AGENDA Nieuwe R.T.M.-bus bij garage te Burgh door brand verwoest Algemene begroiingsbeschouwingen SGP Akkoord in Soedan Zes miljoen voor de bestrijding van werkloosheid in Zeeland IMolorrijclcr omgekomen Tom Manders overleden Chauffeur zag rook door raam Fraai geheel verrees Technische oplevering scholencomplex Oosterland De bus in lichter laaie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BURGH, 27-2. Zondagmiddag om streeks 12.20 uur is in een R.T.M.- bus, genaamd „Ereprijs", nog maar 8 maanden oud, door kortsluiting brand ontstaan. In een half uur had het vuur van de trotse, <f 110.000), een nog wat nasmeulende ruïne overgelaten. Na afloop van de lijndienst A 2 die om 12.12 uur in Burgh eindigt, zette de chauffeur de heer N. de Vlieger de bus in de grote garagfe, waar reeds twee andere R.T.M.- en een Van Oeveren-bus stonden. Hij sloot de zaak af, deed de grote ga ragedeuren dicht, pakte zijn fiets en begaf zich op pad naar huis. Toen hij nog even een blik in de garage wierp, wat de grote (gelukkig maar!) ramen mogelijk maakten, zag hij uit zijn bus rook komen. Hij keerde di- rekt op zijn schreden terug, waar schuwde een zoontje van de vlak bij de garage wonende R.T.M.-chauf- feur de heer Van Weenen, gooide de deuren open .startte de bus die di rect aansloeg en reed hem naar bui ten. Inmiddels trachtte de heer Van Weenen de brandweer te alarmeren, doch omdat het zondag was gaven enkele nummers geen gehoor. Be chef-garage Lindenberg had inmiddels onraad bespeurd en snelde eveneens naar de garage om met de aanwezige snelblussers te trachten het fel om zich heen grijpende vuur te doven, hetgeen niet gelukte. De brandweer uit Haamstede, wel dra gevolgd door de lagedrukspuit uit Renesse bond met zeven stralen en met schuimblussers de strijd te gen de ziedende vlammenmassa, die gretig voedsel vond in het brandba re materiaal met o-a. een 200 liter gasolie bevattende tank, met alle kracht aan. De brandweerbeman ningen stonden onder leiding van de heren W. J. Geleijnse en J. van Sluijters. Water in Amsterdam wordt 15 proc. duurder AMSTERDAM, 26-2. B. en w. van Amsterdam hebben de raad voorge steld per 1 april de waterleidingta rieven voor huishoudelijk gebruik met 15 procent en voor zakelijk ge bruik met circa 15,6 procent te ver hogen. De hogere opbrengst hiervan voor 1972 kan worden geraamd op 4,3 miljoen gulden. Auto tegen boom STEENBERGEN, 27-2. De 25-jarige caféhouder C. J. C. M. Geers uit Steenbergen is zondagmiddag bij een verkeersongeval in Steenbergen om het leven gekomen. De man was inzittende van een personenauto, die bij het inhalen te gen een links van de weg staande boom botste. Dominee werd ontvoerd naar Russische ambassade BONN, 27-2. Een 22-jarige gees teszieke heeft zondag in Offenburg bü Frankfort een 34-jarige dominee ontvoerd, onder bedreiging met een zak, waarin naar zijn zeggen een kneedbem zat. Hjj dwong de domi nee hem naar de Russische ambassa de in Bonn te rijden, omdat hij „zich in de Bondsrepubliek vervolgd voel de". Volgens de politie had een perso neelslid van de ambassade het tweetal na een gesprek weggestuurd en gezegd maandag terug te komen. De dominee wist te ontkomen toen zijn ontvoerder hem even alleen liet in de auto. De jongeman werd zon dagavond in de buurt van Bonn aan gehouden. Vijf miljoen dollar voor gekaapte Jumbo BONN, 26-2, Voor de gekaapte Jumbo van de Lufthansa, die naar Aden was gedwongen, en de 14 leden tellende bemanning is een losgeld van vijf miljoen dollar betaald, zo heeft de Westduitse minister van verkeer, Georg Leber, vrijdag op een persconferentie in Bonn meegedeeld. Leber zei dat de ontvoering als „een perfecte criminele film" dooi de ondergrondse organisatie van de Palestijnse arts George Habasj in elkaar gezet was. LOGAN. Minstens 60 mensen zyn om het leven gekomen toen een slak- kenberg in het myngebied van Lo gan in de Amerikaanse staat West- Virginia die als dam fungeerde in de rivier de Elk, zaterdag na zware re genval bezweek en het water een groot deel van dit gebied over stroomde. Rookontwkkeling De rookontwikkeling