invloed te winnen VENSTER Proefvaart „Bruse" kotter „Eben Haezer" ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 maart 1972 Nr. 21054 Neem eens een kijkje in onze afdelingen: Heren- en jongens vrijetijdsafd. Levis Corner Boetiek ZIERIKZEE, MOL 5-7, TELEFOON 01110-2890 Een schoolvoorbeeld hoe een mo gendheid zijn invloed uitbreidt is te zien op het Indische schiereiland* De. Sowjet-Unie heeft op het taktisch juiste moment een overigens tame lijk vrijblijvend akkoord gesloten met de Indische premier mevrouw Gandhi. Het verdrag behelsde niet meer dan dat de twee landen overleg zouden plegen als een van beide aan gevallen of bedreigd werd. Nu, dergelijk overleg is uiteraard ook zonder kontakt altijd mogelijk, maar de publikatie van het tamelijk lege stuk ondersteunde natuurlijk wel de positie van mevrouw Gandhi tegenover het toen nog Bangla Desj beheersende Pakistan. Zij maakte er gebruik van, de Sowjet-Unie ver zuimde bij geen gelegenheid met na druk te tonen hoe een grote vriend van India ze wél was. In een moeite door zat Moskou dus goed met Bangla Desj, waar in ijltem po de ambassade is bemand met een grote staf, waarvan velen het Ben gaals spreken. Volgde prompt de aanbieding van een eskader Mig straaljagers (nergens voor nodig, maar een mooi statussymbool). En transportvliegtuigen (die wel zeer nuttig zijn). Dat is dan al vriend twee op dit schiereiland. Het derde land, Pakistan, heeft van de weifelende bijval zowel van Amerikanen als Chinezen niet veel profijt gehad en ongetwijfeld is pre sident Bhoetto daarop gewezen toen hij in Moskou op bezoek was. De Russische vriendschap met India en Bangla Desj is overigens wel erg tak tisch zo geformuleerd dat daarmee niet noodzakelijkerwijs vijandschap met Pakistan gepaard hoeft te gaan. Integendeel, zo kon men Bhoetto in het Kremlin zeggen, als u iemand nodig heeft om een goed woordje voor u te cloen dan zijn wij daarvoor in een uitstekende positie - veel be ter in ieder geval dan de Chinezen of Amerikanen. Een argument waarvoor Bhoetto niet ongevoelig is gebleven getuige dat hij met de Russen in een geza menlijk communiqué verklaart dat „stappen genomen zullen worden om vreedzame omstandigheden te schep pen op het subcontinent". Sprong naar industriestaat Veel van het Russisch sukses is te danken aan het falen van de Ame rikanen, die te lang probeerden met beide goede maatjes te blijven en te vens met een eventueel Bangla Desj. Maar al lijmende hebben ze geen van drieën tevreden kunnen stellen. Het sukses voor de Russen en de tegenslag voor de Amerikanen moe ten we niet te groot zien. In zekere zin maakt het weinig uit want beider oogmerk is hetzelfde: een krachtige ontwikkeling stimuleren die voor komt dat India, Pakistan en Bangla Desj uit wanhoop wel gedwongen worden naar het Chinese voorbeeld te kijken en déze ontwikkelingslan den de sprong naar de status van moderne, welvarende industriestaat maken. Chinees overwicht hier zou Peking buiten het eigen domein een zo groot invloedsgebied geven dat men zowel in Moskou als Washing ton rillingen over de rug krijgt. Een zelfverzekerde sterke staat In dia en niet al te wankel bestuur in de twee andere landen is de beste manier om de uitbreiding van de Chinese invloed te voorkomen. Me vrouw Gandhi, die in de geest van haar vader Nehroe, een grootste ver kiezingsoverwinning heeft behaald is in een sterkere positie dan iemand voor haar om India's sprong naar de