Antwoord voorzitter op de algemene beschouwingen begroting NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bankdie„safe"is Stichting „Het Zeeuwse Landschap" over Hemo Special STREEKNIEUWS Schoolstaking in Heilo vuilstortplaats Werktijdverkorting bij Avio-Fokker Betalen voor postbestelling? V.V.D. -visie bij algemene beschouwingen op de begroting Gemeenteraad Brouwershaven Advertentie Het afval van Schouwen-Duiveland BROUWERSHAVEN, 29-2. Op de jongste vergadering van de gemeen teraad van Westerschouwen, is de voorzitter, burgemeester A. P. Schouwenaar ingegaan op de frak- tiewoordvoerders, die algemene be schouwingen hielden naar aanleiding van de gemeentebegroting. De voorzitter deelde mede dat in de verschillende kernen getracht zal worden woningen te bouwen, waar van tien te Zonnemaire. Onzeker is nog of goedkeuring door de overheid wordt verleend. Met het college van G.S. zal een bespreking worden ge houden over de mogelijkheid tot leefbaarheid van deze kernen, daar het anders zal uitlopen op een „zach te dood". Het college is somber ge stemd over de goedkeuring op grond aankopen te Noordgouwe. Voor het gemeentepersoneel heeft het college de grootste bewondering. Wat toe zicht betreft op uitvoering werken kan meegedeeld worden dat Ge meentewerken ook aan tijd is ge bonden. Aantrekken van een ambte naar is een eerste vereiste en tevens plaatsing op de secretarie zeer ge wenst. Wat de gewestvorming betreft is het van het gemeentebestuur des tijds een goede gedacht geweest van Schouwen-Duiveland één gewest te maken. Wetenschappelijke benade ring is bij de gemeentelijke herinde ling wel eens tekort geschoten, niet alleen in deze regio maar in geheel Nederland. Nooit in ons land is een goede studie gemaakt van een inde ling, het platteland betreffende. In zake de belastingen (300 opcenten) deelde de raadsvoorzitter mede, dat dit niet naar beneden kan. De Grevclingen De watersituatie in de Grevelin- gen is momenteel niet onbevredi gend. Het water is de sliblast kwijt en het zwevend plankton kan weer zuurstof produceren, wat zeker de platvis ten goede zal komen. Met de heer v. d. Bijl was de voorzitter het eens dat de gemeentelijke regelingen Advertentie Speciaalzaak voor fietsen en bromfietsen. Ruime keuze. X X Goede service. X X Weststraat 5-7 - Zierikzee J Telefoon 2022. .♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦.♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 3 MAART. NED. I. De in de vooravond uit ie zenden aflevering van „En een dikke zoen van de juffrouw" geeft moge lijkheden aan de kinderen rijp te ma ken voor de lagere school. De uit zending van vanavond toont o.m. ook een fragment uit een in Amerika be roemd geworden kleuterprogramma Sesame Street. In Achter het Nieuws direct na het journaal, doet minis ter-president Biesheuvel mededelin gen over het kabinetsberaad van vandaag. Vervolgens presenteert Joop Koopman weer de quiz Twee voor Twaalf, het vrij pittige vragen- spel met een strijd tegen de klok en de geldmeter. Om half tien ook weer Hadimassa, semi-satire van de bo venste plank, gebracht door o.m. An- nemarie Oster, Ton van Duinhoven en het duo Van Kooten-de Bie. Uit Studio Idee uit Loenen aan de Vecht komt Koos Postema's programma Een klein uur U", over mensen en hun meningen. NED. II. Onder de titel Haal het doek maar op" zendt de NCRV van avond de eerste aflevering van een oplossing betekenen bij een nieuwe gewestvorming. Inzake de vergoe ding aan de wethouders zei de bur gemeester dat dit nauwelijks „sala