RAAD BUIGT ZICH OVER HET (HERZIEN) STREEKPLAN Late -vijf -december" voor de kinder dagverblijven" op Sehouwen-Duiveland Nixon en de verkiezingen C.N.V. over samenwerking Kamerlid over „zwartrijders" NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank waar muziek in zit Anita Pothuis is nu al vier weken zoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 maart 1972 Nr. 21045 Drie Zierikzeese punten ZIERIKZEE, 7-3. Dal het herziene Ontwerp Streek plan Sehouwen-Duiveland niet hoort in de categorie „ontspannende treinlektunr" en zich nog niet zo gemakkelijk laat be-diskussiëren, bleek ook op de dinsdag gehouden raadsvergadering, onder voorzit terschap van burgemeester Th. H. de Meester. Het college had deze vergadering belegd, mede om de raad een inzicht te geven in de „honorering" in het herziene plan van destyds in eerste lezing door de raad, in verband met dit Streekplan gemaakte opmerkingen. De resultaten hiervan publiceerden wy reeds eerder; thans ging het er om - zo bleek - bepaalde punten nader uit te diepen en nieuwe aan te snyden, al zyn opnieuw wijzigingen natuurlijk moeilijker te realiseren, want de tijd begint ook m.b.t. het plan op te schieten. Als bezwaar, maar toch ook wel een beetje als geruststelling is het Streekplan, met name wat betreft bepaalde wegtracé's „vaag en globaal" en dat geeft bjj het bespreken dan weer een beetje moed, in de zin van: het wordt in werkelijkheid toch weer wel wat anders. DUSSELDORF. Een ideale kleine wagen voor dames met rxj-ervaring zou dit vehikel kunnen zijn, dat menig stootje verdraagt en overal geparkeerd kan wórden. Een vergunning voor het gemotoriseerde wegverkeer heeft het voertuig echter niet. Want het gaat om een... kermisattraktie, die voor de eerste maal in Europa op een vakbeurs werd getoond: een motorscooter met luchtkussenring tegen botsingen. Geschenk van Clir. Huishoudschool te Bruinisse Belangrijk punt was een verzoek van Zierikzee om de Midden-Dam men (weg Zeelandbrug, richting Brouwershaven) t.b.v. het scheppen van betere ontsluitingsmogelijkheden naar het oosten, op te schuiven, In het herziene Streekplan is daar niet op ingegaan maar wél is op deze wij ze direkt ten zuiden van de Zuidhoek een ontsluiting geprojekteerd. De voorzitter wees in dit verband op de in de toekomst noodzakelijke oni- sluitingsmogelijkheid van het indu strieterrein. Een ander punt is de vrees voor een te dichte bebouwing ROTTERDAM, 8-3. De Rotter damse politie heeft nog geen enkel aanknopingspunt in de raadselach tige verdwijning van Anita Pothuis. Het 12-jarige schoolmeisje uit Rot terdam is u al vier weken spoorloos. Vier rechercheurs van de afdeling opsporing minderjarigen houden zich op het ogenblik nog met de zaak be zig. „Het onderzoek verloopt een beetje", zegt adjudant De Regt, die het onderzoek samen met inspecteur Van Veen leidt. „Het aantal tips die nu nog binnenkomen, zijn in hoofdzaak van paragnosten en wor den serieus nagetrokken". met landhuizen nabij Schuddebeurs. Voor een grotere bebouwing daar voelt de gemeente niets, omdat het ten koste kan gaan van vestigings bedoelingen te Zierikzee. Zuidelijk „Levensstrijd" Het colllege had nog een derde punt, nl. het gebied ten zuiden van de dijk „Levensstrijd", dat zeker een bestemming moet krijgen voor dag en verblijfstoerisme. Te denken valt aan bungalows (verblijfstoerisme) en dagrecreatie, zich ontwikkelend in Maandagmiddag 7 februari om kwart over één verliet Anita haar ouderlijk huis aan de Noordsingel in Roterdam. Sindsdien heeft niemand haar meer gezien. Op weg