Jaap ten Oever's nieuwe leven De verdwenen en gebleven bouwkunst van Scboiiwen-Duiveland Fataal ongeluk met autobus Rijk en gemeenten ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 maart 1072 Nr. 210-11 Lezing serie Streekgeschiedenis ZIERIKZEE, 28-2. De laatste le zing in de serie streekgeschiedenis werd gehouden door architect de heer H. G. C. Heringa te Zierikzee over de verdwenen en gebleven bouwkunst van Schouwcn-Duive- land. Hij begon met het vertellen van een anekdote over de bouw van het kantongerecht in Zierikzee, in 1827. Hiervoor moesten drie huizen worden afgebroken. In één ervan woonde een tante van de bouwheer Jan Francois v. Vryberghe. Tantelief verbood haar neef haar kamer, ge legen op een verdieping, af te breken onder dreigement dat ze anders in de YVolleweverskapel Cecilia in de St. Lievensmonsterkerk zou gaan spo ken. Haar neef brak de huizen af aan alle kanten van haar kamer en ook eronder, met het gevolg dat de ka mer naar beneden kwam. Daar tan te bij sprekers weten nooit gespookt heeft bleek ze met deze manier van werken toch akkoord te zijn gegaan. De stolpboerderijen, ook verdwe nen bouwkunst, die in Zeeland alleen op Schouwen voor kwamen, horen r.iet bij het type van de Noord-Hol landse stolpen maar zijn als het wa re samengeperste vormen van de overige Zeeuwse schuurtypen. Bij al deze schuren loopt de deel in de lengterichting van het gebouw. Oor spronkelijk waren het houten schu ren met strodaken, later ook wel ge bouwd van IJsselsteen en gedekt met Woerdense pannen. De daken werden gemaakt met Moskovische sparren (uit Rusland). Daar de bo dem in Middenschouwen erg drassig was legden de boeren in de winter dammetjes om hun erf. Toen na 1880 de bemaling beter werd bouwde men ook boerderijen van het nieuwere Zeeuwse type. Elders op het eiland, op minder drassige grond, komen wel oudere boerderijen voor. Aan het Daleboutsweegje te Burgh staat de boerderij „De trouwe Herder" 1635, die van 1650 tot 1964 eigendom is ge weest van de familie Dalebout. CHILPANCINGO (Mexico), 1-3. - Dertig mensen hebben het leven ver loren en zestig zijn" ernstig gewond bij een ongeluk met een reisbus, dat zich maandag in de omgeving van Chilpancingo heeft voorgedaan. De reisbus maakte een val in een ravijn van meer dan dertig meter. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een technisch mankement. Raad van Kerken helpt Bangla Desj GENEVE, 1-3. De Wereldraad van Kerken heeft een program goedge keurd voor hulp aan Bangla Desj ter waarde van 13 miljoen dollar. Het program dat voor de komende zes tien maanden geldt, voorziet in ver strekking van levensmiddelen, me dische zorg en steun op het gebied van de landbouw en de industrie in Bangla Desj. Rus vraagt asiel in Amerika NEW YORK, 1-3. Een Russische functionaris bij de Verenigde Naties, de 41-jarige Michail Below, die sinds drie jaar als vertaler in New York werkt, heeft maandag politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd. Voordat hij naar Amerika kwam, was hij redacteur bij het Russische pers bureau Tass. Tegenover de Amerikaanse auto riteiten verklaarde Below, dat hij onverwachts uit Moskou het bevel had gekregen, met zijn vrouw en dochter maandagavond het vliegtuig naar de Sowjet-Unie te nemen. Een vooroorlogs plaatje van Schen der sweg te Brouwershaven. Men lette op de gulle begroeiing. Niet