HUISVROUW EN HUISARTS SUCCESJES Cash and Carry Meubelrama hemo special DIEPVRIESKIST OF KAST dBERGE vraagt uw huis nu uw aandacht H. DE VLIEGER J ADVERTEREN IS VERKOPEN Niets „zinnigs" te zeggen over nog een school te Bruinisse VOOR DE VROUW WOONHUIS nieuwe bril Fa. J. W. Gudde puch puch maxi 10 kippen gratis Schoonmaaktijd Stofzuigertijd EKSKLUSIEVE VITRAGES KLEURIGE GORDIJNEN ALLE SOORTEN TAPIJT Medewerker Vergadering Ckr. School BRUINISSE, 17-3. De tyd, dat de „mannen broeders" hun verbon denheid manifesteerden door mas saal de vergadering van de „school vereniging te bezoeken schijnt wel voorgoed voorbij te zyn. Het was echt niet druk toen voorzitter W. A. Jumelet van Dienst, de vergadering van de Ver. tot Bevordering van Ge- ref. Schoolonderwijs in het Ned. Herv. Ver. Gebouw te Bruinisse opende, nadat gezongen was Psalm 105:1 en 5. Op het podum zaten enkel leer lingen, die onder leiding van de on derwijzers, aanschouwelijk onderwijs gaven, in verschillende manieren van „lezen". Het hoofd der school de heer H. Groeneveld zette het verschil uiteen, tussen de vroegere leesles, waarin de leerlingen meer of minder mono toon hun les opdreunden, terwijl de „meester" onderwijl iets anders deed, en de nu gevolgde methode, waarop men niet alleen op de leestekens let, maar het gelezene ook op de juiste toon „voordraagt, terwijl daarnaast door onderlinge gesprekken, ook wat gelezen is of wordt ook beter in het geheugen wordt opgenomen". Hierna volgde een „proefles". Nadat dit experiment was beëindigd en de vergadering opnieuw nu met lezen van Lucas 18: 9-17, welk bijbelge deelte hij in een meditatie nader toe lichtte. Het financieële overzicht van de penningmeester de heer C. Deur- loo eindigde met een batig saldo van f 9103.80, wel wat geflatteerd mis schien met het oog op overlopende posten, maar toch voldoende om in 1972, de woning van de hoofdonder wijzer van c.v. te voorzien. Vervolgens was het weer de voor zitter, om in zijn jaarverslag achter een volgens het vertrek van mevr. van der Worp-de Jonge de over bruggingsperiode van mevr. Baas en de komst van mej. van Eijsden als onderwijzeres te memoreren. Mej. van Eijsden maakte deze avond voor het eerst kennis met het merendeel der aanwezigen. Dank werd gebracht aan de heer A. Wiebrens, het enige „niet bestuurs lid", dat zich met schilder P. J. Deur- loo had aangemeld om „vrijwillig" de school op te knappen, terwijl het gemeente bestuur deelde in de dank, voor het inwilligen van de wensen van het schoolbestuur. Schooljaar Het hoofd der school gaf eveneens een overzicht van het schooljaar, waarbij de verandering van het leerkrachten team, dat gelukkig toch een' team bleef, werd herdacht. Schoolreisjes werden gemaakt naar Rotterdam, Den Haag en Arnhem De sportdag kon in verband met een van die schoolreisjes niet wor den bezocht, wel bezocht werden de verschillende musea in Zierikzee en de Beroepententoostelling aldaar in 1971 gehouden. Aan kinderpostzegels werd voor een bedrag van f 1150.- verkócht, kinderen helpen kinderen was een aktie, die f 169.- opbracht waarvoor leermiddelen voor kinderen in de derde wereld werden gekocht en verzonden, terwijl de Unie kollekte f 947.