Opzoek naar h°ge rente? Jaap ten Oevers nieuwe leven u krijgt tot 7% bij de postspaarbank Uw slijter deelname- formulier FUSIE BANKEN 00STERLAND - BRUINISSE WERD FEIT De werkloosheid in de V.S. Schoenfabriek gaat sluiten Aardbeving in Engeland altijd safe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 maart 1972 Nr. 21045 Historische gebeurtenis in liet boeren leen bank wezen van Duivelauil Ledenvergadering Contracttelers Sch-Duiveland. DUIVELAND, 4r3. De Contract- telersvercniging- Schouwen-Duive- land vergaderde te Nieuwcrkerk in het hotel „De Meebaal" onder voor zitterschap van de heer P. Flikweert Joh. z. Deze opende de vergadering die niet bijzonder druk bezocht was met een welkomswoord tot de aan wezige ieden, en heette Inzonderheid welkom de vrienden uit Goercc- Ovcrflakee. WASHINGTON, 8-3. De werkeloos heid in de V.S. is in februari gedaald tot 5,7 procejit tegenover 5,9 procent in januari, en is daarmee het laagste van de afgelopen 17 maanden, zo heeft het ministerie van arbeid vrij dag meegedeeld. De teruggang is vooral veroorzaakt doordat volwasfsen arbeiders meer werk gekregen hebben. Daar tegen over staat dat de werkeloosheid on der jonge mensen gestegen is van 17,8 tot 18,8 procent. Ontslagen in Roermond ROERMOND, 8-3. Aan 35 van de 118 werknemers van de Roermonóse coöperatieve verkoopcentrale van eieren is dinsdag ontslag aangezegd. Het is een gevolg van de reorganisa tie in het bedrijf. Met de vakorgani satie is over een afvloeiingsregeling reeds een akkoord bereikt. BRUNSSUM, 8-3. De schoenfa briek Bloch en Stibbe in Brussum (L.) - 23 vrouwelijke werkkrachten - zal vrijdag zijn deuren sluiten. Vol gens de directie in Waalwijk is de economische situatie en een terug lopen van opdrachten de reden van de sluiting. Het Brunssumse bedrijf is twee jaar geleden overgenomen van de Duitse schoenenbedrijf Gallus-. Aan vankelijk bestonden er plannen om het personeel tot 160 man uit te brei den. Hierna volgde een inleiding dooi de voorzitter over het onderwerp; „In de bloementeelt nog een haal baar inkomen". De hoofdgedachte van dit onderwerp was: Doordat het prijsniveau de laatste jaren van de andere produkten in de landbouw steeds ongunstiger wordt, neemt de con tract teelt steeds grotere vormen aan. Deze inleiding werd met belang stelling aangehoord. Na de n'otulen- lezing door de secretaris, de heer Matth. Bal, kwam de rekening en verantwoording door de penning meester, de heer J. Boogert, waar uit bleek dat de inkomsten over het vorig jaar bedroegen f 427.80, de uit gaven f 205.52, derhalve een goed slot van f 222.28. De boeken en be scheiden waren gecontroleerd door de heren Herm. Barendse en A. ten Klooster en in de beste orde bevon- dn, waarvoor de penningmeester en de leden van de kascommissie woor den van dank oogstten van de voor zitter- Jaaroverzicht Hierna volgde het jaaroverzicht door de heer Verbiest, secretaris van de federatie van contracttelers uit Sommelsdijk. Deze deeld mede dat de federatie nu tien jaar bestaat. Schouwen-Duiveland is hieraan twee jaar verbonden. Verder deelde spreker mee dat de bloementeelt in Flakee steeds meer uitbreiding ondergaat. In Oud dorp is dit in hoofdzaak Indische kers. Verder plukviolen, een zeer intensieve teelt. Op Schouwen-Dui veland worden meer de zaaiviolen geteeld. Ook de grotere landbouwbe drijven beginnen zich hier voor te interesseren omdat de mogelijkheid hierbij bestaat de werkzaamheden hiervoor machinaal uit te voeren. Verder deelde de heer Fr. Vader, Assistent van de Rijks Tuinbouw VaoiJichtingsdienst te Goes mede, dat de contracteelt van knolselderie steeds meer toeneemt, ook ai omdat deze teelt machinaal kan geschieden veeal. Met het gevolg echter van steeds lagere kiloprijzen. Bij de be stuursverkiezingen, die hierna volg den werden de aftredende bestuurs leden, de heren Matth. Bal en Jan Boogert, bij acclamatie