Gratis! de postgiro Jaap ten Oever's nieuw/e leven HOESSEINS PROEFBALLON VOOR DE VREDE BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Groeiende Russische invloed Bangla Desj Groei mensheid naar eind L.S.D.-vangst in Australië Om beslissing over landschapsparken „De Arabieren zullen niet vechten" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 maart 1972 Nr. 21052 De plannen van koning Hoessein om zijn rijk te reorganiseren hebben niet onverwacht de Palestijnse lei ders tot grote xvoede gebracht: Hoes sein verkwanselt Jeruzalem, aldus El Fatah, dat daarbij terstond vermoedt dat de koning een vies handeltje met Israël heeft gedreven. Dit laat ste wordt natuurlijk ontkend door de Israëli's zowel als de Jordaniërs, hoe- loel die ontkenning iets van zijn kracht verliest door de aanhoudende mededelingen dat ministers Dajan en Allon gekonfereerd hebben - als partikulier wel te verstaan - met in vloedrijke Palestijnen die op de wes telijke Jordaanoever zijn achterge bleven maar zeker niet alle kontak ten met het hof in Amman hebben verbroken. Het plan past trouwens niet on aardig in ioat zowel koning Hoessein als premier Golda Meir kunnen be schouwen als hun belang. De koning weet dat hij het bij zijn Palestijnse onderdanen heeft verbruid na de ge nadeloze vervolging van de guerril lastrijders. Hij heeft er geen be hoefte aan deze van haat vervulde groep terug te krijgen in zijn rijk als Israël eens een eind maakt aan de bezetting. Vast één grens Een gesplitst koninkrijk waarin zowel de Jordaniërs als de Palestij nen zelfbestuur hebben binnen hun gebied is een konstruktie die in elk geval wat rustiger is - al was het maar doordat de energie van de Pa lestijnen dan wat meer gericht kan zijn op hun eigen besognes. Met daarbij natuurlijk de mogelijkheid dat deze Palestijnen tussen Israël en het eigenlijke Jordanië in makkelijk in bedwang gehouden kunnen wor den. Dit laatste is ook wat de zaak aan trekkelijk kan maken voor de Isra ëli's, die bovendien ermee zouden bereiken dat tenminste aan één grens het konflikt geregeld is. Weliswaar stelt Hoessein zich door zo'n afzon derlijk akkoord met Israël helemaal buiten de Arabische gemeenschap, maar dit maakt niet veel verschil met de huidige situatie. Of misschien dit verschil dat het voor Egypte veel moeilijker wordt te weigeren te pra ten zodra eenmaal getoond is dat met praten wat bereikt kan worden. Advertentie f Met Postgiro gratis girokaarten, die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toeS dab makkelijk! Heidebrand bij Venlo VENLO, 19-3. Ruim twaalf hecta ren heide zijn zwartgeblakerd door een brand die zaterdagmiddag op het voormalige vliegveld „Grote Heide" bij Venlo heeft gewoed. De oorzaak is niet bekend. De brand deed zich voor op het recreatieter rein, waar ook de militaire schiet- terreinen van het Venlose garnizoen zijn gelegen. Vele konijnen en zelfs enkele vo gels werden door de vlammen ver rast en kwamen om. De brand werd bestreden door de beroepsbrandweer uit Venlo en twee vrijwillige brand weren uit Blerick. Amsterdamse politie pakte studente AMSTERDAM, 20-3. Een recher- clieur van de Amsterdamse politic heeft moeilgkhedcn gehad by de aanhouding van een studente, die met andere studenten was betrapt op het plakken van pamfletten op het studentenhuis in de Weesper- straat. De studente vluchtte het Asva- kantoor binnen, dat in het studen tenhuis is gevestigd. De rechercheur achtervolgde haar en zou, volgens