SPELLING FA. VAN BEVEREN AGENDA Nederland en België willen haast bij spellingshervorming MOSKOU STEUNT BRANDT Komfort voor de bredere voet AERO IRA spot met Britten Eerste zwaluw Kettingbotsing in G.B. - 9 doden LAATSTE NIEUWS BEDEVAART(EN) Tenzij uiteindelijk het parlement „nee" zegt, krijgen de sleutelaars aan de spelling, zoals het er thans uit ziet, gelijk. Op ministersniveau hebben België en Nederland de hoofden bijeen gestoken en beslo ten tot het ons inziens onzalige be sluit, een soort alternatieve spel ling te gaan invoeren, waarbij het verschil tussen spreek- en schrijf taal zoveel mogelijk zal worden uitgewist. Uitgangspunt bij de overwegingen is dat er nu einde lijk rust aan het spellingsfront moet komen, maar men behoeft geen waarzegger te zijn, om bij voorbaat zeker te weten, dat Ne derland (en België) staan aan de vooravond van een spellingschaos, voorop gesteld uiteraard dat het allemaal gebeurt, zoals thans wordt voorspeld. Alsof er tussen Nederland en onze zuiderburen geen andere pro blemen om een oplossing vragen, dan juist deze „spellingskwestie", vooral te berde gebracht om reden van taalpedagogische moeilijkhe den, die zich bij de lagere school jeugd voordoen. Natuurlijk doen die problemen zich voor en toch zal die zogenaamde vereenvoudi ging in de praktijk geen succes blijken, maar een misser. Het kind (maar ook de volwassene) zal wor den geconfronteerd met een rijk (maar niet fraai) geschakeerd spel lingsbeeld, omdat - vorige spel lingswijzigingen hebben het aan getoond - men steeds meer zal toe gaan naar een individuele schrijf wijze. De laatste wijziging is nog lang niet ge-integreerd in het taal gebruik. Men komt de meest ab surde verschillen tegen, want een alternatieve schrijfwijze zet de deur wijd open, voor een persoon lijke schrijfwijze en de neiging om daar straks aan toe te geven, zal als maar groter blijken. Het kinderzieltje - we willen dit tot stelling maken - mag best hel last worden met de „d't tjes" en de „t'tjes", maar op de scholen moet er dan ook wel een punt van ge maakt worden- Op vele scholen gebeurt dit ook, „geruisloos" zou den we bijna schrijven. De onder wijzer repeteert het iedere keer weer. We kennen schooltjes in achteraf dorpjes, waar de kinderen volledig spellingsrijp het leven in gaan, omdat goed schrijven ge woon een erezaak is, daar men in zo'n situatie op andere terreinen wellicht minder uitblinken kan. Taalverarming is aangevoerd als motief tegen de spellingswijzigin gen. We staan pal achter die me ning. Er zijn uitspraken van dich ters, dat geen fatsoenlijk vers meer te schrijven valt in het dwaze ratjetoe, dat straks als schrijftaal dwingend wordt voorgeschre ven. Wat te denken ook van de massa's mensen, die de taal pro fessioneel hanteren en die nu maar uitgenodigd wordt tot de brabbel- schrijfwijze van het kleuterdom? Velen zullen er zijn, die denken: „ze kunnen me wat". Ze hanteren een tot dan gebruikelijke spelling. Anderen gaan het voorzichtig pro beren. Dat zal een feest van diver- tissiteit worden. Andere schrijven fouten, maar hebben excuses bij de hand; de spelling. Er zijn er vele onder ons die notabene de naam- vals-„n" nog hanteren. Ze varen nog in het schuitje van De Vries en Te Winkel en een door Mar- chand afgekapt „o"-tje komt men ook nog wel tegen. En straks dan: „op de huweliksreis hadden ze moeielikheden met de doeane enz". Zo gaan schrijven straks men houdt het niet voor mogelijk, maar Nederland en België zijn al akkoord. Nog eens: men houdt het niet voor mogelijk, om het met een moderne kreet te zeggen. Jubileum Rijksdienst v. li. Oudheidkundig Bodemonderzoek AMERSFOORT, 16-3. Het achtste Nederlands oudheidkundig congres, dat op 28 en 29 maart 1972 in Amers foort wordt gehouden, zal geheel in het teken