„WITTE VAN HAEMSTEDE" WORDT TOT GEMEENTEHUIS Restauratie „Liefdesbrief" Conferentie over drugs AGENDA Advies van de kampeerraad behandelt ook het „vrije kamperen" STUDENTENSOCIËTEIT IN WAGENINGEN UITGEBRAND Tinoccfüo Verton's Schoenen HANDSCHOENEN gezonde schoenen vooral wat jong is. VANDAAG Gemeenteraad Westerseliouweu HAAMSTEDE, 6-3. Hoogtepunt van de maandag avond gehouden raadsvergadering, waarin wethouder Steur wegens ziekte ontbrak was het voorstel om het al twee jaar leegstaande hotel „Witte van Haemstede" aan te kopen. De barstensvolle tribune (44 personen) luisterde mede naar de toelichting van burgemeester Everwyn. „We kampen nu al jaren met te weinig ruimte in het gemeentehuis. Acht jaar geleden dachten we aan nieuwbouw doch de opzet was toen al te klein. Nieuwbouw was in de laatste vier jaar niet haal baar en zou ongeveer 2 miljoen gaan kosten. Een pre-fab behuizing zoals Heinkenszand kan de oplossing niet zyn". De voorzitter besloot met de mis schien wel historisch wordende woorden: „Met bijzonder veel ge noegen laat ik nu de hamer vallen, ter bezegeling van dit besluit". De hamerslag werd met applaus, zowel van de raad als van de tribune ont vangen. Miltroos verdronken DINTELOORD, 6-3. Zondagmid- dag is in het Noord-Volkerak bij Dinteloord de 35-jarige matroos C. A. Spaans uit Werkendam overboord geslagen van de Dordrecht 15 en ver- dx-onken. Het schip was op weg van Antwerpen naar Dordrecht. „Di'ie jaar geleden kwam dit hotel te koop. De pi'ijs was evenwel veel te hoog. Tot dat we veertien dagen geleden hoorden dat het geveild zou worden. Er is toen weer gepraat en gecijferd en uiteindelijk wex*d een voorlopige overeenkomst met de ei genaar, N.V. „Ostoerio" getekend via notaris Van Eek te Zierikzee. De ï-aadsleden bezochten zaterdagmor gen het hotel. Het college is van mening dat dit de oplossing is. Het gebouw heeft een inhoud van 5500 m3. We zullen de verbouwing tot het meest noodza kelijke beperken. Gemeentewerken heeft snel een verbouwplan gemaakt voor het huidige gemeentehuis en de kosten met een gi-ote raadszaal be lopen dan f 850.000,waarbij voor de staf Gemeentewei'ken nog geen plaats is. „Witte van Haamstede" gaat ons f 600.000,kosten en het college kan dit gebouw met een ge rust hart bij u aanbevelen. Het is een verantwoorde investering on danks wat gebreken door gebrek aan onderhoud. Een gedeelte van de in ventaris hoort bij de koop. Reaktie raadsleden De heer Kloostex'man was ver heugd, ondanks het perspectief dat de gemeente over 10 jaar niet meer zal bestaan. Doch dan bestaat de mo gelijkheid zeker om het weer als ho tel te verkopen. (Advertentie) Lederer. Handschoenen in alle modekleuren Av DAM 9 LENGKEEK LEDERWARENZIERIKZEE In België en Nederland gestolen kunstwerken in Duitsland teruggevonden MÜNCHEN, 6-3. De Beierse poli- tie heeft na een langdurig onderzoek in Leipheim by Gönzburg zes mees terwerken gevonden, die waarschyn- lyk in de jaren 1970 en 1971 in Bel gië en Nederland zyn gestolen. Twee van deze schilderijen - een „Uittocht uit Egypte" van de Ant werpse kunstenaar Abel Grimmer (1570-ca. 1619) en een „Landschap met windmolens' van Pieter Brüghel de Jongere (1564-1638) - zijn volgens de politie van München in 1970 in het Belgisch Kortrijk ontvreemd. Het was de politie ter ore geko men dat de werken in de Bondsre publiek zouden worden vei'handeld. Tenslotte werden zondagnacht in Leipheim vijf mannen van 26 tot 50 jaar en een 33-jarige vrouw aange houden. Een zevende verdachte wist te ontkomen in een auto met een Belgisch nummerbord. PASADENA. De eerste aanblik van deze geometrische figuren in de buurt van de Zuidpool van Mars, die veel weg hebben van kanalen, kun nen de indruk wekken van leven op deze planeet. Geleerden geloven echter dat de oneffenheden door erosie ontstaan zijn. De foto werd gemaakt door de Mariner 9 van een hoogte van ongeveer 27 kilometer. De heer Dalebout zei, ook namens zijn fi-aktie voorstander van aan koop te zijn. Hij vond het jammer dat het gemeentehuis uit het doi'ps- beeld gaat vex-dwijnen met het ge volg dat bijv. een Oranjefeest nu buiten het dorp gehouden gaat wor den. Mede verheugd was de P.v.d.A.