ris" genoemd kan worden. Het is een vergoeding, welke gezien de vele werkzaamheden zeer bescheiden is. Wat de klachten over de jeugdsoos te Zonnemaire betreft moet men in derdaad op bepaalde momenten wel eens zaken afkeuren. Er is echter geen enkele klacht van politie-zijde binnengekomen. zeer veel tijd vergen. Ook dit zou een Het jeugdwerk in de regio komt slecht op gang. Met behulp van de Stichting Zeeland zal getracht wor den iets te creëren om de zaak van de grond te krijgen. Te Brouwersha ven weet de jeugd zich op een ver antwoorde manier te vermaken. Betreffende de subsidie aan de sportverenigingen (voorstel v. d. Bijl) deelde wethouder L. M. Moer- mond mede, dat het voor de vereni gingen een mooie subsidie is, nu ze geen terreinhuur behoeven te beta len. Ook hij betreurde dat de bouw gymzaal te Zonnemaire geen door gang kan vinden, maar de post ver voer stuitte op grote bezwaren. Op de vraag van de heer Van Ast deel de de wethouder mede dat nieuw bouw drie ton zou gaan kosten. Het herstel van de bestaande zalen be loopt slechts f 50.000,-. Wat de opmerking inzake Brou wershaven betreft: ook voor deze kern was deze nieuwbouw niet door gegaan. De wethouder van onderwijs onderstreepte dat de samenvoeging der basisscholen in de gemeente tot één nieuwe school (welke te Zonne maire zou komen) alleen door Brou wershaven werd goedgekeurd. De bezwaren kwamen van de ouders uit de overige kernen. Als dit was door gegaan was ook de nieuwe gymzaal er gekomen. Aan een reddingsbrigade te Brou wershaven (vraag de heer Van Ast) zou wel behoefte bestaan nu het straks druk wordt op de Grevelin- gen, maar dan moet beschikt kun nen worden over een snelle boot. De voorzitter: „Hierover is reeds con tact geweest met mijn collega uit Goedereede om een reddingsboot op het meer te krijgen." Wethouder Moermond tenslotte: „In de toekomst zou één brandweer korps opgeheven moeten worden en dat zou dan Dreischor zijn, daar Brouwershaven met zijn uitbreidin gen, ook vooral in de recreatieve sec tor het meeste gevaar loopt. De af stand van Brouwershaven naar Drei schor is echter te groot. Het college heeft nog geen standpunt bepaald. Wat de ijsbaan te Brouwershaven betreft, deze was inderdaad lek, maar het lek is gevonden en zal her steld worden. serie programma's uit die zij heeft gemaakt n.a.v., een talentenjacht die de omroepverenigingen in het land hebben gehouden. Louis Neefs leidt de beginnende artiesten in. Voor de tweede maal deze week-direct na het journaal een aflevering van Please Sir. Alles draait ditmaal om Frankie Abbott. In de vorm van Farce Ma jeure krijgt de kijker vervolgens nog een portie vermaak voorgeschoteld. Daarna spelen in „Waar of niet" in woners van Papekop en Kudelstaart een sportieve wedstrijd om de waar heid. Tot besluit nog de programma's Ander Nieuws, de NOS-rubriék Uit de Kunst, het laatste nieuws en Den Haag vandaag. VRIJDAG 3 MAART. NED. I: 10.45 Schooltelevisie18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 En een dikke zoen van de juffrouw; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.50 Twee voor twaalf; 21.30 Hadimassa; 22.10 Een klein uur U; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Haal het doek maar op; 20.00 Journaal20.21 Please Sir; 20.50 Farce Majeure; 21.15 Waar of niet; 22.00 Ander nieuws; 22.20 Uit de kunst; 22.50 Journaal; 22.55 Den Haag vandaag. Replieken In de replieken stelde de heer v. d. Bijl, dat, wanneer GS menen dat Zonnemaire en Noordgouwe bevro ren moeten worden, men moet trach ten om