staan van het 25-jarig be staan van de Rijksdienst van het Oudheidkundig Bodemonderzoek. De opening van dit tweedaagse congres wordt verricht door de staatssecre taris voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, de heer H. J. L. Vonhoff, waarna de directeur van de R.O.B., prof. dr. W. A. van Es, een overzicht zal geven van het ontstaan en de groei van de R.O.B. In de mid daguren zullen archeologen die aan de dienst zijn verbonden, allen een afzonderlijk deel van hun werk toe lichten. "s Avonds wordt een „open huis" gehouden in het Mariënhof-complex van de R.O.B. aan de Kleine Haag 2 in Amersfoort. Het publiek kan dan vanaf 20 uur kennis nemen van de werkzaamheden van de dienst. Op de tweede dag van het congres zullen excursies worden gemaakt naar opgravingen te Dorestad, het Celtic Field in het Wekeromsche Zand, de Huneschans bij Uddel en de grafheuvels op de Bergsham bij Gardcren. Topoverleg in Den Haag VERBRANDE BUS WEG DEN HAAG, 16-3. De Nederlandse en Belgische ministers in de cultu rele hoek zijn het er donderdag over eens geworden, dat er één nieuwe spelling voor het Nederlands moet komen en dat er vervolgens een ge waarborgde spellingsrust dient te ontstaan. In mei zullen de ministers op- BONN, 16-3. De Sowjet-Unie heeft haar standpunt inzake even tuele hereniging van beide Duits land lichtelijk gewijzigd, zo is dooi de Wcstduitse regeringsvoorlich tingsdienst in Bonn donderdag mee gedeeld. De zogenaamde „brief over de Duitse eenheid." zal namelijk of ficieel bij het Sowjetrussische par lement ter kennis worden gebracht. Deze brief was destijds door de Westduitse minister van buitenland se zaken, Walter Scheel, bij de on dertekening van het verdrag in Mos kou aan zijn Sowjetrussische ambt genoot Andrei Gromilco ter hand ge steld. Er staat in dat de bepalingen van het verdrag tussen Bonn en Moskou niet in strijd zijn met het recht van het Duitsa volk, door zelf beschikking tot hereniging te komen. Onder het verdrag erkent Bonn alle bestaande grenzen als onschend baar en onaantastbaar met inbegrip van de grens tussen Oost- en West- Duitsland. U bent ook een van die vele mannen met een bredere voet? Pas de nieuwe- schoen van Aero (met VZ-wijdtemaat). Een schoen die net even prettiger zit. .Excuses, we hadden hem eerder moeten brengen. Al vanaf 44,75. een nieuwe •schoen van Vraag naar VZ-wijdte uit de kollektie van Aero. Verkrijgbaar bij: Visstraat 6 - Zierikzee Telefoon 2558 nieuw, in Brussel, bijeenkomen met een delegatie van de jongste officië le spellingscommisie Pee-Wesseling, voor afrondende besprekingen voor en aleer zij met definitieve voorstel len komen. Wel zal spoed worden betracht. Als bewaarder van de nieuwe, spelling denkt men aan een akade- mie voor Nederlandse taal en lette ren, een „hoog lichaam van brede samenstelling", zoals minister prof. dr. F. van Mechelen van Nederland se cultuur in België de nieuwe in stelling betitelde. Andere deelnemers Van Belgische zijde werd aan het overleg, dat op het Catshuis werd gehouden en ruim drie uur duurde deelgenomen door minister W. Claes van nationale opvoeding, Nederlands en staatssecretaris dr. Th. J. A. M. Lefevre van wetenschapsbeleid. Mi nister mr. C. van Veen van onder wijs en wetenschappen liet zich bij staan door minister jhr. mr. M. L. de LONDONDERRY, 16-3. Tee IRA-leiders die bovenaan staan op de lijst van gezochte personen van het Britse leger blijken donderdag kalmweg de begrafenis van twee jonge sluipschutters bijgewoond te hebben. Deze begrafenis was weliswaar in het centruum van de rooms-katho- lieke wijk Bogside in Londenderry, waar de Britse soldaten zich pas in wagen wanneer zij deel uitmaken van een sterke formatie. Gm te tonen dat zij zich van het Britse leger niets aantrekken had den de twee