Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van deNMB RECREATIE AGENDA Knipperlichten bij Westhoekse kruising Bollenshow op Floriade LAATSTE NIEUWS CASSETTES 1 1 f 6,10 I f 199'- f Miss rund POST E.E.G.-LANDBOUWPRIJZEN MET 6 OMHOOG IN SEIZOEN '72-'73 Breskens kan de centrale visserijhaven van Zeeland worden Schouwen-Duiveland staat aan de vooravond van weer een ont sluiting, een logische „follow up", na afsluiting van het Brouwersha- vense Gat, n.l. de openstelling van de Brouwersdam. Plet is uiteraard een goede zaak dat er weer een verkortend lijntje is naar de Rand stad en. ontsluiten is altijd beter dan opsluiten, tenminste in vele, zij het niet in alle opzichten. Plet grote probleem intussen blijft, dat deze regio - duidelijker nog dan voorheen „trait d'union" tussen twee gebieden - met de ontsluiting er economisch niet op vooruit gaat. We zouden het niet kunnen schrijven, als dit gebied al niet een grote ervaring achter de mg had, waarop de conclusie steunt. Schouwen-Duiveland kreeg zijn Grevelingendam en Zeelandbrug, maar van een wezenlijke onder steuning van de streekeconomie is niet zoveel gebleken. Daarvoor is de economie te eenzijdig gestruk- tureerd en uit het steeds drukker wordend verkeer concluderen, dat de welvaart hiermede synchroon zou lopen, is niet houdbaar. Natuurlijk zijn er mensen en groepen, die van de geschapen invasiemogelijkheden profiteren. We komen in de buurt van de ho reca en de middenstand en na tuurlijk is een finahciële verstevi ging in deze sectoren een punt van betekenis, maar de economie in zijn algemeenheid krijgt procen tueel gezien te weinig baten van ontwikkelingen, die op zichzelf ge nomen spektakulair genoeg zijn. Even los gezien van de landelij ke Ontwikkeling, is - om een voor beeld te noemen - Schouwen-Dui veland noch verlost van pendel, noch van een werkloosheidscijfer, dat er echt niet om liegt. Naast Pluist heeft Zierikzee zelfs het hoogste werkloosheidscijfer in de provincie. We geloven de oorzaak te ken nen, n.l. de simpelheid waarmede de recreatie als welvaartsbron, al tijd in één adem genoemd wordt met landbouw en industrie. Recreatie is in Nederland een zo opgeblazen woord, dat het voert in de richting van de goochelaar, die uit zijn recreatiehoed duiven van welyaartshestëndigheid te voorschijn tovert. De praktijk leert dat het niet zo is. Men opteert geredelijk voor re creatie. Men moet wel, maar de resultaten zijn niet evenredig - of zó men wil vergelijkbaar - met die van andere sectoren van het eco nomisch leven. Daarbij komen nog de hoge investeringen, die de ge meenschap moet doen om het juiste klimaat te scheppen voor en een dito opvang mogelijk te maken van de recreanten. Deze financieringen moeten afgetrokken van het uiteindelijk rendement, dat dan weer te weinig geschakeerd terecht komt, om van een alles vervangende en louter perspectief biedende welvaartsbron te kunnen spreken. Het zijn slechts overwe gingen bij een gebeuren, waarop velen begrijpelijkerwijs het oog gericht houden, maar stellig meer bezinning vergt dan oppervlakkig zou kunnen worden gedacht, want een andersoortige met de recreatie samenhangende problematiek, als natuur- en milieubehoud, is hier zelfs nog onbesproken gebleven. TILBURG. In de Noord-Brabantse gemeente Esch is de 62-jarige H. van Kasteren uit die plaats om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto te gen een boom. HAAMSTEDE, 23-3. Op de krui sing Serooskerkseweg-Kloosterweg met Hogezoom-Noordstraat heeft de P.Z.E.M. een viertal waarschuwings- lichten aangebracht en aangesloten op--, de