Jaap ten Oever's nieuu/e leven FRANSEN BLIJVEN BIJ OUDE E.E.G. PRAKTIJK VAN „CHANTAGE" -LIK DOOR HET WERELD Russische ruimtereis VENSTER STREEKNIEUWS „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? Zangkoren Nieuwerkerk gaven uitvoering De tweede Europese topkonferen- tie wordt pas in oktober gehouden maar er wordt nu al gesleuteld aan die bijeenkomst in Parijs, waarvoor ook de vier nieuwe E.E.G.-leden zijn uitgenodigd. De eerste met zes deel nemers in Den Haag was een be trekkelijk rustig sukses, al kwam er niet zo heel veel definitiefs uit - de goede wil op zichzelf was al meer dan men had verwacht. tn Parijs nu is het wel de bedoe ling wat meer spijkers met koppen te slaan op het gebied van de ver houdingen met de rest van de /we reld, monetaire unie en industrieel- sociale kwesties. Maar bovenal over verdere politieke eenwording en ver sterking van de instellingen van de gemeenschap. Voor dit laatste punt met name is het treffend dat de bijeenkomst in Parijs wordt gehouden, want de Fransen zijn er nog altijd niet erg voor al te veel macht bij de Brussel se heren, gezamenlijk de kommissie genoemd, te laten berusten. De voor bereidingen tot de aanstaande top werden dan ook angstvallig buiten aanwezigheid van voorzitter Malfatti en zijn Europese kommissarissen ge houden, op aandrang van de Fran sen waarbij de Duitsers zich neer legden omdat ze het punt niet be langrijk genoeg vonden om er hoog lopende ruzie over te maken die misschien de hele topkonferentie in gevaar kon brengen. Tegenwerking De andere acht legden zich daar bij dan maar neer, waarbij wel op gemerkt moet worden dat de kers verse leden uiteraard de bescheiden heid in acht moesten nemen die past bij nog niet geheel geregeld lidmaat schap. En uiteindelijk besloot men dat net als in Den Haag de kom missie bescheiden mee mag doen be halve dan op het punt van de toe komst der instellingen en de politie ke eenwording - of de kommissie daarover ook wat mag zeggen wil Parijs eerst nog eèns rustig over denken. Hiswa opengesteld AMSTERDAM, 11-3, Met de woor den „het roer moet om" heeft de di recteur-generaal van de volksge zondheid, de heer W. B. Gerritsen erop gewezen dat men tot het besef is gekomen, dat de watervervuiling in al zijn grote en kleine vormen moet worden bestreden. De heer Gerritsen, arts, heeft dit vrijdagochtend in het Rai-gebouw te Amsterdam gezegd, waar hij na mens de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne, de Hiswa- watersporttentoonstelling opende. MOSKOU, 11-3. De Sowjet-Unie treft voorbereidingen om in mei een nieuwe automatisch ruimtestation van het type „Saljoet" de ruimte in te zenden. De Saljoet zal gedurende twee maanden bestuurd worden door twee bemanningen, elk bestaande uit twee kosmonauten, aldus is donder dag in Moskou uitwelingelichte bron vernomen. Twee militairen en twee burgers zijn uitgekozen om dit nieuwe expe riment met mensen in de ruimte te verrichten. Wie hoop heeft dat door de toetre ding van een derde grote tot de ge meenschap de kansen verminderen dat de Fransen hun zin doorzetten kan in deze ontwikkeling weinig vinden dat die hoop versterkt. Het lijkt volledig logisch dat juist bij het bespreken van de toekomst der in stellingen, waarvan de kommissie zelf er een is en de politieke een wording, waarmee ze veel te maken heeft, de stem van de kommissie moeilijk gemist kan wordenze spreekt met het voordeel van enige praktijkervaring. Maar ze spreekt ook uit een filosofie die Parijs van oudsher niet zo zint en dat moet de doorslag geven. En zelfs met vier le den meer in de E.E.G. schijnt Parijs nog steeds