ZIERIKZEE TECHNISCHE SCHOOL SCHOUWEN-DUIVELAND KRIJGT EEN NIEUWE AFDELING ALGEMENE BOUW TECHNIEKEN De aardbeving in Japan AGENDA KRING SCHOUWEN-DUIVELAND VAN DE ZLM SPREEKT ZICH IN RESOLUTIE UIT TEGEN PRIJS-VOORSTELLEN BEKENDMAKING LAATSTE NIEUWS Zoals elders in dit nummer wordt vermeld, hebben G.S. van Zeeland de minister van Sociale Zaken een concept-programma aangeboden met twaalf projekten, die op korte termijn in uitvoering kunnen komen in het kader van de bestlijding van de werkloosheid. In totaal is voor Zeeland ruim 8 miljoen beschikbaar. Het sombere kantje aan genoemd concept-pro gramma is het feit dat Zierikzee er niet in voorkomt, reden voor het college van b. en w. van Zierikzee zich met een scherp gesteld tele gram te wenden tot het college van G.S. De gemeente zal geen andere stad of streek in de provincie iets mis gunnen, maar het is een onbegrij pelijke zaak dat stad en regio ten onzent, met een duidelijk hoog werkeloosheidscijfer op een zo volstrekt onverklaarbare manier worden overgeslagen als het gaat om gelden (projekten), die ten doel hebben juist die werkloosheid te bestrijden. Het is dan ook een goede zaak dat het stedelijk college er maar meteen op af gesprongen is, want de oude tijden, waarin Zierikzee gemakshalve werd vergeten, mo gen niet terug keren. Er zijn talrijke utilliteitswerken, die bij uitvoering effektief de werkloosheid kunnen tegengaan, te noemen. Het college heeft dat dau ook gedaan, maar de lijst is stellig vatbaar voor aanvulling. Zierikzee verloor zijn kernfacili teiten het werkt met een gefor ceerd sluitend gemaakte begro ting,, die de uitvoering van kapi- taalswerken vrijwel onmogelijk maakt; zijn bedrijfsleven betaalt zich scheel aan brug- en veergeld en er is onvoldoende geld om de infrastruktuur op peil te krijgen, nodig om het toerisme op verant woorde wijze te begeleiden. Het zijn facetten van het leven in een oude stad, die onlangs op een vergadering nog een „failliete zaak" werd genoemd. Als er dan van provinciewege geld beschik baar komt, wordt Zierikzee over geslagen. Nogal een vreemde gang van zaken; nogal een afknapper voor Zierikzee, dat door allerlei zaken (monumenten, versleten ka demuren, woonwagenwee) be hoorlijk is aangeslagen en gewoon hulp hard nodig heeft. De wijsheid van hogere bestuur ders heeft kennelijk anders beslist, maar er is ook zo iets als een stad in de kou laten staan. De zaken zullen dus in de toekomst (helaas) harder moeten worden gespeeld, want Middelburgs criptische ver deelsleutel zal Zierikzee niet kun nen begrijpen, laat staan waarde ren of accepteren. Procedure bouw nieuwe school in volle gang TOKIO, 1-3. Ongeveer 11.000 men sen op het eilandje Hatsjidjo, ten zuiden van Tokio zitten zonder wa ter als gevolg van de krachtige aard beving, die dinsdag Tokio en de noordelijke helft van het Japanse eilandenrijk trof. Militaire deskundigen zijn naar Hatsjidjo gevlogen om de schade aan de watervoorzieningsinstallaties te herstellen. Van slachtoffers van de aardbe ving is nog geen melding gemaakt. Er hebben zich wel een dertigtal grondverschuivingen voorgedaan. De beving was de krachtigste sinds 1964 in Japan. DEN HAAG. Tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de eventu ele vrijlating van de drie van Breda droeg de aktrice Loudi Nijhoff op het Binnenhof voor uit het bijbelboek Esther, zoals dat ook gebeurde in de synagogen ter viering van het Pu rimfeest. ZIERIKZEE, 1-3. Onder voorzitterschap van ir. J. L. van Sloten vond dinsdagavond in de schoolkantine de algemene ledenvergadering plaats van de Vereniging Technische School voor Schouwen-Dniveland. De voorzitter zei in zijn openingswoord verheugd te zijn over de aanwezigheid van een flink aantal leraren en gaf in dit verband een inzicht in de taak van de leden vergadering ten opzichte van het beleid van het be stuur. Uit mededelingen van ir. Van Sloten inzake de plannen om te komen tot de bouw van een nieuwe school bleek dat spoedig de