k1 m I hemo special t "1 l l College b. w. gaat verder in op algemene beschouwingen Grondige uitbreiding en modernisering van zaak in Smalstad Ook openbar basisschool trekt in nieuwe school te Oosterland STREEKNIEUWS Leerzame ouderavond openbare kleuterschool te Kerkwerve ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrlfdag 10 maart 1972 Nr. 21046 Gemeenteraad Duiveland Centra Markt: 150 m2 winkelruimte DUIVELAND, 7-3 Bü de beant woording van de gestelde vragen en gemaakte opmerkingen, in het kader van de algemene beschouwingen, door het college van b. en w. op de jongste raadsvergadering van de ge meente Duiveland. zyn nog ver schillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Wat de torenklok te Sirjansland aangaat, binnenkort zullen een aan taal klokken ge-automatiseerd wor den en dan zal ook de Sirjanslandse klok een goede beurt krijgen. De op spuiting van het strandje in Ouwer- kerk 2al door een deskundige wor den bekeken. De perikelen betref fende het verenigingsgebouw te Oos- terland passeren verder de revue. Ten slotte was wethouder Kuijper bijzonder slecht te spreken over de mentaliteit van de burgerij van de gemeente voor wat betreft het weg werpen van allerlei rommel en af val in sloten en beplantingen. Hij heeft daar treffende staaltjes van gezien, die kant nog wal raken. Ge suggereerd werd om eventueel de grofvuilophaaldienst in plaats van één maal, twee maal de periode dat hij nu rijdt te laten verschijnen. Wethouder van Onderwijs en Sport zaken, Overbeeke (ARP) wees erop dat hij vermoedelijk de schijn heeft gewekt dat hij blij was dat de open bare bassisschool in Sirjansland bin nen enige tijd zal moeten verdwij nen. Dit is allerminst waar, doch naar het onderzoek uitwees is dit wel waarschijnlijk. De kleuterschool te Ouwerkerk heeft meer kans te blijven omdat het geboortecijfer hier gunstiger ligt dan te Sirjans land. Vervolgens kwam aan de orde het ontwerp Streekplan Schouwen- Duiveland waarvan het voorontwerp in 1970 door Ged. Staten van Zee land was aangeboden. Nu is dan het ontwerp-streekplan ontvangen en tot 11 maart a.s. is er gelegenheid tot indiening van bezwaren hiertegen. Verder kwam ter tafel een wijzi ging gemeenschappelijke regeling Zweedse Rode Kruisziekenhuis in verband met wijzigingen in het di rectoraat. De aanwijzing van een vertegen woordiger zwembad-sporthal kwam ter tafel, in het algemeen bestuur van de Stichting Sportcentrum: „Schouwen-Duiveland". Voorgesteld werd hiervoor aan te wijzen de wet houder van sportzaken de heer S. Overbeeke. De heer Bakker zag hier voor echter liever de ambtenaar voor sportzaken aangewezen. Omdat men dit echter meer in het bestuurlijke vlak wil houden zal de wethouder dit op zich nemen. Advertentie Aan de heer P. Flikweert te Nieu- werkerk wordt verkocht een perceel bouwgrond gelegen in het bestem mingsplan Nieuwerkerk II, groot 575 m2 voor de prijs van f 37,34 per m~. of in totaal f 21.470,50. De koper moet hierop binnen een tijdsbestek van twee jaar een woning hebben ge bouwd. De heer K. van der Werf in formeerde of de huidige huurder van deze tuin ook recht op vergoeding heeft van de gemeente omdat hij de ze tuin reeds heeft gespit en hij zijn zaai- en pootgoed al heeft gekocht. Wethouder Kuijper zei dat dit gere geld wordt. Openbaar onderwas De raad stelt jaarlijks het bedrag per leerling voor het openbaar on derwijs vast, zulks ter bestrijding van de in artikel 55 bis der Lager Onderwijswet 1920 nader omschre ven