Ger. Kerkkoor Zierikzee zong op kontaktavond Stellendam Krantenverkoop in postkantoren Minister schiet uit in Brussel Geschiedenis als vak wordt bedreigd „Economische macht niet te elimineren" Gewestelijke Raad van Landbouwschap over het ontwerp Streekplan STREEKNIEUWS Enorme fraude bij assurantiekantoor ZIERIKZEE, 15-3. De Hervormde kerk te Stellendam was maandag jl. gevuld met zeven koren en belang stellenden van de Kring van Chr. Zangverenigingen op Goeree-Over- flakkee in het kader van de tradi tionele kontaktavond. Als gastkoor was ditmaal uitgenodigd het Gerei'. Kerkkoor van Zierikzee. De avond werd met het lezen van Ps. 96 en dankgebed geopend door de kring voorzitter, de heer A. Dekker. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter de wens uit voor een fijne zangavond. Het koor dat de spits af beet was „Soli Deo Gloria" uit Stel lendam, dat hierin uitstekend slaag de. Het koor „Laus Deo" uit Melis- sant deed het onder uitstekende lei ding van de dirigent goed, al was het eerste lied mogelijk wat te hoog gegrepen. Als soliste trad deze avond op de sopraan mevr. D. Daeppen-Van Vliet, met aan het orgel Joke Sijbensma en M. v. d. Boogert die voor de bege leiding zorgden. De zangeres gaf van de door haar te zingen liederen op prettige wijze een korte toelichting. De bekwaamheid van de zangeres kwam wel het meest tot uitdrukking in de aria „O hatt ich Jubals Hart und Mirjams süssen". „Hart en stem" uit Ouddorp zong met orgelbegeleiding. Het viel op dat dit koor veel jonge sopranen in zijn gelederen heeft. Het Bondslied „Een in geest en streven" werd massaal door alle aanwezige koren gezongen. Andere koren „Jubilate Deo" uit Middelharnis viel op door de keurig geklede da mes. Dit kleine koor bracht het met eenvoudig gekozen liederen tot een goed einde. „Jubilate" uit Ooltgens- plaat was het tweede koor dat met orgelbegeleiding zong. Het „U zij de Glorie" was zeer geslaagd. DEN HAAG, 16-3. De PTT heeft alle Nederlandse dagbladonderne mingen laten weten, dat zij met in gang van 1 mei a.s., bij wijze van proef, in de hal van de hoofdpost kantoren krantenrekken met geld- busjes mogen plaatsen voor de ver koop van dagbladen, aldus het per soneelsblad „Aangetekend". De PTT beperkt zich alleen tot het terbeschikking stellen van het vloeroppervlak. Tijdens de proefpe riode van vier maanden geschiedt dit gratis. Er hebben zich al tientallen bladen bij de PTT gemeld. De afdeling marketing en verkoop post heeft met de vereniging „De Nederlandse dagbladpers" afgespro ken, dat de PTT na afloop van de proef zal bepalen of de verkoop zal worden voortgezet. BRUSSEL, 15-3. Het kost de Ne derlandse schatkist maandelijks tien miljoen gulden om de maatregelen te financieren die nodig zijn aan de EEG-binnengrenzen, sinds het zwe ven en daarna revalueren van enige EEG-munten. „Daar wil ik van af. Ik wil een duidelijke afspraak hoe we de ge meenschappelijke landbouwmarkt gaan herstellen, en dat heeft bij mij prioriteit," aldus minister Lardinois (landbouw) woensdag in Brussel. Met de barrières die nu tussen de verscheidene landen ontstaan zijn, is het voor nationale regeringen boven dien veel te verleidelijk om, als hun boeren lastig worden, nationale maatregelen te treffen, die de land bouwmarkt nog meer verdelen. Dan gaat het van kwaad tot erger en blijft er van de gemeenschappelijke markt helemaal niets meer over. Een kijkje in hei Schuddebeurs van de dertiger jaren. De bakker over handigt zijn dagelijkse waar langs de weg. Het Geref. Kerkkoor uit Zierikzee dwong aller bewondering af, vooral met het laatste van de drie gezongen liederen „Schmiikket das Fest mit Maien", waarbij