BURGEMEESTER FRANCKE HEROPENDE JIEERENKEET' STREEKNIEUWS Op- en aanmerkingen bij behandeling Streekplan Aansprekende uitvoering Kinderkoor „W.-Schouwcn" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 maart 1972 Nr. 21047 Uniek café bij „Flaauwers" Vijfjarig Jantje Blommerde bood burgemeester Francke de sleutel aan. ZIERIKZEE, 9-3. Het bekende en zo uniek aan de Oosterselieldeoever gelegen café „De Heerenkeet" heeft een goede naam in de gemeente Middenschou- wen. Bovendien is het café bijzonder apart gelegen bij Flaauwers, en dat gebied vormt wel het mooiste punt van deze gemeente. Aldus constateerde vrijdagmiddag burgemeester S. Francke van «Midden- schouwen in een toespraak bij gelegenheid van de heropening van café „De Heerenkeet". De bekende kastelein-havenmeester, de heer Simon Hart, stopte onlangs met het serveren van de pilsjes en de borreltjes en de taak van deze gedurende vele lange jaren zo zeer gewaardeerde gastheer en zyn vrouw werd overgenomen door de heer en mevrouw Snepvangers-Tunders. De nieuwe kastelein en zijn echtgenote beslotèn intussen de zaken wat moderner aan te pakken en tot een grondige modernisering en uitbreiding van de zaak over te gaan. De gemoderniseerde „Hèerenkeef* werd dus vrydagmiddag, in een klei- ne kring van genodigden, officieel ||H heropend door burgemeester Fran- cke, die vergezeld was van zijn echt genote. De burgemeester ontsloot de deur j van het café, nadat hem de sleutel was gepresenteerd door de vijfjarige Jantje Blommerde, die in de heer mevrouw Snepvangers zijn peeter en meeter heeft gevonden. Nadat me- j vrouw Francke was verrast met een bloemenhulde constateerde de bur- gemeester dat de familie Snépvan- gers de zaken enthousiast aanpakt HB| en met de verbouwing heeft aange- ^ffi; toond vertrouwen te hebben in de i ^fplpPPI toekomst. jÉ HWy -*Jpl '-"S"- De heer Francke meende dat dit IV vertrouwen zeker terecht zal zijn als men er in slaagt de bekende goede ||||o jM bediening in de zaak voort te zet- ;J||f Wm f«HÉ ten. Het was hem bekend dat het be- zoek aan „De Heerenkeet" de laatste f fflS IB jaren flink is toegenomen; zozeer zelfs dat het voor de familie Hart allemaal wat te veel ging worden. De oorzaak van de toenemende be- langstelling vormt ongetwijfeld het feit dat de mensen over meer vrije tijd beschikken en meer te besteden hebben in de consumptieve sfeer. Daarbij komt dan nog de veel gro tere mobiliteit in vergelijking met vroeger. De heer Simon Hart, ex-kastelein van„De Heerenkeet". Gunstige perspectieven Het staat wel vast dat ook de ver dere uitvoering van het Deltaplan voor „De Heerenkcet" gunstig zal zjjn. Onder de het bezoek bevorde rende factoren kan ook gerekend worden de afsluiting van de Ooster- schelde, waardoor immers belang rijke perspectieven worden geopend voor uitbreiding van de watersport in de directe omgeving. Een en ander overwegende concludeerde burge meester Francke dan ook dat toene mend bezoek richting Flaauwers ze ker zal kunnen verwacht, ook al is dc economische situatie voor som mige sectoren - landbouw - minder rooskleurig. Met medewerking van het archief beheer van het Waterschap was de burgemeester erin geslaagd enige aardige bijzonderheden op te diepen uit de historie van „De Heerenkeet''. Zo deed zich, volgens de archieven, op 5 april 1809 bij Flaauwers - om precies te zijn - zeven roeden ten oosten van de „Heemraadkeet" een zware oeverval voor. Verder is be kend dat het waterschapsbestuur in 1763 vergunning verleende aan ze kere Pieter Braber om bij Flaauwers een .zoeteltent" te exploiteren. (Een „zoeteltent" is bekend als voorloper van het huidige café). Overigens meende de burgemeester dat de oor sprong van „De Heerenkeet" nog ver vóór eerder genoemde Pieter Braber te vinden is. Toevluchtsoord Bekendheid als plaats van beschut ting en redding kreeg de zaak in