kosten. Blijkens de inmiddels vastgestelde begroting voor 1972 worden voor dit jaar de volgende be dragen ter bestrijding van die kos ten geraamd: in totaal f 28.352,47, met de kosten van instandhouding van de schoolgebouwen f 4.900,-, wordt dit totaal f 33.252,47. Het aan tal leerlingen in de gemeente be draagt 216. Derhalve bedraagt het bedrag per leerling: a. met inbegrip van de instandhoudingskosten dei- schoolgebouwen: f 33.252,47 216 is f 153,95 per leerling; b. zonder in standhoudingskosten van de school gebouwen: f 28.352,47 216 is f 131,27. per leerling. De schoolraad heeft zich met genoemde bedragen akkoord verklaard. Dienovereenkomstig werd besloten. De voorzitter deelde nog mee dat de aannemer van de gasleidingen op zich wil nemen de gemaakte sleuven in de straten direkt aan te straten tegen z.i. nogal hoog bedrag nl. f 40.000,-. Wordt dit niet toegestaan dan moet hij de straatstenen er maar lukraak inpassen en moet het later door een straatmaker definitief aan- gestraat worden. Bij nadere informatie bleek echter dat dit laatste ongeveer evenveel gaat kosten zodat men besloot de eerste aannemer van de gasleidingen de sleuven dicht te laten bestraten. Bij de rondvraag informeerde de heer Op 't Hof (ARP) hoe het staat met de Oud Heilige Weg te Ooster- land om het éénrichtingsverkeer daar op te heffen. Hierover moet nog met de politie worden gesproken. De heer Stouten (SGP) vroeg of de heer L. W. Boogert, aannemer te Ooster- land, die de tuin kocht aan de Nieuwstraat aldaar hier een grote loods op gaat bouwen. Wethouder Kuijper was hiervan niet op de hoogte. Gebouw geheel „bevolkt" NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques KERK WERVE Ring, woensdags van 14.00- OOSTERLAND, 8-3, Woensdag j.l. heeft ook de Openbare basis school alhier, hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, de voor hen bestemde drie lokalen in het pas gebouwde scholencomplex aan de van den Abeelestraat in gebruik genomen. De 89 leerlingen met het onderwijzend personeel hebben de zuidelijke helft van bet gebouwencomplex bezet. Het meest oostelijke lokaal langs de sporthal is dat voor klasse 5 en 6, waar het schoolhoofd les geeft. Het middelste van de drie bergt klasse 3 en 4, en hier is het domein voor meester Uil. Deze twee lokalen zijn ieder 56 m- groot. Het lokaal op de hoek aan de Van den Abeelestraat is 70 m- groot, omdat dit voor de eerste en tweede klas bestemd is en de funktie vervult van ,speel-leer- lokaal". Hier zwaait mevr. Sinke de scepted. Zo is dan nu het edle gebouwen complex bevolkt. Het grote lokaal voor gezamelijk gebruik, dat dient voor handenarbeid enz. Aan de oost kant van het gebouw, is de eerste helft van de week beschikbaar voor de Christelijke, en de tweede helft Jaarlijkse uitvoering zangvereniging In een geheel gevulde grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk gaven de Chr. Gemengde Zangver eniging „Eén Naam is onze Hope", en het kinderkoor „Van knop tot bloem" hun jaarlijkse uitvoering. Als van ouds op de vóór-avond van Biddag. Ds. H. v. d. Heuvel opende deze Iedere gemeente die zichzelf respecteerde had zo'n 70 A 80 jaar geleden wel een schietverenigingmogelijk voorloper van de Burgerwacht of.de latere Vrijwillige Landstorm. Mogelijk ook dat de oprichting van de verenigingen was gestimuleerd door de Boerenoorlog. In ieder geval ontleende de schiet vereniging van Bminisse zijn naam aan de bekende Boerengeneraal „Chris- tiaan de Wet". De vereniging