Natuurgebieden - opgenomen in Streekplan - op de korrel STREEKNIEUWS Snelle reaktie Zeeuwse aktiegroepen tegen sluiting O'schelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 februari 1072 Nr. 21035 Vogelwacht Schouweu-Duivelaud NIEUWERKERK, 19-2. De eerste tekenen dat Nieuwerkerk ook aardgas zal krijgen zijn reeds te zien. Een grote hoeveelheid plastic buizen werd aange voerd en op een open terrein, gelegen tussen de Brouwerstraat en de zwaai- kom van de R.T.M.-bussen. Verwacht wordt dat men over een maand de eerste hoofdleidingen zal gaan leggen. BURGH, 18-2. Op de vrijdagavond in hotel Bakker tc Burgh gehouden vergadering van de Vogelwacht, heeft de voorzitter de lijst van na tuurgebieden. opgenomen in het nieuwe Streekplan Schouwen-Dui- veland uitvoerig doorgenomen en de vergadering kon zich ermee vereni gen. Dinsdagavond zal het resultaat op de coördinatievergadering verder uitgewerkt worden. De voorzitter, de heer J. P. C. Boot noemde 1.) de Zeehondenplaat en de Krab- benplaat die na afsluiting Qoster- schelde zeer belangrijk kunnen wor den als fourageplaats voor vogels. Eveneens bestaat de mogelijkheid dat er door stroomveranderingen andere banken ontstaan. Een mede deling van wijlen schipper C. v. d. Klooster uit Burghsluis (van de H.S. 2) dat er op het Noordland begroei ing van helmgras was en tevens broedende meeuwen. Misschien broedgebieden in de toekomst 2a. Schouwse duinen en bijbeho rende gebieden. Grens over gehele duingebied tot aan de westgrens van de Haard te Renesse. Alles biologisch entomologisch, geomorphologisch, hydrobiologisch en ornithologisch zeer waardevol. De Vogelwacht maakt bezwaar tegen: a. aanleg weg met parkeerterrein in het zuidwesten van het dominiale bos (hinderlijk motorgeronk, stank en allerlei menselijk lawaai). Als al ternatief: uitbreiding parkeerterrein bij de Punt en dan maar wat meer lopen. b. Dagrecreatie in de bossen van het slot Haamstede. Talloze kleinere zangvogels kwetsbare flora (narcis sen-drama) en mogelijk doordringen van wandelaars in het Zeepegebied in de broedtijd, waardoor zeer veel broedende weidevogels worden ge stoord. Dikwijls komen honden in deze gebieden en er wordt klande- stien overnacht in de bunkers. Er is veel te weinig toezicht. Verdere ontsluiting Zeepegebied c. Verdere recreatieve ontsluitin gen van het Zeepegebied, waarbij ook wandelaars met kaarten van „Het Zeeuwse Landschap" in de broedtijd van maart tot juni geweerd moeten worden. Hier werden al pic- nick-plaatsen van mensen geconsta teerd bij een wulpennest, stuk ge trapte eieren van scholeksters, ver nieling van een kolonie oeverzwaluw nesten door een groep scholieren (nota bene met leraar!). Kieviten en scholeksters die enkele jaren gele den nog rond de ijsbaan broedden, komen niet meer. Wil men recrean ten in dergelijke gebieden loslaten dan eerst opvoeden: „hoe gedraag ik me in de natuur?" 3.) Kasteel Moermond. Geomrpho- logisch, hydrobiologisch en ornitho logisch van waarde. De Vogelwacht dringt hier aan op grote voorzichtig heid om dezelfde redenen als bij bos slot Haamstede. OOSTERLAND, 19-2. Vorige week vertrok uit de haven te Bruinisse de kustvaarder „Stephanie" met o.m. 400 ton aardappelen van het beken de bedrijf C. Meijer N.V. alhier. In het bedrijf van dezelfde firma te Kruiningen werden nog 600 ton bij geladen, alles bestemming Grieken land. Op maandag 21 februari zal er weer een kustvaarder in de haven te Bruinisse komen om aardappels te laden van de fa. Meijer. Het is de „Oceania" die 500 ton aardappelen hier en 700 ton te Kruiningen zal la den, eveneens met bestemming Grie kenland. Een bewijs dat de gerenom meerde firma Meijer N.V. zijn pro- 4.) De Meipacht. Biologisch, geo morphologisch en ornithologisch van waarde. Bewaren als broedbosje voor kleinere vogels. 