naar school verdween ze ,,in het niets". Het boekje „Flame, de hengst van het eiland Azul", dat ze thuis was komen halen, is evenmin terugge vonden. By de Rotterdamse politie kan men onmogelijk zeggen, of het meis je is verdronken, dan wel het slacht offer is geworden van een misdrijf. „Er is geen enkele aanwijzing, in welke richting ook", aldus adjudant De Regt. correlatie met de jachtakkommoda- «fie in de haven. Wethouder By de Vaate sprekend over de noordelijke weg, zei dat slechts één verkeersknooppunt in het plan is opgenomenDat is voor Zie rikzee veel te weinig; er moeten er drie komen, om splitsingsmogelykbe- den voor het verkeer te vergroten. In dit verband benadrukte de voorzitter ook het globale karakter van het Streekplan. Men moet - ziende op de kaart - niet onmiddellijk denken zo staat het er en zo wordt het ook in werkelijkheid. Bezwaren Landbouwschap Hetzelfde geldt heel duidelijk voor bezwaren van het Landbouwschap, vervat in een brief, die door de heer Becu ter sprake werd gebracht. Te neur van dit schrijven is dat niet of zo weinig mogelijk verkaveld gebied mag worden opgeofferd. Een mening ook van de heer Den Boer, die nog een ander bezwaar opperde voor het „Levensstrijd"-gebied. Hij herinner de aan plannen in de toekomst ooit de gedichte en vervormde stortplaats aan de Havendijk te bestemmen als staanplaats voor woonwagens (na de interimperiode „De Val" Red.) en hij zag niet duidelijk hoe die situering te rijmen valt met plannen tot dag en verblijfsrecreatie in diezelfde hoek. Hij had ook angst voor een te opeen gedrongen zomerhuizenbouw, zoals in Den Osse. We moeten dat daar zeker nooit krijgen. Zijn duide lijkste punt was; zo min mogelijk doorsnijdingen in het verkavelings gebed, ook al zullen de grotere ver keersstromen in de toekomst op snellere wijze moeten kunnen wor- den afgevoerd. „Levensstryd''-gebiccl Met betrekking tot de plannen in het „Levensstrijd"-gebied geloofde de vooi'zitter niet „dat het een het ander niet zal bijten". Hij wist dat men het met zo'n Streekplan nooit iedereen naar de zin kan maken. De door de heer Den Boer genoemde punten liggen honderden meters uit elkaar en met een goede plantstrook komt men heel ver. De heer De Meester vond het ook fout de woon wagen-ervaringen van 1971 al te zeer als graadmeter te gaan hanteren voor de totaalproblematiek. In het plan kunnen nog geen scherpe om lijningen worden aangegeven. De heer Becu zag een ontsluitingspunt aan de Zudhoek als noodzakelijk. Een andere ontsluiting - nl. door plan West (al eerder in de raad be sproken Red.), zag de voorzitter voorlopig niet als een essentiële doorverbinding. In dit lokale kader kan niet'gedacht aan: „fijn een (stuk) afsnijden", maar alleen geldt de be reikbaarheid, b.v. van de in west wp- nëndé werknemer en zijn werkter rein (industrieterrein). De heer Becu vond het allemaal maar een „bron van ellende"; deze globale aanduidingen op de kaart. Natuurbehoud De heer De Moor wilde zich buiten het eigen territoir van Zierikzee be geven en herinnerde aan het plan tot aanleg van een weg door het do- maniale gebied in de Westhoek. Dat plan gaat niet door, maar het colle ge van b. en w. van Westerschouwen was toch voor het plan. „Zo'n weg noem ik nu een ongelukkig iets", al dus de heer De Moor, die vooral ook zorgen had over (een ook in het Streekplan opgenomen) weg nota be ne dwars door het krekengebied van Serooskerke. De heer De Moor wees op het unieke van het gebied en vond het fout hier aan een weg te denken, omdat zo'n weg over de dijk heen kan. De heer Den