NA DE DEBATTEN AGENDA Voorschotverlening Zeeuws Studiefonds Drukte op de pasjeskantoren te Berlijn Bommen ontploft in Noord-Ierland 1972 Bekentenis van schrijver Irving De landbouwprijzen LAATSTE NIEUWS BOEKJE Sublieme resultaten van „K. en E."-Ieden Nu de besprekingen in de ver schillende gemeenteraden van Schouvven-Duiveland achter de rug zijn over het herziene Streek plan Schouvven-Duiveland, is de verleiding groot de balans op te maken. Men kan onmogelijk alle gemaakte op- en aanmerkingen hier kort samenvatten, maar er vallen wel enkele aantekeningen te maken. De praktijk wees uit - een en kele uitzondering daargelaten - dat de respectievelijke gemeenteraden bij bespreking van het Streekplan zich beperkten tot het eigen terri toir van de gemeente. Begrijpelijk, ook al om praktische redenen, maar niet bij voorbaat handig, want er steekt in zo'ii plan - als eenheid opgezet - veel gemeen schappelijks en het is best verleide lijk op een gegeven moment „in het straatje van buurman te pra ten". Er waren trouwens duidelijk ge meenschappelijke punten, als de noordelijke verdeelweg e.a. en men vraagt zich af of de figuur niet verdedigbaar zou zijn van een een intergemeentelijke commissie, die het plan integraal zou kunnen doorspreken; de bevindingen te rug speelt naar de raden, zodat het geheel nog meer tot zijn recht zou kunnen komen. Een duidelijk be zwaar tegen het Streekplan vorm de eigenlijk de overal wel ver noemde vaagheid en het globale karakter. Een Streekplan is nog maar een aanzet, maar bij bespreking is het toch wel moeilijk durend zich te realiseren dat een brede marge gedachte en werkelijkheid scheidt. Zo iets kan fiustererend werken en dat heeft het ook wel gedaan. Soms was de kritiek ronduit hard en afwijzend. De raad van Duiveland gaf daar staaltjes van en hier openbaarde zich duidelijk de kloof tussen de mensen van de tekentafel en de mensen uit de praktijk. Vertaald komt de kritiek neer op: wat helpt al dat praten in de toekomst, als de aktualiteit al ver schijnselen geeft te zien, die met de werkelijkheid van straks niets meer te maken hebben. Men wilde ook wel wegen aan gegeven zien voor economische stabiliteit en opbloei, maar daar voor is een Streekplan nu eenmaal niet. Het is schets ener planolo gische ontwikkeling en hoe het principieel moet met b.v. land bouw en recreatie zijn zaken, die in een andere rapportage thuis horen. Toch kan men de lichte wrevel wel billijken, want er is al zo veel over de toekomst gepraat, dat men geredelijk er toe neigt het heden maar eens scherp te analyseren en heel voorzichtig daarop een - ook planologisch - beleid voor de naaste toekomst af te stemmen. Zoveel heeft het commentaar op het Streekplan wel geleerd, dat dit gebied - het kende na oorlog erf ramp nog geen rust - ook in de toekomst objekt zal blijven, niet alleen van allerlei bespiegelingen, maar ook van planmatige wijzigin gen. Men kan slechts hopen dat hierbij nuchterheid, objektiviteit en vooral liefde voor hetgeen wer kelijk schoon en waardevol is, in deze regio, de faktoren zijn, die het ontwikkelingsproces be-invloe- den en sturen. Romeins politieman doodgeschoten ROME, 13-3. Bij een drieste over val op een geldtransport in Rome is maandag een politieman doodgescho ten. Een auto van de „Banco di Roma" werd door een wagen met drie zwaar bewapende jongemannen ingehaald terwijl op hetzelfde moment een an dere auto van de overvallers de geld auto van achteren ramde. Toen een naast de bestuurder zittende politie man een pistool wilde trekken werd hij