AGENDA AZIATISCH MEISJE „KIM" SLAAGT MET (2) ANDEREN CASSETTES 6,10 iac. mo mm Benoeming schoolhoofd, grondverkoop, vestiging van bedrijf? Enig schot in Brussels landbouwgesprek Feestje in Rode Kruis-ziekenliuis ZIERIKZEE, 21-3. Het nieuwe geluid van de nieuwe lente in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, hestond dinsdag uit drie geslaagde verpleegkundigen, die stralend middelpunt waren van een receptie in de recreatiezaal in aanwezigheid van allen „op en rond" het ziekenhuis. De feestelijkheid gold vooral het Maleische meisje Ng Gaik Khim, in de wandeling „Kim", die haar drie buitenlandse jaren er succesvol heeft opzitten Ge-introduceerd door District 160 van Rotary International in' het kader van het z.g.n. verpleegstersprojekt, was haar succesvol examen ook voor ve len buiten het ziekenhuis, een opwekkende gebeurtenis. de. Hij wenste haar diploma een bron van geluk te zijn. Geschenkjes Dr. Ezendam - „ik voel me een beetje pleegvader van „Kim" - vond het een bijzonder genoegen haar hier te hebben mogen introduceren. Reeds bij het eerste examen zat het er in, dat zij de opleiding tot een goed einde zou brengen. Hij vond het bijzonder bewonderenswaardig, „want de opleiding is tegenwoordig niet voor de poes en juist ook inge voegd in een heel andere gemeen schap, theorie en praktijk zonder horten of stoten te volgen, is bijzon der knap". 1IÜ hoopte dat het Maleisische meisje goede herinneringen aan de Zierikzeese t(jd zal bewaren en dankte allen, met name ook allen in Rctaryverband, die haar in de afge lopen jaren hebben opgevangen. Tot slot verraste dr. Ezendam „Kim" met een bloemetje. De ad junct directrice zuster Cortleve bood de geslaagden presentjes aan en de geslaagden lieten zich ook niet on betuigd en bedachten hun leer meesters en meesteressen met pak ketjes, die de overtuiging voedden dat pittige drankjes moeiteloos wor den gerangschikt onder de vloeistof fen met medicinale werking, hetgeen ons - en iedereen - uiterst dankbaar stemde. Een „spotje" kreeg nog hoofdzuster Rottier, die veel aan de kandidaten heeft gesleuteld. Bij een drankje en een zoutje bleef het daarna nog geruime tijd gezel lig in het-ziekenhuis op deze opwek kende eerste lentedag. Franse hippie in Amsterdam doodgestoken AMSTERDAM, 23-3. Aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam is de 25--jarige Franse hippie J. E. neergestoken. Het slachtoffer overleed kort erna in een ziekenhuis. Nog geen uur na de steekpartij ar resteerden rechercheurs de vermoe delijke dader de Fransman A. P. (26) op zijn hotelkamer in Amsterdam en zijn Vrouw A. R. P. (26). Zij had het paspoort van het slachtoffer. Hoofdzuster Rottier speldt het teken op. De drie geslaagden - „Kim" kreeg de grootste belangstelling, maar dat kon niet anders - legden in handen van de Rijksgekommitteerde de heer G. J. Scherphuis, zenuwarts te Goes, de belofte van geheimhouding, af, na een prijzende en vaderlijk ge tinte toespraak uit diens mond te hebben aangehoord. De geslaagde collega's van „Kim" waren de da mes mej. J. A. Dool en J. Verkerk. De prestatie van de anderen niet verdoezelend, accenteerde dokter Scherphuis het doorzettingsvermo gen van het Aziatische meisje, dat met topcijfers slaagde; een 9 voor chirurgie en „voor de rest" achten. „Onderdak" Het leek de heer Scherphuis moei lijk zich zo'n werksituatie ver van huis in te denken. „Zoiets moet je ervaren, maar Kim heeft zich, on danks de taalmoeilijkheden, met moed in de opleiding gestort". Zij werd opgevangen en heeft zich aan- BRUSSEL. 23-2. Het Duits-Franse geschil in de landbouwraad is in de loop van woensdagavond in de ijs kast gezet en het pryzengesprek is, aldus dd Nederlandse minister van landbouw -Lardinois, nuttig geweest. Er is een kans dat de ministers van landbouw er deze week - en dan wel in de loop van vrijdagochtend - uitkomen, d.w.z. een besluit nemen over prijzen en E.E.G.