alleen de stolpen zijn verdwe nen; de laatste tweehonderd jaar moest het eiland ook acht kerken en vier torens missen. Bruinisse, Nieu- werkerk, Ouvverkerk, Sirjansland, Zonnemaire, Kerkvvcrve, Nieuvver- kerke (Schutje) en Eikerzee verloren allen een oude kerk. In Nieuwerkerk is slechts het koor overgebleven, terwijl de door dé Duitsers opgeblazen toren zeskantig was, wat in Nederland alleen nog voorkomt bij de St. Jacobskerk in Den Haag. Veel werd gesloopt De vorige eeuw is berucht gewor den omdat men toen overal zeer veel heeft gesloopt en Schouwen-Duive- land bleef helaas niet achter. Brui nisse verloor een dorpshuis, een gasthuis de 15e eeuwse kerk en het „Hof van Bruinisse", een buiten plaats met park en hooggelegen koe pel met prachtig uitzicht over de zeedijk heen. In Brouwershaven is het in 1593 gebouwde voormalige kloosterge bouw, later oude mannen- en vrou wenhuis en weeshuis gesloopt dat Z-W van de kerk stond. De toren er van is al in 1840 gesloopt, het huis, dat in Renaissancestijl opgetrokken was van baksteen en versierd was met beeldhouwwerk, is in 1953 ver dwenen. Vijf stadspoorten ver kocht men in 1820 om van de op brengst het stadhuis te repareren. Het huis „Windenburg" in 1400 in Dreischor gebouwd, herbouwd van 1476-1478, verdween in 1837. De zeldzame wipkorenmolen uit Noordwelle sneuvelde in 1924. Ook in 1953 verdween het „Huis Ooster- land". Op het dak, voorzien van een omloop, stond een uitzichttorentje. Het „Huis in 't Bosch" en „Rozegaar- de" werden achtereenvolgens in 1830 en 1851 in Noordgouwe gesloopt. In 1913 ging in Kerkwerve de rie ten achtkantige bovenkruier water molen verloren. De kerktoren van Westenschouwen werd in 1845 voor afbraak verkocht. Zierikzeese verliezen Een greep uit de verliezen die Zie rikzee leed (behalve de Middeleeuw se archieven die in 1811 bij karre- vrachten werden verkocht); stads muren, 3 stadspoorten, (Schutters- of Hoofdpoort, Zuidwellepoort, West- poort), Oude Manhuis, St. Lievens monsterkerk (1832 verbrand). Het huis „De groote Mossel" waar Karei V in 1540 heeft gelogeerd (en waar van de sloop in 1939 aanleiding gaf tot het oprichten van de vereniging „Stad en Lande"), de Schots- of Godskamertjes (1477), de St. Lievens- kamertjes en de St. Lucaskamertjes. Van de verschillende, door de in leider besproken, verdwenen kas teeltjes en buitenplaatsen noemen we nog: Crayenstein bij Burgh dat al midden 15e eeuw wordt genoemd met als eigenaar Floris van Haam stede, Heer van Moermont. In 1808 kocht Joost de Kater, schout van Burgh, het en nadat het in 1880 in het bezit kwam van de familie Vis, werd het in 1890 gi'ondig gesloopt. De afbeeldingen van Hildernisse (1695) en van Corn, Pronk (1743) vertonen nogal verschillen, de tekeningen van Hildernisse zijn echter meestal on nauwkeurig. Tijdens graaf werk bij de verkave ling vond men bij Duivendijke dikke muurresten en skeletten met het hoofd naar het westen( normaal is dit naar het oosten) terwijl ook een bronzen corpus uit de lie of 12e eeuw werd gevonden. Door de ramp van 1953 kwamen in Dreischor de fundamenten bloot van „Slot Win- denburg' waarvan de muren een dik te hadden van 2,45 m. Het moet een kleine burcht geweest zijn met een uitspringend poortgebouw. In 1837 is het voor sloop verkocht. Van de ver bouwing van 1476-1478 zijn verschil lende rekeningen gevonden van tim merlui, metselaars