opviel de grote zui verheid van de zeer jeugdige sopra nen. Tot slot zong „Soli Deo Gloria" uit Stad a/h Haringvliet. Het koor had een goede uitspraak van het in het Duits gezongen lied „Das ist je ge- wisslich wahr". Na afloop dankte de heer Dekker alle koren met hun dirigenten voor de zo geslaagde avond. Een bijzonder woord van dank ging uit naar het Geref. Kerkkoor uit Zierikzee. Hij hoopte dat dit eerste kontakt met Schouwen-Duiveland niet het laatste zal zijn. De kontaktavond werd be sloten met het gezamenlijk zingen van Ps. 72 10-11, waarna de heer Dekker voorging in dankgebed. LEIDEN, 15-3. „Achter de rug van docenten en onderzoekers in de geschiedeniswetenschap speelt zich een proces af dat voor een belangrijk deel dreigt te leiden lot de opheffing van geschiedenis als onderwijsvak". Aldus docenten en studenten van de sectie geschiedenis van de Leidse universiteit in een verklaring, opgesteld op een bijeenkomst over de „zin en functie van de geschiedens in de hedendaagse sa menleving". De grieven van de historici richten zich tegen het zogenaamde „Ledo-project". Dit project werd in 1968 gestart onder auspiciën van de stichting voor onderzoek van -het onderwijs, en is onderge bracht bij het Instituut voor Onderwijskunde in Groningen. Volgens de Leidse historici beoogt dit project „niet meer of minder dan het gangbare onderwijs te vervangen door het nieuwe vak „sociale we reldoriëntatie", waarvan de uitgangspunten, de inhoud, de criteria en de methodieken ontbreken of zeer aanvechtbaar zijn". „Aangezien op verschillende scholen al met dit nieuwe leervak wordt geëxperimenteerd, waardoor het geschiedenisonderwijs in zijn verschillende geledingen voor voldongen feiten dreigt te wor den geplaatst die een verantwoorde uitvoering van zijn taak ten zeerste bedreigen," spreekt de vergadering vier wensen uit 1. Iedere uitvoering van het Ledoproject moet worden gestopt. 2. Onmiddellijk moet volledige opening van zaken worden gegeven, ook over de kosten. 3. Volstrekt open overleg met de vakkring geschiedenis aan de universiteiten. 4. Elke schijn moet worden vermeden, dat het onderwijs en de studie voor voldongen feiten worden geplaatst. Minister Langman DEN HAAG, 16-3. Het lijkt mij een illusie te menen, dat wij de eco nomische macht kunnen elimineren, of elke machtsuitoefening vooraf controleren. Aldus minister Lang man van economische zaken in een rede, die hij donderdag bij de ope ning van het nieuwe kantoorgebouw van de Ogem in Rotterdam heeft uit gesproken. Wij leven aan het eind van de 20- ste en niet in de 18de of 19de eeuw, in een hoogontwikkelde industrie staat en niet in een land, dat nog een overwegend agrarisch stempel draagt en we kunnen de klok niet terugdraaien. De economische macht hebbers zullen in de eerste plaats zichzelf moeten controleren, het al- Medische studenten tegen hogere collegegelden LEIDEN, 15-3. Het landelijk over- leg van medische faculteitsverenigin- gen heeft zich uitgesproken tegen de poging om de kosten van het hoger onderwijs af te wentelen op de stu denten en hun ouders door middel van verhoging van college- en in schrijfgelden. Volgens deze organi satie bestaat er een reële kans dat zich minder studenten laten inschrij ven voor de geneeskunde, hetgeen op lange termijn een gevaar kan ople veren voor het noodzakelijk peil van de gezondheidszorg. De overheidsmaatregelen treffen extra zwaar de werkstudenten, even tuele wachtlijsters, kandidaats- en studentassistenten, coassitenten, ou- derjaars die reeds waren vrijgesteld van betaling van collegeld en gezin nen waarvan meer dan één kind studeert. gemeen belang bij hun beleid in het