uitstekend bij machte door te dreigen met tegenwerking alle anderen in bedwang te houden. Grote morfinevangst ISTANBUL, 11-3. Ambtenaren van de Turkse narcoticabrigade hebben in Istanbul 108 kilo ruwe morfine in beslag genomen die op de zwarte markt in de V.S. naar schatting 107 miljoen gulden zou opbrengen. De morfine was verborgen in een auto. Vijf mensen zijn gearresteerd, onder wie een autohandelaar die de vorige eigenaar was van de wagen, waarin een Turkse senator 146 kilo ruwe morfine naar Frankrijk probeerde te smokkelen. Doden in Ulster BELFAST, 11-3. Het aantal do den als. gevolg van het gebruik van geweld in Noord-Ierland is door de explosies van vorige week tot 267 ge stegen. In de katholieke wijk van Belfast hebben militairen een bom onschad- lijk gemaakt die in een tas op het dak van een .meisjesschool was ge vonden. Oiiderwijzerssalarissen gaan omhoog DEN HAAG, 11-3. De salarismaxi ma voor onderwijzend personeel by het kleuteronderwijs, het gewoon la ger onderwijs en het buitengewoon onderwijs worden verhoogd. In de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het on derwijs is hierover overeenstemming bereikt. De verhoging komt ruw berekend voor 20 tot 25.000 onderwijskrachten neer op f 40,per maand. Het kost de overheid tien miljoen per jaar. Voor Bangla Desli: 1,5 miljoen DEN BOSCH, 11-3. De stichting mensen in nood Caritas Neerlandica heeft vorige week f 1,5 miljoen over gemaakt naar Caritas Dacca. Dit be drag is bestemd voor een bijdrage in met hulpverleningsprogramma dat de Christian organisation for relief and rehabilitation in samenwerking met de volksrepubliek van Bangla-Desh heeft opgesteld. Dit hulpverleningsprogramma om vat het verstrekken van voeding, dekens, kleding en huisraad, hulp verlening voor de wederopbouw van huizen en voor het herstel van land bouw, visserij, handel en klein in dustrie. BRUINISSE Aantal inwoners Het aantal inwoners van Bruinisse dat op 1 januari 1972 2556 bedroeg, was op 1 maart gestegen tot 2580. Benoeming De heer G. J. Helmendach, opper wachtmeester der rijkspolitie, die twee jaar geleden naar Vlist werd overgeplaatst, is thans benoemd tot opperwachtmeester, plv. wachtcom mandant te Nieuwerkerk aan de IJs- sel. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MIDDELBURG. G.S. van Zeeland hebben zich bereid verklaard leden van de veilingvereniging Zuid-Beve land in Goes financieel de helpende hand toe te steken. Het gaat om die leden van de veiling die als gevolg van een mislukt champignonexperi ment - verlies 1,7 miljoen gulden - in grote financiële moeilijkheden zijn. NIEUW MILLINGEN. Luitenant- generaal J. H. Knoop, plaatsvervan gend chef van de luchtmachtstaf, heeft in het meldings- en gevechts- leidingscentrum van de luchtmacht in Nieuw Millingen als laatste bij drage van ons land aan het „Nadge" luchtverdedigingsstelsel driedimen- sionele radar in gebruik gesteld. DEN HAAG. Koningin Juliana zal op zaterdag 1 april a.s. een bezoek brengen aan Den Briel, ter gelegen heid van de herdenking van het geu- zenfeit van 1 april 1572. AMSTERDAM. Het Amsterdamse waterleidingbedrijf kan overgaan tot fluoridering van het drinkwater en behoeft hiermee niet meer te wach ten tot 1 augustus. Daar komt het arrest op neer, dat de civiele kamer van het gerechtshof in Amsterdam vrijdagochtend heeft gewezen in het hoger beroep in kort geding over deze kwestie. DEN HAAG. Minister Boersma van sociale zaken zal de raad voor de arbeidsmarkt advies vragen over het instellen van de verplichting, dat voorgenomen ontslagen twee tot drie maanden tevoren worden aangemeld bij het arbeidsbureau. Aldus is mee gedeeld in de donderdagmiddag ge houden openbare vergadering van de vaste Kamercommissie voor so ciale zaken. 