BLIK DOOR HET WERELD Een heel nieuwe situatie voor staatslieden VENSTER tuna maakt retoertje maan Massa-proces in Bangla Desj J. C. van der Have Oosterlands burgemeester (1895-1925) ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 24 februari 1972 Nr. 21037 Of president Nixon terugkeert uit Peking met konkrete resultaten is niet het belangrijkste van zijn be zoek aan het Chinese volksrepubliek - hijzelf heeft reeds tevoren gewaar schuwd daarop niet al te zeer te re kenen.Het bezoek zelf is het belang rijkste, want het demonstreert dat twee grote mogendheden beide een nieuwe koers gaan varen. De veran dering in de Amerikaanse houding is het opvallendst - na twintig jaar nauwelijks verkapte vijandschap in eens toenadering - maar de Chinese zwenking is niet minder ingrijpend: Peking verlaat hiermee het zelfgeko zen isolement, het gaat meedoen in de wereldpolitiek. En het lijdt geen twijfel dat zowel Nixon als Mao tot hun verandering van opvatting zijn gekomen op grond van de overwe ging dat die in hun belang was. De grote partijen in de wereld wa ren zo lang alleen de V.S. en de Sow- jet-Unie dat men haast zou gaan denken dat dit de normale toestand is. In de relatie tussen die machten is wel een verandering gekomen, al thans in de Amerikaanse. Na een periode van wat we de koude oorlog noemen volgde er een waarin de twee met elkaar omgin gen in de sfeer van wat wel „ver licht eigenbelang" wordt genoemd: het nastreven van wat voordelig is voor jezelf, zonder echter risiko's te nemen of te laten ontstaan die zwaarder moeten wegen dan dit eigen voordeel. Het is mischien geen toeval dat de grootmeesters in het bedrijven van dit soort politiek in de negentiende eeuw de Oostenrijker Metternich en de Duitser Bismarck zijn geweest, twee figuren die diep gaand bestudeerd zijn door Kissin ger die als Nixons politieke adviseur meer dan de minister van buiten landse zaken bepaalt welke koers Washington vaart, uiteraard voor zo ver hij Nixon kan overtuigen maar dat schijnt vrij aardig te lukken. De V.S. zijn kennelijk tot de overtuiging gekomen dat in dit opzicht tussen de twee wereldmachten ongeveer zover was gekomen als het kon gaan en dat het introduceren van een derde part ner dit spel wel veel moeilijker maar ook veel meer dienstig aan het ver lichte eigenbelang kon maken. Allerlei konbinaties Maar niet alleen Amerika had er belang bij China te betrekken bij het grote politieke spel, ook China was op een punt gekomen dat dit aan trekkelijk werd. Al was het alleen maar omdat de vijand Rusland in Azië aktiviteiten ontwikkelde die voor China nog veel onrustbarender moesten zijn dan voor de Verenigde Staten. Stijgende invloed van Mos kou in India, maar ook in Noord- Vietnam en in Noord-Korea, aan zienlijke versterking van de Russi sche vloot in de Stille en in de Indi sche Oceaan Studentes handelden in schedels ZURICH, 23-2. In Zlirich zijn drie vrouwelijke studenten in de medi cijnen aangehouden die er sinds 1968 een gewoonte van maakten in ver scheidene plaatsen in het kanton Graubünden familiegraven open te maken en er schedels uit te halen, die zij voor gemiddeld vijftig gulden per stuk van de hand deden - meest al aan collega's. Zij zouden meer dan duizend schedels hebben verhandeld. Stalins dochter verlaat echtelijk huis PARADISE VALLEY, 23-2. - De Amerikaanse architect William Wes ley Peters heeft onthuld dat zijn vrouw Svetlana, de dochter van Sta lin, uit