Opzoek naarh?ge rente? u krijgt tot 7% bij de postspaarbank Jaap ten Oever's nïeuu/e leven PORION BLIK DOOR HET WERELD Soedan lost onoplosbaar konflikt op Veel gewonden explosie in Londonderry Nieuwe bestemming voor ex-cafétaria altijd safe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 maart 1072 Nr. 21042 De oorlog in zuid-Soedan is afge lopen - een verheugend feit dat ech ter maar klein wereldnieuws geacht wordt. Trouwens die hele strijd heeft nimmer veel aandacht gekregen, ëe heeft daarvoor waarschijnlijk te lang geduurd: zeventien jaar. Het begon toen de Britten bezig waren het gebied te verlaten. Een garnizoen in het zuiden - negers en christenen - muitte uit angst voor hun toekomstige regeerders - mo hammedaanse Arabieren uit het noorden. Vervolgens is inderdaad het regeringsleger hard opgetreden om de muiters te grijpen. Hele dor pen werden uitgemoord, hele leger eenheden ook die in hinderlagen van de rebellen vielen. In het oerwoud leefden gemeen schappen primitief zonder scholen, zonder medische verzorging en nie mand weet hoeveel duizenden en duizenden zijn omgekomen door ziekte, honger of wapengeweld. Over de grens in de buurlanden ver kommerden nog eens vele tiendui zenden in kampen. KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46 ROME. De politie heeft in Rome en Florence 25 gestolen schilderijen te ruggevonden. Hiermee is het aantal ontvreemde doeken dat de afgelopen vier dagen in Italië is opgespoord, op 128 gekomen. De zuidelijke beweging die ijverde voor zelfbestuur had eigenlijk niets te verliezen en dit bleek een uit gangspunt voor een doorlopende strijd die voortdurend de haat weer aanwakkerde. Iedere nieuwe rege ring in Khartoem besloot als eerste punt op haar programma te zetten dat het konflikt geregeld zou wor den. In de praktijk draaide dit steeds uit op het sturen van nieuwe troe pen. Zelfbestuur Generaal Numeiry handelde zo, tot hij zag dat dit nooit de oplossing kon brengen. Via de keizer van Ethiopië en de Afrikaanse afdeling van de Wereldraad van Kerken nam hij kontakt op met de Zuidsoedanese voorman generaal Joseph Lago en er kwamen onderhandelingen die zich niet beperkten tot een wapenstil stand maar tevens hoe het geschiede kwaad zo goed mogelijk hersteld kon worden. Een reeks V.N. -organisaties, on der wie de hoge kommissaris voor de vluchtelingen, en tal van kerke lijke en humanitaire organisaties werden erbij gehaald om zo snel mo gelijk de dorpen weer op te bouwen en het openbare leven weer op gang te krijgen. Daarbij komen afspraken dat het zuiden zijn mate van zelfbestuur krijgt, inklusief zeggenschap in de legermacht die hier het land verde digt. Een pakket van besluiten in een aantal geheime bijeenkomsten, op zichzelf al uniek. Tenzij harde doordouwers aan de ene of de andere kant de overeen komst nog bederven is in deze afge legen hoek van de wereld het zeld zame feit verricht dat een onoplos baar geacht konflikt toch werd bij gelegd. Een gebeurtenis die mis schien ook nog laat hopen voor bij voorbeeld Cyprus of zelfs Noord- Ierland. LONDONDERRY, 1-3. Vijfcntwïn- tig personen hebben verwondingen opgelopen bij een bomexplosie die zich woensdagmiddag in Londonder ry voordeed. De bom kwam tot ontploffing in een auto die in het centrum van de stad geparkeerd stond. Volgens de eerste berichten ver keert geen van de gewonden, van wie één een militair is, in levensge vaar. Verandering te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 1-3. Het voor malige cafetaria „De Postiljon" aan de Poststraat te Nieuwerkerk is in andere handen overgegaan. De heer C. M. Dalebout, eigenaar van de op Schouwen-Duiveiand bekende cafe taria „De Fijnproever" aan de Kerk straat alhier heeft het reeds enkele jaren leegstaande bedrijfspand ge kocht. Naar de heer Dalebout meedeelde, krijgt „De Postiljon" een