Asva-woordvoerder, toen het meisje door studenten in bescherming werd genomen, zijn pistool hebben ge trokken. Volgens de politie deden de stu denten de deur op slot. Twee agen ten, die buiten stonden trapten toen volgens de As va de glazen kantoor deur in. De studente werd met twee andere studenten, van wie een bui ten het kantoor was aangehouden, naar het bureau overgebracht. Nadat procesverbaal was opgemaakt wer den zij vrijgelaten. De studenten plakten pamfletten voor de Asva- demonstratie op 23 maart tegen de verhoging van het collegegeld tot 1.000 gulden. Zover is het voorshands niet. Hoesseins plan is in zijn huidige vorm niet meer dan een proefballon. Maar het opent verrassende moge lijkheden voor overeenstemming waaraan men door alle bemiddeling van de V.N.-afgezant Jarring nog niet toegekomen was. Veel schoenen komen uit het buitenland UTRECHT, 30-3. Van de 44 a 45 miljoen paar schoenen die de Ne derlanders vorig jaar hebben ge kocht, kwam 65 procent uit het bui tenland. Het grootste deel van deze import (62 procent) werd geleverd door andere E.E.G.-landen, maar in totaal zijn er ongeveer 30 landen die Nederland van schoeisel voorzien. Italië is met 9,3 miljoen paar de be langrijkste leverancier, gevolgd door West-Duitsland <4,4) en Frankrijk (4,3 miljoen). AMSTERDAM, 20-3. Het is niet te verwachten, dat de explosieve groei op aarde nogeens honderd jaar kan doorgaan. Op dit moment is niet te zeggen hoeveel langer de mens heid het begin van een weloverwo gen beheersing van haar groei kan uitstellen, voordat ze de kans hierop voorgoed heeft verloren. Daarvoor besctaat teveel verschil van inzicht over de natuurlijk beperking van de aarde. De kern van de zaak is ech ter niet, dat het mensdom zal blij ven voortbestaan, maar of het kan biyven leven zonder te vervallen tot een bestaan zonder waarde. Dit meent het uitvoerend comité van „De club van Rome" in de maandag verschenen Nederlandse vertaling van een - door voropublikaties reeds bekend geworden - rapport ,»De grenzen aan de groei". Op verzoek van „De club van Ro me", een groep particulieren uit al le werelddelen, die bezorgd is over de toenemende dreiging van een groot aantal wereldporblemen, heeft prof. Dennis Meadows, verbonden aan het „Massachusets Institute of Technology" (M.I.T.) de onderlinge wisselwerking van vijf grote vraag stukken op een computer nagebootst. Volgens deze interpretatie dreigen zonder afgeremde maatregelen, de bevolkingsgroei, de groei van de ka pitaalsinvesteringen, industrialisatie, uitputting van de grondstoffen en mileuvervuiling binnen één eeuw een gehele ineenstorting van de sa menleving op aarde te veroorzaken. BEIROET, 20-3. „De Arabieren zullen niet tegen Israël vechten om dat zy militair gesproken een min derwaardigheidscomplex hebben". Dit heeft president Bourguiba van Tunesië verklaard in een vraagge sprek met het in Beiroet verschij nende blad An Nahar. Hij zei: „Iedere keer als wij een regeling voor de crisis in het Mid den-Oosten bestuderen, merken wij, dat deze slechter is dan de vorige. Deze situatie zou nog honderd jaar kunnen voortduren. Een regeling zou alleen kunnen worden bereikt als de Verenigde Staten druk op Is raël uitoefenen, maar hoe kan Ame rika, dat meer Joden in New York heeft dan er Joden in Israël zijn, dit doen? De Nederlandse hasj-arrestanten in Italië AMSTERDAM. 