„KONTAKr-AVOND „POWEZI VOOR LIEVE WICHTJES" AGENDA Kraamzorgvergoeding wordt verhoogd Rijk Kleuterleidsters voelen zich opgelicht Momfert de Mol graaft verder C.O.P.A. blijft bij 12 prijsverhoging Leerlingen R.S.G. „Prof. Zeeman" vierden feest in „De Ark" te Renesse RENESSE, 9-3. Vrijdag was de grote zaal van „De Ark" te Renesse bijzonder druk bezet met vele tien tallen jongeren uit vele plaatsen op Scliouwen-Duive- land: allen leerlingen van de Zierikzeese Rijksseliolen Gemeenschap „Professor Zeeman". Tussen de jeugdi ge menigte verspreid bevonden zich ook de docenten en hun dames, bestuursleden van de Oudercommissie en ouders. Aanleiding voor deze grote samenscholing: de jaarlijkse feestavond van de schoolvereniging „Kontakt". Een avond met een gevarieerd programma, in hoofdzaak onder twee noe mers: „Powczi" én „dramatische expressie"; een avond vooral ook waarover vele kanttekeningen mogelyk zyn, maar waarbij men dan minstens tussen twee richtingen moet kiezen. Immers, is de „Grote avond" er voor de leer lingen of toch ook voor de ouders die de moeite nemen enige uren lang de door jeugdigen bemande „Ark" in te gaan? Dan werpt 2ich voor de ouders de vraag op waarom er een half uur te laat moest worden begonnen (mop perende ouderen, zich amuserende jongeren). Maar ook: alle ouders van „goede wil" zullen, zich bezinnend over het „Ark"-gebeuren, het er over eens kunnen z(jn dat er na dat Zie rikzeese plus Renessese-kwartiertje, heel wat te zien was dat, zoals dat heet, getuigde van een uitstekende programmavoorbereiding. en en armen m Europa BRUSSEL, 11-3. Ryke en ar me gebieden in het Europa van de zes zijn tijdens de geschie denis van deze gemeenschap rijk en arm gebleven. Dat blijkt duidelijk uit een rapport dat door de Europese commis sie in Brussel is uitgebracht. De regio Hamburg die bij het ontstaan van de E.E.G. het rijkste gewest was, is dat nog steeds en Calabrië dat het armste was, is dat ook nog steeds. De ongelijkheid is dus gebleven. In 1960 was het bru to produkt per hoofd in Ham burg 2400 dollar en in Cala brië 303 dollar. In 1969 waren die cijfers resp. 4700 dollar en 756 dollar. Italië, zo blijkt dui delijk uit het rapport, is er in de gehele gemeenschap het minst welvarend aan toe. Van de 19 gewesten in dat land is er niet een wat het gemiddeld bruto produkt per hoofd van de E.E.G. haalt. West-Duits- land is er beter aan toe. In 26 van de 37 regio's daar ligt het gemiddelde bruto produkt per hoofd boven dat van de ge meenschap. Uit het rapport blijkt ook dat Nederland, Bel gië en Noord-Frankrijk de dichtstbevolkte gebieden van de E.E.G. zijn20 pet. van de totale bevolking van de Euro- marktlanden woont daar op 6Vz pet. van de totale opper vlakte van de E.E.G. Ongetwijfeld is er achter de scher men heel wat werk verzet om een Powezi-reeks onder het motto „Zie hier lieve wichtjes, een bundel ge dichtjes", op een toneel van veiling- kisten aanschouwelijk te maken zo als dat door de Zeeman-jeugd, on der leiding van de heer Van der Weghe, werd gepresenteerd. En daarom was het jammer dat een (te groot) gedeelte van dit „Poëzie album", als gevolg van onnodige herrie in de zaal, verloren ging. Deze met dia's, licht- en geluidseffecten geïllustreerde gedichtenbundel werd echter door een groot aantal leerlin gen met een bijzondere spontane in zet en groot enthousiasme in beeld gebracht. Enkele prima's De „lieve wichtjes" brachten meer dan voldoende