was geweldig en torende hoog boven Burgh uit. Toon na een klein uurtje het vuur was uitgewoed was van de fraaie bus een verwrongen massa staal over. Het wrak werd later wegge sleept omdat het in de weg stond. Geruime tijd was een deel Burghse- weg en de Kerkstraat overdekt met brandweerslangen. De belangstel ling was zeer groot. Burgemeester Everwijn en wethouder Hoogerhuis gaven blijk van hun belangstelling. De bus is verzekerd. Indien de heer De Vlieger niets had gezien was de ramp veel groter geweest. Mogelijk waren dan vier bussen verbrand en was er gevaar ontstaan voor het benzine- en gas olie tankstation van de heer Noord- hoek dat er een 25 meter vandaan gevestigd is en voor het eigen tank station van de R.T.M. DODELIJKE ONGELUKKEN GRONINGEN. In het Groningse Watwerd is de 59-jarige mej. Swijg- huizen uit Usquert dodelijk veronge lukt. De vrouw reed op haar fiets de Provinciale weg op, waarbij zij werd aangereden door een auto HILVARENBEEK. De 23-jarige dameskapper A. P. M. C. Vriens uit Tilburg is overleden aan de verwon dingen die hij eerder opliep toen op de Tilburgseweg in Hilvarenbeek de door hem bestuurde auto frontaal werd aangereden door een vracht auto. SCHAGEN. De 81-jarige H. Roos uit Schagen is bij 'n verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven ge komen. Toen hij .met zijn fiets de provinciale weg overstak, werd hij door een passerende auto aangere den. ROTTERDAM. In. het Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam is de 89-jarige C. Schep overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk, dat woensdag in zijn woonplaats Berkel en Rodenrijs had plaats gehad. Bij het oversteken was hij door een auto aangereden. ROTTERDAM. De 54-jarige mon teur J. P. Kooyman uit Schiedam is op de kruising Franselaan-Schie- damseweg in Rotterdam bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Hij botste n>et zijn bi-omfiets tegen een auto. De man wérd. met zijn vrouw, die achterop zat, zwaar ge wond naar het gemeenteziekenhuis in Schiedam overgebracht. Bij aan komst bleek hij reeds te zijn overle den. Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 24.4. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Duiveland, onder voorzitter schap van burgemeester De Kam werden - gelijk gemeld - algemene beschouwingen gehouden over de gemeentebegroting 1972. Woordvoer der van de SGP-fraktie was de heer M. Stouten, die een dankwoord uit bracht aan het secretariepersoneel voor de samenstelling van deze be groting. Hij noemde de groei van bevolking en gemeentepersoneel verblijdend. Door de mechanisatie van de admi nistratie bleef het aantal personeels leden op het gemeentehuis nog ge lijk. De ruimte ten gemeentehuize is te klein. Het zou voordelig zijn er' met de eerste begrotingswijziging af te komen, maar later - zo hoopt de fraktie - wordt daar meer van ge hoord. De brandweer is content over de nieuwe verordening. Het is ver heugend dat zal worden bezien, wat aangeschaft moet worden voor het korps. Gehoopt wordt verder dat het verlichtingsplan zijn beslag zal krijgen. Kritiek op zwembad Kritiek had de heer Stouten op een reservering van f 10.000 voor een openlucht zwembad, gelet op de mogelijkheid van openstelling op zondag en het nadelig exploitatiete kort op het instrukticbad. Met sport en spel dient de uiterste voorzichtig heid in acht te worden genomen. Als het Zierikzeese bad gaat draaien, kan het tekort op het instruktie-bad nog groter worden. Voor de aanstel ling van een gemeentewerkman zou iemand uit eigen gemeente in aan merking dienen te komen. Aandacht verder is nodig voor zandbakken, parkeerstroken, kinderspeelplaatsen e.d. bij de reconstruktie van de Zee asterstraat, evenals aan de beplan tingen, die de schoonheid van de dorpen in het algemeen verhogen. Urgent is een nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie, daar de huidi ge installatie overbelast is. Voor ge reedschappen wilde de S.G.P.