ministeriële toestem ming kan worden verwacht voor aankoop van de benodigde grond. De be slissing tot de benoeming van een architect heeft intussen de vereiste goed keuring verkregen. „De procedure is in volle gang en we zijn bepaald weer een stapje verder gekomen", aldus ir. Van Sloten. Het onderwijs aan de school is verdeeld over zes afdeling, hetgeen volgens de huidige normen, in feite te veel is. Toch komt er een nieuwe afdeling bij, namelijk de afdeling „algemene bouwtechnieken" maar daarin zullen, zo deelde de voorzit ter mee, de drie bestaande afdelin gen timmeren, schilderen en metse len worden opgenomen. In aanmerking genomen de flinke bouwaktiviteiten op Schouwen-Dui veland, met name in de Westhoek, en de restauratiewerkzaamheden o.a. te Zierikzee, kan de nieuwe afdeling „algemene bouwtechnieken" als een belangrijke (4-jarige) opleiding wor den aangemerkt. Het aantal leerlingen neemt ver der toe en bedroeg op 31 december 1971 351, van de avondnijverheids- scho"öl 49. Directeur F. G. Scherjon wees in dit verband, mede naar aan leiding van een opmerking van de heer H. J. Freriks, op het feit dat het percentage leerlingen, gezien ten op zichte van de landelijke cijfers, wat Schouwen-Duiveland betreft zeer hoog kan worden genoemd. De binnen korte tijd te verwachten ingebruikneming van de nieuwe sporthal zwembadcombinatie zal voor de L.T.S. waarschijnlijk kunnen leiden tot het buiten gebruik stellen van de oude gymnastiekzaal. De oude zaal zal echter wellicht nog dienstbaar kunnen worden gemaakt voor handvaardigheidslessen. Met spijt constateerde de voorzit ter dat ondanks alle aangewende pogingen de streekschool vervolg onderwijs (part-time) niet te Goes zal worden gevestigd maar in Mid delburg. Deze beslissing werd alge meen door het bestuur betreurd om dat het er voor de betrokken leer lingen van Schouwen-Duiveland, vooral ook voor de jeugd uit de Westhoek, nu niet eenvoudiger op wordt de streekschool te bezoeken. „Een onbegrijpelijke beslissing om dat Goes toch duidelijk de centrale plaats voor Zeeland is", zo werd ge zegd. Nadat do notulen van de secretaris de heer J. C. Steutel ongewijzigd wa ren vastgesteld volgde bespreking van het jaarverslag, dat behoudens een kleine aanvulling eveneens werd goedgekeurd. In het verslag wordt er onder meer op gewezen dat „bezig zijnde én komende onderwijsver nieuwingen resulteren in vele appli catiecursussen voor het onderwij zend personeel". Ondanks dat dit op een hogere leeftijd vaak geen gemakkelijke zaak is wordt er door het personeel ijve rig aan meegedaan, zoals blijkt uit het volgende lerarenlijstje: de heren Dikhooff, Hoekstra en Van Veltho- ven (applicatiecursus algem. hand vaardigheids De Feijfer en Rijkema (biologie), Mol (kunststoffen), De Feijfer, De Haas, Stoel (Nederlands), v. d. Berg, v. d. Kooi, Mol (natuur kunde/scheikunde; Boer (kadercursus moderne wiskunde), Stam (akte elektrotechniek), Kooman, Verjaal (akte pedagogiek) en Roskam (En gels). Rekening en verantwoording De rekening en verantwoording 1971 geeft de volgende eindcijfers te zien: totale uitgaven: f 1.167.979,23, totale ontvangsten f 68.202,54; bere kende rijks vergoeding f 1.099.776,69, ontvangen voorschot f 1.147.550,-; nog te betalen aan het rijk: f 47.773,31. De explotatiekosten van de school zijn in 1971 ten opzichte van 1970 toegenomen met een bedrag van f 1.099.776,69 f 1.002.427,04 is f 97.349,65. De rekening en verant woording 1971 werd nagezien door de heren L. J. v. d. Houten en L. Schouls namens de leden. De cijfers werden, na advies van de kascom- missie bij monde van de heer Schouls, goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter sprak een algemeen dankwoord tot directeur, leraren en administratieve dienst van de school. Als nieuw lid kreeg zitting in de kascommissie de heer H. G. Freriks, herbenoemd werd de heer L. Schouls. Bij de bestuursverkiezingen werden de periodiek aftredende heren J. J. v. d. Sande en J. v. d. Weele