I AGENDA UW REDUCTIEBON Gemeenteraad zierikzee Groot opiumlaboratorium in Laos ontdekt Verbetering Oude Haven, bouw schoollokaal, wegdek Grachtweg Export aardappelen naar Frankrijk Bloederig protest Dén Uyl: scherpe kritiek op de E.E.G. Israël verwerpt een plan van koning Hoessein van Jordanië m Wedstrijd „zelf speelgoed maken" voor de Zierikzeese jeugd tot dertien jaar Sensationele zege voor Wallace bij voor-verkiezingen in Florida ZIERIKZEE 14-3. By de ingekomen stukken op de raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester kwamen de wethouders- salarissen ter sprake in verband met 'n ingekomen schreven van G.S. inzake herziening van deze salarissen. In het algemeen houdt deze herziening een redely ke verhoging in van de salarissen. Punt daarbij is echter - ter sprake gebracht door de heer Den Boer - dat geen - althans niet altijd - presentie geld zal worden verstrekt voor commissievergaderingen. Met opmerker vond de voorzitter het zinnig G.S. hierop te attenderen daar anders de verhogings vergoeding grotendeel weer teniet wordt gedaan. De heer Den Boer attendeerde ver der op het „Hulpcentrum" te Goes en vond het nodig dat iedereen op de hoogte is van de telefoonnum mers. Andere ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangeno men. De raad ging akkoord met grond aankopen in plan West, groot 1.86.50 ha voor de koopsom van f 41.350, zulks met het oog op de noodzaak tot het doortrekken van de rioleringen langs de ontworpen straat aan de zuidzijde van plan West X. Aan bouwbedrijf Boogert N.V. te Ooster- land worden acht kavels bouwter rein verkocht in bouwplan West. De totale oppervlakte bedraagt plm. 2080 m2, tegen een grondprijs van f 38,75 per m2 (excl. btw). De voorzitter achtte het verblijdend dat er partikulier gaat gebouwd worden in het bestemmingsplan. Bij het vo rige punt vroeg de heer Doeleman nog of de aangekochte grond opgeno men kan worden in het geheel. Dit bleek het geval. Blijkens mededeling van de wethouder van P. W. is de grond bestemd voor partikuliere bouw; er zijn geen onrendabele gronden in plan West. Wegens een procedure van pacht- afstand van een perceel grond, groot 59.40 are krijgt de pachter de heer H. J. van Dijke te Zierikzee een be drag van f 5227,20, zulks op grond van de door de Grondkamer goedge keurde overeenkomst. In verband met de instelling van de nieuwe funktie van direkteur Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, werden de statuten van de stichting dienovereenkomstig gewijzigd. Woonwagencentrum De raad ging ook akkoord met het voorstel tot aanleg van een woonwa gencentrum aan „De Val", met een opnamecapaciteit van acht wagens. Mevr. Beije vroeg hoe het gaat, als meer wagens zich melden. De voor zitter zei dat de gemeente dan de macht heeft deze naar elders te ver wijzen. De gemeente staat garant voor rente en aflossing van een geldle ning t.b.v. de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland. Voor Zierikzee gaat het om f 36.600. De raad ging hiermede zonder op- of aanmerkingen akkoord. In beslo ten zitting werd behandeld een twee tal voorstellen tot het verlenen van garantie t.b.v. een te sluiten lening voor de bouw van respectievelijk een premiewoning en de aankoop en ver betering van een woning. De voor schotten vergoeding bijzonder onder wijs 1972 en de vergoeding voor het openbaar onderwijs over 1971 wer den vastgesteld. Per 1 maart werd eervol ontslag verleend aan de heer P. J. Noordermeer, onderwijzer aan de Beatrixschool, wegens vertrek naar Losser. JERUZALEM, 15-3. Israël heeft woensdagavond officieel een plan van koning Hoessein van Jordanië voor het vormen van een federatie voor het gebied ten oosten en ten westen van de Jordaan verworpen. „De