- opbracht. Aandacht werd besteed aan de „Vredesweek", terwijl in december de „kinderziekten" de leerlingen te pakken hadden, er waren weken van 50 absenten op een totaal van 150 kinderen. De zesde leerkracht is, zo bleek uit de beantwoording van een vraag, voor de school een soort „tantalus kwelling". Iedere keer heeft men bij na het vereiste aantal leerlingen, of dan wijkt alles terug, door het ver laten van meer leerlingen aan het einde van het schooljaar. De heer A. IJzelenberg had in de convocatie graag, de letters D.V. voor de datum gezien, hij vroeg zich af of er niets ontbrak. Nog een school De heer Jac. Littooy had tot zijn verwondering, slechts 15 ouders van schoolgaande kinderen geteld. Het bezoek aan de vergadering was de ze avond beslist beneden peil en hij bracht dit in verband met geruchten, -van momenteel door de gemeente circuleren, over het eventueel op richten van een derde school, hij zou gaarne door het bestuur worden ingelicht wat er van die geruchten waar is„ waarbij een ernstige waar schuwing liet horen, de kinderen toch onverdeèld te laten. Het drijven naar een eigen school voor een bepaalde kerk, achtte hij een heilloos werk. Nu 5 leerkrachten voor 5 of 6 klas sen, straks 3 aan bloedaxmoede lei dende scholen, met ieder twee onder wijzers, voor zes leerjaren. Het schoolbestuur had aldus de voorzitter, de geruchten, ook wel ge hoord, maar kon over de eventuele uitvoering niets mededelen. De heer IJzelenberg vroeg de heer Littooy de bron te noemen, van de door hem gehoorde geruchten, maar van geruchten is meestal geen bron te achterhalen. Vervolgens kruiste de heer IJzelen- berg de degen met de heer Littooy of het principiële van een christe lijke school,. Mevrouw van Leeuwen-Sieling vroeg ten slotte op de man af, wat de beide bestuursleden, die de Gere formeerde Gemeente in Nederland in het schoolbestuur vertegenwoor digden van deze zaak wisten, maar de heer C. Deurloo, zowel schoolbes tuurslid als kerkeraadslid, zei na drukkelijk, de beide zaken strikt ge scheiden te willen houden' en zich op een school vergadering, niet te zul len uitlaten over kerkeraadszaken. Dat in een bepaalde kringen het ver langen leeft, naar een eigen school, was volgens de heer Deurloo, een publiek geheim. Veel klachten worden niet kenbaar gemaakt Er wordt wel eens beweerd dat (ziekenfonds)patiënten te lichtvaar dig een huisarts konsulteren en daardoor geheel onnodig hun dokter overbelasten. Dat geldt in elk geval niet voor de huisvrouwen, zo meent dr. H. G. M. van der Velden. Deze voormalige huisarts uit het Gelderse Doesburg promoveerde aan de universiteit van Nymegen op een proefschrift, getiteld: „Huisvrouw huisarts-huisgezin". Zijn konklusie is dat huisvrouwen ongeveer viermaal zoveel klachten en stoornissen hebben als zjy aan hun huisarts mededelen. De gemid delde huisvrouw overloopt de dokter dus niet. Integendeel, by haar is er veeleer sprake van onderkonsump- tic dan van overkonsumptic van de medische hulpverlening door de huisarts. Drempelvrees naar de huisarts Het proefschrift van dr. Van der Velden is gebaseerd op een uit- voerig onderzoek naar ziekten en ge zondheidsstoornissen bij 538 huis vrouwen in een middelgrote huisart senpraktijk. Tevens vermeldt de pro movendus de resultaten van een in 1070 onder zijn leiding uitgevoerde enquête naar omvang en aard van de klachten van 424 huisvrouwen. Dr. Van der Velden poneert dat de huisvrouwen gemiddeld slechts een kwart van hun klachten aan hun huisarts kenbaar maken. Allerlei klachten als hoofdpijn, rugklachten en psychische spanningen houden zij veelal voor zichzelf. Blijkbaar koes teren vele huisvrouwen ten aanzien van hun huisarts nog een duidelijke drempelvrees. Toch komen de huisvrouwen ge middeld vaker bij hun huisdokter dan hun echtgenoot. Over het alge meen zeggen ook meer vrouwen dan hun mannen waarvan ze last hebben. Dit feit is op zichzelf niet opzienba rend. Zeker wanneer het psychische moeilijkheden betreft zal de vrouw eerder de huisarts raadplegen dan haar man. Dat