-spre- ker ten aanzien van de levering plaatselijke middenstandei's inge schakeld zien. Het verlies van de to ren blijft een leegte te Nieuwerkerk, maar mogelijk krijgt de molen (res tauratie) prioriteit. Moeilijkheden te Oosterland: sa nering Marktplein en de aankoop van grond voormalig Dorpshuis. Spijtig is dat hierover de baron Schimmelpenninck van der Oye nog geen contact is geweest. Vermoedelijk dient de baron com- pensatiegrond te worden aangebo den. Een oplossing zou zijn - ook voor de kleinere dorpen - mechanisch de straten vegen. Verblijdende za ken: afbouw ambtswoning en scho len te Oosterland. Hopelijk wordt spoedig ook een nieuwe kleuterschool gebouwd, daar er te Oosterland één in een tijdelijk onderkomen is ge huisvest. De fraktie is tegen de aan schaf van een t.v.-toestel voor de openbare basisschool. Het roept al lerlei vraagtekens op. On dit - en andere - punten is het spijtig dat de S.G.P. geen steun krijgt van de an dere confessionele partijen, daar we door God geroepen zijn om te spre ken, te handelen en te besluiten. Spr. vroeg of het werk in de re creatiecommissie wel zo moet toe nemen, gezien de economische ach teruitgang. De fraktie zou het kam peren op boerderijen c.q. in boom gaarden willen stimuleren. Van een kleine bezetting gaat meer rust uit. Veel klachten zijn er over de ver warming van de bejaardenwoningen te Oosterland. Na het stookseizoen dient een grondig onderzoek te wor den ingesteld. Sommige besturen verder willen een plaats ingeruimd in de leegkomende school aan de Groene Poort. De beschikbare bouw grond in sommige bestemmingsplan nen (Nieuwerkerk) is niet groot. Grond dient derhalve aangekocht waar dit mogelijk is. Tot slot ver wees dc woordvoerder naar enkele leefregels, zoals naar S.G.P.-inzicht Gods woord die geeft, daarbij allen werkzaam in de gemeente lust en liefde toewensend voor de arbeid. OOSTERLAND, 25-2. Vrijdag middag had dc technische opleve ring plaats van het nieuwgebouwde scholencomplex alhier, gelegen aan de Van den Abeelestraat. Tegen woordig wafren hierbij burgemeester en wethouders van de gemeente Dui veland, en het hcofd van gemeente werken de héér 'Schuiling. Verder de heer Honkoop van het Bouwkundig Architectenbureau Stuurman N.V. te Waddinxveen, twee vertegenwoordigers van het bouwbedrijf fa. A, J. van der Heij den N.V. te Woerden, waaronder de uitvoerder, de heer In 't Veld, en vertegenwoordigers van firma's die de centrale verwarming en de elek trische installatie hebben aangelegd. Verder de heren P. T. Bolkenbaas en J. D. Bart, resp. hoofd van de Openbare Lagere en de Christelijke school, die straks hun intrek in dit gebouw zullen nemen. Het gebouw heeft 7 lokalen waarvan 3 voor de Openbare en 4 voor de Christelijke school, resp. met 85 en 110 leerlin gen. Bovendien is er nog een dubbel- groot lokaal voor gemeenschappelijk gebruik voor beide scholen dat dient voor de lesen handenarbeid. Dit lo kaal kan door middel van harmoni cadeuren in compartimenten worden verdeeld. Naast de lokalen liggen de vertrekken voor de leerkrachten en wasbakken en in de leslokalen zelf nog een wasbak met drinkgelegen- heid.. ADDIS ABEBA, 26-2. De regering van Soedan heeft zaterdag met de opstandelingen in het zuiden een vredesovereenkomst gesloten, zo is zaterdag officieel in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba bekendge maakt. Daar waren op 16 februari onder strikte geheimhouding onder handelingen begonnen tussen beide partijen. De Wereldraad van Kerken zou daarbij een belangrijke bemidde lende rol hebben gespeeld. Russisch-Amerikaans contact PEKING, 25-2. Terwijl mevr. Pat Nixon in de oude stad van Peking aan het winkelen was en kostbaar brokaat bekeek kwam een roodharige vrouw met een zwarte mantel de win kel binnen. De vrouw keek ■mevrouw Nixon aan, keerde zich om en was kort daarna verdwenen. Veiligheidsraad over Israel's optreden tegen Libanon NEW YORK, 28-2. De Veiligheids- raad heeft maandag van Israël geëist dat het zich van militair optreden tegen Libanon onthoudt en zyn strijdkrachten dadelijk uit dat land terugtrekt. De raad nam met algemene stem men een ontwerpresolutie, in deze zin aan van België, Frankrijk, En geland en Italië. Een