oog moeten houden. Daarnaast zal de .overheid nationaal en supranationaal een oog in het zeil moeten houden en kennelijk misbruik van macht moe ten trachten te voorkomen. In hoe breder kring men bereid is zijn be leid te verklaren, verantwoording af te leggen, hoe beter, en hoe geloof waardiger onze economische orde, meende de minister. Geldkistje gekaapt HEERLEN, 16-3. Een nog onbe kende man heeft woensdagavond in Oirsbeek, nadat hij zijn benzinetank had laten vullen bij de bezinepomp van garage Feyts, een geldkistje met ongeveer 4.000 gulden gestolen. De langharige man had gevraagd even van het toilet gebruik te mogen ma ken, doch griste een geldkistje, waar op de sleutel zat, van het bureautje. De man bedreigde de 21-jarige pompbediende H. K. uit Toenrade met een lang mes en ging er vervol gens met zijn auto vandoor. Voorts is woensdagavond uit een kantoortje van de Heerlense N.V. glasmaatschappij een geldkistje met 18.000 gulden verdwenen. Er zijn geen sporen van braak gevonden. De Heerlense politie staat voor een raadsel. OTTAWA. De regering van de volksrepubliek China heeft premier Trudeau van Canada officieel uitge nodigd voor een bezoek aan Peking, op een d atum „die beide partijen schikt". Dit heeft het persbureau Canadian Press bekendgemaakt. Mishandeling getuigen in Z.-Afrika toegegeven JOHANNESBURG, 15-3. - Een rechtbank in Johannesburg heeft woensdag vier Afrikanen ter dood veroordeeld wegens moord op een. blanke. Een van de daders had kort voor de moord verklaard dat hij de eerste blanke die hij tegenkwam zou doden „omdat we door de blanken worden onderdrukt". De rechtbank erkende dat de po litie drie vrouwelijke getuigen heeft mishandeld tijdens de ondervraging. „Maar anders hadden ze nooit de waarheid gesproken", zo meende rechter Human. Kamperen bij (le boer in Gelderland mogelijk ARNHEM, 16-3. In de agrarische gebieden zonder landschappelijke waarde in de provincie Gelderland zal in de periode van maart tot ok tober op eenvoudige wijze kunnen worden gekampeerd op de erven van boeren. Provinciale staten van Gelderland hebben hiertoe woensdag zonder hoofdelijke stemming beslo ten. Dit gebeurde naar aanleiding van de nota van G.S. over het kam peren bij boeren. Hierin is een maxi mum gesteld van vijf tenten of cara vans per erf. De betrokken gemeen tebesturen in Gelderland zullen over enige tijd worden ingelicht. Buitenlanders aangehouden wegens sieraden-verkoop AMSTERDAM, 15-3. De Amster- damse politie is woensdagmiddag op getreden tegen de verkoop van zelf gemaakte sieraden in de Kalverstraat Aangehouden werden 4 Italianen, 4 Fransen, 1 Amerikaan, 1 Belg, 1 Ma rokkaan en 1 Joegoslaaf. 6 van hen werden heengezonden nadat proces verbaal wegens overtreding van de A.P.V. was opgemaakt. De andere 6, die al meer in overtreding waren ge weest werden overgedragen aan de vreemdelingendienst. Het verhande len van zelfgemaakte sieraden is al leen toegestaan op de zogenaamde vrijmarkten op de Westei'markt en bij het Leidse bosje. De „Verstotingsformule" in Islamitische landen CAIRO, 15-3. In landen van de Islam moet de man het alleenrecht behouden om zijn huwelijk te beëin digen. Dat is de opvatting van de „Oelema's", of schriftgeleerden van de Al Azjar-Moskee en -universiteit in Cario, die in de Islam ongeveer dezelfde plaats innemen als de curie in de Rooms-Katholieke Kerk. De schriftgeleerden verzetten zich tegen een wetsvoorstel voor een nieuw burgerlijk recht, dat de vrouw het recht geeft bij een recht bank een verzoek tot echtscheiding in te dienen. De Oelema's wijzen de ze procedure van de hand, omdat dan „familiegeheimen" aan het licht zouden komen. Zij