en leveranciers van hout. Na de Eerste Wereldoorlog vond men bij egalisatiewerken aan de Kouwensweg bij Zierikzee Middel eeuwse fundamenten van het kas teel „Bloodenburgh" (moet waar schijnlijk Roodenburgh zijn). Volgens Melis Stoke heeft het een rol ge speeld bij het beleg van Zierikzee door de Vlamingen in 1303. Het 's Gravenhof in Zierikzee is vermoedelijk al in 1048 gesticht en heeft gestaan by de Balie, waarbij de Karnemelksvaart, Stadsgracht en VVeststraat deel hebben uitgemaakt van de grachten van het kasteel. In 1342 wordt genoemd „Zwanen burg" in Capelle in Duiveland, dit was in 1625 al een ruïne en in 1744 is alles afgebroken. Opgravingen in 1958 brachten de fundamenten aan het licht van „Oostersteijn" in Oos- terland, dat kort na 1371 moet zijn gesticht. Er bleken een voorburcht en een hoofdburcht te hebben ge staan. Kerk Brouwershaven. De kerk in Brouwershaven be sprak de spreker aan de hand van dia's. De eerste toonde het interieur bij kaarslicht. Tijdens de concerten in de zomer kan men genieten van een prachtige acoustiek en de fraaie architectuur van de grootste kerk van het eiland terwijl in de koperen kronen en kandelaars de kaarsen brandden. De oudste delen van de kerk van ongeveer 1300, bevinden zich zoals gewoonlijk onder de grond. Dit kerkje bestond uit een koor met de aanzet om transepten te bouwen, wat er echter niet van gekomen is en al spoedig is men begopnen met de bouw van een kerk die begrensd wordt door de tegenwoordige ko- lommenrij met een doopkapelletje in de zuidwesthoek. Honderd jaar later (ongeveer 1425) is het tegenwoordige koor met de kapellenkrans gebouwd. Weer een eeuw daarna is het mid denschip verhoogd met gebruikma king van de zelfde kap en zijn de twee zijbeuken aangebouwd. De kap, waarin een tachtigtal telmerken zijn gevonden, is vrijwel gelijk aan die van de Ridderzaal in Den Haag. Bij het vertonen van de dia's van Noordgouwe, Dreischor en Brou wershaven wees spreker op het mooie samenspel van gevels en da ken, speels en menselijk van schaal en juist die schaal roet 't m'n. „Met een oud stadje kun je van alles doen, mits je je aan de schaal houdt". Hij besloot met te zeggen dat hij het bij zonder op prijs zou stellen om in kontakt te komen met mensen die nog weten hoe een stolpboerderij er van binnen uitzag. Wie hierover nog iets weet kan zich in verbinding stel len met de heer Heringa, Oude Ha ven 39, Zierikzee, tel. 01110-2525. Vrees voor aardbeving in Californië SACRAMENTO, 1-3. Gouverneur Ronald Reagan van Californië heeft er by een pas opgerichte aardbe- vingsraad op aangedrongen, zich voor te bereiden op „een grote aard beving". „Het is uw taak ons voor te berei den voor hetgeen er, naar ik altijd heb geloofd, gaat gebeuren. Wij pra ten over aardschokken alsof zij zich nooit zullen voordoen. We weten dat er een grote aardbeving zal komen", aldus de gouverneur op de eerste bijeenkomst van de 32 leden tellende raad. De raad werd begin februari ge vormd voor het coördineren van de maatregelen die met het oog op even tuele aardbevingen worden getrof fen. Tot de taak van de raad behoort het doen van aanbevelingen voor wettelijke voorschriften en het ont werpen van een waarschuwingsstel- sel. Mail werd tachtig meter meegesleurd AMSTERDAM, 1-3. De 53-jarige W. C. A. Nieuwhoff uit Utrecht is op de Haarlemmerweg te Amster dam om