Jaap ten Oever's nieuu/e leven Hervormde gesprekskring Nieuwerkerk bezon zich over „drugs" Ondergronds verzet in Egypte In de gemeenteraad Bruinisse komen belangrijke voorstellen aan de orde De N.F.O. Schouwen-Duiveland in 1971 t. Actueel onderwerp aan de orde gesteld NIEUWERKERK, 21-2. Een groot aantal belangstellenden was vorige week in het hervormde vergaderlo kaal „Rehoboth" te Nieuwerkerk aanwezig, om de lezing by te horen die verzorgd werd door de heer Vis ser. De heer Visser is werkzaam op het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisten en druggebruikers te Middelburg. In deze hoedanigheid komt hU dagelijks in kontakt met druggebruikers en hun problemen. Op initiatief van de Nieuwerkerkse Hervormde gesprekskring werd deze avond georganiseerd. Spreker besprak uitvoerig de drugmaterie en de gevolgen van het gebruik er van. Drugs kan men on derscheiden in stimulerende midde len (zoals coffeïne, nicotine, amfeta mine en wekemine; rustgevende middelen, waarvan luminal er één is; verdovende middelen, het veelbe sproken opium, morfine, heroïne etc. roesverwekkende middelen. Alcohol en oplosmiddelen zoals tetra en plas ticlijm. Deze laatste twee zijn een groot gevaar voor de luchtwegen en kunnen lever- en nierbeschadegin- gen verooi-zaken. Ook zijn er be wustzijnsveranderende middelen zo als marihuana, die samen met has- jies „soft drugs" genoemd worden. De gevaren hiervan zijn angst, de pressie en achterdocht, en veroorza ken een geestelijke afhankelijkheid. Mogelijk ontstaan er op den duur door het roken ervan longbeschadi gingen. CAIRO, 21-2. De leider van een ondergrondse groep die Arabische regeringen omver wilde werpen werkte bü het personeel van presi dent Sadat en had toegang tot ge heime informatie, aidus het blad Al Ahram van maandag. Het is Abdel Shaffie Beissa, een econoom en lei der van de „Arabische Voorhoede- organisatie". Heissa is onlangs met 26 andere leden van deze groep gearresteerd bij een inval van de politie in een huis in Cairo. De tweede man van de organisatie de 48-jarige advocaat Esmat Seif Dawla, werkte eveneens bij de pre sidentiële staf. De politie heeft een groot aantal vlugschriften in beslag genomen waax-in de omverwerping van ver scheidene Arabische regeringen werd geëist. Oe „Voorhoede-organi satie" is een wettig opgerichte orga nisatie „die echter geleidelijk van doel veranderde", aldus Al Ahram. L.S.D.-25 Ook hel beruchte L.S.D.-25 wordt onder de bewustzijnsveranderende middelen gerekend. Het veroorzaakt acute angsten, opwinding en ver wardheidstoestanden Men verliest als gebruiker ervan het realiteitsbe sef, dat verder weer kan leiden tot gevaarlijk gedrag. Het heeft voor de bewuste personen sociale gevolgen. Wanneer het gebruik van L.S.D.-25 gecombineerd wordt met andere middelen kan het nog andere licha melijke en geestelijke gevolgen heb ben. Zoals de jonge mens van tegen woordig snel grijpt naar verdovende middelen en bewustzijnsveranderin gen, zo kunnen ouderen de voorkeur geven aan rustgevende middelen. Ernstige gevolgen kunnen zich voor doen bij overdosering of combinatie met andere middelen, bijvoorbeeld alcohol. Gevaren Aan de hand van dia's illustreerde de heer Visser zijn betoog. Spreker ging ook nog in op het verschil tus sen het. gebruik van alcoholische dranken en het gebruik van verdo vende middelen. Bij alcohol weet men van te voren de hoeveelheid waar men tegen kan. De verdovende middelen zijn gevaarlijk omdat men totaal geen weet van eenheden en maten heeft. De heer Visser sprak aan het slot van zijn causerie geen conclusies uit, in de trant van, „je moet geen drugs gebruiken". Dit kwam ook tex* sprake in de diskussie en vragenstelling daarna. De spreker antwoordde hierop dat iedereen moet weten wat hij wel of niet doet. Ie dereen weet in ieder geval de gevol gen. De resultaten van het gebruik van drugs zijn