Jaap ten Oever's nieuu/e leven KALMERENDE KLANKEN IN IERLAND BLIK DOOR HET WERELD Busje met kinderen tegen boom gebotst Grand Gala Het Ierse republikeinse leger I.R.A. - druk doende met dertien moord aanslagen op Britse militairen even veel doden bij de demonstratie in Londonderry te wreken - is niet al leen in Noord-lerland maar ook in de Ierse republiek streng verboden. Alleen, dit laatste bleek nooit erg: werd eens iemand gearresteerd we gens het inzamelen van wapens voor de I.R.A. dan volgde doorgaans ont slag van rechtsvervolging op grond van een of andere formaliteit. Daarom is het opmerkelijk dat de minister van justitie in Dublin ge last heeft dergelijke onverklaarbaar ongestraften opnieuw te arresteren en te berechten. Hij gaat daarmee in tegen de gevoelens van vele Ieren die eenvoudig niet bereid zijn de I. R.A. anders te zien dan als een nut tige patriottistische organisatie. Ver moedelijk is de minister echter tot de konklusie gekomen dat het on dertussen wel nodig is iets tegen de I.R.A. te ondernemen, wil men ooit het Ulsterse drama beëindigd zien. In die geest sprak ook premier Lynch op het kongres van zijn par tij, waarbij hij aanduidde dat als Ierland ooit eens herenigd wenst te zijn dit een land moet zijn waarin de huidige protestantse meerderheid van Ulster zich als minderheid in het grotere land ook thuis moet voelen. En daarom zou iets gedaan moeten worden om de invloed van de katho lieke kerk op het openbare leven in te perken. Waarschuwing op pakjes sigaretten DEN HAAG, 26_2. Een waarschu wing op pakjes sigaretten „Roken is schadelijk voor de gezondheid", is, als zij voor zowel inheemse als ge- importeerde sigaretten verplicht is, niet strijdig met de bepalingen van het EEG-verdrag over vrij verkeer van goederen en concurrentievoor waarden. Dit heeft de Europese Commissie meegedeeld in antwoord op vragen die de Belgische Christen-democraat Maurice Dewulf, als lid van het Eu ropese parlement, heeft gesteld. Franse telescoop op Hawaii PARIJS, 26-2. Op een 4200 meter hoge uitgedoofde Vulkaan op de Hawaii-eiianden wordt de grootste Franse telescoop gebouwd bestude ring van de zwakke Sterren en voor al van de Sterrenstelsels, in samen- bang met waarnemingen van Radio golven. De telescoop krijgt een doorsnede van 3,60 meter en moet in 1976 ge reed zijn. De Amerikanen bouwen een dergelijke Sterrenkijker in Chili en ook één in Arizona. Het grootste instrument wordt in de Sowjet-Unie gebouwd. Het krijgt 6 meter door snede. Tenslotte zijn zes Europese landen in Chili bezig met de bouw van een telescoop van ongeveer 3,60 meter: België, Frankrijk, West- Duitsland, Nederland en Zweden. Van nu tot 1980 worden ongeveer tien grote telescopen gebouwd. Deze zijn nodig omdat met een enkel exemplaar het maken van een Ster renatlas duizend jaar zou vergen. Achter beide uitlatingen steekt het inzicht dat alles wat tot dusver is ondernomen niets heeft uitgehaald. Weinig opgetogen De Britten bereiken met interne ringen en militair vertoon niet dat de rust weerkeert, de I.R.A. bereikt met terreur ook niet dat Ulster har monieus in het grotere Ierland op gaat, de Noordierse oppositie bereikt niets met wegblijven uit het parle ment en ga zo maar door. Alleen wordt iedere keer wat nieuwe olie op een vuurtje gestort dat toch al voldoende brandstof heeft. Vandaar dus het beroep op de Noordieren vanuit het zuidelijk deel van het eiland om het kalmer aan te gaan doen opdat de rustige sfeer ontstaat waarin de problemen redelijk opge lost kunnen worden - een beroep op die parlementariërs, op de Britten en daaraan onvermijdelijk gepaard: een waarschuwing aan de I.R.A. 