ERIC DE NOORMAN Roemeense klap in het gezicht der Russen Praatje over „ree-wild" in bijeenkomst van de Vogelwacht BLIK DOOR HET WERELD Flitsen uit het buitenland Landbouwschap teleurgesteld door prijsvoorstellen van Europese Commissie Natuurgebieden - opgenomen in Streekplan - op de korrel De Heer der Heruli Griep in Peking BURGH, 21-2. In de vrydagavond in hotel Bakker gehouden vergade ring van de Vogelwacht dankte de voorzitter, de heer J. P. C. Boot in zyn openingswoord de bestuursleden en de natuurgidsen voor hun toewij ding, de asylhouder in de persoon van de heer M. I. Bakker te Burgh en de heer Beekman als de grote man voor de Jeugdvogelwacht. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Verton werd goedgekeurd evenals het financieel overzicht van de penningmeesteresse mevr. Joppe- Muste. Er was een batig saldo, groot f 806,22. De kascommissie had tele fonisch laten weten dat de rekening goedgekeurd kon worden. Wel moe ten nogal wat leden van de 700 in totaal hun contributie betalen. Door het omhoog gaan van de kos ten zal de contributie verhoogd moe ten worden. De vergadering had geen bezwaar tegen een jaarbedrag van f 4,50 dat eerst f 3,- was. Het is volgens de voorzitter niet onmogelijk dat er moeilijkheden zul len ontstaan met de excursies naar de broedterreinen der zilvermeeu wen in het Domeingebied, omdat de Adr. v. d. Weijdeweg afgesloten zou kunnen worden na voltooiing van het aan te leggen parkeerterrein aan het begin van die weg. In het bestuur werden mevr. v. d. Salm-Doornink en de heer W. L. Kristelijn bij acclamatie herkozen. Mevr. Joppe-Muste stelt zich niet meer herkiesbaar, doch het bestuur heeft voor haar nog geen opvolger kunnen vinden. Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren of ganzen op winterter- we-percelen schade doen. Bij droog, vriezend weer doen de vogels geen schade, doch op natte landerijen, trappen ze de grond toe en ontstaan er plassen. Reewild Over „reewild" sprak de heer C. van Sluijs te Brouwershaven. De heer Van Sluijs heeft een ware stu die van de reestand op Schouwen- Duiveland gemaakt, hetgeen hem zeer veel uren van uiterst waak zaamheid in de duinen heeft gekost. Vaak vertoefde hij daar 's zomers reeds 's morgens om half drie. De ree wordt wel de „Prins van 't bos" genoemd en komt voor als bok, oit, smalree (tweejarige ree) en als kalf. De reebok heeft eenvaste veeg- boom en meestal neemt het gewei dan de kleur aan van de stam dei- boom. Een goed gevormd en sterk gewei vraagt kalk en zout in de voe ding. De beharing is 's winters pe per- en zoutkleurig maar neemt in het voorjaar een bijna rode kleur aan. Het is moeilijk om de leeftijd vast te stellen, en het gebit alleen kan slechts uitkomst geven. De ree is herkauwer en hoe jonger, hoe minder slijtage aan de tanden. Een bok die een stang mist heeft meestal een beengebrek aan de andere zijde van de ontbrekende stang. In de bronstijd is de bok alleenheerser om zich daarna, sterk vermagerd, als een kluizenaar terug te trekken. De kalfjes worden geruime tijd door de moeder gevoed en weggelegd om dan weer opgezocht te worden voor eeri volgende voeding. Mocht iemand een jong geitje vinden dan rustig laten liggen want de moeder komt weldra opduiken. Het afschieten De jacht op het reewild hangt nauw samen met het aantal dat zich bijv. op 100 ha bevindt en dat hangt weer af van de voedingsmogelijkhe- Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren LENGKEEK LEDERWAREN DAM 9 ZIERIKZEE den op die oppervlakte. Zijn er te veel dan worden ze mager en ziek en de reeparasiet die elk dier bij zich heeft slaat toe en de ree gaat dood. Vroeger ruimden wilde dieren deze zieke dieren op, tegenwoordig moet de jager dan ingrijpen. Het af schieten van reewild is bij de wet geregeld en Faunabeheer zorgt hier voor een juiste uitvoering. Eerst wordt afgeschoten tot de gewenste biotoop en later het selectie-afschot waarbij slechte of gewonde dieren opgeruimd worden. Vóór half juni wanneer de