Jaap ten Oever's nieuwe leven BLIK DOOR HET WERELD Ierland rekent op volledige burgeroorlog Actrice wint geding Amerika en Rusland Griekse koning terug? Stakingen in Italië Aktiegroep wil debat over de afsluiting De werkafspraken rook met „Dutch Rhytm Steel Band" speelde voor „Big S" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 maart 19/2 Nr. 21053 De toestand in Noord-lerland groeit onstuitbaar naar een climax. Zoveel kabinetten van het zich zelf besturende gebied hebben gefaald, dat de regering in Londen de ver antwoordelijkheid wel over moet ne men, wat binnenkort te gebeuren staat. LOS ANGELES, 22-3. De actrice Lorette Young krijgt van de Ameri kaanse televisiemaatschappij NBC een bedrag van 599,000 dollar scha devergoeding omdat de maatschappij haar in moeilijkheden zou hebben gebracht door de verkoop aan Euro pese televisiestations van een 20 jaar oude filmserie waarin zij optreedt. Dit is bepaald door een rechtbank die hiermee een vonnis van een la gere rechtbank bevestigde en de NBC geen nieuw proces toestond. WASHINGTON, 22-3. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich waarderend uitgela ten ever de rede die de Russische partijleider Leonid Brezjnew de dag tevoren op een congres van het Sow- jet-vakverbond in Moskou had uit gesproken. Woordvoerder Charles Bray pleitte er voor dat de Sowjet-Unie en de V.S. zichzelf beperkingen opleggen in hun buitenlandse beleid. In dit ver band noemde hij een vermindering van de wapenleveranties aan het Midden-Oosten als voorbeeld van een nuttige zelfbeperking. Bray zei dat aangenomen mag worden dat Amerika bereid is tot een dergelijke houding. KOPENHAGEN. 22-3. De Griekse koning Constantijn, die in Rome in ballingschap leeft, kan volgens de Griekse minister van voorlichting Stamatopoulos op zijn troon terug keren zodra er verkiezingen zijn ge houden. Een tijdstip daarvoor is ech ter nog niet vastgesteld. Aan alle nodige voorbereidingen wordt ge werkt. aldus de minister. Maar hij kon niet meedelen of dit een kwes tie van maanden of jaren is. Muur nog voor het zover is hebben de protesterende Noordieren gede monstreerd dat zij als het op vech ten aankomt, niet onder doen voor het illegale katholieke IRA-leger. Zij brachten een menigte op de been die uitbundig liet zien dat het met de geoefendheid wel goed zat. En aangezien ivapens tamelijk gemak kelijk verkrijgbaar zijn, zal in dit opzicht ook wel alles voor elkaar zijn. B-specials Een groot deel van dit zich zelf opvallend presenterende legertje be staat trouwens uit zg. B-specials, een politiekorps, dat ontbonden werd toen het konflikt zich begon toe te spitsen in gewelddaden. Officieel on derdeel van de politie, schenen de B- specials zich voornamelijk uit te le ven in terreur. Die groepering is dus weer terug en met aan weerszijden goed ge trainde, goed georganiseerde en goed gewapende legertjes zijn alle voor waarden aanwezig voor een kom- plete burgeroorlog. Daar Londen al te lang gewacht heeft met een drastisch ingrijpen, dat zo'n intensieve strijd kon voorkomen zal men mogelijk in de naaste toe komst kunnen rekenen op gevechten in Noord-lerland die alles overtref fen wat men tot dusverre heeft mee gemaakt. ROME, 22-3. In Italië zijn zeven miljoen land-, bouwvak- en fa brieksarbeiders in staking geweest. Optochten van stakers veroorzaakten in de steden verkeersopstoppingen, maar verder merkte het publiek weinig van