'dat ze de republiek niet als haar basis mag beschouiven. Het is allemaal volkomen ivaar. En de nadruk die Lynch aan een en an der geeft heeft bovendien een kern van zelfbehoud: als de Ierse repu bliek de I.R.A. maar laat begaan ont staat ook daar een macht binnen de staat die - als ze zich sterk genoeg voelt - misschien wel eens even on gemakkelijk voor de regering in Du blin kan zijn als ze voor die in Bel fast is. Wie eenmaal gewend raakt om met bommen en sluipschutters zijn doel te bereiken lijkt daardoor niet bepaald geschikter te worden om naar normale demokratische re gels te leven. En dat Lynch dit met applaus op zijn part ij kongres te ber de kon brengen duidt erop dat er meer Ieren in het zuiden zijn die met alle sympathie voor de katholie ken in het noorden weinig opgetogen zijn over de I.R.A. Het ongeluk is alleen dat in Du blin al eerder zowel tegen de I.R.A. als tegen de kerkelijke invloed op de staat is opgetreden met woorden waarop niét veel daden zijn gevolgd. Wijsheid uitspreken is altijd mak kelijker dan haar in praktijk bren gen. Visaktes een gulden duurder DEN HAAG, 26-2. De bijdragen ter verbetering van de binnenvisserij (visaktes) voor het tijdvak 1 juni 1972 tot 31 mei 1973 zullen een gul den hoger zijn, zo heeft minister Lar- dinois van landbouw en visserij be slist. De grote visakte gaat f 12 kosten, de kleine visakte f 6,75 en voor het vissen met een gewone hengel moet men voortaan f 4 betalen. Vierde slachtoffer van verkeersongeluk RUINEN. De 31-jarige Jentinus Wever uit Ruinen is in het zieken huis te Hoogeveen overleden aan de gevolgen van de verwondingen die hij in oktober opliep bij een verkeers ongeval op de Pesserweg in Ruinen Het aantal slachtoffers van dit on geluk is daarmee gekomen op vier. Vier mannen, allen inwoners van Ruinen, waren's morgens op weg naar hun werk in Hoogeveen toen de auto waarin zij zaten frontaal tegen een boom botste. MUNCHEN. ..Bau 72" in München (BRD), exclusieve tentoonstelling „Milieubescherming en techniek in de bouw": op indrukwekkende wijze werd voor de bezoeker door films, affiches en stands het schrikbeeld van een toekomstige wereld voorge steld, waarin de lucht alleen nog door gasmaskers kan worden inge ademd, het vergiftigde water alle levende organismen vernietigt en de lawaaipegel het peil van het nog verdraaglijke heeft overschreden. Flitsen uit het buitenland FRANKFORT. De openbare aan klager van Frankfort heeft de in 1966 door Ghana uitgeleverde vroe gere SS-arts Horst Schumann (65) behalve moord op 15.000 geesteszie ke gevangenen, nu ook sterilisatie pogingen in 1944 in het kamp Ausch witz ten laste gelegd. TEL AVIV. Een Israëlische mili taire woordvoerder in Tel Aviv heeft meegedeeld, dat Israëlische tank eenheden met steun van de lucht macht en artillerie, in actie zijn ge gaan tegen terroristische bases in Zuid-Libanon als vergelding voor de aanvallen van terroristen uit Liba non in de afgelopen 36 uur. DJAKARTA. Indonesië heeft Bangla Desj erkend. Het is hiermee het eerste grote Islamietische land dat het vroegere Oost-Pakistan als een soevereine en onafhankelijke staat accepteert. DJAKARTA. Bij aardverschuivin gen en overstromingen als gevolg van zware regenval zijn in de dor pen Jeh Memphe en Tedjakoela op de hellingen van de berg Agoeng op Bali veertien mensen omgekomen. Volgens persberichten zijn er vijf vermisten. MOSKOU. Het Sowjet-Russische ruimtevaartuig Loena-20 dat maan- monsters heeft vergaard in bergach tig terrein en nu op terugweg is naar de aarde, heeft dit kunnen preste ren door het foutloos werken van een ingewikkeld raketsysteem, een nieuw type Sowjet-Russische maan- raket, aldus het dagblad „Troed". MUNCHEN. Uit de woning van een verzamelaar in München is voor miljoenen aan schilderijen gestolen, waarbij vermoedelijk een zelfportret van Van Gogh. VALLETTA. Bijna 6.000 Maltezers zullen de komende dagen hun ont slagbrief per 31 maart in de brieven bus krijgen, datum op welke de Brit se basis op Malta zal zijn opgeheven. LONDEN. De Britse politie zoekt een vrachtwagenchauffeur die in Nuneaton (centraal Engeland) op een onbeheerd stuk land waar kinderen plegen te spelen, voldoende cyanide heeft gestort om een miljoen mensen te doden. BRUSSEL. Een tiental jongelui, vermoedelijk studenten, waarvan de politie denkt