-landbouw- structuur. Maar er zijn toch ook nog veel voetangels en klemmen. Twaalf procent verhoging van de melkprijs, zoals ondermeer door dc Meisje redt vrouw AMSTERDAM, 22-3. De 16-jarige rondvaartbootgids Rietje Dobber uit Amsterdam heeft woensdagmiddag een 30-jarige vrouw uit het IJ gered. De vrouw was van de pont gevallen op het moment dat de rondvaartboot passeerde. Als enige sprong het meis je van de boot om haar te helpen. gepast; liet 3V2 jaar de stof op zich inwerken en op de examendag werd die succesvol gespuid". Een compli ment gold ook de docenten: „wij al len zijn gelukkig dat niemand be hoefde te worden afgewezén. Met het diploma zijn de dames „onderdak", maar bijblijven en voortzetting van de studie blijft noodzakelijk, want juist in de medische wereld, veran deren de dingen snel." Heugelijk feit De directeur van het ziekenhuis de heer C. G. Langelaar sprak van een heugelijk feit en was met name ver heugd ook voor dr. H. Ezendam, gouverneur van district 160 van Ro tary International die destijds de Aziatische meisjes (aanvankelijk wa ren het er twee) introduceerde^ Tot de geslaagden zei hij: „houdt het eigen nest in ere en vergeet het opleidingsinstituut nooit". „Kim" gaat naar Londen voor een aanvul lende cursus tropische verpleegkun- Oudste merklap HOORN, 22-3. - Trin Pieter dochter wonende te Opper Does heeft dees doeck genaeiit anno 1611". Dit staat op de merklap, die het Westfries mu seum in Hoorn heeft ontdekt in het nabijgelegen dorpje Op perdoes. Het komt hoogst spo radisch voor, dat uit een zo vroege tijd een gaaf stuk tex tiel bewaard is gebleven, al dus het museum, dat de merk lap een fraai, cultuurhistorisch interessant exemplaar noemt, de verreweg oudste in Neder land bekende merklap. Deze merklap kwam aan het licht, toen het museum West-Fries land en de kop van Noord- Holland uitkamde op merklap pen voor een tentoonstelling. Met de exemplaren uit eigen bezit en die van het Zuider- zee-museum in Enkhuizen zijn thans meer dan 300 merklap pen en aanverwante handwer ken bijeengebracht. Ze worden van 25 maart tot en met 23 mei in de Boterbal, de exposi tieruimte van het Westfries museum in Hoorn getoond. Twee (loden in het verkeer ENSCHEDE, 22-3. Bij een botsing tussen twee auto's in de Gi'onause- straat in Enschedé zijn woensdag middag twee vrouwen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 67- jarige mevr. E. H. Sanders uit En schedé, die een der auto's bestuurde, en de mede-inzittende 84-jarige me vrouw Tick-Broekhuizen .eveneens uit Enschedé. De oorzaak van de botsing is nog niet duidelijk. Massale ontslagen in Hengelo HENGELO, 22-3. De Koninklijke Nederlandse Tcxticlunie (KNTU) géat de produktie van huishoudtex- tiel becindigén. In de loop van 1972 zal het doch terbedrijf Jordaan-Ter Weeme wor den gesloten. Hier werken 442 men sen. In het ongunstigste geval zullen allen moeten afvloeien. De directie onder zoekt nog de mogelijkheid om een klein deel van het personeel binnen het eigen bedrijf te plaatsen. Moge lijk kunnen enkele confectie atëliers worden verkocht compleet met per soneel. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De 15-jarige Fenny de Haan uit Leeuwarden is terecht. Het meisje, dat tien dagen geleden haar woning verliet en sindsdien spoorloos was, werd woensdagmor gen in een pension in Rotterdam- West door de politie aangehouden. UTRECHT. Alle personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen van 55 jaar en ouder, ongeveer 3500 in totaal, hebben van hun directie een brief gekregen met de vraag of zij gebruik zouden willen maken van een mogelijkheid tot vrijwillige op wachtgeld stelling. DEN HAAG. In.Nederland maken de salarissen en pensioenen van ambtenaren een lager percentage van de begroting uit dan in enig ander E.E.G.