20-3. De (Hie za- terdag in Triest aangehouden Neder landers, die tezamen met drie bui tenlanders werden gearresteerd we gens het in bezit hebben van 120 ki lo hasjiesj, zijn Amsterdammers. Hot zijn de 29-jarige Arthur van E., de 33-jarige Johan E. A. en de 34-jarige T. R., allen Surinamers. Het zijn oude bekenden van de Amsterdamse politie. De andere arrestanten zijn twee Libanezen en een Belg. De hasjiesj was verpakt in vier koffers, die in een in Amsterdam gehuurde auto lagen. De hasj scheen bestemd te zijn voor verkoop in Frankrijk. Overvaller kreeg berouw BOXMEER, 20-3. Op het groeps- bureau van de rijkspolitie te Box meer werd een enveloppe met on geveer f 400 gedeponeerd, met het verzoek dit geld aan de pompbedien de terug te geven die vrijdagavond was overvallen door een jongeman met een nylonkous over het hoofd getrokken. Op het briefje stond ook: Sorry. De overval gebeurde op een ben zinestation in Oeffeit in Noord-Bra bant. Er was ongeveer f 400 meege nomen. De jongeman had zich uit de voeten gemaakt met een bromfiets en is later overgestapt in een auto. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GROOTEGAST. De 27-jarige J. Dijkstra uit Lutjegast is op de Kale weg in Grootegast met zijn bromfiets tegen een boom gereden, in een sloot gevallen en verdronken. GENNEP. De 23-jarige A. J. Roor- ding uit Mook is in de nacht op de rijksweg Venlo-Nijmegen onder Milsbeek dodelijk verongelukt. Hij raakte met zijn auto van de weg, werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. DEN HAAG. Voor het studiejaar 1971-'72 zijn 597 hervormde studen ten in de theologie ingeschreven, een lichte teruggang met het jaar daar voor, toen 639 hervormde studenten theologie gingen studeren. AMSTERDAM. De directie van Gulf Oil Nederland heeft, naar het ■Angolacomtié mededeelt, een eind gemaakt aan de invoer en verwer king van ruwe olie uit Angola. Gulf was het enige bedrijf, dat deze olie uit Angola invoerde. DELFT.Enraf-Nonius te Delft heeft van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid opdrachten ontvangen ter waarde van meer dan 1,3 miljoen ten behoeve van het proefonderzoek luchtverontreiniging Zuid-Holland. DEN HAAG. Een veertienjarige Haagse scholier, die wilde proberen of de windbuks van zijn broertje het deed, heeft bij dat experiment zijn 82-jarige buurvrouw in haar hoofd geschoten. Zij werd achter haar lin keroor geraakt. AMSTERDAM. De internationale watersport tentoonstelling Hiswa '72 die van 10 tot en met 19 maart is ge houden in het RAI-gebouw te Am sterdam, heeft 222.251 bezoekers ge trokken. Dit is ongeveer evenveel als vorig jaar (225.360). Op de vraag wat de toekomst van het Midden-Oosten zal zijn heeft niemand een antwoord. Kijk naar de commando's. Telkens als zij een ak- tie tegen Israël ondernemen, regent het bommen op Libanon en Syrië". De president leverde kritiek op de Arabische staten, waaronder Irak en Soedan, omdat zij alleen praten en niet handelen. „Praten doet de hoop van de Palestijnen herleven, maar geeft niet de materiële, kracht voor de vervulling van hun aspiraties. De Arabieren moeten een studie maken van hun kracht en van die van de vijand, maar niet zoals dat gebeur de in de tijd van Nasser, die dreigde Israël te vei-nietigen, maar eindigde met de Israëlische bezetting van een deel van zijn land". NEW YORK, 20-3. De Sowjet- Unie heeft Bangla Desj een eskader „Mig" gevechtsvliegtuigen en een kleine vloot transportvliegtuigen aangeboden. Bovendien is het am bassadepersoneel in Dacca uitgebreid tot 90 man van wie het merendeel vloeiend Bengaals spreekt, zo schrijft het Amerikaanse weekblad „Newsweek" in zijn jongste uitgave. 