Jaap ten Oever's nieuu/e leven DODEN BIJ OPROER IN SPANJE BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Om behoud van het milieu NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK MODE-AVOND AFDELING PLATTELANDSVROUWENBOND Eep bapk \Vaar je Wijzer Vap Wordt „Sniog-alaimplan" ia West-Duitsland Afdeling Sint Philipsland - A. J.-polder won opnieuw landelijke campagne-wimpel Vermiste Noorse scholieren (12) terecht 1 ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 maart 1972 Nr. 21049 Franco's politie heeft weer een keer gewonnen van de stakers, maar daarbij zijn dan wel twee doden ge vallen onder de scheepsbouwers van de Bazanwerf in El Ferrol. Urenlang hadden de stakers het gezag over genomen in dit stadje en de politie veroverde het pas terug in een kleine veldslag. Dit was een ernstiger kon- flikt tussen burgers en politie dan de laatste twintig jaar is voorgeko men. Stakingen als deze om hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden zijn in Spanje verboden op de merk waardige overweging dat ze niet no dig zijn: de staatsvakbeweging zorgt immers dat alles zo goed als het kan geregeld wordt. Het is duidelijk dat de arbeiders van de Bazanwerf in dit sprookje niet geloven en meer voelen voor de ondergrondse vakbeweging die sterk genoeg is om dit soort omvangrijke stakingen te organiseren. Dit is niet de enige uiting van on lustgevoelens jegens het regime. Op de universiteiten komt de politie te pas aan konflikten waarbij ze niet alleen tegen studenten maar ook te gen docenten in aktie komt. En on danks niet geringe pressie spreekt het bisschoppen-kollege zich uit voor een reeks hervormingen, waaronder beëindiging van het concordaat met het Vaticaan dat Franco het recht geeft bisschoppen te benoemen - iets wat getuige deze konferentie niet het sukses heeft gehad dat Franco ervan moet hebben verwacht. komt zou vragen zijn om een uitbar sting die met het falangistische re gime ook het een en ander vernielt dat de Spanjaarden ivellicht best ivillen behouden. Bommelding te Utreelit UTRECHT, 15-3. Een valse bom melding heeft enige opschudding veroorzaakt in de Burg. Reigerstraat in Utrecht, waar het kantoor van dc vereniging van artsen-automobilisten is gevestigd. Omstreeks tien over half tien kreeg de telefoniste van deze vereni ging een mededeling in gebroken Duits, die erop neer kwam dat bin nen een half uur een bom in het pand zou ontploffen. De gealarmeerde politie zette on middellijk de straat af, liet de 125 personeelsleden het gebouw ontrui men en stelde een vluchtig onderzoek in, dat geen resultaat opleverde. Na dat het aangekondigde halve uur was verstreken en er niet ontploft bleek te zijn, werd eveneens vruchteloos een grondig onderzoek door een vuurwapen team en de recherche in gesteld. Het hele incident, dat vijf kwar tier duurde, werd door een grote me nigte Utrechters gade geslagen. Natuurgebied aau ondergang ontsnapt JiUSSUM, 10-3. Nederlands oudste natuurmonument, hel Naardermccr, is aan vernietiging ontsnapt. In het riet langs de spoorbaan Am- sterdam-Hilversum woedde in het begjn van de avond een brand, ver moedelijk veroorzaakt door een ach teloos uit de trein gegooide peuk. De brandweer van Naarden slaagde er in na ongeveer anderhalf uur het vuur te bedwingen. Over een lengte van een kilometer was het riet toen verbrand. De zeven meter brede sloot die het riet van de rest van het na tuurgebied scheidt voorkwam dat ook dit door de brand werd aange tast. NEW YORK. 15-3. Na vier jaren