-land. De stijging in de jaren 1970-'71 is echter, voor zover cijfers uit andere landen bekend zijn, hoger geweest dan in de vijf andere landen van de gemeenschappelijke markt. DEN HAAG. Volgens nog voorlo pige cijfers heeft de lopende reke ning van de betalingsbalans op trans actie-basis in het vierde kwartaal van het afgelopen jaar tot een over schot geleid van 375 miljoen gulden. ROTTERDAM. Oud-minister Bak ker van verkeer en waterstaat heeft in Rotterdam sterk gepleit voor een Westeuropese scheepsbouwindustrie, waarin Nederland vier a zes mam moettankers per jaar kan produce ren. DEN HAAG. De PSP'er Wiebenga is bezorgd over de berichten volgens welke de raffinaderij van British Petroleum in Europoort besloten heeft de raffinacecapaciteit in de loop van dit jaar uit te breiden tot 23 miljoen ton per jaar. DEN HAAG. Een groep dienstwei geraars heeft in Den Haag het per soneel van de afdeling dienstplicht zaken van het ministerie van defen sie achter slot en grendel gezet. Vlak voor het personeel naar huis zou gaan maakten zij met kettingen en sloten de hekken voor en achter het bureau dicht. De bouw in februari DEN HAAG, 22-3. Volgens voorlo- pige gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werd in de maand februari 1972 met de bouw van 14.465 woningen begonnen tegen 9.355 in de maand februari 1971. Het aantal voltooide woningen bedroeg in de maand februari 1972 9.115 te gen 8.402 in de overeenkomstige maand in 1971 aldus het ministerie van economische zaken. Kulturelc Manifestatie van (le P.J.G.N. ETTEN LEUR, 23-3. Het kultu- reel centrum „De Nobelaer" te Et- ten-Leur vormt op 25 maart a.s. het trefpunt voor allé plattelandsjonge- ren uit heel Nederland. Op deze dag houd de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland, de landelijke organisatie, haar alge mene vergadering. Deze dag zal bo vendien in het teken staan van het 25-jarig bestaan van de organisatie. Een uitgebreide tentoonstelling geeft de bezoeker een goed overzicht van doel, struktuur, werkwijze en aktiviteiten van de organisatie in verleden, heden en toekomst. Tevens is er een réunie van oud bestuursleden van de P.J.G.N., waar onder enkele oprichters van de P.J. G.N. De grote manifestatie opent met een kulturele wedstrijd waar aan deelnemen de beste provinciale kabaretgroepen van de P.J.G.N. uit Friesland, Drente, Overijssel, Gelder land, Utrecht, Zeeland en Noord- Brabant. De winnaar van deze wed strijd komt in aanmerking voor af vaardiging naar het Europese Fes tival ot Arts. In de diverse zalen van „De No belaer" bevinden zich allerlei stands voor een uiteenlopende reeks van praat- en doe-aktiviteiten. Bezoekers kunnen kijken en deelnemen aan de meest uiteenlopende kreatieve hand vaardigheden, zoals emailleren, fietswielkreaties, wandkleden kno pen enz. Daarnaast zijn er stands van o.a. werkgroep milieubeheer, enz. Geïnteresseerden in de Yoga kunnen eveneens terecht. De Kulturele Ma nifestatie. wordt 's avonds besloten met een bal. Plattelands jongeren en alle overi ge belangstellenden zijn van harte welkom. (Advertentie) Donderdag 23 maart Zicrikzec Hervormd verenigingsgebouw. Be jaarden-ontspanningsavond 7.30 uur. „Het Wapen van Renesse", V.V.V.- voorjaarsvergadering. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Feestavond open bare basisschool 7.30 uur. Contactavonden openbare basis school 7-9.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, 7.30 uur, Chr. Vrouwenvereniging. Vrijdag 24 maart Zierikzee Concertzaal, (foyer), 8 uur, Utrechts Blaaskwintet, (ZVU). Concertzaal-foyer, 8 uur, Utrechts Blaaskwintet (Z.V.U.). Haamstede Winterkerk, 7.30 uur, jaarvergade ring Kerkkoor. Brouwershaven Café rest. Jac. Cats, 20 uur, alg. le denvergadering Watersportvereni ging „Brouwershaven". Oosterland Contactavonden openbare basis school 7-9.30 uur. Bruinisse Dorpshuis, 8 uur, Feestprogramma. Zaterdag 25 maart Zierikzee Concordia, 8 uur, feestavond „Volks onderwijs". Huis van Nassau, 8 uur, Onderwa tersportvereniging „Scaldis". Haamstede/Burgh Excursie Jeugdvogelwacht, 10 uur. Begin Moolweg tussen Haamstede