acties, die voornamelijk gevoerd werden voor meer loon en garanties tegen ontslag. Met Pasen dreigt een benzinetekort door stakin gen in de olie-industrie en bij pomp stations. Echtpaar verongelukt ZUTDWOLDE, 22-3. Bij een ver keersongeluk op de provinciale weg Balkbrug-Hoogeveen in de gemeen te Zuidwolde (Dr.) is het echtpaar J. de Vries (41) en G. de Vries-v. Her wijnen (40) uit het Overijsselse Balk brug (gemeente Avereest) om het le ven gekomen. De door de heer De Vries bestuurde personenwagen kwam na een inhaalpoging van een personenauto uit tegemoetkomende richting in botsing met een_ vracht wagen met aanhangwagen. I)e Ooslerschelde YERSEKE, 22-3. De aktiegroep ..Oosterscheldc Open" dringt er by Provinciale Staten van Zeeland op aan het tussentijdse rapport van Rijkswaterstaat „Het Deltaplan in het licht van de laatste ontwikkelin gen" in een openbare vergadering te behandelen, alsmede de kritiek die de aktiegroep op het rapport heeft. Het rapport, dat minister Drees onlangs aan de Eerste en Tweede Kamer heeft gezonden, komt tot de conclusie dat de Oosterschelde afge damd moet worden. De aktiegroep noemt deze conclusie onbegrijpelijk, omdat de in het rapport genoemde feiten naar haar mening juist aan geven dat de Oosterschelde niet af gesloten moet worden. Het rapport zegt o.a.. dat een dam het steeds vuiler wordende kustwa- BllEUKELERVEEN. De ontruiming van de camping „Bakker" - een reeds jaren slepende zaak tussen de campingbeheerder en het Piassen- schap Loosdrecht - is deze week niet doorgegaan, ondanks verwoede po gingen daartoe. Om het wegslepen van de caravans te voorkomen - al thans zoveel mogelijk te hinderen - was hel bruggetje, dat toegang tot de cum ping geeft, door middel van een bestelwagen versperd. Op de voorgrond staande mevr. Bakker, be heerster van de omstreden camping. ter kan tegenhouden, wat voor het milieu van de Oosterschelde beter is. De aktiegroep voert echter aan, dat het kustwater hoofdzakelijk vervuild wordt door de Rijn en dat bij afslui ting de oevers van het dan ontstane „Zeeuwse Meer" nog steeds door het Rijnwater verontreinigd zullen wor den. Veilighcidsaspekt Aan het veiligheidsaspekt, dat het rapport aanroert, tilt de aktiegroep niet zo zwaar. Er zijn reeds 25 jaar voorbijgegaan sinds de overstro mingsramp. Als. men terstond begint met het versterken van de meest zwakke plekken, is het risico niet groter dan bij afdamming, aldus de groep. Het woord „dijkval" komt in hel rapport van Rijkswaterstaat niet meer voor. aldus de aktiegroep, evenmin als het argument dat de ondergrond van de dijken langs de Oosterschelde te slap zou zijn om de ze te verzwaren en te verhogen. Toch waren dit volgens de aktie groep de belangrijkste argumenten waarop Provinciale Staten van Zee land in juni 1971 een motie aanna men. waarin op afsluiting werd aan gedrongen. „Kennelijk heeft Rijks waterstaat deze problemen inmiddels onder dc knie", aldus „Oosterschel de Open". Portugal nodigt burgemeesters uit voor bezoek aan Angola AMSTERDAM, 22-3. Dc Portuge- se regering heeft via haar ambassa deur iii Den Haag de burgemeester van Amsterdam en Rotterdam de lie ren Samkaldcn en Thomassen, uitge nodigd voor een bezoek aan de Por tugese kolonie Angola op een door henzelf te bepalen tijdstip. Burgemeester Samkalden heeft nog niet geantwoord óp de invitatie. Zijn Rotterdamse collega is tot en met donderdag afwezig. De ambas sade wilde