AGENDA Ihemo special DRS. R. ZJLSTRA OVER DE PROBLEMEN IN LANDBOUW Lt(lcn Baadér-Meinhof-groep in arrest Fikse brand in visbakkerij te Haamstede Om behoud van de Waddenzee Vraag naar beroepsmogelijkheid lasten van het waterschap Kring Schoiiwen-Duivelancl C.B.T.B. Schietpartijen in Duitsland ZIERIKZEE, 3-3. „Er is geen landbouwprobleem; er zijn problemen in de landbouw. Wie de nuance aan voelt zal begrijpen, dat dit heel wat anders is". Het was vrijdag in het Huis van Nassau één van de kernachtige uitspraken van de landelijke C.B.T.B.-voorzitter drs. li. Zijlstra in zijn: „Landbouw politieke rondblik in 1972" voor de Kring Schouwen-Duiveland van de C.B.T.B. West Nederland, onder voorzitterschap van de heer J. A. van der Bijl. Landbouwers die goed hebben geluisterd, zullen met de bij-de-tijdse uitspraken van drs. Zjjlstra wel wat duidelijker uit de voeten kunnen. In zijn causerie kreeg de akker bouw het accent, een sector waarin het ronduit slecht gaat. Gerekend vanaf de ontwikkeling 1965/1966 zijn in het algemeen de prijzen 40 pro cent gestegen, maar de garantieprij zen stegen in dezelfde periode slechts met 12 procent, hoewel de landbouw dezelfde kostenlijn moest volgen. Vooral de laatste twee jaren zijn - mede door de stijgende kos ten - de inkomsten sterk teruglopend De fruitteelt is er ook niet bovenop; alleen de melkveehouderij is bezig wat op de wal te klauteren, met richtprijzen, die 6 procent hoger lig gen. Voorstellen tot verbetering Intussen zijn er landbouwvoorstel len, die moeten leiden tot verbete ring. Vast staat wel dat ook het ko mend jaar de kostenlijn zich zal doorzetten. Er is trouwens geen hoop voor opheffing van de werkloosheid en er komt (nog) geen einde aan de inzinking van de conjunctuur. In de landbouw is een sterke af vloeiing aan de gang. De helft van de bedrijven heeft trouwens geen op volger meer en het is dus niet zo simpel voor de toekomst groot ver trouwen in de landbouw te hebben. De verbeteringsvoorstellen fluk- tueren naar percentages. De C.B.T.B. wil 8 a 9 procent verhoging, het Co- pa wil in Brussel 11 procent; het Europese Parlement 9 a 10 procent, evenals het Sociaal Economisch Co mité. Aanvankelijk lag een voorstel voor van 2 procent verhoging, maar onder druk van de georganiseerde land bouw is men op 8 procent gekomen. Gaat men echter alles omrekenen, dan komen de prijsvoorstellen van de Europese Commissie neer op 6V2 procent. Monetaire moeilijkheden De monetaire moeilijkheden moet men daarbij inkalkuleren en dan blijft er van de verhogingen voor de boer niet zoveel meer over. De C.B. T.B. heeft zich dan ook tot de minis ter van landbouw gewend en de heer Ardinois opteert voor een prijsverho ging over de gehele linie van 5 a 6 procent. Dit betekent netto een stap in de goede richting. Alleen voor de veehouderij wordt gelijktijdig weer een stap teruggezet. Gevraagd was over een jaar 9 pocent, maar de mi nister'komt met 6 procent. Rentesubsidies Alleen zijn er nog geen Europese prijzen. Landen als Italië en Fran krijk willen helemaal niet, met uit zondering voor veredelingsprodukten Duitsland en Nederland hebben wel ongeveer het zelfde standpunt. Weinig vorderingen worden ook gemaakt op het punt van de renteie- subsidies. Er is een groot verschil van mening. Dr. Mansholt heeft zelfs gezegd, dat de standpunten nog nooit zover uit elkaar hebben gelegen en daarbij komt dan nog - als gezegd - de mo netaire onzekerheid. Deze week zul len de ministers definitief hun stand punten bepalen inzake de prijzen voor 1 april 1972 tot 1 april 1973. Produkten Drs. Zijlstra besprak hierna de verschillende produkten. De