Drietal begrotingswijzigingen voor uitvoering van werken Jachthaven voor Scheveningen Aktie „Helpen is best fijn" op de kleuter-, en basisscholen Algemene beschouwingen C.ILU.-fraktie TELEURGESTELD... Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 1-3. Op de jongste vergadering van de gemeen teraad van Brouwershaven, onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Schouwenaar z\jn nog verschil lende opmerkingen gemaakt en be langrijke zaken aan de orde geko men, w.o. subsidiezaken. De heer Ph. v. Ast vond het een onverteerbare zaak dat de Muziek school een subsidie krijgt van f 5.000, een enorm bedrag waar maar wei nig van naar buiten komt. Spreker doelde op de opleiding van muzikan ten van de plaatselijke gezelschap pen. „Onze fraktie is er niet geluk kig mee en we zouden zeker nooit hoger willen gaan". Wethouder Moermond: „Dit komt ieder jaar weer in de raad ter sprake maar het college moet een cultureel beleid voeren om personen in staat te stel len muziekles te volgen". De voorzitter: Het is een vorm van onderwijs, hoewel het meestal bezien wordt als een soort luxe". De heer v. d. Bijl diende een voor stel in om de subsidie aan de sport vereniging vast te stellen aan de hand van de jaarrekening, waarbij de huur terreinen opgevoerd dient te worden. „Het gaat niet om het geld maar om de manier „waarop". Vóór stemden de PCG-fraktie, de andere acht raadsleden waren tegen. De heer Van Hattum vroeg naar de huur sportterrein Noordgouwe door WIK uit Kerkwerve. „We gaan hier gemeenschapsgeld in steken voor mensen uit een andere gemeen te". De burgemeester zegde een on derzoek toe, waar bij hij er wel op attendeerde dat diverse leden uit Noordgouwe zelf komen. De begroting werd hierna z.h.s. vastgesteld. Begrotingswijzigingen Hierop aasluitend kwam reeds een drietal wijzigingen aan de orde. Het betrof posten betreffende plaatsen lichtmast op kruispunt Kromwal- Oude Schouwse Dijk te Brouwersha ven; uitbreiding rioolwaterzuivering Brouwershaven; reconstructie ge deelte Spuislop Brouwershaven; ver harden Achterpaden gemeentewo ningen; jachtboxen in haven Brou wershaven en verhogen brandpre ventie oude openbare basisschool Brouwershaven. In de tweede wijzi ging 1972 staat een post subsidie aan de vier muziekkorpsen. Daar Apollo Brouwershaven en Con Amore Noordgouwe momenteel niet aktief zijn wordt hun subsidie ingehouden tot het weer volwaardige korpsen worden. De korpsen Crescendo te Dreischor en Nut en Uitspanning te Zonnemaire zien hun subsidie ver hoogd van f 600,- tot f 1200,- per jaar. Drumband „Apollo" De heer Van Ast vroeg wel een evenredig subsidie voor de drum band van „Apollo" welke wel aktief blijft. In deze wijziging nog diverse posten o.a. uitbreiding begraafplaats Zonnemaire; restauratie trappenhuis toren te Zonnemaire; verwarmings apparatuur jeugdhuis Zonnemaii'e; aankoop stoelen voor oude o.l. school te Brouwershaven; voor de bejaar- dengymnastiek en een post veldaf- scheiding sportveld te Dreischor. De derde wijziging behelsde pos ten inzake verbetering Zuiddijk te Dreischor; verbouw oude school te Brouwershaven voor de jeugdsocië- teit en verwarmingsapparatuur in dit gebouw. De VVV te Brouwershaven zal een subsidie krijgen van f 1170,-. De heer Matthijse zag wel graag dat de be langhebbenden meebetalen voor de diensten die WV verleent, anders wordt het een uitgaaf enkel uit ge meenschapsgelden. Het Streekplan Betreffende de bespreking over het Streekplan merkte de heer J. A. v. d. Bijl op, dat het Prov. Bestuur met een bijzonder slechte kaart is gekomen, waarop het wegennet niet is te vinden. Het wordt een moeilijke zaak voor Provinciale Staten. Zijn persoonlijke mening is dat het plan getuigt van weinig visie, aldus de heer v. d. Bijl. Ten behoud van de Spuiweg te Brouwershaven heeft de commissie een alternatief ontwik keld, dat