Jaap ten Oever's nieuw/e leven Gewestelijke Raad van Landbouwschap over liet ontwerp Streekplan Straks toch schoon water rook met ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdag 17 maart 1972 Nr. 21050 De regio en <Ie landbouw (SLOT) MIDDELBURG, 15-3. De raad heeft ernstige bezwaren tegen de ge plande recreatieverdeehveg, in het bijzonder voor wat betreft het ge deelte Zierikzee-Scharend\jke. In de eerste plaats wil de raad op merken, dat de bestaande wegen van Zierikzee tot Zonnemaire en van Zierikzee via de Heuvelsweg naar de Delingsdük zich zeer goed lenen voor toeristisch verkeer, zodat hier voor zeker geen nieuwe voorzienin gen behoeven te worden getroffen, met de daaraan voor de landbouw verbonden consequentcs. Eventueel noodzakelijk geachte verbeteringen voor het gedeelte Zon nemaire richting Brouwershaven- Scharendijke kunnen, wellicht in overleg met het Waterschap Schou- wen-Duiveland, worden onderzocht en tot stand komen zonder de land bouw te schaden op een wijze zoals thans het geval is. Het is naar de mening van de raad onverantwoord een goed verkaveld gebied op te offeren voor een weg als de onderhavige, terwijl goede al ternatieve oplossingen aanwezig zijn of kunnen worden getroffen. Indien op het punt Heuvelsweg- Lange Blokvveg (gemeente Zierikzee) een aansluitpunt wordt ontworpen, heeft het toeristisch verkeer twee mogelijkheden om de noordzijde van het gebied te bereiken, waardoor te vens de zo gewenste spreiding van het verkeer tot stand komt. Voor het gedeelte Haamstede- Scharendijke zou de raad gaarne na dere bestudering van de mogelijkhe den om bestaande wegen in het tra cé op te nemen, willen bepleiten, daar het thans aangegeven tracé voor meerdere, bedrijven bijzonder schadelijk is. Weg tweede orde in gemeente Zierikzee Van de nieuwe oost-westverbin ding is in de gemeente Zierikzee (omgeving Zandweg) een weg van de tweede orde gepland naar de be staande provinciale weg, met de daaraan verbonden doorsnijdingen van een aantal landbouwpercelen. De raad acht deze weg geheel overbodig, daar hiervóór reeds is ge pleit voor een aansluitpunt bij de Heuvelsweg en de Lange Blok weg, waarvan ook het naar Zierikzee af- Meer verlof voor overheidspersoneel DEN HAAG. 16-3. In de donder- dag gehouden vergadering van het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is, gezien de ont wikkelingen in het bedrijfsleven, overeenstemming bereikt over de verhoging van het minimum aantal verlofdagen voor het overheidsperso neel. Met ingang van 1 januari jl. is dt minimum van 17 gebracht op 18 dagen. slaande verkeer gebruik kan maken, zonder dat daarvoor een nieuwe weg moet worden aangelegd. Weg Burghshiis-Schclphock De raad is van mening", dat er aan deze weg geen behoefte bestaat, daar de route over de zeedijk, toeristisch gezien, bijzonder aantrekkelijk is en ongetwijfeld zeer veel verkeer zal moeten verwerken. Nu het Waterschap Schouwen-Dui- veland in staat is gesteld om ge noemde dijk tot 6 meter te verbre den, zal een belangrijke verbetering van het wegdek ontstaan en wel zo danig' dat een nieuwe weg in de pol der niet noodzakelijk is. Weg Westcnschouwen In Westenschouwen is een weg van de derde orde gepland van de pro vinciale weg naar de Westerseweg, met de daaraan verbonden schade lijke snijdingen. De raad kan de noodzaak voor het ontwerpen van deze weg niet inzien en is dan ook van mening dat deze dient te vervallen. Rooilynafstanden De raad is van mening, dat uit breiding van bestaande bebouwing niet moet worden gebonden aan de rooilijnafstanden welke in het ont- werpstreekplan zijn aangegeven, maar dat mede rekening dient te worden gehouden met de bestaande situatie. Hoewel de betreffende stroken in cle gemeentelijke bestemmingsplan nen moeten worden vastgesteld, acht de raad het gewenst dat in het streekplan wordt gewezen op de noodzakelijke aanpassing