beiden herkiesbaar, herkozen, hetgeen vol gens de statuten kon geschieden om dat geen tegenkandidaten waren ge steld. Rondvraag Bij de rondvraag wierp de heer H. Ensing de vraag op of het na de tot standkoming van de nieuwbouw van de scholen L.T.S. en R.S.G. mogelijk zal zijn te komen tot samenwerking in de vorm van een gecombineerd gebruik van de te bouwen gymnas tiekzalen. Het bestuur stond welwil lend tegenover de suggestie van de heer Ensing. Van belang zal hierbij ongetwijfeld zijn dat de heren ar chitecten hun „stoelen niet strikt ge scheiden zullen willen houden". De leraar de heer De Feijfer vestigde de aandacht van het bestuur op punten betreffende afvloeiingsregeling per soneel, in 't bijzonder aangaande het benoemingsbeleid. Om behoud bedreigde diersoorten DEN HAAG, 1-3. Minister Stuyt van volksgezondheid heeft in ant woord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Tuijnman (VVD) mee gedeeld, dat het wetsontwerp be dreigde diersoorten door de minis terraad is aanvaard. Het is thans bij de Raad van State in behandeling. Het wetsontwerp verbiedt - be houdens ontheffing - het onder zich hebben en verhandelen van bedreig de diersoorten, hiertoe behoren ver scheidene apensoorten. „Oog" bekeek Mars PASADENA, 1-3. De Mariner-9, het Amerikaanse „oog" bij Mars, heeft de hoofdopdracht voltooid en de pi'estaties van het ruimtevaartuig nemen geleidelijk af. De Mariner draait nu 90 dagen rond Mars en heeft 75 procent van de oppervlakte van de planeet in kaart gebracht. Het doel was 70 pet. Gemeten is dat per dag 455.0Q0 li ter waterdamp uit de ijle dampkring van Mars ontsnapt en het is een groot raadsel waardoor dit water wordt aangevuld. Een der theorieën is dat er onder de oppervlakte, mo gelijk in de poolstreken, permafrost ligt die door een of andere inwen dige warmtebron wordt gesmolten. Hamburgs echtpaar op middeleeuwse wijze gewurgd HAMBURG, 1-3. Een echtpaar in Hamburg blijkt op een gruwelijke, middeleeuwse manier te zijn ver moord. De methode staat bekend als „garrotte", langzaam wurgen met een touw of ijzeren band om de nek, dat wordt aangesnoerd. De politie heeft dinsdag de lijken gevonden van de 62-jarige koopman Franz Georg Roehrs en zijn zeven jaar oudere vrouw Maria Theresia. Het stadsbestuur van Hamburg heeft 10.000 mark uitgeloofd voor opspo ring van de daders. DEN HAAG. De besprekingen, die sedert 14 februari in Djakarta zijn gevoerd tussen een Indonesische en een Nederlandse delegatie, zijn be ëindigd. Dringende nota ingediend bij het hoofdbestuur Rusland sluit grenzen hermetisch af MOSKOU, 1-3. De troepen die de toch al by na hermetisch afgesloten Russische grenzen (totale lengte 58.000 km) controleren hebben nieu we bevoegdheden gekregen om een ieder te arresteren die zich zonder vergunning in het grensgebied op houdt. De gewijzigde regels, die in het of ficiële bulletin van de opperste Sow- jet zijn gepubliceerd, schijnen voor namelijk bedoeld om het gezag te versterken van de geheime politie (KGB) de het bevel voert over de grenstroepen. Incidenten langs de grenzen met China zijn mogelijk een reden voor de verandering maar de strakkere regels zouden ook van nut kunnen zijn voor de KGB bij het behande len van mensen die de Sowjet-Unie willen ontvluchten. De grenstroepen hebben nu de bevoegdheid iedereen die zonder papieren in het grensge bied wordt aangetroffen tien dagen vast te houden. ZIERIKZEE, 2-3. „De Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M., woensdagavond 1 maart in vergadering bijeen te Zierikzee, spreekt zijn grote teleurstelling uit over de door de Europese Commissie te Brussel inge diende prijsvoorstellen voor landbouwprodukten, in 't bijzonder voor de akkerbouwprodukten, welke vol strekt on-aanvaardbaar worden geacht en in belang rijke mate zullen bijdragen tot een verdere verslech tering van de inkomenspositie van de land- en tuin bouw. De vergadering is van oordeel dat: prijsverhoging van minimaal 7 procent voor de