zijn huis is vertrokken samen met hun tien maanden oude baby. Ze waren 22 maanden geleden ge trouwd. Het was Peters tweede hu welijk en Svetlana's vierde. Haar eerste twee huwelijken liepen op een scheiding uit en haar derde echtge noot, een Indiase prins, overleed in 1966. Het is één ding om aan de noord en westgrens een buur te hebben die men niet erg vertrouwt, maar het is veel erger die buur bezig te zien met wat veel lijkt op een omsingelings poging. Voor de Chinezen is het aan trekkelijk om in dit soort zaken een partner te hebben wiens belangen in bepaalde gevallen parallel lopen om dat twee tegen één pressie uit te oefenen. En de V.S. zijn daarvoor heel geschikt geworden. Het is dui delijk dat de V.S. hun best doen om uit de nesten te raken in Azië en zelfs niet zo erg gebrand meer zijn om Formosa al te nauw aan de V.S. gelieerd te zien: als de twee soorten Chinezen die kwestie onderling op lossen hebben ze de Amerikaanse zegen. Dat wil niet zeggen dat de Ameri kaanse en Chinese belangen altijd parallel zullen lopen. In andere ge vallen zullen de Chinese en Russi sche samen tegenover die van Ame rika staan. En als we even in de toe komst denken dan voegt zich waar schijnlijk ook Japan hier nog wel bij als nu nog voornamelijk ekonomi- sche, maar geleidelijk aan in alle op zichten een wereldmacht. Zodat we allerhande kombinaties van twee te nen twee en drie tegen een kunnen bedenken. Ideaal materiaal voor Mettcrnichen en Bismarcken om mee te balanceren. Dat houdt in dat het spel van de wereldpolitiek ineens veel spannen der wordt, maar ook gevaarlijk - waarbij nog meer dan tot dusver af hangt van de kwaliteit van staats lieden. Fatale aanslag in Alderschot (G.B.) ALDERSHOT, 23-2. Een wraakak- tie van het ondergrondse „Ierse Re publikeinse leger" (IRA) tegen een Blitse brigade valscherintroepen, die mini drie weken geleden betrokken was bij liet bloedige einde van een vreedzame R.K.-demonstratie in Londonderry, heeft in het Zuidengel se Aldershot aan zeven mensen het leven gekost, terwyl er negentien werden gewond. Twee jongemannen zetten tegen het middaguur een personenauto met explosieven neer bij de officiers kantine van de brigade die groten deels in Noord-Ierland is gelegerd. Vlak daarop explodeerde het voer tuig waardoor de kantine volkomen werd vernield. Om het leven kwa men vijf keukenhelpsters, een bor denwasser en een aalmoezenier. De ze geestelijke - de enige militair die het leven verloor - was de 38-jarige kapitein Gerry Weston, die onlangs een Britse onderscheiding had ge kregen voor zijn streven om de pro testanten en Rooms-Katholieken in Noord-Ierland, vaak met gevaar voor eigen leven, nader tot elkaar te brengen. MOSKOU, 23-2. De op 21 februa ri op de maan gelande Russische Lu- na-20 is woensdag naar vervulling van haar programma van de maan opgestegen om naar de aarde terug te keren. Dit is door het persbureau Tass bekendgemaakt. Volgens het Sowjet- persbureau heeft de Luna-20 rots monsters van de maan aan boord Sneeuw bedelft gehucht Hasjvallgst op Schiphol TURIJN, 23-2. Het gehucht Baro, ten zuiden van Turijn bij de Franse grens op een hoogte van 1.100 meter, is volledig door een lawine bedolven. Van het tiental huizen, waaruit het bestaat is niets meer te zien. In de winter wonen er maar twee mensen, de 73-jarige mevr. Dalmasso en haar 46-jarige zoon Giuseppe. Beiden wor den vermist. Verzoek tot identifikatie Hitiers lijk MÜNCHEN, 