Benzine duurder. De slap naar Mercedes Diesel is nog nooit zo voordelig geweest. ERIC DE NOORMAN VAN HET VADERLANDSE ERF Kracht midden- en kleinbedrijf dient versterkt Vermoedelijk geen „alternatieve" veerdienst Hoedekenskerke-Terneuzen Het gonst van stakingsgcruchten in verschillende bedrijfstakken. De or ganisaties van werknemers maken zich er zorgen over of de reële stij ging van het loon nu twee of drie procent zal bedragen over 1972. Over de rechtvaardigheid van deze loon eis kunnen we lang twisten. Zeker is het, dat in het licht van die eisen de zelfstandigen veel meer reden heb ben om zich ongerust te maken over de stijging van hun inkomen in koopkracht. Uit onderzoekingen is gebleken dat in vele branches al gedurende enkele jaren gemiddeld geen reële inko mensstijging was te vinden voor kleine ondernemers. Dat heeft uiter aard geleid tot een achterstand in inkomensontwikkeling. Vele zelf standigen hebben de konsekwentie aanvaard en hebben het onderne merschap verlaten. Met duizenden tegelijk zakt het aantal investerin gen. Welswaar komen er vele ande ren terug maar per saldo is de ach teruitgang aanzienlijk. Waar gaat het naar toe met een adekwate voorziening in de behoef ten van konsumentcn, vooral in ge bieden waar de sociale omstandig heden niet best zijn. Er zijn al dor pen in minder ontwikkelde streken waar geen kapper of bakker meer te vinden is. Er dreigt hier en daar een toestand van onvoldoende aantal verkooppunten waar vooral bejaar den de nadelen van ondervinden. Sterke groep blijft over Wij zijn ervan overtuigd dat het midden- en kleinbedrijf een belang rijke sektor in ons bedrijfsleven zal blijven. De zelfkant van de midden stand gaat langzamerhand verdwij nen. Stap voor stap brengt de sane ring 'n groep van ondernemers voort met veel meer personeel dan voor heen en met meer weerstandsvermo gen dan de oude groep waarin de zeer kleinen domineerden. De vraag begint aktueel te worden op welk punt de teruggang gestopt moet wor den. Deels is dat een zaak van de ekonomische ontwikkeling, deels hangt dit ook af van het overheids beleid voor deze groep. Is het beleid erop gericht een brede kring van zelfstandigen te houden met midden inkomens? Dit lijkt ons gewenster dan te mikken op een kleine groep van grote zelfstandigen. Bij het scheppen van een grote af stand tussen werknemer en zelfstan dige komt de sociale mobiliteit in ge vaar. De overgang van en naar het lijk blijven zonder dat een volkomen andere wereld binnen wordt gestapt. De regering kan de overstap bevor deren door de sociale omstandighe den voor ondernemers en werkne mers gelijk te trekken. De verplich te arbeidsongeschiktheidsverzekering voor het gehele volk zal een bijdra ge zijn. Op fiskaal gebied zullen de uitge werkte voorstellen van de Commis sie van Soest soelaas moeten bren gen. Naar onze mening moeten de rechten op kinderbijslag ook gelijk getrokken worden. Door goede voor lichting, het scheppen van krediet mogelijkheden en de aanwezigheid van kwalitatief hoog gewaardeerd onderwijs voor zelfstandigen kan aan de bouw van een sterk ondernemers bestand een goede begeleiding wor den geboden. Wij achten dit van gro te waarde voor de ekonomische struktuur van ons volk. Die is pas sterk als er gemikt wordt op het prikkelen tot aanvaarden van eigen verantwoordelijkheid en op eigen bezitsvorming. Samenwerking Voor een bescheiden eigen vermo gensvorming is het opbouwen van een eigen bedrijf de beste stimu lans. Ook aan de in de laatste tijd zo gepropageerde verdere inkomensni vellering kan de aanwezigheid van voldoende zelfstandigen meewerken. De grootste duw aan de kar van een sterk ondernemerschap moeten de zelfstandigen zelf geven. Zij kun nen dit met name doen door de kracht van hun organisaties te ver sterken. Dat geldt voor hun belan genorganisaties, maar ook voor hun commerciële organisatievermogen. De belangenorganisaties zijn tezeer ver deeld, de commerciële organisaties nog teveel geladen door emotionele idealen. Het ondernemerschap moet voor op staan in alle aktiviteiten. Zij zul len daarom de fusie van een aantal commerciële samenwerkingsvormen moeten bevorderen. Het is daarnaast de laatste jaren gewoonte om vooral bg vestiging in nieuwe wijken de samenwerking te zoeken met het grootbedrijf. Die gedachte