's-GRAVENZANDE. De gemeente raad van 's-Gravenzande heeft een motie aangenomen waarin er ern stig bezwaar tegen wordt gemaakt dat met de bouw van een elektrici teitscentrale op de Maasvlakte al is begonnen. ROTTERDAM. Uit een woning aan de Straatweg in Rotterdam heb ben inbrekers in de nacht sieraden gestolen ter waarde van f 25.000. De daders zijn voortvluchtig. ROERMOND. Naar aanleiding van het communiqué dat door de bisschop van Roermond, mgr. J. M. Gij sen via het secretariaat van het bisdom is uitgegeven over de benoeming van een vicaris-generaal, heeft het ka thedraal kapittel, „om verwarring te voorkomen" meegedeeld, dat de be slissing van de bisschop tegengesteld is aan de uitgebrachte adviezen. DEN HAAG. Nederland moest zijn vordering van 38 miljoen gulden aan Chili kwijtschelden. Dat vindt de Unctad-strategie-groep die dit in een brief aan het kabinet en het parle ment heeft voorgesteld. DEN HAAG. Een aanvaring op de Noordzee tussen de Britse kustvoor- der Kathie-H en het Belgische vis sersschip Zeebrugge 462 heeft dins dag aan een van de opvarenden van het Belgische schip het leven gekost. De Kathie-H - 635 b.r.t. - is gezon ken. ZIERIKZEE, 10-3. Tijdens een bijeenkomst in het schoolgebouw werd vrijdagmiddag afscheid geno men van mevr. C. Klippcl-Huurling, tot dan onderwijzeres aan de kleu terschool „De Woelwaters". Na haar huwelijk is de scheidende leerkracht nog enige tijd aan de school verbon den geweest. De presidente van de Oudercom- misie, mevr. Kooyman, dankte mevr. Klippel voor het vele werk, dat zij aan de kleuterschool heeft verricht. Zij kreeg van de kinderen van haar NIEUWERKERK, 10-3. In een ge heel gevulde grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk, gaven de Christelijk Gemengde Zangvereni ging „Eén Naam is onze Hope" en het kinderkoor „Van knop tot bloem" hun jaarlijkse uitvoering oJ.v. de di rigent de heer Wessels te Middelhar- nis. Ds. H. v. d. Heuvel, Hervormd pre dikant, opende deze avond met het lezen van Psalm 33 en stond een ogenblik stil bij deze lofpsalm. „Zin gen is iets geweldigs, zingen is twee keer bidden, zingen is de Heere lo ven en prijzen. Laten we zo onze stem gebruiken in het zingen", aldus ds. Van den Heuvel. Vervolgens ging de predikant voor in gebed, waarna gezamenlijk gezongen werd Psalm 33 1. De beide korén kwamen op en zongen samen het Bondslied. „Eén in Geest en streven". Daarna kwam het kinderkoor aan de beurt en zong een viertal mooie stukjes, gevolgd door de „grote zang", die ook een aantal mooie stukken tot klinken bracht. Daarna was er pauze met verloting. Vlot werden de lootjes, ten bate van de kas, aan de man (vrouw) ge bracht. Door milde gaven uit de le denkring en door de middenstanders was het mogelijk om 165 prijzen be schikbaar te stellen. Een en ander bracht nogal wat vrolijkheid met zich mee. Na de pauze kwam eerst het kinderkoor met een leuk reper- toir, waar enkele heel( vlotte stuk jes bij waren. Tenslptte trad de zangvereniging „Eén Naam is onze Hope" nogmaals op, en bracht enkele zeer ontroerende mooie liederen. Het gebrachte van beide koren getuigde van intense studie. De voorzitter, de heer J. van Sluis dankte allen voor hun opkomst en wekte op tot veel 24 Henk ploft in een fauteuil en wist zich het zweet van het gezicht. „Zeg dat wel. Maar goed, dat we niet elke dag verhuizen. Ik ben dat zware werk helemaal ontwend. En moet je hem zien - hij wees naar Jaap, - die rustig aan zijn thee dronk - aan hem merk je niets". Berendien