Opzoek naar h°ge rente? U krijgt tot 7% bij de postspaarbank Jaap ten Oever's nieuu/e leven BLIK DOOR HET WERELD Jarring gedraagt zich als optimist J aarvergadering muziekgezelschap „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire ficoth altijdsafe Fantastische bejaardenmiddag te O'land ZIERIKZEËSC11E NIEUWSBODE Dinsdag 2 februari 1972 Nr. 21010 VOORNAAM EN STIJLVOL Clippertassen §l| Attachékoffers De V.N.-bemiddelaar Jarring weet kennelijk niet van opgeven. In Israël is hem al verscheidene malen te ken nen gegeven dat men het niet piet wat hij poogt en dat men liever min of meer op basis van de Amerikaan se bemiddelingspogingen tot een rechtstreeks gesprek met de vijan dige buren komt. Maar toch ziet Jarring aanleiding om in Israël weer een gesprek te gaan voeren, ook al is dit met de tweede garnituur doordat de minis ters met vakantie zijn en daarvan voor hem - veelzeggend - niet terug keren. Aan de andere kant Egypte dat van de Amerikaanse ideeën niet meer wenst te horen maar uitsluitend nog, maar dan toel met vrij gering ge loof, van de Jarringmissie. Daar is de Zweed eerst wezen praten en hij heefter kennelijk iets interessants vernomen, anders was hij niet af geweken van zijn plan regelrecht te rug te vliegen naar New York. Betere voorwaarden Een en ander doet vermoeden dat over en weer ook nog wel iets ge zegd wordt dat minder star is dan de officiële uitlatingen die aan de grote klok worden gehangen, oegen we erbij dat de Egyptenaren terecht mogen voelen dat hun grote bondge noot Rusland hen remt om echt te gaan vechten waarover Sadat zo graag praat en dat via via ook ge sprekken tussen Israels ministers en de Jordaanse koning zijn gesigna leerd, dan kan de bereidheid tot pra ten best aanmerkelijk zijn toegeno men. Opmerkelijk is ook dat de felste lsraëlhaters, de Libische leiders, de laatste tijd bijzonder koel doen je gens de Sowjet-haters die imperia lisme in de schoenen wordt gescho ven, een term die een jaar geleden ondenkbaar geweest zou zijn. Dat moet het gevoel wekken helemaal zonder bondgenoot te zitten. Als men dan ook beseft op eigen kracht niets te bereiken - wat de Libiërs mis schien niet doen maar de door scha de en schande wijzer geivorden Egyp tenaren als Sadat ivel - dan zijn daarmee betere voorwaarden voor een gesprek geschapen dan men in lang heeft gekend. Jarring gelooft er kennelijk in op grond van wat hem onder vier ogen is toevertrouwd. En die achter de coulissen gedane mededelingen zijn zeker in clit gebied van meer belang dan wat in het openbaar wordt ge sproken. Op naar tie viering van het honderd jarig bestaan ZONNEMAIRE, 28-2. Vrijdagavond werd in het café van de heer J. van Almkerk de jaarvergadering gehou den van het muziekgezelschap „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire. In zijn openingswoord heette voor zitter, de heer M. van Leersum, allen hartelijk welkom, in het bijzonder het ere-lid, de heer J. van Almkerk en echtgenote. Enkele leden, waar onder dirigent H. Everwijn, waren afwezig. De notulen, die werden voorgele zen door de secretaris, de heer S. M. Stoel werden onveranderd goedge keurd, waarna het jaarverslag vofg- de, waarin de belangrijkste gebeur tenissen van het afgelopen jaar nog eens de revue passeerden, o.a. het bezoek van enkele leden aan het so listenconcours in maart, het optreden te Cats, ter gelegenheid van de ope ning van een speeltuin, het optreden in Brouwershaven i.v.m. de Kaag- Week en het bezoek van de Taptoe Delft in augustus, het meewerken van de Boerenkapel in Zierikzee, van welk programma de Tros-televisie opnamen maakte en verder de gege ven concerten en serenades. Naast alle prettige berichten ook een droevig, namelijk het overlijden van het ere-lid, de heer P. Hartog, die met onderbreking meer dan zes tig jaar lid is geweest van de muziek en bij wie de vereniging een hele grote plaats in zijn leven heeft inge nomen. Dank werd gezegd aan de heer D. Duinhouwer, die had weten te be werkstelligen, dat het donateursgeld in één jaar met meer dan 50 procent is vermeerderd. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer J. van Almkerk, bleek dat ook dit jaar weer met een batig saldo kon worden afgesloten, wat ook het geval was met de uniformenkas. Het 100-jarig bestaan Na de pauze kwam het punt „N. en U. 100" aan de oi'de. Een gevormd comité zal ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van de vere niging in 1973 een aantal festiviteiten organisex-en, ten einde het sti-even te realiseren de muziekvereniging, wel ke het oudste dorpsgezelschap van Schouwen-Duiveland is, een geheel nieuw instrumentarium aan te bie den. Ter verkrijging van voldoende fi nanciële middelen zal deze zomer een grote openlucht bazar en een verloting worden georganiseerd. Daar alle plannen nog in een pril stadium verkeren, kon nog niet al te diep op de verschillende punten wor den ingegaan. Het punt contributieverhoging werd unaniem direkt goedgekeurd, waardoor dit nu van f 15,naar f 25,is gebracht. Bij de bestuurs verkiezing waren de heien W. Duin houwer, W. Hanse en M. van Leer sum aftredend en herkiesbaar. Zij werden alle drie met grote meerder heid van stemmen herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer M. de Munnik, die de vrijgeko men plaats van de voi'ige dirigent, de heer A. Hagens in zal nemen. Na nog een gehouden pauze kwam de rondvraag aan de orde, waarvan een beperkt aantal leden gebruik maakte, waarna de voorzitter de prettig verlopen vergadex-ing al ta melijk vroeg kon sluiten, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RIJSWIJK. Een felle bi*and heeft een woning aan de Dox-psstx-aat in het Noord-Brabantse Rijswijk in de as gelegd. Een gezin van vijf personen is hierdoor dakloos geworden. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. ROTTERDAM. Voor ca 300 ar beiders bij de werf van Wilton Ffje- noerd in Schiedam is momenteel geen werk voorhanden. Het gaat om het personeel van de rcparatieafdc- ling. BREDA. In het Ignatiuszieken- huis te Breda is in de nacht de 86- jai-ige Herman van Oosterhout uit die plaats overleden. Eerder werd hij op de Rijsbergseweg te Breda aan gereden door een achteruitrijdende personenaqto. Hij liep daarbij her senletsel en een beenbreuk op. UTRECHT. De Hervormde raad voor de verhouding van de kerk en Israël heeft er bij de regering met de meeste klem op aangedrongen niet te besluiten tot vrijlating van de drie van Breda. ,s HERTOGENBOSCH. Twee dwerg-; poedels, 'n zwarte en een witte, blij- ken wekenlang in de keuken van een huis, in Den Bosch te hebben gebi vakkeerd. De Politie in Den Bosch heeft op verzoek van omwonenden de dieren bevrijd en naar een asiel gebracht. De bewoners van het huis bloken met onbekende, bestemming te zijn vertrokken. AMSTERDAM., Van 25 februari tot 28 mei wordt in het Amsterdams Historisch Museum in de Kalver- straat onder de titel „Amsterdam die kleine stad" een tentoonstelling gegeven over de eerste drie eeuwen van de hoofdstad. WINSCHOTEN. Enkele duizenden Groninger boeren hebben zaterdag in Winschoten geprotesteerd tegen de voorstellen van de EEG-commissie voor de landbouwprijzen. Er waren ook deputaties uit het aangrenzende Duitse gebied, uit Friesland en uit Zeeland naar Winschoten gekomen. GRONINGEN. B en W van Gro ningen zullen binnen afzienbare tijd met een raadsvoordracht komen voor het beschikbaar stellen van een be drag van 5700 gulden voor het op leiden van drug-deskunige leer krachten op scholen voor voortgezet underwijs. DEN HAAG. De 35-jaxüge mevr. H. J. Looijenga uit Alphen aan de Rijn, die enkele maanden geleden bekeux'd werd wegens te hax-d rijden toen zij met haar doodzieke kind op weg was naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden, is vrijdagochtend door de Haagse rechtbank schuldig verklaard zonder oplegging van straf. DIEVER. Een grote meerderheid van de fraktie van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer verzet zich tegen het voornemen van de drie Duitse oor logsmisdadigers in Breda vrij te laten. Dat zei fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl zaterdagavond tijdens een bijeenkomst van de P.v.d.A. in het Drentse Diever. AMSTERDAM. De Nedérland- sche- Persil maatschappij heeft