niet meedelen, waarom de uitnodiging is gedaan. Aangeno men kan worden dat de burgemees ter deze kreeg teneinde hem de ge legenheid te bieden zich persoonlijk van de. toestand in dit Portugese ge bied op de hoogte te stellen. Tweede Kamer DEN HAAG, 22-3. De werkaf spraken, die de vijf toenmalige voor zitters van de frakties van KVP, VVD, ARP, CHU en DS'70 tijdens do kabinetsformatie van vorig jaar maakten, zijn niet in tegenstelling tot het regeerakkoord. De vijf frak ties van nu zijn formeel niet gebon den aan de afspraken. De leden van het kabinet-Biesheuvel hebben de regeringsverantwoordelijkheid aan vaard op basis van het regeerak koord en zij kenden, toen zij dit de den, de afspraken niet. Met deze woorden heeft premier Biesheuvel het karakter van de meer dan vijftig werkafspraken geschetst bij zijn beantwoording van de eerder bij het debat daarover gemaakte op merkingen van de zijde van de Ka mer. EERSTE KAMER Oppositie tegen verhoging college-gelden DEN HAAG, 22-3. De oppositie- partyen (PvdA, D'66 cnPPR) in dc Eerste Kamer blijven afwijzend staan tegen de voorgestelde verhoging van het collegegeld, ook nadat in de se naat wetenschaps-minister De Brauw deze z.i. onontkoombare maatregel had verdedigd. Bij het beleidsdebat over onder wijs en wetenschappen dienden de frakties van deze drie partijen een motie in, waarin de regering ge vraagd wordt de afzonderlijke verho ging van het collegegeld achterwege te laten. Naar de mening van deze frakties mag een eventuele verho ging van het collegegeld niet tot stand komen zonder een gelijktijdige- fundamentele herziening van het stelsel van studiefinanciering. Experimenten met „Middensclioor' DEN HAAG, 22-3. Zo spoedig mo gelijk wil minister Van Veen (onder wijs) beginnen met enkele experi menten met geïntegreerd onderwijs aan 12-15 jarigen (de .Middenschool') In de Eerste Kamer zei hij dat deze experimenten met goede waarborgen moeten worden omgeven, niet alleen in het belang van de schoolleiders en leraren, maar vooral ook in het belang van de leerlingen en hun ouders. Afgaande op de ervaringen in het buitenland zal de experimen tele fase „zeer geruime tijd" vergen en is voorzichtigheid geboden, aldus de minister. Een diepgaande bezin ning op de inhoud van het onderwijs en op de gevolgen die de introductie van een middenschool voor de hier op aansluitende scholen heeft is z.i. noodzakelijk. JERUZALEM, De Israëlische mi nister van defensie Mosje Dajan heeft dinsdag in Jeruzalem gezegd dat er geen sprake kan zijn van een Palestijnse staat tussen Israël en Jordanië. „Ons besluit staat vast: dc Jordaan is voortaan dc militaire grens van Israël en geen enkele Ara bische legermacht zal ooit toestem ming krygen dc rivier over te ste ken". Advertentie Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Matt Export Programma klaar voor rest seizoen BURGH, 21-3. Tropisch was de sfeer, in de grote zaal van hotel „Het wapen van Burgh", toen daar op uit nodiging van de jeugdsoos de ver maarde negerhand „The Dutch Rhythm Steel Band" optrad. Door deze, op hun vaten, bongo's en drums spelende jongelui en de aankleding van de zaal kan Big S weer bogen op een bijzonder geslaagde avond. Het watengeweld werd nog eens extra geconcentreerd door diverse versterkers de duistere zaal, hier en daar sporadisch met een groen of rood lichtje „verhelderd", ingeknald, doch ieder was bijzonder tevreden over dit