STREEraiilJWS Vroege lente op Scliouwen-Diiiveland sloeg heel wat los Dagje uit met NS Vergadering Chr. Kleuterschoolvereniging Schapenvierling te Oosterland Leerzame landbouwcursus te Oosterland vond zijn afsluiting Huisvrouw kan heel wat doen aan milieu ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VrUflag 17 maart 1972 Nr. 21050 Driftig voorjaarswerk op lainlerijen DE „PEGCY SCHOUWEN-DUIVELAND, 16-3. Binnen een tijdsperiode van vyf da gen kan er heel wat gebeuren met het weer, doch dat de temperatuur zo omslaat dat twee jassen en een trui zo maar uitgegooid worden om dat het anders niet te harden is, had niemand verwacht. Zondag vroor het nog en in die nacht sloeg het hoge- drukgebied boven Scandinavië en Rusland hhrd toe. liet schoof lang zaam maar zeker westwaarts en een groot deel van Europa kwam wol keloos en windstil in dit gebied te liggen. In de nacht een temperatuur die net boven nul zweefde doch die al in de vroege morgen omhoog ge stuwd werd door de zon die als een koperen bol des morgens boven de horizon verscheen en er des avonds, zonder dat ook maar een wolkje be zwaar maakte tegen dit machtsver toon, weer onderdook. De gevolgen waren niet mis. De grond droogde fel op en reeds dins dag verschenen de eerste trekkers op de landbouwgronden om de zaak te gaan ,,openrijden", want van deze gulle maartse anticlimax moest ge profiteerd worden. Woensdag ver schenen er meerdere en weldra was het een drukte van jewelste op de Schouwse landerijen. Er werd kunst mest gestrooid, ofschoon velen daar al eerder voor gezorgd hadden. Van af de verkooppunten op Schouwen- Duivelapd reden de wagens met de in witte plasticzakken verpakte kunstmest naar het land om weldra door de driftige buis van de kunst meststrooier uitgeschud te worden. Doch andere wagens met bruine zak ken geladen wezen er op dat het zaad in aantocht was. De pas geverf de zaaimachine, keurig in het vet en de olie werd van de gerstkorrels voorzien en als een kaars, zo recht stuurde de chauffeur zijn combinatie over het land om er voor te zorgen dat op elke omgang niemand iets aan te merken zou hebben als het zaad opkwam en zich rijdde. Inmiddels werden er ook erwten gezaaid en donderdag barstte alles los. Het peezaad kwam te voorschijn en met het bekende en soms ook wel veel verguisde ontsmettingsmiddel tesamen ging het de losgemaakte grond in. De landerijen waren nu zo opge droogd dat de trekkers al stof begon nen op te werpen bij het klaarma ken van het land. Wie veel in vroege aardappelen doet kreeg plotseling ook de „kriebel" en in de Westhoek werden de eerste al gepoot. Of de grond nu bij al deze zaaiexplosies wel de optimale temperatuur heeft bereikt is niet bekend. „Mijn buur man is bezig en dan kan ik niet ach terblijven", denken de meeste boeren en de trekker wordt gestart. In de boomgaarden In de nog overgebleven boomgaar den kregen de pereknoppen enorme zweineigingen en de eerste koperbe- spuitingen zitten er reeds op. Tevens werd het onkruid te pakken geno men en als de bespuitingen in de bo menrij goed is uitgevoerd, groeit er geen vuiltje meer. Zo te zien wacht de fruitteler een rijke bloei, zowel voor de appel- als voor de perebo men. Er moet echter nog heel wat UTRECHT, 17-3. De vakantie dagtochten van N.S. trokken vorig jaar 235.000 deelnemers, dat is ongeveer een kwart meer dan in 1970. Evenals vo rig jaar heeft N.S. ook dit jaar weer 30 dagtochten op het pro gramma staan, onder meer naar de Efteling, Madurodam, de Deltawerken en ook naar de Floriade in