AGENDA Model van de „Cadsandria" aanwinst voor maritiem museum Angela Davis werd in vrijheid gesteld Moskou reageert op Nixon's China-reis „Dure leermiddelen niet altijd nodig" Tweede Kamer zag de film „Begrijpt u nu waarom ik huil?" Jaarbeursdilecteur vreest verdere vermindering werkgelegenheid Ateliermeisjes ontslagen Kapers nog in bewaring LAATSTE NIEUWS I Minister Boersma hekelt NOS-programma 1 in Nederland Schip eertijds liier gebouwd Tegen borgsom ZIERIKZEE, 23-2. Vorige week wist burgemeester Th. H. de Mees ter te Ommen beslag te leggen op een fraai model van de Zierikzeese schoenerskof „Cadsandria". Het mo del werd de burgemeester aangebo den voor het Zeeuws Maritiem Mu seum te Zierikzee, door de heer F. de Munck, een oud-Zierikzeeënaar. Met model werd destijds in zijn opdracht gemaakt door de toenmali ge Zierikzeese loods, de heer Ridder hof. De „Cadsandria" werd zeer waarschijnlijk op één der Zierikzee se werven gebouwd in het jaar 1854, in opdracht van de stedelijke reder M. C. de Crane, overleden 14 februa ri 1916. De heer De Crane heeft nog de volgende schepen uitgereed: de bark, de „Catharina Maria" (kapi tein J. A. Ballot), de bark „Elisabeth Johanna" (kapitein J. Oomkes), de bark „Grondwet" (kapitein: T. C. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). LONDEN, 23-2. Het Kremlin en ztfn bondgenoten hebben in het ge heim een diplomatiek initiatief ge nomen dat samenvalt en in verband staat met het bezoek van president Nixon aan Peking. Men schijnt in de Russische hoofd stad zichtbaar geschokt door de eer ste ontwikkelingen van de Chinees- Amerikaanse besprekingen en hoe wel de strekking daarvan pas na het vertrek van Nixon zal dagen groeit bij de leiders in Moskou de overtui ging dat de contouren van een Chi nees-Amerikaanse band reeds voor af zijn geschetst en dat die band in wezen anti-Russisch is. Volgens het Amerikaanse persbu reau Upi houden diplomatieke krin gen rond het Kremlin ernstig reke ning met de mogelijkheid dat deze „Amerikaanse week" in Peking een beslissende terugslag zal hebben op de komst van Nixon naar Moskou in mei van dit jaar. Communistische diplomaten willen de mogelijkheid zelfs niet uitsluiten dat het bezoek van de Amerikaanse president zal worden geannuleerd. UTRECHT, 23-2. „In onderwijzerskringen twyfelt men wel eens aan de noodzaak van de vele technische hulpmiddelen die ten be hoeve van het onderwijs worden aangeboden. Ook de angst dat men ze niet zal kunnen bedienen en financieren speelt daarbij een rol". Aldus ir. M. Ververs, directeur van een uitgeverij van leermid delen woensdagmiddag in Utrecht. De heer Ververs sprak ter ge legenheid van de introductie van de korte film „Het begin van schrjjven". Deze film handelt over het schrijfonderwijs aan basis scholen en is met name bestemd voor pedagogische academies. De heer Ververs ontkende niet dat er van de hele technologische ontwikkeling een zekere suggestieve werking uitgaat, waardoor onderwijskrachten vaak adio-visuele middelen aanschaffen zonder van tevoren goed nagedacht te hebben over de vraag welke mid delen voor hun specifieke onderwijssituatie het meest geschikt zijn. „Hierdoor treedt bü hen ook vaak een veronachtzaming op van de vele goedkope en ook goede hulpmiddelen", zo zei hij. De heer Ververs pleitte voor een onafhankelijk instituut dat alle audio-visuele hulpmiddelen aan een strenge keuring en onderlinge vergelijking zou moeten onderwerpen. Advertentie Y VRIJMOED SPINWIEL JENEVER ....dé jonge voor de fijnproever! Kamminga) en verschillende andere schepen. De „Cadsandria" waarvan thans een model is verkregen, was groot 93 last of 175 ton en als eerste kapitein staat vermeld T. R. de Ruiter. La tere kapiteins waren o.a. J. R. Oom- kens, G. Don Jzn., J. Don jr., H. W. Boom, B. Sas, R. G. Kars en als laat ste H. Holle. Het is niet precies be kend wat de lotgevallen van het schip zijn geweest. Mogelijk dat de archieven van deze krant hierover enig uitsluitsel kunnen geven. Intussen is de burgemeester voor nemens een destijds in