niet is overgenomen. Wei nig heil zag de heer Van Ast in de planing om de Weel bij de hoeve „Kijk Uit" te behouden als natuur gebied en er tevens een recreatiege bied aan vast te koppelen. De raadsvoorzitter onderschreef de bezwaren van de heer v. d. Bijl. Ook het college vond het een slechte kaart. De noordelijke ontsluiting, loopt dwars door de camping te Noordgouwe. Voor Prov. .Staten zal het een moeilijke taak worden. Er is een grote lacune. De Spuiweg is een bijzonder aardige weg waarover geen verschil bestaat tussen de com missie en b. en w. In het bestem mingsplan zullen de ontsluitingswe gen worden betrokken. „Straks kun nen we eisen stellen en de ontslui ting op een bepaalde wijze gereali seerd zien, daar dit tot de competen tie van het gemeentebestuur be hoort," aldus de voorzitter. DEN HAAG, 2-3. In Scheveningen komt een jachthaven. De Stichting Jachthavenaccomodatie Schevenin gen „Marina Scheveningen" heeft plannen ontwikkeld voor de aanleg van een haven met plaats voor hon derd jachten aan drijvende steigers. Zij wil de jachthaven deze zomer al openstellen. Voor de aanleg is drie ton nodig. B. en w. van Den Haag staan achter de plannen. Prinselijk paar in Lech DEN HAAG, 2-3. Prinses Beatrix, prins Claus en hun drie kinderen, die woensdagavond voor een winter sportvakantie per trein vanuit Ne derland naar Oostenrijk waren ver trokken, zijn donderdagmorgen om kwart voor tien in Langen aangeko men. Ter verwelkoming was aanwe zig de Landeshauptmann dr. Laugele die de prinses een boeket bloemen aanbood. Van Langen ging het ge zelschap per auto door naar Lech, waar men zal verblijven. Projekt van Jeugd- en Jongeren Rode Kruis ZIERIKZEE, 2-3. Het is een goede gewoonte van Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee om elk voor jaar een aktie te houden op de scho len in Kerkwerve en Zierikzee. Dit maal is als stukje uit de grote leg puzzel „hulpverlening" de verzame ling van artikelen voor de samen stelling van rampzakjes gekozen on der het motto: „Helpen is best fyn". De konfrontatie met (natuur) ram pen is onvermijdelijk. Het Rode Kruis weet hiervan mee te praten en krijgt niet lang tijd om werkloos toe te zien. Daarvoor geldt onmid dellijk het wachtwoord „hulpverle ning". Bij elke ramp zijn kinderen betrokken. Hierdoor is bij het Jeugd Rode Kruisbureau in Den Haag een rampendepot ontstaan waar speciale pakketjes voor kinderen worden ge reed gemaakt. De voorraad mag nooit helemaal op zijn. En eerlijk gezegder is vaak weinig in voor raad. Zoals nu. Voor de hulpverle ning aan de Oost-Pakistaanse vluch telingenkinderen zijn zoveel ramp zakjes en andere goederen verzon den, dat het depot nu vrijwel leeg is. Maar op het aller onverwachts moet het er zijn. Daarom kan er vaak niet gewacht worden met het houden van inzamelingen tot er zich een ramp voltrekt. Op rampen kan het Rode Kruis zich niet voorberei den, wel op vele vormen van hulp verlening. Artikelen mee naar school Leerlingen van de kleuter- en ba sisscholen in Kerkwerve en Zierikzee geven gestalte aan één van de vele vormen van hulpverlening en bren gen artikelen mee naar school, waar van rampzakjes worden samenge steld. De inhoud van de zakjes De inhoud van een rampzakje is door het hoofdbestuur vastgesteld en voldoet aan de meest elementaire behoeften. De artikelen worden los ingezameld en naar Den Haag ver zonden. Het Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee heeft de keus voor de scholen zelf bepaald en de artikelen verdeeld over zes kleuter scholen en acht basisscholen. Zono dig kan men hiervan afwijken en een ander artikel kiezen. Elke school bepaald ook zelf het tijdstip waarop de goederen mee naar school worden gebracht. Deze aktie kan dus enkele maanden duren. Inmiddels zijn en kele scholen reeds van start gegaan, ja er zijn zelfs scholen die de aktie