Amsterdam. Een groot aantal dagtochten kan al van 1 april worden ge maakt, de overige beginnen in mei of juni. Vorig jaar was de Efteling een topper (met 37.500 dagtochten). Goede 2de was de dagtocht naar Den Haag en Scheveningen met 22.700 deelnemers. gebeuren voor de knop tot bloem en tot plukbare vrucht is gekomen. Door de omhoog gevlogen tempe raturen heeft de vrouw des huizes het ook plotseling te pakken gekre gen. Vrachten winterkleding, nu overbodig geworden, moeten nog even naar buiten voordat ze in de mottenkast opgeborgen worden. Het kleurrijke, zomerse stukje textiel werd uit de winterslaap gehaald om te „luchten" en om plaats te maken voor jas en trui. Het gevolg was dat op vele balkonnen, buiten de ramen en op nog in zwang zijnde oude „kleerrekken" een wonderlijke com binatie van koud- en warm aandoen de kledingstukken hing. De matten, tapijten en andere los te maken vloerbedekkingen moesten naar buiten en de oude mattenklopper werd weer eens op zijn vermogen getest. Tenslotte is de mens ook anders geworden. Het stuurse, winterse is verdwenen en iedereen doet vrolijk. Gesprekken buiten de deur zijn weer mogelijk en de ouderen gaan al een eindje wandelen. Plotseling is daar reeds een eerste vlinder die dartel in het maartse rondvliegt. Muggen zijn er legio en wie van Zierikzee naar Haamstede per auto rijdt kan bij thuiskomst zijn voorruit wel rei nigen, want allerlei muggen, kleine kevertjes vliegen zich al te pletter. Het is vroeg, deze uitzonderlijke hoge temperaturen rond half maart, waarbij we nog steeds in de winter leven. Het is niet te hopen dat we het later moeten bezuren OOSTERLAND, 15-3. De voorzit ter de heer A. Bal kon veel leden verwelkomen op de vergadering van de Chr. Kleuterschoolvereniging, die gehouden werd in het hervormd verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk. In het bijzonder verwel komde hy de wethouder van onder wijs van de gemeente Duiveland, de heer S. Overbeeke, en de hoofdleid ster van de school, mej. M. K. Beye, en de leidster mevr. S. Dalebout-van Dijke. Gelezen werd Lucas 8 1-17, waarna gebed. De heer Overbeeke sprak vervolgens over enige finan ciële kwesties, betreffende de schoolgeldbetaling. Bij ontstentenis van de heer Jac. van den Houten las de voorzitter de inkomsten en uitga ven voor van het „Van Vessem- fonds", dit was aan inkomsten f 985,37, de uitgaven f 919,69, alzo een batig slot van f 65,68. De admi nistrateur, de heer Jac. van der Maas Czn. gaf vervolgens een over zicht van de exploitatierekening van de school, waarvan de inkomsten bedroegen f 63.807,50, de uitgaven f 63.107,20, alzo een batig saldo van f 700,30. Bij monde van de heer J. van Haaften bleek dat alle boeken en bescheiden waren gecontroleerd en in de beste orde bevonden. Dank woorden werden in dit verband ge sproken. De heer Van der Maas had de wens uitgesproken de administratie te beëindigen. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Stuij. De voor zitter dankte de heer Van der Maas voor alles wat hij tal van jaren in het belang van de Chr. Kleuter school had verricht, altijd zeer ac curaat te verzorgen. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezingen wer den de aftredenden, de heren A. Bal, voorzitter en de heer A. J. Rot te herkozen met meerderheid van stemmen, terwijl in de vakature Jac. van 't Hoff Mz. gekozen werd de heer L. Knop. Hierna volgde het jaaroverzicht door het schoolhoofd mej. M. K. Beije, waaruit bleek dat in 1971 veel evenementen de revue waren gepaseerd. Op 1 maart her dacht de leidster, mevr. Dalebout- van Dijke, haar koperen huwelijks feest. In april een feestmiddag in de oude school, met o.m. poppenkast. In mei werd een bezoek gebracht aan de bejaarden met de oudste klasse waar werd gezongen. In juni tradi tiegetrouw de kijkavond met veel bezoekers(sters), en ook in deze maand een middag uit met de kin deren, over Schouwen-Duiveland. Twee-en-dertig kinderen verlieten de school, waarvan er 12 naar de open bare school gingen, 16 naar de christelijke, en 4 naar de school in Sirjansland. In augustus na de gro te vakantie kwamen er 27 nieuwe leerlingetjes op school en ook kwam in deze maand de schoolarts op be zoek. Het onderzoek door hem was bevredigend. Tot spijt van de leid ster gingen er in oktober 5 leerlin gen van school, 4 naar de openbare kleuterschool en één ging verhuizen. De maand november gaf geen bij zondere gebeurtenissen, doch in de cember werd eerst het Sinterklaas feest gevierd met de nodige trakta ties. Enige dagen later werden kerstliederen gezongen bij de be jaarden op de „soos", en werden de bejaarden verrast met een door klas 2 gemaakt kerstbakje. Tot slot het Kerstfeest op school met twee versierde kerstbomen. Na deze gebeurtenissen te hebben voorgelezen besloot de hoofdleidster met de wens en bede dat God ook in het komende jaar het onderwijs op de school weer met Zijn zegen zal willen bekronen en dat ook de leid sters weer de nodige kracht en ge zondheid mochten ontvangen om hun taak zo goed mogelijk te kun nen volbrengen. De voorzitter sloot onder dank deze geslaagde bijeenkomst. Na af loop vertoonde de heer en mevrouw Dalebout-van Dijke nog een aantal dia's van oude dorpsgezichten en uit het schoolleven. Ze ontvingen be halve dankwoorden een boekenbon aangeboden. Stemmingsbeeld van Nieuwerkcrk's centrum met toren in 1935. Links de mu ziektent en op voorgrond het plein van de toenmalige openbare lagere school. Men lette op de royale beplanting. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbatik U bent welkom by uw Nutsspaarbank Jeugd-preitiiespareii 10 premie BURGII-HAAMSTEDE: Julinnastraat'Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. OOSTERLAND, 16-3. Een ooi in de schapenstal van de land bouwer A. Schoof, hofstede ,,'t Is niet anders", aan de Ho ge Zandweg onder deze ge meente, wierp woensdag maar liefst vier lammeren, waarvan er echter één gestorven is. ZIERIKZEE Staatssecretaris opent Sportcentrum De staatssecretaris van het Mini sterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer H. J. L. Vonhoff, opent op zaterdag 15 april het Sportcentruum „Onderdak" aan het Groene Weegje (7) te Zierik zee. Voorwedstrijd Ned, Turnkampioenschap De jeugdturnster Caro Hoogstrate - reeds IV2 jaar deeluitmakend van de B-selektie - komt op 19 maart te Amsterdam uit in de Apollohal, voor de vóórwedstrijden voor het Neder landskampioenschap jeugdtumers en turnsters. HAAMSTEDE Geslaagd Geslaagd te 's-Gravenhage voor het diploma Scheepsbouwwerktuig- kundige A en het diploma B theo retisch onze dorpsgenoot de heer J. M. Hogenstein. RENESSE Uitvoering Ned. Herv. Kerkkoor Zaterdagavond 18 maart geeft het Ned. Herv. Kerkkoor van Renesse zijn jaarlijkse uitvoering. Het pro gramma bestaat afwisselend uit koorzang en samenzang. Na de pau ze wordt door leden van het koor het blijspel „Een mandje met eieren" door R. Feenstra opgevoerd. De da mes J. Moerland-Visser, A. J. Huls hof-Boer, Verton-Koster, M. van de Hoek-Sturmen, J. Blom en de heren J. K. Krijger en A. Hubregtse zijn de medewerkers