goede voordrachten om van een geslaagd geheel te kun nen spreken. Als voorbeelden kun nen genoemd worden „De wereld is een schouwtoneel" en - als dit ten minste de titel is - „De fabx*iek is machtig". Er waren trouwens nog volop andere „prima's" boven de no tering van 't gemiddelde. De pauze was voor de ouderen be paald minder aantrekkelijk, want tij dens dit halfuurtje doorgebracht in de consumptieve sfeer bleek het vrij wel onmogelijk om op een redelijk te noemen manier een flesje prik (met rietje) of bier (zonder glas) te be machtigen. De zaal werd ook na dè pauze in ruime mate besproeid met klank en kleur. Dat gebeurde met de uitbeel ding van een bewegingsspel, onder regie van Gerard Bayens en Ad van Noort, met medewerking van de werkgroep Zierikzee dramatische expressie. In dit boeiende spel vol beweging botsten twee werelden: de „leefbaarheid", gesymboliseerd in „spelende jeugd", en de machine mens", de mens in de tredmolen. Dit thema speelde zich af met als bege leidend ritme slagwerk door Stef Dokman. Zou men uit deze veelheid van „grote-avond-aksie" een voorzichtige conclusie moeten trekken dan lijkt het redelijk te accepteren dat de avond goede contouren te zien gaf van de brug die nog in de maak is - en ongetwijfeld een stevige zal wor den - om de natuurlijk nog bij veel ouderen levende herinnering aan de grote-avond-van-vroeger te verbin den met de aktualiteit van vandaag. En per slot is „Kontakt" er vandaag zodat we maar kunnen hopen dat de verbinding modern zal zijn en „aan sluiting" zal geven. Wat betreft de late uurtjes die nog volgden: de groep „Poco and his for mation" zorgde voor een geslaagde afsluiting voor de jeugd in de grote zaal. De ouderen konden in de bar met wat rustiger muziek en een drankje wat bekomen van de emo ties en in eigen stijl ook nog een dansje maken. Tot de gasten van „Kontakt" behoorden deze avond o.a. rector drs. P. Vis, wethouder van on derwijs H. Asma en het hoofd van de MAVO, de heer W. Donker. DEN HAAG, 11-3. Met terugwer kende kracht tot 1 januari van dit jaar worden de vergoedingen aan ziekenfondsverzekerden voor de ver schillende vormen van kraamzorg verhoogd. Dit heeft het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne bekend gemaakt. Twee Brazilianen kort na roofoverval aangehouden ROTTERDAM, 10-3. De Rotterdamse politie heeft vrijdagmiddag kort na de roofoverval op het bijkantoor van de Amro-bank twee Brazilianen aangehouden. Ze stonden te liften op het Klein Polderplein in Rotterdam. Volgens een politiewoordvoerder stemmen hun signalementen vrij nauwkeurig overeen met die van de twee overvallers. Van het geroofde geld - 15 mille - is echter geen spoor bij hen gevonden. De Brazilianen hadden geen verblijfsvergunningen. BRUSSEL. De E.E.G.-gedelegeerde voor financiën Raymond Barre (l.) in gesprek met minister Nelissen van financiën op de in Brussel gehouden vergadering van ministers van fi nanciën van de E.E.G.