0 'A DE ZIERIKZEESCHE COURANT TRIBUNE TWEEDE KAMER SNIKT ZIJN EMOTIES UIT EEND Vredesoverleg ging niet door Einde van kapingsavontuur Jumbo-Jet AUSTIN MORRIS PRESIDENT OPTIMISTISCH OVER DE BESPREKINGEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 februari 1972 128ste Jaargang Nr. 21038 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand f 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Duivelmidse raad akkoord met. begroting Hoorzitting over „de Drie DEN HAAG, 24-2. Na acht uur van confrontatie niet liet grote leed, dat de Tweede Wereldoorlog voor duizenden en nog eens duizenden Nederlanders met zich bracht, heeft donderdagmiddag tegen zes uur een aantal bezoekers van de hoorzitting van de Kamercommissie voor justitie, over de Drie van Breda zijn emoties niet in bedwang kunnen houden. De verontwaardiging over het voornemen van de regering de Duitsers Kotalla, Fischer en Aus der Funten vrij te laten laaide hoog op. Vrouwen en mannen riepen vanaf de tribunes en vanuit de bankjes in de vergader zaal van de Tweede Kamer felle kreten om te kennen te geven hoezeer zij een eventuele vrijlating verafschuwen. Gedurende de ochtendzitting en een groot deel van de middagbijeen komst hadden vertegenwoordigers van enkele tientallen organisaties, die te kennen hadden gegeven door de Kamercommissie gehoord te wil len worden, zich tegen de vrijlating verzet. Het waren representanten van Israëlische gemeenten, Joodse organisaties, verenigingen van con- centratiekampslachtoffers en allerlei groepen van oud-verzetsstrijders. Zij allen hadden gewezen op hetgeen de drie te Breda gedetineerde oorlogs misdadigers op het geweten hebben en zeiden, dat vrijlating in het ge heel niet verantwoord is, omdat zij ook nu nog moeten boeten voor hun daden. Vrijlating zou een schande zijn, gezien de bijna ontelbare slachtoffers met name van de Joodse gemeen schap, die door het optreden van de drie de dood vonden, zo werd ge zegd. Heerlijk duurt het langst. Een is heerlijk A AUTO LOUIS GOEDBLOED Telefoon (01116)245 Ook werd gewezen op het grote leed, dat de overlevenden, vaak lij dende aan concentratiekampsyn droom, en aan de nabestaanden van de slachtoffers zou worden aange daan. Voorstanders Laat in de middag kwamen voor standers van vrijlating aan het woord: vertegenwoordigers van Pax Christi, de werkgroep Kerk en Sa menleving van het bisdom Breda, hel Regionaal Bureau West-Brabant van de Protestant Christelijke Reclasse- ringsvereniging, de afdeling Breda van de Katholieke Reclasseringsver- eniging en de Coornhertliga. Eerder op de dag hadden toehoorders meer malen geapplaudiseerd om blijk te geven van hun instemming met de beschouwingen, dat de drie niet vrij gelaten mogen worden. Commissievoorzitter Geurtsen (V. V.D.), die de hoorzitting presideerde, had voordat de voorstanders hun bijdrage gingen leveren, de volle zit tingszaal gevraagd iedereen gelegen heid te geven rustig zijn mening te uiten. „Wij begrijpen de emoties van iedereen, maar iedereen moet de an der respecteren". Toch werden veel toehoorders on rustig bij het aanhoren van de plei dooien voor vrijlating. Er ging en kele malen een hoongelach op „U probeert nieuwe slachtoffers te maken", „ze mogen me er uit gooien maar ik zwijg nog niet", „Je hebt de stoel van de duivel verdiend", zo klonk het. Voorzitter Geurtsen pro beerde herhaaldelijk de gemoederen te kalmeren. Griekse vrouwen veroordeeld ATHENE, 24-3. In Athene zijn donderdag twee vrouwen tot gevan genisstraffen veroordeeld wegens onwettig bezit van ontplofbaar ma teriaal. De 23-jarige Christina Agriantoni kreeg drie jaar en haar 24-jarige. nicht Panayota Agriantoni 2Vz jaar. De twee vrouwen die in september gearresteerd zijn, gaven voor de rechtbank toe dat zij het vorig jaar naar Italië zijn geweest en daar van een Griek geleerd hebben hoe zij met cxplosieven moeten omgaan. Schorsing Prof. L.M. C. Hulsman, die na mens de Coornhertliga sprak, kon zijn betoog niet afmaken. Hij was er van uitgegaan, dat een straf twee begrenzingen heeft, nl. die van de evenredigheid en die van de doelma tigheid. De straf voor de drie vond hij evenredig, maar hij achtte de doelmatigheid verdwenen. „De straf heeft nu geen zin meer, ook niet uit een oogpunt van conflictoplossing", aldus prof. Hulsman. Hij zei te gelo ven, dat bij nietgratiëring de slacht offers op den duur