bronstijd begint worden de slechte bokken afgeschoten doch de drachtige geiten heel vroeg daar- anders het jong te ver ontwikkeld is. Een groot aantal vragen werd door de heer Van Sluys beantwoord, waarna hy werd bedankt door de voorzitter en een boekenbon ontving De heer J. P. C, Boot vertoonde nog wat nieuwe dia's, waarin o.a. uit gebreid de Koninginnepage werd ge toond. Dat de Roemenen een van hun ge neraals de kogel hebben gegeven omdat hij betrapt ivas op spioneren voor de Sow jet-Unie is een van de merkwaardigste berichten van het jaar. Vooral omdat het ervan getuigt dat de Roemenen zich kennelijk in een positie achten die stevig genoeg is om over te gaan tot een dergelijke executie die voor de Russische lei ders een klap in het gezicht is. Hun zekerheid bestaat voor een groot deel uit officiële uitspraken in het blok van de Warschaupaktlanden dat elk lid natuurlijk zijn eigen politiek voert en dat men zich nimmer in el- kaars zaken mengt. Maar de Tsje chen weten dat men dergelijke uit spraken niet al te letterlijk moet op vatten. Bovendien blijkt dat Roe menië kennelijk op militair gebied het een en ander uitvoeren waarvan ze menen dat dit in Moskou, maar beter niet bekend kan worden. We mogen aannemen dat dit allereerst plannen zijn ter verdediging van het SAPPORO. Door opstijgend gas uit de grond, vermoedelijk methaan gas, zijn zaterdag in een steenkool mijn bij de Japanse stad Sapporo ne gen mijnwerkers omgekomen. NIEUW DELHI. India heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met Pakistan „op elk niveau, op elke tijd en zonder voorwaarden vooraf", teneinde „een durende vrede en sta biliteit in Voor-Indië te bereiken". ST. PAUL (Minnesota). De Russi sche dichter Jevgeny Jevtoesjenko is in St. Paul in de Amerikaanse staat Minnesota van het toneel geduwd toen hij voorlas uit eigen werk. Hij liep een schram op. HAMBURG. De secretaris-generaal van de Navo, Luns, heeft in Ham burg gezegd dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa „niet alleen noodzakelijk maar on misbaar is, omdat er nu, evenals in de afzienbare toekomst, geen andere mogelijkheid is". HONG KONG. Het Chinese minis terie van buitenlandse zaken heeft in een formele verklaring de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam veroordeeld. De verklaring en een commentaar van het volks dagblad werden door radio Peking uitgezonden. PARIJS. De Chinese volksrepu bliek heeft laten weten, dat zij deel neemt aan de conferentie van de Verenigde Naties over het milieube heer, die van 5 tot 16 juni in Stock holm wordt gehouden. BRUSSEL. De vissershaven van Oostende is maandag aan een inten sieve vervuiling ontsnapt, toen een bevoorradingsschip met stookolie zonk waardoor de tank van het schip losraakte, maar bleef drijven. grondgebied voor het geval Russi sche troepen eens een inval mochten wagen. Dit klinkt dan wel flink maar het is natuurlijk duidelijk dat Roemenië onmogelijk opgewassen kan zijn tegen de Russische reus. Er zou dus ook gerekend moeten kun nen worden op steun van elders, waarvoor eigenlijk alleen China in aanmerking komt. Het is allemaal tamelijk mysteri eus. Het enige wat men eruit kan opmaken dat intern in het Oosteuro- pese blok de zaken voor de Sowjets lang niet zo simpel liggen als het op pervlakkig wel lijkt. PARIJS. De 76-jarige president van het Joodse wereldcongres, dr. Nahum Goldmann, heeft in Parijs gezegd dat Egyptenaren en Israëli sche leiders mogelijk in het geheim contact zoeken voor een regeling in het midden-osten, maar hij zei met nadruk dat „geheimhouding es sentieel" is. VATICAANSTAD. Eugene kardi naal Tisserant, deken van het colle ge van kardinalen, is maandagavond op 87-jarige leeftijd overleden. SAN JOSE (Californië). De advo caten van de neger-activiste Angela Davis hebben, na het besluit van het hooggerechtshof van Californië tot afschaffing van de doodstraf in deze staat, opnieuw gevraagd om haar vrijlating op borgtocht. BOUBAI. In de staat Gatar aan de Perzische Golf is een staatsgreep gepleegd, zo meldt Radio-Dona in een bericht dat in Doubai is opge vangen. Nadere bijzonderheden ont breken. DEN HAAG, 21-2. Het Landbouw schap heeft in een brief aan de mi nister van landbouw zijn grote be zorgdheid uitgesproken over de ge volgen van de door de Europese Commissie ingediende prijsvoorstel len voor land- en tuinbouwproduk- ten voor het jaar 1972/73. Deze prijsvoorstellen zullen deel uitmaken van de besprekingen van de E.E.G.