NIEUW R.T.M.-H00FDKANT00R ZIERIKZEE GEOPEND STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 maart 1972 Nr. 21045 Aanwinst voor stad en regio ZIERIKZEE, 8-3. De N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij is met „hutje en mudje" van Rotterdam verhuisd naar Zierikzee en nam intrek in een fonkel nieuw hoofdkantoor (een puikje van houwkunst) aan de Grachtweg. Woensdagsmiddag) 8 maart was dc R.T.M.-dag bü uitnemendheid, want in tegenwoordigheid van de (talrijke) toegestroomde genodigden, werd het nieuwe hoofdkantoor officieel geopend door de president-commissaris van de R.T.M., mr. M. G. de Bruin. De openingsplechtigheid was eenvoudig, als een vervoersbedrijf ingewikkeld is. Mr. De Bruin schoof de - voorheen met een rozet „dichtgeplakte" - deuren van het royale parterregedeelte open en daarmee was de zaak gefikst. De president- commissaris mr. M. G. de Bruin opende de brede deuren en daarmede het gebouw. Buiten - en dat moest wel even bekeken worden - stond een juweel van een historische „eyecatcher", in de vorm van een oude omnibus, be zet door het personeel van de R.T.M. Het fraaie vehikel was helemaal uit Frankrijk naar hier gehaald voor de plechtigheid, die Schouwen-Duive- land een bedrijf en daarmede een be langrijke verbetering van de werk gelegenheid heeft opgeleverd. In het boven gesitueerde restau rant sprak mr. De Bruin een wel komstwoord tot de aanwezigen, ge koppeld aan hartelijke gelukwensen met dit mooie gebouw aan het adres van direktie en personeel. De verplaatsing van het bedrijf van Rotterdam naar Zierikzee is geen eenvoudige zaak geweest en levert misschien voor sommige personeels leden nog wel wat problemen op, 'maar de hoop mag bestaan dat het bedrijf tot in lengte van dagen hier mag zijn gevestigd tot zegen van de werkers in dienst van de R.T.M., die ooit begon als Paardetram, waarna de „gewone tram" kwam en daarna de moderne bussen en de schepen. Gelukkig Zierikzee Burgemeester Th. H. de Meester toonde zich bijzonder gelukkig met de vestiging te Zierikzee en was trots op het fraaie gebouw en het aantal in dienst zijnde personeelsle den. „Wij op Schouwen-Duiveland zullen pogen gastvrije gemeenten voor de R.T.M. te zijn' aldus Zierik- zees' eerste magistraat, die in de komst van het bedrijf naar hier een belangrijke bijdrage zag voor de werkgelegenheid in de regio. Het eerste contact met de R.T.M. - wat de bouw betreft - kwam tot stand in maart 1970. Eind juli 1970 kwam de goedkeuring af. ,Het ging ogenschijnlijk nogal vlot, maar in de praktijk toch niet zo vlot, maar aan de directeur dr. H. J. van Zuylen, als echte „doordouwer", is mede de vestiging te danken, ondanks aan vankelijke tegenwerking van de overheid, zij het niet van de gemeen telijke overheid van Zierikzee. Vooruitgang De burgemeester herinnerde aan I f' de inbreng van personen uit de eer ste periode, o.w. mr. K. A. Keuning en gemeente-secretaris R. van Om meren. Punten van belang waren: plaats, rooilijn, bestemmingsplan en dat soort dingen, die nipt tot klaar heid kwamen, zodat een „artikel-20" goedkeuring uit de bus kwam. De heer De Meester noemde de tegen werpingen ten aanzien van het nieu we gebouw ten onrechte. Het werkt niet storend op het silhouet van de stad, zoals men eerst dacht, vooral als straks het oude „R.T.M.-station" wordt afgebroken. Veel wensen zijn vervuld; alleen - als het even zou kunnen - nog deze: een lijntje naar plan-West, maar dat zal er - zo bleek later - niet in zitten. Niet excentrisch De directeur dr. H. J. van Zuylen vond de nieuwe vestiging zeker niet excentrisch gelegen; tenslotte is het per sneldienst maar twintig minuten van het spoor. Hij wees ook op de Rotterdam-verbinding tot aan de metro en doelde op het nieuwe sta tion aan het Zuidplein, waarover de R.T.M. straks de beschikking krijgt. Estetisch gezien von de heer Van Zuylen het nieuwe gebouw geslaagd en de studie voor het inrijden van de bussen heeft bewezen dat het kan. Een verbetering zal nog zyn een aan te leggen parkeerterrein' voor R.T.M.