is op zich lofwaardig. Toch moeten zij zich af vragen of de ivinst van die samen werking voorshands niet teveel naar het grootbedrijf gaat. De groei van deze laatste bedrijfsvorm is opmer kelijk in de laatste decennia. Franchising Niet elke vorm van samenwerking, die als zodanig wordt aangeprezen, is aan te bevelen. Wij denken daarbij aan de snel populair wordende fran chising. Bij dit samengaan sluit een zelfstandige zich op langlopend kon-> trakt aan bij een ketting van fran chisees die worden geleid door een franchisor. Deze laatste heeft een verkoopformxile al dan niet verbon den met bedrijfsekonomische bege leiding, die de kleine ondernemers winst en haalbare konkurrentie in uitzicht steltHet offer is echter een afdracht van een percentage van de omzet. Dit kan zo groot zijn dat de kleine ondernemer beter een dienst betrekking kan aanvaarden. Het zal daarom zaak zijn dat velen die franchising overwegen eerst een deskundig en onafhankelijk advies inwinnen. Dit kan men krijgen via de bonden of via het Centraal In stituut voor Midden- en Kleinbedrijf. Voorts kunnen de branche-organisa ties helpen. Met name voor het am bacht denken wij voorts aan nau were samenwerking tussen branche vreemde ondernemers, die door de ekonomische ontwikkeling op el- kaars terrein zijn gekomen. Voor interieurinrichting zouden woninginrichters en schilders elkaar moeten vinden. In de bouw zit men ook op eikaars terrein. De garage houder kan prettig samendoen met een autospuiter, waarbij vele kosten die nu in afzonderlijke investerin gen verloren gaan, kunnen worden vermeden. Laat men zich in elke branche bezinnen op het versterken van de eigen identiteit maar vooral op die van het ondernemerschap. Gewetensbezwaarden militaire dienst BEN HAAG, 19-2. Het aantal ver- zoeken om vrijstelling van militaire dienst wegens gewetensbezwaren heeft gedurende de laatste jaren een grote vlucht genomen. Tegen 242 in gekomen verzoeken in 1965 bedroeg het aantal aanvragen vorig jaar 1397. Van deze verzoeken werden inmid dels 126 erkend. Thans zijri nog 1063 aanvragen in behandeling. Ontslagen in Tilburg TILBURG, 19-2. De directie van de wollen stoffenfabriek N.V. Gebr. Diepen in Tilburg heeft besloten haar afdeling ververij te sluiten en de produktie in loon te laten ver richten. Acht werknemers is in ver band hiermee ontslag aangezegd. Door uitbreiding van het aantal spoelloze getouwen en organisatie zullen nog eens elf werknemers moe ten afvloeien. Met de vakbonden, al dus de directie, is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. Roulette in Nederland? DEN HAAG, 19-2. Er zijn heel wat gegadigden voor de exploitatie van één of meer speelbanken in ons land. Dat kwam tot uitdrukking in de Tweede Kamer tijdens de hoorzitting over het initiatief-wetsontwerp tot wijziging van de wet op de kansspe len, waarin de initiatiefnemers Geurtsen (VVD) en Van Schaik (KVP) de mogelijkheid tot de be oefening van het roulettespel ope nen. Het Jaar van de economie Dit jaar, zegt men, wordt het jaar van De Economie. Dit jaar gaan we meer rekenen, puzzelen, bezuinigen en schrappen dan ooit. Is dat zo, dan wordt dit ook het jaar van de Mercedes Diesel. Ga maar na en cijfert u rustig met ons mee. Benzine is sinds i januari weer ruim 5 cent duurder geworden en kost nu ruim yz cent per liter. Dieselolie bleef zz cent per liter. Een fors verschil, niet? Maar het gaat niet alleen om de prijs per liter. Dieselolie heeft nl. meer calorieën per liter dan benzine (86oo k.cal. t.o. 68oo k.cal. per liter benzine). Bovendien haalt de Mercedes dieselmotor door zijn speciale constructie ook nog eens meer rendement uit de brandstof dan een benzinemotor. Dat is de reden waarom roadtests uitwijzen, dat bijv. bij ioo km per uur een Mercedes Diesel rond de 30% minder brand stof nodig heeft. Waardoor het verschil tussen de brandstofkosten nog groter wordt. Al met al kost een Mercedes Diesel aan brandstof maar iets meer dan z cent per kilometer. Sterker nog: met een volle tank (65 liter) rijdt u-met uw Mercedes Diesel van Utrecht naar Berlijn. Voor rond de 15 gulden. Voor wie meer dan 30.000 kilometer per jaar rijdt in een benzine-wagen van f 10.000,- of meer, wèl iets om even bij stil te staan! Mercedes-Benz Diesel omwille van comfortabele zuinigheid