Neder landse concurrentiepositie wat be treft de granen is niet sterk en de teelt is niet perspektiefvol. Een licht puntje kan zijn dat Amerika voor raden slijt aan China, waardoor er verlichting komt voor Europa, maar dit is voorlopig spekulatie. Met de bieten gaat het beter. Het areaal verandert niet zo; de uitbeta lingen zijn beter onder invloed van de wereld-marktsituatie, die gunstig blijft. De situatie is gunstiger dan twee jaar geleden. Aardappelen Met de aardappelen moet men van geijkte patronen af. Afzet en pro- Aardig plaatje van de entree van Renesse in de dertiger jaren. Vooral links op de foto ziet men vergelij kenderwijs, wat alles veranderd is. duktie kunnen niet meer als voor heen. Vooral de jonge boer kan het aardappelrisiko niet langer nemen. Juist dit risiko dient beperkt en het moet de richting uit van bundeling van het aanbod en kontraktueel af zetten, vooral na de twee slechte ja ren, die we thans achter de rug heb ben. In West-Europa dient trouwens het areaal ingekrompen. Het ver- werkingsprecentage is stijgende (16 procent) en dat geeft vaste prijzen, maar het gaat vooral om de wijze van marktorganisatie. Met de melk zit men goed, door dat de zuiveloverschotten zijn ver dwenen. Een geringe percentage stijging echter kan al weer nadelig van invloed zijn. De verwachting is dat de zuivelproduktie in de E.E.G. met 1 procent zal toenemen en dat is al dadelijk van invloed, want tegen overschotten dient gewaarschuwd. Er is thans een voorstel tot een richt- prijsverhoging van 8 procent. Ondersteunende maatregelen Tot slot sprak drs. Zijlstra over landbouwondersteunende maatrege len fn het algemeen. Gepleit is voor afschaffing van het registratierecht bij grondoverdracht en afschaffing van de grondbelasting. Pogingen wordt gedaan te komen tot een be lastingvrije reserve, waarmee een hoopvol begin is gemaakt. Dan is er de proef met de Grondbank en de toepassing van de rentesubsidies bij investeringen. De totale investerin gen worden voor volgend jaar ge raamd op f 3 miljard. In de tqekomst zal niet alles in één bedrijf meer kunnen. Er moeten samenwerkingsbedrijven komen, met het oog op de kostbare apparatuur. Belangrijk is de onderlinge bedrijfs- vergelijking, waarbij men tot vaak onthullende conclussies kómt. Er is geen uniforme oplossing voor de landbouw en met dit uitgangspunt kwam drs. Zijlstra op zijn üitspraak: „er is geen landbouwprobleem; er „Sorry" zei de kantoorhouder SITTARD, 4-3. Met een ijzersterk argument heeft kantoorhouder Storms van de Boerenleenbank in Enighausen (Limbricht) drie gemas kerde overvallers onvérrichterzake naar huis gestuurd. Zelfs als hij zou willen kon hij de kluis niet voor hen ontsluiten, zo legde de kantoorhouder om twee uur 's nachts in pyama aan de over vallers uit. In het schaarse licht van zijn zaklantaarn liet hij zien dat de brandkast een nachtslot had. Dat slot kon pas om negen uur 's morgens met de sleutel worden geopend. De drie mannen, die via de brand trap de woning van de heer Storm waren binnengedrongen, wisten even niet goed wat in deze onverwachte situatie te doen. Eén van hen stelde voor tot negen uur te wachten, maar dat werd als te riskant verworpen. Dus gingen zij maar weer weg. zijn problemen in de landbouw" want de ene redt het en de ander niet. Onlustgevoelens intussen mo gen worden geuit buiten de rustige sfeer van de conferentiezaal, maar die uitingen mogen geen nadeel be rokkenen aan derden. De heer Zijl stra kreeg een hartelijk dankwoord van de voorzitter. DODELIJKE ONGELUKKEN DIDAM. De 24-jarige Th. L. Hageman is zondagavond in zijn woonplaats Didam door