-reizigers, na afbraak van het oude station. Elders werkt dat ook uitstekend, zoals te Oude Tongc en Haamstede, Een plan-West-lijntje is afhanke lijk van een tweede ingang van dit Zierikzeese nieuwbouwg'edeelte. Plaatsovername door de R.E.T. te Rotterdam, maakte het nodig dat de R.T.M. uitweek en Zierikzee is het geworden, met mee-verhuizing van het personeel, waarvoor zowel te Zierikzee als elders op Schouwen- Duiveland nog wel woningen nodig zullen zijn. Personeel Het kantoor is bezet door veertig personeelsleden en zes mensen zijn belast met de exploitatie. Daarbij komt dan nog het personeel van de restauratie, nodig om de exploitatie mogelijk te maken. Dankwoorden verder van de direkteur' aan het ad res van het Architectenbureau „De Bie", de hoofdaannemer en de onder aannemers. Slotopmerking van de de heer Van Zuylen: het streven blijft er op gericht het bedrijf buiten de hulp van de belastingbetaler te houden. Op de steun van allen in en buiten- het bedrijf blijft hij bij de voortduur rekenen. Het gebouw Door zijn specifieke vorm, zijn ge laagdheid en de zeer zorgvuldige bouw, is het nieuwe kantoor bouw technisch gezien een bijzonderheid. De verschillende lokaliteiten, als restaurant, trappenhuis en de kan toorruimten (administratie, boekhou ding, loonadministratie) ademen een sfeer van efficiency. Het gebouw be schikt over een lift en vooral het platform op de tweede verdieping, geeft het geheel iets royaals. Bij zondere accentjes geven de attribu ten uit de tramperiode, die - mee verhuisd uit Rotterdam - aan de mu ren zijn aangebracht. Het uitzicht naar buiten van de verschillende ruimten uit, is magnifiek. Aantrekkelijk, atribuut dat - samen met het draaiorgel Neptunusde openingsplechtigheid luister bijzettel een oude Franse omnibus. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Grote avond" schoolvereniging „Kontakt" Morgen (vrijdag)avond 10 maart zal de jaarlijkse „grote avond' van de schoolvereniging „Kontakt" van de Zierikzeese R.S.G. „Prof. Zeeman" plaatsvinden in „De Ark" te Renesse. Deze avond zal een gevarieerd pro gramma worden afgewerkt met daarna een optreden van de bekende groep „Poco and the formation". Polderconcentratie Flakkee Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben Prov. Staten van Zuid-Holland ter vaststelling aangeboden twee ontwerpbesluiten strekkende tot pol derconcentratie op Flakkee en wijzi ging van het bijzonder reglement voor de polder Goeree. Volledig heidshalve merkt het college in een voorafgaande voordracht op dat het, na afwerking van het programma van waterschapsconcentraties, de wenselijkheid van één waterschap voor het gehele eiland ernstig zal overwegen. Een en ander zal opheffing tot ge volg hebben van de polders Dirks- land c.a.; Nieuwe Kraaijer; Kraaije- nisse; De Oude Plaat; Oost-Kraaijer; de Menheerse polder; de Sommels- dijkse polder; Westplaat-Flakkee; De Stadse polder; de Nieuwe Stad en Lieve-Vrouwen-polder; de Bommel- se polders; Sint Adolfsland; de Pol ders lozende door het Oudeland van Oude Tonge; De Krammerse polders; de Aymon-Louise-polder; De oude polders, lozende op de haven van Klinkerland; Herkingen. Opgeheven worden volgens het ontwerp-besluit de waterschappen De Gemeen Uitwatering van Dirks- land en De Spui. De bijzondere re glementen voor de polders dienen te worden ingetrokken, evenals de re glementen voor de waterschappen De Gemeene Uitwatering van Dirks- land en De Spui. Verder behelst het voorstel van Ged. Staten o.a. wijzi ging van de inrichting en de bena ming van het waterschap De Dijk ring Flakkee. Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt De Regionale Raad voor de Ar beidsmarkt voor de provincie Zee land vergadert op vrijdag 10 maart te Middelburg. Ver. Milieuhygiëne Zeeland De jaarvergadering van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland, wordt gehouden op maandag 27 maart a.s. in het Dorpshuis te Kruiningen. ZIERIKZEE Tot bedrijfsleider van „Elegant" kledingmagazijn aan de Mol te Zie rikzee, is aangesteld de heer A. Win kelman te Gosterhout, thans te Zie rikzee. Ook reumapatiënten willen leven (Ingezonden) REUMA is een ziekte, die ons al len aangaat, een ziekte die ook ons kan treffen. Reumapatiënten moeten met hun ziekte leven. Een leven lang. Dat valt niet mee. Laten wij, gezonde mensen, zorgen dat de reumapatiënt ook leven kan. Het Nationaal Rheumafonds zorgt voor verpleging die vele technische voorzieningen vergt. Elk verpleeg- DUIVELAND, 7-3. De Raad dezer gemeente vergaderde op dinsdag avond 7 maart in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitter schap van burgemeester J. D. de Kam. Aanwezig alle leden, die door de voorzitter werden verwelkomd. Hierna volgde het ambtsgebed, waarna de ingekomen stukken ter tafel kwamen. Hierbij was een schryvcn van Ged. Staten dat zij geen bezwaar hebben de bczoldi- gingsregelingcn gemeentesecretaris sen Zeeland 1971 en gemeente-ont vangers te wijzigen i.v.m. de salaris maatregelen per 1 januari 1972 voor personeel lagere publiekrechterlijke lichamen. Verder werd voldaan aan het ver zoek van het Zeeuwsche Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid om inplaats van f 0,25 per inwoner, dit bedrag te brengen op f 0,50 per inwoner. Verder beantwoordde de voorzitter de vragen, gesteld door dc raadsleden in de begrotingsbeschou wingen van de vorige raadsvergade ring. Ofschoon alle gestelde vragen wei niet beantwoord zullen kunnen worden, wilde de voorzitter toch trachten zoveel mogelijk dit te doen. Wanneer de huidige gemeente-ont vanger gepensioneerd wordt binnen enige tijd, zal er een gemeente-ont vanger „nieuwe stijl" in zijn plaats worden benoemd. Wat het politiebe leid in de gemeente betreft; we zul len nu moeten zien tc „genezen", doch dit zal wel even tijd vergen, er komt echter verandering ten goede. Met de aanschaf van nieuw brand- wcermateriaal zal worden gewacht tol de nieuwe commandant en on dercommandant zijn aangesteld. Om de huidige commtnandant, de heer M. Dane, nog een jaar aan te houden kan geen gevolg gegeven worden, zo als was gesuggereerd. Dc woningbouw Wat de woningbouw betreft; hel bed kost veel geld. De bouw van spe ciale reumaklinieken kost nóg meer geld. Het wetenschappelijk onder zoek is een intensieve speurtocht naar de oorzaken van de vele vor men van reuma. Het opsporen van de bronnen is een zeer kostbare zaak. Vakantie is geen luxe voor hen, die dagelijks moeten vechten voor een beetje beweging in hun ledema ten. Het Nationaal Rheumafonds haalt de reumapatiënt uit zijn isole ment met een zorgeloze vakantie. Sympathie en medeleven voor de door reuma geplaagde medemens zijn niet genoeg. Alleen met geld kan de verple ging, revalidatie en maatschappelij ke begeleiding van talloze reumapa tiënten veilig worden gesteld. Met UW geld is het Nationaal Rheumafonds in staat aan al deze activiteiten vorm en steun te geven. In de week van 13-18 maart staat het gehele land in het te ken van de landelijke collecte voor de reumabestrijding. Zie rikzee ook! Wordt u deze week een collecte bus voorgehouden, laat u zich dan niet onbetuigd. Ontmoet u geen collectant? Het gironummer van het Nationaal Rheu mafonds te 's Gravenhage is 3 2 4. Helpt u mee? P.v.d.A.