van voorbereiding en discussies gaat de internationale gemeenschap voor het eerst gemeenschappelijk de strijd aanbinden tegen de toenemende mi lieuvervuiling. In juni komen in Stockholm- afgevaardigden van meer dan honderd landen bijeen voor de eerste milieuconferentie van de Ver enigde Naties, die richtlijnen voor de milieubescherming in de toekomst moet opstellen. AMSTERDAM. Het stoffelijk over schot van de sinds 12 februari ver miste driejarige Elisabeth van Zuy- len uit Amsterdam is drijvend in het Zuider Amstelkanaal bij de Stadion kade aangetroffen. ROTTERDAM. Sleepboten trekken het s.s. „Statendam" van de kade voor de reis naar New York. Na een ingrijpende verbouwing kon het 24 duizend brt. metende passagiersschip weer zee kiezen. De „Statendam" is nu geheel ingericht als cruise-schip. Het cruise-programma begint te New York mei een U-daagse reis naar Bermuda en de Westindische eilan den. Het vee in Nederland DEN HAAG. 15-3. Het gedekt jong rundvee in Nederland is vorig jaar toegenomen met 26 duizend stuks tot 454 duizend, de' varkensstapel werd met 100 duizend gereduceerd lot 6.255 stuks, terwijl het aantal leghennen met 1,1 miljoen afnam tot 17 miljoen stuks, is het C.B.S. bij een steekproef per 1 januari van dit jaar gebleken. De totale rundveestapel vermin derde vorig jaar met 70 duizend stuks tot 3.823 duizend. Het aantal stuks mestvee verminderde met 48 duizend tot 434 duizend stuks. Philipsfabriek le Winschoten EINDHOVEN. 16-3. Binnenkort zal Philips in Winschoten beginnen met de werving van personeel voor de daar in aanbouw zijnde persglasfa briek. Begin januari 1973 zal deze fabriek volgens de plannen in bedrijf komen. Volgend jaar zullen in de vestiging Winschoten circa 450 me dewerkers te werk gesteld zijn. Thans zijn er circa 180,. werkzaam in de polijsterij. Er zijn volgend jaar dus 270 nieuwe werknemers nodig, die voor een belangrijk deel in vier ploegen zullen werken. Voorjaar en zomer Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 13-3. Maan dagavond werd een door de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Brouwershaven georganiseerde mo deshow gehouden, welke verzorgd werd door Modehuis Holty en Hól- ty's Young Shop, Modehuis Drehsen- Poell en Schoenhandel Verton. De presidente, mevr. Van Putte kon een volle zaal dames verwelkomen en wenste allen een prettige „kyk"- avond toe. STUTTGART, 15-3. In de komen de weken zal in Badcn-Württemberg en Rünland-Palts het eerste „smog- alarmplan" van de Bondsrepubliek van kracht worden. De overeenkomst, waarover de twee deelstaten het vrijwel eens zijn, betreft het gebied Mannheim-Heidel berg - Ludwigshafen Frankenthal, waar zich verscheidene chemische fabrieken bevinden. De luchtveront reiniging kan daar gevaarlijke vor men aannemen, ook al doordat er gewoonlijk niet veel wind is. Volgens het plan zal er, naar ge lang de omvang van de luchtveront reiniging toeneemt, in drie fasen al arm worden geslagen. Op grond daarvan zullen de bedrijven bepaal de maatregelen moeten treffen om de situatie te verbeteren. In het ergste geval zullen zij hun produktie moe ten staken. In het bijzonder verwelkomde de presidente de deelnemende firma's en hun hulpen. Hierna konden de aanwezige dames kennis nemen van de nieuwste mode voor het komend voorjaar en de zomer. Deze werd in een vlot tempo getoond door vier volwassen mannequins, te weten de dames Bastiaanse, Palsrok, Veer man en Kapinga, twee teener-man nequins, Gerda de Wilde en Fija van Schelven en de twee