voorstel van Amerika om leedwezen uit te spre ken over „alle handelingen waardoor onschuldigen het leven hebben ver loren" werd verworpen. De invloed van de vakbeweging DEN HAAG, 26-2. De invloed van de vakbeweging op de onderneming is beperkt en echte bedrijf sdemo- cratie is er nog lang niet. Dit om ant woordt de voorzitter van het NVV, drs. H. ter Heide, in „economisch- statistische berichten", op een arti kel van de algemeen secretaris van het VNO, mr. J. Hollander, over het maatschappijbeeld van de vakbewe ging, dat de vorige maand in deze periodiek is verschenen. Glazenwasser overleeft val van tien meter ROTTERDAM, 26-2. De 22-jarige glazenwasser C. van Doorn uit Rot terdam heeft vrijdag een val van tien meter overleeft. Bij zijn werk in de Delftse straat in Rotterdam stortte hij naar beneden toen zijn ladder uit een bevestigingsbeugel schoot. De glazenwasser ligt met inwendi ge kneuzingen in een ziekenhuis. Jongen omgekomen in draaiende tractor LEEUWARDEN, 26-2. Dc 10-jarige Harmen Hazenberg uit Rotstergaast (gem. Haskerland) is zaterdag op het land van zijn vader, die veehouder is, omgekomen. De jongen raakte in de draaiende aftakas van een trak- tor die daar stond voor bemaling van het land. Op het moment dat de jon gen in de traktor raakte sloeg dc motor wel af maar nadat zijn vriend jes hulp hadden gehaald, was Har- men al overleden aan zijn verwon dingen. Ruime gangen Verder ruime gangen met zeer ro yale entree's. In het midden van het gebouw ligt een patio (binnenplaats in de open lucht), gedeeltelijk met siertegels geplaveid en beplant. Voorts is aan de oostzijde van het gebouwencomplex een dubbele rij wielberging, gebouwd annex berg plaats voor tuingereedschappen. Het bouwen van dit complex is in au gustus begonnen, zodat het geheel vlug van de grond gekomen is. Het is groot inclusief de patio ongeveer 600 m2 en de kosten bedragen rond de f 850.000,-. Unaniem was met op getogen over het gebouw en vooral de leslokalen met hun vele glas zijn bijzonder licht en hebben een aan gename sfeer. Het ligt in de bedoe ling omstreeks midden maart 'de of ficiële opening te doen plaats vinden, waarna de ingebruikname door de beide scholen. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat het stoffeerders- en interieux-verzorgingsbedrijf van de fa. P. Hage en Zoon zorgde voor de stoffering. Ook deze afwerking noemde men subliem. Moordaanslag op Noordierse minister BELFAST, 26-2. - De Noordierse minister van staat voor binnenlandse zaken John Taylor, is vrijdagavond in het stadje Armagh, 65 km. ten zuidwesten van Belfast, neergescho ten. Vier kogels troffen hem in hoofd en borst, maar na een spoedoperatie werd zijn toestand „betrekkelijk goed" genoemd. De twee aanslagple gers, die in totaal negen schoten op zijn auto afvuurden, zijn ontkomen. De 34-jarige Taylor is de rechter hand van premier Brian Gaulkner, en wordt door de katholieken gehaat. Hij heeft de leiding over de politie van Ulster, en was een der voor naamste instigators van de interne ring zonder proces van veronder stelde IRA-leden. Vader steekt zoon met dolk na ruzie TERNEUZEN, 26-2. De 16-jarige jongen J. O. uit Terneuzen is in de nacht van donderdag op vrijdag tij dens een hevige ï-uzie door zijn va der met een dolk in de zij gestoken. Hierbij werd het middenrif door boord en een 'long geraakt. De ge wonde jongen strompelde het bureau van de Terneuzense gemeentepolitie binnen en werd in allerijl naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Hij verkeert thans niet meer in levens gevaar. De vader, de 38-jarige Th. O., is gearresteerd en wordt maan dag (vandaag) naar Middelburg over gebracht. Over de oorzaak van de ruzie is nog niets bekend. UTRECHT. In het Anthonius-zie- kenhuis te Utrecht is zaterdagmid dag op 50-jarige leeftijd de cabare tier Tom Manders overleden. Tom Manders kreeg vooral be kendheid door zijn creatie van de fi guur ,Dorus", die hij gedurende vele jaren met groot succes speelde voor de VAR A-radio en televisie en in zijn cabarets in Amsterdam en Rot terdam. In 1966 won hij met zijn Dorus-show de Zilveren Roos op het televisie-festival in Montreux. Maandag 28 februari Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Nieuwerkerk Vergaderlokaal Geref. kerk, 8.00 uur, gemeente-avond. Dinsdag 29 februari Zierikzee Kantine schoolgebouw, 8 uur, leden vergadering. Ver. Technische School. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, filmavond Ver. van Vrijz. Hervorm den. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 2.30 uur, be jaardensociëteit. Zonnemaire "Woninginrichting Pauwe a. d. Zuid- weg, 7.30 uur, voorlichtingsavond Plattelandsvrouwen Bond. „Even Buiten", 7.30 uur, vergadering Weegbrugvereniging. Woensdag 1 maart Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uui, algeme ne vergadering Z.L.M. Ger. Ver.gebouw, 8 uur, Ger. Vrou wenvereniging. Nieuwerkerk Lokaal van de Geref. kerk, 2.00-5.00 en 7.00-9.00 uur, bazar. Donderdag 2 maart Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 8 uur, Herv. vrouwenvereniging „Wees een Ze gen". „De Schutse", bezoekmiddag voor de ouders. Kleuterschool, 19.45 uur, ouderavond Vrijdag 3 maart Zierikzee Huis van Nassau, (bovenzaal), 7.30 uur, vergadering C.B.T.B. Lutherse kerk, 8 uur, bijeenkomst t.g.v. de Wereldgebedsdag. Huis van Nassau, jaarvergadering, h.s.v. „Oosterschelde". Bruinisse Kamp Stoofpolder, uitvoering „Nj met Hope". Zaterdag 4 maart Zierikzee Concordia, 8 uur, grote avond P.J.Z Maandag 6 maart Zierikzee Concertzaal, 8 uur, mode-show. Dreischor „De Drie Schorren", 7.30 uur, quiz avond Veilig Verkeer. Kerkwerve Verenigingsgebouw, ouderavond openb. kleuterschool. Dinsdag 7 maart Goes Prins van Oranje, agrarische studie dag Plattelandsjongeren. ROME. De Italiaanse christende mocratische minderheidsregering van Giulio Andreotti is al na negen da gen ten val gebracht. Royaal winkelinterieur noopt tot kopen Brouwershaven kreeg moderne brood- en banketzaak MIDDELBURG. 26-2. Dc regering heeft in verband met de werkloos heid in Zeeland (vooral in westelijk Zeeuws Vlaanderen) besloten 6 mil joen gulden extra financieringsmid delen ter beschikking te stellen voor werken van provincie en gemeenten. Het ministerie van sociale zaken heeft G.S. van Zeeland gevraagd een opgave in te dienen van werken, die op korte termijn - maximaal 3 maan den - in uitvoering kunnen komen. Richtlijnen zijn dat het werken dient te bevatten in de rayons met een grote werkloosheid, bij voorkeur in westelijk Zeeuws Vlaanderen, dat. de werken arbeids-intensief moeten zijn en dat zij een infra-structurele en/of een milieuverbctercnd karak ter moeten dragen. Het bureau van de provinciale commissie voor de werkgelegenheid is vrijdag al bijeengekomen om de yoordracht op te stellen. EINDHOVEN. 27-2. Dc 30-jarige G. A. A. van Kcssel uit Venray. is zondagavond bij een verkeersonge luk in de gemeente Someren om het leven gekomen. Hij reed met zijn mo tor op de rijksweg Eindhoven-Venlo en kwam daarbij door onbekende oorzaak te vallen. Hij overleed ter plaatse. BROUWERSHAVEN. 25-2. Vrij dagmorgen heeft dc heer D. Kik cn zn. zijn geheel verbouwde cn ver nieuwde brood- cn banketzaak her opend. Er is een stuk aan de winkel bij gebouwd. zodat deze nu een opper vlakte heeft gekregen van plm. 25 m2. Opvallend is de fraaie toonbank, waarin alle artikelen overzichtelijk zijn uitgestald. Een wand is geheel ingericht voor dc zelfbediening, voornamelijk verpakte artikelen. Het geheel heeft een indirecte t.l.-ver- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). lichting, wat een aparte sfeer aan het geheel geeft. Dc familie Kik mocht zich zowel van zakenlieden als klanten in een grote belangstel lingen verheugen, waarbij vele bloemstukken de nieuwe zaak een feestelijk accent gaven. De winkel- inventaris werd geplaatst door de firma Slabbekoorn uit Goes. De ver lichting werd uitgevoerd door de fa. A. v. d. Hoek en Zn., terwijl het met selwerk in handen was van gebr. Slager. Met deze verbouwing heeft de Smalstad, een zaak die zowel voor inwoners als toeristen noopt tot ge zellig winkelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2