het leven gekomen, toen hij door een met grote snelheid nade rende auto werd gegrepen en circa 80 meter meegesleurd. De auto moet volgens de politie rond de 130 kilo meter per uur hebben gereden, wat op dat weggedeelte is toegestaan. Waarom de heer Nieuwhoff plot seling de weg is overgestoken, was de politie onbekend. DEN HAAG, 1-3. De normen voor de lager onderwijs-uitkeringen die worden gehanteerd by de financiële verhouding tussen ryk en gemeen ten, liggen te laag. Dat vindt het Eerste-Kamerlid G. W. Kolthoff (JvdA), die in de senaat een motie indiende, waarin hij vraagt deze molmen te verhogen. Hij deed dit tijdens het beleids debat over de be groting van het gemeentefonds en de behandeling van een wijziging van de financiële-verhoudingswet 1960. Channel Airways gestopt ROTTERDAM, 1-3. Channel Air ways de oudste luchtvaartmaat schappij in Zestienhoven, is dinsdag onverwacht van de Rotterdamse luchthaven verdwenen. Dinsdag is de laatste vlucht gemaakt. De negen tien Nederlandse personeelsleden is van de ene op de andere dag ontslag aangezegd. Het stopzetten van de lijndienst op Engeland houdt verband met de overname van Channel Airways door de Britse luchtvaartmaatschappij British Midland Airways. „Tiklamp" op voorjaarsbeurs UTRECHT, 1-3. Op de voor jaarsbeurs in Utrecht staat een lamp zonder schakelaar. Een tikje tegen een van de zijkan ten is voldoende om hem te laten branden oweer uit te doen. Hij is gemaakt in een Italiaanse fabriek - die hem „uniek" in de wereld noemt - en geïmporteerd door een Rot terdamse firma. De lamp werkt op een elektronisch mechanis me. Het ornamentgemaakt van chroom en gerookt acrylglas, heeft de vorm van een kubus en het kan worden gebruikt als tafellamp of als vloerlamp, of voor indirecte belichting. Het nieuwtje is wel aan de prijzige kant. Wilde ganzen worden bedreigd ROME, 1-3. In Italië sterven de wilde ganzen uit, zo heeft de Itali aanse afdeling van het Wereldna- tuurfonds bekend gemaakt. Vorig jaar kwamen slechts 35 wil de ganzen uit Oost-Europa in Apulië (Zuid-Italië) overwinteren. Twintig jaar geleden waren dat er vele tien duizenden, welk aantal in vijftien jaar tijd al tot 3.500 was verminderd. Volgens het Wereldnatuurfonds is dit het gevolg van „meedogenloze jacht, de verdwijning van steeds meer rustige gebieden en het droog leggen van moerasland". Ook noemt het fonds als oorzaak het gebruik van vergiftigd zaad, waardoor in 1968 in de omgeving van een be- schei'md gebied van het fonds 200 wilde ganzen om het leven kwamen. Spaanse meisjes blijven in hotel UTRECHT, 1-3. Veertig Spaanse meisjes van het Alpha-hotel in Am sterdam mogen in dit hotel blijven wonen. Ze hadden geprotesteerd te gen het plan van de directie, hen te laten verhuizen naar een drie kilo meter verder gelegen pension, om dat hun in Spanje uitdrukkelijk was beloofd dat ze kamers in het hotel zouden krijgen. Twee mensen dood in huis aangetroffen DEN HAAG, 1-3. De 54-jarige H. J. Sikkes uit de Copernicusstraat in Den Haag is dinsdag dood in zijn woning aangetroffen. Buren hadden de man al een paar weken niet meer gezien en waarschuwden de politie. Deze trof het stoffelijk overschot naast het bed aan. De heer Sikkes bleek een natuurlijke dood te zijn gestorven. Dit was ook het geval met de 70- jarige mevr. J. E. van Tol uit de Do- dijnstraat, eveneens in Den Haag. Haar lichaam