ZILVEREN LANDSTEINERPENNING VOOR J. H. MOTMANS „Sursum Corda" Scharendijke mikt op STREEKNIEUWS uniforme kleding Voorjaarsvergadering werd gevolgd door Puzzeltocht door Zierikzee Afdeling Plattelandsvrouwenbond hield modeshow in „De Ark" ZIERrKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 maart 1972 Nr. 21033 Zierikzee had „medisch dagje" ZIERIKZEE, 21-3. Zierikzee beleefde op de markan te datum van de 21ste maart, een medisch dagje, want twede plechtigheid die alles met de medische wereld te maken heeft, was d huldiging van de heer J. H. Motmans, chirurg, die zijn zilveren jubileum vierde als medisch leider van de Bloedtransfusiedienst op Schouwen-Diiiveland. Tydens een vergadering van de Bloedtransfusiedienst, onder leiding van de algemeen bestuursvoorzitter de heer L. J. Korstanje, ontving de heer Motmans de Landsteinerpenning in zilver van het Ned. Rode Kruis, uit handen van het hoofd van de Centrale Medische Bloedtransfusie Commissie van het Ned. Rode Kruis, de heer M. W. Haal. „Sinds 1946 bent u als medisch leider van Schouwen-Duiveland opgetreden en u heeft zich met kracht aan deze taak gewijd", aldus de heer llaal, die zich er over verwonderde hoe deze druk bezette chirurg hiervoor nog tijd heeft kunnen vinden. De heer Haal biedt oorkonde en penning aan. Geslaagde uitvoering De heer Haal onderstreepte dat juist een medisch leider veel werk voor de Bloedtransfusiedienst moet verrichten. „U heeft dit tot volle te vredenheid ook van de Kring Zee land de Centrale Medische Commis sie en het hoofdbestuur gedaan", al dus de heer Haal, die daarna over ging tot uitreiking van de penning in combinatie met een oorkonde. Zware belasting Woordvoerder van het gemeente bestuur was de bestuursvoorzitter van het Zweedse Rode Kruis zieken huis de heer Th. H. de Meester, die zei dat het bestuur bijzonder trots is, dat dokter Motmans deze onder scheiding is verleend. Hij was eens aan het cijferen geslagen en had be rekend dat per drie weken gemid deld veertig mensen voor de trans fusie werden gekeurd. „Zo iets is een zware belasting en het kan al leen als men voor een zaak warm loopt", zo zei de voorzitter, die de grote verantwoordelijkheid onder- Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor Aan- en verkoop en bewaarneming effecten SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. ZIERIKZEE, 20-3. Deze weck hield de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen de voorjaarsvergadering in de foyer van Restaurant Mondragon. Mevr. Gast- v. Djjk verwelkomde de aanwezige dames en begroette speciaal enkele nieuwe leden, die aan de vergadering werden voorgesteld. Hierna volgde een Vlotte afwer king van de agenda. Het jaarverslag over 1971 werd voorgelezen door mevr. Nleuwendijk-de Boer. De pen- ningmeesteresse. mevr. Barendregt- v. Gastel gaf een overzicht van de financiën en aansluitend hierop de begroting voor 1972. Er werden twee nieuwe leden voor de kascommissic benoemd, en wel de dames Van Schelven en De Vlieger. Mevr. Ber- man-Steondijk bracht hierna een verslag van de kerstviering in Bor- rendamme Aan het slot van de vergadering dankte de presidente de verschlllen- (Fotö: Zierikzeesche Nieuwsbode). lijnde voor de 377 donores in de re gio, op wie iets afstraalt van de hul de thans gebracht aan dokter Mot mans. Felicitaties De voorzitter van de Rode Kruis- afdeling de heer Korstanje vond het wat spijtig dat niet alle afdelingen in de regio vertegenwoordigd waren, maar namens de „eilandelijke" groe pen complimenteerde hij de heer Motmans met deze 25 jaar trouwe dienst. Hij hoopte dat hij zijn werk voor de Bloedtransfusiedienst nog wat zal voortzetten. Na een verver sing, sprak drs. Motmans zelf, te ruggrijpend naar het begin; een tijd waarin de transfusiedienst pas zo'n beetje in opgang kwam. Het