een perso nenauto gegrepen terwijl hij met een vriend langs de weg stond te praten. De jongeman was op slag dood. SOMEREN. De 24-jarige H. A. S. uit Someren is zondagavond om het leven gekomen toen de personenauto waarin hij zat op de Kanaaldijk in deze Brabantse gemeente op een aan de kant van weg geparkeerde vee wagen reed. De bestuurder van de auto moest in een ziekenhuis in Gel drop worden opgenomen. ZWARTSLUIS. In de nacht van zaterdag op zondag is de 16-jarige K. van de Linde uit Vollenhove op de Veneweg onder Zwartsluis met zijn bromfiets tegen een boom ge l-eden, de jongen is ter plaatse over leden. EDE. Op de Renswoudseweg in het dorpje Ederveen in de gemeente Ede is vrijdag de 25-jarige monteur A. H. Harwijnen uit Ede met zijn personenwagen in volle vaart op een stilstaande vrachtwagen met melk bussen gereden. De man was op slag dood. De vrachtwagen stond langs de berm geparkeerd, omdat melk bussen moesten worden opgeladen. APELDOORN. De 54-jarige mevrouw A. A. Mennink uit Apel doorn is zaterdagmorgen in Ter- schuur door een verkeersongeval óm het leven gekomen. Zij kwam met haar personenauto in botsing met een tegenligger, toen zij een file wilde passeren. Zij was op slag dood. ANGERLO. Op de Rivierweg in Lathem (gld.) zijn bij een frontale autobotsing een vrouw gedood en twee kinderen gewond. Het ongeval, dat zaterdagmorgen gebéurde, heeft het leven gekost aan de 44-jarige mvrouw C. Kroondijk uit Rotterdam. De inzittende van de tegenligger liep lichte verwondingen op. Roofovervaller gegrepen GRONINGEN, 5-3. De politie van Stadskanaal heeft zaterdagavond in een café in Vlagtwedde de dader aangehouden van de roofoverval die. vrijdagavond omstreeks twaalf uur werd gepleegd op een 74-jarige in woner van Groningen. Deze, Rikkert Munnik geheten, werd hierbij neer geslagen en beroofd van f 1500 gul den. De dader van de overval is een 24-jarige schilder J. B. zonder vaste woon- of verblijfplaats, maar inge- Munnik te hebben beroofd omdat hij schreven in Ter Apel, die bekende geld nodig had. BONN, 3-3 De Westduitse Chris ten-democraten hebben zich vrjjdag uitgesproken voor neuwe verkie zingen nu de meerderheid van de regering Brandt in de bondsdag voor de ratificering van de verdagen met Moskou en Warschau tot het mini mum is verminderd. Vlam in de pan HAAMSTEDE, 4-3. In de nacht van vrijdag op zaterdag, omstreeks 3 uur werd mevr. Manni-Hendrikse wakker door geknetter van vlam men. Het bleek dat de naast haar woning, in de Zuidstraat staande visbakkerü van de heer J. O. Ree horst in brand stond. Zij belde de brandweer en riep de familie Reehorst uit bed. De zeer snel ter plaatse zijnde brandweer doofde eerst met het koolzuur- sneeuwapparaat de fel brandende olie in de vispan en daarna werd met water het brandende dak ge blust. Het bleek dat één pan totaal leeggebrand was en de andere scha de had opgelopen. De asbestvoorzie- HAMBURG, 4-3. Na schietpartij en in Hamburg en Augsburg heeft de Westduitse politie twee cellen van de anarchistische Baader-Mein- hof-groep opgerold. In Hamburg werd de 25-jarige stu dent Manfred Grashof gearresteerd, die deel uitmaakt van de zes tot tien personen tellende „kern" van de on dergrondse organisatie. Grashof, die bij een nachtelijke schietpartij in een woning in Ham burg een 50-jarige commissaris van politie met dum-dum-kogels in borst en buik verwondde en zelf even eens ernstig werd gewond, gold als een van de leiders van de „Rote Ar mee Fraktion' die door de journaliste Ulrike Meinhof ideologisch wordt gemotiveerd. Met hem werd de 23-jarige Wolf gang Grundmann gearresteerd, die gezocht werd in