al achter de rug hebben. Dit artikel is tevens bedoeld om de vele ouders die anoniem schuil gaan achter deze aktiviteit hierover te informeren. Ze vormen een be langrijke schakel in het meegeven van de artikelen naar school. Voor al omdat alles nieuw moet zijn. De volgende artikelen zullen worden in gezameld: bal van klein formaat, (kinder)- zakdoeken, plastic beker, speelgoed van klein formaat, was handje, kam, zeep in zeepdoos, hand- doekje), lepel, tandenborstel, pot loodden kladblok. Veel rampzakjes nodig Helpen is best fijn en daarom doen zo spontaan vele scholen mee om te zorgen dat we gereed zijn wanneer „hulpverlening" geboden moet wor den. In 1972 gingen er 1.500 ramp zakjes de deur ut. Naar vluchtelin genkinderen in India en Pakistan. Elk rampzakje telt ca. 15 artikelen. Wanneer één kind één artikel mee brengt, dan zyn er 22.500 kinderen nodig geweest voor de 1.500 in 1972 verzonden rampzakjes. Er zyn dus heel veel kinderen nodig om vol doende rampzakjes te kunnen sa menstellen. We willen niet somber doen. Maar het kan morgen al nodig zijnen daar moet het Rode Kruis nu een maal rekening mee houden. Het be tekent tevens dat na een oproep van het Internationale Rode Kruis in Genève het Nederlandse Rode Kruis uit haar voorraad na een kwartier de gevraagde goederen kan verzen den naar het opgegeven rampgebied. En daarom is helpen dubbel en dwars fijn. Dozen met rampzakjes worden in een vrachtwagen geladen om naar het schip gebracht te worden. (Foto beschikbaar gesteld door Hoofdbestuur Rode Kruis). Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 1-3. Op de jongste vergadering van dè gemeenteraad van Duiveland werden bij monde van de heer A. Stoutjesdijk algeme ne beschouwingen op de gemeente begroting gehouden, namens de C.H.U.-fraktie. De heer Stoutjesdijk zei: „Gaarne wil ik ook gebruik maken, mijnheer de voorzitter, om de algemene be schouwing te geven van de begroting 1972 van de gemeente Duiveland, die er dit jaar ook weer keurig uitziet met een sluitende begroting en een mooie post voor onvoorzien. Dank aan het college van b. en w. voor hun beleid in het afgelopen jaar zo mede ook het secretaris-personeel voor het opmaken van de begroting. Uit, het rapport van de begrotings commissie die dit jaar, wat zeer juist is, uit alle leden van de raad bestond, is op te maken dat er zeer weinig punten inzitten, die het recht ver schaffen deze begroting op zijn cij fers aan te vallen. Ook zijn we zeer verheugd dat er een beleidsnota ver schenen is zodat we kunnèn zien wat er in de toekomst te gebeuren staat. Met betrekking tot het a.s. aftreden van de huidige brandweercomman dant, de heer M. Dane, wegens het bereiken van de zestigjarige leeftijd, acht ik het wel in het belang van ons brandweercorps de heer Dane nog een jaar in dienst te houden om de vernieuwing én de personeelsmu- tatie wat geleidelijker te doen gaan. Wat de woningbouw aangaat zou ik wel wat vlugger opschieten willen zien. In december 1970 kreeg men al een toewijzing voor de bouw van 22 woningen te Oosterland en nu, eind februari is er nog geen steen ge legd.... We hebben nu weer ver nomen de toewijzing van 74 wonin gen voor de jaren 1972, 1973 en 1974. We juichen het toe dat het college direct aan de adviescommissie wo ningbouw Zeeland heeft gevraagd om een ruimere toewijzing. Met de aanstelling, van nog een gemeente werkman zou ik liefst niet te lang meer wachten. Hulde aan de werk lieden voor het onderhoud van de gemeenteplantsoenen etc. Doch ik geloof dat men het op den duur niet meer aan kan, en ik vrees dat het dure plantmateriaal door onkruid overwoekerd zal worden met alle na righeid van dien. Mocht het gaan met De audio-visuele middelen op de scholen DEN HAAG, 2-3. In verhouding tot de aanwezige apparatuur is het nuttig effect van de audio-visuele hulpmiddelen bjj