woningen te bouwen als ver vangende woningen. Het woningbe stand in deze kernen is bijzonder slecht. Opnieuw vroeg de heer v. d. Bijl toezicht op d etijdige sluiting te Zonnemaire daar het geen zaak is het als slaaphuis te gebruiken. Nogmaals noemde spreker het een koude douche voor Zonnemaire dat de gymzaal er niet komt. Men had reeds bepaalde verwachtingen ge wekt bij de inwoners. De voorzitter zei in het college te willen bezien om per fraktie een ver goeding te geven. Eens was hij het met de opmerking van de heer Mat- thijsse om alle gemeentewoningen aan te sluiten op c.v. Op de vraag van de heer Van Ast of de stuur groep Grevelingenbekken geaccep teerd wordt: „We kunnen nu geen antwoord geven, de zaak ligt bij de minister president". Hierna kwam hoofdstuksgewijs de behandeling der gemeentebegroting aan de orde. De heer J. J. Klaasse toonde zich zeer verontwaardigd over het feit dat hij reeds jaren ha mert op de verbetering van de Zuid- dijk te Dreischor, echter zonder re sultaat. Nu er een handtekeningen- aktie is gehouden kan het ineens wel. „Wegen die stemmen nu zwaarder dan de mijne als raadslid? Dan kan ik beter mijn zetel ter beschikking stellen." De voorzitter: „Uw stem is evenveel waard als die van het pu bliek. Deze post is niet uitgetrokken onder aandrang van de aktiegroep, daar de bewuste brief nog in het col lege komt en de zaak nu al achter de rug is." BRUINISSE Bruinisse op „Visma" in Rotterdam Op de in maart te houden interna tionale hengelsporttentoonstelling „Visma 1972" te Rotterdam is door de hengelsportvereniging „Het Zij- pe" te Bruinisse een stand gehuurd, waarop Bruinisse als watersportcen trum aan het Grevelingenmeer wordt gepousseerd. Dit initiatief van de hengelsportvereniging „Het Zijpe" wordt dan ook financieel gesteund door V.V.V., middenstandsvereniging en particulieren, die bij de water sport betrokken zijn. Een gekleurde kaart van Schou wen-Duiveland, met alle gegevens die van belang zijn voor de sportvis- serij, wordt aan iedere bezoeker van de tentoonstelling die zich daarvoor interesseert gratis verstrekt. In de stand zal altijd één of meestal twee personen aanwezig zijn, om ook mon deling nog inlichtingen te verstrek ken, een uitstekende reclame als men bedenkt dat de „Visma 1971" vorig jaar 93.000 bezoekers trok. Afscheid hoofd kleuterschool Ouders en leerlingen van de kleu terschool te Bruinisse namen af scheid van het hoofd der school me vrouw Wagenaar-Reingoudt, die nu, een half jaar na haar huwelijk, de tijd gekomen achtte om haar taak neer te leggen. De heer Joh. Huibers bestuurslid bracht namens bestuur en ouders de dank over voor de bijzonder goede manier waarop mevr. Wagenaar ge durende 7 jaar haar liefde voor de kinderen in haar werk als hoofd leidster tot uitdrukking had ge bracht. Hij wenste haar veel geluk op haar verdere levensweg. Deze goede woorden gingen vergezeld van een bloemenattentie. Het eigenjijke afscheidscadeau volgt later. Mede aanwezig waren hoofden en perso neel van de beide basisscholen in Bruinisse. Verkeer Grevelingendam Mist en gladheid zijn natuurlijk van invloed op het verkeer over de Grevelingendam, maar bij goed weer kan men merken, dat de lente in aantocht is. Zo bereikte zondag jl. het aantal auto's weer ruim de 6000, bij een dagelijkse frequentie van 4000 tot 4500. Ongeveer een maand gele den kwam men niet verder dan 3500. In totaal passeerden in de maand fe bruari 128605 auto's de teller bij de Grevelingensluis. Het totaal kwam daardoor op 10.645.208. Scheepvaartberichten Abida, 1-3 te P. Noire, Acmaea, 29-2 te Shellhaven. Atys, 29-2 Bukom. Diloma, 29-2 te Dione, 1-3 tc Mar seille. Kelletia, 1-3 Bukom-Tandjong Pa- ga r. Kenia, 29-2 Bukom. Krebsia, 2-3 Frceport verwacht. HEILOO, 1-3. Ouders van leerlin gen van de R.K. basisschool Lidwina in Hciloo (N.H.) zullen vandaag (don derdag) hun kinderen niet naar de school sturen tut profest legen „on democratisch optreden'' van het be stuur v6n de school. 