lag in de gang van de woning en werd daar gevonden door de politie, die door buren was ge waarschuwd. De buren hadden de bejaarde vrouw vorige week vrijdag voor het laatst gezien. MAN (West Virginia, V.S.). Op deze luchtfoto is duidelijk de ontredde ring en vernieling te zien, die aan gericht is door de overstroming, die vijf mijnplaatsen verwoest heeft, waarbij meer dan zestig personen om het leven kwamen. Arbeidstijdverkorting te Vaassen VAASSEN, 1-3. De Nederlandse ijzergieterij „Vulcanus" N.V. heeft voorzorgsmaatregelen genomen om over 3 a 4 weken over te kunnen gaan tot een tydelyke werktijdver korting. t Hierbij zullen ongeveer 215 man betrokken zijn uit de vestiging in Boetinchem en circa 200 man uit de vestiging in Vaassen. Bij „Vulcanus" werken in totaal ongeveer 800 man. De reden voor de werktijdverkor ting is het voortduren van de vertra ging in de ontvangst van nieuwe op drachten van de regelmatige afne mers. Aangezien het niet te voor spellen valt of hierin op kortere of langere termijn een wijziging zal op treden, acht „Vulcanus" het noodza kelijk maatregelen te treffen om het financiële evenwicht van de onder neming niet ernstig te verstoren. Ontslag burgemeester van Vlissingen VLISSINGEN, 1-3. Drx. D. R»e- mers, burgemeester van Vlissinge*, heeft per 1 maart 1972 eervol olrt- slag gekregen. Drs. Roemers werd op 1 november 1967 benoemd tot burgemeester van Vlissingen. Voordien was hij onder andere voorzitter van het NVV en lid van de Tweede Kamer voor de Pv dA. In oktober vorig jaar vroeg hij, op 56-jarige leeftijd, in verband met zijn slechte gezondheidstoestand in validiteitspensioen aan. Vanaf die datum trad één der wethoudei-s van de gemeente Vlissingen op als waar nemend burgemeester. Over de benoeming van een nieu we burgemeester zijn door de com missaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, nog geen me dedelingen gedaan. De sollicitatie termijn naar deze burgemeesters post werd zaterdag jongstleden afge sloten. DOOR GERRIT FRANSSEN „Ik zoek het hogerop!" schreeuwde de vrouw, paars van woede. „Dit neem ik niet, als je dat maar weet! En we blijven net zo lang hier ,als wij zelf willen. We jagen jullie er uil, jou en die mooie zuster van je". Zonder zich verder om de beide mannen te bekommeren, draaide ze zich om en liep de trap af. De ambtenaar keek Jaap naden kend aan. „Jammer, dat u en uw zus ter niet wat toegeeflijker zijn, me neer ten Oever. Wat zou er op tegen zijn om bijvoorbeeld eens in de week de badkamer een paar uurtjes ter beschikking te stellen?" „Meneer, deze vrouw zal nooit te vreden zijn. Overigens, u hebt nu zelf kunnen constateren, wat voor iemand deze dame is. Zodra het me begint te vervelen, zeggen we haai de huur op". De man schudde zijn hoofd. „Dan krijgt u toch weer andere mensen hier". „Dat zullen we dan te zijner tijd wel zien. Er zijn ook nog advokaten, meneer. En voor de rest weet u nu ons standpunt dit vertrek blijft van ons. Als u of uw instantie dit niet respecteert, sloop ik alles weg". En daarmee kon de ambtenaar het doen. Bij het heengaan zei hij nog: ,.U hoort onze beslissing wel". 