het Lager Onder wijs nog gering. Bij het onderwijzend personeel ont breekt de mentale instelling voor het gebruik van deze media, die nog te dikwijls worden gezien als vrijblij vende hulpmddelen in plaats van een integrerend bestanddeel van het on- dei-wijsleerproces. Een commissie van tien inspec teurs is tot deze bevindingen geko men na een onderzoek naar het ge bruik van audio-visuele media bij het Lager Onderwijs. Bij het onder zoek waren 8114 scholen betrokken. Gebleken is. dat 89,7 pet van deze scholen een diaprojector heeft, 63,6 pet een platenspeler, 59,6 pet een bandi'ecorder, 58,5 pet een radio, 30 pet een televisie, 26,9 pet een projec tor voor stomme film en 30,6 pet een projector voor geluidsfilm. Peking koopt Amerikaans grondstation NEW YORK. 2-3. Dc Chinese re- dingen over, dat de Amerikanen voor grondstation voor kunstmaanverbin ding enover, dat de Amerikanen voor het bezoek van president Nixon aan de volksrepubliek bij Sjanghai heb ben neergezet, aldus heeft de Ameri kaanse maatschappij RCA bekend gemaakt. Het gaat om een bedrag van 2,5 miljoen dollar. Het is de eer ste rechtstreekse handelstransactie tussen de twee landen, sinds presi dent Nixon negen maanden geleden de handelbeperkingen verzachtte. mensen van het werkvoorzienings schap: „Schouwen-Duiveland", ak koord, maar wacht dan niet te lang eer dat het geld gaat kosten. We willen geen verwaarloosde plantsoe nen en vervuilde straten. Het mecha nisch vegen van straten in de ge meente zie ik met belangstelling te gemoet. Rioolwaterzuiverings installatie Maar met nog grotere belangstel ling zien we uit naar de stichting van een centrale rioolwaterzuive ringsinstallatie daar deze werkelijk in een grote behoefte zal voorzien. De bestaande installaties zijn over belast en vooral'met het oog op de milieuhygiëne is dit een urgent punt. De sanering van het Marktplein in Oosterland komt helaas ook niet van de gi-ond, en ik zou het college met klem willen vragen alles in het werk te stellen om aan deze lelijke situa tie een eind te krijgen, misschien is er wel een weg om dit opgelost te krijgen. Nu de openbare kleuter school straks de „Conferentiekamer" gaat verlaten om te verhuizen naar de leegkomende school in de Groene Poort, vraag ik of het college zich al heeft beraden wat er nu metde „Conferentiekamer" moet gaan ge beuren. Een versleten gebouw is het en 'al wat er aan wordt gedaan is weggegooid geld. En wat gaat er ge beuren mét het gebouwtje de Groe ne Poort, de voormalige Gemeente werkplaats te Oosterland. Dit ge bouw is nog gaaf maar m.i. overbo dig geworden, nu we een prachtige gemeentewerk- en bergplaats heb ben aan de Van den Abeelestraat. Ik zou willen aanraden de nog in dit gebouw aanwezig zijnde dingen, waarvan er vele nooit meer gebruikt worden, te vernietigen en de goede naar de nieuwe bergplaats over te brengen. Mocht men daar ruimte te kort krijgen, zet er dan nog een 'stuk aan. Dan komt alles onder één dak. Kamperen op boerderijen Wat de kampeervergunningen op de boerderijen betreft dacht ik dat elke aanvraag op zich zelf bekeken dient te worden. Zulks omdat het terrein van de aanvrager wel zo nauw omsloten kan zijn met groen dat er maar plaats is voor twee of drie caravans. Anderen hebben weer een groter terrein beschikbaar. Wat de kleuterschool te Ouwerkerk aan gaat vindt ik het gewenst dat deze in stand gehouden kan worden, on danks het feit dat de oprichting on langs van de Openbare kleuterschool te Oosterland haar van leerlingen heeft beroofd. Verheugend dat het college er evenzo over denkt. Als we de toelichting over de basisscholen lezen in de gemeente kunnen we te- vreden zijn, de schoolhoofden kun nen vaak krijgen wat ze vragen, we gunnen dit het personeel en de leei-- lingen van harte. De nieuwe scholen in het dorp Oosterland stemmen tot voldoening. Elf