AUSTIN MORRIS Brand verwoest toren Koninginnekerk INRUILAKTIE BEDDEN TUINMAN KUNSTMAAN GELANCEERD VOOR TOCHT NAAR JUPITER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vandaag (vrijdag) valt beslissing over „De Drie" maar bekendmaking volgt later „KABINET BLIJFT BIJ AFDAMMING OOSTERSCHELDE" UTRECHT, 2-3. „Ook al worden milieuhygiënische eisen nu anders gewogen dan toen het Deltaplan werd geboren, de waterstaatkundige eis van veiligheid heeft de doorslag gegeven hij het besluit van het kabinet oni bij afdamming van de Oosterschelde te blijven". Dat zei minister W. Drees (verkeer en waterstaat) donderdag in Utrecht waar hij de viering van het 25-jarig bestaan van de vereniging „Water. Land en Ruimte" bijwoonde. Naar de mening van minister Drees is het Deltaplan steeds behoorlijk aan nieuwe inzichten getoetst. Het Deltaplan, de Zuiderzeewer ken en de Waddenzee noemde hij objecten waar de veranderde bena dering van waterstaatkundige aan gelegenheden kunnen worden waar genomen. De jubilerende vereniging draagt haar huidige naam nog maar heel kort. Tot nu toe was de naam „Ne derlandse Vereniging voor Landaan winning" met als doelstelling: het bevorderen van landaanwinning. Nu stelt de vereniging zich ten doel: „het wekken en bevorderen van de belangstelling voor de waterstaat van land en gewest, zoals die door het rijk, de provincie en de water schappen wordt bedreven". Dr. Drees zeinog dat bij de be slissingen over de Markerwaard - een gebied dat levensruimte zal kunnen geven aan allerlei activitei ten, die op het oude land geen plaats Dealer: ISTA Oosterland meer vinden - de waterhuishouding en de zuiverheid van het water een grote rol spelen. In de Waddenzee zijn geen werken voor veiligheid of waterhuishouding nodig, aldus minister Drees. In het regeerakkoord is de afspraak ge- maakt dat de Waddenzee zo veel mo gelijk behouden zal blijven, wat niet uitsluit dat.hier en daar beperk te ingrepen kunnen worden gedaan. ,Diepilelvers' Het. lid van de Studiecommissie Waterscappen ook wel „Diepdel- vers-commissie" genoemd, mej. mr. A. P. Schilthuis vertelde dat do com missie, die misschien in de loop van 1973 rapport zal uitbrengen, niet mikt op „het opdoeken van het wa terstaat wezen". De commissi? praat over het vervangen van waterschap pen oude stijl door waterschappen nieuwe stijl. Mej. Schilthuis zag het er niet van komen dat provincies of gemeenten het werk van de water schappen zullen overnemen. Wel is er steeds weer discussie over de vraag of kering van het buitenwater met name van het Noordzeewater, niet aan het rijk in plaats van aan de waterschappen moet worden overgedragen. Een hoofdpunt in de discussie is: wie moet de waterschappen besturen en betalen? De toestand dat alleen de grondeigenaren dat doen is al niet ongewijzigd gehandhaafd geble ven; het komt nu ook voor dat de gebouwde eigendom meebetaalt en in sommige gevallen is ze ook in het bestuur vertegenwoordigd. De zorg voor de zuiverheid van het water hoeft daardoor niet in het gedrang te komen. ROTTERDAM. 2-3. De rechter toren van de Rotterdamse Konin ginnekerk is donderdagavond vrijwel geheel uitgebrand. Enkele honderde mensen zagen omstreeks 9.15 uur. een kwartier na dat de brand was uitgebroken, de groene koepel van de toren in een vonkenregen naar beneden storten. De brandweer had nauwelijks greep op de vlammen. De wolken van vonken, door de brand veroorzaakt, leverden een di rect gevaar op voor dc omliggende huizen inCrooswijk. Dc brandweer gaf dc bewoners de raad de ramen te sluiten. Enkele brandweerwagens werden gereedgehouden om even tueel ut brekende brandjes te blussen. Abnormaal lage waterstand van Rijn BONN, 2-3 De waterstand on dc Ryn is op liet ogenblik even laag als tijdens een abnormaal droge zomer. In Wcst-Duitsland is in twintig jaar net zo weinig regen gevallen in dc maand februari als dit jaar, terwijl er al een abnormaal droog jaar aan vooraf ging. B\j Raub, ten zuiden van Koblenz, was dc waterstand in het scheepvaartkanaal donderdag gedaald tot 1.37 meter, zo bericht de Wcstduitsc waterstaat. Zware straffen voor deviezen-handelaars PRAAG. 