-landen. AMERSFOORT, 11-3. De kleuter leidsters voelen zich opgelicht door staatssecretaris Schelfhout van on derwijs. Als deze vindt, dat het kleuter- en basisonderwijs in één wet moet wor den geregeld, moet er geen „integra tie met apartheid" worden ingevoerd door te stellen, dat „de nieuwe wet alleen met hetzelfde geld van nu is te realiseren als er twee salarisni veaus zullen blijven". Hij gaat er ook mee akkoord, dat de integratie van kleuter- en basisonderwijs integratie veronderstelt van de pedagogische akademies en de opleidingen voor kleuterleidster. Vrouw gedood in Belfast BELFAST, 13-3. Het bestand van drie dagen, waaraan de Ira zich ge houden heeft, is zondagavond geëin digd met het doodschieten van een 24-jarige vrouw in Belfast bij het beschieten van een Britse patrouille. Zondagavond om elf uur reed de patrouille door de overwegend R.K. Lower Falls Road en werd met een regen van kogels bestookt. De jonge vrouw werd dodelijk getroffen toen zij zich in de portiek van een winkel in veiligheid wilde brengen. Brand In residentie van Indiase ambassadeur WASSENAAR, 12-3. In Wassenaar heeft zondagmiddag brand gewoed in de residentie van de Indiase ambas sadeur aan de Backershaegenlaan. De brandweer wist het vuur te be perken tot de tweede verdieping, waar het, waarschijnlijk door kort sluiting was ontstaan. Enkele personeelskamers op deze verdieping brandden uit, andere lie pen rookschade op. De Wassenaarse brandweer schat de schade op 50.000 gulden. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De wijzigingen zien er als volgt uil: interne kraamzorg: van f 49,30 lol 1' 66,- per dag, wijkkraamzorg: van f 19,06 tot 1' 26,- per dag, bij op neming in een kraaminrichting (zon der medische indieajie): f 65,80 tot f 88,- per dag, bij kraam verzorging anders dan door een kraamcentrum: van f 170,- tot f 232,- en per dag: van f 17,- tot f 23,20. De strand-reddingsbrigade Westerschouwen aktief Dit heeft mejuffrouw M. A. Weyer, voorzitster van de sectie kleuteron derwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (A.B.O.P.), de deelneemsters aan het congres van de sectie op het Evert Kupers- oord in Amersfoort voorgehouden. „Geen geheime afspraken bij formatie" DEN HAAG, 11-3. Minister-presi dent Biesheuvel heeft ontkend, als zouden er bij de kabinetsformatie 1971 zijn geheime afspraken ge maakt. Wel zijn er - zo deelde hij mee - „werkafspraken" tussen de vijf frac tievoorzitters gemaakt. „Het is aan hen hoe daarmee te handelen", al dus de premier. Rotterdamse politie lost reeks winkeldiefstallen op ROTTERDAM, 12-3. De Rotter- damse politie heeft in het weekeinde een Joegoslavisch paar aangehouden, dat voor ruim tienduizend gulden aan goederen buitmaakte bij een reeks winkeldiefstallen. De politie deed zijn vangst net op tijd. De vrouwelijke helft van het paar, de 44-jarige E. K. zou zondag met het gestolen goed afreizen naar haar vaderland. Ze was al in het be zit van een spoorkaartje. De vrouw en haar 24-jarige schoonzoon A. B. werden zaterdag in de Bijenkorf in Rotterdam op aan wijzing van het personeel gearres teerd. Ze hadden in het warenhuis goederen ter waarde van 700 gulden gestolen. Bij een onderzoek bij hen thuis vond de politie dé rest van de buit. De partij die voornamelijk be stond uit kleding, was ingepakt in drie leren koffers, die gereed ston den voor het vertrek. Viertal leden gediplomeerd De Strand-Reddingsbrigade Wes terschouwen zit niet stil en gaat rus tig door om in het a.s. seizoen weer haar menslievend werk te kunnen beginnen. Elke week op de zaterdag morgen, trekken een aantal meisjes en jongens naar Nieuwerkerk om daar in het zwembad „De Dolfijn'' te oefenen. Vurige week werd door een viertal in een echt diep zwembad in Vlissingen examen gedaan. Het di ploma: Reddend A. zwemmen, werd behaald door mevr. v. d. Haven-Ei kelenboom die als grote stuwkracht elke week weer alles doet om de bri gade op te