bruikleen af gestaan model van een koopvaardij- hoeker: ,,'t Welvaren der stad Zierikzee" terug te halen uit het Scheepvaartmuseum te Amsterdam, waar hef thans vertoeft. De lengte over de stevens van dit model is 109 cm. Als ook dit model is ge-arriveerd heeft het maritiem museum er twee kostbare aanwinsten bij. S Nieuwe lijndienst tussen België-Engeland BRUSSEL, 23-2. Op 1 april zal er een nieuwe lijndienst geopend wor den tussen Zeebrugge in België en Huil in Engeland. Driemaal per week en in de zomermaanden ook iedere zondag zal de nieuwe veer boot per reis 408 passagiers, 200 au to's plus containervracht mee kun nen nemen. De oversteek naar Enge land wordt 's nachts gemaakt. Westduitse soldaten per ongeluk in D.D.R. HANNOVER, 23-2. De twee West- Duitse soldaten die woensdag met een legertruck bij Helmstedt in volle vaart de D.D.R. binnenreden, blijken door de dichte mist „uit de koers ge raakt" te zijn. Zij werden na een urenlang verhoor teruggestuurd naar de Bondsrepubliek. De auto wordt vastgehouden. Aanvankelijk was aangenomen dat er desertie in het spel was. Boze boeren demonstreren zaterdag WINSCHOTEN, 24-2. Winschoten zal zaterdagmorgen een grote invasie beleven van verbitterde en veront ruste boeren. Op initiatief van de Groninger maatschappij voor landbouw js woensdagavond besloten te gaan de monstreren tegen de vaststelling van de graanprijzen door de Europese Commissie van de E.E.G. naar de mening van de boeren zijn die prij zen op een te laag niveau vastgesteld. Ze zouden voor de Nederlandse boe ren slechts een reële verhoging van één procent inhouden. Veertig mensen op „hearing" van „De Drie DEN HAAG, 23-2. Het aantal or ganisaties, dat vandaag (donderdag) door de vaste kamercommissie voor justitie gehoord zal worden over het let van „de drie te Breda" gedeti neerde oorlogsmisdadigers, is geste gen tot veertig. Alsnog hebben zich voor de hoor zitting aangemeld de Nederlandse Vrouwenbeweging Amsterdam en de Stichting Joods Maatschappelijk Werk. De openbare hoorzitting wordt ge houden in de vergaderzaal van de Kamer. Normaal is dat zo'n zitting plaats vindt in de Handelingenka mer, die ook van een publieke tri bune is voorzien. Deze kamer heeft een beperkte accomodatie. Gezien de grote belangstelling voor de zitting van donderdag is besloten de vergaderzaal met veel zitplaatsen in de zaal en op de tribunes te ge bruiken. De hoorzitting wordt voor gezeten door het Kamerlid Geurtsen (VVD), voorzitter van de vaste com missie voor justitie. ,Drie van Breda" al of niet vrij 'i DEN HAAG, 23-2. Minister Van Agt van justitie, frakticvoorzittcrs en leden van de Tweede Kamer hebben woensdagavond de vertoning bijge woond van do film „Begrijpt u nu waarom ik huil". De voorstelling van deze door Louis van Gasteren vervaardigde film, in het Haagse perscentrum Nieuwspoort, was belegd door de Haagse rabbijn Soetendorp. Deze hoopt dat de kamerleden de film in hun beraadslagingen over het al of niet vrijlaten van de „Drie van Bre da" zullen betrekken. De rolprent Iaat een oud-verzets man zien die tijdens de Tweede We reldoorlog 4 jaar in de ergste Duit se concentratiekampen heeft doorge bracht. Hij lijdt aan het zgn. post- concentratickamp syndroom, terwijl hij op grond van lichamelijke ge breken invalide is verklaard. Hij past zich na zijn terugkeer moeilijk aan, hij kan het doorgemaakte niet vergeten. Behandeling In 1967 werkte hij. als vrijwilliger, mee aan de vervaardiging van de film, waarin hij onder leiding van de Leidse hoogleraar prof. dr. Bas- tiaans een LSD-behandcling onder gaat. De hoofddoelen van de film zijn het transplanteren van ervaring en begrip, het leren respecteren van de menselijke waardigheid, in welke vorm van afsluiting of in welke' om standigheid dan ook en het begrij pen van verdringing van leed. Voor de vertoning zette prof. Bas- tlaans uiteen dat hjj, aan de voor avond van de hoorzitting over „de drie van Breda", de 30.000 a 10.000 Ijjdcrs aan het kz.