begin In die eerste tijd had men in het ziekenhuis wel te kampen met gér brek aan donores; men moest er dan alleen op uit om sommige mensen té halen. Toch was er al in 1939 door de voorganger van de heer Motmans een opzet van een Bloedtransfusie dienst gemaakt. Eerste administrateur was de heer J. Berrevoets, schoolhoofd te Ouwer- kerk, maar betrokkene had toen geen telefoon. Zo bleef het allemaal moei lijk tot 1957, toen de dienst werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Na een eerste ad ministratrice kwamen de dames mej. L. Jonker en mevrouw K. Olree-de Vos, terwijl mej. M. Korsten als vas te analiste kwam en bleef. Belang rijk was de inschakeling van de huisartsen bij de keuringen. Dit loopt thans aardig; ook enkele specialisten van het ziekenhuis zijn hierbij inge schakeld. „Ik heb het altijd aardig werk ge vonden en het heeft me nimmer ver veeld", aldus de heer Motmans, die wees op het nut van bloedbanken en de behoefte voor Schouwen-Duive land aan negatieve donores. De heer Motmans besloot: „ik ben zeer ver rast met de Landsteinerpenning en ik wil het werk voorlopig nog blijven doen". de dames, op wie in het afgelopen jaar weer een beroep was gedaan voor hun medewerking o.a. voor de collecte van het Kon. Wilhelmina- fonds, de kascontrole en de bezorging van de convokaties. Deze laatste dames kregen een bloemetje aange boden Puzzcltocht Na deze vergadering en een korte koffiepauze werden de dames geac tiveerd door een puzzeltocht door Zierikzee Aan de hand van een rou tebeschrijving werd een wandeling gemaakt door enkele karakteristieke wijken van de stad, waarbij een aan tal vragen beantwoord moesten worden. Hierbij staken wel enkele addertjes onder het gras. Voor de winnende dames waren een paar prijsjes beschikbaar gesteld. Door het ideale voorjaarsweer was het een prettige afsluiting van deze voor jaarsvergadering. Reorganisatie Bloedtransfusiedienst Tevoren gaf de heer Haal een overzicht van de reorganisatieplan nen van de Bloedtransfusiedienst Rode Kruis. Er ontstaat een Centrale Medische Commissie Bloedtransfu siedienst nieuwe stijl en een medi sche raad. Een basisverbreding van de transfusiedienst, waarbij ook de ziekenfondsorganisaties zullen wor den ingeschakeld, be-oogt de vor ming van bloedbanken, een grotere bloedkwaliteitscontröle, een betere bevoorrading van de ziekenhuizen, een centi'ale registratie en een zui niger bloedgebruik (bloedcomponen- ten). Mogelijk krijgt Zeeland 1 of 2 bloedbanken en kan er wellicht in de toekomst ook samenwerking ko men met de bloedbank te Rotterdam; instellingen dan uitgaande van de Stichting Rode Kruis Bloedbank. Gunning Rijksweg 57 Namens de Rijkswaterstaat, direc tie Zeeland werd te Middelburg het voltooien van de le fase van Rijks weg 57 met bijkomende werken op Schouwen-Duiveland in de gemeen ten Middenschouwen en Wester- schouwen opgedragen aan E. Blok N.V. te Rotterdam voor f 1.212.000. ZIERIKZEE Jeugdafdeling >,Scaldis" „Scaldis", de onderwatersportver eniging heeft plannen te komen tot een jeugdafdeling, die als onderaf deling van de vereniging kan be staan. Van 15 jaar af kunnen jonge lui worden toegelaten. Er zijn we kelijkse oefeningen in het zwembad „Dolfijn" te Nieuwerkerk en in de zomertijd concentreert de duikerij zich op de Oosterschelde. Adspirant- jeugdleden kunnen contact opnemen met de heer H. Potappel, De Vager- straat 26, Zierikzee. Feestavond Ver. voor Openbaar Onderwijs Zaterdag 25 maart a.s. zal in „Concordia' de jaarlijkse feestavond plaatsvinden van de afdeling Zierik zee van de Ver. voor Openb. Onder wijs. Er zal een gevarieerd program ma worden geboden met vele mde- werkers, na afloop is er een bal met medewerking van „The Gold Stars". Door de afdeling werd dezer dagen een propaganda-krapt uitgegeven, welke door de