Bejaardensoos te Sirjansland vierde het 15-jarig bestaan STREEKNIEUWS Goede opbrengst van bazar ten bate van Ger. Kerk „De Seluitse' -Haamstede zag publiek binnen de schoolmuren Hoge verliezen in Vietnam Harmonisatie toeristenbelasting gewenst Taxi spatte uiteen in Londonderry Twee miljard uit buitenlands toerisme Peking en Taiwan Heroïneverslaving in Amerika Crematie Tom Manders Gezellige middag met Duivelandse bejaarden SIRJANSLAND. 1-3. Het was de ze weck een hele drukte op het dorp met de vele bejaarden die naar hier kwamen 150 in getal, uitgeno digd door de „soos" van Sirjansland, die heden hun 15-jarig bestaan her dachten Met twee bussen arriveer den de bejaarden van Oosterland, Nicuwcrkcrk en Ouwcrkcrk en na men hun plaatsen in, in het Vereni gingsgebouw waar de presidente van de „soos" te Sirjansland, mevr. S. Op 't Hof-de Rjjkc de aanwezigen een welkom toeriep, inzonderheid burgemeester en mevr. De Kam. waarbij zjj meedeelde dat deze dag een merkwaardige was in het be staan van de soos. omdat zij 15 jaar bestond, reden waarom aan de zaal veel versierwerk was besteed. „Hopelijk zal dit voor u allen een prettige middag worden cn het is verheugend te zien dat zo velen op gekomen zijn om dit heugelijk feit met ons te herdenken, aldus de pre sidente. Mevr. Dc Ronde-Bolle kwam vervolgens met een eigenge maakt gedicht, waarin de verschil lende facetten van de bejaardensoos werden belicht. Hierop volgde een pauze waarop thee met snoep werd geserveerd, aangevuld met een trak tatie door mevr. Hoogerhuis-van den Berge. Een drietal bejaarden uit Nieu- werkerk zongen enige verzen, waar bij de aanwezigen het refrein mee zongen dat op een schoolbord ge schreven stond. Dc heer Berrevocts te Goes bracht vervolgens enige voordrachten in de onvolprezen „Zccuwschc taële", op humoristische wijze, wat vaak de lachspieren in beweging bracht. De heer .T. van der Have las een eigen gemaakt gedicht voor. Hierna weer pauze met koffie en gebak. Mevr. M. de Ronde-Hoo- gerhuis bracht vervolgens indrukken op rijm van het kleine dorpje aan de Grevelingen, Sirjansland, dat be kendheid geniet door zijn respecta bele bedrijven, o.m. het exportbe drijf fa. Van Dijk. bollenteelt Van Waveren, verschillende campings etc. En dan niet te vergeten het nieuwe cafetaria in de Dorpsstraat, dat binnenkort zal geopend worden. Een opsomming waarop sommige grotere plaatsen nog jaloers kun nen zijn. De heer Berrevoets werd tenslotte door de presidente dank gebracht voor het gebodenc cn wijze verdienstelijkhadden gemaakt voorts alln die zich op enigerlei om deze middag zo bijzonder te doen slagen. Mevr. De Kam dankte op haar beurt de presidente en bood haar namens dc „soos" van Nicu- werkerk een presentje aan. Ook de sociëteiten van Oosterland cn Ou- werkerk lieten zich niet onbetuigd en offreerden een geschenk onder couvert. Tenslotte sprak de heer W. Klootc uit Oosterland woorden van oprechte dank voor deze mooie mid dag in Sirjansland. Tijdens de zang werd het orgel bespeeld door mevr. J. Capelle-Beije uit Oosterland. OOSTERLAND Kaartenverkoop zending De leerlingen van de zesde klas van de christelijke school alhier, hoofd de heer D. J. Bart, hebben zich verdienstelijk gemaakt met kaarten verkoop ten bate van de Suriname- zending. De opbrengst bedroeg f 125. Een dankwoord voor deze ijver van de kinderen en aan de mensen die dit werk wilden steunen is wel ver antwoord. BRUINISSE Wereldgebedsdag Heden (vrijdagavond) 3 maart zal ook in Bruinisse de Vrouwenwereld gebedsdag worden gehouden in de Gereformeerde Kerk. Iedereen is welkom. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te bekomen over de volgende in de maand fe bruari 1972 gevonden voorwerpen: Een paar wollen wanten (bruin), een verbanddoos, een rijwiel, een rood schooletui en een legerjack. Inzameling kleding Ook in Bruinisse bestaat de ko mende 14 dagen gelegenheid, om ge dragen, doch nog goede kleding in te leveren voor inwoners van landen met een lagere levensstandaard dan de onze. Zoals bekend spannen ook de kerken zich hiervoor in en de pre sidente van de hervormde vrouwen vereniging, mevr. H. M. de Koning- Jumelet is in Bruinisse bereid ge vonden als bezorgadres te fungeren. Men moet de kleding wel goed in pakken. Caravan verbrand Woensdagavond werd de brand weer te Bruinisse gealarmeerd, voor een brand, die te Zijpe bleek te zijn uitgebroken op de kleine standplaats die daar voor woonwagens is inge richt. Een caravan van mej. I. M. H. stond in brand en de snel ter plaat se zijnde brandweer kon niet meer voorkomen, dat de wagen geheel uit brandde. Mej. H. was niet tegen brand verzekerd en de nablussing liet weinig van het rijdende huis en zijn inboedel over. De bewoonster was een goede kennis van de familie Van Poppel die te Bruinisse een vas te standplaats heeft. Zij was pas en kele dagen geleden daar gearriveerd Rcsuitaal overtrof verwachtingen NIEUWERKERK, 2-3. De in Nicu- werkerk gehouden bazar ten bate van dc Gereformeerde Kerk, is een groot succes geworden. Bijzonder veel mensen hebben doorlopend het gereformeerde jeugdgebouw aan de Badhuisstraat bezocht om het zijne of het hare er te halen cn vooral dit evenement niet te missen. Er was voor elk wat wils. Er waren verschillende stands in gericht als verkooppunten van kle ding, huishoudelijke artikelen, speel goed, boeken, dranken, kruideniers waren, bloemen en textiel. Ook was er een grabbelton. Er wérden lootjes verkocht waarop prachtige prijzen te winnen waren. Men kon sjoelen, de naam van een jongenspop (die Mare bleek te heten) en van een meisjespop (zij heette Marleen) ra den; een aantal bruine bonen raden. Ook was er prima gezorgd voor de inwendige mens. In de keuken-hall kon men terecht voor koffie met een fikse schijf cake of speculaas, terwijl er voor de liefhebbers ook limonade te verkrijgen was. Heel de middag en avond was het meer dan gezellig druk. Het resultaat van deze grote aktie was f 2012,49. Het overtrof de stoutste verwachtingen. en toen de brand uitbrak was zij met haar 5 jarig zoontje in de woonwa gen van de genoemde familie. Voor het gezinnetje wordt een on derkomen gezocht, maar men slaag de er tot heden niet in, dit te vinden. De nacht van woensdag op donder dag wrd elders doorgebracht. GEMEENTE BROUWERSHAVEN BURGERLIJKE STAND Overleden; 1. Wiskerke, Klazina Kaatje Maria (Groesbeek), 80 jr. w.v. A. Akkerdaas; 7. Ketting,. Adriaan Johannes, 63 jr. e.v. J. Potappel; 9. Fondse, Pieternella Johanna (Arn hem) 48 jr. e.v. W. H. Flohil; 14. Wagemaker, Johanna, 61 jr. e.v. P. Nelisse. Gehuwd; 3. De Vrieze, Jan Johan nes, 23 jr. (Middenschouwen) en Van der Bijl, Cornelia Alida, 22 jr. (Brouwershaven); 9. Van Ast, Cor- nelis, 28 jr. (Brouwershaven) en Van der Wielen, Marina Johanna, 18 jx*. (Brouwershaven). Verkoping bij opbod Toen even negen uur de officiële bazar werd besloten, werden de res terende goederen bij opbod verkocht. De heer P. Tieleman heeft zich hier bij bijzonder verdienstelijk gemaakt, door als veilingmeester op te treden. Op vakkundige wijze bracht hij de overgebleven artikelen aan de man. Het gebouw was tjokvol kopers. De spanning steeg ten top bij het trek ken van de loten. Geweldige prijzen, o.a. een tweetal prachtige spreien, werden in de wacht gesleept. Velen konden diezelfde avond nog hun prijzen mee naar huis nemen. Een aantal prijzen, te weten, nr. 407, 1160, 928. 1527, 563, 524, 510, 33, 1146, 1717, 934, 1771, 223, 903, 40 en 1146 zijn nog af te halen bij de heer A. J. Schiet- tekalte, Erlingsteenstraat 4 te Nieu- werkerk. Vervolgens ging men ver der met de verkoop van de x-esteren- de suisterijen. Boeken en ondei'jur- ken, hesjes en babysokken, vaasjes en speldjes, alles kwam onder de ha mer. Bij deze vei'koping op zijn Ameri kaans werden fabelachtige prijzen betaald. Men gebruikte het zoge naamde Amerikaanse systeem, waar na men gezamenlijk, na een bod, te gen elkaar gaat opbieden. Zo bracht een i-ollade maar eventjes 70,op en een aantal chrysantjes f 16,Er werd intens veel genoten, gelachen en geboden en bijzonder veel ver kocht. Voor de iniliatiefnemei-s en hun medewerkers (dames en heren) een grote voldoening. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De Belgische ambassa deur in Washington heeft daar een ovei-eenkomst getekend, waarbij be paald is, dat het koninklijk obser- vatorium te Ukkel van de Ameri kaanse Marine appax-atuur in bruik leen zal krijgen om satellieten in hun baan te volgen. MOSKOU. De Sowjet-Unie en Bangla Desj hebben een akkoord gesloten waarbij een gx-oot hulp-pak ket, dat voor de afscheiding aan het oostelijk deel van Pakistan was toegezegd, nu aan de nieuwe staat zal worden aangeboden. WASHINGTON. Een jury in Washington heeft dondex'dag de doodsti'af aanbevolen voor Paul E. Getty, die terecht staat wegens de begin 1970 gepleegde moorden op Joseph Yablonsky, diens vx-ouw en hun dochter. Een huishoudschoolniiddag HAAMSTEDE, 2-3. Donderdagmid dag opende de Prot. Chr. Huishoud school „De Schutse" te Haamstede de deuren om de gasten toe te laten tot de bezoekmiddag; liever gezegd een „schoolshovv", want bijna elk les- onderdeel werd door de meisjes ge demonstreerd. Hoofddoel van deze middag was weer alle inwoners uit Westerschouwen en omgeving een indruk te geven van de mogelijkhe den die deze school voor de toekomst de Westhoekse dochters biedt. Aan de medemens in het algemeen was volop gedacht, want de netto op brengst van de verkochte gebakjes, slaatjes, soep, bi'oodjes enz. was voor het vluchtelingendox-p Bethlehem, dat ï-eeds enkele jax-en door „De Schutse" begiftigd wordt. Het was een gx-ote bedrijvigheid in de school en vooi-al in de keuken werden alle mogelijkheden benut om toch maar de vooxTaad te kunnen aanvullen. Kleuters Voor het eei*st werd het omgaan met kleuters door de meisjes ge toond. Daarvoor wax-en van divex-se oudex*s die daarvoor in aanmex-king kwamen enkele kleuters voor een paar uur „geleend" en ze hadden het er best naar hun zin. Spelletjes als „Roodkapje" gaan er altijd wel in bij de kindex-en. Alle lokalen waren in bedrijf en de belangstellenden waren vol intresse. Toekomstige leerlingen van de basisscholen uit de omtrek lieten hun gezichten zien en zoals dat altijd gaat; niet alleen moe der moet het werk van haar dochter gaan zien, doch er is nog wel een tante of oma die ook mee komt. En daardoor was het een gezellige druk te. Er waren mini- en maxibezoeken, er waren mensen niet meer weg te krijgen en daartussen de altijd maar weer vriendelijk lachende directrice, mejuffrouw E. v. d. Stadt die het op een dergelijke middag bijzonder druk heeft de zaak te regelen en handen te schudden. Doch de andere docenten waren al even bezet en zelfs de gymnastiekleraar werd, ge wapend met een broodmes, in de keuken ingeschakéld. Geestelijk en lichamelijk vol gegeten verlieten de dames en heren de school om na tuurlijk thuis nog eens na te kaax-ten over het overduidelijk bewezen nut van deze huishoudschoolmiddag. SAIGON, 2-3. Volgens bekendma kingen in de Zuidvictnamese hoofd stad is het aantal oorlogsverliezen in Vietnam de afgelopen week aanmer kelijk gestegen. Zes Amerikaanse soldaten sneu velden en zesenvijftig werden ge wond. De week daarvoor sneuvelden zes Amerikanen en werden er een envijftig gewond. (Het totaal aantal Amerikaanse gesneuvelden in de Vietnamese oorlog is thans 45.656). De verliezen van de Zuidvietnamese regeringstroepen waren vorige week driehonderdzestig gesneuvelden en zevenhonderdnegenentwintig gewon den. (De week daarvoor onderschei denlijk tweehonderdacht en vijfhon- dex-deenendertig). De Zuidvietnamese legex-leiding stelt het aantal gesneuvelde Noord- vietnamese en Vietcong-militairen in de afgelopen week vast op 1.026, 627 meer dan de voorafgaande week. MARSEILLE. De douane van Marseille heeft donderdag 425 kg zuivere heroïne buit gemaakt. Het is de grootste hoeveelheid die ooit in een keer is gevonden. De koffieploeg aan het werk. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Twede Kamer: DEN HAAG, 2-3. Staatssecretaris Oostenbrink van economische zaken meent dat de hoogte van door ge meenten te heffen toeristenbelasting geen grote onderlinge verschillen te zien moet geven. Hij zei dit donderdag in de open- bax-e commissievergadering over de problematiek van het midden- en kleinbedrijf. Verscheidene kamerle den hadden aangedrongen op een zo snel mogelijk tot stand te brengen harmonisatie van deze „logeerbelas- ting'. De V.V.D.'er Portheime wilde voox-komen dat de gemeenten px-obe- ren de kas te spekken via de zakken van de toerist. Een geringe bijdrage in de zin van de over de grens be staande „kurtax" vond hij voldoende Ook de socialist Knot wilde niet verder gaan dan een eenvoudige lo- geerheffing. „Zo snel mogelijk naar een uni forme regeling", was de wens van de A.R.-wooi'dvoerder Scholten. LONDONDERRY, 2-3. Een ge kaapte taxi met meer dan twintig kilo explosieven is woensdag tegen het eind van de middag in een nau we winkelstraat in het Noordierse Londonderry met een enorme klap in de lucht gevlogen. Drieënveertig mensen werden hierbij gewond. De materiële schade wordt geschat op ongeveer 100.000 pond sterling (ongeveer 850.0000 gulden). De meesten van de gewonden - veertig burgers, twee politieagen ten en een militair - kregen lichte kwetsuren. Eén man ligt met ern stige hoofdwonden in een zieken huis. De stx-aat lag bezaaid met glas en puin. Vierentwintig winkels hebben schade. ROTTERDAM, 2-3. De directeur van het Nationaal Bureau voor Toe risme, dc heer J. Strijkers, heeft donderdag verklaard, dat de jongste cijfers van de Nederlandse Bank hebben aangetoond, dat in 1971 de deviezeninkomstcn uit het inkomend toerisme voor dc eerste keer een be drag van f 2 miljard hebben bereikt. Hij merkte dit op aan boord van het Rijn-hotelschip „Holland Pearl", waarmee vertegenwoordigers van x-egionale en plaatselijke V.V.V.'s en van toeristische tx-ekpleistei's een reis langs acht Duitse Rijnsteden hebben gemaakt met de bedoeling toeristische propaganda voor ons land te maken. Bij deze f 2 miljard kan dan nog een bedrag van f 600 miljoen wor den gevoegd, zijnde de opbrengst uit het vervoer van buitenlanders naar ons land door Nederlandse onderne- mingen, aldus later een vertegen woordiger van hetzelfde bureau. De staatssecretaris deed de toe zegging aan minister Geertsema van binnenlandse zaken te vragen bij het verlenen van toestemming voor de heffing van een toeristenbelasting de gemeentebesturen nadrukkelijk op het aspect van de harmonisatie te wijzen. PARIJS, 2-3. „Tussen Peking en Taipeh bestaat al minstens vijf jaar een akkoord, dat afhankelijk is van de dood van Tsjiang Kai-Sjek. Zij hebben echter niet gedacht dat Tsjiang zo oud zou worden", zo heeft André Malrauv, minister van cultuur onder president De Gaulle en kenner van China, in een vraag gesprek met A.F.P. verklaard. Volgens hem komt nationalistisch China bij het vasteland,' zodra Tsjiang dood is. „Dat zal op een sub tiele manier gebeuren, maar dat kunnen wij de Chinezen wel toever trouwen". „Per slot weten de Amerikanen dat zij niet zullen vechten om For mosa en de Chinezen weten dat ook" aldus Mah-aux. Naar zijn mening gelooft niemand meer in een „Azia tisch communisme" of een „Chinees impex-ialisme over Azië". „Serieuze mensen hebben allen begx-epen, dat het streven van China op China zelf is gei-icht, zoals het stx-even van de Russen op Rusland is gericht. De Chinezen moeten te eten hebben". WASHINGTON. 3-3. Volgens in lichtingen verkregen door de Ameri kaanse Republiekeinse senator Char les Percy zou het aantal 'aan hex-oine vex*slaafden in de Verenigde Staten thans 700.000 kunnen bedi'agen. Dit is een verdubbeling van het aantal in 1969, dat door fedex-ale functio narissen op 315.000 wex*d geschat. UTRECHT. Onder gx-ote belang stelling is donderdagmiddag in het crematorium Daalwijk te Utrecht het stoffelijk overschot van Tom Manders gecremeerd. Tom Manders is afgelopen zondag op 50-jarige leeftijd in het St. Anthoniuszieken- huis te Utrecht ovei'leden. De kleuterschool Uc Woelwaters" heeft twee open schooldagengehouden op 29 februari en op 2 maart. Deze twee dagen werden goed be zocht. Er was voor de leerlingen een uitgebreid programma samengesteld. Op de foto's ziet men de kinderen aan het werk met OTitioikkclinf/snja- leriaal. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). kleuterscliooldagen^«'K.«>><..x.j.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5