optreden. Er kwam zelfs een vuurvreter in het programma voor en deze man had bijzonder veel suc ces. Na afloop van de dansmuziek kwamen de gesprekken pas los en de soosleden zien met belangstelling de verdere sfeerrijke avonden tegemoet. „Praatjesmaker" Big S. liet inmiddels een contact blaadje verschijnen, „Praatjesmaker" genaamd dat elk lid en iedere do nateur gaat ontvangen. In het eer ste nummer dat zondag Verscheen en in twee kleurendruk is uitgevoerd wordt aandacht besteed aan het Ak- tiecentrum. Verder een artikel over alkohol- en tabakgebruik; een stuk je over „u.f.o.'s" en een relaas over het optreden van de dichter Cees Buddingh. Voor de nabije toekomst wocht de soos op 1 april een optreden van de troubadour E. Leeflang. Op 3 april vertrekt een „soos"-bus over de nieuwe Brouwersdam naar Scheve- ningen om op de Pier te gaan eten. Vandaar naar de Geuzenfeesten in Den Briel. De donateursavond is vastgésteld op 7 april en op 9 april staat een dis- ko-bal op het programma. 14 april een ledenvergadering en 16 april een wedstrijdmiddag. Tot slot op 29 april een filmprogramma. Dagje uit: minstens vijf tientjes DEN HAAG, 22-3. Een eenvoudig gehouden dagje uit gaat een Neder lands gezin met twee kinderen in het komende seizoen al gauw vijf tientjes kosten. Dit concludeert het, voorlichtingsblad Koopkracht van het Consumenten Contact Orgaan na een vergelijking van de prijzen in een aantal „pretparken" en an dere befaamde doelen van dagtoch ten. In de door Koopkracht bereken de vijftig gulden zitten dan nog niet eens de reiskosten, die uiteraard verschillen naar gelang ivoonplaats en reisdoel. Meer dan de helft van de kosten van een dagje-uit zit in de prijzen van verfrissingen en een eenvoudig hapje tussen de middag (men nam daarvoor de prijs van een portie fri- les-kroket-appelmoes). Niet alleen, aldus Koopkracht, worden in recla me voor genoemde recreatiegelegen- heden lang niet altijd toegangsprij zen vermeld, de prijzen van enige veel voorkomende consumpties ver neemt men helemaal nooit. 29 Hoofdstuk 11. Jaap kan er niet meer tegenop. Berendien, die regelmatig in de garage komt, is de eerste die bemerkt dat er met Jaap ten Oever iets aan de hand is. Anders fluit hij het hoog ste lied tijdens zijn werk. maakt grappen in de koffiepauze met de pompbediende en de chauffeur, die er inmiddels ook bij gekomen is en steekt zodoende iedereen aan met zijn vrolijkheid. Maar sinds een paar dagen doet hij vrijwel zwijgend zijn werk, in de koffiepauze neemt hij dc beker koffie mee naar buiten, drinkt hem daar leeg en steekt een sigaret op. in de verte turend. Zondags had Jaap zich laten ver murwen en was in zijn pyama naar Pleun's kamer gekomen. Daar had ze hem in haar armen genomen. ..Je moet hét je niet zo aantrekken. Jaap. Een vrouw, die je daarom in de steek laat. is het niet waard, dat je er ver driet om hebt. Die begrijpt er niets van. Jij bent en blijft mijn ridder, versta je? Mijn grote broer, waarop ik trots ben. En laten anderen er van denken, wat ze willen, eens komt er toch een vrouw in je leven, die ma ling heeft aan het oordeel van de mensen, maar die zelf tot de slotsom zal komen, dat je niet anders kon handelen". Pleun verstaat de kunst haar broer op te beuren. Als zo de maaltijd klaar heeft, zit hij geschoren en net jes gekleed aan tafel. En in de mid dag gaan ze toeren in een van de wagens van baas Plantema. „Wist je niet. he? Dat ik