23-2. Een commissie van internationale deskundigen heeft premier Stoph van de Duitse Demo cratische Republiek schriftelijk ver zocht het lijk waarvan men aan- reemt dat het van Hitler is, op te graven uit de tuin van de voormali ge Rijkskanselarij en te laten iden tificeren, zo meldt het Westduitse weekblad „Quick" in zijn jongste uit gave. Tot de ondertekenaars van debrief behoren de openbare aanklager van het proces tegen oorlogsmisdadigers in Neurenberg Robert Kempner, (V.S.) en de Westduitse historicus Werner Maser. Volgens „Quick" bestrijdt Maser dat het destijds door de Russen ge vonden lijk dat van Hitler is. NIEUW DELHI, 22-2. De regering van Bangla Desj heeft een lijst opge steld van meer dan 500 Pakistaanse militairen en functionarissen die be recht zullen worden wegens volken- moord, bedreven tijdens de bezetting van het vroegere Oost-Pakistan. Dit heeft het Indiase persbureau PTI dinsdag uit Dacca gemeld. Er zullen op korte termijn twee soorten rechtbanken worden ge vormd - een voor de berechting van hoge legerofficieren die de genocide plannen opstelden, en de andere voor de berechting van militairen van la gere rang die de bevelen van hun meerderen uitvoerden. Zodra een begindatum is vastgesteld voor de processen, worden alle oorlogsmis dadigers naar Dacca overgebracht, aldus PTI. Vooral voor de oorlog was de garnalenvisserij voor Brouwershaven belang rijk. Men ziel hier langs de kade enkele garnalenschepen. SCHIPHOL, 23-2. Dinsdagavond heeft de douane op Schiphol in de aankomsthal bij de normale visitatie in de koffers van een 21-jarige Ame rikaan, die was aangekomen uit Ka rachi, 3 kg. hasjiesj ontdekt en in be slag genomen. De jongeman had Amsterdam als bestemming. Hij werd gearresteerd en overgele verd aan de douane recherche. Man dood door trekker VEENDAM, 23-2. In het Groning se Bareveld, gemeente Veendam, is de 44-jarige Geert Popken uit Exlo- ërveen om het leven gekomen. De man stond op de verbinding tussen een landbouwtrekker en een daar achter gekoppelde aanhangwagen. Bij het nemen van een bocht verloor hij zijn evenwicht en kwam onder de wielen van de aanhanger terecht de man was op slag dood. De trekker werd bestuurd door de 48-jarige broer van het slachtoffer. REVOLVER-FLUITIST IN HET VELD RIO DE JANEIRO, 23-2. Een Bra- ziliaanse scheidsrechter heeft zich aan mishandeling proberen te ont trekken door een revolver te voor schijn te halen. Het gebeurde tijdens een wedstrijd in het dorpje Jugu- bruncu, vlak bij Fortaleza, hoofdstad van de provincie Ceara. Een beslis sing van de scheidsrechter viel niet goed en hij werd onmiddellijk be dreigd door een groepje spelers. Het antwoord van de arbiter, een revol ver trekken, maakte weinig indruk. Hij werd meteen door een van .de spelers ontwapend en vervolgens door de hele groep mishandeld. Zijn bevrijdin gkwam tenslotte nog tij dig door een aantal mensen met re volvers, politie-agenten. Enkele aardolieprodukten goedkoper ROTTERDAM, 23-2. Met ingang van donderdag 24 februari (heden) zullen enkele aardolieprodukten in prijs worden verlaagd. De prijs van dieselolie aan de pomp zal 0,5 cent lager worden. De maximum prijzen van gasolie, huisbrandolie 1 en 2 en dunne stookolie zullen dalen, met f 0,50 per 100 liter. De gezamenlijke oliemaatschappijen hebben dit gis teren (woensdag) meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. De Eindhovense po litie heeft drie jongelui gearresteerd, de 