's-GRAVENZANDE. Drie kinde ren, die met hun ouders naar de cam ping „Vluchtenburg" in 's-Graven- zande waren gekomen, hebben in de duinen brand gesticht. De begroei ing van een duinterrein werd over een afstand van ruim honderd meter verwoest. NEDERWEERT. Maandagochtend in dichte mist hebben zich op de weg tussen Grathem en Nederweert op* beide rijbanen kettingbotsingen voor gedaan. Hierbij was een groot aantal auto's betrokken. Volgens de eerste berichten is er een dode en werden enige automobilisten gewond. BREDA. Het afgelopen weekeinde is op twee plaatsen in de Baronie van Breda bosbrand ontstaan. In het Ulfenhoutse bos ging zondagmiddag 2 ha. bos verloren. "Zaterdag ver brandde 2 ha. heide te Achtmaal. In beide gevallen is de oorzaak van de brand onbekend. Advertentie DAMESTASSEN •SS- Elegant, toonaangevend en ruime keus DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE 28 Dan weet zij niets, begreep hij nu. En haar vader waarschijnlijk wel. Nu moest hij zo spoedig mogelijk kennismaken met haar ouders. Pas daarna zou hij gerust zijn. Hoe lan ger het duurde, hoe moeilijker het zou worden. Tante Jopie bleek een ongetrouwde vrouw te zijn, maar vol hartelijkheid voor haar petekind, terwijl ze de vlam van het meisje kritisch bekeek. „Denk er om, jongeman," zei ze, kort voor de terugreis van het tweetal naar huis, „dat je lief bent voor Jo pie, want ze is het waard. Als je haar verdriet doet, krijg je het met mij aan de stok." Jaap glimlachte een beetje. „Denkt u nu heus, dat ik zo'n schattig kind ooit verdriet zou kunnen doen? Dat gelooft u toch zelf niet, tante Jopie." De oude vrouw knikte tevreden. „Houd het dan zo, jongeman. En ko men jullie gauw eens terug. Ik heb tenminste vanmiddag wel gezien, wat ik in mijn leven tekort gekomen ben," voegde ze er op olijke loon aan aan toe. In de trein zei hij:' „Komende za terdag ga ik met je mee naar je ou ders. We gaan nu lang genoeg met elkaar. Ik wil met die voortreffelij ke ouders van jou wel eens kennis maken." Ze antwoordde enkel: ..Nee, nog niet." „En ik zeg: ja. We stellen het niet langer uit. Ik dacht, dat we nu wel weten, wat wc aan elkaar hebben, of niet. poes? Ze vleidde zich even tegen hem aan. „Oké, jij wint het ditmaal. Maar hoe kom je op de idee. dat mijn ou ders voortreffelijk zijn?" Hij keek haar lachend aan. „Hoe kan het anders, als ze zo'n voortref felijke dochter hebben? Dat kan nooit missen." Met een ruk trok ze hem naar zich toe en kuste hem wild op de mond. De Russen zouden veel propagan dafilms leveren voor de televisie en de krantenkiosken worden over stroomd met nieuws uit Moskou. Volgens „Newsweek" zouden de Sowjet-autoriteiten van oordeel zijn dat de ware revolutie pas in Bangla Desj gaande is en dat deze zich eer der op Moskou dan op Peking zal richten. De betrekkngen van Dacca met New Delhi zijn de afgelopen weken verslechterd omdat de Indiërs een groot deel van de jute-oogst hebben ingehaald die van vitaal belang is voor Bangla Desj en zich Pakistaan se wapens hebben toegeëigend die door de Bengalen in beslag waren genomen, aldus het blad. CANBERRA, 20-3. De politie in de Australische staat Queensland heeft een partij LSD in beslag genomen die de grootste wordt genoemd waar op men in Australië ooit de hand heeft kunnen leggen. De partij bestond uit 60.000 doses, waarvan de waarde op de zwarte markt