AUTOMOBIELBEDRIJF FA. W. GILIJAMSE, Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116-370 MIDDELBURG, 19-2. De ponton met toegangsbrug in de haven van Hoedekcnskcrke zal worden ver kocht. Daartoe hebben de Staten van Zeeland vrijdagmorgen besloten. Door dit besluit zal de oprichting van een alternatieve veerdienst Hoe- dekenskerke-Terneuzcn waarschijn- lijk de mist in gaan. Gedeputeerde Staten van Zeeland ontvingen enkele weken geleden een verzoek van een inwoner uit Hoede- kenskerke de ponton en de toegangs brug voor onbepaalde tijd te hand haven, omdat overwogen werd een particuliere alternatieve veerdienst in te stellen. Gedeputeerde Staten van Zeeland stondeh aanvankelijk niet afwijzend tegenover deze plan nen, zo deelde gedeputeerde M J. van Poelje mee, maar een onderzoek heeft uitgewezen dat de haven van Hoedekenskerke bij achterwege blij ven van uitbaggeren, binnen zeer korte tijd dichtgeslipt zou zijn. Dat zou betekenen, dat de ponton dan niet meer gebruikt zou kunnen wor den en niet meer uit de haven ge sleept zou kunnen worden om te worden verkocht. Bovendien bleek na informatie de alternatieve veerpont, een scliip van een Belgische eigenaar, nu niet be paald de optimale veiligheid van de passagiers te kunnen waarborgen. De statenleden lieten na deze uit eenzetting het voornemen varen door middel van een motie bet colle ge van G.S. te dwingen de ponton en de steiger in Hoedekenskerke te handhaven. ArcI Scheuk op penning Ter herinnering aan het overwel digende schaatssucces van Ard Schenk in Sapporo slaat Koninklijke Begeer - Voorschoten een fraaie pen ning. De voorzijde toont het portret van Ard Schenk, met de tekst: Ard Schenk, veelvoudig schaatskampioen. De keerzijde toont het stadion in Sapporo met de randtekst: veroverde olympisch goud op: 1500; 5000 en 10.000 meter. De penningen worden geslagen in goud, zilver en brons. De Heer der Heruli 30. De welgedane dienaar brengt Allan in één van de vertrekken, die hij altijd voor de gasten gereed moet houden. „Dit is Uw ver trek Heer!" zegt hij. „Voor zolang gij maar wenst!" Allan kijkt belangstellend om zich heen. Het vertrek is rijker ingericht dan thuis en die prachtige kleren. Hij pakt een fijn linnen opperkleed van dc bank, waar de die naar de stapel heeft neergelegd en betast de stof met verrukte ogen. „Schoon!" prevelt hij halfluid. „Wie in dit schoon gewaad.... door Wogram's burcht heengaat.waar gul heid is een daad.... die.... Een luide slag doet hem plotseling ophouden en hij luistert oven verwonderd naar dc voetstappen op dc gang, waar een dikke welgedane dienaar zich hikkend van de lach voortspoedt om aan iedereen die het horen wil te vertellen, wat een dwaas, die jonge gast wel is Zwijgend zit de jonge Heruli met Eric en Winonah om het haardvuur. „Het heeft mij moeite gekost, prins Erwin naar bed te doen gaan!" zegt Winonah. „Ik moest hem telkens verzekeren, dat ge niet zoudt weggaan en hij heeft mij wel honderd maal beloofd niet meer met een zwaard te spelen." Allan antwoordt niet doch werpt de Koningin een snelle blik toe. waarin iets van dankbaarheid ligt. „Hoe zijt ge toch hier ge komen?" vraagt Eric zich wat vooroverbui gend. Langzaam begint Allan te vertellen en het schijnt dat hij meer en nfteer zijn terug houding laat varen. Wel langzaam en met horten en stoten verhaalt hij, wat er bij dc Heruli gebeurd is, hoe hij verstoten zou wor den en waarom dc Raad der Ouden hem naar Eric toe wilde brengen „U zoudt mij veranderen!" voegt lui cr met een kort lachje aan toe. „Maar ik ch.... ik wilde helemaal niet, ik had veel over U ge hoord en ik hou helemaal niet van men sen. ze zijn hard en wreedik wilde liever alleen leven, in het woud en daarom wilde ik ook niet op het schip blijven!" „En de anderen?" vraagt Eric. „Wat is daar van geworden? Waarom zijn die zeelieden niet met U meegekomen? Waar zijn zij eigenlijk?" „Och zegt dc knaap met een licht schou derophalen. „Die zullen wel ergens op zee rondzwerven cn ver naar het zuiden staat op dit ogenblik Bugul voor in de boeg van het schip der Heruli. De stemming aan boord is geladen. Bogul voelt dat zijn mannen hem ontwijkch. dat zij evenals hij voortdurend bezig zijn met dc vraag, die hen allen in een haast ondraag lijke spanning gevangen houdt - de vraag hoe zij heer Robarl