uniformen aan van het verboden Ierse republikeinse leger en losten zij drie salvo's met hun gewe ren op de begraafplaats. Het waren Sean Macstionfan, stafchef van de „provisionele" tak van de IRA, en Martin Meehan, die onlangs uit een gevangenis in Belfast is ontsnapt. Beide waren ongemerkt de grens met de Ierse republiek over geglipt. Dode bij fatale botsing DOETINCHEM, 16-3. Bij een fron tale botsing op de Zeddamseweg in de Gelderse gemeente Gendringen is donderdagmiddag de 50-jarige G. T. A. den Boekhorst uit Etten (gem. Gendringen) om het leven gekomen. De heer Den Boekhorst kwam met zijn bestelwagen frontaal in botsing met een vrachtwagen, die om onver klaarbare reden plotseling begon te remmen en op de linkerweghelft te recht kwam. OUDEWATER, 17-3. Donder dag is in Oudewater de eerste zwaluw boven Nederland ge signaleerd. De uit Zuid-Afrika teruggekeerde vogel circelde rond de toren van Oudewater, vlak bij de plek waar Oude water's beroemde ooievaars- paar pleegt te nestelen. Dit laatste is nog niet gearriveerd, al wordt het wel spoedig ver wacht. BREVAL (Frankrijk). De turbinetrein van Parijs naar Caen ontspoorde deze week in de buurt van Nantes. Twee lokomoticven en drie rijtuigen sloegen om. Zeven mensen kwamen om het leven en dertig werden gewond. Het Is het eerste ongeluk met deze turbinetrein, die twee jaar geleden werd inge voerd. Brauw en staatssecretaris mr. C. Schelfhout van hetzelfde ministerie, alsmede door minister P. J. Engels van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. BEDFORD, 16-3. Negen mensen hebben de dood gevonden en een envijftig werden gewond bij een ket tingbotsing die zich donderdag op een in mist gehulde snelweg ten noorden van Londen voordeed. De meer dan honderd vijf tig wa gens die bij de botsing betrokken waren lieten over een lengte van ne gen kilometer een spoor van bran dende wrakken achter. De botsing gebeurde tussen Brog Borough en Newport Pagnell in Buckinghamshire op 56 kilometer ten noorden van Londen. Volgens ooggetuigen was er het ene ogenblik zon en kon men het volgende nauwelijks de neus van zijn eigen wagen onderscheiden. Het reddingswerk werd bemoei lijkt door de gifdampen die uit een brandende tankauto kwamen. Minister van verkeer John Pey ton heeft opdracht gegeven tot een diepgaand onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk. Kind dood door lier ROERMOND, 17-3. De 7-jarige Roermond) is donderdagmiddag overleden nadat hij in een lier be kneld was geraakt. Het hijswerktuig trad in werking, toen een vriendje op een knop had gedrukt. Het onge luk gebeurde op een bouwplaats aan de Graaf Philipsstraat X. De politie onderzoekt hoe het mogelijk was dat de kabels in beweging kon- Rikkie Wagemakers uit Hom (bij den komen. De aanslag in Milaan ROME-MILAAN, 17-3. De uit geverij van Gian Giacomo Feltri- nellie te Milaan heeft meegedeeld dat de man die in de nacht van maandag op dinsdag bij een ontplof fing is omgekomen, inderdaad de uit gever Feltrinelli is en dat „hij is ver moord". In het communique schrijft de uit geverij „deze monsterachtige moord" aan de internationale reactie en aan rechts. Het zegt dat de zes of ze ven staven dynamiet zodanig in zijn handen zijn ontploft dat zijn gezicht ongeschonden bleef, zodat men hem zou kunnen herkennen. Donderdag waren de aanwijzingen al steeds sterker geworden dat de man, die verminkt door een ontplof fing werd aangetroffen bij een hoog spanningsmast in de buurt van Mi laan, inderdaad de uitgever was. In zijn identiteitspapieren werd een foto van zijn vrouw en één van zijn zoon gevonden. Een vervalst persoonsbe wijs in de jas van het slachtoffer, dat op naam stond van Vicenzo Mag- gioni, noemt als geboortedatum 26 juni 1926. Feltrinelli was zeven dagen eerder, op 19 juni van