twintigste eeuw voor te bereiden. Met Russische hulp, naar het zich laat aanzien. Of met Amerikaanse - want het Russisch sukses van nu is niet definitief voor alle tijden. Of met beider hulp misschien - de twee grote machten hoeven elkaar hier geen politieke vliegen af te vangen als beider belang zozeer parallel loopt. Flitsen' uit het buitenland MEXICO. In Mexico zijn binnen 24 uur weer twee mensen ontvoerd. Bij de stad Mazatlan werd de miljo nair Mario Montero Alvarado door twee gewapende mannen overvallen in zijn eigen auto ontvoerd. ANKARA. Diverse landen hebben bij de Turkse regering gepleit voor het leven van drie jongemannen - Deniz Gezmis, Yusuf Asian en Hu- seyin Inan - die wegens lidmaat schap van het ondergrondse „volks bevrijdingsleger" ter dood zijn ver oordeeld en wier vonnissen enkele dagen geleden door de Turkse se naat zijn bekrachtigd. ZÜRICH. Wegens ernstige over tredingen van de Zwitserse bankwet heeft de Zwitserse bankcommissie de particuliere bank Reiss en Co Ag in Zürich laten sluiten en er voor gezorgd, dat de bankiers Jack en Leon Reiss in hechtenis zijn geno men. SAGION. In Saigon is een schan daal ontstaan om een groot fonds voor bijstand aan oorlogsweduwen en oorlogsinvaliden, dat belangen heeft in het bankwezen, de landbouw en de bouwnijverheid met een geza menlijke waarde van circa 85 mil joen gulden. PEKING. In een rede aan een di ner ter ere van een op bezoek zijnde Egyptische delegatie heeft China's vice-premier Li Sien-Nien woens dagavond koning Hoesseins plan om beide oevers van do .Jordaan in een Verenigd Arabisch Koninkrijk onder te brengen, van de hand gewezen. SAIGON. In Saigon is een schan- kele tièntallen raketten afgevuurd op een grote militaire basis By Tay Ninh, ten noordwesten van Saigon. Daarbij kwamen zeven mensen om het leven en ging 650.000 liter brand stof in vlammen op. ROME. De Italiaanse minister van binnenlandse zaken, Mariano Rumor, heeft besloten voor de duur van een jaar maximaal drieduizend man re- servepolitie op te roepen. Dit als on derdeel „van de maatregelen ter spoedige versterking van de orde troepen in de strijd tegen de mis daad", aldus een communiqué. CAIRO. Egypte begint spoedig met een grootscheepse diplomatiek offensief tegen het plan van de Jor daanse koning Hoessein voor een federaal koninkrijk waarin een Pa lestijnse staat op de westerlijke Jor- daanoever is opgenomen, zo meldt het blad ..AI Ahram" donderdag. ATHENE. Een gerechtshof in Athene heeft drie Grieken wegens samenzwering tot omverwerping van het regime veroordeeld tot gevange nisstraffen van 15 maanden tot twee-en-een-half jaar. ROME. In Italië zijn twee onder officieren van een Alpenbrigade in de Dolomieten gearresteerd op be schuldiging van spionage voor een vreemde mogendheid. Het is niet be kend gemaakt voor welk land de mannen hbben gespioneerd. Ze _zul- len door een militaire rechtbank \vorden berecht. BELGRADO. In het Zuidslavische autonome gebied Kosovo zijn tot dusver achttien gevallen van pokken bekendgemaakt. Twee pokken-pa tiënten zijn inimddels overleden. Dinsdag werd gemeld, dat er twaalf gevallen van pokken waren geregistreerd en dat een patiënt was overleden. ABOUE. In het Franse mijnplaats- je Aboue (Meurthe et Moselle) heeft zich woensdag een grote aardver schuiving voorgedaan die ernstige schade heeft aangericht, maar geen slachtoffers heeft geëist. Schip met moderne uitrusting Amerikanen roken (nog) meer