door één van de gemaskerde overvallers met een machinegeweer neergeschoten. Een bankemployee werd door een kogel in het rechter been geraakt. De rovers konden ongehinderd een nog onbekend bedrag aan geld be machtigen en zich uit de voeten ma ken. Een uur na de overval werd één van de wagens van de overvallers leeg aangetroffen. BELFAST. Vyf bommen zyn maandagavond in verscheidene ste den In Noord-Ierland ontploft toen het eenzijdige door de ..provisionals" van de I.R.A. afgekondigde bestand van 72 unr nauwelijks vijf minuten was verstreken. MIDDELBURG, 14-3. In antwoord op vragen van de statencommissie voor de financiën hebben Ged. Sta ten van Zeeland medegedeeld clat de terugbetaling van de door de Stich ting Zeeuws Studiefonds verleende voorschotten regelmatig verloopt. De commissie vraagt verder wat de in vloed kan zijn van de verhoging van de collegegelden op de omvang van de voorschotten. Ged. Staten hebben in antwoord hierop medegedeeld, dat gezien de publikaties i.v.m. de verhoogde kol lege- en inschrijfgelden voor univer siteitsstudenten, mag worden ver wacht dat deze kostenstijging volle dig in het bedrag der rijkstoelage zal worden verwerkt. De invloed van deze verhoging op het totaal der te verlenen voorschotten zal vermoede lijk slechts van beperkte omvang zijn, aldus het college. Voorschotten en aflossingen Uit een verstrekt overzicht blijkt op de in 1957/1958 verleende voor schotten groot f 20.415,- tot en met 1971 werd afgelost 89,3 procent; voorschotten 1958/1959 f 46.155,- af lossingen t/m 1971 93,4 procent; De Unctad-conferentie DEN HAAG, 13-3. De situatie in de wereld om ten aanzien van de Unctad-conferentie maximale resul taten te behalen is niet gunstig. Dit mag er echter niet toe leiden binnen het mogelijke niet te streven naar het maximale. Aldus de ministers Langman (eco nomisch zaken) en Boertien (ontwik kelingssamenwerking), die deze stel ling poneren in een maandag aan de Tweede Kamer aangeboden nota over de derde conferentie voor han del en ontwikkeling van de Verenig de Naties (Unctad 3) - een conferen tie, die „meer dan ooit in Nederland in de publieke belangstelling staat". Moeder van Jill Davey in Nederland SCHIPHOL, 13-3. Vermoeid en terneergeslagen is maandagmiddag de 32-jarige Britse moeder Jill Da vey zonder haar 14-jarige zoon Ti- mothey uit Istanboel op Schiphol aangekomen. Ze werd door Nederlandse vrien den terstond naar een geheim adres in ons land gebracht, waar haar vijf andere kinderen verborgen worden gehouden ter bescherming tegen wat genoemd wordt „de grenzeloze be langstelling van de Britse pers". Bij naar aankomst op Schiphol vertelde ze, dat ze gedurende haar verblijf van 6 weken in Istanboel van de Turkse gevangenisautoriteiten volop de gelegenheid heeft gehad om met haar zoon, die wegens het bezit van hasjiesj tot 6 jaar gevangenis straf is veroordeeld, te spreken. Terwijl ze voor de vriendelijke houding van de Turkse autoriteiten alleen maar lof had, ging van haar weigering om enig commentaar te geven op de Britse ambassade de suggestie uit, dat zij van die kant weinig of geen medewerking zou hebben genoten. Advertentie .Jï. Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken CXOllA DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN I ZIERIKZEE DEN HAAG. Een scène uit de kin dermusical „Michiel de Fluitert", die op zaterdag 18 maart in het Haagse Hottheater in première zal gaan, ge presenteerd door de Haagse Comedie. Op de foto zien we hoe vader Wiebe Brandsma een losse tand trekt bij zijn zoon Michiel (Kerkbosch), ter wijl Francien (Dreessen) diens hoofd vasthoudt. voorschotten 1959/1960 f 57.575,-, af lossingen t/m 1971 99,1 procent; voor schotten 1960/1961 f 72.355,-, aflos singen t/m 1971 86 procent; voor schotten 1961/1962 f 62.440,-, aflos singen t/m 1971 79,4 procent; voor schotten 1962/1963 f 57.228,-, aflos singen t/m 1971 71,3 procent; voor schotten 1963/1964 f 79.130,-, aflos singen t/m 1971 67,1 procent; voor schotten 1964/1965 f 75.515,-, aflos singen t/m 1971 60,7 procent; voor schotten 1965/1966 f 150.325,-, aflos singen t/m 1971 38,1 procent; voor schotten 1966/1967 f 126.875,-, aflos singen t/m 1971 21,3 procent; voor schotten 1967/1968 f 107.050,-, aflos singen t/m 1971 12,6 procent; voor schotten 1968/1969 f 76.300,-, aflos singen t/m 1971 9,8 procent, voor schotten 1969/1970 f 83.855,-, aflos singen 8,2 procent; voorschotten 1970 /1971 f 133.965,-, aflossingen t^m 1971 8,9 procent. Turfschip vol katten BREDA, 13-3. De Nederlandse Ver eniging voor Fokkers en Liefhebbers van Katten „Felikat" houdt op za terdag 18 en zondag 19 maart in het Turfschip te Breda haar 39ste inter nationale kampioenschapstentoon stelling van katten. Deze tentoonstel ling wordt zaterdagmorgen geopend door de burgemeester van Breda. Er zijn voor deze tentoonstelling onge veer 600 dieren ingeschreven. Franse „Meneer Stilte" PARIJS, 13-3. De lawaaierige Fransman gaat veel moeilijk heden tegemoet. „Meneer Stil te" zit hem op de hielen met enkele nieuwe, strenge straf fen en verscheidene rustgeven de ideeën die hij graag op in ternationale schaal toegepast zou zien. „Meneer Stilte" is de semi-officiële titel van de 35- jarige Yves Martin, de eerste regeringsambtenaar in een Europees land die de-volle be trekking heeft gekregen om het lawaai de kop in te druk ken. Martin hoopt dit jaar het aantal boetes dat aan lawaai erige Franse automobilisten is uitgedeeld met 50 procent te verhogen en de maximum boete voor een slechte geluid demper of een nijdige druk op de claxon te verhogen van 38 gulden tot 380 gulden. Zijn nauwgezette, serieuze benade ring zal later dit jaar resulte ren in de publikatie van een allesomvatende wet die de re gering in staat stelt maximale geluidsniveaus vast te stellen voor allerlei voorwerpen, va riërend van auto's en gras- maaimachines tot constructie werktuigen en koffiemolens. MIDDELBURG, 11-3. Op het za terdag in de concert- en gehoorzaal te Middelburg gehouden solistencon cours van de Kon. Ned. Federatie, afdeling Zeeland „De Zeeuwse Bond" heeft een aantal muzikanten van de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee fraaie resultaten weten te boeken. Op deze dag moesten een 80 tal solisten voor het voetlicht treden. De spits werd des morgens 9 uur afge beten door de eerste „Kunst en Eer" muzikant Anton den Boer (tuba) die een 2e prijs kreeg met „Autumn Eveningsong". De nog jeugdige cor- nettist Rinus de Looze kreeg met „Noël Patres" een fraaie le prijs (49% punt). Bert Does kreeg op alt een tweede prijs met „To a wild Rose" (47 pun ten) Deze jeugdige muzikanten speel den in de tweede afdeling. De diri gent de heer E. A. de Looff toonde op fluit zijn meesterschap door in de Vaandelafdeling met 54% punt een eerste prijs met lof der jury in de wacht te slepen. Jurylid van deze muzikanten was de heer P. v. Mever. De heer De Looff vertolkte op su- BERLIJN, 13-3. Zowel in Oost- als in West-Berlijn heerste maandag grote drukte bij de politiebureau's en kantoren waar pasjes kunnen wor den verkregen voor de eerste bezoe ken sedert Pinksteren 