vinden ook, dat de man het recht moet behouden meer dan één vrouw te trouwen. Volgens de Islam kan een man een einde maken aan zijn huwelijk door tegenover zijn vrouw driemaal de verstotingsformule uit te spreken. Wiskundig model Póolzee POINT BARROW (Alaska), 15-3. Ongeveer honderd ge leerden gaan een wiskundig model opstellen van de gehele Noordpoolzee. Het grootste kamp dat ooit op de ijskap van de Noordpool gebouwd is wordt daartoe meer dan 284 zeemijl ten noordoosten van het noordelijkste landpunt van de V.S., Point Barrow in Alas ka, opgezet. Het station is tweemaal zo groot als de groot ste tot dusver. Het project heeft de codenaam Aidjex-72 gekregen, een samentrekking van „Arctic Ice Dynamic Joint ExperimentHet wordt uit gevoerd door het Amerikaan se bureau voor zee-onderzoek en de nationale stichting voor de loetenschap. Het marine- laboratorium voor poolonder- zoek in Point Barrow coördi neert de onderneming, waar aan verscheidene universitei ten en. 'n Canadese regerings instelling deelnemen. Het on derzoek is speciaal gericht op de wisselwerking tussen het water met de onderkant van het ijs en tussen het ijsopper- vlak en de lucht. Internationale studenten-kaart PARIJS, 15-3. Jonge studenten kunnen op vertoon van hun natio nale studentenkaart voortaan een in ternationale studentenkaart krijgen die bij buitenlandse reizen verschei dene voordelen biedt, zo is woensdag door de „Raad voor Internationale Studentenuitwisseling" (CIEE) te Parijs bekend gemaakt. Houders van de internationale studentenkaart krijgen reducties voor musea, bioscopen en universi teitsrestaurants in Frankrijk, Spanje Nederland en de V.S. Zij kunnen ook deelnemen aan reizen van de „SA- TA" (organisatie voor universitair luchtvervoer). DEN HAAG. De ontwerper Ernst Jan Beeuwkes dacht voor het komende voorjaar en het zomerseizoen aan dit soort avondbroekpak, uitgevoerd in paars en alle kleuren noppen. Een beetje clownesk is het wel. De regio en de landbouw (I) MIDDELBURG, 15-3. De Gewes telijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft zich met een reeks bezwaren tegen het herziene ontwerp Streekplan Schouwen-Dui veland, gericht tot Provinciale Sta ten van Zeeland. In het ontwerp-streekplan is aan sommige terreinen, behorend tot het agrarisch gebied, een bijzondere landschappelijke betekenis toege kend. Een dergelijke bestemming kan worden aanvaard, indien met name aan de bestaande bedrijven geen en kele belemmering wordt opgelegd, hetgeen uit de tekst niet voldoende blijkt. De betreffende tekst zou als volgt gewijzigd dienen te worden: „Andere dan voor de uitoefening van het agrarisch bedrijf noodzake lijke bouwwerken zullen in beginsel niet kunnen worden toegelaten; hier toe behoren ook kassen ten behoeve van groenteteeltbedrijven en bouw werken voor niet aan de grond ge bonden agrarische produktiebedrij- ven, voorzover deze geen deel uit maken. van reeds bestaande agrari sche bedrijven." Voor de groenteteeltbedrijven kunnen de woroden „niet erkende" vervallen, daar de Wet Erkennin gen Tuinbouw niet meer van kracht is. Verder acht de raad het gewenst, dat de bouw van landhuizen op deze terreinen wprdt toegestaan, daar zulks past binnen de bestemming welke aan de betreffende gebieden wordt gegeven. Landhuizen In de gemeente Westei'schouwen zijn enkele gebieden aangewezen voor de bouw van landhuizen. Rea lisering daarvan acht de raad, gezien de daarvoor geldende bepalingen, bijzonder moeilijk. De raad meent, dat aan deze ge bieden de bestemming verblijfsrecre- atie moet worden gegeven, met de bepaling dat bij bestemmingsplan bijzondere éisen kunnen worden ge steld aan de