jeugdige man nequins Marijke Everwijn en Irene Kapinga. Mevrou wHolty trad op als „lady speaker en gaf op een vlotte en kun dige wijze de nodige explicaties bij de getoonde modellen. De lange pantalon Het viel op. dat de pantalon nog zeer gewild is bij jong en oud en goed te verwerken is tot velerlei combinaties. Mooie creaties passeerden van be kende merken als Bleyle, Betty Bar clay, Del Mod en Elvicouture, veelal uitgevoerd in Trivera 2000 en in zui ver wollen stoffen, passeerden de re vue. Alle getoonde kleding werd dooi de Schoenenhandel Verton voorzien van bijpassende tassen en schoenen, veelal van bekende merken als Block v. Heyst en v. Bommel, waar men de goede pasvorm vanaf kon zien. Schoenen en tassen waren van hetzelfde soort leer vervaardigd, wat een zeer mooi effect gaf. Door Modehuis Dreshen-Poell werden alle- mannequins getooid met een bijpassende geklede of vlotte hoed of met een meer sportieve ba- Zeeland vrijgevig voor Rode Kruis ST. PHILIPSLAND/A. J. POLDER. 15-3. Voor de achttiende maal in successie heeft de bevolking van de provincie Zeeland zich naar verhou ding het meest vrijgevig getoond: met f 118.223,- werd 159,1 procent bereikt van het streefbedrag, dat was vastgesteld op basis van f 1,- per ge zin. Dit betreft dan dc inzamelings campagne voor het Ned. Rode Kruis n 1971. welke in totaal f 3.566.837 op bracht, 7,9 procent meer dan in 1970. De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis in Zeeland welke - re latief gezien - het meeste geld in zamelde was die van St. Philipsland -Anna Jacoba Polder, welke met El FERROL DEL ÖAUDILLO. Be grafenisplechtigheden werden gehou den voor de 38-jarige neergeschoten werfernplojié Amador Reg Rodriguez die bij ongeregeldheden en een bot sing met de politie het leven liet. f 3,833.- liefst 723,2 procent met het streefbedrag ophaalde. De afdeling St. Ph. 'land-A. J. Polder verwierf met haar resultaat voor de zestiende achtereenvolgende maal de landelij ke campagne-wimpel. Deze zal vrij dagavond 17 maart a.s. in het dorps huis „De Wimpel" te St. Philipsland aan afdelingsvoorzitter dokter H. Menger worden overhandigd door mr. J. Klaasesz., lid van het dage lijks bestuur van het Ned. Rode Kruis. Dat zal gebeuren in aanwezig heid van o.m. mr, J. J. v. d. Weel, kringcommisaris van het Rode Kruis in Zeeland, mr. H. J. Baron van As- beck, adk. dir. binnenland, en de heer D. van Kleef, hoofd afdelings zaken, van het hoofdbureau in Den Haag. De inzamelingscampagne van het Ned. Rode Kruis zal in dit jaar plaatsvinden van 29 mei tot en met 10 juni. ret of pet en assessoires als sjaals en handschoenen. Bij de regenkleding was er zelfs een regenbestendige en zelf wasbarc hoed van het merk „Nino". Verloting In de pauze werd er koffie met cake gepresenteerd. Tevens werd er een verloting gehouden, waarbij vele dames blij werden gemaakt met een waardebon, die beschikbaar was ge steld door de deelnemende firma's. Aan het slot van deze geslaagde avond kregen de volwassen manne quins bloemen aangeboden en de jeugdige mannequins een fraai paas ei. Tot slot sprak de presidente een dankwoord tot alle medewerkenden, zowel vóór als achter de schermen, wat zij gepaard liet gaan met het aanbieden van cakes. Ook dit jaar hadden de dames mevr. P. de Moor- Provoost en mej. M. Provoost voor fraaie raambiljetten gezorgd en verzorgde de heer A. P. Drijgers weer de geluidsinstallatie, waarvoor zij hartelijk werden bedankt en ook een cake aangeboden kregen. Advertentie Vervallen basis