1966 van Westberlijners aan het oostelijk stadsdeel en de Duitse democratische republiek met Pasen. In Oost-Berlijn stroomden duizen den naar de 27 politiebureau's waar zij de aanvraagformulieren kunnen krijgen ten behoeve van hun ver wanten in het westelijk stadsdeel. Hoewel velen meenden dat deze methode vlugger zal werken, was het ook in West-Berlijn bepaald druk. Daar werden op de eerste dag 13.842 aanvragen ingediend. In West-Berlijn lagen bij de kan toren 350.000 aanvraagformulieren klaar. Ongeveer 600.000 Westberlij ners hebben verwanten in het ooste- lijké stadsdeel en de D.D.R., maar Negentigjarige slaat tachtigjarige dood NARBONN, 13-3. De 97-jarige Jean-Joseph Perret, bewoner van een rusthuis te Saint-Nazaire d'Aude in Zuid-Frankrijk, heeft zondag avond een andere bewoner van het huis, de 83-jarige Leon Julien Gu- gemberger, met een stoel de schedel ingeslagen. De tachtigjarige was op slag dood. Wat de drijfveer is tot de daad van Perret is nog niet bekend. blieme wijze Sonate No II in D van Bach. Dat de appel niet ver van de boom rolt bewees zijn zoon Aart de Looff die in de ere-afdeling een ge voelige vertolking gaf van „Konzert in F" van Joosen. Hij kreeg met 54 punten een eerste prijs eveneens met lof der jury. De heer K. Broekhui zen behaalde in deze afdeling met 52 punten een fraaie le prijs met „Con certino" van Den Arend. Als laatsten op dit concours werd weer door „Kunst en Eer"-muzikan- ten de rij gesloten en wel door het duo E. A. de Looff, fluit en zijn zoon Ko de Looff klax-inet. Zij speelden in de Vaandelafdeling met 48% punt een fraaie le prijs bij elkaar met het stuk „Nosstalgia d' Espana" van Gor- don Lewin. Jurylid van deze solis ten was de heer H. v. Lijnschoten. De harmonie „Kunst en Eer" kan met deze successen terugzien op een zeer geslaagd solistenconcoui*s. Dit succes werd mede verkregen door de sublieme piano begeleiding van mevr. De Regt-de Rijke. Zatei'dag a.s. op de laatste con coursdag zullen nog twee leden van „Kunst en Eer" deelnemen t.w. de heren A. Louws en C. Lems. Culturele somerzegels Het thema voor de Zo- merzegels 1972 is gewijd aan twee belangrijke culturele evenementen in Nederland: de Flori- ade en het Holland Fes tival. Het eerste is een gigantisch kleurenfesiijn van bloemen planten en andere tuinbouw produk- ten, het tweede een reeks manifestaties op liet ge bied van muziek, toneel en dans. De opbrengst uit de toeslag van de zo- merzegels vloeit zoals gebruikelijk toe aan de Stichting Comité Zomer- postzegels, die met de verdeling onder sociale en culturele instellingen is belast. De zomerzegels zullen dit jaar van 11 april t./m. 27 mei ver krijgbaar zijn. ook zij die geen familie in het oosten hebben, kunnen om culturele, gods dienstige en toeristische redenen toe stemming krijgen. De regeling geldt voor de perioden 29 maart-5 april en 17-24 mei. NEW YORK, 13-3. De Amerikaan se schrijver Clifford Irving en zijn echtgenote Edith hebben maandag voor een federale rechtbank in New York bekend de uitgeverij McGraw Hill te hebben opgelicht voor 750.000 dollar met de zogenaamde ,autobio- grafiè" van de miljonair kluizenaar Howard Hughes. Zij kunnen hier voor tot maximaal vijf jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. Aan een tweede tenlaste legging, postfraude, verklaarden zij onschul dig te zijn. Men verwacht dat de aanklager deze tenlaste legging later zal intrekken. STRAATSBURG, 13-3. Om de vleesproductie in de E.E.G.