posterijen huis-aan- huis werd verspreid. In deze krant, met een „ten geleide" door de voor zitter de her H. M. v. d. Post, ver schenen enige artikelen betrekking hebbend op het onderwijs, o.a. „Is sexuele opvoeding of sexuele voor lichting (of allebei) wel iets voor de lagere school „Het schooldeca- naat" en „Onderdak en ondrwijs". Collecte Nat Reumafonds De kollekte ten bate van het Nat. Reumafonds heeft te Zierikzee het fraaie bedrag opgebracht van f 1606,83. Allen die bijdroegen tot dit resultaat, zowel kollektrices als de gulle burgerij, komen - namens het Reumafonds - een dankwoord toe. Herstraten Oude Haven (noord-zijde) Namens de Dienst Gemeentewerken van Zierikzee werd het herstraten van de Oude Haven Noord-zijde voor f 18.500 opgedragen aan het straat- makersbedrijf Pa. D. J. van Dijke te Nieuwerkerk. De oude kinderhoofd jes worden vervangen door klinkers. Met de werkzaamheden is men jl. maandag gestart. Het uitbreken en de transportwerkzaamheden van de oude bestrating wordt uitgevoerd door Fa. M. C. v. d. Dries te Zierik zee. Opening Meester Breetvelt'-speeltuin Zaterdag 25 maart wordt de „Meester Breetvelt" speeltuin weer geopend. De speeltuin waarvan ge durende de zomermaanden steeds druk gebruik wordt gemaakt, ligt er weer keurig bij. Het afval, dat som mige omwonenden tijdens de winter over het hek deponeren is weer op geruimd. De toestellen hebben een verfje gehad en zijn ge-olied en ge smeerd. De planten en heesters zijn gesnoeid en geknipt en staan borg voor een keurige omlijsting. De ope ning gaat gepaard met vrolijk draai- orgelmuziek, traktatie en een ballon nenwedstrijd waarmee fraaie prijzen te verdienen zijn. Zwembad open op 8 april Voorafgaande aan de officiële ope ning van de Sportcombinatie „On derdak" wordt het zwembad reeds op 8 april voor het publiek openge steld. Intussen heeft een aantal benoe mingen plaats gehad van vaste per soneelsleden. Tot onderhoudsman- beheerder werd aangesteld de heer J. Kloet; tot badmeester de heer F. J. M. van Hooijdonk; eveneens tot badmeester de heer Th. Henderson te Maastricht; tot hulpinstruktrice mej. Rianne Biemans te Breda en tot hulpinstrukteur de heer M. den Engelsman te Burgh. Utrechts Blaaskwintet (Z.V.U.) Op vrijdag 24 maart concerteert - onder auspiciën van de Z.V.U. in de Concertzaal-foyer het Utrechts Blaaskwintet, bestaande uit Krin Kwant (fluit), John Schreuder (ho bo), Wim Vink (klarinet). Anton Franken (hoorn) en Joost Wester- veld (fagot). De volgende werken worden uitgevoerd: Kwintet in e kl., Op. 67 mr. van F. Danzi (1763-1826); Kwintet van Willem Pijper (1894- 1947) en Kwintet in D gr., Op. 95 van J. B. Förster (1859-1951). Hei Utrechts Blaaskwintet geeft concer ten door het gehele land en weet. het publiek tot groot enthousiasme le brengen. Sinds 1967 neemt het een vooraanstaande plaats in in het va derlandse muziekleven en boekte ook in het buitenland groot succes. HAAMSTEDE Inbraak In de woning van de arts, de heer C. Romijn, wonende aan de Toren- weg bij de vuurtoren is vorige week, op een avond of in de nacht, toen de bewoners afwezig waren, door het inslaan van een ruit, ingebroken. Er worden alleen wat levensmiddelen vermist. Vergadering Ver. v. Openbaar Onderwijs Vorige week vergaderde in hotel „Bom" onder voorzitterschap van de heer J. Lustig de Ver. voor Open baar Onderwys. De belangstelling voor deze vergadering was zeer ma tig, hetgeen de voozitter in zyn ope ningswoord betreurde. De afdeling Westerschouwen had op de agenda geen „zware" punten en de behande ling ging dan ook heel vlot. Het jaarverslag bracht de secreta resse mevr. N. Mulder-Krijnse Loc kei'. Financieel kan de vereniging rondkomen, dank zij de verlotingen op de feestavonden. Dit deelde de penningmeester, de heer D. Vos me de. In het bestuur werd in de