RORION Raad Duiveland werkte zicii door de begrotings-behandeling Vijftien doden bij brand in wolkenkrabber STREEKNIEUWS Saboteurs bliezen vliegtuig op Peking is niet langer een „verboden stad*' voor de Amerikanen ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 25 februari 1.972 Nr. 21038 Covaviccnlc stemmen van verschillende ('raklies DUIVELAND. 23-3. De gemeen teraad van Duiveland vergaderde woensdagavond 23 februari in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Alle leden waren aan wezig. en de voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed, en een welkomstwoord tot de aanwezi gen. Nadat de voorzitter een aantal vragen had beantwoord, gesteld op de vorige vergadering kwamen de iugezonden stukken ter tafel, die voor kennisgeving werden aangeno men. Er was nog een verslag bij van do gehouden vergadering van het alge meen bestuur van de BLO-school te Zierikzee, waar de gemeentelijke vertegenwoordigers, de heer J. op 't Hof (AR) bij tegenwoordig was ge weest. De heer Bakker (PvdA) wen ste instemming te betuigen met een motie van de gemeente Bergen (NH) inzake het onderwijs, waarbij een dringend beroep wordt gedaan op de leden van de beide Kamers der Staten.Generaal, opdat het de regering ernstig dient te maken met het tot stand komen van een kwali tatieve en kwantitatieve onderwijs- plannmg in het belang van iedereen. Hierna komt aan de orde de vast stelling gemeentebegroting voor het dienstjaar 1972 en de begroting van het gemeentelijk woning bedrijf. Er volgde voorlezing van een aan tal beschouwingen op deze begroting door de raadsleden: mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter (Gem.- bel) en de heren Matth. Stouten (na mens de SGP-fraktie) de heer A. L. Bakker (namens de PvdA-fraktie), de heer M. K. Romeijn (Gem._bel de heer A. Stoutjesdijk (CHU) en de heer J. op 't Hoff (ARP). Op de volgende vergadering, die niet lang meer op zich zal laten wach ten, zal de voorzitter de vele vragen in de beschouwingen gesteld, beant woorden. De heer Op 't Hof was zeer con tent over de keurig afgewerkte be groting, die op tijd kan worden aan geboden. Er zijn maar weinig posten waarover hij iets te zeggen heeft. Dat de brandweer goed in orde is, moet zeker gewaardeerd worden. In de openbare verlichting in de ge meente zag deze spreker nog graag wat verbetering aangebracht. Kosten bad Verder wees hij op de hoge kos ten van het instructiezwembad in de het schoolzwemmen. Verder komt de woningbouw ter sprake en de wen selijkheid nog meer parkeerruimte te scheppen in de gemeente. Verder vroeg hij naar de mogelijkheid die door de aanschaffing van een aggre gaat k an worden verwezenlijkt. Verbetering van de riolering is bit tere noodzaak, vooral ook te Sir- jansland. Verder is een goede be planting aan te bevelen en wat de kampering op de boerderijen be treft, de landbouwers hebben z.i. wei nig behoefte om caravans aan te trekken, als dit de boer redden moet is het wel verloren. Wat betreft het onderwijs: dat er een nieuw scho lencomplex deze week te Oosterland kan worden opgeleverd stemt tot voldoening zo ook de stichting te Oosterland van een tweede kleuter school. Een zwarte schaduw bij „on derwijs" is dat de school te Sirjans- land dreigt te verdwijnen. „Hoe zal het uiteindelijk uitlopen met het dorp", zo vroeg hij zich af. De school straks weg wegens het ontbreken van voldoende werkgelegenheid de jeugd weg, er zal niets overblijven dan wat oude mensen. Ook de wo ningbouw te Sirjansland