's Avonds bracht Jaap verslag uit aan zijn zuster. Hoewel Pleun niet helemaal te spreken was over de ma nier, waarop Jaap van repliiek had gediend, zei ze tenslotte: ..Misschien is het wel eens een keer goed, dat je je tanden hebt laten zien. Mens, wat zal ze woest geweest zijn. Jam mer. dat ik dat gezicht van haar niet heb gezien. Ze wordt pioenrood als ze zich kwaad maakt". „We krijgen nog bericht, zei die ambtenaar". Pleunie stond op en liep naar het keukentje, waarvan ze de deur ont sloot. „Dat zien we dan wel". De volgende dag reeds ervoer het tweetal, dat mevrouw Spanhuis op haar manier wraak nam voor de ge leden nederlaag. Allerlei kleine pes terijtjes vonden er plaats. De kin deren renden bij voorkeur 's avonds, als ze zaten te eten, over de lange bovengang, of de radio stond bene den 's morgens al knalhard aan. Op een morgen was de vrouw reeds om zes uur bezig de trap en de boven gang te stofzuigen, daarbij het hoog ste lied zingend. Verder was het een geliefde bezigheid van de tweeling, om hard de trap op te rennen en er daarna via de leuning weer af te glijden. Dat spel deden ze bij voor keur des avonds, als Jaap en Pleun thuis waren. Of ze waren tot don ker achter het huis aan het schreeu wen en dollen, wat allemaal duide lijk te horen en te zien was in de kamer van Pleun, omdat deze aan de achterzijde van het huis gelegen was. Op een avond, toen Jaap's zuster late dienst had en pas om tien uur thuis zou komen, waren de beidp kinderen weer bezig. Jaap zat in Pleun's kamer te lezen en ergerde zich over het lawaai. Het was gloei end heet weer. dus had hij het raam wagenwijd openstaan. Een glas wa ter bij de hand hebbende, kon hij de verleiding niet weerstaan en kiepte het om buiten het raam, hetgeen een gil tengevolge had. Meteen was het stil beneden, tot een der meisjes schreeuwde: ,Mama, ze gooien van boven met water!" Jaap borg grinnekend het glas weg en wachtte rustig af. Die is in tijd van een mum boven, wist hij. Maar ik weet nergens van natuurlijk. Wat hij verwachtte, gebeurde. Binnen een minuut werd er op de deur geklopt. Hij opende deze en blikte in het boze gezicht van de be nedenbuurvrouw. „Wat betekent dit?" vroeg ze, wijzend op het meis je, die er met natte haren en dito bloes wel wat lachwekkend uitzag. „Wat bedoelt u? mevrouw", vroeg Jaap heel onnozel. „Nou, houdt u maar niet van de domme. Waar is dat goed voor dit kind nat te gooien?" „Deed ik dat?" Grote verbazing op zijn gezicht. Gelijk keek hij naar het raam. „O, dan heb ik zeker per on geluk mijn glas water omgestoten. Een ongelukje, neemt u me niet kwalijk." „Mooi ongelukje," mopperde de vrouw, die het maar half vertrouw de. „Kijk in het vervolg een beetje uit. Ze had het glas wel op haar hoofd kunnen krijgen." „Inderdaad," knikte Jaap, zijn ge zicht in de plooi houdend. „Dan is het nog goed afgelopen, he? 't Was schoon water." Zonder verder een woord te zeg gen, draaide ze zich om. Inwendig grinnekend sloot Jaap de deur en floot een liedje. Als het op treiteren aankomt, mevrouwtje, kan ik ook meedoen. Dezelfde avond, even voor Pleun thuiskwam, leegde hij de beide as bakken uit het raam en zag tot zijn welgevallen, dat een gedeelte van de as over het aan een lijn hangend wasgoed terecht kwam. Jammer, dat het geen winter is. Anders leegde ik de asbak van de kachel ook nog. Toen zijn zuster thuiskwam, ver- tede hij van het glas water. Ze ver slikte zich van het lachen, maar even daarna waarschuwde ze: „Kijk uit met haar. Jaap; ze is verschrikkelijk wraakzuchtig." (Wordt vervolgd). f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7