- fi-actie. Woordvoerdex-, de heer Lus tig meende dat het nieuwe gebouw centraler ligt. „Het is een prachtig, repx*esentatief gebouw en we kunnen u er van harte mee feliciteren". Joodse Russen willen Nixon spieken TEL AVIV, 7-3. Een corresponden te van radio-Israël heeft maandag telefonisch contact gehad met de in Moskou wonende Joodse pi'ofessor Alexander Lerner die samen met drie Joodse vrienden een telegx-am aan president Nixon heeft gezonden met het verzoek om een onderhoud tijdens het komende bezoek van de Amei'ikaanse president aan de Sow- j et-Unie. Wij willen px-esident Nixon ont moeten, zo zei hij, om hem persoon lijk ons vei'langen en dat van vele andex-e Joden in de Sowjet-Unie om naar Israël te emigreren, kenbaar te maken en dit verlangen nader te mo tiveren. gewond Jongen zwaar bij schietpartij BELFAST, 6-3. Bij een schietpartij in Belfast is maandagavond een jon geman zwaar gewond geraakt. Hij werd badend in zijn bloed gevonden door een patrouille van het Britse leger. Het is nog niet bekend wie eT op elkaar geschoten hebben. Ongetelde negers en Indianen PARAMARIBO, 6-3. - Grote groepen bosnegers en India nen in de Surinaamse binnen landen zijn bij de in januari gehouden volkstelling in Su riname niet geteld. Dit is de mening van de afgevaardigde in het Surinaamse parlement van de progressieve bosnegers partij PNPde heer Paulus Fransman. Het Statenlid heeft hierover vragen gesteld aan minister Essed van opbouw. Hij wil dat de niet-getelde rijksgenoten alsnog worden geregistreerd. AMSTERDAM, 6-3. De internatio nale adviescommissie die de restau ratie van het indertijd door de Belg Mario Rooymans gestolen schildexij van Vermeer „De Liefdesbrief" be geleidt, heeft maandag advies uitge bracht over de derde en laatste fase van de x-estaux'atie: het inschilderen van die delen van het schilderij, waarvan de verflaag geheel is ver dwenen. Geadviseei'd is een voor het gehele schilderij zo weinig mogelijk storende x*estaux'atie uit te voeren. Dit houdt in dat voor de beschouwer van het doek slechts op zeer korte afstand herkenbaar zou kunnen zijn da tde schilderingen niet authentiek zijn. Titiaan gestolen uit Londense kerk LONDEN, 6-3. In de nacht van zondag op maandag is uit een kerk in de Londense wijk Kilburn een kostbaar schilderij van Titiaan oht- vreemd. Het 100 bij 80 cm. gx-ote doek stelt de verkondiging van de bood schap aan Maria voor. 'Het was de kerk in 1937 door de krantenmag naat lord Rothermere geschonken. De onbekende dieven zijn door een venster de kerk binnengedrongen en hebben het schilderij meegenomen met het kastje waarin het zich be vond. Man doodgedrukt door betonplaat ELBURG, 6-3. Bij de N.V. Schok- beton in Elburg, is maandagmiddag de 54-jarige werknemer R. Schoon hoven uit Oosterwolde verongelukt'. De man kreeg een 560 kilo wegende betonplaat Op zich. GENEVE, 6-3. Afgevaardigden van 65 landen zijn maandag in Genève een conferentie van drie weken be gonnen ter aanpassing van de inter nationale nai'cotica-conventie van 1961, die als gevolg van het toegeno men drugmisbruik niet langer als toereikend wordt beschouwd. De conferentie is belegd door de economische en sociale raad van de Verenigde Naties, die een krachtiger bestrijding van de illegale handel in verdovende middelen noodzakelijk acht. Transplantatie van witte bloedlichaampjes LONDJEN, 6-3. Britse dokters zyn er voor de eerste maal in ge slaagd met succes witte bloedlichaampjes te transplanteren. Het medisch tijdschrift „Lancet" bcschryft in zyn jongste num mer dat dokters in twee