bebouwing, afhankelijk van de natuurlijke gesteldheid en ligging der terreinen. Op deze wijze kan worden voldaan aan het gestelde in het ontwerp- streekplan, dat in deze gebieden een te zeer aaneengesloten bebouwing moet worden voorkomen. Verkeer en vervoer Het tracé voor de nieuwe oost- westverbinding betekent een ernsti ge ingreep in een goed verkaveld landbouwgebied cn vraagt zeer veel aanpassing van de betrokken bedrij ven. Hoewel derhalve aan dit tracé vele voor de landbouw nadelige conse quenties zijn verbonden, meent de raad begrip te moeten tonen voor de verkeerstechnische problemen welke in dit gebied ontstaan. De raad wil het tracé dan ook in principe aan vaarden, met uitzondering van het gedeelte' tussen Brunisse en de af splitsing naar Sirjansland. De raad is van mening, dal dit ge deelte tegen de bestaande rijksweg dient te worden geprojecteerd, ten einde onnodige doorsnijdingen van goede landbouwgronden te voorko men. Verder acht de raad het gewenst, dat er in de oost-westverbinding meerdere aansluitpunten zullen wor den opgenomen dan thans het geval is, waardoor de omrijschade voor de landbouw zoveel mogelijk kan wor den beperkt. Tenslotte meent de raad. dat bij de uiteindelijke vaststelling van het tracé de streek ruimschoots gelegen heid moet worden geboden tot in spraak over de meest gewenste op lossingen, gezien de gevolgen van de aanleg van deze weg op lange ter mijn. Waterzuivering in Zeeland Verschenen is het rapport „Water zuivering in Zeeland", de neerslag van een studiebijeenkomst in het C.N.V.-vakantieoord te Oostkapelle, waar de problematiek van de water zuivering in de provincie Zeeland uitvoerig en diepgaand werd bespro ken. SCHIPHOL, 15-3. De 31-jarige kantoorbediende C. E. M. is na te rugkeer van een week vakantie in Suriname op Schiphol gearresteerd in verband met een omvangrijke fraude die tijdens zijn afwezigheid ontdekt was bij zijn werkgever, as surantiekantoor Roland Holst Zn. M. wordt ervan verdacht de afgelo pen vijf jaar een bedrag van ten minste 1,8 miljoen te hebben ver duisterd. Met het geld heeft hij landgenoten geholpen die in finan ciële nood verkeerden. Burgeineeslerswoniiig voor een half miljoen DEN HAAG. 15-3. De bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester van Mijdrecht (Utrecht) - kosten een half miljoen gulden - is onverantwoord, zo hebben de P.v.d. A.-Tweede Kamerleden Stoffelen en Roethof verklaard in vragen over dit onderwerp aan de minister van binnenlandse zaken. De Tweede Kamerleden vinden dat het raadsbesluit van Mijdrecht om de huidige woning van de burgemeester te slopen ter vernietiging aan de Kroon moet worden voorgedragen: in september is nog voor tienduizend gulden aan het huis opgeknapt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De directeuren van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij N.V. in Haarlem en van de N.A.C.O. in Alkmaar hebben hun president-commissaris, mr. W. J. de Graaff, een algehele integratie van beide ondernemingen voorgesteld. Tussen de twee streekvervoerbedrij- ven, volledige dochterondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen, be staal al sinds vorig jaar een ver gaande samenwerking. AMSTERDAM. Het dagelijks be stuur van de Federatie van Jonge rengroepen in de Partij van de Ar beid (F.J.G.) heeft „na rijp beraad cn met pijn in het hart" unaniem be sloten zich terug te trekken uit het komitee „Jongeren voor Vietnam". EDE. Een inbreker heeft bij een notaris in Ede voor f 20.000 aan che ques gestolen. Hij verzilverde de cheques bij twee banken in Den Bosch en is sindsdien spoorloos.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4