WASHINGTON, 22-3. - Om- danks alle waarschuwingen en reclameverboden roken de Amerikanen meer sigaretten dan ooit. Uit gepubliceerde cij fers blijkt dat zij het vorig jaar èen recordaantal van 555 miljard sigaretten rookten - drie procent meer dan in 1970. Voor dit jaar wordt een verde re stijging van het verbruik voorspeld. BRUINISSE, 22-3. Woensdag had de technische proefvaart plaats van de Noordzee viskotter G.O. 8, Eben Haezer, van de heer A. Redert te Goedereede. rDeze grote en zeer fraaie kotter voor de Noordzeevisserij werd ge bouwd bij de werf „Vooruit" te Zaandam, volgens ontwerp van de firma Maaskant te Bruinisse, wat dus zeggen wil gezien de vele kot ters die al door Maaskant zijn inge richt dat het schip geheel op de praktijk :s ingesteld, iets wat uiter aard in de finesses tot uiting komt. Dé lengte van het schip is 33 m, de breedte iVzm, de diepte 4.07 m hol. Het schip kwam als casco in de haven te Bruinisse, waarna er door de firma Maaskant en zonen te Brui nisse een 930 pk. Industrie dieselmo tor in werd gebouwd (400 toeren) met een Kuipers keerkoppeling re ductie 2 op 1. De schoef (van Voor den) heeft een diameter van 2,50 m. Door een Hodi straalbuis met dezelf de diameter kan snelheid en de trekkracht worden opgevoerd. De vislier is een Maaskant pneumati sche winch van het type E.P. V. Het visruim is voorzien van een Seffle koelruimte, de hulpmotor is een DAF van 90 pk. Automatisch instrumentarium Evenals alle andere nieuwe Noord- zeekotters, is het schip uitgerust met een Seffle automatische stuurinrich ting. De automatische piloot om bij het instrumentarium op de brug te blijven is van INA Rotterdam, even als de radar en de echoloden. Een zender van Becker Zeist voltooit hier meergenoemd instrumentarium. De elektrische installatie werd aangelegd door de firma Brouwer uit Urlc, het timmerwerk werd ver zorgd door de firma Dorsman Oolt- gensplaat. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de firma Cornelisse Vlissingen, die het schip ook zand straalde. Gerrie Bal (Duivelands Meubelhuis) stoffeerde de logies- ruimten .terwijl staaldraden en het gehele want door de firma De Korte Bruinise werden geleverd en vaar klaar gemaakt. Gouden Miss Holland- verkiezing AMSTERDAM, 23-3. Dit jaar wordt voor de 25e maal een miss Holland gekozen en wel op 5 mei (bevrijdingsdag) in het Casino te Amsterdam, aldus deelt de organisa tor van deze verkiezingen, de heer Pim van Meeuwen, mede. De gouden Miss Holland zal deze zomer worden uitgezonden naar Puerto Rico om daar in juli deel te nemen aan de Miss Universe verkie zing. Vier runners-up gaan ons land vertegenwoordigen bij internationa le schoonheidswedstrijden om vier andere miss-titels, nl. Miss Europa (in juni in Portugal), Miss Young International en Miss International (resp. in juli en in oktober in Tokio) en Miss World (in november te Lon den). Voor 45 jaar... SIRJANSLAND. Toen de zoon van de wed. S. een zwaar beladen wagen met hout van de haven naar 't dorp bracht, brak het wiel zodat het hout tegen een schuur terecht kwam. S. gleed tussen de wagen, maar wist zich spoedig ie redden. BRUINISSE. De laatste uitvoering gaf in dit seizoen de muziekvereni ging ,JJu met Hope". Zowel muziek als toneel werd door de talrijke aan wezigen met onverdeelde aandacht aangehoord. De avond werd besloten met een dansje. ZIERIKZEE (Advertentie). Eerste kwaliteit rundvlees. Lappen 60 cent per 5 ons, stukjes 66 cent