en mevr. D. T. Hanse- Blom zorgt voor het souffleren. SCHARENDIJKE Gezamenlijke bejaardenbijeenkomst Dinsdagmiddag a.s. hebben de be jaarden uit Scharendijke en Ellemeet een gezamenlijke bijeenkomst in ,,'t Durpsuus" te Ellemeet. De bejaar den uit Brouwershaven zullen als gasten aanwezig zijn. Door de jonge ren van de C.B.T.B. zal worden op gevoerd het toneelsttuk ,,'t Is Een maal Generaal". Advertentie ZIERIKZEE, 16-3. Maanden lang al ligt er in de Oude Haven aan de noord zijde een jachtje afgemeerd, de „Peggy" en het publiek vraagt zich wel af, wat er aan de hand is met dit scheepje. De „Peggy" behoort toe aan een uit Scandinavië afkomstige zeeman, die vorig jaar onder Zierikzee met motor- pech kreeg te kampen. Bovendien was de man zelf ziek, zodat hij figuurlijk te Zierikzee strandde. Het scheepje werd destijds binnengebracht door de tweede havenmeester. Eerst koos het ligplaats ter hoogte van de „Gekroonde Suikerbiet"; later werd het versleept naar de Oude Haven. Ten onrechte wordt het bootje aan allerlei mensen toegeschreven. Ook de burgemeester zou al eigenaar zijn van het jacht, maar dat is dus allemaal niet waar. De „Peggy" heeft een eigenaar in het noorden en het wachten is.dus maar, tot deze weer eens op komt dagen. Het lijkt overigens niet waarschijnlijk dat de kwaliteit van het bootje - in regen en wind - er op vooruit gaat In tussen vernemen zij dat de eigenaar (een Deen) te Zierikzee verblijft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Uitvoering „Sursum Corda" De Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" geeft heden (vrij dag) in het Ger. Jeugdgebouw de tra ditionele uitvoering. Na afwerking van het zangrepertoire, onder lei ding van de dirigent de heer Jac. Schouls, wordt opgevoerd het blij spel „Markus de Waterman". BROUWERSHAVEN Wandeltocht Rode Kruis De afdeling Brouwershaven van het Rode Kruis organiseert op za terdag 15 april een wandeltocht, die begint by hotel „De Drie Schorren" te Dreischor. Gelopen wordt over afstanden van 10 en 15 km. De Rode Kruis-wandeltocht te Brouwersha ven is een traditie. Contactadres is: de heer J. A, van Schelven, Jacob Catsstraat 5, Brouwershaven. DODELIJKE ONGELUKKEN ARNHEM. De 41-jarige heer C. G. van Wijngaarden, die in Arnhem bij een verkeersongeval gewond raakte, is woensdagavond in het ge meenteziekenhuis te Arnhem aan de opgelopen verwondingen overleden. MECHELEN. De 54-jarige heer P. Meessen uit Mechelen (Z.L.) is in zijn woning komen te vallen en zo ongelukkig terecht gekomen dat hij ter plaatse is overleden. Hij is ver moedelijk uitgegleden. OLDEHOVE (Gr.). De 19-jarige T. Muritstra uit Kommerzijl (gemeen te Oldehove) is donderdagmiddag met zijn auto op de provinciale weg Kommerzijl-Oldehove uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. DEN HAAG. De 80-jarige mej. J. P. Beumer uit Den Haag is don derdagmorgen in een ziekenhuis in haar woonplaats overleden aan bij een aanrijding opgelopen letsel. Zij was twee weken geleden op het Vai- kenbosplein in Den Haag door een tram aangereden, toen zij te voet de tram overstak. AALTEN. De 36-jarige broodbe zorger H. G. Wamelink uit Aalten is donderdagochtend in zijn woonplaats bij een verkeers-ongeluk omgeko men. De man reed in zijn personen auto uit een uitrit de Varseveldse- straatweg op en werd daar aangere den door een Duitse vrachtwagen met aanhanger. Het slachtoffer over leed ter plaatse. ARNHEM. De 41-jarige C. G. van Wijngaarden, Rotterdammer van ge boorte maar zonder vaste woon plaats, is donderdag in een