-syndroom in twee groepen wilde onderscheiden. De eerste groep zal z.i. rust krjjgcn als Kotalla. Aiis der Funtcn en Fischer ons land zullen verlaten. De tweede groep zegt: „Laat zc in hemelsnaam zitten". „Men zegt vaak dat straf kan ver jaren. Maar dat is niet het geval met leed. De oorlog I940-'45 is onvoltooid verleden tijd", aldus de aan de Jcl- gersmakliniek verbonden hoogle raar. Naar zijn mening zal de gratiëring van de drie bij verreweg de meer derheid van de slachtoffers angsten oproepen. Tijdens de discussie na de film voorstelling stond de vraag centraal of de eenmalige schok van de vrijla ting harder zal aankomen dan de tel kens terugkerende discussie over gratieverzoeken. De vraag werd opgeworpen of het niet mogelijk zou zijn deze film. die naar hun zeggen op verscheidene kamerleden diepe indruk had ge maakt, nog vóór het kamerdebat over de drie van Breda, 29 februari a.s„ op de televisie te vertonen. Prof. Bastiaans antwoordde hierop dat in 1969 met de toenmalige mi nister Klompé was afgesproken dit niet te doen. „We weten immers niet welk effect de vertoning op de oud- Nazislachtoffcrs kan hebben". Toch zou het naar zUn mening nut kunnen hebben een stuk uit de film op de buis tc brengen, gevolgd door ccn forumdiscussie. SAN JOSE, 24-2. Angela Davis is woensdag in vrijheid gesteld tegen een borgsom van 102.500 dollar. Opgelucht glimlachend wandelde de 28-jarige negeractiviste de poort van de vrouwengevangenis Santa Clara uit, zwaaiend naar enkele tien tallen sympathisanten die buiten stonden te wachten. Ze vertrok per auto naar onbekende bestemming. Angela Davis heeft zestien maan den in voorarrest gezeten. Maandag begint het proces tegen haar wegens „samenzwering tot moord". Angela Davis moet binnen het district Santa Clara blijven en zich wekelijks bij de politie melden. Ze mag zonder toe stemming geen openbare bijeenkomst bijwonen en moet elke publiciteit over het komende proces vermijden. De vrijlating op borgtocht is moge lijk geworden door een uitspraak van het Califomische hooggerechts hof, dat vorige week de doodstraf afschafte. Gevangenen, die beschul digd werden van misdrijven waarop de doodstraf kon staan, kwamen voorheen niet in aanmerking voor vrijlating op borgtocht. UTRECHT, 24-2. „Veel werkgele genheid zal verloren gaan, als men het de middelgrote bedrijven niet snel minder moeilijk maakt. Steun aan het bedrijfsleven is op den duur goedkoper dan drie of meer procent permanente werkloosheid". Westberlijners kunnen drie dagen naar D.D.R. BERLIJN, 23-2. De Oostduitse re gering heeft woensdag bekendge maakt dat de Westberlijners met Pasen en Pinksteren hun bezoekpas- jes voor reizen v&n maximaal drie dagen in de D.D.R. kunnen gebrui- 1 en. SCHIJNDEL, 24-2. Het atelier van de Koninklijke Kousenfabriek Jan sen en De Wit te St. Oedenrode zal eind maart worden gesloten. Dit be tekent ontslag voor ca. 35 vrouwelij ke personeelsleden. 12 meisjes zul len worden overgeplaatst naar het hoofdbedrijf in Schijndel en 12 kun nen in St. Oedenrode werkzaam blijven. De sluiting is een gevolg van de centralisatie die het bedrijf wil door voeren. De ateliers in Uden en Luijksgestel gaan echter niet dicht. De ondernemingsraad en de vakbon den zijn van het besluit op de hoogte gesteld. BEIROET-FRANKFORT, 24-2. De Palestijnen di een Jumbo-Jet van de Lufthansa kaapten en dwongen naar Aden te vliegen, waren donderdag nog steeds in verzekerde bewaring, zo is in Beiroet vernomen. Het is nog niet bekend onder wel ke voorwaarden zij woensdag het toestel vrijgaven nadat zij eerder al de passagiers hadden laten gaan. TWEEDE KAMER: Commissie bepleit fonds voor slachtoffers delicten DEN HAAG, 23-2. De overheid moet een fonds in het leven roepen om te waarborgen dat door delicten benadeelde mensen schadeloos wor den gesteld. Deze aanbeveling staat in het tweede tussen-rapport van de in 1966 door de ministers van justi tie ingestelde „commissie-vermo- gensstraffen", onder voorzitterschap van mr. W. C. Vanbinsbergen, procu reur-generaal bij het Gerechtshof in Leeuwarden. De huidige minister vap justitie, mr. A. A. M. van