Op tijd! depostgiro Jaap ten Oever's nieuu/e leven BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Abnormale middelen voor een normaal resultaat Rapport Heidemij over een regionaal afstortterrein besproken dab makkelijk! Het rapport over regionale vuilstortplaats ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 maart 1972 Nr. 21044 Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland SCHARENDIJKE, 4-3. In het gemeentehuis te Scharendyke ver gaderde de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Dui- veland ter bespreking van het rap port over een regionaal afvalstort- terrein voor Schouwen-Duiveland opgesteld door de Kon. Ned. Heide My, betreffende de stortplaats tus sen Zeedijk, Rijksweg en Hoosjes- weg in de gemeente Westerschou- wen. Bij nat weer zou een te lange rij weg over de stortplaats moeilijkhe den kunnen geven, was een der mo tieven voor de wijziging. Besloten werd aan de Heide Mij opdracht te geven tot het opstellen van een beplantingsplan, terwijl de verschillende posten op de ontworpen begroting werden besproken. Vooral op aandrang van Westerschouwen zal ook de langs de zeedijk gelegen zijde van het terrein zo spoedig mo gelijk worden beplant. Wel zal eerst grond onderzoek plaats vinden, met betrekking tot het zoutgehalte van de grond ter plaatse. Naast rente en aflossing van plm. f 50.000.- per jaar, komen de jaarlijkse lasten totaal op plm. f 140.000.. Adverientie Met Postgiro steeds snel en precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen- Er hoeft niet lang over gerede neerd te worden: de Israëlische blik- seminvasie op Libanees gebied is volkenrechtelijk geheel fout. Geen land heeft het recht orde op zaken te gaan stellen by de buren. De Is raëli's hebben ermee bereikt dat nu het Libanese regeringsleger, dat eerst een angstvallige afstand tot de door guerrilla-strijders van El Fatah be heerste streek bewaarden, prompt de dorpen vol Palestijnen zijn binnen getrokken. En we kunnen verwach ten dat vanuit dit Fatah-land ge noemde gebied voortaan niet meer zo makkelijk commando-overvallen en raketbeschietingen tegen Israël uitgevoerd zullen worden. De Israëlische troepen hebben een waarschuwing achtergelaten: een ruw wegennet door bulldozers aan gelegd waarlangs eventueel een vol gende „bestraf fingsaktie" vlotter uitgevoerd kan worden. Dit vooruitzicht maakt het voor Libanon weer extra-belangrijk om niet langer op zijn grondgebied een dergelijke uitvalsbasis van guerrilla strijders te tolereren. Steun Dit was ongeveer alles wat Israël verlangde. Onder normale omstan digheden zou een klemmende bood schap langs diplomatieke weg vol doende zijn geweest voor dit resul taat, maar normale omstandigheden doen zich nu jiiist niet voor. En, hoe onrechtmatig ook, dit maakt begrij pelijk dat Israël abnormale midde len toepast. Wie intussen hiervan wel weer de dupe zijn, dat zijn de Palestijnen. Uit de hoofdstad van het Arabisch verzet tegen het bestaan van de staat Israël, Cairo heeft president Sadat ijlings een boodschapper ge stuurd om de Libanezen te verma nen toch vooral niets te doen ivat de „gerechtvaardigde bevrijdingsstrijd der Palestijnen" kan belemmeren. Echtpaar op slag dood bij autobotsing EMMELOORD, 6-3. De heer C. Keereweer (58) en zijn echtgenote mevrouw A. Keereweer-Wempe (56) uit Emmeloord waren op slag dood, teen de auto waarin zij zaten bij Ens in de Noordoostpolder frontaal op een vraehtanto botste. Deze vrachtwagen uit Zwolle gela den met 10 ton beton ijzer, kwam naar de politie vermoedt, door een mankement aan de remmen plotse ling op de linker weghelft. Na de botsing kwamen beide auto's in de berm terecht. De personenauto werd platgedrukt. Het duurde en kele uren voor de slachtoffers uit de autoresten konden worden ge haald. Hoewel de lading beton ijzer dwars door de cabine van de vrachtauto schoof, bleef de chauffeur ongedeerd. Ter mondelinge toelichting was de heer Velders van de Ned. Heide Mij aanwezig. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de „Vogelwacht Schou wen- Duiveland' gericht aan het Ge meentebestuur van Westerschouwen waarin werd gewezen op de aantrek kelijkheid, van vuilnisbelten, voor groepen zilvermeeuwen. De belt is dicht gelegen bij de Weversinlaag, een gebied dat vogelkundig van gro te waarde is, om de soorten vogels die daar broeden. De zilvermeeuwen, wanneer gelegenheid gegeven wordt zich daar te vestigen, zullen deze waardevolle ornitologische gebieden verstoren, omdat zij de andere vo gels verjagen en de jongen daarvan opeten. Gevraagd wordt maatregelen te nemen om dat te voorkomen, dooi de belt onaantrekkelijk te maken voor deze vogels alsmede voor ratten en muizen. Als bijzonderheid althans voor de leden van de Raad van be stuur was, dat zilvermeeuwen tot hun 4e levensjaar als vrijgezellen leven en eerst dan zich gaan vesti gen. Stichting Zeeuws Landschap Verder was er het reeds* in de pers gepubliceerde schrijven van de Stichting Zeeuws Landschap, waarin werd gepleit ter wille van de mil- lieuhygiene en het landschappelijk schoon, direct samen met Zierikzee een overeenkomst aan te gaan, waar bij vooruitlopend op de noodzakelijke samenwerking in de toekomst, met Zierikzee samen de Zierikzeesche belt wordt gebruikt. De belt in Se- rooskerke kan dan een enige jaren oud groenscherm bezitten en zal minder storend zijn in het landschap dan bij directe in gebruik neming. Vooral de Westerschouwse dele delegatie, met name wethouder Hoo- gerhuis was voor dit foorstel gepor teerd. Reeds meermalen voerde hij een pleidooi toch tijdig in te planten, om de belt zoveel mogelijk aan het gezicht te onttrekken en wegwaai end papier etc. te kunnen opvangen. Ook burgemeester Everwijn streed voor het van een groengordel voor zien van de gehele belt. Ook de overige gemeentelijke afgevaardig den zouden samenwerking met Zie rikzee van meet af aan, op prijs stellen. Het enige maanden geleden door het gemeentebestuur van Zierikzee naar voren gebrachte argument, dat men voor het gezamelijk volstorten van de Zierikzeesche belt, niet voel de. omdat men van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland (de ove rige gemeenten) nog geen realiseer bare plannen kon stellen, wanneer een gezamelijke stortplaats verwer kelijkt zou kunnen worden. Besloten werd als vijf gemeen ten in de gemeenschappelijke rege ling Reinigingsdienst Igewoon ver der te gaan d.vv.z. het in het rapport van de Heide My gestelde te reali seren, maar de deur voor Zierikzee steeds open te houden, de gemeente Zierikzee zal ock een afschrift van dit besluit ontvangen, waarin de mo gelijkheid tot samenwerking zal worden geïncorporeerd. Aan Ged Staten van Zeeland zal kennis worden gegeven, van het standpunt van Ged. Staten van Zuid Holland, die bereid zijn als provin cie een eenmalige bijdrage te ver lenen van f 8.- per inwoner, bij het inrichten van vuilstortplaatsen. Het daarop door de heer Velders toegelichte plan is enigszins anders- ingericht, als het eerste dat bij de stukken is gevoegd een en ander als resultaat van wat op de excursie Noord Brabant is gezien. Zo is men nu van plan met het storten te be ginnen vanaf Hoosjesweg, in plaats van langs de Rijksweg. Dy het jubileum ran het bekende i koor „Nu met Hopete Burgh, orgn - i niseerde de Zeeuwse Zangersbond j medio 1935 een concours, waaraan j door vele Zeeuwse verenigingen werd deelgenomen. De historische foto toont de optocht van de vereni gingen naar het feestterrein. LONDEN. De Britse regering zou hebben besloten het embargo op de levering van wapens aan Israël op te heffen en de firma Vickers zou zich voorbereiden op de bouw van twee onderzeeboten van verschil lend tonnage voor Israël. Dit schrijft het Britse blad „Daily Expres". BEIROET. Libië is overeengeko men militaire uitrusting, waaronder supersonische Mig 23-gevechtstoe- stellen van de Sowjet-Unie te kopen. KAAP KENNEDYv De Pionier-10, die onderweg is naar Jupiter, werkt feilloos. Zondag heeft het ruimte vaartuig het systeem dat het naar de aarde laat wijzen ingeschakeld en de stuwraketjes beproefd die vandaag zullen worden gebruikt voor koers correctie. NEWARK. Acht mensen, van wie vier kinderen, zijn omgekomen bij een brand in een drie verdiepingen tellende woning in Newark in de Amerikaanse staat New Jersey. De politie heeft een man aangehouden die de brand vermoedelijk heeft ge sticht. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft Bangla Desj hulp beloofd bij de we deropbouw van de industrie, de spoorwegen, de koopvaardij en de visserij. Dit staat in een comuniqué dat in Moskou is gepubliceerd na het eerste officiële bezoek van premier Moedjiboer Rachman. SYDNEY. De Deense architect Joern Utzon. die het operagebouw van Sydney heeft ontworpen, heeft meegedeeld, dat hij de gala-opening van het controversiële gebouw zal boycotten. Hij zei: „Men heeft er een vreselijke bende van gemaakt. Mijn ontwerp is te niet gedaan en ik wil niets meer met het gebouw tc maken hebben". LIMA. Kranten in de Peruaanse hoofdstad Lima melden, dat Joseph Mengele, de ..doodsengel" var\ het concentratiekamp Auschwitz moge lijk betrokken was bij de moord op de rijkste Peruaan, de industrieel Luis Banchero, eerder dit jaar. PARIJS. Meer dan 100.000 mensen hebben in de grootste demonstratie in Parijs sedert de ongeregeldheden van mei 1968. vreedzaam de rouw stoet gevolgd van de Maoist Pierre Overney. die vorige week bij een fa briek van Renault werd doodgescho ten. RIO DE JANEIRO. De 29-jarigo Nederlandse fotojournalist M. C. J. Hogenboom is in Rio de Janeiro om het leven gekomen. Hij maakte een val van 30 meter toen hij van een hoogte af een foto van de stad wilde maken. Hij was sinds midden fe bruari in Rio om een reportage te maken van de carnavalsfeesten in deze stad. Een aardige opmerking, vooral uit een land dat zelf uit vrees voor Is raëlische represailles ervoor gezorgd heeft dat de Talestijnen niet veel konden beginnen. In plaats van een dergelijk twijfelachtige morele steun uit de Arabische hoofdsteden hadden de zo trouwhartig broeders genoem de Palestijnen meer gehad aan daad werkelijke steun om niet in kampen te verkommeren en hun haat te koesteren maar een nieuw bestaan op te bouwen. Maar tot zulke hulp zijn de solidariteitsleuzen uitgalmen de Arabische leiders nimmer bereid geweest. „Flitsend uit het buitenland NEW YORK. De V.N. zijn van plan 100 miljoen dollar bijeen te ga ren ter financiering van een wereld campagne ter bestrijding van de ver dovende middelen in de komende vijf jaar. ISTANBUL. De Turkse premier Nihat Erim heeft een bezoek van een dag aan Londen afgezegd omdat hij de Britse reactie op de drug-zaak van Thimoty Davey beledigend vindt BERCHTESGADEN. In Berchtes- gaden (West-Duitsland) zijn de ski wedstrijden om het „Watzmann-Sil- berschild" afgelast, wegens het feit dat vlak voor de start een 15-jarige jongen op de piste was verongelukt. OSLO. De Westduitse roeier Jür- gen Biedler, pupil van de bekende coach Kai'l Adam, is in de buurt van Oslo bij het skiën onder een lawine bedolven en om het leven gekomen. CORDOBA. Vier personen, onder wie de minister van landbouw en in dustrie van de Argentijnse provin cie Cordoba, zijn om het leven geko men doordat hun vliegtuigje bij de stad Leones verongelukte. Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland Door het Bestuur van de Rein^- |ingsd|enst Schouwen - Duiveland werd aan de Koninklijke Nederland se Heide My c.q. de Heide Mij Ne derland N.V. opdracht gegeven voor het verrichten van een studie over de gecentraliseerde vaslvuil bewer king op Schouwen-Duiveland. In dit rapport komt men tot dc volgende conclusies: In de huidige samenleving is het bestaan van „Vuilnisbelten" een zaak, die uit overweging van milieu hygiene on- aanvaarbaar geacht mag worden, een stelling die natuurlijk om praktische overweging niet haalbaar is, maar die er wel toe leidt, dat steeds strin gentere eisen gesteld zullen worden aan de wijze van verwerking van vaste afvalstoffen. Men is bij het maken van een prognose uitgegaan van twee jaartallen 1970 en 1985. De hoeveelheid huisvuil voor de plattelandsgemeenten wordt geschat 250 en 350 kg' per inwoner resp. voor de jaren 1970 en 1985 en voor Zierik zee op 300 en 400 kg per inwoner in genoemde jaren. Voor industrie en bedrijfsafval zijn de hoeveelheden genoemd voor huisvuil vermeerderd met 20 voor plattelandsgemeenten en 25 a 30 voor Zierikzee. Voor recreatieafval is aangenomen 0.7 kg per persoon per dag. Voor de gemiddelde bezet ting van 50 dagen per slaaphuis is dat 35 kg per slaaphuis, aantal slaapplaatsen 48.000. Hoeveelheid afval 1680 ton, voor 1985 is berekend 44 kg per slaapplaats. 80.000 slaap plaatsen (0.8 kg per persoon per dag) 3700 ton recr. afval. Bcgxaafmcthode Als men rekent dat alle gemeen ten samen in 1970 9675 ton en in 1985 17.350 tón zullen leveren ongeacht de hoeveelheden van de bio chemische industrie, dan komt men tot de con clusie dat afvoer naar een Vuilver brandingsinrichting niet doelmatig is (te duur) blijft per slot van rekening alleen de „begraafmethode" over, waarbij men het gestorte afval direct met een laag zand bedekt. Rond het terrein aan Hoosjesweg en Provinciale weg komt een grond- wal waarvan de kruin 2 m. boven bót niveau van het wegdek ligt. Er worden z.g. stortgangen gegra ven (15 a 20 m. breed), waarin het vuil in lagen van 2 m. wordt geperst, er zal 2 jaar overheen gaan, alvorens een nieuwe laag op een bestaande laag wordt aangebracht. De laag afdekzand zal plm. 10 cm dik zijn. Het afdekzand zal worden ingezaaid om verstuiving te voor komen. De geraamde aanvoer van vast vuil voor 1973 is voor het gehele ei- and 11.000 ton. De verwerkingskos ten zullen dan plm. f 12.75 per ton zijn. SANTIAGO (Chili). Onder de leer lingen van het middelbaar onder wijs in Chili is „een operatie haar knippen en baard scheren" begon nen. BONN. Bonn houdt het op „dikke turven". Er verschijnen in de Bonds republiek veel „Lexicons". Dit is een lexicotheekdie drie informatie- series omvat. De eerste bestaat uit tien trefwoordbanden volgens ge bruikelijk A-Z-moclel, de tweede uit ihemabanden met langere artikelen. De audio-visuele derde serie, die in 1975 zal verschijnen, maakt het mo gelijk speciale informaties door een druk op de knop per geluidsfilm in te winnen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VAALS. In Vaals is een overval gepleegd op een pompbediende van een benzinestation. De man werd onder bedreiging met een pistool ge dwongen ongeveer 60 gulden af te geven in Nederlandse, Duitse en Bel gische valuta. BARNEVELD. Bij een botsing tus sen twee personenauto's op het kruis punt Molenweg in Voorthuizen (gem. Barneveld) is de 19-jarige T. Kleier uit Voorthuizen om het leven geko men. RIJSWIJK. Twee ponies van acht jaar en vier maanden die vanaf het weiland waar zij thuishoorden aan het zwerven waren gegaan zijn ver ongelukt op de spoorbaan tussen Delft en Rijswijk. De dieren werden door een trein gegrepen. BELLINGWEDDE. De^27-jarige G. J. Buintjes uit Winschoten is met zijn auto in Wedde (gem. Belling- welle, Gron.) om het leven gekomen toen hij met hoge snelheid in een flauwe bocht in de Wedderstraat rechtdoor reed en tegen een boom botste. Thuis informeerde Pleun belang stellend naar het werk van haar broer. „Is het werkelijk naar je zin?" Hij beaamde het volmondig. ,.rk had het niet beter kunnen treffen. Niemand zit achter je te jagen, de chef is ontzettend geschikt en de baas eveneens. Met dc rest heb ik niets te maken." „De rest?" „Ja, er is nu ook een pompbedien de. Een gepensioneerde. En er komt een chauffeur bij. Tenslotte is er ook zijn zuster." A „Werkt die ook in de garage? ..Ben je mal.... die woont nog in het oude huis en brengt ons 