hetzelfde jaar, geboren. Premier Ghandi in Bangla Desj DACCA, 17-3. Premer Indira Gandhi van India is vrijdag met een Iljoesjin van de Indiase luchtmacht in Dacca aangekomen voor haar eerste bezoek aan Bangla Desj. Op het vliegveld werd zij begroet door de Bengaalse regeringsleider, sjeik Moedjiboer Rachman, met wie zij besprekingen zal voeren over ver moedelijk hoofdzakelijk economische aangelegenheden. Duizenden en thousiaste Bengalezen die naar het vliegveld waren gestroomd om me vrouw Gandhi toe te juichen, wer den buiten de hekken gehouden, kennelijk uit veiligheidsoverwegin gen. De twee premiers vlogen per heli kopter naar het regeringscentrum in Dacca. Een kranslegging door pre mier Gandhi bij 't monument dei- martelaren ging niet door. De Indiase minister van buitenlandse zaken, Swaran Singh, legde in haar plaats de krans. Alle kranten in Dacca verschenen vrijdag ter ere van me vrouw Gandhi met speciale edities, waarin zij werd bezongen als de vrouw die Bangla Desj redde uit de klauwen van „wreedheid, onder drukking en dood". De Indiase pre mier blijft twee dagen in Dacca. Zondagmorgen vroeg keert zij naar haar land terug. Ontslagen in Arnhem ARNHEM. 17-3. Fischer en Por ter NV,, fabrikant van meet- en re- gclapperatuur in Arnhem heeft aan 40 werknemers ontslag aangezegd. In oktober werden reeds 70 per soneelsleden ontslagen. Het bedrijf vervaardigt voornamelijk pneuma tische instrumenten, waarvan het grootste gedeelte wordt geëxpor teerd naar Europese zusterbedrijven. De afzet is verminderd als gevolg van de economische stagnatie in ge heel Europa, terwijl bftvendien een verschuiving wordt waargenomen naar electronischc instumenten, die door de firma in Frankrijk en Italië worden vervaardigd. Daarom wordt thans een reorganisatie doorgevoerd, die afvloeiing van een gedeelte van het personeel tot gevolg heeft. Met de vakbonden is overeenstemming bereikt over een regeling met be trekking tot aanpassing van het per- soneelbestand. Met de huidige maat regelen is de reorganisatie afgerond. BURGH, 16-3. De onlangs op het R.T.M. Stations-emplacement verbrande bus, is donderdag weggehaald. Op een grote oplegger werd de „Ereprijs" voorzichtig met een elektrische lier omhoog gedraaid en grondig verzegeld. Het bluswater liep er nog uit. De bus wordt naar Utrecht gebracht waar de carosserie er af gehaald wordt. Vandaar opnieuw naar de carosseriebouwer die er een splinternieuw bovenstuk op zal bouwen. Het chassis is nl. volledig intact gebleven; zelfs de banden bleven heel. Het is dus niet uitgesloten dat deze bus binnen afzienbare tijd weer de Schouwen-Duivelandse wegen zal berijden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 18 en zondag 19 maart Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oostérland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter Vleugels Schutter, Zierikzee tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter Van der Zande. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel (011)0)2180 heeft dienst. „Neem' nou dat Domein; fascine rend dat het er is en er geen weg door komt, want als we al bede vaartstochten willen maken is hel naar het meertje in het Domein blauw robijntje in 'n groene schrijn. Een mooi (kunstmatig) meertje, maar het is een restant van veel meer meertjes vroeger en het ligt - let wel - twee meter lager dan de oor spronkelijke duinwatervlakte, die ooit zo uitgebreid was, dat men in de winter door tientallen duinvalleien zo'n 6 a 7 kilometer tot aafi zee kon schaatsen. Tweede bedevaart geldt de loof houtopslag in het Domein, soms spontaan gegroeid, want vlak de vo gels niet uit, maar ook wel kunst matig. Reeds in 1966 is men begon nen eikels in de grond te brengen om te komen tot het lachende ideaal van een brede noord-zuidgordel