Boer merkte op dat de gemeenteraden, bij het be spreken van het Streekplan, zich aan de eigen gemeentegrenzen houden. Temeer omdat in Westerschouwen ook geen eenstemmig oordeel over de Domeinweg is uitgesproken, vond de voorzitter het niet juist, als deze raad een uitgesproken standpunt zou innemen. Heel erg eens was hij het overigens met de krekenweg bij Serooskerke. Die had evengoed iets westelijker ge kund, om het fraaie gebied te sparen. Wethouder Bij de Vaate stelde een algemene formulering voor, inhou dend dat de uitvoering van het Streekplan gepaard dient te gaan met behoud van zoveel mogelijk na tuurschoon en met zo weinig moge lijk afsnijdingen, die landbouwgrond kosten. Met deze formulering ver klaarde de raad zich akkoord. Tot slot gaf de voorzitter een sa menvatting yan het besprokene en kwam het einde van de vergadering, die een smakelijk accentje kreeg door een traktatie van de Zandweg bewoners, die kennelijk heel dank baar zijn, dat voor het te stichten woonwagencentrum is uitgeweken naar „De Val". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het nieuwe hoofd- kantoor van de Amsterdam-Rotter dam Bank N.V. aan het Amsterdam se Rembrandtplein is officieel ge opend. DEN HAAG. Het zonder machti ging aanwezig hebben van walkie- talkies moet naar het oordeel van de ministerraad verboden worden. In zijn maandag gehouden extra-verga dering is de raad akkoord gegaan met een doeltreffend voorstel tot wijziging van de telegraaf- en tele- foonwet 1904. DEN HAAG. Ongeveer zeventig afgevaardigden uit Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen zullen van 27 tot en met 30 maart de officiële installatie en openings vergadering bijwonen in het Haagse Congresgebouw van de Koninkrijks commissie. LEEUWARDEN. In de nacht is de negentienjarige J. Brals uit Jubbega- Schurega (gem. Heerenveen) om het leven gekomen toen hij in Nieuwe- horne met zijn auto onder een truck met oplegger schoof. DEN HAAG. Op 90-jarige leeftijd is overleden prof. dr. F. W. Groshei de rustend hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. VLISSINGEN. B. en w. van Vlis- singen zijn van plan het omstreden voorstel tot vestiging van een groot winkèlcentrum tussen Vlissingen en Middelburg opnieuw aan de orde te stellen, nu bij een enquête is geble ken dat 81 percent van de consumen ten een dergelijk centrum op prijs stelt. BOXMEER. In een ziekenhuis in Boxmeer (N.B.) is de 17-jarige G. van Melis uit Mill St. Hubert aan de ge volgen van een verkeersongeluk overleden. Hij is op 2 maart in zijn woonplaats aangereden door een per sonenauto toen hij op zijn bromfiets linksaf wilde slaan. AMSTERDAM. De regering dient thans een reeks maatregelen te tref fen gericht op het behoud van de Waddenzee, zoals toegezegd in het regeerakkoord van juni 1971. Dit zegt de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming in een dinsdag gepubliceerde verklaring. ROTTERDAM. Bij de werf Piet Smit in Rotterdam (onderdeel van het Rijn-Schelde-Verolme-concern) zal op 16 maart het tweede cruise schip dat R.S.V. bouwt voor de Brit se rederij Cunard-Ona te water ge laten worden. UTRECHT. De N.V. Winkelhorst en Co. (kantoren in Nijmegen en Den Haag) heeft opdracht gekregen voor het maken van de warmte-, lucht en sanitairtechnische installaties voor het in aanbouw zijnde computercen trum van de Algemene Bank Neder land in Amstelveen. DEN HAAG. Het is de bedoeling dat drie leden van het parlement (één uit de Eerste en twee uit de Tweede Kamer) als speciaal adviseur deel zullen uitmaken van de Neder landse delegatie naar de V.N.