het rampjaar 1953, toen het een toe vluchtsoord vormde voor vele tien tallen door de watersnood getroffe nen. De heer en mevrouw Hart heb ben zich dat jaar grote verdiensten verworven, aldus de burgemeester. Hij gaf verder uiting aan de waarde ring van het gemeentebestuur voor de bijzonder goede verhouding tus sen „De Heerenkeet" en de gemeente „vroeger en nu": eerst met. Kerk- werve, thans met Middenschouwen. In dc met zeer veel bloemstukken versierde, uitgebreide en van een nieuwe inventaris en fraaie bar voorziene zaak wenste de burge meester tenslotte de familie Snep vangers zeer veel succes met de nieuwe „Heerenkeet", ZIERIKZEE Oudercommissie Nuts-kleuterschool Op dinsdag 21 maart wordt in de speelzaal van het schoolgebouw de ouderavond gehouden van de Nuts- kleuterschool. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken spreekt mej. W. M. Nijkamp inspektrice van de Nutskleuterscholen in Nederland over het onderwerp: Het spelen van de kleuter en de schoolrijpheid". BURGH Kleding-actie uitstekend geslaagd Wij vernemen van het contact- Advérienixe NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE BROUWERSHAVEN Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. adres op Schouwen-Duiveland van het Centraal Bureau Stichting „Men sen in nood", mevr. Bouwman-Boot te Westenschouwen, dat de kleding- actie is afgelopen, In totaal werd 15.000 kg kleding in de diverse dor pen bijeengebracht en deze massa kleren is inmiddels naar 's-Herto- genbosch vertransporteerd. Mevr. Boot dankt namens „Mensen in nood" een ieder die aan deze actie zijn of haar steentje heeft bijbedra gen. Oostburg-DFS afgekeurd Juist toen DFS, omstreeks 11 uur per bus naar Oostburg vertrok kwam bij de voorzitter het telefoontje dat het veld aldaar was afgekeurd. Met een fikse vaart kon de bus acher- haald worden en konden de spelers huiswaarts keren. BURGHHAAMSTEDE Interessante middag Ned. Ver. van Huisvrouwen De Ned. Vereniging van Huisvrou wen organiseert morgen (dinsdag) middag 14 iraart een middag die uniek voor Schouwen-Duiveland kan worden genoemd. Deze middag komt namelijk te staan in het teken van de antieke merklappen. Over dit boeien de onderwerp zal een deskundige in leiding worden gehouden door me vrouw J. A. Blok-von Weiier uit Dordrecht. De inleidster hoopt verder in de zaal een tentoonstelling van antieke merklappen in te richten. De middag is niet alleen voor leden maar voor alle belangstellenden, toeganke lijk. Gehoopt wordt dat de leden die over antieke merklappen beschikken uit bijvoorb. oud familiebezit, deze exemplaren zullen meebrengen. KERKWERVE N.C.V.B.-afdeling De N.C.V.B.-afdeling vergadert op woensdag 15 maart a.s. in het vere nigingsgebouw. Een causerie wordt gehouden door mevr. E. van Donk- Geschiere, logopediste te Zierikzee. Zij zal vertellen over haar werk. NIEUWERKERK Dovendienst in de Geref. kerk Op zondag 19 maart zal er in de Geref. Kerk aan dé Ooststraat te Nieuwerkerk een bijzondere dienst worden gehouden die om 3 uur be gint. Ds. P. L. Schuddebeurs, doven- predikant te Wezep zal in deze dienst voorgaan. De doven in Zeeland wor den uitgenodigd deze dienst bij te wonen. Diefstal opgelost De rijkspolitie van MidÖelharnis heeft dezer dagen de dader van een inbraak in Nieuwerkerk ontmaskerd. Het was B. K. uit Oude Tonge die vorig jaar oktober inbrak bij Elvi Couture en een aantal broekpakken en deux-pièces ontvreemdde. Op grond van zijn toen achtergelaten- sporen is hij ontmaskerd. Van de goederen viel niets meer te achter halen. Naar zijn zeggen heeft hij die aan onbekende verkocht. Inmiddels is de man voorgeleid aan de officier van justitie te Rotterdam, mede in verband met nog meer duistere ak- tiviteiten. Gemeenteraad Duiveland Dc heer en mevrouw Snepvangers-Tunders achter de nieuwe bar in De Heerenkeet". (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). DUIVELAND, 