verschijnsel heeft een sociaal'kulturele achtergrond. In on ze maatschappij „mag'' een vrouw last van de zenuwen hebben, maar van een man wordt verwacht, dat hij zijn gevoelsleven in bedwang heeft. Heeft hij dat niet, dan wil hij zich voor de buitenwereld, dus ook voor :ijn huisarts toch „groot" houden, zulks helaas menigmaal tot schade van zijn gezondheid. Het zegt ons dan ook weinig dat dr. Van der Velden konstateert dat psychische stoornissen relatief fre- kwenter voorkomen bij vrouwen. Zo zal het lijken. Maar mannen met psy chische stoornissen gaan nu eenmaal minder snel naar de dokter. Milieufaktoren Circulatiestoornissen en allergische aandoeningen komen meer voor bij huisvrouwen dan bij mannen. De laatsten hebben daarentegen weer meer klachten over aandoeningen van de luchtwegen (bv, astma of bronchitis) en van het bewegingsap paraat. Huisvrouw is waarschijnlijk het zwaarste beroep ter wereld. Het is daarom niet verrassend dat huisvrou wen van 20 tot 30 jaar de huisarts vaker konsulteren dan een vergelijk bare kategorie ongehuwde vrouwen. Evenals bij de mannen is ook bij vrouwen de oogarts de meest bezoch te specialist. Op de tweede plaats komt dé gynaecoloog (bij de mannen de internist). Het bezoek aan de huisarts en de frekwentie hiervan hangt volgens dr. Van der Velden mede samen met al lerlei milieufaktoren. Vrouwen uit maatschappelijke gezinnen behoeven minder vaak de doktershulp dan vrouwen uit anders-maatschappelijke gezinnen. Vrouwen met grote gezin nen raadplegen minder vaak de huis arts dan die met kleine. 13 klachten Vooral tijdens de tweede huwe lijksperiode (na hel achtste en tot het zestiende huwelijksjaar) èn bij de komst van het eerste en het derde kind stijgt het aantal verrichtingen van de arts per vrouw. Verband met plaats van vestiging (stad of platte land), godsdienst, de wijze waarop men verzekerd is (ziekenfonds of partikulier) valt in dit verband niet aan te wijzen. De geënquêteerde huisvrouwen brachten in totaal 5582 klachten te berde, dat is ongeveer 13 klachten per persooii. Maar slechts een kwart van deze klachten brachten deze vrouwen bij hun eigen huisarts ter sprake. Dr. Van der Velden toont zich bezorgd - over deze „drempel naar de huisarts". Welke faktoren beletten de vrouwen om al hun klach ten bij de huisarts naar voren te brengen? Hierover zal nog veel we tenschappelijkonderzoek moeten plaatsvinden. Opmerkelijk was tenslotte dat on geveer 70 pet. van de geënquêteerde vrouwen beweerde gelukkig te zijn in hun huwelijk. En ruim 22 pet. was gemiddeld gelukkig". Slechts 8 pet. toonde zich ongelukkig over haar hu- ivelyk. De „plannen" voor een school, zo als die door sommigen in Bruinisse graag zou worden 'gezien, zijn nog niet tot uitvoering gekomen. Of ze ooit tot uitvoering zullen worden ge bracht, daarover kan de hand van geruchten niets „zinnigs" worden ge zegd, aldus sloot de voorzitter de dis cussie, waarna met het zingen van Psalm 25:2, werd gesloten, waarbij de voorzitter met dank zegging, eindigde. Flitsen uit het buitenland OUJDA. De rechter-commissa- ris van Oujda heeft de Franse arts dr. Arthur Epstein en zijn zoon Be- noit in staat van beschuldiging ge steld wegens overtreding vah dc drugwet. WASHINGTON. Een Ameri kaanse presidentiele commissie heeft voorgesteld abortus op verzoek wet telijk mogelijk te maken 'voor alle vrouwen in de V S. WASHINGTON. Efe commissie voor buitenlandse zaken uit het Amerikaanse huis van afgevaardig den heeft e'en resolutie aanvaard waarin president Nixon wordt ver zocht bij de Sowjet-Unie aan te dringen op verbetering van de statüs van Joden en