E-10 sinus metpussi 1 V.V.V. V.'V.V.-Zierikzee de fruitigste sinas AGENDA ALLE WERK MOET GEDAAN MET TE KRAPPE MIDDELEN Twee vroege Vermeers ontdekt VERLEIDING „Drie van Breda" niet bij uitstek verantwoordelijk voor jodendeportaties" Mislukte overval op geldkoffer van twee banklopers in Middelburg Praatje over „Het Zilveren Scbor" voor afdeling Bruinisse van de N.C.V.B. ZIERÏKZEE, 21-2. „Het toeristisch jaar 1971 is goed geweest en de indruk hestuut dat teruggaande tendens is verdwenen. De toeristendagen te Zierikzee slaagden. Al gaat het - algemeen gezien - economisch minder in Nederland, er zijn h.v. hij de rcisbureati's weer veel aanvragen voor wal duurdere reizen. ,In tie Westhoek gaat het met het toerisme ook goed en te hopen is dat de recreërende mens straks ook weer Zierikzee zal aandoen". Aldus de tijde lijk voorzitter van V.V.V.-Zierikzee, de heer F. A. de Jager op de maandag avond in „Concordia" gehouden algemene ledenvergadering. „De recreatie is voor Zierikzee van het grootste belang en het gaat toe naar de voornaam ste bestaansbron", zo meende de heer De Jager in een nogal kritisch betoog, waarin hij wees op de toenemende betekenis van Zierikzee als toeristenstad, na afsluiting van de Oosterschelde, zij het dat het V.V.V.-bestuur nog altijd hoopt op een alternatieve oplossing, die behoud van de mosselcultuur inhoudt. Overal is het „ergens" wel een beetje moeilijk met de V.V.V.'s in de streek, zo ook te Zierikzee, waar de - vooral financiële - problema tiek breed werd uitgemeten op de maandag gehouden algemene leden vergadering. Drie punten sprongen er uit in het debat: de Zierikzeese V.V.V. moet werken met een te krap budget; de belangstelling voor en de offers van de dirckt belanghebbenden zouden groter en hoger moeten zijn en de gemeente draait wat betreft de sub sidie voor het V.V.V.-apparaat de kraan wat meer dicht. Zo zit men in een raam dat zeker niet automatisch tot succes leidt, als het er om gaat (en daar gaat het om), de toeristen- stroom te informeren, te begeleiden en op te vangen. Met het geheel hangt samen de moeilijkheid dat een goed betaalde all-round-kracht, die het hele jaar voor V.V.V. in de weer is, feitelijk niet betaalbaar is. Een ander „puntje" was de figuur van de Prov. V.V.V. Men ziet liever meer geld toestromen naar stad en regio, dan een financiële verstevi ging van de Prov. V.V.V. Wat direkteljjk de financiën van het V.V.V.-wezen aangaat geloven wij niet in een situatie, dat men ooit over royale budgetten zal kunen be schikken. maar er moet wel een sleutel voor evenredige lastenverde ling zijn te vinden. Er zijn mensen die „teveel" betalen; er zijn mensen die nauwelijks iets betalen en er zijn zelfs belanghebbenden, die helemaal geen lid zijn van V.V.V. Er moet dus een sanering komen en de contribu tie dient naar rato opgetrokken tot een voor de vereniging bruikbaar minimum. Die kant gaat het - blij kens de plannen van het Zierikzeese bestuur - ook op. Van gemeentewege wordt gesteld dat indirekt toch al tonnen aan het toerisme worden besteed. Te denken valt in dit verband aan: monumen ten, combi-projekt, jachtakkommo- datlc. Het is juist. Zierikzee loopt krom van de lasten, maar V.V.V. als dienstverlenend orgaan aan de toe risten - en dus an de gemeenschap - kan ook niet werken met in feite be lachelijk kleine bedragen. De gemeente-tonnen aan specifiek Zierikzeese zaken besteed maken toerisme als gegevenheid in deze tijd mogelijk. De culturele infrastruk- tuur vergt kapitalen, maar het bege leidend orgaan heeft eigen kosten om de recreant te brengen tot en in te passen in dit stedelijk patroon van mogelijkheden. Daarom hebben gemeente en V.V.V. elkaar hard nodig en mogen er nimmer misverstanden groeien, zoals in het verleden wel het geval is geweest. Een gemeente kan geen V.V.V.