18-jarige W. S„ de 18-jarige C. R. en de 14-jarige H. F., allen uit Eindhoven, die in de afgelopen we ken twaalf auto's hebben gestolen, 7 in Eindhoven en 5 in Breda, Hel mond, Tilburg en Waalre. UTRECHT. Bij de Raiffeisen- en Boerenleenbanken werd in januari f 860 min. ingelegd en f 750 min. te rugbetaald. Het spaaroverschot kwam hiermee uit op f 110 min. te gen f 111 min. in januari 1971. Het totale inleggerstegoed bedroeg eind januari 1972 f 17 miljard, aldus een communiqué. AMSTERDAM. In een brief aan mr. Andriessen van de KVP protes teren het bestuur van de Nederland se Zionistenbond en het bestuur dei- Nederlandse studentenorganisatie met kracht tegen het voornemen van de regering de „drie van Breda" het zij en bloc, hetzij afzonderlijk in vrijheid te stellen. DEN HAAG. De staatssecretaris van financiën, mr. W. Scholten, heeft besloten binnenkort in Heerlen een inspectie der directe belastingen te vestigen die tot taak zal hebben in komstenbelasting te heffen van de zogenaamde buitenlandse belasting plichtigen. ALKMAAR. De voorzitter van de KVP, dr. De Zeeuw, heeft op een in Alkmaar gehouden verkiezingsbij eenkomst van de kring Den Helder gezegd, dat de drie van Breda vrij gelaten moeten worden. De heer De Zeeuw is van mening dat langer vasthouden van de drie geen straf, maar een wraakoefening is. SCHIPHOL. De sinds 1966 in de Verenigde Staten wonende Roe meense predikant ds. R. Wurmbrand wordt maandag 6 maart in ons land verwacht om gedurende een week met zijn vrouw op massabijeenkom sten spreekbeurten te houden. DRIEBERGEN. De Generale Sy node van de Hervormde Kerk heeft het ontwerp voor een „boodschap ter voorlichting en bemoediging aan de kerkleden" verworpen. Tot het op stellen van zo'n boodschap was in november vorig jaar besloten bij de behandeling van het Getuigenis van een aantal verontruste hervormden. DEN HAAG. De Oostenrijkse bondskanselier, dr. Bruno Kreisky, zal op 29 februari en 1 maart een be zoek aan Nederland brengen voor besprekingen met premier Biesheu vel en de minister van buitenlandse zaken, drs. W. K. N. Schmclzer. HEERLEN. Volgens het bondsor gaan van de Industriebond N.K.V., „Industrierevu", gaat het in de Lim burgse metaalsector niet naar wens. Een aantal ondernemingen heeft reeds duidelijk blijk gegeven van grote bezorgdheid voor de toekomst. AMSTERDAM. De Joodse Jeugd waarin alle Joodse jeugd- en stu dentenorganisaties zijn verenigd, heeft een brief gestuurd aan alle le den van de vaste kamercommissie van justitie van de Tweede Kamer, waarin zij zich afvraagt hoe in de toekomst verzoeken tot gratieverle ning kunnen worden afgewezen in dien men de notoire oorlogsmisdadi gers van Breda tot tweemaal toe gratie verleent. FINANCIËN EN ECONOMIE Albert Heyn en Simon »le Wil ZAANDAM. 23-2. De raden van bestuur van Albert Heijn N.V. en Si mon de Wit N.V. hebben overeen stemming bereikt over verregaande samenwerking tussen de twee onder nemingen. Albert Heijn zal een bod op Simon de Wit uitbrengen, dat de ruil van telkens f 1000 nominaal aan delen B Simon de Wit (inclusief di vidend over 1971 liegen f 440 nomi naal aandelen Albert Heijn (gerech tigd tol hel dividend over 1971 en volgende jaren) inhoud! Scheepvaartberichten Abida, 23-2 te Abidjan verwacht Acmaea, 21-2 te Purflect Atys, 22-2 Kukom verwacht Camitia, 21-2 Wellington naar Car- don Diloma, 26-2 tc Sydney verwacht. Kelletia, 27-2 te Bukom verwacht Kenia. 