bekend. Ook wees hij nog op het feit dat men het ook nog in andere zaken kan zoeken dan in drugs, zoals het geloof. Na een flink aantal vragen van de belangstellenden, besloot men deze byeenkomst. Iedere aanwezige kreeg een stencil met een schema van de diverse drugs, om thuis nog eens rustig te bestuderen. Ongetwijfeld mr.g men zeggen dat men terug kan zien op een geslaagde avond. BRUINISSE, 21-2. De gemeente raad van Bruinisse zal op vrydag 25 februari in openbare zitting bijeen komen om o.a. volgende punten te behandelen. Verslagen gemeenschappelijke re gelingen, parkeerverbod noord oost zijde Schipperslaan, verkoop bouw grond besemmingsplan West II aan M. Mooijaart Oude Tonge en aan Plano Bouw N.V. te Rotterdam. Ver ordening ter beperking van snel va ren met vaartuigen in de gemeente haven te Bruinisse, het verlenen van medewerking inzake het aanbrengen van 2 wastafels met toebehoren in de bijzondere basisschool Burg. Ha- gelaan (art 72 L.O. wet). Krediet serie nieuwe leesvormen voor klas 2 van idem dezelfde school en eveneens voor dezelfde school voorschot aanvrage exploitatiever goeding. Dezelfde exploitatievergoeding vraagt ook de kleuterschool in voor schot aan. Agendapunt 12 is de wij ziging van de verordening op de straatbelasting en agendapunt 13, de forensenbelasting. Rccreatieplan Ook agendapunt 14 is belangrijk. Voörbereidingsbesluit Recreatieplan Bruinisse evenals punt 17: Ontwerp herziening Streekplan Schouwen- Duiveland. Nu de bouw van 10 be- „Uittocht van leden" ZIERIKZEE 21-2. In het jaarver slag over 19 71 van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Ned. Fruittelers Organisatie wordt het verslagjaar aangeduid als het jaar van de „grote uittocht". Het aantal leden verminderde namelyk met 13 van 82 per 1 januari tot 69 per 31 december. De bloei van de appels was kort en rijk, hetgeen resulteerde in een goe de zetting. Het blijkt met het fust altijd nog een moeilijke zaak. Zelden werd een zomer meegemaakt met zoveel gunstig weer. De opbrengst van vele percelen bleef echter dui delijk onder de maat door de lang durige droogte. Het mooie weer bracht ook minder aangename zaken WEST-BERLIJN. Uitmuntende trui- ningsmogelijkheden voor alle Olym pische takken van sport kan West- Berlijn's veelzijdige sportaccomoda- tie bieden, vooral het Olympisch sta dion onze foto) en binnen enkele maanden ook de nieuwe atletiekhal. Zij zullen deze zomer aan een scherp gecalculeerd gebruiksplan onderwor pen zijn, wan de stad verwacht on geveer 200 topsportmensen uit Afri ka, Azië en Latijns Amerika. Zij wil len zich hier aan de Spree met het middeleuropese klimaat vetrouwd maken en voor de Olympische Spe len in München trainen. mee: te vlug aanrijpen van de vruch- - ten, ernstige vogelschade door trek vogels die wegens het mooie weer bleven „hangen". Ontluistering van het landschap Het jaar 1971 was ook het jaar waarin de stool werd gegeven lot een toenemende ontluistering van het landschap, (Schouwen's West hoek). „Als de afbraak niet snel wordt ingedamd zal in de Westhoek slechts een tiental ha fruit overblij ven", zo wordt gesteld. Wat betreft de afsluiting van de Grevelingen: om binnenkorte tijd zoet water te krij gen wordt versnelde realisering van het geprojecteerde „halskanaal" naar het Haringvliet noodzakelijk. De droge zomer en een toenemen de waterbehoefte van het.waterwin- bedrijf gaven in het verslagjaar weer ernstige schade bij een aantal telers die met hun bedrijf in of nabij het waterwingebied zijn gelegen, zo wordt geconstateerd. „Wanneer dit droge jaar evenals in 1959 gevolgd wordt door een nat jaar moeten we op nog ernstiger ge volgen bedacht zyn. Het wordt tyd dat de veroorzakers de aansprake lijkheid aanvaarden en zich niet langer verschuilen achter formele dooddoeners De kwekers hebben geen behoefte aan nog meer rappor ten van nog meer instanties", aldus