- taak vervullen en de V.V.V. moet begrip tonen voor de - met name in Zierikzee - onmogelijke toestand, waarin de stadsfinanciën verkeren. Er is dan ook geen ander uit gangspunt dan: doorvechten en ,,to make the best of it", met „planning" op lange termijn om de gevolgen van een akute noodzaak tot investe ring te spreiden over verschillende jaren. Met wil en werkkracht komt men ook een heel eind. Wie de pres taties van de V.V.V. in de afgelopen jaren bekijkt, zal - ondanks de ge melde financiële handicap - de juistheid van deze conclusie beamen. Een juiste opvang van het toeris me en de begeleiding hangen af van het initiatief van V.V.V. en de steun van het gemeentebestuur, want door toerisme ontstaat vergroting van de dienstverlening, hetgeen leidt tot meer werkgelegenheid en tot schaal vergroting ook voor Zierikzee; zaken die toch door het gemeentebestuur worden begeerd. Stelling van de heer De Jager: het toerisme is niet alleen van belang voor de onderne mer, maar voor de gehele stadsge meenschap. Daarom achtte hij steun van gemeentewege een sociale en culturele plicht, temeer daar per 1 januari Zierikzee heeft opgehouden gemeente te zijn met kernfaciliteiten voor de industrie. De recreatie heeft een apparaat nodig en het apparaat is V.V.V. De gemeente weet niet goed, dat de on dernemers per jaar - door uitvoering van de verschillende V.V.V.-projek- ten - zo'n f 40 a f 45.000 fourneren en dat is een respektabel bedrag. Er is een studie verschenen, waarin subsidieverdelingscijfers zijn opgeno men voor gemeenten, t.b.v. de V.V.V.'s. Voor Zierikzee zou het ver delingspercentage rond de 50 procent moeten liggen. De Streek-V.V.V. De voorzitter stipuleerde dat de gemeente lid is van de Streek-V.V.V., zodat de figuur onlogisch is dat de eigen V.V.V. nog een afdracht moet doen aan de Streek-V.V.V. In de huidige constellatie is de Streek- V.V.V. niet voldoende. De regionale V.V.V.'s moeten bemand zijn met be roepskrachten; onbetaald werk kan' Dr. L. de Jong: HILVERSUM, 21-2. „Als historicus zeg ik: het is niet juist om te stellen dat Kotiilla, Aus der Fünten en Fi scher bij uitstek verantwoordelijk zijn voor de Jodendeportaties. Het is niet juist, zelfs niet als het zo staat in de sententies en de arresten van de bijzondere rechtspleging", dat zei maandagavond dr. L. de Jong, de di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, tijdens een in terview, uitgezonden door Avro's Tc- lcvizier-Magazine. Dr. De Jong ziet de drie van Breda als de uitvoerders van een beleid, waarvoor de verantwoordelijkheid lag bij Seyss-Inquart en zijn naaste medewerkers, in het bijzonder de zo genaamde General-Kommissare met wie Seyss-Inquart iedere vrijdag placht te vergaderen. Op dit hoge ni veau werd, aldus dr. De Jong, in de niet blijvend door enkelingen worden verricht. Samenwerking is nodig tussen de V.V.V. en de Streek-V.V.V. De Streek-V.V.V. dient gevestigd in een centrum gemeente, in casu Zierikzee, gelet ook op de nadruk die de stad krjjgt in het herziene Sreekplan (centrumgemeente). Het kantoor te Zierikzee kan drie maanden funktioneren en nadien dienen als centrum, waaruit initiatie ven worden genomen. De gemeente zal, pogen - in samenwerking met V.V.V. - te komen tot een jaarkacht op het kantoor. Een gelukkige zaak! Het ontbreekt