stroomvoorziening. De signalen zijn gele knipperlich ten die reeds van verre zichtbaar zijn ten teken voor het auto- en mo- torverkeer dat er een gevaarlijke kruising nadert. Vooral in de avond uren kunnen deze lichten een niet Zware bomexplosie bij Belfast BELFAST, 23-3. By Carrickfer- gus, ongeveer 15 km buitèn Belfast, is donderdagmorgen in een gepar keerd- staande auto een boni van zwaar kaliber ontploft. Er zijn ver scheidene gewonden gevallen. Aan de huizen en winkels in de omge ving werd aanzienlijke schade aan gericht. Volgens de politie was even voor deexplosie een anoniem telefoontje binnengekomen zodat de woningen en winkels in de omgeving van de auto konden worden ontruimd. Het is de tweede achtereenvolgen de dag dat in1 Noord-Ierland een bom in een auto ontplofte, waardoor burgers gewond raken. Woensdag explodeerde een bom van naar schatting 45 kg in het Centraal sta tion van Belfast, waarbij 70 perso nen gewond' raakten. AMSTERDAM, 23-3. Met de ope ning van de Floriade op 29 maart door koningin Juliana zal ook de eerste binnententoonstelling in de Am.8pelhal van diet RAI-complex. be ginnen. Het betreft een bollenshow, waartoe een lentetuin met een op pervlakte van 10.000 m-. is aange legd als achtergrond voor de groot ste collectie vervroegde bolgewas- sèn, die ooit ergens ter wereld bij een is geweëst. Alle bolgewassen zijn in deze show, die tot en met 9 april open blijft, verwerkt. De helft is ge plant, de andere helft verwerkt in allerlei arrangementen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). met de situatie aldaar bekend zijnde automobilist voor moeilijkheden vrijwaren. De installatie is door de gemeente Westerschouwen aan de P.Z.E.M. op gedragen. Of deze installatie een voorloper is van een complete ver keerslichten-batterij is niet bekend. De gemeente zou daartoe invoeg- en uitrijsroken aan moeten brengen. Bo vendien kost een dergelijke installa tie tienduizenden guldens. Auto onder trein UTRECHT, 23-3. Op eei>met au tomatische knipperlichten beveiligde overweg tussen De Klomp en Ede op de lijn Utrecht-Arnhem, is donder dagavond een auto tegen de trein Utrecht-Arnhem gebotst. De be stuurder van de auto werd slechts licht gewond. Verder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het treinverkeer ondervond vertragingen van meer dan een uur. LAATSTE NIEUWS BRESKENS, 23-3. Brcskcns kan in de toekomst tot centrale visserfj- havcn van Zeeland uitgroeien. Ge deputeerde staten van Zeeland stel len dit in het rapport „Studiecom missie vlsscrjjhavcn Zeeland". Zee land heeft momenteel drie bloeiende visserijhavens, namelijk Vlissingen, Brcskcns en het wat kleinere Co- lijnsplaat. G. C. hebben een tweetal argumenten aangevoerd, waaruit hun voorkeur voor Brcskcns als centrale visserijhaven voorspruit. In de eerste plaats zijn de inves teringskosten van dc Breskense ha ven, die ligplaats biedt aan 75 sche pen. aanzienlijk later dan in Vlis singen. Volgens het rapport zijn de bedragen respectievelijk 1.7 miljoen en 10 miljoen gulden. In de tweede plaats zou een geconcentreerde vis- sershavcn met moderne, aan de eisen Sadat weigerde Sow.