dat ze tot een anarchis tische groepering behoren, heeft drie Molotov-cocktails in de hal van het gebouw van de Italiaanse ambassade in Brussel geworpen. HAIFA. Een groep van zes men sen in Zuid-Amerika heeft aangebo den de voormalige Auschwitz-arts Joseph Mengele voor 100.000 dollar in handen te spelen van Israël. MOSKOU. Een delegatie van het Russische ministerie van Koopvaar dij is vrijdag met minister Goejenko aan het hoofd uit Moskou naar Ha noi vertrokken, zo meldt het pers bureau Tass. De Russen maken de reis op uitnodiging van \de Noord- Vietnamese minister van vervoer en verbindingen, Pham Tsjong Thwe. BRUSSEL. In sommige plaatsen in België, maar vooral rond en in Antwerpen, wordt de benzine lang zamerhand zo schaars dat pomphou ders er hier en daar toe tot rantsoe nering zijn overgegaan. BOEDAPEST. Paus Paulus heeft vier nieuwe bisschoppen in Hongarije benoemd. Zij komen aan het hoofd te staan van diocesen waarvan de bisschoppen wegens hun hoge leef tijd zijn afgetreden. VIENTIANE. Bijna 5.000 man Noordvietnamese troepen hebben zich teruggetrokken uit de onmid dellijke omgeving van de Laotiaanse regeringsbasis Long Tsjeng, zo is van Amerikaanse zijde in Vientiane mee gedeeld. WASHINGTON. De Amerikaan se Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd krachtens welk de Amerikaanse raad voor de Burger luchtvaart voor het eerst de bevoegd heid krijgt de luchtvervoerstarieven op vluchten van en naar de Ver enigde Staten te controleren. TEL AVIV. Do Israëlische artille rie is zondagmorgen in actie geko men nadat vanaf Syrisch grondgebied met bazooka's en mortieren op Isra ëlische stellingen in de heuvels van Golan was geschoten. SYDNEY. Karen Moras, de 18-ja-, rige Australische zwemster en cap tain van de Australische Olympische zwemploeg voor München, is zondag gewond geraakt bij een auto-onge luk. LONDONDERRY. In stromende regen hebben rond 5.000 betogers, merendeels vrouwen, zondag in Londonderry gedemonstreerd ter herdenking van het „bloedbad van Londonderry", waarbij 4 weken ge leden dertien Noordierse burgers werden doodgeschoten. De mars verliep zonder ernstige incidenten, hoewel sluipschutters wel schoten hebben gelost. Jongens speelden „lijkje" DEN HAAG. 26-2. In de Sche- veningse bosjes hebben een paar jongens zo echt „lijkje" gespeeld dat voorbijgangers de schrik van hun leven kregen. Zij hadden een overhemd met rode verf besmeurd, trokken dat over een op hun rug bevestigd plankje heen aan en slaken dan een mes door het overhemd heen in het hout. Om beur ten gingen zij zo „voor lijk" in de struiken langs een pad liggen om de wandelaars de schrik op het lijf te jagen. Aan hun spelletje kwam een einde toen de politie, gewaarschuwd door een vrouw die een man met een mes in zijn rug in de bosjes had zien lig- gc|i, en kijkje ging nemen. Vooroorlogse opname van het duin gezicht bij (en met) de vuurtoren. Jongen verongelukt STEENBERGEN, 26-2. De 7-ja- rige Hendrik Jan Abbink uit Steen deren is vrijdagmiddag om het le ven' gekomen bij een ongeluk met het autobusje waarmee hij met elf an dere kinderen uit Steenderen van de BLO-school in Didam naar huis ge bracht werd. Na overval op banklopers aanhouding te Middelburg MIDDELBURG, 27-2. De Middel- burgse politie heeft in verband met de mislukte overval op twee bank lopers, die maandag jl. in Middel burg werd gepleegd, de 33-jarige P. B. M. S. uit Middelburg en de 27-ja rige M. G. uit Utrecht aangehouden. TE DURE BURGEMEESTER BEMELEN, 24-2. Het zeshon- derd inwoners tellende plaatsje Bemelen bij Maastricht dreigt af te sterven, omdat men niet langer in staat is de allernood zakelijkste voorzieningen te treffen. Oorzaak van deze noodsituatie is het salaris (f 43.000) van burgemeester mr. G. Spauwen, dat ongeveer een derde van de gemeentebegro ting bedraagt. Drie jaar gele den betaalde Bemelen slechts f3000, van dit salaris, omdat de heer Spauwen toen ook nog' burgemeester was van de ge meente Amby. Na de ophef fing van