zullen moeten zeggen, dal zijn zoon dood is. Autobus te water CAIRO, 19-2. Zeventig mensen zijn om het leven gekomen toen tussen Port Said en de Egyptische hoofd stad Cairo de autobus waarin zij za ten een kanaal inreed. Negen inzit tenden, onder wie vijf vrouwen zijn gered. De inzittenden waren meest stu denten die na de vakanties terug keerden naar de universiteit van Cairo. Brand in inrichting EINDHOVEN, 20-2. De rijkspsy- chiatrische inrichting te Eindhoven is zaterdagavond geteisterd door een brand, die voor enkele tonnen scha de heeft aangericht. Een nieuwe loods, die werd ge bruikt voor de arbeidersterapie van de patiënten, brandde geheel uit. De Eindhovense brandweer kon uitbrei ding van het vuur naar nabijgelegen panden voorkomen. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister Joodse jeugd tegen vrijlating AMSTERDAM. 20-2. De gezamen lijke Joodse jeugd in Nederland heeft in een telegram aan de Statcn-Ge- neraal geprotesteerd tegen de voor genomen vrijlating van de drie oor logsmisdadigers. „Wij vertrouwen cr op dat u bij de stemming het leed van de overlevenden laat prevaleren boven de belangen van de drie", al dus het telegram, waarvan een af schrift aan alle politieke partijen is gezonden. De werkloosheid onder leerlingen DEN HAAG. 19-2. De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf vraagt dc overheid om snelle en doeltreffende maatregelen om aan dc stijgende werkloosheid onder leerling-bouw vakkers een eind te maken. Dc stich ting is teleurgesteld over de werk- gclcgcnhcidsnota. die deze weck bij de Tweede Kamer is ingediend. Dc maatregelen die dc regering voor stelt om de werkloosheid onder leer ling-bouwvakkers te verminderen komen volgens haar te laat en zijn onvoldoende. Dit schrijft het bestuur van de stichting in een brief die vrij dag aan de Tweede Kamer is ge stuurd. Zeehond aangespoeld SCHEVENINGEN. 20-2. Zaterdag middag is bij dc pier in Schevcnin- gen een jonge zeehond aangespoeld. Volgens de Haagse politic gebeurt het maar zelden dat een dergelijk dier in deze gebieden terecht komt. Op de Wadden wordt een verdwaal de zeehond overigens vaker gesigna leerd. De Haagse politie heeft de jonge zeehond overgedragen aan de dierentuin in Wassenaar. Belgische middenstand staakt BRUSSEL, 19-2. In veel delen van België zijn vrijdag de winkels dicht gebleven. De middenstanders zijn ontevreden over het voortduren van de prijsbeheersing, die de regering een jaar geleden afkondigde. Ook willen ze dezelfde aanspraken kun nen maken op de sociale verzeke ringen als de mensen in loondienst. Veel Belgische steden vertoonden door de staking van de middenstan ders een beeld van zondagse rust. Sommige automobilisten moesten hun auto met een lege tank aan de kant laten staan omdat de benzine pompen gesloten waren. En wie zijn ergernis met een glas bier wilde wegspoelen vond tot overmaat van ramp ook de deur van zijn stamcafé gesloten. Moskou beetje boos op Euwe MOSKOU, 19-2. De Russische Schaakfederatic is het niet eens met dc beslissing van prof. dr. Euwe om de tweekamp tussen wereldkampioen Spasski en Fischer te doen houden in twee steden (Belgrado cn Reykja vik). Het persbureau Tass meldde vrij dag dat de Sowjet-Unie bij dc we reldschaakbond (FIDE) protest heeft aangetekend. De beslissing van voor zitter Euwe zou in strijd zijn met de reglementen. Officials van de Rus sische federatie zeiden vrijdag op een persconferentie dat Euwe bij dc keuze van dc locatie voor de titel strijd niet correct zou hebben ge handeld. Ha r1onderzoek de telefoon via DEN HAAG, 10-2. Hel Haagse verpleegtehuis „Uitzicht" waar 210 bejaarden zijn opgenomen, heeft de komende twee a drie weken bijna dagelijks contact mei het academisch ziekenhuis te Utrecht. In deze periode zal bij wijze van experiment hel electrocardiogram (hartritme- patroon) van 00 patiënten over de telefoonlijn naar de afde ling cardiologie van het van het ziekenhuis in Utrecht wor den overgebracht, tvaar deze door dc staf van de afdeling onder leiding van prof. dr. F. L. Meijler. worden beoordeeld. De behandelend geneesheer van „Uitzicht", dr. A. K. C. Burger die bij de Utrechtse hoogleraar is gepromoveerd, heeft veel studie verricht over deze methode van hartonder- zoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 6