-Unie een vlootbasis LONDEN, 24-3. President Sadat van Egypte heeft een Russisch ver zoek betreffende'vestiging van twee vlootbases in zijn land afgewezen, zo meldde de Londense Times heden (vrijdag). De Russen wilden volgens het blad een basis aan de Middel landse en een aan de Rode zee - bei de bases volledig onder beheer van de Russiche marine. Dit laatste lijkt voor president Sadat onaanvaard baar te zijn geweest. OPEC dreigt met maatregelen tegen oliemaatschappijen BAGDAD, 23-3. De elf grote olie- produktielanden die zijn verenigd in de organisatie van olie-exportlanden (Opec), hebben gedreigd gezamenlijk maatregelen te nemen tegen olie maatschappijen die weigeren maat regelen uit te voeren waartoe een lidstaat heeft besloten. Dat heeft het Iraakse staatspersbureau heden (vrij dag) bekendgemaakt. Het gezamenlijk optreden tegen de westerse oliemaatschappijen zal geschieden op verzoek van het be trokken land. Het besluit om geza menlijk op te treden is genomen op de buitengewone vergadering die de organisatie op 11 maart in Beiroet heeft gehouden. Wat de collectieve maatregelen in houden is niet bekendgemaakt. Israël locli pro Hoesseinplan TEL AVIV, 24-3. De Israëlische plv. premier, Allon, heeft vrijdag verklaard, dat Israël geen. bezwaren had tegen het plan van konirig Hoes sein van Jordanië voor een federatie die het gebied van beide Jordaan- oevers omvat, zelfs ofschoon Israël zich ki'achtig verzette tegen de gren zen die de koning vorige week voor stelde. Engeland neemt bestuur van Ulster over LONDEN, 24-3. De Britse rege ring heeft besloten voor de duur van één jaar het bestuur over Noord- Ierland rechtstreeks in handen te nemen. Dit heeft premier Heath in het Lagerhuis gezegd. LONDEN, 24-3. De Noord-Ierse regering van premier Faulkner dient haar Ontslag in. van de tijd voldoende walaccommo- datie in Brcskcns een gunstige in vloed hebben op de regionale econo mie van West-Zecuws-Vlaanderen, een deel van Zeeland dat uit Struc tureel oogpunt gezien, versterking nodig heeft. G.S. hebben zich in hun advies aan de staten laten leiden door bo vengenoemd rapport. Dc studiecom missie verwacht, dat de ontwikke ling van de vismijn op langere ter mijn de richting zal uitgaan van het systeem van dc tuinbouwveiling, waarbij allerlei zaken door de pro ducenten zelf ter hand worden geno men. Oorzaken Als oorzaken van deze ontwikke ling noemt de commissie het EEG- beleid ten aatlzrert van do visserij en Advertentie g ZILVER I gj JUWELIERSPLEET DURFINE EDELSTAAL O Reeds vanaf T per couvert Q u 6-persoons cassette, 42-delig a g JUWELIER-HORLOGER Mut 't QrtvnlBon HmrpMn 1 Zlortao# ToL (01110) 2M» DEN BOSCH, 23-3. Een naamloze zwartbontekoe van de heren C. Bes teman en H. Anema uit Beverwijk is dit jaar Miss Rund geworden. Op de donderdag in Den Bosch gehouden 37ste Paasvee-expositie heeft een veertig man sterke Nederlands-Bel gische jury haar de titel verleend. Op de expositie in Den Bosch komen de prijswinnaars van andere Paas- veemarkten in Nederland en de aller beste koe wordt er Miss Rund. Er was op deze afsluitende Paas- veemarkt iets minder vee aange voerd dan in vorige jaren, maar des kundigen verklaarden om strijd dat de kwaliteit uitstekend was; behalve bij de koeien ook bij de varkens en kalveren. GEMEENTE ZIERIKZEE Openbare kennisgeving Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat voor belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente van 27 maart 1972 gedu rende 30 dagen ter inzage is gelegd een ontwerp-raadsbesluit tot ont trekking van een gedeelte van de Miereweg, kadastraal bekend ge meente Zierikzee, sectie K nummer 417 en het Mierewekken, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie K nummer 419, aan het openbaar ver keer. Belanghebbenden kunnen vóór 27 april 1972 hun bezwaren tegen het ontwerp-raadsbesluit bij de gemeen teraad inbrengen. Zierikzee, 21 maart 1972 Burgemeester en wethouders noor- noemd, TH. H. DE MEESTER, burgemeester R. VAN OMMEREN, secretaris WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 