verklaring van de koning houdt geen rekening met de zaak van de vrede en schept hindernissen op de weg naar vrede." Premier Golda Meir gaf een ver klaring uit na geheim spoedberaad met haar minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, de minister van defensie, Dajan, en andere leiders, die zij bijeengeroepen had na de re de van koning Hoessein. Verordening reinigingsrechten De voorgestelde wijziging op de Verordening reinigingsrechten werd goedgekeurd. Het ledigen van een septictank gaat op grond van de wij ziging f 80 kosten. De heer Groen vond de verhoging (voorheen was het f 50) drastisch, maar de wethou der van P.W. zette uiteen, dat men destijds de duur van het ledigen veel te krap heeft gemeten. Nu wordt dit meteen gerektifieeerd. De raad stond een subsidie toe van f 118,25 voor de voorgenomen gezamenlijke schoonmaakaktie van de Nederlandse schooljeugd, georga niseerd door de Junior Kamers in Nederland, tijdens de Paasvakantie. De voorzitter zei tussentijds ongaar ne met subsldievoorstellen te komen, maar dit is een zo duidelijk loffelijk streven, dat het voorstel ter tafel werd gebracht. De raad ging ak koord. Wethouder Asma werd m.a.s. be noemd tot lid van het algemeen be stuur van de Schoolartsendienst. Hierna volgde een aantal begro tingswijzigingen. Een wijziging heeft betrekking op uitbreiding van de te lefooninstallatie bij de Dienst Ge meentewerken (f 5500); een drietal andere op de bouw van een 7e lokaal aan de openbare basisschool in plan- West, het heien voor een achtste lo kaal en de bouw daarvan (totaal: f 204.220). De aanpassing van de verlichting van de St. Lievensmonstertoren (de steigers zakken thans duidelijk) vergt f 1150. Verder: aanschaf meu bilair en inrichting 7e lokaal open bare basisschool in plan West f 9600,51, verbetering wegdek Oude Haven (noordzijde) f 78.000 en re- construktie wegdek Grachtweg (Jan_ STRAATSBURG, 15-3. De open bare mening in Europa staat „lauw, onverschillig en zelfs vyandig" te genover de E.E.G. omdat zy de doe len die door Europese eenheid zou den moeten worden verwezenlijkt niet schqrp heeft gesteld, en op een aantal punten in gebreke is gebleven Europese eenheid is geen doel op zichzelf, het is slechts een middel, aldus de leider van de P.v.d.A.-frac- tie in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, woensdag tijdens een sa menspraak van het Europese parle ment en vooraanstaande nationale parlementariërs. De E.E.G. heeft wel iswaar bijgedragen tot snelle econo mische groei en een hoger levens peil, maar zij heeft op een aantal belangrijke punten verstek laten gaan. De Europese instellingen spelen g^en scheppende rol in de ontspan ning tussen oost en west, zij zijn niet actief betrokken in dé voorbereiding „Over het plan dat de koning van Jordanië voorstelde, is geen over eenstemming met Israël bereikt en er is geen enkele basis voor berich ten, dat dit plan het resultaat zou zijn van een voorafgaande afspraak met Israël. Onderhandelngen De verklaring van de koning van Jordanië houdt geen rekening met de zaak van de vrede en schept hin dernissen op de weg naar het berei ken van vrede. Het standpunt van de Israëlische regering inzake vrede met Jordanië blijft, overeenkomstig haar politiek, ongewijzigd. De rege- newekken tot Verkeersplein) f 245.000; Dc rondvraag De heer Simmers informeerde naar een werkverschaffingsobject, te St. Philipsland, waarbij Zierikzeese werknemers zijn betrokken. Er zou daar nog ouderwets met kruiwagens worden gewerkt. De voorzitter had bij geruchte hierover iets vernomen. Het geheel behoort niet tot de com petentie van b. en w., zodat de heer Simmers werd verzocht elders zijn licht op te steken. Wethouder Bij de Vaate zei dat het werk in