het jaarverslag. jaardenwoningen binnenkort gaat starten moet gemeentelijke garantie worden verleend, een onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand moet worden benoemd, terwijl de gemeente Bruinisse uiteraard ook betrokken is bij de wijziging ge meenschappelijke regeling Stichting Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Punt 20 Comptabiliteit betekent een begrotingswijziging, die het ge volg is van de verkoop van grond in Plan West III en de aanschaf van leermiddelen voor de Chr. school. De vergadering begint om 20.30 uur maar de raad heeft dan al een aantal vóórvergaderingen en be sprekingen achter de rug. Sekure vogel UTRECHT, 21-2. De trein van Rot terdam naar Venlo is maandagmor gen omstreeks tien over acht tussen Boxtel en Best door aanvankelijk onbekende oorzaak met strak aange trokken remmen tot stilstand geko men. Aanvankelijk dacht de machi nist aan een lekkage in het remsys- teem, waardoor, precies zoals er ge beurt als men aan de noodrem trekt de remmen automatisch in werking treden. Van lekkage was echter geen spra ke en ook bleek niemand aan de noodrem te hebben getrokken. De oplossing bevond zich aan de voor zijde van de locomotief, waar zich een kraan bevindt die normaal ge sloten dient te zijn maar nu door een even roekeloos als zuiver mikkende vogel in volle vlucht was opengesla gen. Het dier heeft zijn avontuur met de dood moeten bekopen. De trein- passagiers van deze trein en van een volgende liepen een klein half uur vertraging op. Hitier wilde Vaticaan bezetten VATICAANSTAD, 21-2. Adolf Hitler wilde het Vaticaan bezetten en ongetwyfeld paus Pius de Twaalfde gevangen nemen, maar zijn minister van buitenlandse zaken Von Ribbentrop, en de minister van propaganda, Goebbels, hebben hem tenslotte daarvan kunnen weerhou den. Dit heeft de Amerikaanse Jezuiet Robert Graham, deskundige van de Vaticaanse archieven tijdens de oor log, onthuld in Civilta Cattolica, het orgaan van de sociëteit van Jezus in Italië. Hitier verdacht de paus ervan, te hebben bijgedragen tot de val van Mussolini in 1943. Hij werd woedend en op 26 juli verklaarde hij: „ik ga onmiddellijk het Vaticaan binnen. Ik neem het zonder slag of stoot, daar zal ik, voor alles, het corps di plomatique aantreffen. Maar dat kan me niet schelen als alles achter de rug is, zullen we dat wel in orde maken". 7fzt /wfmage&zti, eert oud ge&egde zga, maak» spate/t doet l/wla£ afsutussest 74fe5UtcriÓM 30 /naMPe&K spaaMePerurzg opertp ögd&NMB. IVartt itutiesz u, dart fnüu/naaf f35- Bifegt, Mggtu dan ons ern, spaatyotmttoi/efa&t -ebooénog fófo. Dat doen. ide zemaab, dooi een goed Begin. Komt u. maat ems Bg'orts ttzngs a£sa tgddett. Dan tonnen/de aattes dettztten odet ■een spaatteéeniag.Bi/defiiMB NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK „Flitsei i" uit het buitenland SAIGON. Vijf Amerikaanse pilo ten die de afgelopen week met hun toestellen boven Noord-Vietnam zouden zijn neergeschoten, zijn op het ministerie van buitenlandse za ken in Hanoi aan de pers voorge steld. BRUSSEL. Een groot aantal auto mobilisten is in het Vlaamse deel van België bij de benzinepompen voor een gesloten deur gekomen. Het me rendeel van de pomphouders werkte niet, om ki*acht bij te zetten aan hun eis, een wekelijkse rustdag en een grotere winstmarge te krijgen. CANNES. In Larche bij Barcelo- nette in zuid-Frankrijk zijn zondag uit voorzorg hotels en woonblokken geëvacueerd nadat een lawine zich via boei'derijen een weg naar het dal had gebaand. Volgens de politie is wat vee bedolven maar hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. SAIGON. Ten zuiden van Can Tho in de Mekong-delta hebben Vietcong strijdkrachten een Amerikaans hef- schi'oefvliegtuig neergeschoten. CAIRO. In Cairo zijn onlangs 23 mensen gearresteerd omdat zij lid zouden zijn van twee geheime orga nisaties die tegen