andere be stemming. Was de oorspronkelijke bedoeling voor het gebouw cafetaria, de derde eigenaar maakte er een ca fé van. Ir. totaal heeft „De Postil jon" vier eigenaars gehad. Ondanks ;>lle pogingen die in het werk wer den gesteld, h?d „De Postiljon" als cafetaria en als café, geen levensvat baarheid. Enkele jaren geleden ver liet de laatste caféhouder het pand en werd er op de ruit de mededeling „Te koop" geplakt. De nieuwe eige naar gaat het pand verhuren als op slagplaats. „Een zaak wordt het niet", deelde de heer Dalebout mede. Door de aankoop van dit gebouw, heeft de eigenaar van de „Fijnproe ver" meer ruimte gekregen voor par keren wat parkeerplaats betreft. Hel pleintje, naast „De Postiljon" zal worden vergroot door een schuur, die zich tussen „De Postiljon" en „De Fijnproever" bevindt, af te bre ken. Bezoekers van „De Fijnproever" zullen dan zonder veel moeite hun fietsen, brommers, en eventueel au to's daar kunnen parkeren. Overleden na overmatig gebruik van verdovende middelen AMSTERDAM, 1-3. Woensdag middag is sectic verricht op het stof felijk overschot van de 19-jarlge Fransman Ph. G. G. die in de nacht van dinsdag op woensdag dood werd aangetroffen in een portiek aan de Ruysdaalkadc in Amsterdam. Het bleek dat hjj is overleden door over matig gebruik van verdovende mid delen. De Fransman werd door een voor bijganger ontdekt, die dacht dat hij in een portiek tegen de deur lag te slapen. Toen hij hem wilde wekken bleek de als „hippie" geklede jonge man dood te zijn. Getuigen hebben de Fransman het laatst gezien in ge zelschap van een jongen en een meisje, die zijn weggelopen, nadat de Fransman is gaan liggen. Advertentie Kant en klare universele kunsthars vulpasta niet gebundelde liechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk vooi' handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bü elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN. HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 hij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Flitsen uit het buitenland OOST-BERLIJN. Twee hoge func tionarissen van de Oostduitse com munistische partij zijn onlangs uit hun functies gezet, de een omdat hij een nazi-verleden bleek te hebben en de ander omdat hij „belangrijke ge beurtenissen uit zijn leven" had ver zwegen. BELFAST. De 36-jarige Henry Hayes is, terwijl hij in zijn huis in de protestantse wijk van Belfast met zijn drie kinderen naar de televisie zat te kijken, ernstig gewond door een gemaskerde man die de woning was binnengedrongen. ATHENE. De heilige synode van de Grieks-Orthodoxe Kerk heeft be sloten de beschuldigingen tegen de in vrijwillige ballingschap wonende koningin-moeder Frederika, dat haar autobiografie anti-christelijke stel lingen bevat, te laten vallen en de zaak als gesloten te beschouwen. BRUSSEL. Het Belgische minis terscomité voor economische en so ciale coördinatie heeft een beginsel akkoord bereikt over vestiging van een olieraffinaderij plus een petro chemische industrie in het Luikse. DAMASCUS. Syrische jachtbom menwerpers hebben woensdag Israë lische nederzettingen aangevallen in de heuvels van Golan, zo is van mi litaire zijde in Damascus meege deeld. De nederzettingen liggen in door Israël bezet Syrisch gebied. NEW YORK. China heeft op het verzoek van secretaris-generaal Kurt Waldheim de bijdragen aan de V.N. spoedig te voldoen, gereageerd met het overhandigen van een cheque voor drie miljoen dollar, zo is woens dag bekend geworden. PARIJS. President Pompidou zal op 18 en 19 maart a.s. met premier Edward Heath besprekingen voeren in Chequers, het buitenvex-blijf van Londen. Dit is woensdag in Parijs bekend gemaakt. LONDEN, 1-3. Aan de drastische stroombeperkingen als gevolg van de (inmiddels geëindigde) staking bij de Britse kolenmijnen, kwam woensdag om middernacht