is zeer mi niem. Verder wees de heer Op 't Hof op het streekplan en de noor delijke weg die eerst gepland was. Desondanks zal er toch nog veel landbouwgrond worden opgeofferd voor een bredere weg, en dat voor enige maanden per jaar durende re creatie in de zomer. Tenslotte wen ste de heer Op 't Hoff de gemeente alles goeds toe voor het komende HEINO. Dr. D. Hannemu de 76-ja rige conservator van de Stichting Ilanneama-De Stners Fundatie bij 't schilderij „De berouwvolle en slech te dieven, die door soldaten naar Golgotha worden geleid". Volgens de voormalig directeur van het museum Booymans moet het schilderij wor den toegeschreven aan Johannes Vermeer. De stichting 20U twee Ver meers uit particulier bezit hebben verworven. jaar, zomede de inwoners en het ge- meenteporsoneel. Stem van de V.V.I). De heer Romeijn (Gemeentebe lang) wees in zijn beschouwing erop dat de begroting van de gemeente allijd een belangrijk evenement is omdat het onderste regeltje te berde komt. Spreker was blij met de be leidsnota. Verder stemde het tot vreugde dat er deze week te Ooster land een nieuw scholencomplex staat opgeleverd te worden. Meer aan dacht en uitbreiding van de beplan ting in de gemeente zou volgens de heer Romeijn wel aan te bevelen zijn. „Bewaar zoveel mogelijk ons dorpssehoon" zo zei hij. Verder informeerde spreker naar de vorderingen voor wat betreft de restauratie van de molen te Nieu werkerk, die zeer noodzakelijk is, zowel als de sanering van het Markt plein te Oosterland. Betreffende een openlucht-zwem bad vond hij dat voorzichtigheid in deze geboden is. Naar de mening van spreker zullen we toch naar één gemeente in de regio moeten toe groeien; één regionale brandweer enz. Verder kwam de Grevelingen- meerrecreatie ter sprake, waar men echter tegenwoordig niets meer van hoort. Wat het belastingpeil van de gemeente betreft, het staat er hier niet slecht voor, vergeleken met an dere gemeenten. Overigens wenstte ook de heer Romeijn de gemeente al les goeds toe voor het komende jaar. Ook in de volgende beschouwingen, waarop wij later terug komen, wer den vele vragen aan de orde gesteld. Tenslotte werd de begroting aan genomen met een post onvoorzien van f 105.000,-. De gewone dienst aan inkomst en uitgaaf: f 4.037.469,13 Kapitaalsdienst inkomst f 6.232.649,09 en uitgaaf f 7.814.546,51. De eerste begrotingswijziging 1972 werd vastgesteld. Telefoonaansluiting Nu het nieuwe scholencomplex te Oosterland voorzien zal worden van een telefoonaansluiting achtte de begrotingscommissie het raadzaam zodanige maatregelen te nemen dat de beheerder van de turnzaal, staan de vlak in de nabijheid, gelegenheid zal hebben om bij voorkomende noodgevallen toegang te hebben tot de telefoon in de school. Dit werd echter niet raadzaam geacht en ook de schoolhoofden zullen het niet kun nen apprieciëren. Een apart abo- nement voor de sportzaal, zoals uit de vergadering werd gesuggereerd, komt nogal duur temeer omdat het maar sporadisch voorkomt dat er ge beld moet worden. Men vroeg zich. af of er dan ook van deze aansluiting geen misbruik zal worden gemaakt. Beter is even een in de nabijheid wonende telefoonabonnee in te scha kelen. De gemeentewerkplaats aan de Groene Poort te Oosterland doet maar weinig dienst en volgens de commissie zou deze werkplaats ge mist kunnen worden en gesloopt, of aan pprtikulieren verhuurd. De wet houder van openbai'e werken, de heer Kuijper was het hier helemaal niet mee eens. „Er staan nog ver schillende