organiseerde ieder jaar voor de leden volks spelen, waarbij prijzen vielen te verdienen. De foto geeft een beeld van zo'n volksfeest. BROUWERSHAVEN, 8-2 In de rü van middenstanders, die met het oog op de toenemende touristische drukte hun zaken grondig verbou wen en moderniseren heeft zich don derdagmorgen van 't Hof's Centra- markt geplaatst. De bestaande zaak werd aanmer- kqfjijk ultgebrjeip door .bijtrekking van een achter de bestaande winkel ruimte gelegen magazijn. Hierin werd een moderne zuivelhoek inge richt. Bij de entree van de winkel is een overzichtelijk geheel verkre gen door het wegbreken van een stuk scheidingsmuur tussen de twee bestaande winkelafdelingen. In de verkregen ruimte is een moderne kassa met dubbele bediening ge plaatst, waardoor het publiek op vlugge wijze geholpen kan worden. Zeer aantrekkelijk is een geheel nieuwe „wijnhoek" welke een echte blikvanger is in het pand. Door deze uitbreiding heeft de zaak een oppervlakte gekregen van 150 m2, een winkelruimte, waarin alles zeer overzichtelijk is uitgestald. De inventaris werd geleverd door de firma Lundia uit Varseveld, terwijl de verbouwing door diverse am bachtslieden werd verricht. Een schat van bloemen sierde het geheel en de Smalstad bewoners en touristen zul len zeker in dit moderne winkelpand aan hun trekken komen daar het ge heel een grootsteedse allure kreeg, met een grote verscheidenheid aan artikelen. De „wijnhoek" in de verbouwde zaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). voor de Openbare- basisschool Overigens moeten er nog verschil lende voorzieningen in het gebouw getroffen worden zoals b.v. de aan leg van boilers enz. Resumerend kan worden gezegd dat het een prachtig gebouw geworden is, waar het goed lesgeven en leren is. Voornamelijk de patio of binnenplaats met zijn fijne beplanting en siertegels, is een lust voor het oog. avond met het lezen van Ps. 33 en stond een ogenblik stil bij enkele verzen van deze gelezen Psalm, als zijnde een lofpsalm ter ere van God. Zingen is iets geweldigs, zingen is tweemaal bidden, zingen is de Here loven en prijzen. Laten we zo onze stem gebruiken ook in ons zingen, aldus de predikant. Vervolgens ging de dominee voor in gebed, waarna gezamenlijk werd gezongen Ps. 33 1. De beide koren kwamen op en zon gen tezamen het Bondslied „Eén in geest en streven". Daarna kwam het kinderkoor aan de beurt en zong een viertal mooie stukjes. Dit gevolgd door de „grote" zang, welke ook een aantal mooie nummers bracht. Met veel aandacht en in stilte werd alles aangehoord. Daarna pauze met ver loting. Vlot werdén de loten, ten ba te van de kas aan de man (vrouw) gebracht. Door milde gevers uit le den-kring en ook door de midden standers was het mogelijk om 165 prijzen beschikbaar te hebben. Een en ander bracht nogal wat vrolijk heid en spanning mee. Na de pauze kwam eerst het kinderkoor weer met een leuk repertoire, waar enkele zeer geslaagde, leuke stukjes bij waren. Ten slotte trad de zangvereniging „Eén Naam is onze Hope' nogmaals op, en bracht enkele zeer ontroeren de, mooie liederen. Het gebrachte van beide koren ge tuigde van flinke en serieuze studie. Een jarig lid van het kinderkoor mocht de dirigent van beide koren een fraai bloemstuk aanbieden. De dirigent de heer Wessels, dankte op zijn beurt voor deze leuke geste. Na dit alles dankte de voorzitter, de heer J. van Sluis allen voor hun opkomst en wekte op tot veel mee leven van „de zang". Deze avond werd besloten door