-milieu- conferentie in Stockholm. DEN HAAG. De vaste Tdeede Ka mer-commissie van justitie is van plan het regeringsbesluit met betrek king tot de drie van Breda en de ge volgen daarvan met minister van justitie mr. Van Agt te bespreken. TREKTOCHT DOOR AUSTRALIË MELBOURNE, 8-3. - De acht jaar geleden uit Nederland i» naar Australië gekomen Robert i> en Marion Ackerman gaan i» met hun twee zoontjes van negen en zes jaar een lange i1 tocht door Australië maken in c een door twee Clysdale paar- i' den voortgetrokken vrolijk be- i schilderde woonwagen. Zij l' hebben geen vast reisplan en i' verblijven waar zij het aange- I' naam vinden. De 32-jarige Ro- bert Ackermandie schilder is, i' bouwde de woonwagen zelf, l1 hetgeen hem 12.000 gulden 1 kostte. De twee Clydesdales i1 kostten hem 2.400 gulden. De Ackermans denken twee jaar onderweg te zijn. Benzine be- 1 hoeven zij op deze originele wijze van trekken niet te be- 1 talen en de paarden vinden overal wel wat te eten. WASHINGTON. 8-3. Blijkens een onderzoek van de publieke opinie, in februari verricht door het Gallup- instituut wil 44 percent van de on dervraagden dat Nixon president blijft. 40 percent gaf de voorkeur aan senator Muskie- Muskie is de groot ste kanshebber voor dc kandidatuur van de democraten bij de komende presidentsverkiezingen. Bij een onderzoek in januari ver richt. eindigden beiden gelijk. Zij kregen ieder 42 percent. ZIERIKZEE, 7-3. Maandag was voor de dagverblijven op Sehouwen- Duiveland een late „5 december 1971". Een groepje leerlingen, vergezeld door directeur en enkele leerkrach ten, van de Christelyke Nijverheids school te Bruinisse bezochten de dagverblijven te Zerikzee; Niet al leen om een geschenk aan te bieden maar ook om geïnformeerd te wor den over het werk in de dagverblij ven. Na aankomst werd eei-st een rond gang door het gebouw gemaakt waarbij de leiding een korte uiteen zetting gaf van de werkwijze. In het dagverblijf voor de ouderen bleef men daarna gezellig bijeen. Het hoofd, de heer J. A. v. Bleijswijk, gaf hier een korte uiteenzetting van het kinderdagverblijf anders gei'icht dan dat voor de ouderen.-^ Door de leiding, geadviseerd door .een team van deskundigen, wordt getracht de mogelijkheden die ieder kind in zich heeft te aktiveren en te ontplooien, opdat ze in de toekomst eventueel een school voor bijzonder Jager onderwijs kunnen gaan bezoe ken. Veel aandacht wordt geschon- .ken aan het sociaal redzaam maken van de kinderen. Dit onderdeel komt bij de ouderen ook heel sterk naar voren. De heer Van Bleiswijk ondex*stréept zijn be toog met voorbeelden uit de praktijk, waaruit tevens blijkt dat de dagver blijven op Sehouwen-Duiveland in een behoefte voorzien. Zelf dia's maken Bruinisse was niet alleen voor in formatie naar Zierikzee gekomen. Vóór de inleiding door de heer Van Bleijswijk, zette de directeur van de school uiteen hoe het kwam dat men nu op bezoek was. Rond de 5e de cember toen de pakjes klaar gemaakt werden voor en door de leerlingen was er een groep op het idee geko men om niet alleen wat voor zichzelf te doen, maar ook iets bij elkaar te brengen voor anderen. In eerste in stantie waren de gedachten uitge gaan naar ver over de grenzen. Tot één uit de groep opperde dat niet al leen ver weg maar ook dichtbij men sen blij zouden zijn met een ge schenk. Misschien mede door de pu bliciteit rond de opening van de dag verblijven kwam men op dc gedach te om iets te doen voor Zierikzee. Door leerkrachten en leerlingen werd in de „beurs" getast en nu, na over leg met de leiding van het dagver blijf werd door een der leerlingen een fototoestel met blitzer, lampjes en filmrolletjes overhandigd aan dc voorzitter van de dagverblijven. Ook veel bankovervallen in Wcst-Duitsland HAMBURG. 