van loof hout. Variaties op het loofhoutlhema zijn abeel en esdoorn en zowaar zijn er wat knotwilgen „zo maar" komen groeien. Soms ineens in het Domein een (denne)bosrand. Ongelofelijk nog altijd dat het kon en kan, want de den is niet inheems, maar dat weel iedere autochtoon hier wel. Het be gon met een nietig twee-jarig plant je van krap 30 cm. en dat moet dan door een leger van vijanden heen- geloodst: scherp zand, droogte, zilte zeewind, konijnen en ineens roepen de bosbouwers: „Toch is het gelukt". Het Domein kent ook zijn „jungle", enkele jaren geleden bijna helemaal niet te bekennen, maar de Outward Bounders (waren er toen nog), hak ten een pad door een woud van lia nen, hop en zwaluwtongen, kamper foelie en heggerank. Bij donker weer is het hier een beetje een maqaber sfeertje en bij zon enfin dan trekt men de bloes maar uit. En er is nog veel meer: de al in de dertiger jaren vastgelegde stuifga- ten, mooi dicht gegroeid met wilgen roosje, duindoorn liguster, kruip wilg, vlieren. Dat het allemaal nog bestaat mensen. Een mysterie! Alles bereikt na een durende strijd tegen de wind, de konijnen en ook wel een beetje tegen het publiek, al gaan steeds meer mensen begrijpen hoe uniek dat allemaal is. Ik ga straks werkensmoede een „hoogzit" beklimmen in het Domein en daar lang over mens en wereld zitten denken, maar laat het niet zo ver komen, dat het gewapende oog de reeën niet zal zien huppelen of de specht niet zal horen kloppen tegen een boom. Een beetje dronken van al zoveel moois, tot slot nog even zien naar de stuifduinen, met grillig gevormde koppen en erg gelukkig tussen de door berkengroen omzoom de jonge dennenbossen naar huis wandelen. Voorlopigeinde van een bedevaartstocht! SCHIEREILANDMAN. Vrijdag 17 maart Zierikzee Concertzaal, 8 uur, Wim Kan alleen, met Corrie aan zijn zijde en Ru van Veen aan z'n vleugel. (ZVU). Mondragon, 8 uur, clubavond Delta- Foto. Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering kinderkoor „Westelijk Schouwen". Hotel Bakker, feestavond Alg. Bond voor de Bouwnijverheid. Scharendijke Geref. Jeuggebouw, 7.30 uur, uitvoe ring Chr. Gem. Zangvereniging „Sur- sum Corda". Zaterdag 18 maart Nieuwerkerk Herv. kerk, 20 uur, optreden Leger des Heils-combo uit Zwolle. Renesse Dorpshuis, 7.30 uur, uitvoering Hei'v. kerkkoor, gevold door opvoering to neelspel. Uitvoering kerkkoor 7.30 uur Zondag 19 maart Zierikzee De Lichtboei, 10 uur, dienst Leger des Heils, m.m.v. combo uit Zwolle. Herv. kerk, 17 uur, optreden Leger des Heils-combo uit Zwolle. Maandag 20 maart Zierikzee Mondragon, foyer, 2 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwen Bond Huis van Nassau, 8 uur, discussie avond N.V.N. Zeeland. De Ark, 8 uur, modeshow afdeling Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwen Bond. Dinsdag 21 maart Zierikzee Nulskleuterschool (speelzaal), 8 uur, Ouderavond. Geref. kerk, 7.45 uur, vergadering N.C.V.B: afd. Haamstede. Scharendykc ,,'t Durpsuus" Ellemcet. Gezamenlij ke bejaardenbijeenkomst. Dreischor De Drie Schapen, 7.30 uur, voorjaars vergadering afd. Noordgouwe Platte landsvrouwen Bond. Nieuwerkerk 7.45 uur Ouderavond Kleuterschool; 6.45 bezichtiging. Woensdag 22 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, vergadering en modeshow Chr. Plat telandsvrouwenbond afd. Sch.-Dui- veland. Vrijdag 24 maart Zierikzee Concertzaal, (foyer), 8 uur, Utrechts Blaaskwintet, (ZVU). Brouwershaven Café rest. Jac. Cats. 20 uur, alg. le denvergadering Watersportvereni ging „Brouwershaven". Zaterdag 25 maart Zierikzee Concordia. 8 uur, feestavond „Volks onderwijs". Huis van Nassau, 8 uur, Ondcrwa- tersportvereniging ..Scaldis Dinsdag 4 april Zierikzee Concertzaal. 20 uur, toneelavond Z.V.U.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2