haar naam gewijzigd in Henkei Neder land NV. Deze naamwijziging was noodzakelijk doordat de maatschap pij zich de laatste jaren steeds meer builen het oorspronkelijke gebied van de wasmiddelen had begeven. NIJVERDAL. Het 3-jarige meis je E. L. Nijhof is bij een verkeers- ongeluk in de van Limbux-g-Stirum- straat te Nijvei'dal om het leven ge komen. Het kind rende van de ou derlijke woning uit de straat op en werd aangereden door een pei'sonen- auto uit Neede. Het kind stak par does de sti'aat over, de bestuurster kon haar onmogelijk ontwijken. AMSTERDAM. Uit een douane loods aan de Zeebux-gerkade in Am sterdam is voor ca f 100.000 aan da- mestextiel en platenspelers gestolen. Gezien de omvang van de partij moeten de dieven voor 't vervoer ge bruik hebben gemaakt van een vrachtauto. De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk. want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. AMSTERDAM. De jaarlijkse her denking van de februaristaking van 1941 bij het monument van de Dok werker in Amsterdam, die vrijdag middag om vijf uur begon heeft van de aanvang af mede het karakter ge had van een manifestatie tegen de voorgenomen vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers. AMSTERDAM. De „Joodse Jeugd" zal dinsdagmidddag op het Binnen hof in Den Haag, waar dan de Twee de Kamer debatteert over de vrijla ting van de drie van Breda, een de monstratie houden. Toestemming is verleend. AMSTERDAM. De PSP heeft zich solidair verklaard met de bezet ters van het hoofdgebouw van de vrije universiteit te Amsterdam en ondersteunt hun eis om de verkie zingen voor het bestuur uit te tellen. DEN HAAG. Het systeem van gi ro-betaalkaarten in verschillende landen goed voor het opnemen van een bedrag van ruim honderd gul den, zal per 1 mei tot België worden uitgebreid, en per 1 juli tot Surina me. AMSTERDAM.Do Amsterdamse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op vier plaatsen in en aan de rand van de stad met 18 man een verkeerscontrole gehouden, waar 391 auto's bij werden gecontroleerd. 14 bestuurders hadden drank ge bruikt, zeven daarvan kregen een rijverbod opgelegd. Flitsen uit liet buitenland WENEN. Roemenië en Hongai'ije hebben een nieuw verdrag van sa menwerking en wedex'zijdse hulp ge sloten dat onder meer voorziet in mi litaire bijstand ingeval van een aan val van buitenlandse strijdkrachten. NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft de veiligheidsraad om schei'pe sanc ties tegen Isi'aël verzocht wegens de .vooraf beraamde agressie" tegen Libanon. De Russische afgevaai'dig- de Malik vond zelfs dat de raad uit stoting van Israël „als onverbetex*- lijke agressor en constante schender van het handvest" uit de Ver. Naties moest ovex-wegen. DAMASCUS. In Damascus is een nieuw Russisch-Syrisch akkoord voor samenwerking getekend. Over de in houd werd niets meegedeeld. Voor Syrië tekende generaal Abdel Rach- man Chleyfawi. TAIPEH. Het Chinees-Amerikaan se slotcommuniqué is in politieke kringen op Taiwan met opluchting ontvangen. Men beschouwt de in houd van het communiqué als een bewijs dat de Amerikanen hun ver plichtingen ten opzichte van de re- publiek China hebben gehandhaafd. SAO PAULO. Het is nog steeds niet bekend hoeveel slachtoffers er .zijn gevallen bij de brand, die vorige week een kantoorgebouw van 26 ver diepingen in de Braziliaanse stad Sao Paulo verwoestte. Een etmaal na het uitbreken van de brand was het zeker dat minstens zestien men sen om het leven zijn gekomen, maar in krantenberichten liepen de schat tingen uiteen van zestig tot honderd doden. VENETIE. De zeventien schilde rijen die op 16 december uit de villa in Venetië van de Amerikaanse mil- jardaire mevr. Peggy Guggenheim gestolen zijn, zijn door de politie bij het station van deze stad terugge- vonden. WASHINGTON. Volgens diploma ten in Washington begint president Nixons' bezoek aan de Sowjet Unie waarschijnlijk op 22 mei en zal het een week duren. Op de terugweg zou hij dan Bonn aandoen om de NAVO- ministers in te lichten, die daar op 30 en 31 mei vergaderen. PEKING. Nog een plaatje van Nixon in Peking. Hij bracht in de Chinese hoofdstad o.m. een bezoek aan de Ming-graven, waar zich de stoffelij ke resten bevinden van dertien Chi nese keizers, uil de 14e tot de 16e eeuw. Tevoren had de president een ontmoeting met Chinese kinderen. „B> •eng eens een zonnetje OOSTERLAND, 26-2. In de „Con- ferentiekamer" alhier vond de jaar lijkse bejaardenmiddag plaats onder het motto: „Breng eens een zonne tje", georganiseerd door het bestuur van de plaatselijke Oranjevereni ging, waarvoor weer grote belang stelling bestond. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer Matth. Stcenpoerte, sprak een welkomst- wooid tot de aanwezigen, inzonder heid tot burgemeester en mevr. De K?..m van Duiveland, en tot de aan wezige cud-Oosterlanders, thans verblijvend in het bejaardenhuis té Bi uinissc. De voorzitter verheelde niet in zijn openingswoox-d dat het niet altijd meevalt om voor dergelijke evene menten de geschikte personen te krijgen en daarom was hij dankbaar dat er nu ook weer mensen gevon den werden die de bejaarden een prettige middag wilden bezorgen. Begonnen werd met een accordeon duo door mevr. Dorst-Hoogvliet en Jacqueline van der Maas. Dit was een vlot begin en de gespeelde drie nummers vielen zeer in de smaak. De uitvoeienden oogstten een dave rend applaus. Hierna kwam de heer Hans Borg'hardt te Amsterdam aan het woord,- die door de voox-zitter welkom werd geheten en die de aan wezigen kwam vergasten op orgel spel, zang en muziek en enige goo cheltoeren. Aardig was ook de quiz, waax'bij een tweetal dames op het podium komen moest. Wanneer ze een antwoprd op de muzikale vragen wisten moesten ze gaan zitten op een ballon, die dan onder de nodige hila riteit met een daverende klap uit el kaar sprong. Verder zong dhr. Borg- hardt levensliedjes bij de gitaar, al dan niet met medewerking van de zaal. Leuk was verder het optreden van een drietal kleuters onder lei ding van mevr. Dalebout-van Dijke en het ox-gelspel van Rianda Dale bout. wat eveneens goed tot zijn recht kwam. Kollektc In de pauzes werd thee, koffie en een drankje geserveerd, met gebak of snoep. Verder werd in de pauze gekollekteei-d tot bestrijding van de onkosten van deze middag dat f 126,- opbracht. Een bekende oud-Goster- lander, de heer Liza Stoutjesdijk, droeg vervolgens op het podium een tweetal dramatische gedichten voor uit „de oude doos". Hierna nog ac- cordeonspel door mevr. Doi'st-Hoog- vliet en Jacqueline en Hans van dei- Maas, een waardig slot voor deze mooie middag. Vooral: „De Heilige Stad" werd keurig voorgedragen. Alle lof voor deze mooie muziek. Tot slot dankte de voox-zitter, de heer Steenpoorte, allen die hadden mee gewerkt aan dit mooie px-ogi-anTma en hij hoopte dat de aanwezigen ge noten hadden. Hij hoopte dat allen het volgend jaar weer in goede wel stand deze middag zouden kunnen meemaken. De heer Willem Kloote was de tolk van alle aanwezigen toen hij een woord van oprechte dank sprak aan het comité voor alles wat het ook deze middag weer voor de bejaarden had gedaan. „We heb ben er allen zeer van genoten", was zijn commentaar. Door tunnel naar Wcst-Berlijn gevlucht WEST BERLIJN, 26-2. Drie jonge Oostduitsers hebben vorige maand een tunnel onder de Berlijnse muur door gegraven, en zijn naar West- Berlijn_ gevlucht. Dit is pus zaterdag- vernomen. De tunnel begon in de kelder van een Oostberlijns huis, vlakbij de zwaarbeioaakte doorlaatpost Check point Charlie. Hel drietal camou fleerde na de vlucht op .9 januari de uitgang van de tunnel in West-Ber- lijn met een autowrak, maar meer mensen maakten er geen gebruik van. De Oostduitsers hebben naar verluidt de ontsnappingsweg vrij snel ontdekt. Het was voor zover be kend de eerste succesvolle tunnel- vlucht naar West-Berlijn sinds zes jaar. 17 „Zo je wilt. Als het aan mij lag kregen ze vanavond nog een schrif telijke huuropzegging." Het meisje nam nog een aardappel waarmee ze haar bord begon schoon te maken. „Laat voorlopig maar be tijen. Spanhuis zelf is niet ongeschikt cn kijkt uit naar een ander huis. En tot zolang zullen we haar maar ver dragen.' „Ik zal wel eens informeren, welke