herkozen. Tot slot vertoonde de heer de Wit uit Sommelsdijk nog een prachtige serie lichtbeelden waarbij vele mooie na- tuurtaferelen uit verschillende stre- ken van ons land op het doek ver schenen. Vergezeld van een dui delijke uitéénzetting. Na de rond vraag, die niet veel meer opbracht, sloot de voorzitter deze vergadering. HEERENVEEN. De wereldkampioe ne schaatsenrijden At je Keulen- Deelstra middelpunt na de voor Ne derland zo succesvol gehouden wed strijden te Heerenveen. V.l.n.r.: trai ner Gerard Maarse, minister Engels van C.R.M., de wereldkampioene mevrVan Veenendaal, staats-secre- taris C.R.M., defensieminister De Koster en de minister van binnen landse zaken Geertsema, die een dronk uitbrengen op het succes van de Friezin. Inbraak in museum UTRECHT, 8-3. Inbrekers hebben in de nacht voor duizenden guldens gestolen en beschadigd in het Natio naal Museum „Van speeldoos tot pierement" achter de Dom in Utrecht. De buit zou misschien nog groter zijn geweest als ze niet waren ge schrokken van een speeldoos, die de nachtelijke stilte plotseling verbrak met een muziekje De politie, die na een anonieme te lefonische tip een onderzoek, instel de, vond de speeldoos (waarde 20.000,-) aan de voorzijde van het gebouw. De dieven hadden om het geluid te dempen een zakdoekje tus sen de rol en het mechaniek gepropt. Het mechaniek is daardoor ontzet. Schade: f 2500,-. Op het trottoir voor het museum lagen de brokstukken van een Ween se kolompendule met speelwerk uil 1850. verstrekt u graag een bij élke aankoop U hebt dan GRATIS KANS op een koopbon voor de waarde van alle DE KUYPER-merkartikelen, door U gekocht tussen nu en eind mei 1972. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt BRUINISSE, 7-3. In de maandag avond in hotel „Storm" te Bruinisse gehouden algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Boerenleen bank Bruinisse werd de fitsic tussen de banken te Bruinisse en Ooster- land goedgekeurd met algemene stemmen. Deze tceh wel historische gebeurtenis in de geschiedenis van de in 1919 opgerichte bank was ove rigens voor het bestuur maar een „zacht eitje". De opkomst van de leden had ei genlijk groter moeten zijn. Op enke le vragen na verzette niemand zich tegen de fusie. Het werd door voor zitter de heer ^Jac. de Jonge allemaal uit de doeken gedaan. Met de alot- conclusie van de voorzitter, „ik zou geen nadelen op kunnen noemen", was de gehele vergadering het eens. In zijn openingswoord zei hij, dat de fusies de laatste tien jaren niet van de lucht zijn. Het begrip fusie is gemeengoed geworden. Ook de hoofdkantoren der beide boerencredietorganisaties, de Eind- hovense Boerenleenbank en de Utrechtse Raiffeisenbank staan op het punt geheel in elkander op te gaan. NOORDZEE l GROOT OLIEVELD J DEN HAAG, 8-3. - De kosten f van het in produktie brengen f van olievondsten die tot dus- f verre op het Britse deel van f f het continentale plat zijn ge- f daan zullen in totaal ongeveer f 1.000 miljoen pond sterling be- f dragen. Maar volgens B.P. zou f de „beloning" een produktie f van een miljoen barrels olie t per dag kunnen zijn - bijna 50 f pet. van Groot-Brittannië's f huidige vraag naar oliepro- t J dukten. B.P. heeft verklaard f dat de omvang van zijn „For- t ties Field" project „zelfs de f k olie-industrie de adem heeft f J benomen" en dat de Noordzee i een van de grootste olievelden J van de wereld is. Het Forties f k Field, 177 km. ten noordoosten f J van de Schotse kust, is in 1970 J ontdekt. Nu er in deze zelfde a sector een tweede olieveld is i ontdekt en er sterke aanwijzin- f a gen voor een derde zijn, wordt J a voorspeld dat er in 1980 negen- a tig boorinstallaties en plat- J forms in de Noordzee zullen zijn. J Stierenvechters staken MADRID. 