zieken huis te Arnhem overleden. De man werd maandagavond in Arnhem door een auto aangereden, terwijl hij een vriend in een in valide wagentje voortduwde. OPIJNEN. De 5-jarige David van Os uit Opijnen in de Betuwe is don derdag overleden aan de verwondin gen die hij woensdag bij een aanrij ding in zijn woonplaats had opgelo pen. SCHAGEN. De 57-jarige C. J. Ne- reboer uit Barsingerhorn kwam om het leven, toen hij donderdag ln Schagen met zijn auto frontaal tegen een vrachtauto botste. Hij was met zijn wagen op het linkerweggedeelte gekomen, toen hij naar een kennis zwaaide, aldus de politie. ROZENBURG. De 70-jarige brom fietser A. Groeneveld uit Oostvoorne was donderdag op slag dood toen hij in Rozenburg tegen een auto botste. Volgens de politie stak hij zonder uit te kijken de weg over. ALMELO. Bij een verkeersongeluk in het Overijsselse Wierden is don derdagavond de 26-jarige Joegoslaaf M. Jasopovik tijdelijk wonend op een camping in deze plaats, om het leven gekomen. Amsterdam fuorideert drinkwater AMSTERDAM, 17-3, Het Amster- damse waterleidingbedrijf mag maandag beginnen met de voorgeno men fluoridering van het drinkwa ter. De zes Amsterdammers, die dit hadden willen beletten via een kort geding tegen de gemeente hebben dit geding verloren. De president van de rechtbank in Amsterdam deed vrijdagmorgen vroeg uitspraak en weigerde de gevraagde voorzie ning (verbod tot fluoridering). Roof in bar ROTTERDAM, 17-3. Twee nog on bekende mannen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in een bar op het Rotterdamse Katendrecht een muziekautomaat, een speeltafel en een sigarettenautomaat opengebro ken en zijn er met de buit vandoor gegaan. Om ongestoord tewerk te kunnen gaan hadden de twee eerst een 53-jarige schoonmaker die er aan het werk was neergeslagen en hem met zijn bretels vastgebonden op een stoel. De schoonmaker liep een hoofdwond op en moest naar een ziekenhuis om daar te worden behandeld. Gevarieerde problematiek kwam aan de orde OOSTERLAND, 15-3. In café „Even Buiten" vond een forumavond plaats, bedoeld als afsluiting van de deze winter gegeven vyf cursus avonden, onder auspiciën van de Iandbouwvereniging D.E.S. te Oos terland en „Landbouwbelang" te Bruinisse, gegeven voor de land- bouwjongeren van de beide plaat sen. Docenten waren de heren J. Zwart te Zierikzee, van de R.L.V.D., de heer A. van Oosten, tuinbouw- deskundige van de ZLM te Goes, mej. A. van Muylwyk te Goes en de heer mr. F. Koek te Bruinisse, ter- wyl als organisator optrad van deze leergangen de heer R. Hoiting, be- drijfsvoorlichter van de ZLM te Ze venbergen, die ook enige cursussen voor zyn rekening nam. De voorzitter van D.E.S., de heer H. J. van de Zande, sprak een wel komstwoord tot de aanwezige cur sisten die veelal vergezeld waren van ouders, vrouw of verloofde. Een speciaal welkomst woord tot de do centen en tot de voorzitter van de Iandbouwvereniging van Bruinisse en tot de heer A. Doeleman kring voorzitter van de ZLM. Hij toonde zich verheugd dat er ook veel vrou wen waren meegekomen, omdat veelal de problematiek ook hen aan gaat. De heer Hoiting betoogde dat er in de leerstof van de vijf gegeven cursussen, hoezeer ze ook van el kaar lijken tc verschillen, één lijn te trekken valt. De jongelui zullen wel niet alles kunnen onthouden van het geleerde, maar de hoofdzaken zullen hun toch wel bijblijven, vertrouwde hij. Er zijn momenteel veel proble men in de landbouw. Men hoort veel over schaalvergroting, „één man kan dan 50 koeien per dag verzorgen en in