ieder ge val goedgekeurd was. De heer Leydekker vroeg naar de steun die de gemeente geeft aan de jeugdsoos in oprichting. Wethouder Asma deelde mede dat de leden kun nen beschikken over een lokaal van de voormalige u.l.o. aan het Kerk plein, welke school voorlopig toch nog niet wordt afgebroken. Verder zijn verwarming en licht gratis. De heer Leydekker meende dat jeugdsoosen elders worden gesubsi dieerd. De heer Asma wilde de''ont wikkeling eerst afwachten. Oudercomité De heer Sprengelmeijer informeer de naar enige vorm van toezicht. „Het toezicht zijn ze zelf", aldus de wethouder. Ook de voorzitter vond toezicht van ouderen uit de tijd, al künnen "mogelijk op de achtergrond zich wel wat ouderen bewegen; een soort oudercomité dus. Mevr. Beije informeerde of G. S. al gereageerd hebben op de werkge- legenheidsmotie van de x'aad. Dit bleek niet het geval. De voorzitter wist dat aan de thans toebedeelde gelden niet meer getornd kan wor den, zodat Zierikzee dit jaar er bui ten valt. Mevr. Beije dankte voor de voor zieningen aan de speelplaatsen in het Slingerbos. De heer Den Boer wilde contact opgenomen, zien met de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland. De voorzitter zei dat reeds een brief van het college aan deze dienst is ver zonden. van een Europese veiligheidsconfe rentie, en kunnen geen waarborgen bieden dat de verdragen van Moskou en Warschau zullen worden bekrach tigd. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 15-3. De liberale Ka merleden Waalkens en Tuijnman hebben minister Lardinois (land bouw) gevraagd, of de Nederlandse export van consumptie-aardappelen naar Frankrijk „een niet toegestane" concurrentie ondervindt van de zijde van de Franse overheid. De beide Kamerleden informeren of daarte gen is geprotesteerd en zo ja, wat daarvan het resultaat is geweest. ring van Israël is op elk tijdstip ge reed onderhandelingen, zonder voor waarden vooraf, met Jordanië over een vredesverdrag te beginnen". Tenslotte werd meegedeeld, dat mevrouw Meir donderdag in de Knesset (volksvertegenwoordiging) nadere mededelingen zal doen. EERBEEK. - Vijf scholieren hebben een „paalzit-demonstratie" gehouden ten bate van de aklie voor ontwikke lingshulp. Zij slaagden er in de voor genomen tijd van vijf uur op hun metershoge standpunt uit te zitten en „verdienden" daarmee een bedrag van f 1160, dat door verschillende bedrijven beschikbaar was gesteld. VIENTIANE, 15-3. Speciale politie heeft in het oerwoud in het noorden van Laos een groot laboratorium voor het omzetten van opium in he roïne ontdekt, zo is woensdag in Vientiane vernomen. Het bevond zich bij Ban Hoei Sai bij het drielandenpunt Laos-Thai- land-Birma, 320 km ten noordwesten van Vientiane. De politie heeft daar vaten opge graven met chemische stoffen ter waarde van f 200.000, afkomstig uit Engeland en bestemd voor de behan- WASIIINGTON, 15-3. In het kamp var. de democraten heeft gouverneur George Wallace van Alabama dins dag by de voorverkiezingen in Flo rida een sensationele overwinning behaald terwyi senator Edmund Muskie, die na de eerste „primaries" in New Hampshire aan de spits ging, een gevoelige klap te incasseren ge kregen. By de republikeinen waren geen verrassingen te zien. Daar is presi dent Nixon de duidelyke leider ge bleven. Wallace, van wie de opiniepei lingen hadden voorspeld dat hij zou winnen met zo'n 30 procent, kreeg 42 procent van het stemmental. De als racist bekend staande gouver neur van Alabama had de afschaf fing van het zogenaamde „busing" (het overbrengen van negerkinderen naar blanke scholen en omgekeerd om de integratie te bevorderen) tot zijn voornaamste programmapunt gemaakt. Hoewel men hem geen kans geeft op de conventie later dit