STORTPLAATS(EN) SCHOUWEN-DUIVELAND KOMT BIJ „OVERIG ZEELAND" Bruinvis waargenomen STREEKNIEWS De palingvisserij in het Grevelingenmeer INGEZONDEN STUKKEN „Open dag" Technische School Zierikzee Ex-hotel gemeentehuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrytlag 3 maart 1972 Nr. 21042 Gewestvorming in Zeeland ZIERIKZEE, 2-3. Op vijf verschillende plaatsen wordt in de naaste toekomst op vergaderingen open baar overleg gepleegd van Gedeputeerde Staten met de gemeenten met betrekking tot de Gewestvorining. Voor de gemeenten op Sehonwen-Dniveland is deze bijeenkomst vastgesteld op dinsdag 18 april a.s. ten stadhuize van Zierikzee. Aan de informatiebijeenkomsten, gaat een studiebijeenkomst vooraf, die gehouden wordt op 24 maart in „De Prins van Oranje" te Goes. Deze bijeen komst staat onder leiding van Zeelands commissaris mr. J. van Aartsen. Intussen heeft het provinciaal bestuur van Zeeland zich tot de gemeente besturen in de provincie Zeeland gewend met een: „Bijdrage voor de struk- tuurschets voor de bestuurlijke indeling". De gedachten van het provinciaal bestuur gaan voor de toekomst uit naar een gewestelijke indeling, die in tweeën uiteenvalt, t.w. Zeeuws- Vlaanderen en „overig Zeeland". Ten aanzien van Schouwen-Duive- land moge worden opgemerkt dat, (los van de visie van de provincie Zuid-Holland met betrekking tot de bestemming van Goeree-Overflak- kee), het provinciaal bestuur de re creatieve funktie van die gebieden ZIERIKZEE Ver. van Oud-leerlingen Tuinbouwwintercursus Op dinsdag 7 maart wordt in het Huis van Nassau een vergadering gehouden van de Ver. van Oud-leer lingen van de Tuinbouwwintercur sus. Aan de orde komen een praatje over de Veiling Z.H.E. en bespreking van het zomerprogramma. Strandexcursie Op zondag 5 maart a.s. wordt een propaganda-natuurexcursie gehou den door de Ned. Jeugdbond voor natuurstudie. Doel van de excursie is het Verklikker strand te Wester- schouwen. De natuurtrip wordt gemaakt voor meisjes en jongens in de leeftijd van 12-23 jaar, die nog géén lid zijn van de N.J.N. De Zierikzeese excursisten vertrekken 's morgens vanaf het R. T.M.-busstation. Deelnemers kunnen zich ook mel den bij het Verklikkerstrand (10 uur) De strandtocht duurt tot 's middags vier uur, zodat het aanbeveling ver dient proviand mee te nemen. De excursie staat onder deskundi ge leiding. Interessante Z.V.U.-lezing Door omstandigheden door de Z.V.U. „schuldloos" te Iaat ge-an- nonceerd, wyzen wij op een heden (vrijdagavond) 3 maart te houden lezing in de Concertzaal-foyer. Een causerie met dia's wordt verzorgd door mevr. A. van Velthuizen-Djaa- soebrata, conservatrice van de afde ling Indonesië van het Museum voor Land en Volkenkunde te Rotterdam. Titel van het onderwerp is: „Java en Bali". Ondanks de late aankon diging wordt gehoopt op veel be langstellend publiek. ZIERIKZEE2-3. Voor het eerst sinds jaren is in de wate ren rond Schouw en-Duiv eland - ditmaal de Oosterschelde - weer een bruinvis waargeno men. De heer B. Schot te Zie rikzee zag een bruinvis spar telen ter hoogte van de Plom- petoren. een te smalle basis vindt voor de vorming van een gewest Schouwen- Duiveland/Goeree-Overflakkee. Bo vendien is - volgens de gestelde nor men - het draagvlak naar inwoner tal te klein voor de vorming van een gewest. De regio Tholen/St. Philips- land is een deel van de provincie, dat zeker in de toekomst - als er be tere verbindingen zullen zijn - de band met de rest van de provincie zal willen behouden. Afd. U.V.V. Op donderdag 9 maart wordt in het R.K.-Centrum weer een contact bijeenkomst te houden van de U.V.V.