Amby - dat bij Maas tricht werd gevoegd - kwam er voor Bemelen f 40.000 salaris bij. Verscheidene malen heeft Bemelen Den Haag op de nood situatie gewezen, maar enig soulaas is tot nu toe niet ge boden. In Bemelen noemt men de toestand onhoudbaar. De chauffeur van het autobusje en negen andere kinderen raakten licht tot ernstig gewond. Twee kin deren kwamen er met de schrik af. Het autobusje botste tegen een boom aan de linkerzijde van de Dr. Alphons Arienstraat in Steenderen, toen de bestuurder in een bocht naar rechts door nog onbekende oorzaak rechtdoor reed. De bestuurder en de negen gewon de kinderen werden overgebracht naar een ziekenhuis in Zutphen. Twee van de kinderen konden hier vandaan enige tijd later naar huis. Krantengebouw opgeblazen KRISTIANSAND, NOORWEGEN, 28-2. Een onbekende heeft zondag het gebouw van het dagblad „Fae- drelandsvennen" in het Noorse Kris- tiansand in de lucht laten vliegen. Het pand is geheel verwoest. Het liberale blad is het grootste in het zuiden van het Land. Zaterdag is ergens in de buurt zeventig kilo springstof gestolen. Er waren de laatste dagen telefonisch dreigemen ten ontvangen wegens de wijze waarop het blad een rechtszaak had verslagen. Meer bedrijven zien af van Angola-koffie AMSTERDAM, 25-2. Het Angola- comité heeft vrijdag meegedeeld dat opnieuw drie bedrijven die in ons land koffie op de markt brengen van plan zijn de verwerking van Angola- koffie te stoppen. Deze bedrijven zijn: Simon de Wit, de Bijenkorf, en Broekema, Nagel en Vries N.V., een middelgrote koffiebrander met ves tigingen in Assen en Amsterdam. Reeds eerder zegden Albert Heijn, De Gruyter, Co-Op en Edah toe een eind te maken aan het verwerken van koffie uit Angola. du Disque '72 AMSTERDAM, 26-2. In de theater zaal van het RAI-congrescentrum in Amsterdam hebben vrijdagavond vier Nederlandse en zestien buiten landse orkesten en solisten het Grand Gala du Disque Populaire gemaakt tot het voor de liefhebbers muzikale hoogtepunt van dit jaar. Presenta toren Mies Bouwman en Willem Duys breiden muzikale prestaties van o.a. zeven Edison-winnaars in ruim vijf uur aan elkaar. Het internationale gala van arties ten werd begeleid door een orkest onder leiding van Rogier van Otter- loo. Onder de ruim 1200 aanwezigen bevond zich de door Willem Duys genoemde King of Swing Benny Goodman. Op het feest werden Edi- sons uitgereikt aan Charles Azna- vour, Brass United, Hildegard Kneff, Lenny Kuhr, Wim Overgaauw, Ro gier van Otterloo en John Woodhouse Britse mijnwerkers gaan aan het werk LONDEN, 26-2. Met overgrote meerderheid hebben de mijnwerkers in de Britse kolenindustrie voor her vatting van het werk gestemd, hier door is formeel een einde gekomen aan de staking van 47 dagen die voor de ergste elektrisohe stroomcrisis in het land in 25 jaar zorgde. Zesennegentig procent van de ruim 280.000 mijnwerkers stemde voor be ëindiging van de staking en aanvaar ding van de overeengekomen loons verhoging van gemiddeld 20 procent. Amerikaans graan voor Bangla Desj WASHINGTON, 26-2. De Verenig de Staten zullen in antwoord op een verzoek der Ver. Naties 1100.000 ton tarwe en 75.000 ton rijst met een to tale waarde van ongeveer 680 mil joen gulden aan Bangla Desj schen ken. Dit is vrijdag in Washington meegedeeld. 16 Ze keek hem geschrokken aan. „Die? Die jongen?" „Ja. Die jongen. Soms bezwaren?" Het meisje haalde haar schouders op. „Dat moet je zelf weten. Kreeg hij indertijd geen twee jaar?" „Klopt. Hij is vervroegd in vrijheid gesteld. Varink heeft hem me aan bevolen, die is wat bij de reclasse ring. als ik me niet vergis. Ik neem hem voorlopig op proef". „Dat je het aandurft1." Ze keek op nieuw bewonderend naar haar broer. „Luister eens, Beertje, ik heb in dertijd die hele historie in de krant gelezen. Nu weet ik heel goed, wat jij op het ogenblik denkt. Maar on der dezelfde omstandigheden zou ik waarschijnlijk precies eender gehan deld hebben. Die jongen kwam op voor zijn zuster. Ze werd