27-2 tc Bukom verwacht Krebsia, 26-2 in het Pan. Kan. verw. Schiekerk, 21-2 80 m WZW Keelung INGEZONDEN STUKKEN Om behoud „Stijgbeugel" Veel steun en sympathie voor het Rekrcatie-Centrum voor minder- validen. De aktie met medewerking om de Stichting ..Stijgbeugel" uit de finan ciële zorgen te helpen komt goed op gang. Tussen maandag jl. en vandaag kwam er via de giro niet minder dan f 63.000 binnen. Het „Stijgbeugel-bestuur" krijgt weer hoop dat de minstens benodig de f 100.000 op I maart bijeen za! zijn en dat dit bedrag misschien zelfs overschreden zal worden. In dat geval zal volstaan kunnen worden met een lagere lening voor de rest van de koopsom hetgeen de lasten uiteraard lichter maakt. Als de wending ten goede zich blijft doorzetten zal het ..Stijgbeugel centrum" binnen afzienbare tijd ge opend kunnen worden. Honderden minder-validen lieten hel bestuur reeds welen graag van de rckreatic-mogclijkheden van het centrum gebruik te willen maken. Behalve geld kreeg ..Stijgbeugel" ook paarden, ezels, bokken, meubi lair. bouwmateriaal en deskundige medewerking aangeboden. Giro 21 23 100 van „Stijgbeugel Maartensdijk (U.). Gemeentegiro Amsterdam X 2123. Bank: Raiffcisenbank Maartensdijk (U.) rekening nummer 3083.17.998. Maartensdijk 18 februari 197? OOSTERLAND, februari. Het lag er wel duimendik op dat Jan Cor nells van der Have in 1895 burge meester van Oosterland en Sirjans- land worden zou. Dominee Klap, de toenmalige predikant van de her vormde gemeente in Oosterland, liep wel de ingezetenen af met een lijst ter tekening voor iemand anders, maar toen hem werd meegedeeld dat de op 1 september van dat jaar over leden burgemeester A. van der Have (1825-1895) nog een zoon had, Jan Ccrnelis genaamd, meest elders ver toevend in die tijd, die ambitie had cm zyn vader op te volgen, stopte deminee onmiddellijk deze aktie want hij wilde niet graag met de fa milie Van der Have in de knoop ra ken. Zo kon het gebeuren dat Jan Cor nells van der Have, geboren op 10 januari 1856, zijn vader opvolgde als burgemeester van de beide dorpen Oosterland en Sirjansland. Nadat het Kon. Besluit was afgekomen werd de bijna 40-jarige beëdigd als burge meester op 14 november 1895. Hij is zijn gehele leven ongehuwd gebleven en had als huishoudster zijn even eens ongehuwd gebleven zuster Maatje van der Have (1857-1933). Zoals gezegd was hij een zoon van Adriaan van der Have, geboren te Ouwerkerk op 27 september 1825 en overleden te Oosterland op 1 sep tember 1895, en van Cornelia Beve lander, eveneens geboren te Ouwer kerk op 11 december 1822 en overle den te Oosterland op 15 oktober 1893. De heer v. d. Have kocht omstreeks 1850 de kapitale boerderij: „Spui- wijck", gelegen tussen Oosterland en Sirjansland en werd hierna reeds spoedig Oosterlands eerste burger. Het burgemeestersechtpaar was rijk gezegend met kinderen, niet minder dan negen, waarvan er echter enige al vroeg stierven. Er waren oor spronkelijk vier meisjes en vijf jon gens. Uit dit milieu kwam Jan Corne lls voert en het is niet te verwonde ren dat hij zyn vader opvolgde, want de Van der Have's hadden in Ooster land en Sirjansland een goede naam verworven en de eerste burgemees ter Van der Have was gezien in zijn gemeente. Maar ook van de zoon Jan Corne lls kan dit gezegd worden. Hij was een magistraat van de oude stempel, waaraan de dorpen Oosterland en Sirjansland bijzonder veel te danken hebben. De landbouwer-burgemees ter (hij was ook