8-3. Sinds het begin van het jaar zijn in West-Duilsland bankovervallen aan de orde van de dag. In januari en februari zijn er in het geheel 63 overvallen geweest. In 1969 waren er per maand gemiddeld 17 berovingen van banken of pogin gen daartoe, maar in de beide vol gende jaren steeg het aantal reeds tot 26. Voorzover bekend zijn in januari en februari van dit jaar bij de 63 overvallen 1.7 miljoen mark buitge maakt. 28 gevallen heeft dc politie inmiddels kunnen oplossen De voorzitter dankte de leerlingen van de school voor het geschenk en voor het bezoek en gaf het geschenk door aan het hoofd van de dagver blijven, die er zeer mee was ingeno men. Want nu is het mogelijk zélf dia's te gaan maken. De mogelijkheid om ze te vertonen was er reeds dank zij een geschenk (dia projector) van de ouderverenigingen. UTRECHT, 8-3. Het Christelijk Nationaal Vakverbond voelt wel voor een verdergaande samenwerking tussen de drie vakcentrales - even tueel in federatief verband - maar het stelt daarbij als voorwaarde dat de drie vakcentrales elk een zodani ge zelfstandigheid behouden dat ze als ze het over belangrijke zaken on derling niet eens worden, ieder een eigen standpunt kunnen bepalen en kenbaar kunnen maken. Het C.N.V. heeft het N.K.V. en N. V.V. concrete voorstellen gedaan, die volgens C.N.V.-voorzitter J. Lanser moeten worden gezien als een nade re uitwerking van de suggesties die het verbond een jaar geleden deed m.b.t. de vorming van een „orgaan van overleg en samenwerking" met een eigen rechtspersoonlijkheid. DEN HAAG. 8-3. Het Antirevolu tionaire kamerlid Walburg vindt het percentage auto's dat rondrijdt zon der dat er wegenbelasting betaald is veel te hoog. Hiertegen zijn andere en betere maatregelen nodig dan in het verleden. Zich richtend tot de staatssecreta ris van financiën informeert de heer Walburg in schriftelijke vragen of het waar is dat bij grootscheepse controles van de verkeerspolitie is gebleken dat 10 procent van de auto bezitters of verkeersdeelnemers dc wegenbelasting ontduikt. „Is dc staatssecretaris nog steeds van mening dat deze zaak meevalt", aldus vragensteller, die daarbij wijst op het antwoord dat hij in de herfst van vorig jaar op gelijklui dende vragen ontving. Mijnheer Piet er se stopt er mee ARNHEM, 8-3. Exploitant J. H. Pieterse van restaurant „De Sleenen Tafel" in Arnhem heeft er hel bijltje by neer gelegd. Niet omdat de zaak niet floreerde, zoals met de sluiting van andere horeca-bedrijven aan dc Veluwezoom het geval was. maar omdat de ene na de andere inbraak werd gepleegd in hel afgelegen ex clusieve restaurant. Voor tienduizenden guldens schade werd daardoor in de loop der jaren aangericht en geen maatschappij was er dan ook le vinden die een verze kering aandurfde, en geen gegadigde vond de heer Pieterse daarom ook voor de overname van het bedrijf, dat heel wat aantrekkelijkheid in boette, doordat de inventaris tot het hoogst noodzakelijke beperkt moest hlfjven. Het aantal bezoekers liep hierdoor ook terug. In 1935 werd te Zierikzee een markt anno 1600 georganiseerd, om de kas van het Pastoriefonds Schouwenoordte versterken. De Dameskrans van de Chr. Vrouwenvereniging oogstte veel succes met haar werk. De foto geeft een beeld van de dubbel historische groep. Advertentie 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9