-afdeling over werkloosheid Het bestuur en de raadsfractie van de afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid, deze week in het Huis van Nassau in vergadering bijeen, hebben een schrijven gericht tot het gewestelijk bestuur en de prov. sta tenfractie van de Partij v. d. Arbeid in Zeeland, waarin gezegd wordt dat de afdeling „met grote verbazing en ontsteltenis' kennis genomen heeft van het feit dat door Ged. Staten geen projecten voor Zierikzee en re gio zijn opgenomen op de bekende lijst van twaalf aangewezen projec ten ter bestrijding der werkloosheid in Zeeland. Het bestuur van de afdeling Zie rikzee en de raadsfractie dringen er met klem op aan dat het gew. be stuur en de statenfractie stappen zullen ondernemen om Zierikzee en regio alsnog in aanmerking te laten komen voor aanwijzing van projec ten ter stimulering van de werkge legenheid. Spreekuur wethouder vervalt Ons wordt verzocht er de aan dacht op te willen vestigen dat het spreekuur van hedenavond van wet houder Asma wegens omstandighe den komt te vervallen. N.C.V.B. afdeling Op woensdag 15 maart a.s. wordt weer een bijeenkomst gehouden van de N.C.V.B.-afdeling in het hervormd verenigingsgebouw. Als spreker treedt op ds. W. v. d. Kooy te Haamstede over het onderwerp: „Homofilie". Aktie leerlingen Theo Thhijssenschool Ook de leerlingen van de Theo Thijssenschool ondernamen iets te gen de plannen tot aanleg van een autoweg door het domaniale duin gebied, een plan dat - gelijk bekend - werd verworpen door de raad van Westerschouwen. Ze stuurden 1453 handtekeningen „tegen" in. Onderscheiding Onze stadgenoot ir. J. M. Knaap toegewezen contingnent is laag, maar we moeten niet vergeten, aldus de voorzitter, dat we enige jaren aan de top hebben gestaan en dat nu een ander weer eens moet worden gehol pen. Desalniettemin wordt alles in het werk gesteld om meer woning bouw te verkrijgen in de gemeente. De centrale verwarming te Ooster- land in de bejaardenwoningen moet nu in orde zijn, wat echter door de raadsleden Stoutjesdijk (CHU) cn Bakker (PvdA) sterk in twijfel ge trokken wordt. Allemaal geklets, zo- menen zij, er hapert steeds wat aan. Zc zouden dan ook graag zien dat na het stookseizoen deze zaak eens grondig wordt nagezien, en niet zo maar oppervlakkig. Te Nieuwerkerk is maar weinig sociale bouwgrond aanwezig, er zal met de sledebouw- kundige overleg gepleegd worden. Wat de sanering van het Marktplein betreft daar is nog niets van uit de bus gekomen. Alleen zal er dezer da gen met de Ambachtsheer van Oos- tcrland over gesproken worden waarbij de heer Bakker de hoop uit sprak dat dan ook de muziektenten- grond ter sprake zal komen. Deze tent is een doorn in het oog van de heer Bakker, vooral nu deze er have loos bij gaat staan, en zo goed als nooit meer gebruikt wordt. Wat dc financiën betreft kon dc voorzitter meedelen dat deze gezond is en het ligt in dc bedoeling dc ge meentelijke belastingen trapsgewijze aan te passen. Wethouder Kuijper beantwoordde verder de vragenlijst voor zover die hem aangaan als wethouder van Openbare Werken etc. De aanstelling van een gemeentewerkman zal spoe dig plaats hebben cn getracht zal worden een geschikt iemand te vin den uit eigen gemeente. Er zal een advertentie worden geplaatst. De kwestie van de rioolwater zuive ringsinstallaties zijn urgent en heb ben de volledige aandacht van het college. De torenbouw te Nieuwer kerk zal nog wel voorlopig niet van de grond kunnen komen werd - op grond van zijn verdien sten voor de sport - door de Kon. Ned. Atletiek Unie te Rotterdam on derscheiden met 't ere-lidmaatschap van District West II. WESTERSCHOUWEN Opening „Hotelbal" Met een receptie te houden op vrij dag 17 maart, wordt de „Hotelbar" in hoteÜ-raistaürant „Westenschouwens Welvaren" geopend. HAAMSTEDE Vergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging Burgh-Haam- stede vergadert op maandag 13 maart in hotel Bom. Op de agenda staat bespreking van het koninginnedag programma. RENESSE Zakenman wint prijs De heer L. C. Hoogerhuis, midden stander te Renesse, werd winnaar van een door de Duitse Ensa-fabrie- ken voor kunstoffen, uitgeschreven etalagewedstrijd. De (eerste) prijs bestaat uit een vijfdaagse reis voor twee personen naar München, tij dens de Olympische Spelen. Een ver tegenwoordiger van de fabriek reikte - mede in aanwezigheid van de he ren Koole en Kapteyn van de firma Merison te Goes - de prijs uit aan de gelukkige winnaar. Het plechtigheid- je vond plaats in de zaak van de heer Hoogerhuis. SCHARENDIJKE Oliebollenaktie „Sursum Corda" De Christ. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" te Scharendijke zal zaterdag 11 maart a.s. ter gelegen heid van het Strafeest een oliebol lenaktie houden in de gemeente Middenschouwen. De opbrengst is bestemd voor bekostiging van uni forme gelegenheidskleding van de koorleden bij zanguitvoeringen. Het gemeentebestuur stelde de gemeente werkplaats aan de Rijksstraat be schikbaar voor het bakken van de oliebollen. NOORDGOUWE „Con Amore" speelt zelfstandig verder In een gehouden bijzondere ver gadering hebben de leden van de muziekvereniging „Con Amore" be sloten als zelfstandige vereniging verder te gaan. Dat betekent dat de vereniging los is komen te staan van „Apollo" te Brouwershaven. Directe aanleiding van deze „ont koppeling" vormt het „in ruste gaan" van „Apollo", na een vierjarig sa mengaan van de korpsen, eerst on der leiding van de heer De Loof, la ter onder de heer Everwijn. De bedoeling is dat „Con Amore" voortaan vooral de lichtere en meer populaire muziek zal gaan beoefenen. Intussen begonnen de repetities van het elf man sterke korps weer. Een steun om verder te gaan vormt on getwijfeld de financiële bijdrage van Noordgouwe's burgerij. Besloten werd op zaterdag 18 maart a.s. een uitvoering te geven. In het korps kan men nog jonge krachten goed gebruiken en daarom wordt op de jeugd een beroep gedaan het eigen korps, klein maar dapper, zo goed mogelijk te komen versterken. Veegmachinc Wat de aanschaffing van een veeg- machine aangaat voor gemeente werken kan, kon de wethouder mee delen dat het in de bedoeling ligt deze samen met de gemeente Brou wershaven aan te kopen, omdat de ze investering niet gering is. Betref fende de vraag wat er nu met de voormalige school aan de Groene Poort gaat gebeuren antwoordde de wethouder dat dit zal worden bezien als de school geheel ontruimd is. Zo als men weet zal de Openbare Kleu terschool te Oosterland hierin wor den ondergebracht. Verder zijn er nog geen verzoeken binnengekomen van besturen of iets dergelijks, om een vergaderruimte o.i.d. De vestiging van industrieën heeft de volle aandacht van het col lege. Verder zal getracht worden bij aankoop van werktuigen of anders zins, de plaatselijke middenstand zo veel mogelijk in te schakelen. Dc heer Kuijper las een lijst voor waar geschilderd is, of moet worden, in verband met klachten dat de hand niet voldoende gehouden wordt aan de gemeentcgebouwen en woonhui zen wat hei verfwerk op z'n tijd aangaat. Hieruit bleek dat er gere geld waar nodig de verfkwast gehan teerd wordt, al gebeurt het wel dat de betrokken ambachtslieden niet te vlug komen. Daar kan echter dc wethouder niets aan doen. „Ik kan zc maar moeilijk er aan hun oren naar too trekken", zo meende hij te recht. Waar nodig zullen ook par keerplaatsen worden aangelegd in de gemeente, wanneer hel gas is aange legd. Beplantingen vinden plaats in de gemeente onder deskundig toe zicht. waarop de heer Bakker inter rumpeerde dal naar zijn mening er met geen eerste klas plantmaleriaal gewerkt wordt. Hij vond dat de ro zen er nooit mooi bijstaan. Wethou der Kuijper heeft echter juist vorig jaar gewezen op de prachtige rozen in de beplantingen. Ook de bestrij dingsmiddelen worden aangeschait die in liet kader, waarvoor ze nodig zijn, passen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3