en Burgh. Excursie ZZeepe. Duiveland Excursie Jeugdvogelwacht, 2 uur. Schuur aan de Noorddijk; vroegere haventje Stevensluis. Wandeling Dijkwater. Maandag 27 maart Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering raad Brouwershaven. T£HPgO&HC Nieuwerkerk Couvert Parel P 21 JUWELIERSPLEET SURFINE EDELSTAAL Reeds vanaf per couvert 6-persoons cassette, 42-delig 199,— JUWELIER-HORLOGER HmrpMi 1 ZMtaM T«L (M11« MO „Ons Dorpshuis". Afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond, 7.30 uur. Woensdag 29 maart Renesse Dorpshuis, 8 uur. Ouderavond open bare basisschool. Dinsdag 4 april Zierikzee Concertzaal, 20 uur, toneelavond Z.V.U. Neo-fascisten in Italië beschuldigd TREVISO, 22-3. Drie neofascisten, de journalist Pino Rauti, de uitgever Giovanni Ventura en de procureur Franco Freda zullen terecht moeten staan op beschuldiging van massa moord en bezit van explosieven. Ze worden verdacht van het plegen van de bomaanslag op de bank in Mi laan, waarbij in december 1969 16 mensen werden gedood en meer dan 80 gewond. Het drietal wordt tevens verantwoordelijk geacht voor de aanslag die op dezelfde dag werd gepleegd op het graf van de onbe kende soldaat in Rome. KV.P CHU en ARP Gemeenteraad Duiveland „De drie" met „Kim" in het midden. (Foto's: Zierikzcesche Nieuwsbode). Belgen is gevraagd, vindt minister Lardinois nog steeds een belachelijk idee. „Ik schat dat het uitkomt op 7 a 8 procent". Granen zullen naar schatting van de Nederlandse bewindsman, zoals dc zaken in de nacht van woensdag op donderdag lagen met 4 a 5 procent in prijs worden verhoogd. Alles zal echter afhangen van het uiteindelijke pakket van maatregelen dat op het einde van de besprekin gen. als iedereen ongeveer weet hoe de kaarten liggen, door de Europese Commissie wordt voorgesteld. DUIVELAND, 22-3. De Gemeen teraad van Duiveland kwam woens dagavond in een spoedeisende verga dering bijeen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Af wezig was met kennisgeving mevr. A. F. van der Zandc-Vleugels Schut ter (Gem. Bel.). De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed en beantwoordde een vraag door de heer J. op 't Hoff (AR) op de vorige vergadering gesteld. Het betreft de verkeersmaatregelen in de Oud Hei lige Weg te Oosterland, waarop werd medegedeeld dat dit spoedig zal wor den gerealiseerd. Verder deed de voorzitter medede ling dat op dc Studiedag voor Ge westvorming drie leden van de raad zullen worden toegelaten van de ge meente Duiveland. Dit zullen zijn de voorzitter, wethouder Kuijper (ARP) en de heer Op 't Hof. Het hoofd van de openbare lagere school te Nieu werkerk gaat per 1 augustus a.s. met pensioen zodat sollicitanten zijn op geroepen waaruit een voorlopige selectie is gemaakt. Er is een drietal opgemaakt t.w. A. P. Provoost tc Nieuwerkerk, J. D. M. Smits te Den Bommel en P. Kaal tc Rotterdam. Dhr. Bakker (P.v.d.A.) informeerde of de schoolraad, de oudercommissie en de inspectrice zijn geïnformeerd, hetgeen het geval bleek. Spreker vond deze kandidaatstelling te sum mier en voor andere dorpen bete kent het maar een rijtje namep. Hij zou graag de achtergrond van deze voordracht willen zien. De voorzitter deelde mede dat dit dan zou moeten gebeuren in ccn besloten zitting, want wanneer het om personen gaat wordt dit nooit in het openbaar be handeld. De heer Romeijn (Gem. Bel.) en de heer Van Klinken (SGP) waren hiermee eens. Na stemming bleek tenslotte dat de heer A. P. Provoost te Nieuwerkerk met alge mene stemmen tot schoolhoofd te Nieuwerkerk was gekozen. Van de heer K. A. van Ast te Nieu werkerk is een verzoek ontvangen om een strook grond aan de Mei- doornstraat aldaar te mogen aanko pen van de gemeente, gelegen naast een door hem gekochte woning aan de Meidoornstraat 6. Het perceel is aanvankelijk in het grondoverzicht gewaardeerd op f 25,per m2, waar bij werd uitgegaan dat het als bouw grond kon worden aangemerkt. Om dat het