Agt, heeft het rapport woensdag aan de Tweede Kamer bekendgemaakt. Intussen staat al vast' dat dit ad vies van de Commissie voorlopig niet zal worden verwezenlijkt. In maart vorig jaar kondigde de toenmalige staatssecretaris van justitie, mr. K. Wiersmaj namelijk aan dat op de be groting 1972 een miljoen gulden zou worden uitgetrokken voor een fonds voor slachtoffer van geweldsmisdrij ven. Maar door het bezuinigingsbe leid van het kabinet-Biesheuvel is die post komen te vervallen. DEN HAAG. Dc Vereniging van Nederlandse Gemeenten (V.N.G.) heeft woensdag in een rapport aan minister Gccrtsema (binnenlandse zaken een drastische verhoging be pleit van de salariëring van de wet houders. In het rapport wordt ook aangedrongen op versterking van dc rechtspositie van dc 2.000 wethou ders in ons land. Aldus de algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs in Utrecht, drs. J. H. de van der Kwast, die zich heden (donder dag) op een persconferentie ter gelegenheid van de komende inter nationale voorjaarsbeurs nogal pes simistisch uitliet over de gevolgen van de inflatie. Hij zei dat „tijdelijke inkomens verbeteringen voor enkele bevoor rechte groepen met een sterke in- derhandelingspositie de concurren tiepositie van ons land verder uit hollen, de werkgelegenheid bedrei gen en in strijd zijn met het belang van de volksgemeenschap". Drs. Van der Kwast stelde, dat het inkomen van de werknemers dank zij de werkloosheidvoorzieningen - althans voorlopig - vrijwel op peil blijft en dat de overheid weinig of niets doet aan lastenverlichting of belastingverlaging. Daardoor, meent hij, komt de volle last van de reces sie nu vooral op de schouders van de bedrijven terecht. „De ondernemer zit in de hoek waar de slagen vallen. Als hij geen oplossing voor zijn problemen vindt moet hij verdwijnen. Er is niemand die enig medeleven met zijn lot heeft. Hij heeft het verbeurd, hij heeft het slecht gedaan en het is een schandaal dat door zijn toedoen werknemers op straat komen te staan". Bom bij ontploft .Evoluon'' EINDHOVEN, 24-2. Donderdag morgen om 01.23 uur is bij het Evo luon in Eindhoven een bom ontploft die aan de buitenkant tussen de wand en een draagpilaar was ge plaatst. De bom had een metalen mantel en beschikte over een elek trische ontsteking. Vijftien grote dubbele ruiten zijn bij deze ontploffing vernield. Verder was er slechts lichte schade. Van de daders ontbreekt ieder spoor, zo heeft de politie verklaard. Nixon's op de muur PEKING, 24-2. President en me vrouw Nixon hebben donderdag 60 km ten noorden van Peking de Chi nese muur bezocht, een van de zeven wereldwonderen. Dit omvangrijke bouwsel dat ooit door mensenhanden is gemaakt, is 23 eeuwen oud en 2400 km lang. De Nixons waren in gezelschap van minister van buitenlandse zaken Rogers en de Chinese vice-premier Li Hsien-Nien. Duizenden mensen hadden eerst de weg sneeuwvrij ge maakt. Van de muur ging het gezelschap naar de Ming-graven, waar zich de stoffelijke resten bevinden van der tien Chinese keizers uit de 14e tot de 16e eeuw. Gusto nog plat ROTTERDAM, 24-2. Onderne mingsraad en directie van de werf van IHC Gusto in Schiedam zullen zich vandaag (donderdag) opnieuw beraden over de kwestie van de niet gewerkte uren. Ondanks een oproep van de direc tie aan de stakers het werk te her vatten, lag dc werf donderdagoch tend nog plat. Slechts een klein aan tal mensen mocht het terrein op. De stakers vinden het aanbod van de directie niet ver genoeg gaan. Dc directie heeft aangeboden deel van de gestaakte uren als voorschot uit te betalen. Bij Gusto is dat 10 maanden, terwijl de werknemers bij Rijn-Schcldc-Verolme Vk jaar de tijd hebben. Bij Verolmc-Rozenburg houdt de ze kwestie de gocmocdcren van dc Spaanse werknemers nog bezig. On geveer 200 Spanjaarden hebben zich donderdagochtend in de kantine ver zameld, waar directie cn onderne mingsraad pogingen zullen doen hen tot andere gedachten te brengen. Het Nederlandse personeel is normaal aan het werk gegaan. Donderdag 24 februari Dreischor De Drie Schorren, 8 uur, weegbrug vereniging „Beldert". Brouwershaven Café-rest. Jacob Cats, ledenvergade ring Oranjevereniging. Oostcrland Herv. Ver.