bouwen. Hetzelfde diploma verwierven Henk de Boer en Ad Bakker beiden uit Haamstede. Een aparte vermel ding verdient Patty de Bruine die met haar 13 jaartjes „oud" het bre vet reddend zwemmen behaalde. De opdracht is iets lichter, doch door haar is nu alles gehaald wat er te halen is. Een enorme prestatie voor dit jeugdige brigade-meisje! Echtpaar verongelukt BREDA, 11-3. In Breda is in de nacht van vrijdag op zaterdag een echtpaar uit die plaats verongelukt. Beiden staken te voet de weg over en werden tijdens een sneeuwjacht door een personenauto geschept. De 54-jarige mevrouw H. Stallen-van Weert, werd circa 40 meter wegge slingerd en was op slag dood. Haar 56-jarige echtgenoot M. Stallen werd ongeveer honderd meter met de auto meegesleurd. Hij overleed na aan komst in het ziekenhuis. Defecte geiserafvoer veroorzaakt dood meisje AMSTERDAM, 12-3. De 16-jarige Manon Vié is zaterdagmidag leven- loos aangetroffen in de badkamer van haar. ouderlijke woning in de f Evert Cornelisstraat in Amsterdam zuid. Haar dood bleek te zijn veroor- zaakt door een defect in de afvoer van de geiser. Het meisje lag met het hoofd onder water in de bad kuip. Aangenomen wordt, dat zij door koolmonoxyde bewusteloos is geraakt en daarna verdronken. DEN HAAG, 11-3. - In een open brief aan alle kabel- en buizenleg gers heeft de burgemeester van Rid derkerk, mr. dr. C. J. Verplanke, ge steld dat voor het leggen van kabels, pijpleidingen en ander ondergronds communicatiemateriaal in zijn ge meente een bouwvergunning nodig is. De kabel- en buizenleggers zijn in toenemende mate bezig ons land te ondertunnelen. Zij laten hun produk- ten weliswaar onder d egrond achter, omdat bouw en het planten van bo men daar meestal niet meer is toe gestaan. Zij moeten zich daarom ook onderwerpen aan de beperkingen die de gemeentebesturen in hun bestem mingsplannen aan de grondgebrui kers opleggen, aldus de heer Ver planke. De Ridderkerkse burgemeester heeft de indruk dat de kabel- en buizenleggers „zich met hun onder grondse activiteiten ver boven de deze laag-bij-de-grondse ordeningen verheven achten. Zij verzekeren zich van de toestemming van de eigenaar en gaan dan hun gang. „Bestem mingsplannen en bouwverordeningen mogen de gebroeders Bever hinde ren, Momfert de Mol graaft onver stoorbaar verder", aldus mr. Ver planke. Gruwelijke dood BANGKOK, 13-3. Acht mannen zijn zaterdag omgekomen in een ma chine waarin stenen worden ver gruisd in een cementfabriek in de provincie Pestjaboeri in Thailand. Vermoedelijk heeft een van hun mede-arbeiders de machine aangezet niet wetend dat de mannen er in zaten. Regelmatig trainen twee jeugdigen uit Zierikzee mee. Rien Sluijs be haalde in Vlissingen het brevet red dend zwemmen en Lianne Sluijs het z.g. 2e brevet. Voor al deze leden wacht nu alleen nog het diploma strand-reddend A zwemmen dat aan het strand afgenomen moet worden, dus moet er gewacht worden op een wat mildere temperatuur van het zeewater. Mevr. v. d. Haven deelde ons me de dat meisjes en jongens van 12 jaar zich op kunnen geven voor de brigade en dan direct mede in trai ning kunnen. Vanaf half april wor den de trainingen in het nieuwe zwembad in Zierikzee gehouden. Twee gewonden hij explosie op woonboot AMSTERDAM, 12-3. Bij een ex- plosie op een woonboot in de Rieker- haven in Amsterdam-West hebben zondagmiddag de 24-jarige bewoner M. Brekelmans en zijn 34-jarige buurman J. Strijbis ernstige brand