uitbreiding van hun emigratiemogelijkheden. DACCA. India en Bangla Desj hebben zondag een „verdrag van vrede, vriendschap en samenwer king" ondertekend. WASHINGTON. Vijftig procent van de Amerikanen is voor de dood straf, 41 procent is tegen en negen procent heeft geen mening,, aldus een donderdag gepubliceerd overzicht van het bureau voor ópinie-onder- zoek George Gallup. BELFAST. Volgens een Britse mi litaire woordvoerder zijn twee men sen om het leven gekomen en zes gewond bij incidenten in Nóord- Ierland. Een jonge vrouw kwam om door een bomontploffing en een man bij een schietpartij. ANKARA. Na een debat van twaalf uur heeft de tweede kamer van het Turkse parlement als laatste instantie in de nacht drie van de door een militaire rechtbank over studenten geveldè doodvonnissen be krachtigd. ATHENE. Vijftien Grieken, die verantwoordelijk gesteld worden voor eén bomontploffiing tijdens een bezoek, dat de Amerikaanse mini ster van defensie, Laird, in oktober 1970 aan Griekenland bracht, staan terecht voor een speciale militaire rechtbank. SAN JOSE. Het proces tegen Angela Davis begint 27 maart in San Jose (Californie) met het getuigen verhoor. BONN. De Duitse luchtmacht heeft haar 151ste Starfighter ver loren. Het toestel" is door nog onbe kende oorzaak neergestort in de buui't van de zuidduitse stad Merfi- mingen. De piloot kon zich met be hulp van zijn schietstoel redden. DEN HAAG. De staatssecretaris van .justitie mr. J. H. Grosheide heeft een werkcommissie geïnstal leerd die tot taak heeft de functie en de positie van het college van de rslden voor de kinderbescherming te bestuderen. DEN HAAG. Jongje dennen en duinbegroeiing over een oppervlak te van ongeveer 15 hectare zijn ver woest bij een duinbrand in het wa terwingebied van de gemeente Mon ster bij Kijkdun. De brand ontstond vermoedelijk door baldadigheid. ATHENE. In het proces in Athe ne tegen 15 Grieken die terechtstaan op beschuldiging van onwettig bezit en gebruik van ontplofbaar mate riaal, heeft de openbare aanklager tegen 11 verdachten gevangenisstraf fen geëist, variërend van 1 tot 8 1/2 jaar. SANTANDER. Een militair tri bunaal in de Spaanse stad Santan der heeft twee leden van de Bas- kischc afscheidingsbeweging ETA wegens terrorisme met separati stische doeleinde" elk lot'twintig jaar gevangenisstraf verooi'deeld. De 24- jarige Jesus Maria Ibarguchi en de 25-jarige Luis Maria Aizpuru wer den schuldig bevonden aan het ple gen van een bomaanslag in Eibar. NEW YORK. De bevolkingscom missie van de Verenigde Naties heeft in 'n gepubliceerd rapport verklaard dat abortus mogelijk de meest ver breide vofm van geboorteregeling op de wereld is en dat deze methode geen grote gevaren oplevert als zij in overeenstemming met $e wet wordt toegepast. MILAAN. De Italiaanse schilder Roberto Crippa is in een sportvlieg- luig, waarmee hij les gaf in lucht- acrobatiek, verongelukt. Hij is 51 jaar geworden. MOSKOU. De Russische mini ster van defensie maarschalk Andrei Grctsjko, zal aan het einde van deze maand een „officieel vricndschaps- bezoek" aan Joego-Slavie brengen. NEW DELHI. Dc regering van Bangla Desj heeft er mee ingestemd dat India 100 zieke en gewonde Paki staanse krijgsgevangenen repatrieert, zo is in New Delhi meegedeeld. Pakistan zal 50 Indiase militairen, eveneens ziek of gewond, haar huis zenden. TRIEST. In Triest zijn zes bui tenlanders - van wie drie Nederlan ders - gearresteerd wegens het bezit en verhandelen van 120 kilo hasjies. een kaptein mobylette brommer, één keer aantrappenen wegwezen Gebr. De Jonge Havenp. 