De diktatuur in het algemeen en zeker die van Franco is niet alleen gebaseerd op de macht van leger en politie. Ze kon bestaan omdat velen - ook al waren ze niet gecharmeerd van de falangistische idealen - in het Franco-regime voorlopig de enige manier zagen om het land de rust te geven die nodig was voor het helen van de wonden van de burgeroorlog en voor'het herstel van de verlopen ekonomie. Zo'n passieve steun onder de be volking, al was die alleen maar om dat men geen beter alternatief zag, gaf het regime mede een basis. Die basis is kennelijk aan het vervallen: arbeiders, intellektuelen en priesters vinden de tijd rijp om wat scherpe kanten van de staatsalmacht af te slijpen en de burger wat meer in vloed te geven in wat per slot zijn zaken zijn. Dat hoeft niet direkt te betekenen dat men al staat te drin gen om de demokratie te herstellen, maar de ergernis voor een overbodi ge en duidelijk niet al te suksesvolle bevoogding vraagt om een vernieu wing die Franco echter niet bereid is in te luiden. Misschien dat spoedig zijn opvol ger door het verlenen van meer vrij heid voorkomt dat de spanning in de ketel te hoog oploopt. Met een gelei delijke versoepeling is waarschijn lijk een overgang zonder al te veel brokken naar een moderner staat mogelijk. Afwachten lot op het ge val El Ferrol weer iets ernstigers Poging tot doodslag DRACHTEN. 15-3. De politie heeft in Drachten de 45-jarige adverten- tie-aquisiteur G. H. wegens poging tot doodslag aangehouden. Hij werd voorgeleid aan de officier van justi tie te Leeuwarden. De man zou zijk kostjuffrouw. bij wie hij inwoonde, met een stiletto hebben bedreigd. Hij kreeg ruzie over de aanschaf van een tweedehands auto. Een bezoeker die toevallig bin nen kwam wist hem ervan te weer houden dat hij. zijn hospita zou ver moorden. Wel liep.de vrouw enkqle bloedende hoofdwonden op. NARVIK. 15-3. Twaalf Noorse scholieren die sinds zondag tijdens een sneeuwstorm in het woeste berg achtige gebied ten noorden van Nar vik werden vermist, zijn teruggevon den. Volgens de politic verkeerden allen in goede gezondheid. De scholieren keerden zondag niet terug van een weekendbezoek aan een bergchalet aan een meer dichtbij de grens mei Zweden. Het leger be gon zondag nog een grootscheepse speuraktie naar de vermisten. Acht leerlingen en een leraar werden aan getroffen niet ver van de plaats van waaruit de reddingsoperatie werd geleid. Zij vertelden dat zij zich zon dagavond in de sneeuw hadden inge graven en zo ongedeerd de nacht wa ren doorgekomen. Maandag zetten zij de tocht per ski voort. 26 ..Eentje uit de stad?" „Ja". „Ken ik haar?" „Hoe weet ik dat nou? Het bete kent nog niets, hoor, dus maak als jeblieft geen gevolgtrekkingen". „Hoe heet ze?" ..Dat hoor je te zijner tijd wel. als het wat wordt. Ennemag ik als jeblieft?" Ze haalt haar schouders op. „Waar om niet. Je staat niet onder cura tele. Maar die geheimzinnigheid van je. „Zus, als jij eens tegen een aardige jongen oploopt, neem je hem ook niet de eerste dc beste keer mee hier heen. En ook niet dc tweede keer". Ze bloost. Wat hij niet weet. is, dat ze sinds kort weg is van een jonge man. Maar ze wil 't voor geen geld van de wereld weten. Dus zwijgt ze er verder over. Vrolijk fluitend loopt hij enkele minuten voor achten de trap af. Wat tot gevolg heeft, dat de boze bene denbuurvrouw haar hoofd om dc deur steekt en sist: „Een beetje kal mer aan: de kinderen liggen net op bed". Jaap is al in het stadium gekomen, dat hij maling heeft aan