9-3. „Een totaal waardeloos stuk" betitelde de voor zitter van de PvdA-fractie, de heer A. L. Bakker het streekplan Schou wen-Duiveland, dat vorige week in de gemeenteraad ter sprake kwam in de vergadering gehouden werd onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam in het gemeen tehuis te Nieuwerkerk. Deze vergadering die reeds zo spoedig volgt op de vorige vergade ring van 23 februari was hoofdzake lijk uitgeschreven omdat de raad tot 11 maart gelegenheid heeft om be zwaren in te dienen betreffende ge noemd streekplan dat nu ontvangen is, nadat in 1970 het voorontwerp van dit plan was toegezonden. Met klem werd geprotesteerd tegen de in het plan opgenomen Noordelijke verdeelweg. In de toelichting op dit voorontwerp stelt de PPD. van Zee land dat de agrarische funktie voor Schouwen-Duiveland de belangrijk ste zal blijven. Door de aanleg van deze weg zullen echter vele land- bouwkavels gesplitst worden met als gevolg vele moeilijkheden voor tal van landbouwbedrijven. De raad is trouwens allerminst overtuigd van de noodzaak van deze weg. Uit het antwoord van Ged. Staten bleek dat men aan de bezwaren ten op zichte van deze JVoordeljijke ver deelweg voor Duiveland is tegemoet gekomen zodat het college hel niet nodig vindt hier verder op in te gaan. Verder maakte de raad bezwaar dat in het streekplan niet de wenselijk heid van kampcergelcgenheden wordt vermeld rond Sirjansland, hetgeen wel vermeld werd in de struktuurschets van de ontwikkeling van het Grevelingenbckken. Het ant woord van Ged. Staten was dat in het voorontwerp het kerntje Sirjans land niet is aangewezen als voorzie ningskern voor de in de omgeving te ontwikkelen verblijfsvoorzienin- gen voor dc recreatie. De gemeente heeft indertijd zonder regeling in een bestemmingsplan een exploitatievergunning verleend voor een kampccrbcdryf te Sirjansland om hierbij tegemoet te komen aan dc behoefte aan kampeergelegenheid van voornamelijk hegclsportiiefheb- bers. Uitgroei tot een concentratie van verbüjfsrecreatie moet echter, mede omdat het gebied bij Bruinissc hiervoor is aangewezen dat zich hier voor veel meer leent, onaanvaarbaar geacht worden. Bebouwing Ouwerkerk In het vigerende streekplan is het gebied ten zuiden van de Stelweg onder Ouwerkerk opgenomen als be stemd voor recreatie-bebouwing. In het huidige voorontwerp is dit niet meer het geval. De raad achtte het wel van belang dat deze bestemming gehandhaaft blijft. Verder is de raad van mening dat in het streekplan zou zijn moeten aangegeven dat het kampeerterrein aan weerzijden van de Baalpapenweg te Ouwerkerk een eventuele uitbreiding naar het zuiden zou kunnen krijgen waarbij rekening zal dienen te worden gehouden met een beboste strook van 50 60 m. Verder is de raad van mening tc bevorderen dit in de Zuid-oosthoek van de gemeente, tussen de Hoge Zandweg en de Zeedijk, aansluitend aan het buitendijkse gebied van het straks gevormde Zeeuwse meer (na afsluiting van de Oosterschelde), de mogelijkheid geopend wordt voor verblijfsvoorzieningen voor de rec reatie, waarbij dan tevens de moge lijkheid zal moeten worden onder zocht of naast de thans aangegeven jachthaven bij Viane, wellicht eer der en beter een jachthaven zou kunnen worden aangelegd in de „hoek bij van der Weele" onder Oosterland. Ged. Staten zyn echter de menng toegedaan dat het bedoelde gebied in het streekplan deel uitmaakt van een open rustige zóne waarvan dc waardevolle natuurgebiedenn van dc „Mairc" en het buitendijks gebied een belangrijke onderdelen zijn. Een te grote spreiding van ver- blijfsakkomodatie en een verminde ring van een gewenste differentiatie van het landschap zouden het gevolg kunnen zijn. In dc gemeente Duive land worden bij Ouwerkerk ruime en gevarieerde ontwikkelingsmoge lijkheden voor recreatie aangewezen. Verder is het de raad opgevallen dal dc dorpsuitbreidingen van Ou werkerk, Oosterland en Nieuwerkerk niet bij het voorontwerp streekplan behorende kaart zijn aangegeven. Gedacht wordt hierbij aan het bc- stiemmjfig^plan Ou verkerk -Noord, de uitbreiding bij Oosterland. tussen de Oud Heiligewcg en de Rijksweg. Nieuwerkerk I en II en het industrie terrein aan dc Stolpweg-Paardeweg, terwijl in de verre toekomst voor het dorp Nieuwerkerk ook nog een uit breiding naar het Noord-oosten wordt gedacht. Volgend jaar jubileum BURGH. 