-afdeling. Filmavond „Ziejook" Op zaterdag 4 maart wordt weer een filmavond van „Ziejook" gehou den, als gebruikelijk in de aula van de R.S.G. „Prof. Zeeman". Hoofd film is: „De gebochelde van de Notre Dame", een film van Wallace Wors- ley uit 1923. Ook het voorprogramma bestaat uit „ouwetjes", w.o. waarschijnlijk de eerste speelfilm in Nederland ge maakt, nl. „Twee heertjes zonder pantalon in Zandvoort", van de filmpioniers de gebrs. Muilen. Ver der: „Harold Lloyd als bioscoopdi recteur". „De gebochelde van de Notre Da me" is de versie uit 1923 met Lon Chaney als de gebochelde is een stomme film. Een explicateur en een pianist zullen trachten de sfeer van 1923 weer op te roepen. Het verhaal van de gebochelde is ingewikkeld. Hoofdzaak is de ont voering door de gebochelde Quasi modo van de zigeunerin Esmeralda, die ook nog door anderen begeerd wordt. Daarbij doen zich echter nog zoveel verwikkelingen voor, dat de hulp van een explicateur volkom is. Na 1923 zijn er nog verschillende regisseurs geweest die „de gebochel de" verfilmd hebben. Een bekende versie is bij voorbeeld die met Sofia Loren. Maar voor kenners is de ori ginele gebochelde, die 'zaterdag in de aula, Manhuisstraat, gedraaid wordt, toch wel de beste. BURGH Aktie Vogelwacht contra autoweg De aktie die de Vogel- en Natuur- wacht „Sehouwen-Duiveland" heeft gelanceerd tegen een zich op het ont werp-Streekplan bevindende auto weg annex parkeerterrein in de Do- meinbossen te Westerschouwen heeft ongekende gevolgen gehad. Uit ge heel Nederland komen briefkaarten en brieven met sympathie-betuigin gen by de Vogelwacht-voorzitter binnen, terwyl in verschillende re gionale plaatsen lysten met handte keningen worden samengebracht. El ders in Zeeland, o.a. in Middelburg circuleren eveneens al lijsten. Op grond van deze overwegingen komt het P.B. tot de aanvankelijke conclusie van de vorming van twee gewesten t.w.; gewest Zeeuws-Vlaan deren en gewest: overig Zeeland. In eerste instantie zou „overig Zeeland" dienen te omvatten: Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland. In een later stadium kunnen daaraan toegevoegd Tholen en St. Philips- land en Sehouwen-Duiveland. BROUWERSHAVEN De kledinginzamelirigsaktie De kledinginzamelingsaktie te Brouwershaven wordt a.s. maandag en dinsdag, 6 en 7 maart, gehouden in de Bostonpleinkerk van 's mor gens 9 tot half 12 en 's middags van 2 tot 5 uur. Op woensdag 8 maart alléén des middags van 2 tot 5 uur i.v.m. biddag. ZONNEMAIRE Optreden T.S.E.-Formation Zaterdagavond zal de plaatselijk bekende T.S.E.-Pormation uit Zon- nemaire een optreden verzorgen in het Verenigingsgebouw te Brou wershaven. Deze avond, die gèorga- niseerd wordt door de Jeugdsociëteit Brouwershaven zal geheel in het licht staan van de T.S.E.-Formation, die gedurende de hele avond voor dansmuziek zal zorgen. Gerekend wordt op een grote aanhang van de jeugd uit de omringende dorpen. De avond begint om half acht. NIEUWERKERK Aardgas op komst Deze week is men begonnen om de gereedliggende buizen voor aardgas in de grond te stoppen. De fa. Hom mel uit Oud-Vossemeer is met dit werk belast. Vanaf de Platte Capel- ledijk ïn de richting van de School straat en zo verder wordt naar het centrum van het dorp toegewerkt. Wereldgebedsdag Vandaag (3 maart) zal er in het Gereformeerd jeugdlokaal aan de Badhuisstraat de jaarlijkse Wereld gebedsdag worden gehouden. Aan vang 8.00 uur. Deze bijeenkomst is interkerkelijk. „Tafeltje dekje" Er zijn plannen gaande om ook in de gemeente Duiveland het Ta felt je-dek-je-systeem in te voeren, d.w.z. zij, die niet meer instaat zijn zelf te zorgen voor een warme maaltijd (m.n. bejaarden) kunnen tegen kostprijs, dagelijks vanuit het bejaardentehuis „In 't Opper" te Bruinisse, een warme maaltijd be trekken. Eventuele aanmeldingen zijn welkom bij de heer Van der Velde, Oude polderdijk 6 (01110- 2826) of de heer Dorst, Ooststraat 36. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bö uw Nutsspaarbank voor Aan- en verkoop en bewaarneming effecten BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. Er zijn opwekkencler onderwer pen om over te schrijven dan vuil nisbelten, maar in het kader van de zorg om het milieu, komen ze uiteraard ter sprake. Deze week heeft de Stichting „liet Zeeuws Landschap" zich laten horen over vuilnisstortplaatsen. Het begeren van de stichting is een centrale stortplaats voor de regio te Seroos- kerke, maar daaraan gekoppeld de suggestie voorlopig alle vuil van Sehouwen-Duiveland op de Ha- vendijk-belt te Zierikzee te storten in afwachting van het gereedko men van de Serooskerkse stort plaats. Met een schrijven van deze in houd heeft het stichtingsbestuur zich gewend tot het college van b. en w. van Zierikzee. In het