mogelijkheden er voor ons zijn om ze op een fatsoenlijke manier kwijt te raken." „Houd er maar over op, Jaap. De woningnood in onze stad is nog er ger dan twee jaar geleden. Waar zouden die mensen heen moeten? Vergeel niet. dat ze twee kinderen hebben. De tweeling is een draak, maar je kunt het gezin niet op straat zetten." „Stel maar eens een keer wat eisen. Zoals de toestand nu is. draait zij de i-ollen om en kommandeert zij ons. Dat is toch zeker de dwaasheid ten top!" „Jij vergeet, beste broer, dat ik al leen was. En een vrouw ben. Wat kon ik alleen doen tegen de gemeen te?" „Ze hebben misbruik gemaakt van do omstandigheden en dat vertel ik ze nog wel eens een keer". Die mogelijkheid kwam al heel spoedig, want mevrouw Spanhuis was naar het woningbureau gegaan en had er zich voor de zoveelste maal over beklaagd, dat haar gezin geen gebruik mocht maken van de bad- kamer, zodat een ambtenaar van het gemeentehuis een paar dagen later ploolshoogte kwam nemen. Hij trof het of trof het niet. net zoals men het wilde bekijken, dat enkel Jaap thuis was. In tegenwoor digheid van mevi-ouw Spanhuis, die er met een gezicht van: nou-zullen- we-zien-wie-er-aan-het-langste-end trekt, wenste de ambtenaar de bad kamer te zien en Jaap, die de hele situatie onmiddellijk door had, haal de de sleutel uit Pleunie's kamer en opende bei-eidwillig de deur. „Aangezien mevrouw Spanhuis de keuken beneden voor zichzelf opeist, heeft mijn zuster een kookgelegen heid moeten improvisei-en en omdat er geen andere vertrekken meer voor haar beschikbaar waren, bleef enkel de badkamer over, die nu onze keu ken is. Wij zijn niet van plan deze in gemeenschappelijk gebruik te ge ven". ..O nee?" vinnigde mevrouw Span huis, „en waar moeten wij ons dan wassen? Tenslotte zijn wij de huui*- ders van het huis en daarom willen wij de badkamer erbij hebben". Jaap wendde zich op rustige toon tot de vrouw en antwoordde: „U schijnt één ding te vergeten, me vrouw: dit huis is van ons. Wij, mijn zuster en ik, zijn de eigenaars. Het is tegen onze wil, dat de ge meente er het grootste deel van ge- vorder heeft voor u en „De gemeente heeft hier niets ge vorderd". viel de ambtenaar hem in de rede. „O nee? Hoe noemt u het dan? Wanneer het grootste deel van dit huis onttrokken wordt aan de eige naresse en bewoonster, zonder dat haar protest ook maar iets heeft ge holpen?" „Meneer ten Oever, u moet zich realiseren, dat er in onze gemeente een schrikbarende woningnood is". „Is dat onze schuld? Van mijn zus ter en mij?" „Dat doet hier niet terzake, me neer. Alleen dit is hel criterium: u DOOR GERRIT FRANSSEN en uw zuster zijn eigenaar van een groot huis. waarin gemakkelijk twee gezinnen kunnen wonen. Het is uit sociaal oogpunt bezien onrecht, als twee alleenstaande mensen de be schikking hebben over zo'n groot huis, zonder een gedeelte daarvan ter beschikking tc stellen aan een woningzoekende „Dat is uw standpunt. Overigens, praat u niet van een deel van dit huis. Voor vijf en tachtig procent bewoont de familie Spanhuis onze woning. Wij hebben slechts de be schikking over twee vertrekken en deze geïmproviseerde keuken". „En de helft van de zolder en de schuur", voegde de vrouw er aan toe. ..Met gemeenschappelijk gebruik van hal, w.c. en trap". De ambtenaar wuifde met zijn hand. „Dat is ons allemaal bekend. Het gaat nu om het gemeenschappe lijk gebruik van de badkamer. Blijft u erbij, dat u gemeenschappelijk ge bruik weigert?" Jaap knikte, „Absoluut. Mocht u of welke gemeentelijke instantie ook beslissen, dat we het gebruik van de badkamer, die wij beschouwen als onze keuken, aan de familie Span huis moeten afstaan, dan sloop ik bad en douche en alles weg". „Dat nemen wij niet!" stoof de vrouw op. Jaap keek haar met een minach tende blik aan. „U hebt niets te be velen, mevrouw. Dit is ons domein en het blijft ons domein. En nu de ambtenaar er toch is, wil ik u dit wel zeggen: zoekt u zo spoedig mogelijk een ander huis. want hoe eer u ver dwenen bent. hoe liever het ons is. Zo nu weet u meteen ons stand punt". (Wordt vervolgdl. r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7