10-3. Het valt tegen- woordig niet mee om een vereniging overeind te houden en daarom moe ten we elk jaar weer waardering hebben voor het kinderkoor „Weste lijk Schouwen" dat afgelopen vrij dag in hotel „Het wapen van Burgh" weer voor bet voetlicht trad met een zangprogramma en een kinderope rette. Wanneer we zien wat aan deze uitvoering vooraf ging, en met welk een inzet de bestuursleden en de kin deren zich gaven, voor dit elk jaar terugkerend optreden, dan verdient dit koor een nog grotere toeloop op de uitvoeringen en een steeds groter wordend aantal donateurs. Elke za terdag offeren de meisjes en jongens een groot deel van hun vrije middag op om te repeteren in de Beatrix- school te Haamstede voor hun uit voering. De dirigent de heer M. Hogestein bijgestaan door de pianiste mevr. E. Vos-Simons wéten er van iyee te praten, doch elke oefenmiddag zijn ze ter plaatse om de liedjes en ope rette in te studeren. Aanleg aardgas Deze week is er hard gewerkt in Nieuwerkerk aan de aanleg van aardgasleidingen. Midden in het dorp is de laatste dagen veel werk ver zet. De gaten die moesten worden gemaakt waren vaak binnen enkele uren weer dicht. Tot op heden mag men tevreden zijn met het vlugge werk. Ook buiten de kom van de ge meente zijn nu de hoofdleidingen, zware buizen, aangevoerd. Richting Platte Capelledijk zijn een groot aan tal zwarte leidingen gereedgelegd. Bedrijfsongeval Donderdagochtend vond te Nieu werkerk een bedrijfsongeval plaats bij vrachtbedrijf H. Talen Zn. De heer A. Talen bleef, toen hij van een wagen sprong, met zijn trouwring achter een kist haken met fataal ge volg. De rechterringvinger werd dus danig beschadigd, dat de in het zie kenhuis geraadpleegde arts, het no dig Oordeelde het overblijvende deel weg te nemen. Na deze operatie kon het slachtoffer weer naar huis te rugkeren. Kledingaktie De kledinginzameling voor de rampgebieden die ook in Nieuwer kerk werd gehouden, is een ovei'wel- digend succes geworden. Buitenge woon veel pakken, zakken, dozen en koffers kleren werden dinsdag aan gevoerd. Een geweldig grote hoeveel heid mannen-, vrouwen- en kinder kleren-is binnengekomen. Een woord van dank is zeker op z'n plaats. Aktie Chr. Nat. School In Nieuwerkerk werd door de leerlingen van de zesde klas van de Christelijke Nationale School „School met de Bijbel" te Nieuwerkerk een aktie gehouden t.b.v. het Barthi- meusinstituut te Zeist. De opbrengst was f 385,-. OOSTERLAND Landbou w-forumavond Ter afsluiting van de cursus voor landbouwjongeren zal er door de Landbouwvereniging „Door Een dracht Sterk" te Oosterland en „Landbouwbelang" tc Bruinissc een forumavond worden belegd, die op woensdag 15 maart a.s. zal gehouden worden in de pleisterplaats „Even Buiten", alhier. Op^ deze slotavond waar vrouwen cn verloofden en eventueel ook ouders van de cursis ten toegang hebben zal het geleerde op dc cursussen nog eens ter sprake komen met gelegenheid tol vragen stellen. BRUINISSE Beheerster „Ons Durpsuus" Tot beheerster van het „Durpsuus" te Bruinisse. dat op 23 maart feeste lijk zal worden geopend, is benoemd mevrouw L. Koster-Potters. De mosselaanvoer De mosselaanvoer komt nu toch langzamerhand op het voor dc maand maart geëigende zachte pitje. Deze week meerden te Yerseke 25 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De zaal was vrijdagavond