106 van de 125 ouderparen hebben hiertoe besloten mede uit solidariteit met het school hoofd, de lieer J. J. L. van Doorn. ZIERIKZEE, 1-3. De Stichting „Het Zeeuwse Landschap*'heeft zich met een schryven gericht tot het college van b. en w. van de gemeen te Zierikzee, waarin wordt verwezen naar het regionaal voornemen een centraal afvalstortterrein in te rich ten naby Serooskerke. De concentra tie van afvalstort plaatsen op Schouwen-Duiveland wordt toege juicht. De Stichting had echter ver nomen dat Zierikzee overweegt door te gaan met het storten op de eigen stortplaats by het Havenkanaal. Aan dit voornemen wordt een voorstel gekoppeld. De Stichting zou gaarne zien dat de stortplaats bij Serooskerke zo snel mogelijk wordt aangelegd. Met name de beplanting zou zo spoedig mogelijk moeten worden aange bracht Daarom wordt het gemeente bestuur en het bestuur van de Rei nigingsdienst Schouwen-Duiveland gevraagd al het afval van geheel Schouwen-Duiveland te brengen naar de stortplaats te Zierikzee. Pas als deze na een aantal jaren geheel Vijftien jaar voor vijftienjarige ISTANBUL, 1-3. Een Engelse jon gen van vyftien jaar, Timothy Da- vey, is woensdag in Istanbul wegens handel in hasjies tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In eerste instantie had een lagere rechtbank de jongeman met het oog op zijn jeugdige leeftijd een gevan genisstraf van „slechts' zes jaar en drie maanden opgelegd, doch het gerechtshof in Istanbul wenste daar geen rekening mee te houden. Drie medeplichtigen van Davey, 17, 18 en 21 jaar oud, werden tot straffen van twaalf tot acht jaar- veroordeeld. Als uitgangspunt noemde zij het Streekplan, dat grondslag en rich ting geeft aan ontwikkelingsbeleid van provincie en gemeente. Het Streekplan is een „raamplan", waar mee nog van alles kan gebeuren. Be staande toestanden worden er soms in weggelaten, hoewel deze reeds op genomen zijn in het bestemmings plan. Bestaande plannen worden vol ledig weggevaagd, aldus spreekster in dit verband doelend op de campings te Sirjansland - bestaansrecht deze zomer duidelijk bewezen - en het van dc kaart verdwenen recreatiege bied ten westen van Ouwcrkerk. Mevr. v. d. Zande vroeg zich af of het de bedoeling kan zijn aan te ge ven dat van verdere recreatie-ont wikkeling geen sprake meer kan zijn. Zij vond dit op zich zelf een nobel streven, want de gemeente zit be paald niet op mammoetcampings te wacht, maar dat neemt niet weg dat de mogelijkheid van een soort re creatieinvasie - „een uittocht uit luchtvervuilde gebieden" - niet kan worden uitgesloten. Teleurstellend achtte spreekster het dat de gemeente nog geen in spraak heeft in het Grevelingenpro- jekt. Al is het kustdeel van Duive- land klein, een steiger ten behoeve van zeil- cn vissersbootjes zou ze ker op z'n plaats zijn» Kamperen np dc boerderij Het kamperen op de hoefde rij. een randgebied van de recreatie, moet vol is, zou kunnen worden overge schakeld op de stortplaats te Se rooskerke. Door deze maatregel krijgt de beplanting de tijd uit te groeien en wordt het aantal stort plaatsen op Schouwen-Duiveland