gebruiksvoorwerpen in", zo zei hij, wat echter de heer Stout jesdijk bestreed. „Een hoop rommel" zo was zijn mening „waarvoor de grofvuilauto wel twee dagen zou moeten rijden om het allemaal weg te krijgen". Aan de Zeeuwse Mu ziekschool zal voorlopig niet méér worden betaald dan de geraamde f 5.000,-. Voor de molen te Nieuwer kerk zal subsidie worden aange vraagd. Met de stemmen van de heren M. K. Romeijn en J. op 't Hoff en mevr. Van der Zande-Vleu gels Schutter tegen werd besloten de hondenbelasting in de gemeente te verdubbelen en te brengen van f 10,- naar f 20,-. „Wethouder van Klinkenstraat" Besloten werd vervolgens een nieuw aangelegde straat in het be stemmingsplan Nieuwerkerk II de naam te geven „Wethouder van Klinkenstraat" zulks naar de voor malige wethouder van de gemeen te Nieuwerkerk de heer J. J. van Klinken, die buitengewoon veel voor de gemeente heeft verricht en vaak als waarnemend burgemeester heeft gefungeerd. De heer Bakker was er niet gelukkig mee en als PTT-man kon hem die naamgeving naar aller lei mensen niet bekoren. De namen zijn veelal te lang, zo meende hij. Van hogerhand is men er ook niet op gesteld. Met 3 tegen 8 stemmen werd toch nog besloten deze naam geving te realiseren. Over het alge meen vond men dat de heer Van Klinken deze onderscheiding pos- thuum zeker heeft verdiend. Hij was een zeer bijzondere bestuurder, wat ook de mening was van mevr. Van der Zande. Aan de heren M. Ver hoek en D. Labeur te Oosterland is oen perceel grond verkocht aan de Van den Abeelestraat te Oosterland om een dubbele wohing op te bou wen. De heer Labeur heeft zich ech ter teruggetrokken, en partner van de hoer Verhoek is nu geworden de heer Corn, de Bruine Jacsz. te Oos terland. Dit werd door de raad goedgekeurd. Op 28 december van het vorige jaar werd besloten in het kader van de toepassing: „Beschik king geldelijke steun krotopruiming en door stroming" aan te kopen van de heer J. J. van 't Hoff te Ooster land, het pand Molenweg 26. Thans is de eigenaar van het naast gelegen pand Molenweg 24, de heer P. Dooge Jz. eveneens bereid om zijn woning aan de gemeente t£ verkopen. De heer Dooge kan echter niet in aan merking komen voor een krotoprui- mingsbijdrage omdat hij het krot gedurende het laatste jaar niet heeft bewoond Wel kan zijn kleinzoon, de heer L. de Bruine als huurder daar voor in aanmerking komen Het pand gaat voor f 5500,- over aan de gemeente. Verkopen Ouwerkerk Te Ouwerkerk worden verkocht door de gemeente de woningen Kon. Julianastraat2 en 4. Voor nummer 2 komt als hoogste inschrijver uit de bus de heer G. C. Lucas te Rotter dam voor f 11.001,-, en voor num mer 4 waren hoogste inschrijvers de heren A. Vermaat te Zierikzee en D. Rentier te Nieuwerkerk, voor de prijs van f 9.350,-. Besloten werd beide woningen aan de hoogste in schrijvers te gunnen. De vraag uit de vergadering of deze woningen zijn bedoeld als tweede woning werd door de voorzitter bevestigend ge antwoord. Er waren vrij veel in schrijvingen, die nogal uiteen liepen. Besloten werd verder te voldoen aan het verzoek van de Stichting Wo ningen en Woongebouwen voor be jaarden op Schouwen-Duiveland tot het garanderen van renten en aflos singen voor twee geldleningen, ten bedrage van f 376.000,-, tegen eea koers van 100 procent minus 1 pro cent bereidstellingsprovisie; rente 8 procent per jaar met halfjaarlijkse rentebetalingen. In de vergadering van 28 decem ber 1971 besloot de raad tot delega tie van de bevoegdheid tot