Londense ziekenhuizen van een vierjarige jongen biljoenen witte bloedlichaampjes hebben afgetapt om die in het bloed van zyn twaalfjarige broer te brengen. De twaalfjarige leed sinds zyn geboorte aan te weinig immuni teit, waardoor hij vatbaar was voor chronische infecties en in zijn groei geremd werd. Na een aantal injecties met witte bloedlichaampjes van zijn klei ne broer zyn de infecties nu geheel verdwenen. De jongen groeit nu voorspoedig. Bloedonderzoek heeft aangetoond dat de witte bloedlichaampjes die een jaar geleden waren getransplanteerd, zich in het organis me van de patiënt hebben genesteld en zich zelfstandig voortplan ten. Het succes van dit experiment, dat door immunologen van de ziekenhuizen Hammersmith en Westminster is verricht, wettigt volgens medisch deskundigen de verwachting dat het in de nabije toekomst ook mogelyk zal worden zieke organen zoals de lever te genezen. Dinsdag 7 maart Zierikzee Stadhuis, 8 uui", meenteraad. vergadering ge- DEN HAAG, 6-3. Ineen advies van de Stichting Nederlandse Kam- peerrraad aan de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, waarin een nieuwe re geling voor het kamperen wordt voorgesteld, wordt ook aandacht ge vraagd voor het z.g. vry kamperen. De kampeerraad meent, dat dit individuele kamperen zonder nadex*e vex-gunning moet worden toegelaten in daarvoor aangewezen gebieden, maar dan mogen op een erf niet meer dan drie tenten en/of caravans (in totaal maximaal tien pex-sonen) staan en niet langer dan maximaal 27 uur (drie dagen). Het moet moge lijk zijn, aldus het advies dit verblijf te verlengen tot maximaal 24 dagen wanneer bux-gemeester en wethou- dex-s van de betrokken gemeente daartoe vex'gunning geven. Vex'der is de kampeex*raad in het advies aan de staatssecretaris van mening, dat er een algemene kam- péerwet dient te komen, waarin het centrale overheidsbeleid voor het kamperen wordt neergelegd, voor voor zover dit niet t.a.v. de planolo gische aspecten wordt beschreven in de wet op de ruimtelijke ordening. Deze algemene kampeerwet dient ook de regels te bevatten, waarmee beoogt wox*dt bovengenoemd vrij kamperen buiten de officiële kam- peex-plaatsen te verruimen. Het innemen van vaste standplaat sen behoort volgens het advies van de kampeerraad slechts te worden toegelaten op daarvoor bestemde en „voorgestructureerde" terreinen. De Nederlandse student in Parijs verongelukt PARIJS, 7-3. De Nederlandse stu- dént Klaas Jongsma uit Alkmaar, is maandagavond in een Parijs hotel om het leven gekomen. Hotelem- ployé's vertelden dat de student met een groep vrienden maandagavond om half zeven in het hotel was aan gekomen. De jongelieden waren di rect weggegaan om Parijs te gaan verkennen. Tegen negen uur had een gast laten weten dat de hotellift niet meer werkte. Men was gaan kijken en had de student gevonden die-met zijn hoofd bekneld zat in de liftko ker. Hij bleek dood te zijn. Opzet bij twee branden vermoed WAGENINGEN, 7-3. Sociëteit „Sela'' van de christelijke studenten vereniging S.S.R. in Wageningcn is dinsdagmorgen vroeg tot de grond toe afgebrand. Toen tegen vijf uur brandalarm werd gegeven sloegen de vlammen al zo hoog uit het honderden jaren oude gebouw, dat de brandweer zich moest beperken tot het nathouden van de belendende percelen. Op het moment van het uitbreken van de brand waren vijftien studen ten in het sociëteitsgebouw. Zij allen konden zich via een van de vier brandtrappen in veiligheid stellen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Het vuur wex-d in de garderobe op de benedenverdieping ontdekt. Het greep razendsnel om zich heen. De schade wordt geschat op een miljoen. Dit is de tweede grote brand die Wa- geningen in luttele uren treft. Maan- kampeerraad acht het toelaten van vaste standplaatsen op erven niet verantwoord uit een oogpunt van landschapsbescherming en