een einde, zo heeft de regering in Londen bekendge maakt. De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 4 MAART. NED. I. Het middagprogramma wordt verzorgd door dc AVRO. Wc ontmoeten er Rikkie en Slingertje, Woody Allen die zijn Hot Dog pre senteert en Ria Bremer die in het Spant te Bussum voor de zoveelste maal haar Stuif-es-in een gevari eerde inhoud geeft. Na de Teleac- cursus Graven naar het verleden via de Fabeltjeskrant een sprong naar het avondprogramma. De TROS be gint met Nancy, de vrolijke presi dentsdochter waarop Adam verliefd is geworden. Van de presidentsdoch ter naar Britse natuurreservaten waar de cineast Eugen Schumacher voor de serie „De laatste sporen" magnifieke opnamen wist te maken van dieren die in de vrije natuur al lang zijn uitgestorven. Omstreeks kwart over acht de Zevensprong, waarhi de deelnemende paren moe ten proberen zo vlug mogelijk Lux emburg te bereiken. Tot slot van de avond Blikschade, de nieuwe Tatort- aflevering, dit maal gemaakt door de NDR. Hoofdfiguur is Alwin Breuke die op de terugweg van zn' week end-uitstapje een fietser doodrijdt en na het gebeurde doorrijdt. NED. II. Op het 2e net, waarop 's middags van één tot vier de we reldkampioenschappen op de schaats voor dames te volgen zijn - de wed strijden op de 500 en 1500 meter - komt de KRO 's avonds met Oranje Hein, een oeroud filmpje uit de Hol landse filmfabriek. In de film wat jong talent van die dagen: Sylvain Poons, Harry Boda, Max Croiset en Marie Meunier. Herman en Aaf Bou- ber spelen respectievelijk de rollen van Oranje Hein, de vrolijke schoen maker en Aaf zijn nukkige echtge note. Behalve een Brandpuntafleve ring rest de kijker dan nog de aller laatste aflevering van Tot de dood ons scheidt de satirische komedie over generatieconflicten in een door snee Nederlands gezin. Pa gaat be- hangenHet gaat allesbehalve goed. We zien iveer de bekende gezichten van Hans Tiemeyer, Mieke Verstrae- te, Trudy Labij en Wim Zomer. Aan het programma van de KRO gaat een uur zendtijd van de Evangeli sche Omroep vooraf. ZATERDAG 4 MAART. NED. I: 10.00 Teleac; 16.00 Nieuws 16.02 Rikkie en Slingertje; 16.25 Hot Dog; 16.40 Stuif-es-in; 17.35 Teleac; 1S.45 Fabels; 18.55 Nieuws; 19.05 Nancy; 19.30 De laatste sporen; 20.00 Journaal; 20.21 Zevensprong; 21.35 Blikschade; 23.20 Nieuws. NED. II: 13.00 W.K. hardrijden; 18.45 Fabels; 18.55 Nieuws; 19.05 The son worshipers; 19.35 Roept uit aan alle stranden; 19.50 Tenslotte; 20.00 Journaal; 20.21 Oranje Hein; 21.30 Brandpunt; 22.20 Tot de dood ons scheidt; 22.50 Epiloog; 22.55 Nieuws. ZONDAG 5 MAART. NED. I. Het is zover. Vanavond voor het laast dc Kleine Waarheid op de buis. Er wordt vandaag docrr de familie Spaargaren feest gevierd. Marleen is jarig. Het feest wordt ge vierd bij de Boswinkels thuis. Lang duurt de pret niet. Een Duitse Feld- webel stormt binnen. Hij is op zoek naar de ondergedoken Engelse para chutist. Na de Kleine Waarheid kan men kijken naar Herkent u deze me lodie?, de muzikale quiz van Kick Stockhuyzen, met ditmaal als uit voerenden Carry Tefsen, Ab Hey- dens, Antoinette Tiemessen en Wim Koopman. Tot slot van de avond schenkt Morele Herbewapening aan dacht aan Frank Buchman de grond legger van Morele Herbewapening. Aan het NCRV-programma gaat in de vooravond een dokumentaire over de Afrikaanse olifaiit voorafIn de middaguren een wat gekortwiekte NOS op de zondagmiddag, een recht- Zaterdag 4 maart, 21.35 uur: Blikschade. Klaus Schwarzkopf in de rol vhn commissaris Fhike. slreekse reportage van de 1000 en 3000 meter die door de schaatsdames in Heerenveen moeten worden geno men voor de wereldkampioenschap pen, Woord voor woord en een Re monstrantse kerkdienst. NED. II. Vanavond, helemaal aan het eind van alle uitzendingen, de eerste aflevering ban de voor dp schooltelevisie gemaakte voorlichten