garande ring van een geldlening op grond van de wet Bezitvormingsfonds. Daarbij is bepaald dat over iedere aanvraag advies moet worden ge vraagd van een door de raad be noemde commissie. Op dit besluit is de goedkeuring van G.S. niet ont vangen. Inmiddels heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening bij beschikking van 15 fe bruari 1972 een renteloze lening uit de middelen van het Bezitvormings fonds toegezegd aan de heer M. van Dongen, Erling Steenstraat 14 te Nieuwerkerk, voor de aankoop van ae door hem bewoonde woning no. 14. Door tussenkomst van N.V. Be middelend orgaan van de N.V. Bouw fonds Ned. Gemeenten heeft de heer Van Dongen een aanvraag om ga rantie ingediend voor een lening groot f 20.875, tegen een rente van 8"'/s pet. af te lossen in twintig jaar met een jaarlijkse annuïteit van f 2.214. De door de raad gestelde commissie ter advisering aanvragen garantie Wet Bezitsvormingsfonds heeft op 3 jan. 1972 over bovenge noemde aanvraag een gunstig advies uitgebracht. Omdat delegatie nog niet tot de mogelijkheden behoord werd voorgesteld de gevraagde ga rantie te verlenen onder de voor waarden en bepalingen, genoemd in het conceptbesluit van de vergade ring van 28 dec. 1971. De rondvraag De rondvraag leverde tenslotte niet veel meer op. Enkel enige vra gen van mevr. Van der Zande. Ze wilde o.m. weten waarom de bewo ners van de Brouwerstraat in haar woonplaats Nieuwerkerk hun auto's niet voor hun woningen mogen par keren. De voorzitter antwoordde dat er in dit doodlopende straatje geen auto's mogen komen dan alleen de doktersauto en eventueel een am bulance. „We kunnen hierin geen verandering brengen", aldus de voor zitter. Mevrouw vond het jammer voor de bewoners die hun auto's nu zo ver van hun woning moeten plaat sen en bang zijn dat er met het hui dige veel voorkomende vandalisme kwaad aan hun bezit zal worden ge daan. SAO PAULO, 25-2. Zeker vijftien mensen zijn omgekomen en 110 ge wond, van wie 45 ernstig, bij een enorme brand in een wolkenkrabber van 26 verdiepingen in het centrum van de Braziliaanse stad Soa Paulo. Maar het uiteindelijke dodencijfer ligt vermoedelijk veel hoger. Er bevonden zich bij het uitbreken van de brand naar schatting 1.500 mensen in het gebouw, waarin be halve het Pirani-warenhuis talrijke kantoren waren gevestigd. Circa 420 mensen zijn met helikopter van het dak gehaald. De redders spraken hun bewondering uit voor de zelfbe heersing van de naar het dak ge- vluchten, die zich huilend en bid dend, maar ordelijk in rijen hadden opgesteld, vrouwen en kinderen vooraan. De brand ontstond donderdagmid dag door kortsluiting in de lichtre clames van het warenhuis, dat de vijf benedenverdiepingen van het gebouw besloeg. Voorjaar in aantocht J i ZIERIKZEE. De heer J. Gilden f a te Zierikzee is sinds vorige f a week, tot zijn eigen verbazing a en die van anderen, in het be- f a zit van vier jonge kanaries. De f i jonge kanaries werdenuitge- f a broed in een onverwarmde f a buitenvolière. Zo vroeg in het f i jaar is dit een zeldzaamheid, f ZIERIKZEE Ver. v. Vrijzinnig Hervormden Cp dinsdag 29 februari a.s. vindt in het Hervormd Verenigingsgebouw de eerste seizoensbijeenkomst plaats van de Ver. van Vrijzinnig Hervorm den. Vertoond zal worden de film: „Het einde van een vreemde vogel" van de Poolse regisseur Witold Le- sozynski. Iedereen is welkom bij deze filmavond. Uit de inhoud: „In een eenzaam huisje aan een groot meer wonen Olga en haar zwakzinnige broer Matheus, die in een droomwereld leeft en niet in staat is voor zichzelf te zorgen. In hun trieste bestaan komt verandering, wanneer Matheus op een dag een ontmoeting heeft met een houthakker, die hij mee naar huis nemt. Mattheus heeft grote bewondering voor deze man, maar kan het niet verwerken, dat hij zijn zuster aan hem zal moeten verliezen". Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale ■jezinshank U bent welkom bij uw Nulsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN KERKWERVE: Ring. woensdags van 14.00- 15.00 uur. VELP. Inbrekers hebben in de nacht in Velp (Gld.) 21 kleuren-t.v.'s buit gemaakt bij een importeur van radio- en t.v.-toestellen. Zij reden voor in een gestolen bestelwagen SCHIPHOL, 24-2. Saboteurs heb ben een bom gebruikt voor het op blazen in volle vlucht van een Joe- goslavisch DC-9 vliegtuig, dat op 26 januari tijdens een lijnvlucht van Stockholm naar Belgrado met 38 in zittenden boven Tsjechisch grondge bied neerstortte, aldus heeft het Joe goslavische persbureau Tanjug don derdag bekend gemaakt. Joegoslavische luchtvaartautoritei ten verdenken van deze fatale aan slag de Utasji-organisatie van Kroa tische emigranten, die zich in bal lingschap in West-Europa ophouden. Deze organisatie zou de verantwoor delijkheid voor het neerstorten op zich hebben genomen. Er was slechts één overlevende van de DC-9, eigendom van de Joe goslavische luchtvaartmaatschappij J.A.T., nl. een stewardess, die voor haar ernstige verwondingen ook nu nog wordt verpleegd in een Tsje chisch ziekenhuis. Opperrabbinaat roept Joden op tot bezinning AMSTERDAM, 25-2. In verband met de bijzondere dimensie die Poe- riem dit jaar voor de Joden zal heb ben met het oog op de hangende be slissing der drie oorlogsmisdadigers in Breda, roept het opperrabinaat voor Nederland op maandag de vas tendag voorafgaande aan Poeriem, in bezinning door te brengen, aldus een mededeling van het opperabbi- naat. Opperrabbijn A. Schuster roept de Joden van Amsterdam op maandag avond de synagogediensten bij te wonen. In de synagoge aan het Ja cob Obrechtplein zal de opperrabijn voor het einde van de dienst een kort woord spreken. „Flitsen" uit het buitenland NEW DELHI. De uitwisseling tus sen India en Pakistan van zwaar ge wonde krijgsgevangenen is van don derdag naar vrijdag verschoven. FRANKFURT. Op de Internatio nale Frankfurter Messe, die van 5 tot 9 maart zal worden gehouden zullen in totaal 3398 ondernemingen zijn vertegenwoordigd, meer dan ooit te voren. Ongeveer 1000 firma's komen uit het buitenland, waarvan Neder land er 83 voor zijn rekening neemt. MUNCHEN. Het Westduitse epis copaat heeft aan het slot van zijn voorjaarsconferentie in Freising bij München fel geprotesteerd tegen het door de regering in Bonn bij de Bondsdag ingediende wetsontwerp, dat abortus onder bepaalde voor waarden toelaat. ROME. De 29-jarige Franse film acteur Pierre Clementi, die vooral bekendheid heeft gekregen door zijn rol in de film van Luis Bunuel „Belle de Jour", is donderdag in Rome tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens onwettig bezit van ver dovende middelen. WASHINGTON. De geschatte kosten van de aanleg van twaalf lancerplaatsen voor raketten tegen raketaanvallen in de Verenigde Sta ten zijn in drie jaar tijd van 9.1 mil jard tot 16,3 miljard dollar geste gen. De eerste personen die vermoede lijk proffjt zullen trekken van ak koorden die president Nixon en pre mier Tsjoe En-Lai zullen afsluiten zijn enige Amerikaanse