des betreffend schrijven staat een raadselachtige zin, n.l. dat de stichting „bij geruchte" heeft ver nomen over het plan van Zierikzee de eigen stortplaats te blijven ge bruiken alleen voor de eigen ge meente en later over te schakelen op de centrale belt. Dat „bij ge ruchte" is niet nodig, want hieraan ligt een raadsbesluit ten grondslag dat onlangs in alle openbaarheid is genomen. Zoveel is verder wel duidelijk dat Zierikzee er niet over peinst de eigen stortplaats tijdelijk tot centrale stortplaats te maken, want niets is zo permanent als tijdelijk en bovendien heeft de stortplaats aan de Havendijk een beperkte omvang. Veeleer zag destijds het college - en zo zal het stellig nog wel zijn - door het uitvallen van de akkomodatie(s) een prikkel om snel tot een centrale stortplaats voor de regio te komen. Daarom (de raad onderschreef dit inzicht) wil men ook de Zierikzeese belt niet openstellen voor het afval van geheel Sehouwen-Duiveland. Elders is deze houding wel eens verkeerd uitgelegd, maar Zierikzee zal zich uiteraard in de toekomst niet onttrekken aan verplichtingen die voortvloeien uit het onderhou den van een centrale stortplaats. Nu echter een interimfase te tole- ren, met als konsekwentie: breng alles maar bij ons, is te veel ge vraagd. Teveel gevraagd door an dere gemeenten en nu dan ook door de Stichting „Het Zeeuws Landschap". Het is een vraag aan het college, die gonst van de goe de bedoelingen (het groen rond de centrale belt krijgt tijd om rustig te groeien), maar mist toch de no dige werkelijkheidszin. Vergadering Prov. Staten Op vrijdag 17 maart wordt in de Statenzaal te Middelburg een verga dering gehouden van Prov. Staten van Zeeland. Slachtoffer verkeersongeluk Grevelingendam overleden Op zondagavond 20 februari werd de heer C. M. A. M. Lutkie uit Rot terdam bij een auto-ongeluk op de Grevelingendam uit de auto geslin gerd en zwaar aan het hoofd ge wond. Aan die verwondingen is hij woensdag 1 maart te Rotterdam overleden. Fuikenpalen uitgezet BRUINISSE, 1-3. Woensdag 1 maart was de dag waarop officieel de palingvissery op het Grevelingen- meer een aanvang mocht nemen en dat was voor de gegadigden die op de Grevelingen een stuk kregen toe gewezen (waarby een aantal mossel kwekers) waarop zij hun nieuwe be roep mogen gaan uitoefenen, het sein de palen waaraan de fuiken worden vastgemaakt te gaan uitzetten. Ze werden daarbij geassisteerd en voor de afbakening voorgelicht door de bemanning van de „Schollevaer" het dienst vaartuig van de afdeling Binnenvisserij van het ministerie van landbouw en visserij. Het gereedmaken van palen en netten was de laatste weken op een gedeelte van de werkhaven te Brui nisse aanleiding tot een plezierige bedrijvigheid. De verwachtingen Uitvoering zangverenigingen Aanstaande dinsdagavond 7 maart hopen de plaatselijke koren, respec tievelijk het Christelijk Gemengd Zangkoor „Eén Naam is onze Hope" en het kinderkoor „Van Knop tot Bloem", in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk, hun jaarlijkse uitvoe ring te geven. Beide koren staan o.l.v. de heer P. Wessels, uit Middel- harnis. In de pauze zal er weer een verloting t.b.v. de verenigingskas worden gehouden. Al met al belooft deze uitvoering weer een rijke avond te worden. Struikgewas rondom Gereformeerde Kerk gesnoeid Het struikgewas rondom de Gere formeerde Kerk aan de Ooststraat te Nieuwerkerk, heeft nu een geheel ander aanzien gekregen. Een vrij williger uit de gemeente heeft nl. zowel opzij als aan de achterzijde van de kerk de struiken en bomen onder handen genomen. Daar het struikgewas tamelijk verwilderd en te hoog uitgegroeid was, was een snoeibeurt wel op zijn plaats. Hier door is een belangrijke verbetering tot stand gekomen, waardoor ook de grote gekleurde glaswand van de kerk beter tot zijn recht komt. MAASTRICHT. De rijkspolitie heeft licht gebracht in een grote se rie brandkastkraken en diefstallen, met een totale buit van rond een half miljoen gulden, die de laatste jaren in Nederland en België is ge pleegd. Tien personen, afkomstig uit Dordrecht, Breda en Heerlen, zyn in verband hiermee gearresteerd. over de resultaten van de eerstko mende weken