op bijna 1 miljoen gulden ge schat wordt. Een 27-jarige Amerikaan is aange houden. Koningin opent „Floriade" AMSTERDAM, 20-3. Koningin Juliana zal woensdagmiddag 29 maart in het RAI-congrescentruum in Amsterdam de officieële opening verrichten van de internationle tuin bouwtentoonstelling „floriade Am sterdam". Als openingshandeling zal de Konngin een anjer stekje plan ten in een plantenbakje. Dit wordt haar aangereikt door Florientje, het meisje dat op de poster staat waar mede in binnen- en buitenland de tentoonstelling is aangekondigd. Het planten van dit stekje sluit aan op het Floriade-motto: „van kiem tot kracht". „Jaap.reus van een monteur. ik houd van je!" Msschien zelf nog het meest ge schrokken van haar heftigheid, zakte ze% terug naast hem op de bank en keek verstolen naar het gangpad, maar niemand had haar spontane re- aktie gezien. „Oké," zei ze nogmaals, „ik zal je komst voorbereiden. Je zult wel spitsroeden moeten lopen, want mijn broers verbeelden zich, dat ze me beschermen moeten. Ze melken je uit tot en met." Dinsdags ging hij nog een uurtje met haar wandelen. Op hun bankje in het park zei ze, dicht tegen hem aan: „Ze weten bet. Ik heb gezegd, dat ik sinds een paar maanden een jongen heb, die ik aardig vind en dat ik hem daarom zaterdagavond mee naar huis neem." „En wat antwoordden ze thuis?" vroeg hij gespannen. „O, dat ze natuurlijk nieuwsgierig waren." „Vroegen ze niet naar m'n naam en zo?" „Allicht. Ik zei, dat je Jaap ten Oever heet en in de Haviklaan woont en in Bergevoort in een garage werkt. En dat we 's avonds door gaans samen naar huis fietsen". „En wat zeiden ze daarop?" Ze keek hem verbaasd aan. „Niks natuurlijk. Wat zouden ze moeten zeggen? Overigens, ik ben een en twintig, boor, bijna twee en twintig." Toen hij haar die avond voor de laatste maal in zijn armen nam en heftig kuste, beantwoordde ze zijn kussen met minstens hetzelfde vuur, hem in het oor fluisterend: „Je mag je wel laten inschrijven voor een huis, Jaap, want als ze het thuis eens zijn met m'n keus, wil ik niet zo gek lang meer wachten. Het zal toch nog wel een jaartje duren. Misschien nog langer." „En als ze me niet mogen? Stel MUNCHEN. Zijn prominente zoons verzamelde de Rijksminister b.d. Magnus Freiherr von Braun (2e v. r.) in Oberaudorf (BRD) ter gelegenheid van zijn 94ste verjaardag rond zich: de vertegenwoordiger van de Chrys- lerfabrieken in Engeland Magnus Jun., de staatssecretaris in het mi nisterie van buitenlandse zaken van de BRD Sigismund en de raket on derzoeker Wernher von Braun (van links). Voor de familie-ontmoeting ondernam de in de V.S. wonende ruimtepionier een reis door de BRD, tijdens welke hij stormachtig gevierd werd. Letterkundige Jan Engelman overleden AMSTERDAM, 20-3. De letterkun- dige Jan Engelman is maandag in Amsterdam op 71-jarige leeftijd overleden. Johannes Aloysius Antonius Engel man werd op 7 juni 1900 in Utrecht geboren. Hij nam deel aan de Jong- Katholieke Beweging rond het maandblad „De Gemeens chap", was redacteur va ndiverse dagbladen en opiniebladen, ook als kunstcriticus. Als dichter werd hij destijds een van de belangrijkste lyrici in de moderne Nederlandse literatuur genoemd. TIENTJE VOOR EEN AARDBEI GRUBBENVORST, 18-3. - De tuinder F. Weys uit het Lim burgse Blitterswijck heeft de eerste kasaardbeien van dit seizoen op de coöperatieve vei ling te Grubbenvorst aange voerd. De teler stelde de op brengst van de doosjes, waar in vier of vijf