de serie over drugs. Aan te bevelen is deze avond het rond tien uur uit te zenden televisieconcert van het Radio Philharmonisch Orkest. Aan Toonbeeld, in het kader van welk programma het televisieconcert de lucht ingaat, gaan de gebruikelijke NOS-zondagavond-onderdelen Pippi Langkous, Studio Sport, Panoramiek en Dubbeldekkers, alsmede een af levering van Wet-strijd vooraf. In Wet-strijd ditmaal teams uit ge meenteraadsleden van Apeldoorn en Breda. Buschauffeur Stan krijgt een vriendinnetje. De schoonheid krijgt het aan de stok met haar hospita en dat is voor Stan aanleiding om z'n moeder te vragen of z'n liefje niet thuis mag komen logeren. ZONDAG 5 MAART. NED. I: 11.50 Teleac12.20 Teleac: 12.57 Voorlichtingsspot; 13.00 W.K. hardrijden; 16.00 N.O.Z.; 17.00 Woord voor woord; 17.10 Kerkdienst; 18.20 Teleac; 18.55 Fabels; 19.00 Filmpor tret; 19.30 Het land van de olifant; 20.20 Nieuws; 20.25 De kleine waar heid; 21.25 Herkent u deze melodie? 22.30 Tussen de regels; 22.40 Dyna miek vanuit de stilte; 22.50 Nieuws. NED. II: 18.55 Fabels; 19.00 Nieuws 19.05 Pippi Langkous; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Dub beldekkers; 21.10 Studio Sport; 21.35 Wet-strijd; 22.05 Toonbeeld; 22.35 Nieuws; 22.40 Schooltelevisie. MAANDAG 6 MAART. NED. I. De KRO begint de maan dagavond traditiegetrouw mei de Graaf van Monte Christo. Om een paar liedjes te noemen die in deze aflevering zullen klinken: Tart nooit het lot en Ik hield alleen van haar. Na het nieuws van acht uur opnieuw in Gamma aandacht voor onze her senen. De resterende brok zendtijd is goed voor „Menschen im Hotel", een film van Gotfried Reinhardt met Heinz Riihmann als de boekhouder Otto Kringelen i. Hij ontmoet er verschillende mensen, zo ook de se cretaresse Flamchen, op wie hij ver liefd wordt. In de film spelen naast Riihmann Michèle Morgan, O. W. Fischer, Sonja Zicmann en Gert Froebe. NED. II. Vanavond is te horen en te zien in AVRO's muziek is troef de Belgische zangeres Mary Porcelijn. Muziek is troef wordt gepresenteerd door Pim Jacobs. Behalve Mary ont vangt Pim Jacobs Bojoura, Malando, het duo Sandra en Andres en Joop Stokkermans. In de kegelkwis Joop Doderer en Piet Ekel. Aan al die mu ziek gaat AVRO's Toppop, de quiz Wie van de drie en een dubbele Pey ton Place-aflevering vooraf. Rita is in verwachting. Moeder Ada Jacks verheugt zich al op grootmoeder te - worden. Good old Martin Peyton gaat een appeltje schillen met Leslie Harrington: de verhalen die Lee Webber z'n baas vertelde hebben hun uitwerking niet gemist. Dan is er nog Elliot Carson die van een a?io- nieme afzender een „presentje" ont vangt. Om tien over tien tot besluit AVRO's Televizier Magazine. MAANDAG 6 MAART. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Fabels; 18.55 Nieuws19.05 De graaf van Monte Christo: 20.00 Journaal; 20.21 Gamma; 21.20 Heinz Riihmann; 23.00 Nieuws; 23.05 Teleac. NED. II: 18.45 Fabels; 18.55 Nieuws 19.05 AVRO's Toppop; 19.30 Wie van de drie?; 20.00 Journaal; 20.21 Ana lyse; 20.30 Peyton Place: 21.20 Mu ziek is troef: 22.10 AVRO's Televi zier Magazine; 23.00 Nieuws; 23.05 Telqac, man? 19 Hoofdstuk 7 De eerste kennismaking. Gekleed in een schone overall stond Jaap ten Oever maandagsmorgens om half acht in de vrijwel gereed zijnde garage. Een man kwam naar hem toe, stak zijn hand uit en stelde zich voor: „Brink. Ik ben hier dc chef." Jaap drukte zijn hand en knikte, vriendelijk lachend. „Aangenaam, meneer Brink. Ik ben hier aangeno men als monleuix" „Ik weet het van dc baas," ant woordde de man op rustige toon. „Je werkte bij Walhuis, niet?" „Ja. Ik repareerde er ook wel." De man wees. naar een grote vrachtwagen. „Hij zuipt olie. We moeten 'm eens uit elkaar halen en kijken, wat er vernieuwd moet wor den." Terwijl Jaap met de demontage begon, keek hij af en toe rond. Pri ma moderne