verband met een bankoverval in Kaiserslautern, die vorig jaar december werd gepleegd en waarbij 134.000 mark waren ge roofd. Bij deze overval was een po litieman doodgeschoten. In de woning waarin Grashof en Grundmann waren aangetroffen heeft de politie wapens, munitie en verscheidene gereedschappen en chemicaliën voor het vervalsen van documenten in beslag genomen. Arrestatiegplf in Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO, 4-3. In de vangenissen naar andere districten, heeft de politie de afgelopen week meer dan 2.000 mensen gearresteerd. „De volle gevangenissen belemmeren ons niet in het werk. We verplaat sen gevangenen uit overvolle ge- vangeniss naar andere districten, en en dat zullen we blijven doen tot alle bandieten zijn opgepakt, aldus de commissaris van politie, Alexander Lafayette Stockier. Hij zei dat de 2.152 mensen zijn opgepakt na een golf van overvallen en geweldpleging. 325 „zware geval len" zullen voor onbeperkte tijd worden vastgehouden. Toch geen sluiting van Gulf ROZENBURG,4-3, De gemeente Rozenburg is niet van plan de ethy- leenfabriek van Gulf in Rozenburg op korte termijn te laten sluiten. Bij de huidige hinder die ervan wordt ondervonden is volgens burgemeester Sloots van Rozenburg geen nader optreden tegen Gulf mogelijk. De voorlopige vergunning van een jaar die de gemeente heeft ver strekt aan Gulf is nu bindend en sluiting alleen mogelijk wanneer het bedrijf direct levensgevaar oplevert, aldus de burgemeester. Middellandsezee-vis smaakt naar olie ROME, 4-3. Vis, die in sommige delen van de Middellandse zee wordt gevangen smaakt naar olie, als ge volg van de verontreiniging van de zee door olie, zo staat in een rapport van de voedsel- en landbouworgani satie van de V.N. (FAO). In het rap port worden de Middellandse zee landen aangespoord tot grotere sa menwerking ter bestrijding van de vervuiling en met name wordt aan gedrongen op sluiting van de twee plaatsen, waar olie-tankers wettelijk toegestaan olieresten mogen lozen. Deze in 1962 aangewezen gebieden liggen tussen Italië en Libië en ten zuidwesten van Cyprus. ning tegen het dak had het door de hitte begeven zodat het dakraam sprong en de vlammen naar buiten lekten. De voorradige vis en andere produkten kregen zoveel rook- en roetschade dat ze waardeloos wer den. De totale schade wordt be raamd op f 7000,-. De heer Reehorst is tegen brand verzekerd, doch het is niet zeker of daar ook de voor raad in betrokken is. De comman dant van de brandweer, de heer J. v. Sluijters was ter plaatse, evenals de bevelvoerder de heer W. J. Ge- leijnse. Over de oorzaak is niets bekend. De rijkspolitie stelt een onderzoek Fiets en bromfiets AMSTERDAM, 4-3. Nu minis ter dr. W. Drees van verkeer en waterstaat het gebruik van fiets en bromfiets wil gaan be vorderen wegens hun geringe re ruimtebeslag, heeft de RAI bij de bewindsman aangedron gen op nieuwe maatregelen ter verbetering van de doorstro ming en de veiligheid van het bromfiets- en tevens fietsver- keer. Weliswaar is in de loop van de afgelopen tien jaar het aantal slachtoffers onder de bromfietsers sterk achterge bleven bij het met bromfietsen afgelegde aantal kilometers, maar belangrijke mogelijkhe den tot verdere verhoging van de veiligheid zijn nog onbenut gebleven. Het gaat hier vooral om scheiding van verkeers- soorten en nieuwe techniscche voorschriften, aldus de RAI in een persbericht. In Augsburg is het nog niet gelukt de identiteit vast te stellen van het 20-jarige meisje dat in gezelschap was van de 23-jarige Thomas Weis- becker, die bij een schotenwisseling met de politie werd gedood. De pa