2-3. In het proces tegen 14 devjeaenhandqlaars. ondfr wie spelers van de voetbalclub„Sparta Praag", zijn straffen gevallen van zes maanden tot acht jaar. plus boe tes. zo meldden de Praagse dagbla den donderdag. Het proces is woens dag geëindigd. Politie en brandweer hebben sterk het vermoeden dat dc brand, die boven in dc toren begon, is aange stoken. Sedert dc slopers kortgele den met de afbraak van de kerk be gonnen, is herhaaldelijk brand ge sticht in het gebouw. Advertentie Uw oude bedden zijn bij ons geld waard. NI. bij aankoop van een 1 pers. bed 80 br. a 92,50 15,- 1 pers. bed 80 br. 115.00 15,- 1 pers. bed 80 br. a 125.00 15,- 2 pers. bed 120 br. a 175,00 25.- 2 pers. bed 130 br. a 190.00 25.- 2 pers. bed III) br. a 205.00 25.- Alle bedden worden onder vol ledige garantie franko geleverd. Mol 17-19. Zierikzee, tel. 2887 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Posibus 1, tel, (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. j. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand f 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 3.T.W. In dit nummer: Schoinven-Duiveland en de Gewestvorming „Pionier 10" moet 800 miljoen km afleggen ZIERIKZEESCHE Vrijdag 3 maart 1972 J2Bste jaargang Nr. 21042 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 LEEUWARDEN. 2-3. Vrjjdag (vandaag) valt in de ministerraad de beslis sing over de vrijlating van de drie van Breda, maar deze beslissing zal pas enkele dagen later openbaar bekend worden. Dit zei minister-president Biesheuvel donderdagavond in Leeuwarden. De beslissing - hoe die ook uitvalt - wordt namelijk opgehouden door het volgen van procedures die noodzakelijk zijn bij een gratieverlening. De minister-president ging niet diep in op de kwestie van de drie van Breda, maar vertelde wel dal bij sommige groeperingen in het land „een haatsyndroom" is losge slagen. Hij veroordeelde de polari satie bij een groot deel van de be volking. Hij wees op de tientallen bedreigingen aan hem. minister Van Agt en de familieleden. „Dam opwerpen" Wij moeten tegenover deze poluri- saite een dam opwerpen. Juist voor AMSTERDAM. - Donderdagochtend heeft H.M. koningin Juliana - juist terug uit Canada - de nieuwe hart- kliniek van het Wilhelminagaslhuis te Amsterdam geopend. Op de foto zien we de vorstin, tijdens de rond gang, waarbij zij werd vergezeld door prof. dr. Durrer, hel hoofd van de nieuwe kliniek. een christelijke partij ligt hier een taak, aldus de heer Biesheuvel. „De onverdraagzaamheid die zich van het Nederlandse volk meester maakt doet ons elkaar niet meer verstaan. Wij dreigen aan onze prin cipes tc ontwortelen. Het handhaven van de rechtstaat geeft een extra di mensie aan de politiek", aldus de minister-president. „In het verleden hebben we fi nanciële en economische problemen teveel op de voorgrond geschoven. Ilct wordt nu tijd dat we echt diep doorstoten tot de gerechtigheid en daarbjj za' dc bijbel een toetssteen zijn. Dc premiór sprak op een vergade ring van dc A.R.P. in Leeuwarden. Er waren ca. 800 bezoekers. KAAP KENNEDY. De astronauten voor de vlucht met de Apollo-16; v.l.n.r. Charles Duke, John Young en Thomas Mattingly bij een maanwa- gen-simulator ter voorbereiding op de vlucht, die geprogrammeerd is voor 16 april. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's KAAP KENNEDY, 2-3. De onbemande Amerikaanse wetenschappelijke Pionier-10 is donderdagavond op Kaap Kennedy gelanceerd voor een tocht naar Jupiter die twee jaar zal duren. Het is het eerste ruimtevaartuig dat naar dc omgeving van Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel, gaat. Het 300 kilo wegende ruimte vaartuig zal sneller en verder moeten reizen dan elk tot nu toe gelanceerd voorwerp van mcnselykc makelij. Het zal in de ruimte aan gevaren blootstaan waarvan de mens nog slechts 'n flauw vermoeden heeft. Het is de bedoeling dat de Pionier-10 niet in een baan rond de aarde gaat maar inplaats daarvan rechtstreeks van de lanceerplaats (36A) op Kaap Kenne dy in een koers schiet naar zijn doel dat tweeduizend maal verder ligt dan onze maan, acht maal