per 5 ons, biefstuk 90 cent per 5 ons. SEROOSKERKE. Alhier werd za terdagavond een uitvoering gegeven van de Bond voor Staatspensionering Het toneelstuk „Onder Kaïn's vuist" werd vlot en goed gespeeld. De avond werd met een dansje besloten. ZIERIKZEE. De Concertzaal-bios coop geeft deze week haar voorlaat ste voorstelling met een geweldig spannende cowboy-film „Mexicaan se hartstochten". ELKERZEE. In Den Osse onder Duivendijke, waar men thans bezig is een stoomgemaal te bouwen, wor den bij het graafwerk dagelijks hon derden ponden paling gevangen. Grif verkocht a f 1 per kg. levert dat de vangers een niet onaardig buitenkansje. UTRECHT, 23-3. De Nederlandse koopvaardij heeft sinds een jaar of drie, vier een structureel tekort aan stuurmansleerlingen en leerling- scheepswerktuigkundigen. De Heer der Heruli 49. Ovér het beweeglijke leven op Wogram's burcht is een sombere schaduw gevallen. Meer nog dan door het tragische nieuws van Allanls dood is Winonah geschokt door de smart van haar zoon. En in de avond, als Erwin zich te ruste heeft begeven kijken Eric de Noorman en Winonah elkaar enige ogenblikken stil aan. „Thans rust op ons dc plicht de vader van de knaap deze noodlotstijding over te bren gen!" merkt de Noorman grimmig op. „Doch hoeVreemd," laat hij er na een kort zwij gen op volgen. „Herinnert ge U dat plotselinge onweder van deze morgen?" Niet begrijpend knikt de koningin. „Welnu, Allan voorspelde dat on weer. kort voor zijn dood! Eric wacht even en kijkt zijn gemalin recht in de ogen. „Ook zet hij, dateven aarzelt de Noorman dat zijn vader zou komen.... Hij leek be vreesd en hij was zeer ernstig toen hij mij waarschuwde voor naderend onheilonheil over zee.Winonah heeft moeite een hui vering te bedwingen. Zij staart voor zich uit en eindelijk zegt zij zacht: „Ericom mij nentwille.laat van nu af de kust bewa kenErie kijkt snel op en ziet haar on derzoekend aan. „Maar ge gelooft toch niet?...." begint hij met enige aarzeling. Winonah laat hem niet uitspreken. „Wilt ge het doen?" vraagt zij eenvoudig. „Om mij?" En reeds de volgende dag schrijden zwaarbewapende krijgknechten over de hoge rotsen aan de kust. Scherpe ogen zoeken onafgebroken de zee afdag na dag. Dan, op een avond, als Erie zich juist te ruste wil begeven, komt een bestofte krijger melden, dat een grote vloot aan de horizon is waargenomen. Er valt een onheilspellende stilte. „Wanneer kunnen de schepen onze kust be reiken?" vraagt de koning ten laatste. „Tegen het krieken van de ochtend. Heer!" meent de krijger. Erie kijkt nadenkend. „Zend alle wachtposten terug naar de burcht!" beveelt hij dan rustig. „Het is hen verboden over de vloot te spre ken. Iedere onrust moet vermeden worden! Begrepen?" De wachter knikt en wil zich ver wijderen. Doch Erie houdt hem terug. „Zeg aan Heer Svitjold. dat ik hem wens te spreken!" De krijger aarzelt. „Heer Svitjold heeft zich reeds ter ruste begeven, Heer!" meldt hij. „Dan wekt gij hem!" zegt Erie kort en mei een blik. die langs de wapenknecht heen gaat, voegt hij er langzaam aan toe: „Dit kan ern stig worden. Daarom rlit kostuum dat óók Uw omgeving tevreden stelt. Zonder dat het U een stuk van Uw persoonlijkheid kost. Het eerste kostuum waarin U zich helemaal happy voelt. U draagt dit voorjaar precies wat U wilt. U bent Uzelf weer. 198.- U kunt kostuums kiezen vanaf 109.- tot 475.- Mannen heb je in soorten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7