voor be staande bedrijven. RECHTSZAKEN Student wurgde vriendin GRONINGEN, 16-3. De 22-jarige student Engels in Groningen C. J. C. K., die in april vorig jaar z(jn vrien din, de 19-jarige studente psycholo gie Laurette H. de Hollander had gewurgd, is donderdag door de Gro ningse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. De officier van justitie had twaalf jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering geëist. Op de avond van 26 april beroofde K. zijn vriendin van het leven door haar op zijn kamer te wurgen. Hij had daarna geprobeerd zich zelf van het leven, te beroven door veertig aspirinetabletten te slikken. Aanvankelijk had de student bij zijn aanhouding verklaard dat hij Lau rette op haar eigen verzoek had ge dood na een „zelfmoordgesprek". Voor de rechtbank gaf hij toe dat hij haar had gewurgd omdat zij haar verhouding met hem wilde verbre ken. DEN IIAAG, 16-3. De waterschap pen en zuiveringsschappen zullen in 1980 een heel eind zijn met de zui vering van het oppervlaktewater. De periode van vijftien jaar, die de overheid denkt nodig te hebben voor het zuiveren van de „Rijkswateren", moet haalbaar zijn. Dan zal Neder land weer schoon water hebben, d.w.z. dat het water weer in dezelfde conditie zal zijn, voordat er van gro te verontreiniging in ons land sprake was. De voorzitter van de Unie van Wa terschappen, mr. Th. A. J. Vosters, heeft dit tegenover het ANP ver klaard, Belastingdienst gaat schoolgelden innen DEN HAAG, 16-3. Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen de hef fing en invordering van het school geld worden opgedragen aan de Rijksbelastingdienst. Dit staat in de brief, die minister Van Veen van onderwijs en weten schappen aan de besturen van de bijzondere scholen heeft gezonden. Er bestaat tot nu toe een verbrok keld en ingewikkeld systeem voor de heffing en invordering van de school gelden, dat tot relatief hoge kosten leidt. TWEEDE KAMER De vrouw en de pil DEN HAAG, 16-3. De pil moet aan de vrouw gebracht worden. Jon ge meisjes, geschoold of ongeschoold, weten maar weinig van anticoncep tie af. Het effect van opname van de pil in het ziekenfondspakket is tot nu toe nihil. Dit zei het socialistische Tweede Kamerlid dr. Lamberts donderdag ochtend in de openbare vergadering van de vaste Tweede Kamercommis sie voor volksgezondheid. Voorlichting op alle scholen, in be drijven en op de televisie acht dr. Lamberts dringend noodzakelijk. „Maar dat moet in verstaanbare taal gebeuren". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Een delegatie van het bedrijfsleven in vijf staten van de Verenigde Staten komt begin mei naar Nederland om te trachten Ne derlandse bedrijven te interesseren voor het vestigen van fabrieken. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft de 20-jarige Amster- dammer G. K. aangehouden, die zon- f dagavond 8 maart samen met twee anderen was ontvlucht uit het huis van bewaring aan de Amstelveense- weg in de hoofdstad. De twee ande ren zijn nog voortvluchtig. AMSTERDAM. In het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amster dam is de 82-jarige A. Woudstra overleden tien dagen nadat hij - als voetganger - door een bestelauto was aangereden. Advertentiei ROTTERDAM. Het verkeer in Rot terdam heeft een dodelijk slachtoffer geëist. De 59-jarige voorman A. L. van Helden uit Rotterdam raakte op de Berberisweg op zijn scooter on wel en botste tegen een geparkeerde' auto. Hij was op slag dood. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 18 MAART. NED. I. Rob de Nijs, Ab Hofstee, Martin Brozius en de andere KRO- musical bekenden vragen vanmiddag opnieuw de weg naar Hameien. An dere televisie-aktiviteiten op deze zaterdagmiddag: de quiz Klassewerk met leerlingen van de Dominicus- school in Harderwijk, de Galgani- school in Tilburg en de Prins Willem Alxanderschool in Harlingen. Na de loting voor de halve finales de Te- leaccursus Graven naar het verleden. Het avondprogramma laat zich heel snel vertellen: na de avonturen van de aap Judy en schele leeuw Claren ce, de Berend Boudewijn-kwis met als vanouds een vette prijzenpot. Na Berend aktualiteiten franco thuis te bezorgen door de medewerkers van Brandpunt. Aan het eind van de uit zending van vanavond de Brand- puntuitzending en de epiloog van pastoor A. Verwey uit Zutphen. NED. II. De eerste zendtijd brok jes op het tweede net zijn voor de Evangelische Omroep. We horen en zien allereerst de Iiazeuzangers, een groep vokaal goed uit de weg kun nende mannen, die zich bij hun oude liederenschat zelf begeleiden door op houten tafels te kloppen. Na het nieuws van achten is de AVRO op de buis aanwezig met een Columbo- aflevering. AVRO's Sportpanorama en het mysterieuze spel Bobo en Bo bo, waarvoor Chiem van Houwinge de tekst schreef. In Bobo en Bobo ziet men Cor van Rijn als de buik spreker Bobo, Rosita Bloom als de zangeres Anetta, Paul Deen als de manager en in de resterende rollen Ben Aerden, Ben Hulsman en Gerard Schild. In het eraan voorafgaande sportpanorama uiteraard het doel punt van de maand. In Columbo hel geharrewar tussen twee schrijvers van detectives. De een vermoordt de ander en mag de sommen geld die de verzekeringsmaatschappij iiitbetaalt bi zijn zak steken. De kruideniers vrouw die het dodelijk schot hoorde wil ook wat van de duitjes en gaai de moordenaar chanteren. Inmiddels maakt Columbo jacht op de dader. ZATERDAG 18 MAART. NED. 1: 10.00 Wat is je vak man?; x0.30 Beton; 11.00 Esperanto; 11.30 Vamos a ver; 16.00 Journaal; 16.02 Klassewerk; 17.00 Kunt u me de weg naar Hameien vertellen, meneer?; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Daktari; 20.00 Journaal; 20.20 De Berend Boudewijn Kwis; 22.10 Brandpunt: 23.00 Epiloog; 23.05 Jour- NED. II: 1S.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 De Hazeuzangers 19.25 De kern van de zaak; 19.50 Ten slotte; 20.00 Journaal; 20.20 Columbo 21.35 AVRO's Sportpanorama; 22.05 Bobo en Bobo; 23.05 Journaal. ZONDAG 19 MAART. NED. I. Vanmiddag - na week jour naal, openbaar kunstbezit en 't NOS zondagmiddagprogramma - al vast wat sfeer inademen van het komen de zaterdag in Edinburgh te houden songfestival. Het liedjesfestijn heeft plaats in de Usher hall. Het over stapje naar het avondprogramma gaat via de bijbelvertelling, de cur sus Esperanto en de CVK-IKOR film Jezus van Nazareth. Om half acht wordt de wacht overgenomen door de VARA. Allereerst nieuw q belevenissen van Mannix, de super speurder, die een mooie en rijke we duwe helpt bij het zoeken naar de Dinsdag 21 maart 21.10 uur: onderwerp Jeugdprostiiutie. Hanny Vree speelt hier hel meisje Karin in de gedramatiseerde reconstructie over de jeugd prostiiutie. moordenaar van haar man. Daarna Koos Postema's Groot uur U. Aan het slot van de avond gaai Gerard Cox voor de tweede maal bij ons op schoot zitten. In .zijn hansopje zoals de titel van het programma wil. We zien Coo; samen met Adèle Bloemen- daal, het koor The Rivals en Michel Legrand. NED. II. Overheidssteun aan kran ten is verwerpelijk. Dat is de mening van mr. E. D. Wiersma die deze stel ling vanavond in Kort Geding gaat verdedigen. Mr. A. Komen is van het tegendeel overtuigd en zal pro beren mr. Wiersma en de onafhan kelijke jury van zijn zienswijze te overtuigen. Kort Geding wordt om streeks half tien op de buis gebracht in aansluiting op Studio Sport dat ook vanavond weer in .twee gedeel ten uitzendt. De NOS begint haar uitzendingen met fabel nieuws en Pippi Langkous. Het meisje gaal met haar vader een grote reis maken. Om kwart voor negen - ook het eer ste deel van Studio Sport is dan ver leden tijd geworden - voor de zo veelste maal de lotgevallen van Stan en Jack en hun dubbeldeksbus. De chef heeft aangekondigd de kantine voortaan gedurende een kortere tijd open te laten dan men gewend was. Hij wil ook het kantinemeisje Elsie ontslaan. Verontwaardiging van alle kanten. Na het laatste nieuws de derde en laatste aflevering van de school-t.v.