kijkt met bewondering naar de atletische gestalte van dc monteur. Maar geen van beiden we ten ze, dat Jaap zich geradbraakt voelt. Ook hij is dat zware werk im mers niet gewend, maar hij laat niets merken. Hij is blij, dat hij zijn baas en diens zuster op deze wijze heeft kunnen helpen. Want hij heeft grote bewondering voor de zakenman en diep in zijn hart een stille verering voor Berendien. Hij heeft haar trouwens al lang herkend. Reeds na de tweede ont moeting weet hij: met dit meisje ben ik vroeger een paar keer uit geweest. We hebben samen kermis gevierd. We hebben gedanst en ik heb haar na afloop thuis gebracht. De smederij herinner ik me nog. Ze had een sleu tel voor haar fiets. En ik ben beide keren - of waren we alle drie avon den uit - binnen geweest. Er stond een brikje, dat gerepareerd moest worden, daarin hebben we gezeten, met de armen om elkaar heen en we hebben elkaar gezoend. Maar daar praat hij niet over. Wellicht is ze het al vergeten. Ove rigens, ik ben knecht en zij is de zus ter van de baas. Ze heeft vast geen verbeelding, maar er is een blijft het standsverschil. Bovendien mijn ver leden. De rest van de middg wordt nog besteed aan het naar boven slepen van de overige meubelen, het in el (Folo: Zierikzeesche Nieuwsbode). klas en de ouders een babysit en een plant aangeboden. De presidente overhandigde haar namens de ou dercommissie, een flessenwarmer. De heer H. Asma, wethouder van on derwijs, dankte mevr. Klippel voor de tijd, die zij aan school had door gebracht. Tot slot nam haar collega mevr. Baris het woord. Zij overhan digde namens de kinderen van haar klas een bandtekening, die de kin- derén zelf gemaakt hadden. Na afloop konden de kinderen en de ouders „juf" nog de hand drukken medeleven met de „zang". De avond werd besloten door ds. A. S. Rien stra (Gereformeerd predikant), met 'het lezen van een gedeelte uit de Lij densgeschiedenis en mediteerde daarover. Gezamenlijk werd nog ge zongen Gezang 281 1, waarna ds. Rienstra eindigde met dankgebed. WASHINGTON. De Amerikaanse industrie zal in de periode tot en met 1976 ongeveer 31,6 miljard dollar voor de strijd tegen lucht- en water verontreiniging moeten uitgeven, al dus een rapport van bureau voor milieubescherming van het Witte Huis. CALCUTTA. Bij vechtpartijen in verband met de verkiezingen in de Indiase deelstaat West-Bengalen zijn zaterdag minstens drie mensen om het leven gekomen en 20 gewond, ge raakt. PNOM PENH. Maarschalk Lon Nol, premier van de regering van Cambodja, heeft vrijdag het presi dentschap overgenomen van Sjeng Heng, die daarbij verklaarde dat de maarschalk de enige is die in staat is het land te leiden. WASHINGTON. Paul McCloskey, tegenkandidaat van Nixon bij de voorverkiezingen voor de republi keinse conventie, heeft zich uit de verkiezingsstrijd teruggetrokken we gens geldgebrek. kaar zetten van de ledikanten en nog tal van andere karweitjes. Maar om zes uur vindt Henk het welletjes. „Breng de pick up maar weg, Jaap. Hier is het geld. En dit is een een extraatje voor jou. Bedankt voor de hulp". Jaap kijkt naar het briefje, dat Henk in zijn handen heeft geduwd. Het is rood, dus vijf en twintig gul den. Op zijn beurt bedankt hij. Even laer rijdt hij weg naar de stad. Terwijl broer en zus even voor het raam staan en de pick up nakijken, zegt hij: „Het verschil, he? Brink heeft geen hand uitgestoken om te helpen, maar Jaap bood het uit zich zelf aan". Berendien knikt. „Je hebt een goeie keus met hem gemaakt. Henk". „Daarvan ben ik nu wel overtuigd. Trouwens, in de garage verstaat hij zijn vak ook. Zo, Beertje, en nu lust ik wel