de landbouw 30 a 40 ha bouw grond bewerken. Dan zijn er be paalde technische ontwikkelingen aan de gang in het bedrijf, zoals b.v. het telen van arbeidsintensieve ge wassen. Allemaal problemen om met jonge landbouwers over van ge dachten tc wisselen. Verder kwamen er vragen los over het verteerbaar inkomen uit het bedrijf, waarop mej. Van Muijlwijk het antwoord niet schuldig bleef. Een uitgebreide dis- kussie ontwikkelde zich vervolgens over bedrijfsovername door zoons, of eventueel door derden, waarbij ook mr. Koek de nodige deskundige toelichting verschafte. Grondige voorbereiding Er is een grondige voorbereiding nodig voor deze bedrijfsovername en een zoon die meewerkt in het be drijf en straks opvolger wordt, dient met alle problemen op de hoogte ge houden te worden, ook wat de boek houding enz. betreft En ook de vrouwen mogen hier niet vreemd van gehouden worden. Op een vraag of het gezin met een inkomen van f 10.000,- per jaar kan rondkomen werd verschillend geoordeeld. Zulks hangt van verschillende factoren af. Sommigen houden hiervan over, an deren komen veel te kort en het hangt verder ook af van de grootte van het gezin. Verder werd nog ge sproken over de verkoop van het be drijf. over langlopende pachtcon- tractcn. Zo werd op deze afsluitings avond tot een leerzame bespreking. Tenslotte ging ook de heer Doele man in op verschillende problemen na van het landbouwbeleid in de EEG van de ministersbespreking te Brussel, waar spreker weinig posi tiefs van verwachtte. Voor de con currentievervalsing, die momenteel voor komt door Frankrijk en in mindere mate door Duitsland, had hij geen goed woord. Het debScle in de aardappelprijzen is hiervan het gevolg. We zitten op een dieptepunt, doch hij wekte de aanwezigen op het er niet bij te laten zitten. De ringvoorzitter merkt steeds meer de neiging op, vooral bij de jonge ren, het er niet bij te laten als Brus sel negatief reageert, maar een ge luid te laten horen. De veehouderij ligt wat beter. Jammer dat velen die saneerden, hun veestal niet wat gro ter lieten bouwen dan voor 4 a 5 koeien. De voorzitter dankte ten slotte de heer Doeleman en de do centen, en bood hun een boekenbon aan. ROTTERDAM, 16-3. De overkoepelende organisaties van vrou wenverenigingen in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag houden op 17 oktober aanstaande in de respectieve steden bijeenkomsten, waarop de slryd van de huisvrouw tegen de milieuvervuiling aan dc orde wordt gesteld. De daad b(j het woord voegend gaan dc vrouwen op die dag gezamenlijk over tot aktics waarmee men dc aandacht wil vestigen op de mogelijkheden die een ieder heeft om persoonlijk mee tc werken aan het behoud van een schoon leefkli maat. In onderling overleg zal een programma worden opgesteld. Gooi niet zomaar olie weg, want één liter olie kan een miljoen liter water ondrinkbaar maken. Vraag bij dc groenteman naar on bespoten fruit en groenten, spuit in uw tuin niet met inscctendo- dende middelen: zeepsop met spiritus helpt ook tegen luizenplaag. Gebruik geen fosfaathoudende wasmiddelen: beter één grauwsluier over uw was dan tien dode vissen in dc pias. morgen in dc Rotterdamse Doelen besproken door de leden van het Deze aanbevelingen en dc komende aktiedag werden donderdag- Rotterdamse vrouwencontact. Zy hielden zich bezig met de zorg voor het milieu. Dc deelneemsters z.yn ervan overtuigd dat de huls vrouw in belangrykc mate kan bydragen aan het behoud van een schoon leefklimaat. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3