akkerbouw en 8 procent voor de veehouderij voor het seizoen 1972-1973 absoluut noodzakelijk is; opwaardering der Europese rekeneenheid niet tot lagere landbouwprij zen mag leiden; verzoekt het hoofdbestuur van de Z.L.M. met klem: Een dringend beroep op het Ne derlandse kabinet en in het bijzon der op de minister van landbouw te doen ter verwezenlijking van bo vengenoemde prijsverhogingen voor de landbouw, hetzij via de prijs- en monetaire beslissingen, hetzij via aanvullende nationale maatregelen; Alle noodzakelijke stappen te ondernemen om zo nodig op regio naal of nationaal niveau een krach tig protest van de zijde der georga niseerde landbouw te laten plaats vinden; En gaat over tot de orde van de dag. Onder krachtig applaus van vele tientallen in de Kring Schouwen- Duiveland van de Z.L.M. georgani seerde landbouwers werd in de woensdagavond in de Graanbeurs te Zierikzee gehouden algemene verga dering besloten de hierboven weer gegeven nota met spoed te doen toekomen aan het hoofdbestuur van de Z.L.M. De door de onder leiding van kringvoorzitter, de heer A. J. G. Doeleman staande druk bezochte vergadering besloot tot opstelling en indiening van de resolutie nadat de heer H. J. van der Zande, voorzitter van de afdeling Oosterland van de Z.L.M., veel bijval had gekregen voor een dringende oproep die in hoofd zaak gericht was tot de besturen van de standsorganisaties. De heer Van der Zande stelde daarbij onder an dere de vraag waarom er aan de vo rige week gehouden acties van de landbouwers in het noorden van het land, waarbij ook Zeeuwen tegen woordig waren, hier door de stand organisatie vrijwel geen aandacht werd besteed. „Gaat het hier in het westen in de akkerbouw nog dusda nig goed dot we ons afzijdig kunnen houden of achten we ons soms te waardig", zo vroeg hij zich af. De bedrijfsresultaten wijzen de laatste paar jaar echter wel uit dat dit geenszins het geval is; de misère van het noorden is hier bepaald niet minder, zo stelde de heer Van der Zande, die graag had gezien dat eensgezind, dus landelijk, de aan dacht op de gemeenschappelijke pro blemen zou zijn gevestigd De stand- organisaties in het westen vinden immers de voorgestelde prijzen van Brussel bepaald niet bevredigend. „Waarom die lauwheid zich afzijdig te houden van een waardige en pas sende demonstratie zoals in hel noorden liccft plaatsgehad". De voorzitter van de Oosterlandse Z.L.M.'ers was er overigens van overtuigd dat hier geen Brussel ge wenst wordt zoals vorig jaar heeft plaatsgevonden, maar al evenzeer was hij van mening dat de mooiste woorden in de bladen van de stands organisaties het oog en oor niet be reiken. „De praktijk van de laatste jaren heeft bewezen dat op deze wyze niets meer te bereiken valt, dit vraagt een totaal andere benadering en inzet", aldus spreker, zich afvra gend wat de oorzaak kan zyn dat de moderne media zoveel aandacht be steden aan de vakorganisaties. „Wanneer de landbouw ter sprake komt is het echter meestal in nega tieve zin". Meer bereiken Hij stelde verder de vraag of de voormannen van de landbouw niet meer kunnen bereiken dan momen teel het geval is en hij was ervan overtuigd dat de Kringvoorzitter doet wat in zijn vermogen ligt. „Maar ook de voorzitter loopt vast op de klippen. Klippen die doorbro ken dienen te worden wil de land bouw "aan de trekken komen waar ze, in vergelijking ook met de niet- agrariërs, recht op heeft". De heer Van der Zande vervolgde „Hiervoor dient gevochten te worden. Dit vra gen we niet aan onze voormannen, maar dit eisen wij van hen. Hier voor zijn we georganiseerd". In het andere geval achtte hij de toekomst van de organisaties niet rooskleurig. „De eerste symptomen zijn daarvan reeds duidelijk aanwe zig". Tenslotte gaf de heer Van der Zande als zijn mening dat er in een wereld waar hongersnood heerst toch plaats moet zijn voor de land bouw. In dit verband deed hij ook een beroep op de jongeren om zich te organiseren en activiteiten te ont