bedreigd door een stomdronken vader en het was de eerste maal niet. Als je het mij vraagt, is-ie veel te zwaar ge straft. In ieder geval: hij is in vrij heid gesteld en zo iemand moet een kans hebben weer aan het werk te kunnen gaan. Als hij z'n vak ver staat. zal z'n verleden mij een zorg zijn. Hij was vanmorgen bij me en ik kreeg een vrij goede indruk van hem. Doorgaans vergis ik me niet gauw, Beertje, dat kun jij weten". Ze knikte instemmend. „Dat is waar. Als je het zo beziet, heb je na tuurlijk gelijk. Alleenzullen je toekomstige klanten er ook zo over denken?" „Och.het is al zo lang geleden en er is daarna zoveel gebeurd; dal zal wel loslopen". Terwijl ze de-vaat waste en Henk ilweer in zijn wagen was weggere den. dacht ze nog eens na over de nieuwe kracht van haar broer. Nee, het was toch niet enkel door de be richten in do kranten, dat de naam Jaap ten Oever herinneringen bij haar opwekte. Op de een of andere manier ken ik hem. Dat weet ik ze ker. Doorgaans is m'n geheugen vrij goed, maar ditmaal schiet het tekort. Ik kan het me met de beste wil van de wereld ntet meer herinneren. Ben ik wel eens met hem uit geweest? Het is niet onmogelijk, want vroeger ging ik nog wel eens met allerlei slag jongens uit. Als er ergens kermis was cn ik werd door een aardige jongen gevraagd, zei ik nooit nee. Het kan dus zijn, dat ik eens met hem uit ben geweest, maar dan zal het wel bij cén of twee keer gebleven zijn, want verder kan ik me niets moer herinneren. En het is evenmin be- Jangrijk. De hoofdzaak is. dat Henk een goede knecht heeft ,als hij over enkele dagen opent. Want het valt tegenwoordig helemaal niet mee om goed personeel te krijgen. Hoofdstuk 6. Mevrouw Spanhuis trekt aan hel korste eind. Tol zijn grote verbazing vond Pleunie ten Oever het helemaal niet leuk. toen hij vertelde dat hij ai werk had cn binnen ruim een week zou beginnen in Bergevoort. Ze zaten in haar kamer en geno ten van het avondeten, dat het meis je had klaargemaakt. Met opgetrok ken wenkbrauwen hem aankijkend, was haar eerste rcaktie: „Had dat nu werkelijk zo'n haast?" „Maar zus, ik moet toch weer geld verdienen? Ik kan toch niet op jouw portemonnaie teren? Je moet er zelf veel te hard voor werken!" Ze prikte een aardappel op haar vork cn bekeek hem met enige aan dacht, alvorens hem in vieren te de len en een part in haar mond te stoppen. .jDat teren op mijn portc- DOOR GERRIT FRANSSEN monnaie is maar onzin. Je zult daar wel wat geld verdiend hebben en ik heb je al gezegd, dat je hier geld op de bank hebt. Ben je er al geweest voor je handtekening ?Nec, natuur lijk niet. Je had er verstandig aan gedaan eerst een paar weken te wachten. Tot je wat tot jezelf geko men bent". Nog altijd was dc verwondering op zijn gezicht te zien. „Maar waarom zou ik dat doen? Overigens, ik heb nog ruim een week dc tijd, voor ik aan de slag kan gaan. Wat had jij gewild? Dat ik elke dag tot een uur of twaalf in bed bleef cn dan ging lezen cn sigaretten roken? Dat ligt me niet. Pleun. Ik ben weer vrij en wil zoveel mogelijk van mijn vrij heid genieten. Dat kun jij niet be grijpen „O. toch wel. Maar je kunt toch wandelen en chje fiets is er ook nog. Die staat in de schuur". „Welke we waarschijnlijk met on ze geachte huurders moeten delen". „Ja. Maar dat is minder erg. Ik wou wel. dat ik ze kwijt kon raken". Hij schokschouderde. „Heel een voudig: zeg ze de huur op." Ze keek hem geringschattend aan. „Alsof dat zo eenvoudig is. Je ver geet één ding: dc gemeente heeft ze in ons huis geplaatst." Hij knikte. „Okc, maar net zoals je zegt: het is ons huis en als wij geen onderhuurders willen hebben, dan moeten ze bij de gemeente van goede huize komen, om ons tc duingen ze zonder meer te dulden." „Ze kunnen 't huis vorderen, dan is het nog erger," wierp het meisje tegen. „Er zijn ook nog advokatcn, Pleun" „Jawel, maar wat gaat dat kosten? Nee. we zullen ze voorlopig nog wel moeten houden." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4