journalisten die in Peking het historische gesprek verslaan. Verscheidene Amerikaanse eorrespondentcn zijn al aangemoe digd verlenging van hun visa aan te vragen. Het lijkt waarschijnlijk dat in de toekomst meer Amerikaanse en Chi nese studenten, scholieren en jour nalisten bezoeken zullen uitwisselen. Enkele van de vooroorlogse zomer huizen in de duinen van de Schouw- se Westhoek. Vele van deze huizen werden in de bezettingstijd verwoest oj afgebroken. Advertentie Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde liechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg 8.55, 2 kg 15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. TEL AVIV. Acht Israëliërs - zes politie mannen en wtee soldaten - hebben verwondingen opgelopen toen Arabische guerrillastrijders uit Libanon donderdagavond op de au to's vuurden waarin zij zaten. BRUSSEL. In het plaatsje Fayt- Lez-Manage tussen Bergen en Char leroi in België zijn donderdag drie huizen vernield als gevolg van een gasontploffing. Een arbeider, die uren onder het puin lag werd zwaar gewond. Vier mensen werden licht gewond. REGGIO Dl CALABRIA. Twee fresco's die beschouwd worden als uitstekende voorbeelden van Bvzan- tynse kunst uit de elfde eeuw. zijn uit de kerk can Sint Jan te Bivong in hetZuiditaliaanse Calabrië ont vreemd. Volgens de politie moeten deskundigen aan het werk zijn ge weest, omdat de muurschilderijen op perfecte wijze zijn verwijderd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Verbond van Joodse Studenten in Oostenrijk heeft met klem geprotesteerd tegen de plannen tot vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers in Breda. Dit is gebeurd in een telegram vanhet ver bond aan premier Biesheuvel. ENSCHEDE. De Hogeschoolraad van de T.H. in Twente heeft met al gemene stemmen een motie aan vaard om het bestuur te vragen geen koffie meer te betrekken van Ango- lo-koffie verwerkende bedrijven. SPORT BOOGSCHIETEN Koningsscliieten te Zierikzee Deze week werd (e Zierikzee het jaarlijks terugkerend evenement Koningsschieten gehouden, teij de dames handboogschu 11ersvereniging T.O.G. werd koningin mevr. M. Hu- neman met 323 punten; Rozenkonin- in mevr. D. Broer met 319 punten; le jonkvrouw mevr. E. Vaarzon Mo rel met 311 punten; 2e jonkvrouw mevr. A. Van der Baan met 295 pun ten. Bij de heren boogschutlersvcreni- ging St. Jan werd koning de heer M. Vaarzon Morel met 385 punten; Rozenkoning der heer P. Korsten- broek met 381 punten; le ridder de heer R. Huneman met 379 punten: 2e ridder do heer C. J. Koopman met 378 punten. Dit gebruik wordt het gevolg van een week die vaak leek op een ab surditeit. zo onwaarschijnlijk zou het scenario een paar maanden geleden hebben aangedaan. Enkele ironisch aandoende voorvallen waren bij voorbeeld de loftuigingen van Nixon voor een revolutionair ballet waarin guerrillastrijders een beeltenis van de nationalistische-Chinese leider Tsjang Kai-Sjek beschoten en het muzieakkorps van het volksbevrij dingsleger dat „Home on the range" en „America the beautiful" speelde. PEKING. 25-2. Als resultaat van Nixons besprekingen in de afgelopen week zal de Chinese hoofdstad voor Amerikanen niet langer meer een ver boden slad zijn. Een communiqué dat in do komende twee of drie dagen wordt uitgegeven zal naar verwachting de details uiteenzetten van de eerste voorzichtige handen tussen twee landen die meer dan 20 jaar lang vijandig tegenover elkaar hebben gestaan. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3