zo goed als vol, toen de vice-presidente mevr. J. v. d. Weel-Schoonaard een wel komstwoord sprak, waarbij ze de voorzitter verontschuldigde. Mevr. v. d. Weel richtte zich speciaal tot bur gemeester en mevrouw Everwijn en de vertegenwoordigers van zuster verenigingen. Namens de kascom- missie kon mevr. Hart-v. d. Berge mededelen dat het financieel beheer van de penriingmeesteresse, mevr. Hogestein-Schoonaard in orde was bevonden. Zij verheugde zich op de volle zaal tijdens deze (24ste) uitvoering doch hoopte toch dat ter voorbereiding van het zilveren jubileum volgend jaar, er zich nog wat jongelui als lid gaan aanmelden. Het koor nam in ledental af doordat enkele groteren uittraden en kleineren wegbleven. Vanaf 7 jaar kan ieder kind dat wat voor zingen voelt, hier terecht. Het speet haar verder dat ook het aantal donateurs afnam en dat kan het koor helemaal niet hebben, want de aan koop van kleertjes e.d. kost handen vol geld, en dan naaien de dames bestuursleden alle benodigdheden nog zelf, hetgeen veel uitgaven voor komt. Met een 6-tal nummers openden de in keurig zwart-wit gestoken meisjes en jongens het programma dat goed uit de verf kwam. Alleen „De schoonste feestdag" van Catb. van Rennes was wat te hoog gegre pen, ondanks uitstekende solozang van Heieen Hanse en Annelies Bom. Na de zang volgde een grote verlo ting met vele fraaie prijzen. „Het Droomprinsesj'e" „Het Droomprinsesje" was de titel van de kinderoperette in drie bedrij ven. Een moeilijke operette dit keer, doch de toneelvoering was uitste kend. De prins zoekt een prinses, om gehuwd het koningschap van zijn vader over te nemen en daartoe ko men een zestal prinsessen hun op wachting maken met daarbij dé on ontbeerlijke elfjes. Prachtig in de kleren gestoken, een uitstekend aan gepast decor tesamen met een juiste belichting maakten samen een prachtig kijkspel van „Het Droom prinsesje". De koning werd door Jo- pie den Engelsman vertolkt, prins Resus door Heieen Hanse, prinses Theresia door Netty Bodbijl, prinses Valentine door Wilma Kort, prinses Magdalena door Roelie Hessels, prinses Carmensita door Elly Janse, prinses Godelinde door Wilma Jon ker en prinses Pamelia door Mine- ke Schoonaard. De heks Ophelia was Elly Janse, My ra de elfenkoning An nelies Bom, Callio de raadsheer Ri- nie Bom en de lakei was Jacob den Engelsman. Ongeveer kwart voor elf was de operette ten einde en sprak mevr. v. d. Weel-Schoonaard een dankwoord tot de kinderen cn tot dc heer Hoge stein en mevr. Vos-Simons. Beiden ontvingen een aandenken. Waarderende woorden sprak ook burgemeester Everwijn. Hij felici teerde Prins Resus met zijn op han den zijn dc verloving met Prinses Carmensita en hoopte dat het koor weer de nodige toeloop van nieuwe leden zal beleven, opdat met ver bouwen het 25-jarig bestaan gevierd kan worden. schepen met 13.626 tonnen mosselen waarvan er 21 aan de handel werden verkocht met 10.915 tonnen. De meeste kwekers zijn thans op de Waddenzee met het afbakenen van hun percelen, of met het verzaaien van hun consumpticmosselcn voor het komende seizoen. Vergadering N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwenbond afde ling Bruinisse zal op donderdag 16 maart haar maandelijkse vergadering houden in het Ncd. Hcrv. Vereni gingsgebouw. Na dc pauze zal me vrouw J. J. van Wijk-Kicboom de clameren. Op deze avond 7^al men zich voor het laatst op kunnen geven voor het voorjaarsreisje. Kustvaarder In de haven In de haven van Bruinisse kwam weer een kustvaarder, ditmaal een Pools schip uit Seecin, dat men vroe ger kende als Stettin. De Pillica. kwam niet om aardappelen maar om 480 ton winterwortelen (wijnpeen), een produkt dat blijkens de auto's die ze aanvoerden veel in Flakkec, maar ook veel in Noord-Holland (streek rond Enkhuizen) wordt ge teeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3