8-3. De Spaanse stieren vechters hebben besloten op 18 april in staking te gaan tenzij het minis terie van financiën instemt met een andere belastingheffing voor de stie renvechters. Volgens de voorzitter van de bond van stierenvechters is de belastingheffing niet eerlijk. Som mige stierenvechters krijgen volgens hem een aanslag die hoger is dan hun inkomen. MANCHESTER, 8-3. Een deel van noord-Engeland is dinsdag getroffen door een lichte aardbeving. Huizen en gebouwen werden beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schok duurde on geveer tien seconden. Hetzelfde ge bied werd in augustus 1970 ook reeds door een lichte schok getroffen. Nu speelt het ook in het plaatse lijke vlak. De 5 jaar eerder opge richte Oosterlandse Bank was lange tijd de meerdere van haar ooster buurman, maar dit is de laatste ja ren, na de in gebruik neming van 't bankkantoor verminderd. Het zijn nu beiden twee gelijkwaardige ban ken, waarbij Oosterland, als geënt op een specifiek agrarische bevolking, als gevolg van de terugloop van de landbouwprijzen, niet meer die groei vertoont, die eigenlijk nodig is. Bo vendien stond" of staat Oosterland voor een omvangrijke verbouwing en andere noodzakelijke veranderingen en investeringen. Vandaar dat de ge dachte aan de fusie die eigenlijk al lang sluimerde nadat hpt te Bruinis se was verbouwd levend werd. Door samen te gaan krijgt men een kostenbesparing, krijgt men de mo gelijkheid, dat het personeel zich op bepaalde onderde|3n gaat specialise ren en kan het „dienstenpakket" be langrijk worden uitgebreid. Voor het publiek te Oosterland blijft de bank te Oosterland geves tigd en helpt de kassier daar de men sen net als voorheen, de veranderin gen voltrekken zich achter de scher men en komen alleen naar buiten, via het uitgebreider dienstenpakket. Specialisatie Ook de kassier de heer L. Ottens nog eens op de voordelen bestaande uit een verbeterde werkverdeling voor het personeel, de automatise ring van de administratie en de spe cialisatie. De eerste specialist is de onlangs benoemde (nog niet in dienst getre den) „assurantiemedewerker". Van de zijde van de bank veel meer zal werden gelet op een goede voorlich ting, dan op het ongelimiteerd af sluiten van zoveel mogelijk posten. Naast de groeiende „reisbemidde- ling" komt nog de dienstverlening voor de A.N.W.B. Na evenals de voorzitter nog te hebben gewezen op de kostenbespa rende faktoren, stipte ook de kassier nog even de grotere kwetsbaarheid van Oosterland aan als specifiek agrarische gemeente. Het spaargeld in Bruinisse steeg ondanks de terug loop van ontvangsten van landbou wers en mosselkwekers toch nog met f 800.000. In Oosterland bleven de spaargelden nagenoeg gelijk. Economisch grondvlak Samen krijgt men nu een gezond economisch grondvlak met vele mo gelijkheden. Veel meer dan in Oos terland is in Bruinisse de krediet verlening altijd beperkt geweest. Beide banken vullen nu elkaar aan. Punten van voorzitterschap, direc teurschap, hoofdzetel van de bank geven bij de besprekingen weinig moeilijkheden. De fusie werd daarna uitgedrukt in het met algemene stemmen goedkeu ren van een aantal agendapunten. In de eerst plaats de naamsverandering, deze wordt voor beide banken gewij zigd in „Coöp. Raiffeisenbank Oost- Duiveland", verder in de uitbreiding van het werkgebied, (nodige statu tenwijziging), uitbreiding van het be stuur met personen en de uitbrei ding van de Raad van Toezicht mei vier personen. Bestuur Als nieuwe bestuursleden werden bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen de heren: A. Bal en J. Kwaak. Als leden van de Raad van Toezicht de heren H. C. van de Zan- de, A. Schoof, L. W. Boogert en J. van de Houten. Dit betekent dat de heer H. C. van de Zande als voorzitter van het be stuur van Oosterland terug trad en genoegen neemt met het voorzitter schap van de Raad van Toezicht, ter wijl hij tevens de funktie adviserend lid van het bestuur kreeg toegewe zen. Plaatsvervangend lid van het bestuur werd de heer