V.V.V. ook nog aan een representatief kantoor en - mo gelijk in navolging van het combi- projekt - zouden de ondernemers kunnen (en moeten) denken aan een investering" buiten hun bedrijf om te komen tot de inrichting van een goed kantoor, „Zierikzee moet op zijn qui vive zijn en ik wil ook nog een op roep tot de gemeente doen de plan nen tot beknotting van het subsidie nog eens te herzien", zo besloot de heer De Jager, die op zijn toespraak veel „reponse" kreeg. Voortgezette diskussie Dr. H. J. van Zuylen - gast uit Haamstede - wees er op dat hét V.V.V.-kantoor te Haamstede be mand wordt door een goed betaalde kracht. Dat vergt drie kwart van de begroting, maar men haalt het er uit. De heer De Graag vond de bedra gen aan V.V.V. door de leder! door de bank genomen te laag. Er zou een minimum moeten komen van f 100 zomer van 1940 besloten om de joden in Nederland te isoleren en aan de bedelstaf te brengen. Op datzelfde niveau is in de zomer en in de herfst van 1941 besloten om die joden te deporteren. Geen adequate vonnissen Nagaande wat er met die Gene ral-Kommissare en met de zoge naamde beauftragte in de provincies en de grote steden na de oorlog is gebeurd, kwam dr. De Jong tot de conclusie, dat van die enkele tien tallen verantwoordelijken er niet één adequaat is berecht. De meesten zijn bij gebrek aan bewijsmateriaal naar Duitsland teruggestuurd. „De verantwoordelijkheid voor de jodendeportaties ligt in de eerste plaats op het beleidsniveau, dat be leidsniveau waar bq gebrek aan be wijsmateriaal en doordat de mensen danks al hun ijver en toewijding van de bijzondere rechtspleging on- toen de verantwoordelij kheidsver- houdingen niet goed konden over zien, nauwelijks adequate vonnissen geveld zijn", aldus dr. De Jong. „Doordat we de vier uitvoerders (inclusief Lages) van dat beleid zo lang hebben vastgehouden en door dat over hen en eigenlijk alleen maar over hen jarenlang in onze kranten is geschreven, is onvermijdelijk bij velen de indruk ontstaan, dat de vier werkelijk schuldigen zijn. Zij zijn daardoor de symbolen geworden. Ik kan er geen vrede mee hebben dat mensen als symbolen worden behan deld in onze samenleving", zo zei dr. De Jong. HEINO, 21-2. De kunsthistoricus dr. D. Hannema, conservator van de stichting „Hannema-de Stuers Fun datie" in Heino, zegt twee vroege Vermeers te hebben ontdekt. Het z(jn thans aanwinsten van de stich ting. dr. Hannema kocht het ene werk aan uit Nederlands particulier bezit, mevr. A. E. van Beuningen- Charlouis, het andere in Engeland dat daar als een Blocmacrt in par ticulier bezit was. Beide werken z(jn de stichting geschonken. ROTTERDAM. Een korte, felle brand heeft de etagewoning van de familie Pegel in Rotterdam gedeelte lijk verwoest. Een tweejarig zoontje van de familie kon door moedig op treden van een buurman op het nip pertje van een vlammendood worden gered. Het kind is met brandwonden aan hoofd en armpjes opgenomen in het ziekenhuis, waar het overleed. om werkelijk iets meer te kunnen doen. De voorzitter haalde het Midden standsrapport er bij en wees op de nalatigheid van een heleboel mid denstanders er aan mee te werken. In deze situatie vreesde hij leden verlies bij een forse verhoging van de contributie. Dr. Van Zuylen wees er op dat niet iedereen „evenveel voordeel" heeft en er dient dus een gedifferentieerde norm te worden gehanteerd bij de aanslagen. De toe ristenbelasting in de Westhoek gaat de gemeente tonnen opleveren, maai de V.V.V.'s krijgen maar 'n schijntje. De voorzitter vond - op grond van publikaties - ongeveer een derde van het budget als gemeentesubsidie re- eel. Andere door de voorzitter gejioem- de punten: feitelijk zou er voor ge heel Schouwen-Duiveland een vaste subsidieregel moeten zijn; er dient een informatieve streek-„folder" te komen; de Streek V.V.V. dient niet gezien als nog eens een extra V.V.V. bij de bestaande zeven, maar als overkoepelend orgaan. De Streek V. V.V. had destijds moeten beginnen met een toekomstplan. De algemene propaganda dient van haar uit te gaan. De Prov. V.V.V. De heer J. de Regt, direkteur van de Prov. V.V.V. lichtte taak en werk wijze van de Prov. V.V.V. toe. Hij geloofde niet dat de zeven Streek V. V.V.'s in de provincie een eigen ap paraat kunnen hebben. Er zit inder daad een soort „ruimte" tussen de Prov. V.V.V. en de V.V.V.'s Sleutel van financiering bij de Prov. V.V.V. is: 1/3 van de leden en 2/3 van het provinciaal bestuur. Dr. Van Zuylen wees op het eigen karakter dat elke V.V.V. heeft; het meeste werk moet z.i. dan ook in de eigen V.V.V. gebeuren. De heer De Regt viel daarop het informatieve peil aan van de respektievelijke V. V.V.'s. De voorzitter vond het nodig dat er een gesprek komt met de Prov. V.V.V. De heer Verschuur herinnerde aan oriëntatieplannen van Bruinisse op Flakkee. De heer De .Regt zei dat de V.V.V.-orgahisatie op Flakkee hele maal niets voorstelt. De voorzitter steldé een tweede secretaris voor voor de vereniging en - na bespre king - zal een nieuwe contributielijst worden gepubliceerd. De gemeente Burgemeester De Meester bestreed de opvatting van de voorzitter, dat het toerisme de gemeente en iedere burger ten goede komt. Hij wees op de grote bedragen die de gemeente moet fourneren voor allerlei objek- ten en tegen die achtergrond moet men altijd de subsidie aan V.V.V. als apparaat zien. Direktelqk heeft de gemeente geen inkomsten uit het toerisme en als ze er al ztfn, dan staat de noodzaak van investering voorop (kademuren). De heer De Graag pleitte voor we derzijdse goodwill en zag Zierikzee feitelijk als een financieel failliete stad. De gedachtenwisseling, waar aan ook deelnamen de heren Wil brink, Bakker (Ondernemerscentrale) en Weber ging hierna nog enige tijd door. Tot voorzitter werd bij de be stuursverkiezing gekozen de heer Duynstee en verder als lid de heer J. de Snayer. Herkozen werden me vrouw Van den Ouden en de heer D. v. d. Doel. MIDDELBURG, 21-2. Een circa 20-jarige jongeman, gewapend met een ijzeren staaf, heeft maandag in Middelburg een mislukte overval ge pleegd op de geldkoffer van twee banklopers. De twee mannen, een 56-jarige en een 18-jarige bankbediende van dc Algemene Bank Nederland, waren met de koffer, waarin een aanzien lijk geldsbedrag zat te voet op weg naar het vlakbij gelegen kantoor van hun bank. BRUINISSE, 21-2. Vorige week vergaderde te Bruinisse de Ned. Chr. Vrouwen Bond, afd. Bruinisse, onder leiding van de presidente mevr. M. van der Spek-de Waal. De schrift lezing was over 1 Joh. 4 7-16, waar over mevr. v. d. Spek een meditatie hield. In plaats van direkteur de heer Cosijnzen, die als spreker over „Het Zilveren Schor", was geannonceerd, was zijn naaste medewerker de heer Blom gekomen, die 2Vz jaar op „Het Zilveren Schor" werkzaam Is. „Het Zilveren Schor" is een soort vormingscentrum. Bij hun zilveren bruiloft kregen Kon. Juliana en Prins Bernhard een nationaal ge schenk aangeboden, in de vorm van een geldbedrag. Van dit bedrag, waarbij zij zelf nog een flink bedrag suppleerden is dit centrum gebouwd. Het ligt aan het Veerse Meer in een prachtige rustige omgeving. Het