de Ai*abische rege ringen werken, zo is zondag in Cairo bekendgemaakt. Wal biedt de BEELDBUIS DONDERDAG 24 FEBRUARI. NED. I. Hel vooravondprogramma van de VPRO heeft drie bestandde len: hel Beertje Colargol, VPRO- muziek en een Popeye-filmpje. In VPRO-muziek kan men kijken en luisteren naar de beroemde pianist Thelonius Monk, rond wie hel een beetje stil is geworden. Na het jour naal Berichten uit de Samenleving en een aflevering van Laurel en Har dy. Een boeiend programma belooft de film over de Engels-Australische schrijfster Germaine Greet te wor den. De VPRO zendt vanavond het filmverslag uit over de 112 dagen durende reis van Germaine Greet door Amerika, die gekendmerkt werd door recepties, interviews, demon straties en het uitdelen van handte keningen. Fred Haché en Barend Servet zijn er ook weer. Als gasten ditmaal o.a. Sjoukje Dijkstra en Ed win Rutten en de Beate Street Jazz band. Om half elf zien we nog „Leer huis" en lot slot het laatste nieuws. NED. II. „Op losse groeven" is het programma dat de TROS maande lijks in de vooravond uitzendt. Hel muziekprogramma wordt vooraf ge gaan door het kuikentje Calimero. Na de werkelijkheid, in de vorm van het journaal, de onwerkelijkheid van Mission Impossible. Het mission- team krijgt de opdracht een huurlin- genleger te liquideren en het door hen gestolen goud terug te halen. Via de vindingrijkheid van 't team moet deze bijna onmogelijke opdracht tot een goed èinde worden gebracht. Een categorie auto's die bijna nooit de aandacht krijgen in „Wereld op wie len" is de vrachtauto. Voor de ge bruikelijke autotest heeft Fred v. d. Vlugt zijn oog laten vallen op de Marina 1300. Op het TROS-menu staat ook de Liefde op z'n Ameri kaans met twee korte sketches. Jon ge kunstenaars kan men aan het werk zien in Podium. De program-, ma's die dan nog resteren zijn Ter Visie met het parlementaire en poli tiek overzicht en het laatste nieuws. DONDERDAG 24 FEBRUARI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 14.00 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjes; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.18 VPRO-muziek; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 Laurel en Hardy; 20.50 Germaine Greet reisde naar Amerika; 21.30 De Fred Haché show 22.30 Leerhuis; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Op losse groeven; 20.00 Journaal; 20.20 Mission impossible; 21.15 ^Vereld op wielen; 21.50 Liefde op z'n Ameri kaans; 22.20 Podium; 22.40 Ter visie; 23.05 Journaal. Vredesplan voor Ulster DUBLIN, 19-2. Jack Lynch, de premier van Ierland, heeft een plan van drie punten gelanceerd voor vrede in Uister. In een toespraak op de jaarlijkse conferentie van Fianna Fail, de Ierse regeringspartij, kwam Lynch met de volgende punten: „het oprichten in het noorden van een „specifiek Ierse instelling" die de Nationalistische en Unionistische gemeenschappen in slciat zou stellen samen te werken (de katholieke nationalisten streven naar een groter aandeel in het door protstanten gedomineerde regerings- beleiden naar een verenigd Ierland, terwijl de Unionisten willen vast houden aan de unie met Groot-Brit- tannië). „Besprekingen tussen de Ierse en Britse regeringen, met deelname van vertegenwoordigers van de twee noordelijke gemeenschappen, om te beslissen over een bestuur dat aan vaardbaar is voor de gehele bevol king van Noord-Ierland." „Een interim-commissie die de za ken in Ulster regelt terwijl dergelij ke besprekingen plaatsvinden". 