pieren die zij bij zich had zijn hoogstwaarschijnlijk vervalst. Kindersterfte door mazelen in Turkije ISTANBUL, 4-3. In een dorp in de Turkse provincie Sinop, gelegen aan de Zwarte Zee, zijn eenentwintig kinderen aan mazelen overleden, al dus is van gezaghebbende zijde mee gedeeld. De gouverneur van de provincie heeft bekendgemaakt, dat een ploeg artsen naar het dorp is gezonden en dat de epidemie thans bedwongen is. Woeste grijsaard RIO DE JANEIRO, 4-3. Een Bra ziliaan van 107 jaar, Pero Pereira da Silva, is vrijdag in Iona (300 km ten noorden van Rio de Janeiro) tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moordaanslag op zijn schoon zoon. De advocaat van Da Silva heeft bij de Braziliaanse president een gratie verzoek ingediend omdat zijn cliënt pas weer vrij zou komen wanneer hij 113 jaar oud is. Wanneer Da Sil va gratie krijgt zal hij in het huwe lijk treden met een meisje van 23 jaar dat hij tijdens voorlopige hech tenis heeft leren kennen. Auto-ongeluk in Noord-Ier land LONDEN, 4-3. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn zes jonge mensen in Noord-Ierland bij een au to-ongeluk om het leven gekomen. Zij raaktén in de buurt van Moy in het graafschap Armagh van de weg af in een sloot met anderhalve me ter water. Na berging bleken de drie meisjes en drie jongens, tussen 18 en 25 jaar oud, te zijn verdronken. AMSTERDAM, 4-3. De lande lijke vereniging tot behoud van de Waddenzee zal premier Biesheuvel verzoeken een orgaan te creëren dat een „samenhangende regeringsvisie op het beleid ten aanzien van het Waddengebied opstelt, een wet voor bereidt waarin de bestuursvorm van het Waddengebied wordt geregeld, en het overleg met de buurstaten op gang brengt". Vooruitlopend op de wetgeving zou dat orgaan ook af spraken tussen de departementen mceten ontwikkelen die waarborgen dat geen eenzijdige inbreuken meer voorkomen die tot aantasting van het gebied kunnen leiden en die een stopzetting van de aan de gang zynde aantastingen nastreven, zo stelt de vereniging. Nieuwe sluis voor Goes GOES, 4-3. De gemeente Goes wil een nieuwe sluis bouwen in het Goese havenkanaal dat in verbinding staat met de Oosterscheldc. Deze sluis zou een lengte van 86 m. een breedte van 10 m. en een drem peldiepte van 4 m. NAP moeten heb- bn. De oude, sinds 1870 bestaande sluis, kan alleen met hoogwater ge bruikt worden. Voor de industriële ontwikkeling van Goes betekent dat een grote handicap. De binnenhaven van Goes heeft momenteel een jaarlijkse omzet van rond een miljoen ton en is daar mee de grootste van Nederland. De groei zal zich volgens prognoses in de toe komst voortzetten. K.V.P., A.R.P. en C.H.U. UTRECHT, 4-3. In het jaar 1973 zal er duidelijkheid moeten zijn over de verbondenheid van drie Christe lijke partijen KVP, ARP en CHU. Gerrit van Dongen, voorzitter van de Anti- revolutionaire jongerenor ganisatie Arjos, heeft in zijn jaarrede op de zaterdag te Utrecht gehouden jaarvergadering gezegd, dat de vor ming van een federatie tussen de drie partijen voor de Arjos onwenselijk lijkt, „wie in 1973 nog niet weet wat hij wil, zal het nooit weten". Volgens de heer van Dongen zul len de partijen volgend jaar niet lan ger meer om een principe-uitspraak heen kunnen. Een uitstel van deze uitspraak onderkoelt niet alleen de samenwerking, maar maakt deze verder ook ongeloofwaardig. Tweede Kamer: DEN HAAG, 4-3. Dc commissie voor de verzoekschriften uit dc tweede kamer is van mening, dat er een wettljjke regeling moet komen voor het in beroep gaan togen op gelegde aanslagen in dc waterschaps lasten. Aldus blijkt uit een verslag uitgebracht over een