wil aan jonge mensen de gelegenheid bieden om met een aantal aktivitei- ten op te zetten om daardoor zich bewust bezig te houden met de ei gen plaats en mogelijkheden en ver- Miljoenen verlies voor Bangla Desj door jute-smokkel DACCA, 21-2. Bangla Desj heeft een verlies van naar schatting 65 miljoen dollar geleden als gevolg van een grootscheepse jute-smokkel naar India. Dit is maandag onthuld door zegs lieden van de Bangla Desj Jute-as- sociatie, een regeringsinstantie. De afgelopen drie maanden zouden meer dan een miljoen balen ruwe jute het land zijn uitgesmokkeld, en dat terwijl Bangla Desj dringend be hoefte heeft aan buitenlandse devie zen. Sinds de onafhankelijkheid heeft Bangla Desj behalve een In diase lening ter waarde van 13 mil joen dollar nog geen buitenlandse deviezen binnengekregen. Belgische conjunctuur: Verdere inzinking in '72 BRUSSEL, 21-2. De Belgische con junctuur zal in 1972 een verdere in zinking vertonen. De sterke loonstijging in de over heidssector zal de particuliere con sumptie stimuleren, maar de ver- bruikstoename die daaruit voort vloeit, zal gedeeltelijk teniet gedaan worden door toenemende werkloos heid en tragere loonstijging in de bedrijfssector. Dat is een voorspel ling van de Kredietbank, een van de grootste Belgische bankconcerns. Advertentie TUDELUK VAN 1D2 VOOR CENT Plotseling stopte een witte perso nenauto naast de geldlopers. Een jongeman stormde op de beide man nen toe en trachtte onder dreiging van de staaf de koffer uit de hand van de 56-jarige bankbediende te rukken. Er ontstond een worsteling, maar omstanders schoten de mannen te hulp en wisten hen te ontzetten. De aanvaller sprong vervolgens in een wachtende auto en wist te ont komen. Van hem ontbreekt nog elk spoor. antwoordelijkheden in de samenle ving. Speciale voorzieningen Omdat „Het Zilveren Schor" is op gezet voor iedereen, ook voor licha melijk gehandicapten zijn er specia le aanpassingen, zoals praktisch geen drempels, grote toiletten, en douches met leuningen, lage lichtschake laars enz. Het gebouw heeft een centrale hal waar plaats is voor alle mogelijke aktiviteiten, (creatief spel. discussies gewoon gezellig bij elkaar zitten). Er is een bar, een open haard oen po dium voor toneel een bibliotheek, t.v.-kamer, ruimte voor handenar beid, gezelschapspelen een grote keuken, slaapzalen, radio en t.v.-toe- stellen, pick up. bandrecorder en spelmateriaal voor binnen en buiten. Inzicht krijgen in dc problemen van de samenleving en zoeken naar mogelijkheden voor een nieuwe cul tuur is het doel dat voor ogen staat. Nadat enkele vragen waren beant woord, en het Bondslied gezongen was, sloot de heer Blom de verga dering met gebed. Dinsdag 22 februari Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur, Fok- en Controlevereniging. Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur, vergadering „C. et C." ICenesse Restaurant „Rietnisse", 8 uur, afde ling Noordwelle e.o. Plattelands vrouwenbond. Oosterland Consistorie Kerk O.G.G., 7.30 uur, Chr. Schoolvereniging. Woensdag 23 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ontspanningsavond van de U.V.V. voor de bejaarden. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Nieuwerkerk Zaal Geref. Kerk, 7.45 uur, Geref. Vrouwenvereniging. Gemeentehuis, J?.30 uur, raadsverga dering Duiveland. Donderdag 24 februari Dreisehor De Drie Schorren, 8 uur, weegbrug vereniging „Beldert". Brouwershaven Café-rest. Jacob Cats, ledenvergade ring Oranjevereniging. Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 7.30 uur, Chr. Vrouwenvereniging. Vrijdag 25 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, 8 uur, ouderavond R.K.-scholen. Huis van Nassau, 7.30 uur, Ver. voor Bedrij fs voorlichting. Huis van Nassau, 14 uur, jaarverga dering Alg. Bond van Bejaarden, Zierikzee. Burgh Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, feestavond D.F.S. Zaterdag 26 februari Westerschouwen Hoofdingang Domeinen, 14 uur, wedstrijden voor Zeeuwse Cross competitie, 15.30 uur prestatielopen. Dinsdag 29 februari Zierikzee Kantine schoolgebouw, 8 uur, leden vergadering. Ver. Technische School. Die oude kast vol geheimzinnighe den is bij ons thuis uitgebroken. No dig om een kamer groter te maken, maar vrienden in die kast lagen sta pels verzamelde spulletjes en het sa neren krijgt veel oponthoud door de levensgrote verleiding te gaan lezen. Zo zit men dan; tussen de stapels voor die verleiding te bezwijken en als gevolg daarvan ook gestuit op het eeuw feestnummer van het Alge- men Handelsblad uit 1928, waarin absolute advertentietoppers uit de begintijd, d.w.z. de eerste helft van de 19e eeuw. Leest u maar mee: „Goed geleerde vinken. Alhier is ge arriveerd J. F. Helbmann uit Sak sen met een partij Goudvinken, wel ke een of twee aria's fluiten op com mando". „Slaapiuandelaarster". Er wordt gevraagd een Slaapwandelaarster of iemand die van tijd'tol tijd in geest- of gezichtsvervoering geraakt, tot een goed doel. Men kan tot de stiptste geheimhouding verzekerd zijn". Vin ken en slaapwandelaarsters dus toen; dat is andere koek dan dubbele wit makers. Aan dienstboden toen geen gebrek. Mevrouw stelde eisenHier is er één: „f 50 loon (per jaar na tuurlijk) en f 25 verval. Gevraagd een dienstbode, bovenal zindelijk in de huishoudingbenevens vrij van brutaliteit of bezoek van vrijers". Het arme kind mocht niet eens lek ker uitpakken tegen haar mevrouw en de sex op haar buik schrijven, maar niet letterlijk. Weer terug naar het advertentie- dierenrijk: „ln den Bloedzuigershan- del, bestaande onder de firma H. N. J. Oeünger in Hamburg en Rock- witz, worden zowel Duitsche als Hongaarsche bloedzuigers, versch uit de vijvers, tot de billijkste prijzen geleverd". Veel later werden de Duitse bloedzuigers - gelijk bekênd - wat duurder en minder billijk. Toen intussen reeds bescherming van het kind, getuige deze adverten tie: „Kinderkroonijcs of baleinen valhoeden. Deze uit Parijs alhier in gevoerde verre overtreffende Val hoeden, worden alleen vervaardigd door M. Kohier, Mr. Corchettenma- ker in de Wolvenstraat bij de Hce- rengrachl". Mystiek verder in die vroege 19de eeuw: „De geneeskundige faculteit wordt herinnerd dat P.W.F.A. Worch Magnetiseur, Leliegracht bij de Prin sengracht te Amsterdam, voor de voor hun Oog ongeneselijke. Kwalen en Gebreken eenc Clairvoyants heeft, die zeldzaam is in haren aard. Zoo men niet persoonlijk, maar on bekend blijvende, wil raadplegen, zende een flanellen lap, die niet kor ter dan 48 uren op de Maagstreek heeft gelegen en door de Lijder zel ve in Zijde is gepakt. Hoe vele uren ook in afstand. Het antwoord zal de waarheid brengen. Kijk mensen, ga bij zulke rode oortjes-lektuur maar eens een kast opruimen en voldoen aan hel ver zoek „dat er nu eindelijk maar eens een heleboel rommel moet worden opgeruimd". SCHIEREI LANDMAN. Een niet zo belangrijk brandje te Zierikzee (afval en hout aan de Juliana- straatleverde toch een spektakulair beeld op. Ilij dit brandje werd voor het eerst de nieuwe brandweerauto gebruikt. (Foto: Zicrikzeeschc Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2