25 en zondag 26 maart Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. dc Bruin, Bruinisse, tel. (01113)-1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zandc, Nieuwcr- kerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee, teL (011)0) 2180 heeft dienst. dc uitbreiding van dc EEG met nieuwe lidstaten. Bij toetreding van de Scandinavische landen zal de huidige EEG in zijn geheel van ccn importerend gebied met Nederland als exporteur veranderen in een in zijn geheel exporterend gebied, het geen tot ccn grotere concurrentie zal leiden voor de Nederlandse visserij. Wanneer het aantal werkzaamhe den dat thans nog met mankracht wordt gedaan, niet machinaal wordt uitgevoerd, moet gevreesd worden, dat de concurrentie niet kan worden volgehouden. De benodigde investeringen in de walaccommodatie zullen alleen bij ccn vergrote aanvoer economisch aanvaardbaar zijn. Vrijdag 24 maart Zierikzee Concertzaal, (foyer), 8 uur, Utrechts Blaaskwintet, (ZVU). Concertzaal-foyer, 8 uur, Utrechts Blaaskwintet (Z.V.U.). Haamstede Winterkerk, 7.30 uur, jaarvergade ring Kerkkoor. Brouwershaven Café rest. Jac. Cats, 20 uur, alg. le denvergadering Watersportvereni ging „Brouwershaven". Oosterland Contactavonden openbare basis school 7-9.30 uur. Bruinisse Dorpshuis, 8 uur, Feestprogramma. Zaterdag 25 maart Zierikzee Concordia, 8 uur, feestavond „Volks onderwijs". Huis van Nassau, 8 uur, Onderwa tersportvereniging „Scaldis". Haamstede/Burgh Excursie Jeugdvogelwacht, 10 uur. Begin Moolweg tussen Haamstede en Burgh. Excursie ZZeepe. Duiveland Excursie Jeugdvogelwacht, 2 uur. Schuur aan de Noorddijk; vroegere haventje Stevensluis. Wandeling Dijkwater. Nieuwerkerk Jeugdsoos „The Fish", 7.30 uur, Jim- mi Hendrix-programma. Zondag 26 maart Zierikzee Excusrie Domeinen N.J.N. Vertrek: busstation 9 uur. Start: 10 uur bij uitkijktoren. Proviand dient meege- genomen. Maandag 27 maart Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering raad Brouwershaven. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond, 7.30 uur. Dinsdag 28 maart Renesse Het Wapen van Renesse, 8 uur, af deling Horeca Nederland. Woensdag 29 maart Renesse Dorpshuis, 8 uur. Ouderavond open bare basisschool. Oosterland Conferentiekamer, 7-8 uur, bezichti- gingsavond openbare kleuterschool. Er is ook veel „post", die men on mogelijk kan (of wil) verwerken in de kolommen. Ruimtegebrek en an dere overwegingen spelen een rol. Het maandblad Zuid-Afrika van de Nederlands-Zuidafrikaanse werk gemeenschap, heeft een opwindende plaat op de voorpagina, met de slo gan: Blank/niet blank in hel arbeids proces. Kijk, daar kijk je dan weer mooi van op, maar er is troost, want de schrijver van een artikel bepleit dat iedere blanke en niet-blanke hun eigen werk moeten doen. Als dan de zwarte bedienden zijn afgeschaft en de beloning gelijk is getrokken, is er al veel veranderd ten goede, zou men zo kunnen denken. C.R.M. komt nu met de medede ling dat Zierikzee f 300.663 krijgt voor de overdekte zweminrichting. Dank je wel C.R.M. In het blad INKOM deze mededeling: Tijdens de in het kader van de bijscholing ma- vo/l.b.o.-docenien Engels hebben 86 docenten een luistervaardigheids- proef Engels afgelegd. En wij maar denken dat de Engelse leraren zich „arrivé" zouden voelen, maar ze werden onderworpen aan een zware proef. „De toets bestond uit 2 een malige auditief aangeboden inter views, verdeeld in 50 passages van plm. 40-45 sec. elk". De stichting „Mensen in Nood" wil graag geld op giro 1111.222. Op voor front „folder" huilende moeder mei karkaskindje. Hier moet geholpen. Stort dus maar. Juist op: 1111.222. 