zijn vader opgevolgd als landbouwer op: „Spui wij ck") heeft zeer veel voor zijn gemeentena ren gedaan. Dit is feitelijk in één ar tikel niet op te sommen. Hij had een bijzonder talent om de hogere in stanties warm te krijgen voor iets in zijn gemeente dat zeer noodzakelijk was. Wanneer de bekende handteke ning van J. C. van der Have onder een verzoekschrift was geplaatst, tien tegen één of het ging door. Oprichter Wat deze man niet heeft opgericht in zijn gemeente, of de stoot daar toe heeft gegeven, is ongelofelijk. We noemen de oprichting van de Boe renleenbank, Oosterlands kolen- fonds en het Varkensfonds en an dere zaken. Steeds streefde hij er naar om de bewoners te laten pro fiteren van zo laag mogelijke prij zen van steenkolen. Hij was het ook die in 1911 de stoot gaf om de be volking kennis te laten nemen van de wonderbaarlijke uitvinding dier dagen, de vliegerij. De aviateur Henri Bakker kwam toen naar hier met zijn primitieve vliegmachine om demonstraties te geven in de buurt van de boerderij van de burgemees ter. Ook liet hij eens in de eerste tij den toen de elektriciteit de wereld aan het veroveren was een groot zoeklicht, gemonteerd op een wagen, hierheen komen, dat bij stikdonkere avond over het dorp heen en weer reed en zijn stralenbundel ten hemel hief, tot verwondering van talloze toeschouwers die zoiets nog nimmer hadden aanschouwd. Zo streefde hij steeds om de dorpelingen vertier te brengen. Ook op financieel gebied hielp hij menigeen uit de zorgen. Ze ker hij had ook zijn vijanden, wie heeft die niet, maar over het alge meen kan toch gezegd worden dat hij een uitzonderlijke burgemeester is geweest. Toen hij in 1918 de boer derij van de hand deed liet hij op de Molenweg te Oosterland de rian te villa: „Oostkenshil" bouwen, thans bewoond door de familie Zijlstra, en betrok deze in 1919, medio juli. In november 1920 brak het zilveren ambtsjubileum aan voor de eerste burger van Oosterland en Sirjans land en de gemeentenaren hebben hun eerste magistraat een grootse huldiging gebracht en hun waarde ring en sympathie voor hem op on dubbelzinnige wijze naar voren ge bracht. Het werd één geweldige hul diging met tal van erepoorten, mu ziek, zang en geschenken. Dit alles maakte deze stralende zonnige dag ondanks het gevorderde seizoen, voor de jubilaris onvergetelijk. Op de foto zien we de burgemeester in de in gang van het gemeentehuis aan het Torenplein staan, een boeket bloe men de hoogte instekend dat ge schonken werd door „Oosterlands Fanfare". Geheel op de linkerzijde zien we nog juist de heer H. G. van den Doel, staande voor de Chr. ge mengde zangvereniging: „V.Z.O.S.", die hem een zang-aubade brengt. Nog vijf jaar na deze gedenkwaar dige huldiging heeft burgemeester Van der Have geleefd tot hij op 23 december 1925 overleed. En ook bij de teraardebestelling was de toeloop enorm, en bleek wat een grote plaats deze burgemeester in het hart van zijn gemeentenaren heeft ingenomen. Bij de bijzetting in het familiegraf was bijna het gehele dorp aanwezig. Oosterland en Sirjansland hadden een eminente burgervader verloren. Zijn neef, de heer A. C. van der Ha ve Job z., (1886-1952) werd zijn op volger. Een bekende straat in Oos terland houdt nog de gedachtenis aan de bux-gemeesters Van der Have le vendig nl. de Burgemeester van der' Havestraat. Oosterland L. A. Capelle PORTRET VAN EEN MARKANT MAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9