zijn voor de palingvis- serij nog niet hoog gespannen, daar voor is het nog te vroeg. Wel wérd de laatste weken buiten de Greve lingen behoorlijk paling gevangen, vooral de haven van Zierikzee was toen een Ionend visgebied. DE SCHOOL VAN SIRJANSLAND Het is me-opgevallen, dat in de laatste twee gemeenteraadsvergade ringen van Duiveland én door de wethouder van onderwijs én door een lid van de Gemeenteraad nu al wordt gesuggereerd, dat de school alhier dient te verdwijnen. Zodra ondergetekende van hét onder wijs- toneel verdwijnt kan de gemeente raad beslissen om de school op te heffen. Natuurlijk kan niemand in de toekomst zien en nu al weten of er in 1976 nog schoolgaande kinde ren op ons dorpje zijn en hoeveel. Wanneer men op een plaats de school opheft begint men de groei er van kunstmatig te remmen, ze wordt a.h.w. de keel dichtgeknepen en gedegradeerd tot een gehucht, want welk jong gezin met schoolgaande kinderen zal er zich vestigen als ze van te voren weten dat er jarenlang met hun kroost dagelijks naar een school -in een andere plaats ge sjouwd moet worden. Er komt nog bij dat de mensen in Duiveland, die benoorden de steeds drukker wordende hoofdweg wonen nu al met angstig hart hun kinde ren er overheen zien fietsen. Geen kleinigheid, vooral bij mistig weer. De school alhier heeft dus wel de gelijk een funktie. Ik geloof wel de tolk te zijn van alle Sirjanslanders als ik beweer, dat ze zich masaal tegen het ver dwijnen van hun school zullen ver zetten en ze hopen met mij, dat de gemeenteraadsleden de school alhier zo lang het wettelijk mogelijk is in stand zullen houden. Is er op een kern geen school meer, dan moet je al een knappe jongen zijn om er weer één opge richt te krijgen, vooral in deze tijd nu er steeds meer stemmen opgaan van concentraties en fusies op aller lei gebied. Tot slot een wel gemeende raad aan degenen, die vanwege de drukke verkeersweg half en half van plan waren hun kinderen naar Sirjans- land te sturen: de school is er nog, hoe meer leerlingen er komen, des te langer blijft ze bestaan. Sirjansland A. Heule ZIERIKZEE, 3-3. Donderdagmiddag en -avond heerste er in de vele gangen, lokalen en werkplaatsen van de lagere technische school een onge kende drukte. Terwyl de school in vol bcdryf was en de leerlingen dus volop in aktie waren op het gebied van lassen, schilderen, mctaalbewerken en andère prakty'kvakken, bezochten honderden belangstellenden afkomstig van geheel Sehouwen-Duiveland de school in het kader van wat genoemd wordt een „open-dag". Inderdaad een werkelijk „open-dag", want de vele bezoekers waren be paald niet alleen de ouders - al waren die natuurlijk wel in grote getale present - maar daarnaast meldden zich ook vele pure geïnteresseerden, ouderen zowel als vele jongeren. Tijdens deze geslaagde dag konden onder andere demonstratielessen wor den gevolgd in de vakken bakken - in de dependance aan 't Kerkplein was het uiterst druk - Nederlands en algemene handvaardigheid. Verder werden proeflessen Engels, natuurkunde en mechanica gegeven. Bijzondere aandacht kreeg ook de gedemonstreerde verwerking van kunststoffen. Op verschillen de punten in de school waren verder expositietafeltjes ingericht. Een bijzonder geslaagd onderdeel van deze dag was de verkoping van werkstukken vervaardigd door de leerlingen. Velen verlieten de school dan ook in het gelukkig bezit van voorbeelden van gedegen vakwerk, zoals huishoudtrapjes, tuinhekjes, vogelnestkastjes en droogrekken. De technische school heeft zich donderdag laten bekijken en dat gebeurde op een bijzonder geslaagde wijze. Op de foto's links, leerling Jos Provoost, tweede klas schilderen werkend aan een decoratieve clownsfiguur. Rechts: leerling J. Schults bezig met een sterkstroominstallatie. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Wij vernemen dat het college van b. en w. van W ester schouw en een plan heeft om het ex-hotel „Witte van Haemstede", dat wordt geveild, aan te ko pen en te bestemmen tot gemeentehuis. Een desbetreffend voorstel wordt voor de maandag 6 maart a.s. uitgeschreven raadsvergadering, aan de agen da toegevoegd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3