-ministerraad begin maart. Het Landbouwschap acht de thans ingediende voorstellen als geheel bij zonder teleurstellend, De door de commssie beoogde prijsverhogingen zijn ontoereikend om de landbouw in staat te stellen, de kostenstijgingen te kunnen opvangen en de inko mensontwikkeling buiten de land bouw te volgen. Daarnaast bestaat nog grote onzekerheid over de ge volgen voor de landbouw van het weer officieel vaststellen van vaste wisselkoersen. In ieder geval zal een eventuele opwaardering van de re keneenheid er niet toe mogen leiden, dat de voorgestelde prijsverhogingen worden verlaagd. Zou dit wel gebeu ren, dan zou in ons land op basis van de nu ingediende prijsvoorstel- Vogelwacht Schouwen-Duiveland (Slot) WESTERSCHOUWEN, 19-2. Hier onder volgt het slot van de opsom ming der gebieden, die natuurweten schappelijk op Schouwen-Duiveland van belang zijn, zoals genoemd door de Vogelwacht Schouwen-Duiveland. 9. Wevers- en Flaauwersinlaag. Vooral ornithologisch waardevol. Hoewel van de huidige eigenaars van bouw- en weilanden ten noordoosten van de inlagen geen moeilijkheden te verwachten zijn, ziet de Vogel wacht gaarne een strook van 3/4 km. evenwijdig aan de inlaagweg als na tuurgebied bestemd. Dit om de pleis terplaats van ganzensoorten veilig te stellen. Bezwaar is al ingediend bij b. en w. van Westerschouwen tegen de te stichten vuilnisbelt aldaar met het verzoek om bij doorgaan van dit plan een ander systeem toe te pas sen omdat de zilvermeeuwen en kraaiachtigen de in de buurt broe dende kleinere meeuwen en sterns en tevens plevierachtigen zullen ver nietigen. 10. Zoute en Zoete Haard. Biolo gisch en ornithologisch waardevol (kalmoes, orchideeën, bijzondere flo ra). Geen moeilijkheden. 11. Kakkersweel. Ornithologische waarde. Ook hier geen moeilijkhe den. 12. Veermans- en andere platen. Hydrobiologische, ornithologische en zoölogische waarde. Bestemming nog niet vast. Mogelijk natuurweten schappelijke of recreatieve functie. 13. Vogelnol. Ornithologische waar de. Uitloopgebied voor de recreatie. Geen bezwaren. 14. Weel bij hoeve „Kijkuit". Or nithologische waarde. Geen moei lijkheden. 31. „Vertel mij alles, wat er op het schip gebeurd is," zegt Eric vriendelijk. .Zijn de mannen, die U wegbrachten aan land geko men?" Allan schudt het hoofd. „Ik ben overboord gesprongen!" legt hij grimmig uit. De Noor man fronst het voorhoofd. ,Ik was het aldoor al van plan," mompelt de jonge Heruli cn haalt de schouders op. „Ik wilde niet naar U toe, ikik was bang voor Umaar ik zou 't waarschijnlijk toch nooit gedaan heb ben. als Bogul die meeuw niet had doodge schoten de lafaard „Zeker dat was laf!" knikt Eric. „Men moet niet doden als er geen noodzaak toe bestaat!" „Men moet helemaal nooit doden!" stoot Allan uit. .En het schip?" vervolgt Eric, zonder op Al lan's laatste opmerking in te gaan. „Ze zijn weggevaren," antwoordt de jongen. „Ze hielden mij natuurlijk voor dood. En ik wilde alleen blijven in het woud, in de natuur wonen, met mijn vrienden, de dieren „Dus als mijn krijger U niet gevonden had. dan zwierft ge nu ergens in het woud rond. Ongewapend? Zonder U te kunnen verweren tegen wolven en beren? Komaan mijn waar de Allan lacht. „Ik vrees de beer noch de wolf," zegt hij luchtig. „Ik ben hun vriend. Een dier voelt dat, nietwaar?" „Nu goed!" glimlacht de Noorman. „Aange nomen dat gij met broeder beer goed zoudt kunnen opschieten, maar hoe wilt ge U zonder pijl en boog voedsel verschaffen?" „Oh, maar ik zou geen dieren willen schie