watMensenkinderen, ik lijk vandaag wel uitgehongerd". Ze lacht. „Dat komt door het onge wone werk, broer. Komt het luie zweet er een beetje uit". ..Ik denk, dat ik eerst maar eenB ga douchen. Ik zou haast vies wor den van mezelf Intussen rijdt Jaap naar dc stad. Hoewel zijn botten hem overal pijn doen. is hij goed gehumeurd. Een ex traatje van vijf en twintig pop is niet te versmaden. Op enkele kilometers afstand van de stad staat een meisje en wuift met haar hand. Naast haar staat haar fiets. Zeker pech, denkt hij en remt af. Als hij zich uit het raampje buigt, vraagt het meisje: „Kunt u me mee nemen naar dc stad, meneer? M'n ketting is er afgelopen en het achter- DINSDAG 14 MAART. NED. I. Het spelletje „Zo moeder, zo zoon" luidt de NCRV-avond op het eerste net in. Voor acht uur kan men vervolgens kijken naar de zesde aflevering van „De jonkvrouw van Avignon". Prinses Kristina krijgt ge noeg van haar werk als au-pair girl. De diplomaat Frangois, die in Parijs terugkeert weet dan niet waar hij zijn geliefde moet zoeken. Na het journaal weer een aflevering uit de serie „Please sir". Onderwijzer Brown tracteert de klas op een bios- coopje, maar dat pakt helemaal ver keerd uit. De NCRV zendt vervol gens een programma uit ter intro- duktie van het morgenavond op Ne derland te vertonen toneelstuk „Woyzeck", dat vertolkt wordt door het Amerikaanse doven-toneel „The National Theatre of Deaf". Om tien uur is het lijd voor aktualiteiten in de rubriek Hier en nu. Na de dag sluiting kan men nog kijken naar het laatste journaal, de voorlichtïngs spot over schooltelevisie en de her haling van de les in de Teleac-cur- sus over archeologie. NED. II. In de vooravond brengt de VARA twee vertrouwde program ma's op de buis. Allereerst „De vol gende patiënt". Upton doet op onge bruikelijke manier anatomie-e.va men. In „Ombudsman" stelt Marcel van Dam vervolgens weer problemen van kijkers aan de orde. De detective Mannix kan men na het journaal van acht uur weer aan het werk zien. Mannix wordt te hulp geroepen door de vrouw van een politie-inspecteur, die achter een moordzaak aanzit. De vrouw verkeert in grote angst nu haar man met de dood wordt be dreigd voor het geval hij zijn onder zoek niet ogenblikkelijk stopt. Kin deren, ouders en onderwijspersoneel praten vervolgens over de school in de zevende aflevering van „Een zoen van de juffrouw". Een klein half uur schateren betekent het program ma Kom maar binnen". Een ander soort amusement brengt „Het oproer kraait" van Jaap van der Merwe. Daarna komen op het scherm de ru briek „Den Haag vandaag" en de herhaling van les 7 in de cursus Be ton van Téleac. DINSDAG 14 MAART. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Zo moeder ,zo zoon; 19.28 De jonk vrouw van Avignon; 20.00 Journaal; 20.21 Please sir; 20.50 Niet vanzelf sprekend; 22.00 Hier en nu; 22.40 Dagsluiting; 22.45 Journaal; 22.50 Schooltelevisie; 22.53 Teleac. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Volgende patiënt; 19.30 De ombudsman; 20.00 Journaal 20.20 Mannix; 21.10 En een zoen van de juffrouw; 21.25 Kom maar bin nen; 21.50 Het oproer kraait; 22.30 Journaal; 22.35 Den Haag vandaag; 22.40 Teleac. VERCELLI/BERN. In Piemont, Italië, zijn vrijdag drie mensen om gekomen onder een lawine. Als ge volg van lawines en sneeuwval wa ren de meeste bergpassen tussen Zwitserland en Italië vrijdag voor verkeer gesloten. LYON. Vier jonge Westduitsers, begeleiders van een equipe in de autorallye Lyon-Charbonnières, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een ongeluk in de buurt van Lyon om het leven gekomen. STOCKHOLM. Tien