ds. Rienstra met het lezen van een gedeelte uit de Iij- dens-geschiedenis en mediteerde hierover. Gezamenlijk werd nog ge zongen Gez. 281 1, waarna ds. Rien stra eindigde met dankgebed. Een zeer geslaagde uitvoering is weer verleden. ZIERIKZEE Afd. Schouwen Ned. Piattelandsvrouwenbond Op maandag 20 maart wordt in de Concertzaal-foyer de voorjaarsver gadering gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Na de pauze wordt een puzzel-wandeltocht door Zierikzee gemaakt. Afd. „Philatelica" Op dinsdag 14 'maart wordt in „Mondragon" de jaarvergadering ge houden van de afdeling Schouwen- Duiveland van „Philatelica". Geslaagd Heden, 10 maart 1972 slaagde onze oud-stadgenoot dc heer R. P. Hoger- heijde Jr. aan dc Universiteit van Amsterdam in dc Faculteit der So ciale Wetenschappen voor het doc toraalexamen psychologie. RENESSE Brandweer naar revue Deze weck brachten leden en en kele oud-leden van de Vrijwillige Brandweer een bezoek aan de Snip en Snap-rcvuc tc Rotterdam. De reis werd gemaakt met een bus van de fa. Van Oeveren. Van de voorstelling in het Luxor-theater werd zeer geno ten. Op de terugreis werd nog aan gelegd in dc ..Blauwe Keel". ZONNEMAIRE Uitvoering op vrijdag 17 maart In tegenstelling tot een eerder be richt is de tweede uitvoering geor ganiseerd door de muziekvereniging Nut en Uitspanning, de voetbalver eniging Zonnemaire, de culturele vereniging en de plaatselijke afde ling van V.O.O. niet op vrijdag 10 maart, maar op vrijdag 17 maart a.s. Ook deze avond wordt gehouden in het Gereformeerd Verenigingsge bouw in de I. M. van der Bijlstraat. Tijdens deze uitvoering wordt de klucht „Dolle Mina's" van mevr. Hoekstra-Kloosterhuis, op de plan ken gebracht. Tussen het eerste- en tweede bedrijf wordt een verloting gehouden. De heer S. M. Stoel heeft zich beschikbaar gesteld voor het in ontvangst nemen van prijzen voor deze loterij. Morgen (zaterdag) vindt plaatsbespreking plaats. NIEUWERKERK Diefstal opgelost De in Nieuwerkerk gepleegde dief stal in oktober 1971 is opgelost. Het betreft hier de inbraak in het be- drijfscomplex van de Steenbergse confektiefabriek „N.V. Elvi-Couture" aan de' Weststraat. In oktober van het vorige jaar werd een aantal broekpakken en deux-pièces ont vreemd. De Rijkspolitie van Middel- harnis heeft deze week B. K. uit Ou de Tonge aangehouden. Tijdens het verhoor bekende hij o.a. ingebroken te hebben bij Elvi-Couture in Nieu werkerk. Op grond van de sporen die K. had achtergelaten is hij ont maskerd. Van de destijds gestolen goederen kon niets meer achterhaald worden. Naar zijn zeggen heeft hij ze aan onbekenden verkocht. De man, die nog meer op zijn kerfstok heeft, is inmiddels voorgeleid aan de offi cier van justitie te Rotterdam. Ouderavond kleuterschool Op dinsdag 21 maart a.s., zal de jaarlijkse ouderavond van de Alg. Kleuterschool te Nieuwerkerk wor den gehouden. Het werk van de kleu ters is te bezichtigen vanaf 18.45 uur en na afloop van de vergadering. Op de agenda staat o.a. een lezing, die zal worden gehouden door de heer M. P. F. Haak, leraar aan de christe lijke Paedagogische Academie te Middèlburg. Het onderwerp is „Kleu terboeken". De ouderavond zal plaats vinden in het gebouw van de kleu terschool aan het Koningin Maud- plein (20). OOSTERLAND Geslaagde kledinginzameling Ledenvergadering Chr. Kleuterschool Op woensdagavond 15 maart houdt de chr. kleuterschool „Radda Bar- nen' 'alhier de algemene ledenverga dering, in het hervormd vereni gingsgebouw, onder