adres van een inwoner te Apeldoorn. De adressant beklaagde zich over dc hoogte van de hem opgelegde polderlasten. Bij het onderzoek door de commissie voor de verzoekschrif ten viel op, dat er geen bepaling be staat voor het instellen van een be roep tegen opgelegde lasten van een waterschap. De commissie vindt de ze situatie ongewenst en meent dat de mogelijkheid moet worden ge opend om een beroep in te stellen bij de belastingkamers van de gerechts hoven. De commissie heeft aan dc kamer voorgesteld de regering uit te nodi gen een wetswijziging voor te berei den, waarbij zulk een beroep wordt mogelijk gemaakt. Maandag 6 maart Zierikzee Concertzaal, 8 uur, mode-show. Haamstede Raadszaal, 7.30 uur, gemeenteraad Westerschouwen. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 7.30 uur, alg. le denvergadering Coöp. landbouwver. „Eendracht Bindt". Drcischor „De Drie Schorren", 7.30 uur, quiz avond Veilig Verkeer. Kerkwerve Verenigingsgebouw, ouderavond openb. kleuterschool. Dinsdag 7 maart Zierikzee Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau, 8 uur, vergadering Ver. van Oudle erlingen. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, uitvoering zangver enigingen. Ver. geb. Ger. kerk, Badhuisstraat, kleding-inzameling gedurende de gehele dag. Oosterland Geref. kerk, L. Achterweg, kleding- inzameling. Gemeentehuis Nieuwerkerk, verga dering gemeenteraad Duiveland. Goes Prins van Oranje, agrarische studie dag Plattelandsjongeren. Donderdag 9 maart Zierikzee R.K. centrum, 7.30 uur, U.V.V.-con- tactbij eenkomst. Vrijdag 10 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, C.J.V. „Samen Verder". Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering kinderkoor „Westelijk Schouwen". Maandag 13 maart Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, modeshow af deling Plattelandsvrouwen. Dinsdag 14 maart Zierikzee Stadhuis, 8.00 uur, vergadering ge meenteraad. Vrijdag 17 maart Burgh „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering kinderkoor „Westelijk Schouwen". Advertentie 9 Speciaalzaak voor fietsen X 4 en bromfietsen. 4 Ruime keuze. x 4 Goede service. x Weststraat 5-7 - Zierikzee Telefoon 2022. 4 Dode en gewonden bij ongeluk BARNEVELD, 5-3. Zondagmorgen is bij een frontale botsing tussen twee auto's onder Voorthuizen de 19-jarige M. Kleyer uit Voorthuizen om het leven gekomen en zijn zeven inzittenden zodanig gewond dat ze in een ziekenhuis in Amersfoort moesten worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde in een bocht. Twee personen uit de auto waarmee de 19-jarige jongen de dood vond en een echtpaar met drie kinderen uit de andere auto werden naar hel ziekenhuis vervoe/d. Gigantische deur in bedrijf gesteld j I1ARD1NXVELD - C1ESSENDAM 4-3. Vorige week is op scheepswerf I en machinefabriek De Merwede N.V.l dc grootste roldeur van West-Europa in bedrijf gesteld. Dc deur is 27 me ter breed en 17 meter hoog en ge monteerd in de nieuwe lashal van Merwede N.V., die gebouwd is in het kader van de re-organisatie van de werf in verband met de Deltawer ken. In de lashal worden zeer grote delen van schepen in elkaar gelast, waarna ze op de helling worden sa mengevoegd. De deur heeft een ge wicht van 30 ton. Tivce motoren van 10 p.k. zorgen ervoor dat de gigan tische deur in ongeveer 6 minuten omhoog of omlaag gerold kan wor den. OSLO. De Noorse regering heeft bekendgemaakt dat er op 24 en 25 september in Noorwegen een volks stemming gehouden zal worden over dc vraag of het land al dan niet tot dc Europese Economische Gemeen schap moet toetreden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2