ten!" antwoordt de Heruli verontwaardigd. „Hoe dacht ge dan Uw honger te stillen?' „Wel.... de natuur levert immers alles op?" antwoordt Allan vol vertrouwen, „dë dieren" „Ook de dieren verslinden elkaar mijn vriend," valt Eric bedaard in. ,Om in leven te blijven! Aan dit bestel, zoals de goden het gewild hebben, kunt gc niets veranderen!" Allan schudt vastberaden het hoofd. „Dat zou ik nooit kunnen!" Winonah heeft stil toegeluisterd. „Ik voel", merkt zij op, "dat gc meent wat gc zegt, - doch bij Uw komst waart ge in wolvenpels gehuld. Daar heeft toch een wolf voor moeten sterven, nietwaar? Vindt ge dat dan niet erg?" De Heruli kijkt haar bedremmeld aan. „Ja", zegt hij aarzelend. „Ja...." Winonah laat hem niet verder spreken. „Dc natuur gehoorzaamt aan een strenge wet," zegt zij. „Die geldt voor alle schepselen, óók voor de mens! Liefde voor de mensen is een groot gebod en zo is het ook goed, de dieren lief te hebben. Doch vergeet niet, dat geen schepsel de natuurwet kan trotseren zonder ten onder te gaan Allan kijkt haar pij zend aan. „Vreemd", zegt hij eindelijk, „gij spreekt als mijn moeder Als de knaap zich teruggetrokken heeft, zegt Winonah bezorgd: „Hij heeft hulp nodig en wij moeten die geven. Zijn vader heeft het trouwens zo gewild en wij zijn dus verant woordelijk voor hem!" „Ik aanvaard die taak", zegt Eric ernstig. „Vreemde speling van het lot! De Heruli staan bekend om hun harde leefwijze en de zoon van hun Heer komt lot mijom een man te wordenNaden kend staat hij op. Doch dan verheldert een glimlach zijn gelaat. „Ik geloof." zegt de Noor man langzaam, „dat ik weet. hoe die knaap moet worden aangepakt Vooroorlogs plaatje van de centrum straat te Sirjansland. Van Sirjans^ land bestaan niet zoveel oude platen, maar dit lijkt ons een goede en ori ginele. len de feitelijke prijsverhoging voor 1972/73 in de zuivelsector minimaal zijn en in de akkerbouwsector zou de voorgestelde prijsverhoging dan van geen betekenis zijn. Het Land bouwschap acht dit jaar voor de ak kerbouw een gemiddelde prijsverho ging van tenminste zeven procent noodzakelijk. Antilliaan neergeschoten in Haags centrum DEN HAAG, 21-12. De 26-jarige op Curasao geboren en in Den Haag wonende Winston Carrington is maandagavond in het centrum voor buitenlandse arbeiders „De Poort" in Den Haag neergeschoten. Hij werd met een schotwond in de linkerzij opgenomen in het ziekenhuis West einde, waar direct begonnen werd met een spoedoperatie. De politie sloot „De Poort" aan de Brouwersgracht enkele uren herme tisch af om te zoeken naar de dader, die echter niet werd gevonden. 15. Dijk ten noorden van Zonne- maire. Biologisch van belang. Gaar ne zag de Vogelwacht dat ook de Blooise dijk en de dijk van Schud- debeurs naar Dreischor als zodanig werden opgenomen, alsmede een stukje dijk zuidwest van Dijkwater bij Sirjansland. 16. Kreekje Nieuw Naters. -Te droog. 17. Buitendijkse slikken bij Zon- nemaire en bij Dijkwater. Biologisch, hydrobiologisch en ornithologisch waardevol. Wordt uitloopgebied voor recreatie. 18. Dijkwater. Biologisch en orni thologisch. Geen moeilijkheden. 19. Landgoederen bij Schuddc- beurs. Biologisch en ornithologisch van waarde. Dagrecreatie. 20. Weeltje aan de Sasdijk. Orni thologisch. Is van geen waarde meer. 21.Steenzwaan. Biologisch en orni thologisch van waarde. Geen moei lijkheden. 22. Het Diepe Gat. Hydrobiolo gisch en ornithologisch. Geen moei lijkheden. 23. Krekengebied Ouwerkerk. Bio logisch ornithologisch. Recreatief van grote betekenis. Ook als overwinte- ringsgebied voor vele vogels van be lang. Geen moeilijkheden. 24. De Gculle. Biologisch en orni thologisch. Geen moeilijkheden. 25. Eendenkooi en weidevogelge- bied de Maire. Ornithologisch van veel waarde. 26. Plaat en slikken bij Viane. Bio logisch, hydrobiologisch cn ornitho logisch van waarde. Volgens het plan westelijk deel uitloopgebied voor de recreatie en de rest natuur gebied. Belangrijk fourageergebied voor veel steltlopers en plevierachti gen. Geen bezwaren. 