vacature L. v. d. Klooster voorzien door het benoemen van de heer S. Roos, ter wijl mevr. Lodewijk herkozen werd. Daar de afdracht aan het hoofdbe stuur verhoogd werd, kwam het be stuur met het voorstel de contribu tie op f 7,50 te brengen, hetgeen aanvaard werd. Colt dit jaar zal getracht worden een tweetal feestavonden te organi seren met toneel en mogelijk mede werking van de schoolkinderen met muziek en zang. RENESSE Ouderavond Openbare Basisschool Woensdagavond 29 maart houdt de o.b.s. ,,'t Staepel'of" een ouderavond in het dorpshuis te Renesse. Voor de pauze staat de door de heer J. H. Blom geschreven musical „Een ide aal plekje" op het programma. Zoals altijd is het eerste deel van de avond voor iedereen die belangstelling heeft toegankelijk. De ouders worden ver zocht ook na de pauze te blijven. Dan zal worden gesproken over de verhoging van de jaarlijkse bijdrage per kind. Deze is nodig geworden nadat op de in november gehouden ouderavond is besloten de lijst voor Sinterklaasfeest af te schaffen, maar het feest in zijn huidige vorm wel te handhaven. Model Rome. RENESSE, 22-3. Maandagavond organiseerde de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling SCHARENDIJKE, 18-3. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Sursum Corda" gaf voor een volle zaal in het Ger. Jeugdgebouw haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer J. van Iwaarden, toonde zich in zijn welkomstwoord verheugd over de goede belangstelling. Het zangkoor gaf hierna onder lei ding van de dirigent de heer Jac. Schouls te Zierikzee een achttal nummers ten beste. Uit de reakties van het publiek bleek, dat de zang prestaties zeer gewaardeerd werden. Mevr. J. van de Sluijs-Dorreman oogstte veel succes met een zelf ge maakt gedicht, waarin de noodzaak tot uniforme kleding van de koorle den tot uitdrukking kwam. De dames waren allen reeds in aubergine jurk. Voor colberts in dezelfde kleur voor de mannelijke koorleden werd een week eerder een oliebollenaktie ge houden, welke een bedrag van ruim f 700,- bruto opbracht. Het gemeen tebestuur van Middenschouwen stel de voor het bakken de gemeente werkplaats te Scharendijke ter be schikking, terwijl de bakkers gebruik toestonden van hun apparatuur voor het gereed maken van het beslag. Met eerder vermelde opbrengst is een forse stap in de goede richting Zangmiddag Leger des Heils Zondag organiseerde het Leger des Heils een zangmiddag met het uit Zwolle afkomstige combo „Sound of Salvation", in de Nederlands Her vormde Kerk van Renesse. Ondanks het mooie weer bezocht 79 mensen dit optreden, hetgeen de organisato ren zeker bevrediging schonk. Het combo had ook enkele blaasinstru menten meegebracht, waarmee het een mars ten gehore brachten. Het publiek reageerde bijzonder enthou siast op het optreden, het geen ook aan de opbrengst van de collecte te merken was. Jeugd treedt op voor bejaarden Dinsdagmiddag 28 maart zullen de leerlingen van de 4de, 5de en 6de klas van de o.b.s. ,,'t Staepel'of" te Renesse in het dorpshuis van Renes se een opvoering geven van door de heer J. H. Blom geschreven musical „Een ideaal plekje" voor de bejaar densociëteit. NIEUWERKERK Nieuw hoofd Openbare Basisschool Op de gemeenteraadsvergadering van gisteren woensdag 22 maart, werd met algemene stemmen be noemd tot hoofd van de openbare basisschool te Nieuwerkerk de heer Noordwellc en omstreken in samen werking met de Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen afdeling Westerschouwen een modeshow in „De Ark" te Renesse. De avond werd geopend door de presidente van de Plattelandsvrou wen Bond mevr. Gilijamse, die alle aanwezigen een hartelijk welkom heette. Aan deze avond werd mee gewerkt door modehuis Holty, schoe nenzaak Verton en door de firma Dreshen-Poell die de accesoires ver zorgde. De