Zweedse par lementsleden hebben vrijdag een brief overhandigd aan de Neder landse ambassade in Stockholm, waarin bü de Nederlandse regering wordt aangedrongen op maatregelen tegen drug-smokkel uit Nederland naar Zweden. Volgens een liberaal parlementslid, Olie Dahlen, zyn er Zweden aan deze drugs overleden. DOOR GERRIT FRANSSEN wiel zit muurvast". Hij zet de wagen aan de kant en stapt uit, waarna hij de fiets bekijkt. Waarschijnlijk zal hij het wel los krijgen, maar de kans bestaat, dat de ketting er na een poosje weer af loopt. Die zit veel te ruim. Dat zegt hij ook. „Ik lel er nooit op", zegt 't meisje. Hij kijkt haar even aan. Het is een klein dikkertje. Hij weet nu. dat hij haar 's avonds al eens voorbij ge fietst is. Zonder zich verder te be denken, zet hij de fiets in de pick up en opent het portier. Ze stapt in. Even later rijdt hij verder. „Waar woont u?" „In de Agnietenstraat, helemaal achteraan". Hij kent dc Agnietenstraat als ge boren stedeling. „Ik breng u wel thuis", zegt hij op hartelijke toon. „Dat is erg vriendelijk van u, me neer'. „Jaap. Jaap ten Oever", stelt hij zich voor. „Jopic Osdorp. Woont u ook in de stad?" „In de Haviklaan. Niet eens zo ver van uw huis, he?" „Wat een geluk, dat u wilde stop pen. Ik stond er al twintig minuten, maar iedereen reed door'. Hij lachte even. Heel toevallig heb ik vandaag deze auto bij me. Anders ga ik ook altijd op de fiets". „Werkt u ook buiten de stad?" „Ja. In Bergevoort. En u?" „O nee. zo ver niet. In Boshagen. Op het kantoor van de notaris". Hij kent het kantoor, want het ligt aan de oude weg naar Berge voort, net even buiten het dorp. (Wordt vervolgd). MUNCHEN. De bezoekers van de Olympische Spelen kunnen er verzekerd van ryn overal Parijse chic" te ontmoeten. Zesduizend wedstrijdhelpers worden gestoken in een costuumpje van Courrèges, die zich liet inspireren door de Dirndl-japon. ROTTERDAM. In het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam is de 25-jari- ge Joegoslavische gastarbeider N. Drca overleden aan de verwondin gen die bij een bedrijfsongeluk op de Essoraffinaderij in Rotterdam op liep. VAALS. De rijkspolitie te Vaals heeft de 23-jarige L. H„ diens 19- jarige broer J. H., en de 21-jarige L. van W. allen uit Vaals aangehouden, die kort tevoren in de Belgische plaats Moresnet een oude vrouw van haar handtas hadden beroofd. SCHIPHOL. De douane op Schip hol heeft in het vrachtgebouw op de luchthaven een Chinese dekenkist Aangetroffen, waarvan de dubbele bodem en deksel ruim tien kilogram hasjiesj bleken te verbergen, die door dc douane „van slechte kwali teit" werd genoemd. ROTTERDAM. De werkloosheid in het Rijnmondgebied neemt toe. In februari hadden ruim 6.100 mannen geen werk. Dit komt overeen met 3,14 procent van de mannelijke be roepsbevolking. Het landelijke werk loosheidspercentage is 3,8. SCHIJNDEL. Bij de Koninklijke Textielfabrieken M. Jansen de Wit N.V. (Schijndel) - fabrikante van kousen, panties, sokken en kinder kousen - zullen ongeveer tweehon derddertig mensen moeten afvloeien, zo heeft de directie van de onderne ming medegedeeld. WIJCHEN. De 8-jarige Wilhelmien Jansen uit Wijchen (Gld.) is in Al verna (gem. Wijchen) met haar fiets onder een achteropkomende mest- strooicr terechtgekomen en ter plaat se overleden aan de gevolgen daar van. AMSTERDAM. Met een bezoe kersaantal van 41.075 heeft de Hiswa in het Amsterdamse RAI-gebouw zondag een record bereikt. Ondanks dc drukte was men in staat de be- zoekerstroom dank zij de uitbreiding van de tentoonstellingsruimte zeer goed te verwerken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4