mevrouw Spanhuis: „Zegt u ze maar welterus ten van me. Goeden avond". En on gestoord verder fluitend, ontsluit hij de voordeur, en sluit die weer achter zich. niet horend, dat de vrouw rood aanloopt en hem naroept: „Rotke- rel!". Jaap heeft zich extra gewassen. Monteurs hebben altijd rouwrandjes rond hun nagels, maar ditmaal zijn ze niet te zien. Hij is wel een kwar tier aan het boenen geweest met warm sodawater. Hij heeft een don ker pak aan. wetend, dat dit hem het beste staat. Op de hoek van de Markt .steekt hij een sigaret op en kijkt naar het drukke verkeer. De stoplichten springen op geel, rood en groen. De bussen op het Marktplein kunnen er soms nauwelijks tussen komen. Daar zullen ze binnenkort ook een oplos sing voor moeten vinden. Het is iets over acht. als hij een hand in de zijne voelt. Het is Jopic, die hem lachend aankijkt. „Hui. Jaap!" „Hai. schoonheid!" Dat valt niet helemaal in goede aarde. Ze geeft een ruk aan zijn hand „Geen complimentjes, want zo knap ben ik niet". „Voor mij ben je mooi genoeg. Joop". „Dat valt me dan mee. Waarheen gaan wc?" „Overal heen, waar jij het goed vindt". „Laten we dan maar rond de stad lopen en door het park terug". „Dat lijkt me een uitstekend idee". Bij een cafetaria staan ze even stil en kijken naar binnen. Het is er druk met jongelui. „Zin in een hartig hapje?" „Straks zegt ze en trekt hem mee verder. „Ik heb pas gegeten". Jaap vertelt over zijn werk in de garage van Garreveer. Jopic zegt, dat /c dc oudste thuis is. Wc zijn met ons zessen. Ik heb nog twee broers en een zusje ven zeven. Een nako mertje. Maar erg lief". Hij kijkt haar van terzijde aan. „Net zo lief als jij?" „Daar kun jij nog niel over oorde len. Thuis noemen ze me wel eens het katje". „Katten spinnen doorgaans, zijn erg aanhalig en geven kopjes". Ze proest het uit. „Maar ze kun nen ook krabben". Hij bekijkt haar hand. Ze heeft DOOR GERRIT FRANSSEN uitstekend verzorgde nagels. „Jij ook?" Het meisje kijkt hem een ogenblik aan en knijpt een oog dicht. „Jij zou de eerste niet zijn, meneer ten Oever over wiens gezicht ik ze haalde". „Dat zal bij mij niet nodig zijn, klein ding". „Kan ik het helpen, dat ik zo'n propje ben? Zo zijn ze bij ons thuis allemaal". Hij drukt haar hand. „Je bent al leen maar lief". Op dc stadswal laat hij haar hand los cn legt zijn arm om haar leest. Het is nu geheel donker, maar hij weet de weg. Vroeger heeft hij hier ook wel eens met een meisje gelopen. Ze leunt een beetje tegen hem aan. En als hij op een gegeven moment stilstaat, blijft zij ook staan cn kijkt omhoog. „Wat wordt het, als ik je zoen? Nagels of een kopje?" „Dat risico zul je moeten nemen", antwoordde ze. Hij hoort de trilling in haar stem. Langzaam buigt hij zich naar haar toe en als hij vlak bij haar mond is, spitst ze haar lippen. De kus is lang en gepassioneerd. Wat later lopen ze verder. Ditmaal voelt hij haar arm om zijn rug. En hij heeft de zijne om haar schouder geslagen, haar af cn toe strelend. In het park blijkt nog een bankje vrij. Hij gaat zitten: het meisje nes telt zich meteen dicht tegen hem aan. Opnieuw vinden hun lippen elkaar cn nog eens. Maar als hij het meisje op schoot wil trekken .wipt ze lenig van de bank af cn loopt enkele pas sen bij hem vandaan. Zodra hij ech ter bij haar is. voelt hij haar arm weer „Je bent een aardige jóngen Jaap, daarom gaan wc het niet for ceren. Mij dunkt, dat je vanavond wel aan jc trekken bent gekomen". (Wordt vervolgd). I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9