-gebouw, 7.30 uur, Chr. Vrouwenvereniging. Vrijdag 25 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, 8 uur, ouderavond R.K.-scholen. Huis van Nassau, 7.30 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Huis van Nassau, 14 uur, jaarverga dering Alg. Bond van Bejaarden, Zierikzee. Burgh Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, feestavond D.F.S. Zonnemaire Café Van Almkerk, jaarvergadering „Nut en Uitspanning". Zaterdag 26 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00-20.30 uur, recep tie jubilerende Zierikzeese Kegel Bond. Westerschouwen Hoofdingang Domeinen, 14 uur, wedstrijden voor Zeeuwse Cross competitie, 15.30 uur prestatielopen. Noordwclle Straofeest. Oostcrland Conferentiekamer, 2 uur, feestelijke bejaardenmiddag. Oude Tonge Hervormde kerk, 8 uur, orgelconcert. Zondag 27 februari Brugge Slot Male, 3 uur n.m., Amsterdams Strijktrio. Maandag 28 februari Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Dinsdag 29 februari Zierikzee Kantine schoolgebouw, 8 uur, leden vergadering. Ver. Technische School. „Even Buiten", 7.30 uur, vergadering Weegbrugvereniging. Woensdag 1 maart Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, algeme ne vergadering Z.L.M. Vrijdag 3 maart Zierikzee Huis van Nassau, (bovenzaal), 7.30 uur, vergadering C.B.T.B. Kamp Stoofpolder, uitvoering „Nu met Hope". Maandag 6 maart Zierikzee Concertzaal, 8 uur, mode-show. Dinsdag 7 maart Goes Prins van Oranje, agrarische studie dag Plattelandsjongeren. Sit-in" iu V.U.-gebouw ir AMSTERDAM, 23-2. Ongeveer 500 studenten en een aantal stafleden van de Vrije Universiteit in Amster dam zijn dinsdagmiddag tegen vier uur een sit-in begonnen in een gang van het hoofdgebouw van de VU. Het doel is uitstel te verkrijgen van de verkiezingen voor de universi teitsraad. De studenten nemen geen genoegen met het afwijzend ant woord van directeuren en curatoren op hun verzoek uitstel te verlenen van deze verkiezingen. Dordrecht mijdt Angola-koffie DORDRECHT, 23-2. Dc gemeente- raad van Dordrecht heeft ccn meer- derheidsvoorstcl van het college van b. en w. aangenomen om in het stadskantoor en in de gemeentelijke diensten en bedrijven, geen koffie meer tc gebruiken waarin Angola- bonen zijn verwerkt. Het kofficver- bruik in het stadskantoor beloopt ca. f 20.000 per jaar cn dat in diensten en bedrijven, waaronder het gemeen teziekenhuis tienduizenden guldens per jaar. DEN HAAG, 23-2. „Als er een pro- grammaprijs voor dc meest perfide vorm van voorlichting zou bestaan zou de NOS-tclcvisicrubriek Ter Vi sie daarvoor in aanmerking komen". Deze weinig lovende woorden kwa men woensdag uit dc mond van de minister van sociale zaken. drs. J. Boersma. tijdens het Tweede-Kamer debat over de werkgelegenheid. Van .socialistische zijde kwam on middellijk het verzoek deze beschul diging te concretiseren, opdat dc be schuldigde partij zich zal kunnen verdedigen. Minister Boersma zette uiteen dat in genoemde rubriek, donderdag j.l. uit de lijst van aanvullende werkge- legenheidsobjecten een aantal van de kleinste was uitgezocht cn op be lachelijke manier gepresenteerd als illustratie van hetgeen dc regering aan het vraagstuk van de werkloos heid doet HILVERSUM. De programmalci- ding van dc NOS cn dc programma- commissaris televisie van dc NOS. dc heer .T. W. Rengelink zullen eerst een nader onderzoek instellen naar dc uitlatingen van dc minister. Frisdrankgebniik DEN HAAG. 23-2. De Neder landse frisdrankenfabrikanten hebben vorig jaar bijna 795 miljoen frisdrank geprodu ceerd. Uil gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blykl dat dit bijna hon derd miljoen liter meer is dan in 1970. De Nederlandse fris- drankproduktie werd voor hel overgrote deel op de binnen landse markt omgezet, wat per hoofd van de Nederlandse be volking neerkomt op een ge bruik van ongeveer zestig liter. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2