-serie over drugs. ZONDAG 19 MAART. NED. 1: 15.00 Journaal; 15.02 Week- journaal; 15.22 Openbaar Kunstbezit 15.37 NOS op zondag; 17.00 Kennis making met het Eurovisie Songfes tival; 18.00 Woord voor woord; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Jezus van Na zareth; 19.30 Mannix; 20.20 Journaal 20.25 Een groot uur U; 21.45 Gerard Cox wil bij u op schoot in zijn han sopje: 22.25 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 Pippi Langkous: 19.30 Studio Sport 120.20 Panoramiek 20.45 Dubbeldekkers; 21.10 Studio Sport 2; 21.35 Kort Geding; 22.40 Journaal; 22.45 Schooltelevisie. MAANDAG 20 MAART. NED. I. Vanavond neemt de KRO afscheid van Nico Holtrop's Graaf van Monte Christo. Volgende week komen er twee andere programma's voor in de plaats: Pebbles en Bamm- Bamm en Brother oh Brother. In de Graaf de volgende liedjes: Zonder jou en Boontje komt om z'n loontje. Direct na het journaal van acht uur een tocht van zo'n 3000 km. door Tanzania. Die tocht werd gemaakt door KRO's Aad van den Heuvel en cineast Piet Kaart. Hoofdmoot van de avond is als vanouds - een film van Heinz Riihmann. De keuze viel ditmaal op „Het Narrenschip" onder regie van Stanley Kramer, gemaakt in 1965. De film was destijds in de bioscopen te zien onder de titel „Ships of Fools". Er gebeurt aan boord zowel het een en ander. Naast Riihmann filmgrootheden als Vivian Leigh, George Segal, Simone Signo- ret, José Ferre en Lee Marvin. Tot slot het laatste journaal. NED. II. Vanavond een indruk wekkende documentaire van de BBC gewijd aan de laatste gevangene van Spandau Rudolf Hess. Zoals bekend vluchtte Hess in 1941 naar Engeland. Aan de hand van gegevens uit medi sche dossiers en geschriften van Hess 'hand wordt de Engeland-epi- sode van Hess gereconstrueerd, waar bij de rol van Hess wordt gespeeld door de Engelse acteur Vistor Beau mont. Vraag die bij deze documen taire centraal staat: hoe zat het met de geestelijke vermogens van Hess. Al tijdens het proces in Neurenberg maakte hij een vreemde afwezige in druk. Aan de docupienlaire gaat de 'gebruikelijke AVRO-maandagavona- kost vooraf: AVRO's Toppop en Pey ton Place. Wal Peyton Place betreft: Betty .stelt Steven voor öp vakantie te gaan. Steven heeft echter geen zin in vakantie. In het voorprogramma voorts Avroskoop waarin Simon van Collem, de beide versierders Roger Moore en Tony Curtis opzoekt en met hen aan het babbelen slaat. MAANDAG 20 MAART. NED. I: 10.45 Schooltelevisie: 1S.45 Fabeltjeskrant: 18.55 Journaal; 19.05 De graaf van Monte Christo; 20.00 Journaal: 20.20 3000 kilometer door Tanzania; 21.10 Hel Narrenschip; 23.10 Journaal; 23.15 Telcac. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant18.55 Journaal; 19.05 AVRO's Toppop; 19.30 Avroskoop: 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 De vreemde zaak van Rudolf Hess; 22.00 AVRO's Televizier Magazine; 22.50, Journaal; 22.55 Teleac. Leef met plezier Rook de échte Pall Mali Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export 27 ..Je bent n' hardstikke lief poesje". Anderhalf uur na hun vertrek van de Markt zijn ze er weer terug. In een cafetaria eten en drinken ze wat. „Dat doen we nog eens over. poes", zegt hij zacht. Ze kijkt hom aan mei rimpels in haar voorhoofd. „Als je dat nog eens zegt, waar anderen bij zijn zegt ze. Hij lacht geamuseerd. „Maar nie mand hoort het". „Dat is dan gelukkig voor jou, me neer". „Doen we hel nog eons over po.. Jopie?" „Jawel. Ik wil zaterdagavond dan sen. Maar niet hier in de stad. Hier zijn altijd van die rotjongens, die herrie willen schoppen". „Waarheen dan wel?" „Naar Denekamp. Daar is het leuk en er is goede leiding. Als