tot een minimum beperkt. Gevraagd wordt het college van b. en w. dit in overweging te willen nemen. WOENSDRECHT, 2-3. Avio-Fok ker te Woensdrecht (voorheen Avio- landa) heeft woensdag van de ar beidsinspectie te Breda vergunning gekregen om vanaf 13 maart een werktijdverkorting in te voeren voor ongeveer 140 van de ruim 600 werk nemers. De werktijdverkorting komt neer op een terugbrengen van de vijf daagse werkweek van 42,5 uur naar een driedaagse werkweek van 25,5 uur. De vergunning geldt voor een periode van zes weken. Nog deze week zullen de betref fende werknemers van Avio-Fokker in een speciale bijeenkomst worden voorgelicht over de verkorting van de arbeidstijd. Minder verkeersdoden in Duitsland: WIESBADEN, 1-3. Het wegver keer in de Bondsrepubliek heeft vo rig jaar aan 18.685 mensen het leven gekost. Dit is 2,6 procent minder dan het voorafgaande jaar. Deze cijfers zijn woensdag meegedeeld door het Centrale Bureau voor de Statistiek in Wiesbaden. Het aantal gewonden als gevolg van verkeersongevallen is in 1971 met 2,7 procent gedaald. gezien worden als hulp aan die land bouwers die deze extra verdienste nodig hebben. Voor een deel van deze beroepsgroep is er behalve de bij stand geen alternatief om in de eer ste levensbehoeften te voorzien. Me vrouw v. d. Zande meende dat de gemeente Duivcland andere maatsta ven dan gebruikelijk dient aan te leggen voor deze vorm van kampe ren. Namelijk: niet de cis stellen „zoveel caravans per erf", maar dc betreffende landbouwer zélf vragen hoeveel caravans kunnen er binnen de windsingcls staan en: „zijn hier voor ook voldoende sanitaire voor zieningen?" Wanneer men echter de eis zou stellen van 5 caravans zou hiervoor een verordening moeten ko men, overtreding daarvan zou weer om sanctie vragen. Spreekster zou het sympathieker vinden wanneer de landbouwer gewezen zou worden op zijn verplichtingen t.a.v. milicu-hy- giëhe en landschapsschoon cn het te bepalen aantal caravans. Gezien dc vierbaansweg, gepland dwars door een van de mooiste en rustigste ge- beiden van Duivcland, meende spreekster dat wat 't punt „bescher ming van het landschap" van een banaliteit kan worden gesproken. Mevrouw Van der Zande stelde de vraag nf hel voor Duivcland konsc- kwenilcs zal hebben ais door de ge meente Zierikzee woonwagens tnel hun bewoners worden doorgestuurd wanneer het toekomstige terrein bij De Val vol zal zijn. Komen die woon wagens dan le Duivcland terecht cn Alcoliol-stokerij ontdekt in Zeeuwsch-Vlaanderen AARDENBURG, 1-3. Recher- cheurs hebben woensdag in een landbouwschuur bü Aardenburg in Zeeuws-Vlaanderen een perfect uit geruste klandestiene alcohol-stokerij ontdekt met een produktic-capaciteit van 2000 liter per week. Twee Belgen die bij de komst van de rechercheurs de vlucht namen zijn na een achtervolging aangehou den. Mannen van de douanerecherche uit Terneuzen hebben drie weken lang intensief in Zeeuws-Vlaanderen gespeurd na het aanhouden van een smokkelwagen, speciaal ingericht voor alcohol-transport. Bij hun inval in Aardenburg vonden zij een soort gelijke auto. De produktie in de alcoholstokerij was in volle gang toen de douane rechercheurs de schuur binnenkwa men. in de opslag ruimten lagen dui zenden kilo's suiker. Op de boven verdieping waren veertien van twintig bekkens gevuld met gistbe- slag. De produktie vond plaats in drie grote distilleerketels. De douane-mannen spraken van „een professionele aanpak" van de alcoholstokerij. Het produkt bevatte ca 95 tot 96 procent alcohol en was „van