aardbeien zaten, ter beschikking van de stich ting Het Zorgenkind". De doosjes brachten van f 29 tot 49 per stuk op, wat neerkomt op f 7,50 tot 10 per aardbei. De hoogste prijs die in de rxiim 55-jarige geschiedenis van de ze veiling ooit voor een aard bei werd betaald. DOOR GERRIT FRANSSEN eens, dat ze bezwaren hebben?" Grote ogen opzettend, antwoordde ze: „Wat zouden ze tegen je moe ten hebben? Je hebt een goeie baan en bent een nette jongen, daar weet ik van mee te praten. Want ik moet je de eerste tik nog op je vingers ge ven. „Dat zal bij mij nooit nodig zijn, poesje Ze kuste hem opnieuw. „Dat weet ik immers, lieverd. Daarom ging ik al gauw van je houden. Je bent een fijn jong en let eens op mijn woor den.... thuis win je binnen één avond het pleit. Dat garandeer ik je". Maar Jopie Osdorp vergiste zich schromelijk met deze bewering. Want om zeven uur wachtte Jaap ten Oever die zaterdagavond tever geefs op de hoek van de Markt. Al wie er langs kwam, geen Jopie Os dorp. Hij wachtte tot negen uur, toen begreep hij het. De waarschuwing van zijn zuster was niet voor niets geweest. Nu was hij op iets voorbe reid. Dat het desondanks zo'n harde klap zou geven, had hij niet ver wacht. Terwijl hij naar huis liep, dacht hij: Ik kan me nu enigszins voor stellen, waarom vader zich een stuk in zijn kraag dronk. Als ik de narig heid van thuis niet had ondervonden, zou ik vanavond hetzelfde doen. Om half tien betrad hij zijn eigen kamer, die van Pleun negerend on draaide meteen de sleutel in het slot om. Voorover op bed vallend, begon hij te huilen. Niet of nauwelijks ho rende de zachte, dringende stem van zijn zuster, die een paar keer op de deur klopte: „Jaap.Jaap. laat me binnen.ik kan je helpen. toe nou. Jaap, ik ben toch je zus ter Maar dit moest hij alleen verwer ken. Hierin kon niemand hem troos ten. (Wordt vervolgd). UTRECHT, 20-3. „Er wordt inmiddels al weer jaren over ge praat dat er meer nationale parken nodig zyn en daarnaast natio nale landschapsparken. Wat wy nodig hebben is een spoedige be slissing van de regering over de vorm waarin en de plaats waar deze parken gerealiseerd zullen worden. Met name de landschaps- 4 parken roepen vele problemen op, die op korte termyn om een r principiële beslissing vragen en zonodig een aangepaste wetge- i ving". Aldus de voorzitter van de Vereniging tot Behoud van Natuur- 4 monumenten, mr. H. W. Bloemers, die in Utrecht op de algemene vergadering van de vereniging als dringende voorbeelden noemde J bet Waddengebied en het Mergelland in Zuid-Limburg, dc dalen l van Geul en Gulp. Hy voegde hieraan toe dat de gedachte veld 4 wint dat er grotere eenheden moeten komen en dat bijvoorbeeld J de gehele Veluuc als een nationaal parkgebied zou moeten worden j beschouwd. De publieke opinie is veel meer milieubewust geworden. Dat biykt niet alleen uit dc sterke styging van het ledental van de vereniging in het afgelopen jaar (met 24.000 tot 134.000), maar ook uit tal van akttes die tot gevolg hebben dat beslissingen die inder- 4 tyd ondanks protesten van „Natuurmonumenten" werden geno- 4 men. nu toch niet worden uitgevoerd (wegen door Nieuw-Amelis- weerd, de Twickel en de Wassenaarse duinen, dc Leidse baan, de smeerpUp en waarschyniyk ook de dam naar Ameland). Mr. Bloe- mers zei. dat de vereniging zal proberen, alle mogciykhedcn die dc i gewijzigde situatie biedt uit te buiten. Tunesische president:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7