wonden opgelopen. De ontploffing ontstond terwijl de mannen bezig waren met het starteiï van de scheepsmotor. Zij maakten hierbij gebruik van zuurstof die zij via een slang aanvoerden uit een hogedruk- cilinder op de wal. Beide slachtoffers zijn in een ziekenhuis opgenomen. De woonboot werd slechts licht be schadigd. Ontslagen in Wildervank WILDERVANK, 11-5. M. Duintjer en zonen N.V. in Wildervank (me taalindustrie) ziet zich genoodzaakt voor 46 van haar 500 werknemers ontslag aan te vragen. Het besluit is genomen naar aanleiding van con juncturele invloeden en economische ontwikkelingen. Met de onderne mingsraad en de vakverenigingen heeft tijdig overleg plaatsgevonden. De medewerkers, die moeten worden ontslagen zijn over de consequenties en het sociaal plan 1972 ingelicht, aldus Duintjer. Hulpactie voor Cliili DEN HAAG, 11-3. In de komende maanden zullen Unctad-actiegroepen en tientallen plaatselijke groepen een hulpactie voor Chili voeren. Doel van deze actie is, naast het geven van in formatie over Chili en het experi ment dat de regering-Allende uit voert, het inzamelen van financiële steun voor de Chileense regering en de Unidad Popular. De Unidad Po pular is de politieke organisatie waarop de regering steunt. Zeer oude delen gevonden van Nieuwe Testament ROME, 11-3. De Spaanse priester hoogleraar Jose Ocallaghan heeft in „Biblica", het blad van het pauselij ke bijbelinstituut in Rome, verklaard dat hü bü de zogenaamde Dode-zee rollen stukjes papyrus met passages uit het evangelie van Marcus heeft aangetroffen die uit het jaar 50 of daaromtrent dateren. Mocht zijn ontdekking op waarheid berusten, zo zei men op het bijbel instituut, dan zou men kunnen spre ken van de grootste doorbraak van deze eeuw op het gebied van het bijbelonderzoek. De oudste tekst die men tot dusver van het Nieuwe Testament kende, dateert uit het jaar 135. Het is een stuk van het Johannes-evangelie dat in Egypte werd gevonden. De Dode-zeerollen zijn in 1947 in Qoemram (Jordanië) gevonden. Voor tien mille aan koffie ontvreemd NEER, 12-2. Zondag werd ont dekt. dat onbekenden hebben inge broken in de magazijnen van 'het groothandels en levensmiddelenbe- drijf van de gebroeders Terstappen, gevestigd op het industrieterrein van Neer. Er werd een deur van een der magazijn geforceerd en daaruit een partij dozen met pakjes koffie fnee- genomen. De waarde van de buit wordt op ruim tienduizend gulden geraamd. Maandag 13 maart Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, modeshow af deling Plattelandsvrouwen. Haamstede Hotel Bom, 8 uur, vergadering Oranjevereniging. Dinsdag 14 maart Zierikzee Stadhuis, 8.00 uur, vergadering ge meenteraad. Mondragon, 8 uur, afd. Philatelica. Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk, 14.30 uur, Ned. Ver. wan Huisvrouwen. Woensdag 15 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur N.C.V.B.-afdeling. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, N.C.V.B.-vergadering. Oosterland „Even Buiten", 7.30 uur, afsluitings cursus landbouwjongeren. Herv. Ver.-gebouw, 7.30 uur, leden vergadering Chi\ Kleuterschool. Donderdag 16 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, ge combineerde verenigingsavond Herv. vrouwengroepen. Vrijdag 17 maart Zierikzee Concertzaal, 8 uur, Wim Kan alleen, met Corrie aan zijn zijde en Ru van Veen aan z'n vleugel. (ZVU). Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering kinderkoor „Westelijk Schouwen". Hotel Bakker, feestavond Alg. Bond voor de Bouwnijverheid. Maandag 20 maart Zierikzee Mondragon, foyer, 2 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwen Bond Dinsdag 21 maart Zierikzee Nutskleuterschool (speelzaal), 8 uur, Oudei'avond. Nieuwerkerk 7.45 uur Ouderavond Kleuterschool; 6.45 bezichtiging. Vrijdag 24 maart Zierikzee Concertzaal, (foyer), 8 uur, Utrechts Blaaskwintet, (ZVU). De landbouwprijzen BRUSSEL, 11-3. De Copa, de over koepelende organisatie van de Euro pese boeren, heeft tijdens een pers conferentie in Brussel vastgehouden aan haar standpunt, dat de Europe se landbouwprijzen in één keer met gemiddeld 12 procent verhoogd moe ten worden. Deze weck houden de landbouw ministers van dc zes een marathon zitting in Brussel om tot nieuwe prijsvaststellingen te komen. Zoals bekend heeft de Europese Commissie prijsverhogingen van gemiddeld acht procent voorgesteld, in enkele ge vallen verdeeld over twee jaar. De voorzitter van de COPA, onze land genoot Knottnerus, meent echter dat zelfs bij een prijsverhoging van 12 procent de boeren niet veel meer zullen gaan verdienen, omdat in veel gevallen de werkelijke marktprijzen al een eind boven de richtprijzen lig gen. Ook gelooft de heer Knottnerus dat dc consumenten van dc gevraag de prijsverhogingen weinig zullen merken. Hoe het ook zij, dc boeren In Duitsland en in de Benelux mo gen niet dc dupe worden van het feit dat de munten in die landen gereva lueerd zijn, aldus de COPA-voorzit- tcr. Brouwershaven Café rest. Jac. Cats, 20 uur, alg. le denvergadering Watersportvereni ging „Brouwershaven". Auto raakte te water HAARLEMMERMEER, 11-3. Za terdagmorgen is in Haarlemermeer tijdens een windvlaag en mede als gevolg van het door sneeuwval glad de wegdek een auto in de Ringvaart terecht gekomen. De zuster van de bestuurder, de 60-jarige onderwij zeres J. C. van der Burg uit Heiloo is verdronken. De bestuurder en zijn echtgenote konden zich in veiligheid brengen. Sigarettenpeukje oorzaak van brand ZUIDHORN, 11-3. Een lelie brand heeft vrijdagavond laat een woning in Zuidhorn (Groningen), bewoond door de familie J. W. Plomp, in de as gelegd. Ook de gehele inboedel ging verloren. De schade is zeer aanzien lijk. De brand is vermoedelijk on- staan in de hobbykamer, door het achterlaten van een brandend siga- rettepeukje. Twee bankovervallen HELMOND, 10-3. Twee ongewa pende mannen hebben ongeveer f 20.000 buitgemaakt bü een overval op het bükantoor van dc Helmondse PTT aan 'dc Hoofdstraat in Mierlo- hout. ROTTERDAM. Twee mannen heb ben een gewapende roofoverval ge pleegd op een bükantoor van dc Amrobank In de eerste Middelland- straat in Rotterdam. Het tweetal verdween in een buiten gereedstaan de auto, met ongeveer f 15.000,-. Eiland Europa wordt nationaal park MORGES, 9-3. Het Wereldna- tuurfonds heeft donderdag be kend gemaakt dat het eiland Europa, in de Straat van Mo zambique, tot nationaal park is verklaard door de Franse regering. Frankrijk, dat dit eiland bestuurt, heeft daartoe besloten ter bescherming van een bedreigde schildpadden- soort, die op het eiland leeft. De ruim 4.000 groene schild padden. op Europa leggen maandelijks meer dan een mil joen eieren. De bescherming van de schildpadden is ook in het belang van de kustbewo ners van het naburige Mada gascar, voor wie de schildpad den een belangrijke voedsel bron zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2