-landen aan te moedigen en die van graan af te remmen, heeft de Europese Com missie voorgesteld de prijzen van vlees en zuivelprodukten in het land bouwjaar 1972/73 met gemiddeld 4 procent meer te verhogen dan die van granen en suiker. Zij meent dat de prijs van rund vlees dit jaar met 9 procent en vol gend jaar met 4 procent moet wor den verhoogd en dat, gezien de ver ontrustend sterke stijging van de maisproduktie en het overschot van 1,5 miljoen ton graan, de voorgestel de prijsverhoging van 5 a 6 procent in twee jaar het maximum is, aldus heeft de vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie, dr. S. L. Mansholt, maandag in het Europese parlement verklaard. Het parlement zou de fractieleiders uit de zes nationale parlementen, die woensdag zullen deelnemen aan de debatten in Straatsburg, kunnen vra gen de ministers onder druk te zet ten om de voorstellen voor verbete ring van de landbouwstructuur goed te keuren. De ministers hebben na melijk, met uitzondering van de Ita liaanse minister van landbouw, twee maal de door het Europese Parle ment unaniem goedgekeurde struc- tuurvoorstellen van tafel geveegd. De ministers zullen meer moeten denken aan een systeem van inko menstoeslagen, „omdat wij aan het einde komen van een prijsbeleid dat in de richting van steeds hogere prij zen gaat", zo verklaarde dr. Mans- holt. In elk geval zullen zij voor 1 april, d.w.z. op hun bijeenkomst van 21 en 22 maart, de prijzen voor het landbouwscizoen 1972/73 moeten vaststellen, ongeacht de monetaire toestand. Volgens het parlement is.de globa le verhoging met 8 procent van de zuivel- en vleesprjjzen voldoende cru de kostenstijging op te vangen en een bescheiden begin io- maken met het inlopen van de achterstand in de landbouwinkomens. Maar de prijzen van suiker en granen zouden niet met gemiddeld 3,8 procent, maar met gemiddeld 6 procent moeten worden verhoogd. Algemeen werd kritiek geoefend op de handelswijze van de commis sie. die eerst een globale verhoging nut 2 a 3 procent voorstelde, ver volgens liet weten wel begrip te heb ben voor de wens van het parlement de prijzen met gemiddeld 8 procent te verhogen, en tenslotte een gemid delde verhoging van 6,5 procent voor 1972/73 en van 1,5 procent voor 1973- 74 voorstelde. N.A.M. hoorei gas aan ROTTERDAM, 13-3. Dc N.V, Nc- dr rlandsc Aardolie Maatschappij (NAM) heeft op dc Noordzee aard gas aangeboord in blok K17 van het Nederlands continentaal plat. Men is begonnen met produktie- procvcn om na te gaan of er sprake is van een economisch aantrekkelij ke vondst. De boring werd uitgevoerd door het booreiland Scdneth II. Na het beëindigen van de produktieproevcn zal het booreiland worden versleept naar blok E 2, ruim 200 kilometer ten noordwesten van Den Helder. De eerste boring die de NAM in het continentaal plat uitvoerde was ook in blok KI7. Deze bleef toen - in 1968 - zonder resultaat. Dinsdag 14 maart Zierikzee Stadhuis, 8.00 uur, vergadei-ing ge meenteraad. Mondragon, 8 uur, afd. Philatelica. Woensdag 15 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur N.C.V.B.-afdeling. Kerkwervc Verenigingsgebouw, 7.45 uur, N.C.V.B.-vergadering. Oosterland „Even Buiten", 7.30 uur, afsluitings cursus landbouwjongeren. Herv. Ver.-gebouw, 7.30 uur, leden vergadering Chr. Kleuterschool. Donderdag 16 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, ge combineerde verenigingsavond Herv. vrouwengroepen. Vrijdag 17 maart Zierikzee Concertzaal, 8 uur, Wim Kan alleen, met Corrie aan zijn zijde en Ru van Veen aan z'n vleugel. (ZVU). Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering kinderkoor „Westelijk Schouwen". Hotel Bakker, feestavond Alg. Bond voor de Bouwnijvei'heid. Maandag 20 maart Zierikzee Mondragon, foyer, 2 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwen Bond Treinongeluk in Frankrijk PARIJS, 14-3. De turbinetrein van Parijs naar Caen, die kort na 8 uur dinsdagmorgen uit Parijs vertrok, is in de buurt van Mantes ontspoord. Volgens de eerste berichten zijn er zeven doden en dertig gewonden. (Mantes ligt 40 km ten westen van Parijs). Een deel van het weekeinde be steed aan „Wemeldinge", een Zeeuws dorp, maar ho ho, niet zo maar een Zeeuws dorp. Een mooi en schoon dorp, vooral vroeger. Het valt te zien in het boekje: „Wemeldinge, zoals het was" en ik heb daar diep ontroe rende zaken en mensen gevonden en een scala van gevoelens wordt door dit boekje gevoed. Geloof dat ooit mooi geweest is, de hoeve „Even Buiten", een boerderij van het Zuid- Bevelandse type, waar de bezetter in 1944 zo nodig de brand in moest steken. Trouwens twee geteerde schuren aan de Zuidelijke Achter weg, gingen ook in vlammen op. Die zelfde weg was in 1901 nog onbe straat. Het was wel zand, maar het kon er aardig „beslikt" wezen, het geen meester P. van der Werff - ge leund tegen zijn hekje - niet belette er een vroeg 20ste eeuwse volmaakte gemoedsrust bij te houden. Heb opk lang gestaard daar het „kotje van de veldwachter" aan de „Loo", even verder gefotografeerd met een boe renwagen, ivaar de „peeplanken" op gezet zijn. Aparte professie toen was: schu- renteerder, een vak beoefend door zekere Kees Koster, die een boer ooit eens al stotterend vroeg of hij zijn schuur een teerlje mocht geven. Zei de boer: „Zeker Koster, maar éénmaal teren is voldoende". Een misser in het leven, als men de hoe ve van Jac. A. Zuyddijk aan de Bon zijweg niet heeft gekend. Een zeld zame foto uit 1893, toont de boer en zyn gezin (allen in „dracht") voor de schuur met kar en (wit) paard. Men moet een Mauve tc hulp roe pen om de sfeer weer te geven van de Wemeld'nyse buitenhaven in 1910 en bi; de sluizen hield zich de par levinker Adriaan Ruissen op, met een mand vol eieren, fruit en groen te. Men ziet jaagpaarden in 1903 langs het jaagpad een schip door het kanaal trekken. Ooit waren Wemel- dingse vrouwen, met laarzen tot de Hes gewapend, aan het werk aan oesterputten, die het - in tegenstel ling met Yerseake - nooit zo goed deden. Bij volksoploopjes zeeën van witte vrouwenkappen (ook de kleintjes droegen de klederdracht) en - bij zonderheid van 1915 - in café P. Ver- schuure kon men toen al telefoneren „buuten hel durp". In 1927 kwam de spoorlijn en de katholieke boerinnen (kleinere en hoekerige muts) gingen „den trein" eens uitproberen. Schatig plaatje van een schoolklas in 1899. In heb (jammer) Jannetje Verbrugge, Trui Spijk of Wantje Do- minicus nooit kunnen kennen. Mis schien waren het pure Bardo'tjes en was er een stille zondagmorgen wan deling te maken geweest naar de Noordelijke Achterweg, op een 1920- fnto als "en zwart-wit vertaald Ruysdaet-schilderij, met hoog op gaand geboomte, een kerkspits die de weg afsluit en vooraan herder J. de Bourgraaf achter zijn schapen „trouw vergezeld van zijn hond". Men had hier Jannetje, Trui of Wantje heel lieve dingen in het oor kunnen fluisteren, maar het is alle maal echt te laat, want het geboom te ter plekke is gerooid, de sloot (en wat voor sloot) gedempt en een rie ten schuur hier afgebroken. Ook in Wemeldinge zijn ze niet zuinig ge weest. Jammer! SCH1ERE1L ANDMAN Concours te Middelburg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2