niet geholpen zul len zijn. Deze laatste opmerking was voor velen in de zaal en op de tribunes Ie veel. „Geholpen worden die slacht offers nooit", „Maak geen wonden open" werd geroepen. Er werd luid geschreeuwd en bezoekers gingen staan. Parketwachters en recher cheurs probeerden de gemoederen te kalmeren, maar het lukte niet. Voor zitter Geurtsen schorste daarop de hoorzitting voor een tiental minuten, waarin met veel overtuigingspogin gen om kalmte te bewaren de rust weerkeerde. PARIJS, 24-2. Onmiddellijk na het begin van de L45ste vergadering van de Parijse vredesconferentie voor Vietnam is donderdag de bijeen komst verdaagd. De afgevaardigden van Noord- Vietnam en van de voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Viet- nam maakten bekend niet aan het overleg te zullen deelnemen. De Amerikanen en Zuidvietname- zen weigerden 2 maart te aanvaar den als datum voor de volgende ver gadering. De Noordvietnamese delegatielei der, Xoean Thoey, verklaarde dat terwijl de „regering-Nixon niet na laat druk over vrede te praten eh Amerikaanse losmaking van Zuid- Vietnam zij 'de oorlog in heel Indo- China intensifeert". Vooral de laatste dagen heeft die regering de activiteit van de lucht macht geweldig opgevoerd in Zuid zowel als in Noord-Vietnam, aldus Thoéy. Het bloedbad van Londonderry COLERAINE, 24-2. Voor de Com- missie-Widgery, die een onderzoek instelt naar het bloedbad van Lon donderry, hebben donderdag ver scheidene mensen getuigd dat het Britse leger zonder meer op de vluchtende menigte heeft geschoten. Geen van hen had gezien dat de betogers wapens of explosieven bij zich hadden. Een van de ooggetui gen was de voormalige sergeant-ma joor van het Britse leger. James Chapman, nu ambtenaar van het Britse ministerie van defensie. Hij had parachutisten zien schieten op een menigte van 150 a 200 mensen, die struikelend over barricaden een goed heenkomen probeerden te zoe ken. Drie lichamen had hij zien vallen. Een pantserwagen was vlakbij de gevallen mensen gestopt en in op dracht van een officier hadden de soldaten de lichamen „aan de haren en de benen" in de wagen getrok ken. Ten behoeve van de jonge Neder landse militair is door de afdeling Voorlichting van het ministerie 'van defensie een mobiele tentoonstelling ingericht over de bezettingsjaren 1940-1945. Na een rondreis wordt de tentoonstelling thans ingericht in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal. De foto toont een deel van de expositie, die sterk de aan dacht trok. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ADEN/FRANKFORT, 24-2. Aan het kapingsavontuur van de Jumbo- Jet van de Westduitse Lufthansa is donderdagmiddag een einde geko men met de vrijlating van de vyf door de Zuidjeminitische politie voor een verhoor in verzekering gestelde Palestijnse kapers. De maandag op een vlucht van Tokio via Nieuw-Delhi naar West- Duitsland gekaapte Boeing-747 is uit Aden verti'okken met bestemming Frankfort. Aan boord van het door een nieuwe bemanning gevlogen toe stel bevonden zich de Westduitse on der-staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. Karl Müller, die door bondskanselier Brandt naar Aden was gezonden om met de kapers te onderhandelen. Verder een directie lid van de Lufthansa en de veertien bemanningsleden die gegijzeld zijn geweest. Over de voorwaarden waarop de Palestijnen de bemanning en de Boe ing hebben vrij gegeven is officieel niets bekend geworden. De kapers hebben het met meer dan dertig kilo explosieven ondermijnde toestel ver- lat^ivnadat zij van het Palestijnse hoofdkwartier in Beiroet een in code gestelde boodschap hadden ontvan gen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. noch de directie van dc Lufthansa wilden iets over de voorwaarden meedelen. Een woord- Gelukkig de man, die om J zichzelf kan lachen, hij zal al- t tijd pret hebben. WAT ÏIGT VI BILT DEN HAAG. De 55-jarige oorlogsinvalide G. Gritter uit Den Haag hield deze week een driedaagse zitdemonstratie op het Binnenhof, uit protest tegen het voornemen van de regering om de ,drie van Breda" vrij te laten. De heer Gritter kwam iwrig jaar in het nieuws, toen hij zijn beenprothese de Tweede Kamer inwierp. Voorwaarden kapers onbekend voerder van het ministerie ontkende dat van Duits zijde een contra-pres tatie was toegezegd. In diplomatieke kringen in Aden werd gezegd dat