mn rijbewijs heb gehaald. Wilde Baas Kees. Hij wil geen personeel hebben, dat niet kan rijden. In geval van nood moet ieder een kunnen invallen, is zijn stelre gel. En ik hoef maar 15 cent per ki lometer te betalen. Zo. geen muize nissen meer in je hoofd, we gaan er lekker tussen uit. Laat ze hier in de stad allemaal naar de maan lo pen. Wij hebben elkaar en dat is de hoofdzaak". Ze weet hem af te leiden, maar als hij de volgende morgen in de garage aan het werk is, begint het weer aan hem te vreten. Dat hij dinsdags ge vraagd heeft om een half uur eerder naar huis te mogen, met de bedoe ling zo vlug mogelijk naar Boshagen te rijden en daar Jopic op te wach ten. tot ze van haar kantoor komt, gaat niemand iets aan. Het is een stille najaarsdag en hij heeft zich verdekt opgesteld. De klok van half zes is nauwelijks koud, of ze komt «al aanrijden. In eens staat hij voor haar. Ze geeft een gil van schrik en wil langs hem hoen rijden. Maar Jaap grijpt haar fietsstuur en dwingt haar te stoppen. Met een blik. waarin angst te lezen is, kijkt ze hem aan. „Laat me los.' Wat wil je van me?' Hoewel hij nu duidelijk begrijpt, dat ze op dc hoogte is van z'n ver leden. vraagt hij op kalme toon: „Se dert wanneer ben ik een vreemde voor je geworden? Zie ik er opeens zo afzichtelijk uit?" Ze staat met één voet op de grond. De ander steunt op de trapper. Als hij haar loslaat, zal ze zo wegrijden, zo hard mogelijk. Alsof een demoon op haar hielen ziet. ..Laat me los! Ik moet naar huis!" Hij knikt enkele malen. „Ik ook. Kunnen we samen verder rijden. Stap op. Onderweg kun je me wel een verklaring geven." Wat aarzelend start zc en rijdt verder. Onmiddellijk is Jaap naast haar. Het meisje blijft zwijgen. Haar gzicht toont een verbeten trek. Zo rijden ze oen paar minuten ver der. Tenslotte begint Jaap: „Je bont DOOR GERRIT FRANSSEN natuurlijk m'n verleden, als ik het zo moet noemen, te weten gekomen. En zal ik wel in de zwartste kleuren afgeschilderd zijn. Maar is het alle maal waar, wat men jc heeft ver teld?" Het meisje blijft zwijgen, onafge broken voor zich uit turend. „Ik ben dus opnieuw veroordeeld. En wel door de familie Osdorp. Ag- nietenstraat 201. Zonder dat de boos doener gelegenheid krijgt de waar heid te vertellen." Ditmaal begint zc te spreken. „Het heeft allemaal in de kranten gestaan. Mijn vader had er nog een. Ik heb alles gelezen." „Zoiets verwachtte ik al. Dan zal het bij jou ook niet erg diep gezeten hebben." Jopie kijkt hem enkele ogenblikken aan met een vlammende blik. „Rot jong, je hebt me bedrogen. Je hebt jc mooi voorgedaan, maar in wer kelijkheid ben jeben je Ze slikt het laatste woord in. Jaap weet, welk woord zc op haar tong had. Het kan hem al niets meer sche len. Het is al een paar malen gebeurd dat ze hem dit woord 's avonds in de stad hebben nageroepen. Er natuur lijk voor zorgdragend, dat de per soon in kwestie dc scheldenaar niet kan zien. „Goed zo, jongedame, je past pre cies in onze kongsi, dc happy few van de stad. de verschrikkelijke brave burgers, die zo netjes leven en zo goed oppassen cn nooit ofte nimmer het kleinste misstapje maken. Mag jc meehelpen mij aan dc kant te schuiven. Nobele bezigheid. Houden jullie dat benepen kringetje maar netjes rein. hoor. Heb maar geen vrees, dat ik je ooit meer lastig zal vallen, want vanaf dit moment besta je niet meer voor me. Aju!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7