jaar als presidentskandidaat te wor den aangewezen, zal de kandidaat - als Wallace nog meer overwinningen Betoging in Madrid MADRID 15-3. Studenten en ar beiders in Madrid hebben woensdag opnieuw een betoging gehouden uit solidariteit met de arbeiders in Fer- rol del Caudillo. Zij protesteerden te gen het optreden van de politie in de scheepswerf „Bazan", waardoor vrijdag twee doden vielen en enke len door kogels werden gewond. ZIERIKZEE, 15-3. Voor dc Zie rikzeese jeugd in dc lecftyd tot en met 12 jaar wordt vanaf gisteren (15 maart) tot 1 april aanstaande een erigincle wedstryd gehouden. Niet alleen dc knutselaartjes maar ook de „deordenkertjes" kunnen nameiyk hun creativiteit op een bijzonder zinvolle wyzc tot ontplooiing bren gen, en wel met het vervaardigen van een stuk ..eigen" speelgoed. Eén en ander wordt opgezet in het kader van de jaarlijkse landelijke speelgoed week. Aan deze aktie wordt te Zierikzee uitvoering gegeven door de speelgocdhuizcn Verhage en fir ma Joh. de Vries. Door deze twee zaken wordt een deskundige jury uitgenodigd om dc gepresenteerde werkstukken te beoordelen. In totaal zullen vier hoofdprijs\Vinnaars wor den aangewezen, van elke zaak dus twee. Bovendien zullen deze vier win naars meedingen naar de fraaie lan delijke prijzen. De bekroonde Zierik zeese werkstukken gaan dan ook naar de grote landelijke tentoonstelling van in het gehele land bekroonde. deling van opium. De hoeveelheid was voldoende voor het omzetten van tonnen opium tot enkele honderden kilo's heroïne, die miljoenen dollar op de Amerikaanse markt waard zijn. Er zijn geen arrestaties verricht. Laos is lange tijd de grootste produ cent ter wereld van opium geweest. De politie vermoedt dat het labo ratorium gebruikt werd door hande laren uit China en Thailand, die de opium kochten van de eenvoudige boerenbevolking en enorme winsten moeten hebben gemaakt. boekt - wel degelijk rekening moeten houden met de „stem van het zui den". WASHINGTON, 16-3. Een jonge vrouw en lid van de militante „Joodse Defensie Liga" (JDL) heeft woensdagavond een liter menselijk bloed uitgegoten over het hoofd van een functionaris van de Russische ambassade in Washington uit pro test tegen het Russische emigratie- beleid t.a.v. joden in de Sowjet-Unie. Het incident gebeurde tijdens een receptie voor diplomaten. Een woordvoerder van de JDL heeft meegedeeld, dat de daderes de 17-jarige studente Judith Sothoro is. De bloedovergoten diplomaat is Alexander Jewstafjew, een adviseur voor perszaken. Het „vergoten" bloed was afkom stig van juffrouw Sothoro en van nog twee studenten. Bhoetto naar Moskou KARATSJI, 16-3. Zoelficar Ali Bhoetto, president van Pakistan, is donderdag per vliegtuig naar Mos kou vertrokken voor een officieel be zoek van drie dagen aan de Sowj et- Unie. Bhoetto wordt vergezeld door een groep van 54 personen, onder wie politieke adviseurs, hoge funktiona- rissen, leden van het parlement en journalisten. door de jeugd gemaakte, speelgoede ren. Op 8 april wordt deze speel- gocdexpositie gehouden in de Expo- hal te Hilversum, een everiement waaraan onder meer door de televi- si aandacht zal worden besteed. Zelf doen De achtergrond van deze aktie is de ouderen te wijzen op het belang van de eigen creativiteit van de kin deren: het gaat immers vooral om goed speelgoed, om zelf doen en be zig zijn. Voor de te vervaardigen werkstukken zijn alle materialen toegestaan, maar het gaat uitdrukke lijk om speelgoed en dat betekent dat decoraties als bijv. wandkleden of te keningen niet ingezonden kunnen worden. Voor allen die meedoen wordt een prijsje beschikbaar gesteld. Op de deelnameformulieren, verkrijgbaar bij de fa. Joh. de Vries en speelgoed huis Verhage, staat alles vermeld wat het weten omtrent deze origine le ..doe-hct-zelf'-wedstrijd waard is. Donderdag 16 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, ge combineerde verenigingsavond Herv. vrouwengroepen. Vrijdag 17 maart Zierikzee Concertzaal, 8 uur, Wim Kan alleen, met Corrie aan zijn zijde en Ru van Veen aan z'n vleugel. (ZVU). Mondragon, 8 uur, clubavond Delta- Foto. Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering kinderkoor „Westelijk Schouwen". Hotel Bakker, feestavond Alg. Bond voor de Bouwnijverheid. Zaterdag 18 maart Nieuwerkerk Herv. kerk, 20 uur, optreden Leger des Heils-combo uit Zwolle. Zondag 19 maart Zierikzee De Lichtboei, 10 uur, dienst Leger des Heils, m.m.v. combo uit Zwolle. Renesse Herv. kerk, 17 uur, optreden Leger des Heils-combo uit Zwolle. Maandag 20 maart Zierikzee Mondragon, foyer, 2 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwen Bond Huis van Nassau, 8 uui', discussie avond N.V.N. Zeeland. Renesse De Ark, 8 uur, modeshow afdeling Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwen Bond. Dinsdag 21 maart Zierikzee Nutskleuterschool (speelzaal), 8 uur, Ouderavond. Haamstede Geref. kerk, 7.45 uur, vergadering N.C.V.B. afd. Haamstede. Nieuwerkerk 7.45 uur Ouderavond Kleuterschool; 6.45 bezichtiging. Dreischor De Drie Schapen, 7.30 uux-, voorjaars vergadering afd. Noordgouwe Platte landsvrouwen Bond. Woensdag 22 maart Zierikzee Hex-v. Verenigingsgebouw, 7.30 uui\ vergadering en modeshow Chr. Plat telandsvrouwenbond afd. Sch.-Dui- veland. Vrijdag 24 maart Zierikzee Concertzaal, (foyer), 8 uux-, Utx-echts Blaaskwintet, (ZVU). Brouwershaven Café rest. Jac. Cats, 20 uur, alg. le- denvex'gadex-ing Watersportvereni- ging „Brouwex*shaven". Zaterdag 25 maart Zierikzee Concordia, 8 uux*, feestavond „Volks onderwijs". Huis van Nassau, 8 uux-, Onderwa tersportvereniging „Scaldis". Soldaat dood in schuttersput DEN HAAG, 15-3. Dc 19-jarige dienstplichtige soldaat M. Lurken uit Heerlen is woensdagochtend in een door hem gegraven schuttersput in de Drunense duinen onder het zand bedolven. Toen men hem ontdekte, was hij reeds overleden. De militair nam deel aan een oefening van 16 pantserinfanteriebataljon uit Oir- schot. Vrouw valt van balkon AMSTERDAM, 15-3. Na een vccht- p ar tij met haar echtgenoot is een 35-jarige vrouw in dc Limburg van Stirumstraat in Amsterdam van het balkon van haar woning op de derde etage gevallen. Zij kwam op het bal kon van de eei'ste etage terecht. Met onbekend letsel is zij opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis. Volgens de politie heeft de vrouw vermoedelijk van haar balkon willen overstappen op het naastgelegen balkon. Grauaalruiiner gedood VENLO. 15-3. Bij hel ruimen van een granaat in het Linncxweld in dc gemeente Linnc (L.) is woensdag morgen de heer L. Tosserams, oud 43 jaar. wonende le Venlo om het leven gekomen. Dc heer Tosserams maakte deel uit van de hulpverle ningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken. Naar alle waar schijnlijkheid is de granaat ontploft op het ogenblik dat dc heer Tosse rams deze wilde afvoeren. Botsing trein-vrachtiuito: twee mannen gedood UTRECHT, 15-3. De Intcrcitytrein naar Leeuwarden is woensdagmor gen om tien over lien op een niet be veiligde overweg tussen Meppol en Steenwijk op een vrachtauto ge botst. Twee inzittenden van dc vrachtwagen kwamen om hel leven. Dc slachtoffers zijn de 25-jarige A. van Dijk uit Ruinen en de 22-jarigo R. Strijk uit Wijstor. Advertentie Vorst wilde federatie voor Jordaangebied SLIPJES kunt u inleveren bij hei domein voor de vrouw CORSETTERIE LINGERIE SA JLEGANGE DAM 21 - ZIERIKZEE m Kans op plaatsje op landelijke tentoonstelling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2