garage, was zijn oor dcel. Centrale verwarming, dus 's winter zal het hier ook wel uit te houden zijn. In de loop van de morgen riep Brink hem en samen begaven ze zich naar de pompen. De chef wees op twee kabels, die over dc inrit ge spannen waren. „Ze staan in verbin ding met een bel daar - hij wees op het huisje, enkele meters van de pompen - en in de garage. De prij zen staan er al op. Die daar is voor de super en deze is voor gewone benzine. Daar heb je er één voor olie. voor de diesels, en daar is ook een pomp met mengsmering. Voor brommers en enkele auto's. Daar fs de slang voor lucht. Er komt nog een reservoir voor LPG. maar dat zal misschien nog een maandje duren. Kun je de pompen bedienen?" Jaap keek er eens naar. „Ik heb het nooit gedaan, maar zo'n sinecure zal het niet zijn, veronderstel ik." Brink knikte begrijpend. „Veel verkeer komt er nog niet langs, maar als de bel gaat, help je voorlopig. Heb je me nodig, dan trap je twee keer op die kabel, dan kom ik wel. Te zijner tijd komt er een pompbe diende. Tot zolang neem jij dc hon neurs waar." ..In orde. chef." „In het huisje vindt je spons en zeem. Als je denkt, dat het nodig is. maak je do voorruit schoon. Daar heb je een kraan en een slang. Voor geval dat dc radiateur bijgevuld moet worden. Ennevoorlopig al les kontant. De baas beslist later wel wie op rekening kan komen tanken „We zullen er aan denken, chef." In dc loop van de morgen ver scheen de eigenaar. Hij bleef enige tijd staan kijken, terwijl Jaap aan het werk was. Blijkbaar was hij wel tevreden. „Wil het. Jaap?" „Het zal wel gaan. meneer. Ik heb zoiets wel eerder gedaan." ..Prachtig. Als je niet verder kunt, niet alleen doorprutsen. Dan waar schuw je Brink." „Er zal niets aan mankeren, me neer." Om half elf werd hij geroepen voor de koffie. In het kantoortje stond een jonge vrouw. Ze rookte een sigaret en keek dc binnenko mende monteur onder?.ockcnd aan. Jaap groette, maar Henk Garreveer stelde voor: ..Dit is onze nieuwe monteur. Jaap ten Oever. En dit is mijn zuster." Beredicn glimlachte en stak haar hand uit. Jaap keek naar de zijne, die onder de olie zaten. Verlegen zei hij. wijzend op zijn hand „Dat zal niet gaan, juffrouw." „Was je handen even. Jaap." ad DOOR GERRIT FRANSSEN viseerde Henk. „Zo kun je geen kof fie drinken." Er was koek bij de koffie. „Ter ere van dc onofficiële openingsdag," verduidelijkte Berendien. Twee schilders, een timmerman en een loodgieter kwamen eveneens koffie drinken, zodat het kantoortje al gauw te klein was. Maar er heer ste een opgewekte stemming. Henk deelde sigaretten uit. „Ik wil niel kinderachtig zijn. mensen, maar in de garage zelf mag niet gerookt worden. Ingevolge de plaatselijke politieverordening. Denk er om, dal ik in dit opzicht geen gekheid versta want ik wil geen herrie met de po litie hebben. En als je een trekje wil doen, ga dan even een paar minuten naar buiten. Daar zal ik niets 'van zeggen." Intussen bekeek Berendicn Garre- veer ongemerkt de nieuwe monteur. Ik ken hem, wist ze. Waarschijnlijk ben ik wel eens een avondje mei hem uitgeweest. Hij is knap. Ellen dig. dat die jongen in dc gevangenis heeft gezeten. Dat drukt dadelijk een stempel op je. Na een kwartiertje ging iedereen weer aan het werk. terwijl Henk in zijn kantoortje bleef. Berendien ruimde de kopjes op. „Die Ten Oe ver ken ik," zei ze tot haar broer. De man achter het bureau knikte. „Stond zijn foto indertijd niet in dc krant?" „Nee. niet daarvan. Van vroeger. Ik denk. dat ik wel eens met hem uitgeweest ben". Hij zette zijn bril af en keek zijn zuster een poosje aan. „Lang gele iden?" „Dat.... dat weet ik niet-meer, hoor. Zal wel een jaar of drie. vier geloden zijn. Ik geloof, dat we samen kermis gevierd hebben. Ergens in de buurt." (Wordt vervolgd). f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9