jaar is er voor gevochten, maar nu staan ze gereed om ondei*wijzers en kinderen te ontvangen. Het is een pracht gebouw, waar we allen trots op zijn mogen. De nota van de sport- commissie is volgens mij niet volle dig. Ze releveert dat er behoefte be staat aan een oefenveld te Ooster land. Waarom hiei*voor geen bedrag uitgetrokken? Het ware aan te beve len in de nabijheid van het dorp Oosterland grond aan te kopen voor eventuele compensatie, om te kunnen ruilen met de Ambachtsheer, baron Schimmelpenninck van der Oije. Het zal gemakkelijker gaan om met deze heer te ruilen, dan grond aan te ko pen van hem dat uitgesloten lijkt. Wat betreft de exploitatie van de dorpshuizen Oosterland en Sirjans- land wil ik toch hopen dat het niet in de bedoeling ligt om nog geld te gaan besteden aan het dorpshuis Oosterland? Voor Sirjansland vindt ik dit uitstekend, maar voor Ooster land zou ik graag gezien hebben dat er een bedrag op de begroting hier voor had gestaan. Als men ergens gebrek aan heeft te Oosterland dan is het aan een goed geoutilleerd ver enigingsgebouw. Nu kunt u opmer ken dat u bezig bent met de diakonic van de Hervormde Gemeente, maar op deze voortgang kan dit nog wel jaren duren. Vraagt men aan dc dia- konie hoe ver het staat wordt er ge antwoord; „We wachten op de ge meente", en vraagt men het aan het college zegt men: „Het wachten is op de diakonie". Ik vraag u daarom wanneer u denkt dat het gesprek weer op gang zal komen7" Een fraai brokstuk stadscentrum in 1935. Toen ook al pratende manne tjes in de „Beuze". Men lette verder op het groen en het van deze plaats - als altijd - fraai gezicht op de stad huistoren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DODEWAARD. Bui-gemeester Kno- pers van Dodewaard heeft tijdens een raadsvei'gadering bevestigd dat er op 10 februari jl. radio-actief af val, afkomstig van de kernenergie centrale, op de gemeentelijke vuil nisbelt is gevonden. Het P.v.d.A.- raadslid Dijkman had hierover vra gen gesteld. DEN HAAG. Onder overeenkom stige voorwaarden als die van de on langs uitgegeven 7,2 pet. 25-jarige staatslening, is de staat een onder handse lening aangegaan met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds tot een bedrag van f 700 min., aldus een bekendmaking van het ministe rie van financiën. LOON OP ZAND. Bij een verkeers ongeluk in Loon op Zand (N.B.) is de 24-jarige mevr. J. van Brakel-Nieu- wenhuizen uit Oisterwijk om het le ven gekomen. Zij reed in haar auto in dichte mist tegen een geparkeerde auto en botste vervolgens tegen een tegemoetkomende bestelauto. VLEDDER. In de gemeente Vled- der (Dr.) is ca. 125 hectare hei door brand verloren gegaan. Drie brand weren bestreden het vuur. Het ge lukte om een perceel bos te redden. APELDOORN. In Apeldoorn is de 30-jarige mevr. G. de Bruin-Geeren- stein uit Apeldoorn op het kruispunt Kerklaan-Prof. Röntgenstr. gevallen en onder de wielen van een vracht auto terechtgekomen. De vrouw was op slag dood. ROTTERDAM. De maximale ver koopprijzen van normale en super- benzine aan de pomp zijn met ingang van woensdag 1 maart met 0,4 cent per liter verhoogd. De prijsverho ging is het gevolg van de gestegen detailhandelskosten. UTRECHT. De farmaceutische in dustrie meent dat het de „herken baarheid" van geneesmiddelen ten goede zou komen, als ze in de origi nele vei'pakking aan de patiënten zouden woi'den afgeleverd. (Advertentie) OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE RUIL ZE IN voor de moderne PFAFF zlg-zag lichtgewicht Wij rullen alle merken in, ook vreemde I NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Telefoon (01640)35878 ROOSENDAAL Nieuwe Markl 48 Telefoon (01650)35546 BON: Naam: Adres: Plaats: voor gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102. Bergen op Zoom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4