27. Suzanna's en Kislersinlaag. Biologisch en ornithologisch van waarde. Bij verdere uitbreiding van Zierikzee mogelijke achteruitgang. 28. Cauwers inlaag en aangren zende gronden ten noorden. Biolo gisch cn ornithologisch van waarde. Mogelijk ook hier achteruitgang. 29. Inlagen O. en W. van haven kanaal Zierikzee. Biologisch en orni thologisch van waarde. Voor het wes ten geldt het zelfde als 27 en 28. Moeilijkheden te verwachten bij aanleg eventueel woonwagenkamp bij „De Val". 30. Neeltje Jansplaat. Zoölogisch van waarde. Bestemd als recreatief gebied. Geen bezwaren. Dc Vogelwacht houdt verder een nieuwe strandontsluitingsweg tussen Haamstede en Rcnessc nauwlettend in de gaten. Het bestuur vraagt zich verder af of het bepaald nodig is dat op sommige wegen harder dan 100 km. wordt ge reden. Talloze jonge bergeenden worden elk jaar doodgereden. „Werkgelegenheid in Rotterdamse haven zal verminderen" ROTTERDAM, 21-2. „De werkge legenheid in de Rotterdamse haven zal in de komende jaren verminde ren als gevolg van specialisatie. Het werk van de havenarbeider zal mo notoner worden, hij zal in de toe komst meer programmeur zijn dan de uitvoerder en meer in ploegen- verband werken". Dit is de voorspel ling van mr. L. J. Pieters, voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid (de werkgeversorganisatie voor de havenbedrijven in het Waterwegge bied). PEKING, 21-2. Een griepgolf die op het ogenblik in Peking huishoudt baart de lijfarts van president Nixon, generaal-majoor Tkach, grote zor gen. Hij heeft alle mogelijke medische voorzorgsmaatregelen getroffen om de president voor besmetting te vrij waren. Verscheidene televisietechni ci die al eerder in de Chinese hoofd stad waren aangekomen, liggen met griep in bed. Meisje dood na val in speeltuin ROTTERDAM, 21-2. De 6-jarige Wilhelmina van de Berg uit Rotter dam is ten gevolge van een ongeval in een speeltuin overleden. Woens dag j.l. was zij met haar zusje aan het spelen op een glijbaan in de speeltuin aan de Mijnkintstraat. Zij viel van een hoogte van vier meter en werd in bewusteloze toestand naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht In het afgelopen weekeinde is zij aan haar verwondingen bezweken. Verdrinkingen in 1971 DEN HAAG, 21-2. In 1971 z(jn 482 personen door verdringking om 't le ven gekomen: 259 mannen. 45 vrou wen, 140 jongens cn 38 meisjes. Het jaar daarvoor kwamen in totaal 515 personen op deze wyze om. Uit een overzicht van de Konin klijke Bond tot het redden van Drenkelingen blijkt dat in januari tweeëntwintig mannen, vrouwen, jongens en meisjes zijn verdronken. Zeven van deze verdrinkingsgevallen volgden op het te water raken van een auto. Zeven jeugdige slachtof fertjes zakten door het ijs en ver dronken. Onder de overige slachtof fers was één opvarende van een schip. In januari 1970 verdronken 33 personen. Conferentie over geweldloosheid DRIEBERGEN, 19-2. Op initiatief van de Braziliaanse aartsbisschop Helder Camara wordt in Driebergen van 4 tot 8 april een internationale conferentie gehouden over geweld loosheid onder de titel „de kracht van geweldlozen". Camara zal zelf deel uitmaken van hel presidium van de conferentie. Voorts hebben zitting in het presidium: Tich Nath Hanh, van de Verenigde Boeddisti- sche Kerk van Vietnam, kardinaal Alfrink en dr. W. A. Visser 't Hooft. Tot de ongeveer vijftig deelnemers behoort ook oud-minister van C.R.M., mej. dr. M. A. M. Klompé. Panda's voor Nixon PEKING, 22-2. De Chinezen zullen de Verenigde Stalen tïvee witte panda's ten ge schenke geven. Mevr. Nixon heeft dit dinsdag gezegd. Zij citeerde premier Tsjoe En Lai, die lol haar had gezegd: U heeft ons muskusossen ten ge schenke gegeven. Wy zullen panda's in het vliegtuig laden". Behalve de dierentuinen van Moskou en Londen, waar res pectievelijk het mannetje An- An en het vrouwtje Tsji-Tsji verblijven, zijn er in het wes ten geen panda's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4