A. Schoof. Advertentie Dc heer Van de Zandedie 35 jaar lang deel uitmaakte van het bestuur van de boerenleenbank Oosterland, waarvan 20 jaar als voorzitter, werd door voorzitter De Jonge, Bruinisse bedankt voor alles wat hij voor de bank had gedaan. De heer H. C. van do Zande ver duidelijkte waarom hij had gemeend de voorzittershamer te moeten over geven aan de heer De Jonge. De Raiffeisenbank is er voor het pu bliek, als het bankbelang dat vordert moet men dit laten prevaleren, al dus de heer Van de Zande, die de heer De Jonge prees, als een voorzit ter met grote bekwaamheden. De heer Van de Zande vond dat wat belangstelling van de leden be treft Bruinisse beslist de mindere is van Oosterland, een feit dat hij be treurde, maar waarin misschien te zijner tijd nog verandering komt. Door toevoeging van twee leden uit Oosterland bestaat het bestuur der Coöp. Raiffeisenbank Oost-Dui- veland thans uit v\jf leden, secreta ris van het nieuwe bestuur werd de beer A. Bal die deze funktie ook in Oosterland bekleede, een en ander tot genoegen van de huidige secre taris van Bruinisse de heer L. A. Jonker. De heer J. Flohil ruimde zijn voor zitterszetel in, voor de heer H. C. van de Zande, bij de thans uit zeven le den bestaande Raad van Toezicht. De hoofdzetel van de bank wordt Bruinisse (door de vorig jaar plaats gehad hebbende verbouwing daar voor uitstekend geschikt). De heer L. Ottens wordt directeur van de nieu we bank, die nu tot de middelgrote banken in de organisatie gaat beho ren. De heer P. L. Krepel haalde sa men met de heer Van de Zande nog' herinneringen op aan de voorge schiedenis van de fusie. De uitste kende samenwerking na de oorlog tussen de banken en de besturen legde de kiem, van wat gekenschetst weid als eerst een „scharrelpartij" later een verloving en dan nu een huwelijk. Tweede Kamer: Afscheid mr M. Vrolijk DEN HAAG, 8-3. Het socialist!- sche Tweede-Kamerlid mr. M. Vro lijk heeft, als gevolg van zijn benoe ming tot commissaris der koningin in Zuid-Holland, met ingang van 10 maart ontslag genomen als Kamer lid. Hij wordt opgevolgd door me vrouw A. M. C. Padt-Jansen, die voor de verkiezingen van vorig jaar al deel uitmaakte van de PvdA-frak- tie. Als opvolger van mr. Vrolijk in de funktie van tweede voorzitter heeft de fraktie dinsdag drs. E. van Thijn gekozen, die tot nog^ toe derde voor zitter was. Drs. H. M. Franssen is ge kozen tot derde voorzitter. Ford komt met nieuwe modellen AMSTERDAM, 8-3. - Ford heett twee gloednieuwe modellen uitge bracht, de Consul en de Granada. Deze auto's vervangen de 17 M, 20 M en 26 M-serie in Duitsland en de Ze phyr en Zodiac-serie in Engeland. Beide typen zullen worden vervaar digd in zowel Duitsland als Enge land. De Duitse serie krijgt ook een coupé- en stationcar-uitvoering, die te zijner' tijd aan de Engelse lijn zal worden toegevoegd. Eind maart zul len de nieuwe modellen ip Nederland leverbaar zijn. 22 „Hij is vroeger begonnen met een T-Fordje. Een blauwe maandag heeft hij nog een busdienst gehad. Van de stad naar hier. Vader had het er nog wel eens over." Als de thee op is. presenteert Jaap sigaretten. Het is zijn baas. die voor stelt: „Het is mooi weer, mensen. Wat dunk je van een tochtje door de omgeving? Kunnen we meteen kijken, of alle op- en afritten klaar zijn." Pleunie kijkt verlegen. „Wij zijn op de fiets." „O. dat is geen bezwaar. Die zet ten we hier binnen. En zijn niet te laat terug. Voor juffrouw Ten Oever misschien wel eens leuk, zo'n ritje?" Ze bloost. „Zegt u alstublieft ge woon Pleunie." Als ze 's avonds tegen donker weer in hun eigen huis zitten en een sigaret roken, zegt het meisje: „Ge weldig aardig, die baas van je." Jaap knikt. Ze hebben een prettige middag gehad. Heenreis heeft Henk gereden, maar voor de terugreis wees Henk naar het stuur en zei: „Rijd jij maar eens. Jaap, maar denk er om: het is geen zeventonner." Trots