verder dan de reis van de Mariner-9 naar Mars en meer dan vijf maal zover als de zon van ons verwijderd is. Om aan de aarde te kunnen ont snappen werd het ruimtevartuig door zijn Atlas-Centaur-raket opge stuwd tot een snelheid van meer dan 52.000 km per uur - de grootste snel heid die een ruimtevaartuig tot dus ver gehad heeft. Met deze beginsnel- heid moet het ruimteschip de maan baan ai elf uur na de lancering pas seren - een reis waar de Apollo- ruimtevadrders ongeveer drie dagen over doen. De Pionier-10 moet 800 miljoen kilometer afleggen en naargelang van de gekozen koers, zal het 600 tot 800 dagen duren voordat het ruimte vaartuig in de buurt van Jupiter komt. de atmosfeer en het magnetisch veld van de planeet, en het meten van de straling in dat gebied, die van de zon en de Melkweg afkomstig is. Om de omgeving van Jupiter te bereiken zal de Pionier-10 door gro te, nog ondoorvorste gebieden van het zonnestelsel reizen. Tijdens deze reis zal het instrument 175 dagen lang kruisen door de 240 miljoen km lange asteroidengordel, een gebied met miljarden stukjes materie die tussen Mars en Jupiter rond de zon draaien. De meeste stukjes zijn niet groter dan stofjes en kiezelsteentjes, die de Pionier-10 waarschijnlijk geen ernstige schade zullen toebrengen. De geleerden hebben echter ook 1.776 grotere stukken waargenomen, die asteroiden genoemd worden en die variëren van twee tot 752 km in doorsnede. Naar schatting bestaan er 50.000 van en de Pionier-10 wordt volkomen verpletterd wanneer hij op één daarvan zou botsen. Het ruimte vaartuig is wel uitgerust met detec tors voor asteroiden en meteorieten. Verklaring van minister Drees; Verwachting tot zaterdagavond: Tijdelijk regen Voornamelijk in de avond en nacht lijdelijk regen, morgen ook perioden met zon; matige, aan de kust af en toe krachtige wind, ruimend van zuidoost naar zuidwest; min.-tempe raturen omstreeks 2 graden; maxima ongeveer 8 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 lot 6. Min.-temperatïiren: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven /normaal. Kans op een droge periode van min stens 1 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4 maart Zon op 7.19, onder 18.25 Maan op 23.50, onder 8.07 5 maart Zon op 7.17, onder 18.27 Maan op onder 8.26 6 maart Zon op 7,15, onder 18.29 Maan op 1.01. onder 8.50 Laatste kwartier: 8 maart te 8.05. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 4 maart 5.43 18.01 11.24 23.25 5 maart 6.10 18.27 11.52 6 maart 6.39 18.58 0.02 12.28 Doodtij: 10 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig gebied van hoge luchtdruk boven Finland zorgt in Skandinavic voor volop winterweer In de nacht vriest het 5 tot 10 gra den. terwijl overdag de temperatuur niet hoger komt dan 2 tot 4 graden onder het vriespunt. Bovendien valt er langs de Oostzee in Denemarken sneeuw. Elders in Europa komt in de nacht wat lichte vorst voor, maar overdag worden tempera tuien be reikt tussen 5 en 15 graden, afhan kelijk van de mate van bewolking. Boven de oceaan is sinds donderdag een krachtige westelijke stroming ontstaan waardoor oceaandepressies nu geleidelijk to dichtbij West-Eu ropa kunnen doordringen. Zo n de pressie bereikte vrijdagochtend Ier land. Het front ervan kan tot diep in West-Europa doordringen en tijde lijk voor regen en wind zorgen. De temperaturen ondergaan maar wei nig verandering. Het zal Jupiter tot op 160.000 km naderen (deze afstand is iets meer dan de doorsnede van Jupiter zelf. Jupiter is duizend maal zo groot als de aarde, heeft een zwaartekracht die meer dan 300 maal zo groot is als op aarde en heeft een massa die vermoedelijk drie maal zo groot is als die van alle acht andere planeten van ons zonnestelsel tezamen. De Pionier-10 zal niet in een baan rond Jupiter gaan, maar de planeet voorbijvliegen. Dat duurt vier dagen en in die» periode zullen allé elf in strumenten Jupiter en minstens eni ge van zijn 12 manen observeren. Er worden 13 afzonderlijke experimen ten gedaan, waaronder het fotogra feren en andere waarnemingen van Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1