er iemand vervelend wordt ligt hij in een mum van tijd op straat'. Nadenkend zegt hij: „Ik vind het best. maar.... ik heb geen wagen, Jopie". „Heb je mij horen zeggen, dat ik een jongen met een auto wil? Daar in heb ik al genoeg meegemaakt. Mij niet meer gezien. We kunnen fietsen als het mooi weer is en anders gaan we met de bus. We kunnen om kwart over elf nog van Denekamp hier heen". „Doen we Joop. Maken we er een fijne avond van". Op straat zei ze: ..Breng me niet helemaal naar huis. Enne.... geen gezoen op straat. Zaterdag mag je de schade weer inhalen". .Jouw wil is mijn wet, poesje". Ze drukt even zijn arm. „Je bevalt me. Het enkele feit. dat jij voor me stopte, toen ik met die kapotte fiets langs de weg stond, zei mij al ge noeg. Tot zaterdagavond dan. Tien 'over zeven gaat de bus. Van de Markt". „Ik ben er. poes". „Ach. jij met je poes. Hoofdstuk 10. Pleunic krijgt gelijk. Jaap ten Oever heeft ongeveer een maand omgang met de kleine mol lige Jopie Osdorp, als hij tot dc on plezierige ontdekking komt. dat zijn zuster op de een of andere wijze ja loers is. Dat geeft hem aanvankelijk een schok. Bovendien kan hij niet be grijpen. Bij stukjes en beetjes heeft hij haar op de hoogte gesteld over zijn verkering. Hij heeft Jopic's naam genoemd, die overigens geen associ aties opwekt bij zijn zuster - waar schijnlijk import, want ik kon geen familie Osdorp - en gezegd, dat. hij heel goed met haar overweg kan. Twee of drie avonden in de week zoeken .Jaap en Jopie elkaar op. Za terdags gaan ze dansen en zondags middags maken ze, als het weer het toelaat, lange fietstochten. Op ver borgen plekjes liggen ze in eikaars armen zich te koesteren aan hun we derzijdse genegenheid. Of ze stoeien wat in het bos en lopen elkaar ach terna. Twee jonge mensen, die volop genieten van hun jeugd en stil ont luikende liefde. Sinds enkele dagen is Pleunie kort aangebonden. In het begin vermoed de hij. dat ze weer eens een keer on genoegen heeft gehad met de bene denbuurvrouw. maar dat is niet het geval. Er heerst momenteel een soort gewapende vrede. Men ontwijkt el kaar zoveel mogelijk. Bovendien vallen er geen glazen water meer om als de tweelingen het nog wel eens in hun hoofd krijgen om de trap op te rennen en langs de leuning naar DOOR GERRIT FRANSSEN beneden te glijden, is de schelle stem van hun moeder voldoende om ze tot de orde te brengen. Tenslotte heeft hij het door: Pleu nie is jaloers. Of op het meisje of op mij. Haar zusterliefde kan mis schien zo ver gaan. dat. ze mij geen ander gunt. Zoiets komt voor. Óf ze is jaloers, omdat ik al zo spoedig weer een meisje heb, terwijl de jon gens in dc stad haar geheel negeren. Want dat verschillende jongens uit hun oude kennissenkring zulks doen, weet hij zeer beslist. Zoals ze hem ook voorbijgaan zonder groeten. Het verdriet hem. Tenslotte is het min of meer mijn schuld ,dat ze noodgedwongen haar ontslag moest nemen als onderwijzeres en een te- lefoonbaan in Plantega's garage aan nemen moest, denkt hij. Idem dito, dat geen jongen haar meer aankijkt, In de dagen, dat ze nog school juffrouw was, had ze verschillende malen een jongen, met wie ze uit ging. Hoewel Pleunie er thuis nooit over sprak, wist hij het, want hij had zijn zes wel eens zien lopen, gearmd of handje-in-handje met een jongen uit de stad. Na korter of langer tijd was het weer afgelopen, want ze wilde zich nog niet binden. Dat had ze één keer tegen haar broer gezegd. Nadat ze het. uit gemaakt had met een zoon van een goed gesitueerde boer. Eén der rijksten in wijde om trek. .Stom van je", had hij geantwoord. „Je zoudt meteen uit de narigheid van thuis zijn en voor je leven ge borgen". Toen was ze kwaad geworden. ..Praat geen onzin. Jaap: Kees wilde alles, behalve trouwen. En daar pas ik natuurlijk voor". Waarna hij het bad begrepen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9