's Hertogenbosch. Het Filmmuseum heeft beslag gelegd op een partijtje Caiiadese films. Eén ervan is „Ques tion de uie". Gaat over dc geschei den jonge vrouw Eslellc, die ver schijningen krijgt van de Heilige Maagd, niet de gewone", maar in de gedaante van een zwaarlijvige, on schuldig uitziende dame, die over mooi weer keuvelt terwijl hel re gent". Waar scenarioschrijvers in Onta rio ook al op kunnen komen. In Artis zijn twee lippenberen ge boren. Ze hebben lippen die als een soort stofzuiger onder luid geslurp, bijen, mieren en termieten opzuigen. Voor ons dus altijd voorlaan lippen beren. Het blad „Student" beoor deelt de morele codes in Engeland en schrijft: „Hel blozen van een juist achter haar wastobbe weggehaalde huisvrouw, die in haar onschuld met te be-oordelcn harde sexlektuur ge confronteerd wordt, is voldoende voor een veroordeling". De „Bio-Sciencc Section" van Es- so - zo staal in het blad i>an die maatschappij - houdt zich intensief bezig met liet onderzoek van micro organismen uit ruwe olie. Men wil die gebruiken legen olieverontreini- ging. Zo kan men uren doorgaan met de ,posl". Ik doe het niet. maar er is veel aan de hand in dit driftig we reldje, waarop men zittend in de Koudekerkse inlaag zo niet komen zou. SCH1ERE1LANDMAN. Advertentie Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen In het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in óverleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse afiossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131.16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank BRUSSEL, 24-3. Mansholt heeft zijn plan voor de modernisering van de Europese landbouw erdoor en de E.E.G.-landbouwprijzen voor het seizoen '72-'73 zijn met gemiddeld 6,5 procent verhoogd. Vrijdagochtend werden de landbouwministers van de gemeenschappelijke markt het na bijna honderd uur in twee weken vergaderen hier over eens. Het nu aanvaarde plan Mansholt is, aldus insiders in Brussel, nog maar een zwakke afspiegeling van de in 1968 voorgestelde structuurmaatregelcn. Toch is het voornaamste, aldus minister Lardinois, dat wc nu een gemeenschap pelijk structuurbeleid hebben dat vooral „tanden zal krijgen' in die gebie den van de gemeenschap die hét verste achter zijn. De gemiddelde prijsver hoging heeft de Europese Commissie moeten terugschroeven van 8 tot GVz procent. Het nu aangenomen Europese landbouwstructuurplan omvat in grote trekken mogelijkheden om het oudere boeren die het op den duur toch niet redden gemakkelijker te maken hun bedrijf op te geveh en om uit dc landbouw vertrekkende jongere boeren meer voorlichting over omscholing naar andere beroepen te geven. Dc voornaamste prjjsbesluitcn die de ministers namen zijn dc volgende: harde en zachte tarwe gaan 4 proc. in prijs omhoog, gerst gaat met 4 proc. en mais en rogge met 5 proc. omhoog, dc prijs van suikerbieten stijgt met 4 proc. en die van witte suiker met 2,6 proc., kool- en raapzaad gaan 3 proc. in prijs omhoog, dc melkprijs stijgt met 8 proc., de oriëntatieprijs voor rundvlees vlecsprijs gaat met 3,1 proc. omhoog terwijl het steunbedrag voor vlas van met 4 proc. (medio september nog eens met ongeveer 3 proc.), de varkens- vlccsprijs gaat met 3,1 proc. omhoog terwijl het steunbedrag voor vlas van 110 naar 135 rckcncenhcdcn (oude dlrs.) per ha omhoog gaat De graan- en suikerprijsverhogingen gaan in óp 1 juli en dc melk- en vleesprijzcn gaan per 1 april omhoog. Visie van Gedeputeerde Stalen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2