de bondsregering zou hebben ingestemd met de vrijlating van drie of vier Palestijnen die in arrest zaten in verband met de moord op drie Jor- daniërs eei'der deze maand in Keu len. Het toestel is inmiddels in München aangekomen. Boni in Iers stadhuis BELFAST, 24-2. Het stadhuis van de Noordierse plaats Strabane, ten zuiden van Londonderry, is donder dag ernstig beschadigd bij een aan slag door het Ierse Republikeinse Leger. Een groep mannen, van wie som migen gewapend en gemaskerd, kwam het stadhuis binnenrennen en hield de ambtenaren in bedwang terwijl enkelen benzine sprenkelden en bommen neerlegden. Het personeel mocht daarnaver- trekken. Leden van de bende waar schuwden omwonenden en winke liers alvorens de bommen ontploften. In Londonderry staken twee gewa pende mannen een cloktriciteitszaak in brand. Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend droog Droog weer met vooral in het zuiden van het land zon, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Min. temperaturen om het vriespunt. Maximumtemperaturen ongeveer 9 graden, maar in het Waddengebied enkele graden lager. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp. omstreeks normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 u\ir: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 febr. Zon op 7.35, onder 18.13 Maan op 15.20, onder 6.29 27 febr. Zon op 7.32, onder 18.14 Maan op 16.38, onder 6.48 28 febr. Zon op 7.30, onder 18.16 Maan op 17.53, onder 7.03 Volle maan: 29 februari. HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee: 26 febr. 1.15 13.52 7.14 19.34 27 febr. 2.17 14.47 8.05 20.15 28 febr. 3.04 15.30 8.45 20.53 Springtij: 2 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied waarvan het centrum zich aanvankelijk bo ven zuid Nooi'wegen bevond begint te verzwakken. De barometerdalin gen die in dit gebied optreden, wor den vooral veroorzaakt doordat een samengesteld koufront van een ak- tieve depressie boven de Witte Zee zich over noordelijk Scandinavië naar het zuiden beweegt. Achter dit koufront duiden sterke luchtdruk stijgingen op de ontwikkeling van een nieuwe hogedrukcel die zich van het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen snel over Scandinavië zal uitbreiden. Een kleine storing die vooral in de hogere niveaus tot uiting komt veroorzaakt in Ierland en zuid west Engeland daling van de lucht druk en nu en dan regen. Een lage drukgebied tussen Sardinië en Sicilië brengt langdurige en intensieve neer slag teweeg in midden Italië. Enkele bergstations in de Appenijnen gaven meer dan 20 cm op. die voorname lijk in de vorm van sneeuw viel. Het weer in onze omgeving zal voorlopig nog geen verandering ondergaan. Advertentie Oealei: ISTA Oosterland NIXON IN CHINA PEKING, 24-2. Op de vierde dag van zijn bezoek aan de volksrepubliek China hcefl presi dent Nixon zieh in optimistische zin uitgelaten over dc kansen op succes van zijn besprekingen met de Chinese leiders. Rij een bezichtiging van dc 2.200 jaar oudë Chinese Muur op zeventig km ten noorden van Peking sprak het Amerikaanse staatshoofd voor het eerst sinds z(jn aankomst in China voor Amerikaanse televisiecamera's over hot verloop tot dusver van z'tfn verblijf. „Veel dingen die tot nu loc op de ze reis zijn gebeurd, hebben mij duidelijk gemaakt dat de reis de moeite waard is". Om de politieke hetekenis die men aan deze uitlating zou kunnen toekennen, enigszins af te zwakken, voegde hij hier direct aan toe: „Hier te zijn en de# muur te zien is alleen de reis al waard". „Wij willen geen enkele muur van welke soort dan ook tussen de vol keren, ongeacht of die van materië le, ideologische of filosofische aard is". Mede op grond van andere uit spraken van dc president kwamen zijn toehoorders tot de conclusie, dat hij te kennen wilde geven, dat hij hel met premier Tsjoe En-Lai ten minste over het vraagstuk van rei zen van beperkte omvang of een uitwisseling van journalisten, hoog leraren, studenten en eventueel ge wone toeristen eens is geworden. Enige malen wees Nixon op de be tekenis van reismogelijkheden over de gehele wereld, in het bijzonder van reizen naar China. Na -hel bezoek aan de Chinese Muur bezichtigden de Amerikaanse president en zijn vrouw de schatka mers van de grafmonumenten van de Ming-dynastie in de „Verboden Stad".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1