mannequins waren leden van de beide organiserende verenigingen, en de kinderkleding werd geshowd door kinderen van de leden. Mevr. Holty toonde zich een bekwame la dy-speaker en de modellen werden in vlot tempo getoond. Marinestyl. Voor het voorjaar en de zomer is de marinestijl helemaal in. De kleu ren van deze marinestijl zijn vooral blauw-wit en rood-wit. Ook werden veel blazers getoond, zowel op een pantalon te dragen als op een japon. Het dessin van de stoffen is veelal geruit of gestreept. De geshowde mo dellen waren o.a. van Barkley en Del mot. Behalve hoeden zullen het komend voorjaar en zomer veel petten en ba retten worden gedragen. Klompschoencn werden veel en in alle mogelijke kleuren getoond ook voor de kinderen. De kapsels van mannequins werden verzorgd door kapper W. Lokker uit Noordwelle. De zaal was zeer smaakvol aange kleed, op ieder tafeltje stond een kaars en een vaasje voorjaarsbloe men. Toncelaanklcding Gok de toneelaankleding was zeer fraai verzorgd door de firma Joh. den Boer uit Zierikzee. In de pauze werden waardebonnen verloot van de meewerkende firma's. Mevr. Behrend van de Nederlandse vereni ging van Huisvrouwen sloot deze zeer geslaagde avond met een dank woord aan allen die deze avond hun medewerking hadden verleend. De mannequins en de dames Holty, Ver ton en Dreshen-Poell kregen een boeket bloemen aangeboden. gemaakt. Het bestuur zal zich bera den over een volgende aktie, waar mee gehoopt wordt het nog ontbre kende bedrag in het kledingfonds bij elkaar te krijgen. Blijspel Opgevoerd werd hel blijspel „Mar kus, de Waterman", waarvan het pu bliek kostelijk genoot. Regisseur was de heer A. Letleboer uit Scharen dijke. Een gehouden verloting bracht het mooie bedrag van f 365,- op. De voorzitter bracht dank aan de koorleden en dirigent, alsmede aan de toneelspeelsters en -spelers voor het welslagen van de avond. Aan de dirigent werd een envelop met in houd overhandigd. Mevr. Schouls ontving een fraai bloemstuk. Spelers en speelsters en dirigent een attentie. De voorzitter deelde nog mede, dat de zangvereniging gelukkig over haar dieptepunt heen is wat hel le denaantal betreft. Niettemin wekte hij de aanwezige, die de vereniging nog zouden kunnen versterken op, om toe te treden. Aan het slot dankte ds. Put voor zijn vele bemoeiingen, de voorzitter van de vereniging, de heer J. van Iwaarden, de persoon, die in de regel steeds anderen dank brengt voor hun medewerking en daarom zelf onge wild wat op de achtergrond dreigt te raken. A. Provoost thans onderwijzer aan genoemde school. De heer Provoost zal t.z.t. de heer J. Buysse als hoofd opvolgen, welke dit jaar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het onderwijs gaat verlaten. Gelijk bekend is de heer Provoost al verscheidene jaren aan de openbare basisschool alhier verbonden. Deze benoeming gaat in op een door de raad nader te bepalen, datum. OOSTERLAND Geslaagd Onze dorpsgenoot de heer C. A. Boogert L.W.z. slaagde bij de vorige week gehouden examens te Rotter dam voor het getuigschrift „Zieken fondswezen". De heer Boogert is werkzaam als bode bij het Zieken fonds „Schouwen-Duiveland" hier op het eiland. Bouw pastorie voor Ger. Gemeente De kerkeraad van de Ger. Ge meente alhier heeft besloten tot de bouw van een pastorie met garage enz. in de Dr. Schutterstraat, een nieuwe straat in het plan Stouten. Zoals bekend is het beroep door de gemeente, uitgebracht op ds. W. Ha- ge te Krabbendijke, door deze aan genomen en bestaat de mogelijkheid dat hij reeds spoedig naar hier zal komen. Het ligt in de bedoeling het nieuwe huis te bouwen naast het pand van de heer Maarten Deurloo in deze straat. Model Bolzano. Afd. Schouwen Plattelandsvronwenbond Specima van voorjaars- en zomermode

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3