13 Toen ik dit enkele weken geleden te weten kwam, heb ik hem opge zocht en - uiteraard geheel vertrou welijk - van uw geval verteld. Dat was natuurlijk noodzakelijk. Maar Henk Garreveer is een prima kerel en hij was tex-stond bereid u in dienst te nemen. Hij herinnerde zich dat u indertijd bij Walhuis in de stad werkte. Dat klopt, he? Dus, voor wat het werk betreft, is uw bedje eveneens gespreid. Het is na tuurlijk niet in uw woonplaats, maar Bergevoort is niet zo heel ver weg. De eerste tijd zult u waarschijnlijk van de bus gebruik moeten maken, maar voorzover ik de monteurs in deze streek ken, hebben ze allemaal vroeger of later zelf een wagen. Wie appelen vaart, appelen eet, niet waar? Dat is een kwestie van tijd. Wat die baan bij Garreveer betreft, voelt u er wat voor?" Jaap 'knikte heftig. „Vast en ze ker, meneer. Ik vind het geweldig!" „En wat uw geval betreft, zoals ik al zei is Garreveer volkomen op de hoogte. Het was voor hem niet het minste, bezwaar. Hij antwoordde me: Ik heb er indertijd natuurlijk van gehoord, uit de kranten. Een tragische samenloop van omstan digheden. maar als hij het er op heeft zitten, zal dit voor mij geen enkel bezwaar zijn. Zo. Misschien is Henk Garreveer wel bij de nieuw bouw. dan zou u kennis met hem kunnen maken en definitief met hem kunnen afspreken, wanneer u kunt beginnen." „Komt zeker heel wat voor kij ken." Ze spraken nog een poosje over verschillende aangelegenheden en tenslotte nam Jaap met een stevige handdruk afscheid van de ambte naar. Buiten floot hij een vrolijk wijsje en stapte stevig voort het dorp uit. Na enige tijd sloeg hij de aangege ven zijweg in. In de verte zag hij spoedig de nieuwbouw en de nieuwe weg. Dichterbij gekomen constateer de Jaap, dat de weg hier al klaar was, met strepen en al. Rond de garage en het benzinestation waren enkele arbeiders bezig, die hem nieuwsgierig-onderzoekend aanke ken, toen hij het werk betrad. „Goeiemiddag," zei hij op vrien delijke toon; „is meneer Garreveer er misschien ook?" De aangesprokene wees naar de vrijwel geheel gereed zijnde garage. „Kwartiertje geleden kwam hij aan, dus zal hij er nog wel zijn, want daar staat zijn wagen." Jaap keek.in de aangegeven rich ting en zag een grote, blauwe Ford staan. „Bedankt." Rustig liep hij naar de garage, maar toen hij de ruimte be trad. klopte zijn hart toch wel wat harder dan normaal. Binnen waren een paar mannen bezig met het storten van beton. Op enige afstand stond een man toe te kijken, een si gaartje in de mond. Dat was waar schijnlijk Garreveer. Jaap liep op hem toe. Vlakbij ge komen, draaide de man zich om cn keek nieuwsgierig naar de naderbij komende. Jaap knikte. „Goeiemiddag. Bent u meneer Garreveer?" „Die ben ik." „Ik eh ik kom van meneer Va- tink. Ik ben Jaap ten Oever uit de stad." De ogen van do ander lichtten DOOR GERRIT FRANSSEN enigszins op. „Ha zo." Hij stak zijn hand uit en Jaap legde de zijne er in. „Hoe maakt u het?" „Uitstekend. En u, meneer Ten Oever?" Jaap glimlachte, wat verlegen. „Niet slecht, zou ik denken." De ander lachte eveneens en sloeg amicaal op Jaap's schouder. „Ja, dat ligt voor de hand, hè? Kom maar mee. Hier is het nog wat rommelig, maar mijn kantoortje is al klaar. Kunnen we wat babbelen. Tja, het zal nog wel een paar weken duren, Ten Oever. Zoels je ziet, zijn ze hier nog druk bezig. Overigens, er gaat zeker nog een maand overheen, voor de auto's over de nieuwe weg rij den". Een goed uur later namen beide mannen mot een handdruk afscheid van elkaar. „Dat is dan afgesproken Jaap. maandag over een week dan maar? De officiële opening is pas als alles helemaal klaar is. Dal zal de burgemeester doen. Maar ik ga voordien al aan het werk, snap je? Dan heb ik wel een paar wagens om onderhanden te nemen." „Maandag over een week ben ik er prompt, meneer. En heel veel dank voor het werk, zal ik maar zeggen." Garreveer knipoogde. „Hopelijk heb je het niet verleerd?" ..Dat zit wel goed. meneer." In een opgewekte stemming was hij tegen vieren weer terug in dc stad. Pleun zou ook wel in haar schik zijn. dat hij zo gauw geslaagd was. Nota bene binnen zes en dertig uur. Toch maar gelukkig, dat er zo veel werkgelegenheid was in deze tijd. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5