zorg voor het behoud van het milieu van het buitengebied. Crematies in Nederland DEN HAAG, 6-3. Het aantal cre maties in Nederland bedroeg in 1971 17.942 of 16 procent. In 1970 waren deze cijfers 14.949 of 13,64 procent. Dit vermeldt de Stichting Voorlich tingscentrum Crematoriumbouw. Er zijn thans cx'ematoria in voorberei ding of in aanbouw te Schagen, Leeuwai'den, Eindhoven, Meppel, Rijswijk en Emmeloord. Goud en zilver aan Oudemanshuispoort AMSTERDAM, 613. Een tiental rechtenstudenten heeft de Oude- manhuispoort in Amsterdam maan dagmiddag beplakt met metaalfolie en goud geverfd. Zij deden dit uit protest tegen de aangekondigde ver hoging van de collegegelden tot 1000 gulden. De beperktheid hunner middelen noodzaakte de studenten de bovenste helft van de poort onversierd te la ten. Parachutiste in boom SOESTERBERG, 5-3. Voor de 26- jarige Schiedamse pax-achutiste Ma rian Wuisman is het zondag geopen de springseizoen niet erg fortuinlijk begonnen. Bij haar eerste spx*ong bo ven de Leusder hei nabij Soesterbex-g maakte zij een te korte vrije val (van 1300 meter-), waardoor haar parachu te te vroeg open ging en zij door de vrij sterke wind werd afgedreven. Mej. Wuisman zag wel kans om een verkeex'sweg te vermijden, maar het gevolg was wel, dat zij in de top van een meer dan twintig meter ho ge boom in een bos nabij Soesterbex-g terecht kwam en daarin zo met haar parachute vex*wax*d raakte, dat zij er eigener beweging niet meer uit kwam. De ladderwagen van Soest slaagde er met behoud van zoveel mogelijk natuurschoon in de plaats, waar de onfortuinlijke parachutiste op haar bevrijding zat te wachten, te bereiken. Advertentie Huis van Nassau, 8 uur, vergadering Ver. van Oudle erlingen. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, uitvoering zangver enigingen. Ver. geb. Ger. kerk, Badhuisstraat, kleding-inzameling gedurende de gehele dag. Oosterland Geref. kerk, L. Achterweg, kleding- inzameling. Duiveland Gemeentehuis Nieuwerkerk, verga- dei-ing gemeentex'aad Duiveland. Goes Prins van Oranje, agrarische studie dag Plattelandsjongeren. Donderdag 9 maart Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Vx-ouwen- kontakt in de P.v.d.A. R.K. centrum, 7.30 uur, U.V.V.-con- tactbij eenkomst. Kerkgebouw Ger. Gem., St. Domus- straat 7,30 uur Stichting Statenver taling. Gymnastieklokaal ex-ULO, (Kerk- plein), 7.30 uur, jeugdbijeenkomst voor oprichting „soos". Vrijdag 10 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, C.J.V. „Samen Verder". Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering kinderkoor „Westelijk Schouwen". Maandag 13 maart Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, modeshow af deling Plattelandsvrouwen. Dinsdag 14 maart Zierikzee Stadhuis, 8.00 uur, vergadex-ing ge meenteraad. Vrijdag 17 maart Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoex-ing kinderkoor „Westelijk Schouwen". dagavond brandde het gemeentehuis voor een groot deel uit. De studentensociëteit „Sela" staat op nog geen honderd meter afstand daarvan. Onderzoek De Wageningse brandweer was vanmorgen met de nablussing bezig. De burgemeester van Wageningen heeft laten weten dat een gex-echte- lijk ondex-zoek zal worden ingesteld naar de oorzaak van de brand in het sociëteitsgebouw en die in het ge meentehuis. Het vermoeden bestaat namelijk dat er opzet in het spel is. Dit wordt ingegeven door het feit dat er ih één nacht brand heeft ge woed in twee gebouwen die dicht bij elkaar stonden en dat de brand in de sociëteit is ontstaan in de garde- i*obe op de benedenverdieping. Amerikaanse verzekering aan Z.-Vietnamese president SAIGON. 