's mor gens koffie en 's middags thee. Met een paar weken zullen ze wel ver huizen, want hun nieuwe huls is zo goed als klaar." „Ik wil het wel eens zien." „We kunnen er op een zondag middag eens langs fietsen. Dat is nu nog mogelijk. Volgende week gaat de snelweg open. dan kun je er met de fiets niet meer komen." Ze fietsen er zondagsmiddags heen. Dinsdag wordt dc snelweg voor het verkeer v»*ijgegeven en dinsdagsmor gens zal ook het bedrijf van Henk Garreveer officieel worden geopend. Zo kunnen fietsen tot de tunnel in aanbouw. Het. laatste stukje omhoog moeten ze lopen. Er is provosorisch een weg aangelegd voor de wagens die nu nog via de oude weg de ga rage willen bezoeken. Vanaf dinsdag kunnen zij gebruik maken van de nieuwe afrit, maar die is twee kilo meter verder. Voorlopig zal dit nood- weggetje nog wel blijven. Als ze op het terrein aankomen, zijn daar ook de baas en zijn zuster. Ze komen net uit het nieuwe huis. dat nagenoeg klaar is. Ze zien het tweetal aankomen. Jaap loopt op zijn baas toe en ver ontschuldigt zich. „Mijn zuster was nieuwsgierig geworden naar uw neuwe bedrijf. Vandaar, dat wc hier zijn. Ik hoop. dat het geen bezwaar is". ..Welnee. Jaap. bekijk het maar. Heb jij het nieuwe huis al gezien?" „Nee. meneer." „Mooie gelegenheid. Nu ja, als het ingericht is, zul je er toch wel eens komen." Jaap stelt voor; Dit is n.ijn zus: Pleunic. En dit is meneer Garreveer en juffrouw Garreveer." Plcunie drukt de hand van hel meisje en mompelt zoiets als: „Hoe maakt u het?" Ook die van Henk drukt zc. Berendien bekijkt dc vrouw kri tisch. Dus dit is de zuster, waarvoor broer Jaap in de bres sprong op die ongeluksavond, toen ze door de dronken vader werd bedreigd. „Leuk. dat u eens komt kijken, waar Jaap werkt,' zegt ze op hartelijke toon. Achter Garreveer en zijn zuster lopen Jaap en Pleunic het nieuwe huis binnen. Henk zegt: „In grove lijnen hebben mijn zuster en ik het ontwerp gemaakt. Een architckt heeft het verder uitgewerkt. Ze zijn nu bezig met behangen en bovendien moet er nog wat geschilderd wor den." Gevieren doorlopen ze de vertrek ken. Pleunic is vol bewondering. Wat een mooi huis. En zo modern inge richt. Het is toch wel fijn. als jc be schikt over voldoende geld. Daarna gaan ze door de garage. Henk is een voorkomende gids. Hij legt alles op eenvoudige wijze uit. Ook het benzinestation wordt beke ken. Uit zijn zak haalt hij een sleu telhanger met een miniatuurpompje DOOR GERRIT FRANSSEN cn de naam Garreveer er op. „Dit ge ven we dc komende dagen aan de klanten," verduidelijkt hij. „Mag ik er u ook een aanbieden?" „Dank u wel. meneer." zegt het meisje, en bekijkt dc hanger. Jaap verduidelijkt: „Dat is haar hobby: sleutelhangers sparen." ..Kijk. kijk." zegt de garagehouder lachend, „dan hebt u er ongetwijfeld ccn nieuwe bij." Jaap bedankt na dc rondgang na mens zijn zuster en wil afscheid ne men. maar daar wil Berendien niet van weten. „Gaan jullie maar mee. dan drinken we thuis een kopje thee. Daar is het net tijd voor." Jaap kijkt zijn baas vragend aan. Kan dat wel? Maar Henk knikt in stemmend. „Goed idee. mensen. Om jc de waarheid tc zeggen: ik lust wel een kopje." Een poosje later zitten ze samen in de ouderwetse huiskamer. Beren- dien zegt, terwijl zc thee schenkt „Volgende week gaan we verhuizen. Toch zal ik het hier wel missen. Het is tenslotte het ouderlijk huis." „Dat went zo." is de mening van haar broer. Op een vraag van Bcrcndicn ver telt Pleunic, dat ze ook in een ga rage werkt. „Voor dc telefoon en dc boekhouding. Ik heb het er prima." „Bij wie is dat?" informeert Henk. „Garage Plantema." Henk knikt. „Die ken ik. Ik heb samen met Evert examen gedaan in Voorschoten. Het is een goed bedrijf. Hoe maakt dc oude Piet het?" uitstekend." antwoordt Jaaps' zuster. „Hij komt vast elke dag even kijken, of alles goed gaat. Die kan wel honderd worden. Nog zo vitaal." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7