20, Zierikzee Te koop te Zierikzee aan de St. Joostmeet 11, goed onder houden bev. vóórk., achterk., keuken, tuin met schuur en achteruit gang, 2 slaapk. Inl.: A. VERMAAT, makelaar o.g., Schuithaven, Zierikzee, telefoon 2173, b.g.g. 2257. Te koop 350 kg zetpoters, .bintje A bij D. C. v. d. Velde, Zuiddijk 15, Schuddebeurs. I.pr.st.v. eiken broodkast, ei ken bankstel met extra kus- seiiovertrékken en eiken sa lontafel, zeer geschikt voor zomerhuisje t.e.a.b. Tel. (01115) 1271. Slagerij Leen Simmers, St. Domusstraat26. Tel. 2588. Rundgehakt 5 kg voor f 22,-. 600 kg voorgek. bintje kl. A. P. W. Viergever, Noordgou- we. (Tel. (01112) 326. 600 oud Hol. dakpannen; 600 blauwe sluitpannen. Cafeta ria „De Fijnproever", Hoge Kerkstraat Nieuwerkerk. Te lefoon (01114) 1493. Spitskool- en aardbeiplan- ten. V. Geluk, Capelle. Uit voorraad te leveren al lerlei soorten vroege en late zetpoters in klasse A NAK- gekeurd van de allerbeste noordelijke kleigronden. Fa. D. v. Tuyl, Bruinisse. Tele foon (01113) 1465. Zeer mooie houten tuinhuis jes met rietendak. Dit is ge heel iets nieuws voor f 945, Caravanbedrijf Slaakweg, te lefoon (01106) 1659, Heinkens- zand. Rivel dames- en herenrijwie len, kompleet voor f 179,- (gekleurd). Steenland's Rij wielhandel, Dreischor. Tele foon (01112) 496. Te koop gevraagd Eén zilver fazanthaan. Bo- terhoekseweg 1, Ouwerkerk. Tel. (01110) 3244. Schouwen-Duiveland. Voor onze relaties vragen wij te koop arbeiderswoningen, zo merhuisjes, woonhuizen e.d. Wij verlenen gaarne onze be middeling. A. Vermaat, ma kelaar o.g., Schuithaven, Zie rikzee. Tel. 2173, b.g.g. 2257. Personeel gevraagd Twee servicebediendes voor zomerseizoen. (Minimaal 1 juli-13augustus). Esso servi- center „Renesso", Hooge- zoom 145, Renesse. Telefoon (01116) 670. Alleenstaande man, 66 jaar zoekt huishoudster van de zelfde leeftijd. Brieven onder nr. 3653 a/h bur. v. d. blad. Wij vragen een meisje, die ons wil helpen in de winkel en huishouding. Bakkerij v. Liere, Oude Haven 29, Zie rikzee. Tel. 2807. Rijksweg 26 - NIEUWERKERK - Telefoon (01114) 1268, b.g.g. 1265 Maandags gesloten Vrijdagsavonds lot 9.00 uur, zaterdags tot 5.00 uur geopend Paasverziïvering laudbouw- vakaiitieboimen ook chequebonnen op zater dag 25 maart van 3-4 uur bij C. J. DEN HAAN, Weststraat 24, Zierikzee. UITVOERING KERKKOOR HAAMSTEDE Op vrijdag 24 maart, 7.30 uur in de winterkerk van de Ned. Hervormde Kerk. Intree f 2,per persoon. ar Voor een natuurlijk naar: Mol 9 - Tel. 2582 - Zierikzee A.V.B. Drcischor-rNoordgouwc PAASVERZILVERING LANDBOUWBONNEN Vrijdag 24 maart van 7-8 uur J. F. DOOGE Mr. P. Moggestraat 48. Dreischor en nu nog voor de oude prijs; zolang de voorraad strekt tot 15 april a.s. dealer: weststraat 5-7, zierikzee MAART AANBIEDING bij aankoop van een i. z-y i\z'êr'kzee melkmarkt e-e telepoon ?»62 Excelsior Miele WELTEVREDEN Verkoop én Service Telefoon (01110) 2805 Doe nice aan hot feest van dc lentevernieuwing! Geef uw woning een nieuw gezicht. Ga weer „jong" wonen door kleine veranderingen in uw interieur. Mogen wij u helpen, met (uiteraard gratis) adviezen en een unieke koliek tic woningtextiel. WONINGINRICHTING Meelstraat 21, Zierikzee Tel. 2305 Koop een echte STOFZUIGER met groot ZUIGVERMOGEN HOLLAND-ELECTRO - EXCELSIOR - MIELE Holland-Electro "andstfvanaf lf:~ Sleemodellen, vanaf 225, Nieuw model, type 2000 285,— Handsteel, vanaf 170, Sleemodellen, vanaf 189, Sleemodel met vele nieuwe snufjes 329, Gevraagd: op het mosselvaartuig" Z.Z.4 Goed loon - Vast werk Inlichtingen tussen 5 en 7 uur 's avonds: B. D. SCHOT, Hoofdpooi-tstraat 62, tel. (01110)2331.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 8