6-3. President Ngocyen Van Thieu van Zuid-Victnam heeft de verzekering gekregen, dat er geen enkel geheim contact is geweest tus sen de Verenigde Staten en Noord- Vietnam tijdens het bezoek van pre sident Nixon aan China en dat er ook geen enkele geheime overeen komst is gesloten in Peking over Vietnam, zo heeft het Zuidvictname- sc ministerie van buitenlandse zaken maandag bekend gemaakt. Marshall Green. ondei*minister van buitenlandse zaken van de Ver. Sta ten. en John Holdridge, medewerker van dr. Henry Kissinger, hebben de Zuidvietnamcse president maandag deze verklaring gegeven tijdens een gesprek met de president van twee uur. model Sesamhand genaaid. maten 28-38 Inleukeiinten oersterk teder. Met plantage crêpe rubber zolen. Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 Weer grote partij verdovende middelen in Frankrijk onderschept PARIJS. 6-3. Op 5 maart is aan dc Franse grenspost te Menton een auto uit Turkije met 146 kilo ruwe morphine aangehouden, aldus is maandag uit officiële bron in Parijs vernomen De twee inzittenden van het voe'r- tuig zijn in verzekerde bewaring ge steld.. Vorige week hebben Franse doua- nc-beambten 425 kilo heroine aan boord van een vissersboot in de huurt van Marseille in beslag geno- Watertoren barst open BRUSSEL, 6-3. Maandagmiddag is in Feluy, een Belgische gemeente in het Waalse landsgedeelte een splin ternieuwe watertoren opengebarsten Er vloeide 2 miljoen liter water uit, die arbeiders en barakken meesleur de. Zeven mensen werden gewond, van wie twee vrij ernstig. De ijzeren watertoren was pas gereed gekomen. Men was bezig, de toren met water te vullen, toen plot seling de stalen banden, die het re servoirgedeelte van de toren omvat ten het begaven. „Ze" zeggen dat er „nooit zoveel gebeurt" in de regio, maar die „ze" zwammen maar wat, want het is wel aardig de oogst van een dag eens even te bekijken. Vandaag in de krant: dat is een opsomming van o.m. „slagroom met een te hoog kiem- gehalte", opgespoord door de Keu ringsdienst van Waren. Dat is het betrekken van een nieuwe school te Oosterland. Haamstede mikt op goud met aankoop van een hotel. Veertig kamers zijn er; er zal dus bij slecht weer wel een overblijfkamerlje zijn voor het personeel. De gemeenteraad van Westerschouwen mikte verder op het wereldkampioenschap natuur behoud, met verwerping van een weg door de Domaniale duinen. Nu al, maar straks zeker, is stilte alleen maar te koop per grammofoonplaat en kindertjes van straks krijgen nog een kans hun zwakke beentjes te sterken met wandelingen door mul zand. Dal wordt een rariteit in Ne derland, even als een koe en een paard. Ouwehand heeft ze al in zijn dierenpark gezet en werkelijk er zijn kinderen, die er tevoren nooit één zagen. Vandaag in de krant, dal is een schatting van het huisvuil per inwoner te Zierikzee voor 1985: 400 kilo. Er komt vis in de Zoete Gracht te Zierikzee. Middenschouwcn heeft hel niet op een recreatieweg in het El- kerzeese. Te Zierikzee zijn er plan nen om te komen lol een jeugdsoos en vergeel niet wat de voetballers, de sportvissers en de schakers alle maal deden. Vandaag in de krant; dat zijn de aanduidingen hoe fraai de dames er in komend voorjaar en zomer bij zullen lopen en vink de heren niet uit, die zowel op de degelijke als sportieve loer gaan. Diep verdriet over anders nieuws: het ledigen van een sceptic lank te Zierikzee gaat tachtig gulden kosten. Het is duur, maar niet te duur, want doe het maar eens zonder een kol- kenzuiger. leder zijn eigen kolken- zuiger. Het zit er niet zo in. Bij huis je - schooltje - bejaardencenlrumpje in plan West komt nog een schooltje en zo rommelen we maar wat aan om het hoofd boven water te houden. Als het nu allemaal maar gelezen wordt en hel beklijft bij de mensen. Berichten komen soms verkeerd over getuige het nieuws in ergens een krant dat een vrouw bevallen was van een vierling, zoals men zei: „want hel had in de krant gestaan". Maar er was toch echt iets anders gebeurd: „een vrouw was van de vliering gevallen". SCHIERE1 LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2