uitzonderlijke kwaliteit". Tweede Kamer DEN HAAG, 1-3. Volgens het Ka merlid Jongeling (GPV) leven er on der de bevolking nogal wat bezwa ren tegen het nieuwe voorschrift van P.T.T., dat over enkele jaren wonin gen waarvan de huisbrievenbus meer dan tien meter van de openbare weg is, een buitenbus moeten hebben. In schriftelijke vragen aan minister Drees jr. van verkeer en waterstaat heeft het Kamerlid daarom geïnfor meerd naar de mogelijkheid om een kostendekkende vergoeding te beta len voor het bezorgen van de post, waardoor ontheffing gegeven zou kunnen worden voor het hebben van een buitenbus. Vrouw gemeentesecretaris OPPERDOES, 1-3. Tot gemeente secretaris van Opperdoes, een ge meente van 1500 inwoners vlak on der Medemblik, is per 1 maart be noemd mej. Annie Zwaan (52). Zij is daarmee de eerste vrouw in Neder land die deze functie vervult. Duiven vangen in Rotterdam ROTTERDAM, 1-3. De plant soenendienst van de gemeente Rotterdam heeft sinds half januari 700 duiven gevangent Deze actie werd ondernomen nadat er bij de dienst tal van klachten waren binnengeko men over duivenoverlast. Het vangen van duiven is nu door de plantsoenendienst tijdelijk stopgezet in verband met het intreden van de broedperiode van de dieren. Daarna zal de aktie weer worden voortgezet. waar moeten ze worden onderge bracht, zo vroeg mevr. Van der Zan de. Onderwas Wat betreft het onderwijs wordt de voldoening over het gereedkomen van het scholencomplex te Ooster- land overschaduwd door de onver mijdelijke opheffing van de basis school te Sirjansland cn de kleuter school te Ouwcrkerk. Mogelijk is een heropleving mogelijk wanneer de kleine kernen worden ontdekt door forensen. Verder wees spreekster op de noodzaak van een representatieve woning voor de aan de opbarc ba sisschool te Nieuwerkerk te benoe men nieuwe hoofdonderwijzer. Ver der vroeg zij hoeveel jongelui in de gemeente bij de nieuwe leerplicht wet onder de partiële verplichtingen vallen en welke mogelijkheden Schouwen-Duiveland voor deze ca tegorie biedt. Prettig vond ze het te vernemen dat maatregelen t.b.v. de veiligheid voor de gebruikers van de parallelweg in een vergevorderd sta dium zijn. Zij hoopte dat alles gere geld zal zijn voordat de grote stroom vakantiegangers komt. Jammer vond zo het dat voor traject Baalpapcn- wcg-Weg van de Buitenlandse Pers geen maximum snelheid geldt. „Vele mensen zullen in dit recreatiegebied weer moeten trachten het vege lijf te redden wanneer men ongehinderd met meer dan 100 km door dit ge bied kan rijden". Mevrouw Van der Zande besloot haar algemene beschouwing met een historisch schetsje betreffende de milieuverontreiniging ontleend aan dr kroniek van Smallcgange en vcr- zorht lenslolir. of hrt niri mogelijk is de slooi grenzend aan hei Slinger- bos te laten verdwenen omdat een dergelijke maatregel hel humeur en de gezondheid van de bevolking ze ker ten goede zal komen. Gemeenteraad Duivelaud DUIVELAND, 1-3. „De recreatie in deze gemeente blyft een zeer aan vechtbare materie", aldus constateerde mevrouw A. F. v. d. Zande-Vlcugels Schutter - Gemeentebelang, (V.V.D.) - in een algemene beschouwing tijdens de jongste raadsvergadering van Duivcland, onder voorzitterschap van bur gemeester Dc Kam. „Hoe hopen we dat het worden zal, hoe moet het wor den, hoe mag het worden of hoe kunnen we vermyden wat het niet moet worden", aldus mevrouw Van der Zande, wijzend op het feit dat aan de rccrcaticpolitick zoveel facetten vastzitten. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4