echter een frontbreedte heeft van 6 meter kan hier geen woning meer gebouwd worden. Ook als tuin grond was het perceel niet aantrek kelijk, omdat aan weerszijden het terrein vol met puin, grint en grof zand ligt. De heer Van Ast wil het nu voor uitrit gebruiken voor een garage aan de achterzijde te plaat sen, en wil voor deze grond f 10,- per m2 geven, wat het college billijk leek, hiertoe werd besloten. Het stuk is groot ongeveer 135 m2, voor een prijs in totaal van f 1.350,-. Verzoek om grondaankoop Vervolgens kwam de heer M. Stouten (SGP) met de vraag om een raadsvoorstel in te mogen voegen op deze vergadering. Hij diende een verzoek in namens de kerkeraad van de Ger. Gemeente van Oosterland om een perceel bouwgrond te mogen aankopen aan de Dokter Schutter straat te Oosterland. groot ongeveer 500 m2. Verschillende raadsleden vonden dit een vreemde wijze van doen. De heer Romeijn zei dat derge lijke aanvragen van tc voren op de agenda voorkomen van een raads vergadering en niet zo maar plotse ling op een vergadering worden af gevuurd. De voorzitter zei dat hier bij haast is en dat men blij mag zijn weer eens een perceel grond te kun nen verkopen. De heer Stoutjesdijk (CHU) informeerde of het niet ver standig zou zijn de Dokter Schut terstraat wat verder door te trekken. Dan zou de verkoop van bouwgrond hierdoor misschien worden gestimu leerd. Wethouder Kuijper zei dat dit in de bedoeling ligt als er een woon huis gebouwd is, doch de heer Stout jesdijk suggereerde om het voordien te doen. Verder informeerde hij of men nu hier persé 500 m- moet ko pen of dat minder ook mogelijk is. Wethouder Kuijper deelde mee dat het zo is opgesteld. Besloten werd om met voorstel in principe akkoord te gaan en op de volgende raadsver gadering met een officieel voorstel te komen. Bij de rondvraag informeerde dc heer Van Klinken of het waarheid bevat wat de Nieuwcrkerkse mid denstand verontrust, dat de panden van dc heer Smits te Nieuwerkerk thans op nonactief, verkocht zijn aan dc bedrijven van Jac. Herman's Prijsslag, teneinde hier tc Nieuwer kerk een bedrijf le vestigen. Dc voor zitter zei van niets tc weten en niet af tc gaan op geruchten, als zou het groot winkelbedrijf zich hier gaan vestigen. Tenslotte wilde dc heer Stoutjesdijk weten of dc gehouden bespreking door dc voorzitter met de Ambachtsheer van Oosterland c.a. C. baron Schimmclpcnninck van der Oye enig succes heeft afgeworpen. Dc voorzitter deelde mee dat hij van mening is van wel. DEN HAAG, 22-3. De drie christe lijke partijen KVP, CHU en ARP moeten, na gebleken overeenstem ming over uitgangspunt, program en uitvoering zo snei mogelijk streven naar een nieuwe krachtige organisa tie. Het is onwenselijk om de „oude" partijen, door het vormen van een federatie na het bereiken van dc overeenstemming, nog een geruime tijd te laten bestaan. Aldus staat te lezen in een ont werpresolutie, welke het hoofdbe stuur van dc Arjos, de Anti-Revolu tionaire Jongerenorganisatie, heeft voorgelegd aan de Arjosraad, het po litiek overlegorgaan. Deze raad houdt aanstaande zaterdag te Utrecht zijn voorjaarsvergadering. DANSEND DE WERELD 031 DEN HAAG, 22-3. Dc grootste buitenlandse toernec, die ooit door een Nederlandse kunst instelling is gemaakt, start zondag, als hel Nederlands Dans Theater - 40 personen en 6 ton aan requisicten, decors en kostuums - naar Amerika vliegt. In 98 dagen reist het ge zelschap de wereld rond, om in Amerika, Canada, Australië en Indonesië in totaal 89 voor stellingen te geven. De toernee t is geheel „self-supporting". Dc f ormel zal meer dan een mil- f joen gulden bedragen, wat f neerkomt op ruim f J0.000 per f dag. Het optreden in Indonesië kwam tot stand in samen wer king met de directie van hel Erasmushuis in Djakarta, waar de voorstellingen worden ge geven in het kader van hef cul tureel verdrag tussen Neder land en Indonesië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2