plooien tot een waarborg van de eigen toekomst. De vergadering bekrachtigde het betoog van de voorzitter van de af deling Oosterland, waarna met alge mene stemmen werd besloten tot het indienen van de in de aanhef weer gegeven resolutie, nadat deze was voorgelezen door de Kringvoorzitter. Situatie in (le akkerbouw niet hoopgevend „Er is geen aanleiding de situatie voor de akkerbouw erg hoopgevend in te zien", aldus was eerder in deze bijeenkomst opgemerkt door de heer mr. J. F. G. Schlingemann, vice-pre sident van het K.N.L.C. in een inlei ding over het onderwerp „Prijs- en structuurbeleid in de E.E.G." Mr. Schlingemann stelde in zijn praatje - waarop we nog nader terug komen - met nadruk dat zonder de E.E.G. de situatie er zeker nog veel som herder zou uitzien. Ilji liet er geen twyfel over bestaan dat dr akker bouw prijzen van Brussel zeer teleur stellend zyn voor de Nederlandse boer. Daarbij speelt bovendien de herwaardering van de gulden een rol. Donderdag 2 maarI Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 8 uur, Herv. vrouwenvereniging „Wees een Ze gen". Lagere Techn. School, open dag, (ex positie, demonslratielesjes en verko ping van werkstukken). Kleuterschool „De Woelwaters", 13.30-15.30 uur, open dag. Haamstede „De Schutse", bezoekmiddag voor iedereen. Kleuterschool, 19.45 uur, ouderavond Oosterland Kerk Ger. Gemeente, 7.30 uur, zen dingsavond. Vrijdag 3 maart Zierikzee Huis van Nassau, (bovenzaal), 7.30 uur, vergadering C.B.T.B. Lutherse kerk, 8 uur, bijeenkomst t.g.v. de Wereldgebedsdag. Huis van Nassau, jaarvergadering, h.s.v. „Oosterschelde". Haamstede Winterkerk Herv. gem., 19.30 uur, Wereldsgebedsdag. Renesse Hotel Broekhoven, 7.30 uur, leden vergadering „L. et E". Noordgouwe Verenigingsgebouw, 7.30 uur, We reldgebedsdag. Bruinisse Kamp Stoofpolder, uitvoering „Nj met Hope". Zaterdag 4 maart Zierikzee Concordia, 8 uur, grote avond P.J.Z. Zondag 5 maart Zierikzee-Westerscschouwen 9.00 uur vertrek Zierikzee, bussta tion, voor jeugd-natuur-excursie. Maandag 6 maart Zierikzee Concertzaal, 8 uur, mode-show. Haamstede Raadszaal, 7.30 uur, gemeenteraad Westerschouwen. „De Drie Schorren", 7.30 uur, quiz avond Veilig Verkeer. Kerkwerve Verenigingsgebouw, ouderavond openb. kleuterschool. Dinsdag 7 maart Zierikzee Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Prins van Oranje, agrarische studie dag Plattêlandsjongeren. Vrijdag 10 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, C.J.V. „Samen Verder". Maandag 13 maart Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, modeshow af deling Plattelandsvrouwen. Wet Autovervoer Personen Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend, dat zij op 29 februari 1972 hebben besloten de vergunning van de heer G. C. Anker tot het vervoeren van personen met één huurauto te verlengen tot 31 de cember 1974. Omtrent de aan bovengenoemde ver gunning verbonden voorwaarden worden nadere inlichtingen verstrekt ter gemeente-secretarie. Belangstellenden worden er op ge wezen, dat zij ingevolge artikel 55 der Wet Autovervoer Personen bin nen 30 dagen na heden tegen boven vermelde besluiten in beroep kun nen komen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Zierikzee, 29 februari 1972 Burgemeester en wethouders voor noemd, TH. H. DE MEESTER, burgemeester R. VAN OMMEREN, secretaris Doden in Belfast BELFAST, 2-3. Donderdagochtend vroeg werden by een ziekenhuis in Belfast de iyken van (wee jongens, 14 en 16 jaar oud, aangetroffen. Hun dood betekent dat er sinds het begin van dit jaar 50 mensen door geweld in Noord-Ierland om hel leven zijn gekomen. Een van de jongens was door het hoofd geschoten, de andere had wonden aan zijn lichaam. Hun lijken waren woensdag even voor midder nacht door onbekenden voor het „Royal Vicloria"-ziekenhuis in Bel fast neergelegd. De rode vrachtwa gen waarin die onbekenden waren gevlucht werd even later onbeheerd teruggevonden. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2