als een pauw is hij achter het het stuur gaan zitten en heeft de vijftig kilometers naar Bergevoort gereden. Terwijl Henk at en toe be zienswaardigheden aanwees. Met een hartelijke handdruk heb ben ze afscheid genomen. En tijdens de fietstocht terug naar de stad gaf Pleunie volmondig toe, dat zc een leuke middag heeft gehad cn dat zijn baas geweldig aardig is. „En die zus van hem eveneens." voegt ze er aan toe. In Bergevoort. als broer en zus zit ten te eten, merkte Berendicn op: „Je kunt wel zien. dat het broer en zuster zijn. Die Pleunie lijkt als twee druppels water op haar broer." „Werkelijk?" Hij kijkt haar even aan „Is me niet opgevallen". Waarop Berendicn maar geen ant woord geeft. Soms snapt ze niets van haar broer. Die Pleunie ten Oevér»is een knappe jongevrouw. Met een fi guur om jaloers op te worden. Zoiets moet een man toch opmerken? Hoofdstuk 8 Aan Jaap is niets tc merken. Op de openingsdag zijn Brink. Jaap cn Loorkcns, de pompbediende, gestoken in helderwitte overalls, die ze van hun baas heben gekregen. Van de twee gebouwen wappert de Nederlandse driekleur. En alles is de vorige dag tot cn met schoongepoetst. Tegen tienen arriveert de burge meester met in zijn kielzog dc beide wethouders en dc gemeentesekreta- ris. Verder nog enkele notabelen uit het dorp en een ingenieur van de Rijkswaterstaat. Er is een meisje uil het dorp gehuurd, dat zal bedienen. In dc garage staan schragen met planken, waarover hagelwitte lakens. Er zijn stoelen gehuurd. Er is koffie met gebak en er zal ook een licht apcritiefje zijn, sigaren cn sigaretten. Henk Garreveer zelf loopt al van af half negen rond, wal onwennig in zijn nieuwe blauwe pak. Voor hem is dit een hoogtijdag. In dc garage controleert Berendien. gekleed in een modern mantelpakje, of alles er is en klaar staat. De inrit vanaf de snelweg, die over een half uur door de minister per soonlijk geopend zal worden is af gesloten met een lint. Ervoor staat de nieuwe, gele kraanwagen, de trots van het bedrijf. De burgemeester zal achter het stuur gaan zitten en het lint stuk rijden en daar 'n speech- jc houden. DOOR GERRIT FRANSSEN Bij de pompen staan de drie per soneelsleden in hun witte overalls. Jaap voelt zich een beetje opgelaten, maar hij begrijpt., dat alles is ter ge legenheid van de ceremonie. En als hij zijn baas er een plezier mee kan doen, waarom dan niet? AJs burgemeester Salsma het lint stukiijdt, klinkt er een gejuich. Daarna houdt de magistraat zijn ope ningsrede, zonder papier, voor dc vuist weg. Hij prijst het initiatief van een zijner ingezetenen en zegt. dat mensen, die zoiets aandurven, in het leven altijd slagen. Hij noemt het benzinestation en de garage een aan winst voor de gemeente. Tenslotte wenst hij de jonge ondernemer veel sukses. Namens Bergevoort biedt hij Garreveer de gemeentevlag aan en verzoekt hem die op hoogtijdagen tc laten wapperen. Henk neemt hem in dank aan cn verzekert, dat zulks prompt zal ge beuren. Dan is er nog de aannemer, die een woordje spreekt en een ge denksteen aanbiedt, die in het nieu we huis gemetseld zal kunnen wor den. En tenslotte een vertegenwoor diger van de benzinemaatschappij, die ook al met een geschenk aan komt: een klok voor de garage. Dan is dc officiële plechtigheid ten einde en gaat het gezelschap de garage binnen, waar in snel tempo de koffie wordt ingeschonken. De drie mannen in het wit volgen, maar binnen het kwartier gaat het belletje en dat betekent, dat officieel dc eer ste klant bij de pomp staat om tc tanken. Want intussen is de snelweg doof de minister opengesteld en ra- Zen de auto's langs. Loorkens. de pompbediende, haast zich naar vo ren. Deze eerste klant krijgt de sleu telhanger en in de kassa rinkelen de eerste guldens. (Wordt vervolgd). De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk.want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7