voorzitterschap van de heer A. Bal. Verschillende huishoudelijke zaken zullen aan de orde komen, zoals jaarverslagen, de rekening over 1971 en verder be stuursverkiezingen. Aftredend zijnde voorzitter en de heer A. J. Rotte. Bo vendien bestaat er nog een vakature voor de heer Jacob van 't Hoff Mz. die vorig jaar, wegens bedanken van het toen gekozen lid, nog niet is kun nen worden vervuld. Tenslotte zal de leidster, mevr. S. Dalebout-van Dijke een serie lichtbeelden vertonen, waaronder „ouwetjes" van Ooster land (vroegere dorpsbeelden) en ver der van het kleuterleven op de school. De inzameling van kleren ten bate van de aktie „Mensen in nood" door Cheritas Neerlandica, die hier ter plaatse deze week plaats had in het gebouw der Ger. Kerk aan de Lange Achterweg, is op een succes uitgelo pen. Tal van dorpsgenoten hebben hun kleerkasten nagezien nu de voor jaarsschoonmaak weer aanvangt, en hebben het overtollige weggebracht. Alle godsdienstige gezindten te Oos terland hebben zich voor de inzame ling ingespannen, waarvoor een dankwoord. Advertentie Speciaalzaak voor fietsen en bromfietsen. Ruime keuze. Goede service. Weststraat 5-7 Telefoon 2022. Zierikzee Ouders deden „kleuterwerk"" KERKWERVE, 7-3. Deze week werd weer de jaarlykse ouderavond van de openbare kleuterschool te Kerkwerve gehouden in het Vere nigingsgebouw. Voorafgaand aan de vergadering was er gelegenheid om het werk van de kleuters te bekyken in de kleuterschool waar weer veel te zien was, zoals het dierenbos (fa- beltjesland) met alle dieren aanwe zig. Verde)* waren er veel tekeningen en verschillende werkstukjes te zien alsmede het uitgestalde speelmate riaal De vergadering werd geopend door de presidente, mevr. Van Lan- geraad-Wijsman. Alle aanwezigen waaronder de beide wethouders van de gemeente Middenschouwen, de heren Boot en Hoogenboom en dc leerkrachten van de beide bisisscho- len, werden welkom geheten. Op de ouders werd een beroep gedaan vooral belangstelling te hebben voor het werk van de kleuters, dat zij mee naar huis brengen en het niet ach teloos weg te gooien wat ook nog wel eens voorkomt. Na het financiële verslag werd door de hoofdleidster, mevr. Kristalijn-Hagesteijn, het jaar verslag voorgelezen. Bestuursverkiezing Hierna volgde de bestuursverkie zing. Aftredend waren mevr. Boot- Bakker en de heer J. Boot, welke laatstgenoemde niet herkiesbaar was. Mevr. Boot-Bakker werd met 21 van de 27 stemmen herkozen en voor de heer Boot werd na twee maal stemmen gekozen de heer St. Bij de Vaate die de benoeming aan vaardde. Hierna volgde pauze met een kop koffie cn werden alle ouders uitgenodigd zelf een werkstukje te maken wat voor velen lang niet mee viel. Voor de mooiste door de ouders gemaakte werkstukjes waren drie prijsjes beschikbaar. Na de pauze volgde een diavertoning door mevr. Viergever-Legemate van de belang rijkste gebeutenissen in het afgelo pen schooljaar, wat bijzonder in de smaak viel. Zij kreeg een bloemetje aangeboden en een enveloppe met inhoud. Na nog wat vragen over hel schoolreisje cn wandelen met de kleuters te hebben beantwoord sloot de presidente deze geslaagde ouder avond en dankte alle aanwezigen voor hun komst. Hei nieuwe hoofdkantoor van dc R.TM. aan de Grachtweg te Zierik zee, dal deze week werd geopend en in gebruik gesteld. De nieuwbouw houdt impliciet in de afbraak van het oude „station", op de plaats waarvan een R.T.M.-parkeerterrein komt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3