5.) Westenschouwense inlagen. Biologisch, entomologisch en orn ithologisch van waarde. Deze zal door Dammenweg wel afgeschreven kunnen worden. Aandringen om het tracé zo westelijk mogelijk te hou den om nog wat over te houden. 6.) Roggeplaat. Volgens plan een groot deel natuurgebied met plaat selijke recreatie. 7.) Schelphoek. Biologisch, ornitho logisch en hydrobiologisch van waarde. Uitloopgebied voor de re creatie. Vogelwacht is tegen door? snijding van het kreekgebied door dammenweg. Indien dit wel gebeurt dan zullen steeds meer vogels wor- OGSTERLAND, 17-2. De zaal was gced gevuld toen vrijdagavond 18 fe bruari de afdeling „Oosterland" van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs een feestavond hield in de „Conferentiekamer". De voorzitter, de heer M. J. Zeyler, sprak een wel komstwoord tot de aanwezigen, in zonderheid tot de leden van de ou dercommissie en tot het personeel van de openbare basisschool en de kleuterschool. De burgemeester van Duiveland, de heer De Kam, kon pas eerst la ter op de avond op de bijeenkomst verschijnen. Wat de afdeling aangaat kon de voorzitter optimistische ge luiden laten horen. Door toedoen van verschillende ijverige leden konden er weer 43 nieuwe leden worden in geschreven. Veel dank bracht hij voor deze aktiviteiten. De heren P. T. Bolkenbaas en J. A. Waasdorp stelden hun mandaat ter beschik king. Gok hen dankte de voorzitter voor het vele dat zij in hun tijd voor de afdeling hadden verricht. In hun plaats werden gekozen de heren P. van den Berge Mz. en J. Uil. Na dit openings- en welkomstwoord, kwam het toneelspel aan de orde, getiteld: „Engeltje" een klucht in drie bedrij ven geschreven door B. Westra en F. Dorst. Hieraan werkten mee een drie tal dames, t.w. mevr. S. van Almen- kerk-Stoutjesdijk, mevr. J. van Damme-Hazelbach en mevr. J. Zeij- ler-de Vin. Een even groot aantal heren t.w. A. G. Hollander, H. Ruijs- senaars en P. van der Werf Lz. Aar dig doch nogal ingewikkeld stuk dat zeer goed gespeeld werd. De rollen waren zeer goed ingestudeerd, een bewijs temeer dat er onder eigen mensen ook uitstekende krachten te vinden zijn. Boer Dorenbos, die zijn boerderij liet verlopen door te wer ken aan onnuttige „uitvindingen" en betrekkingen onderhield met slet je Kat ja Vroman waaraan door veel verwikkelingen, hoofdzakelijk door dukten naar alle delen van de we reld verzendt en ondanks de huidige crisis van de landbouwprijzen zijn vleugels nog blijft uitslaan. Als een merkwaardigheid dient te worden vermeld dat de kustvaardei*, die maandag in de haven te Bruinisse arriveert zijn allereerste reis doet. Hij liep donderdagmorgen jl. van de wei*f in Denemarken en voer verder de hele dag proef, tot groot genoe gen van de betrokkenen. Onderweg naar Nederland werden de radar- en radio-apparatuur ingebouwd, en als het mooie schip hier aankomt is het volledig afgemaakt en zal wel de al gemene belangstelling genieten, voor al op een dorp als Bruinisse. den doodgereden. Getracht zal wor den deze Dammenweg geheel uit het kreekgebied te houden. 8.) Koudekerkse inlaag. Biologisch en ornithologisch van waarde. Aller beste klutengebied van Schouwen- Duiveland en in de winter pleister plaats van o.a. rotganzen. De Vogel wacht is pertinent tegen geplande weg over binnen-inlaagdijk. Anders zal dit veel slachtoffers onder de vogels vragen en door lawaai en uit laatgassen veel vogels doen ver trekken. Vogelwacht: laat deze weg over bestaand tracé Stolp weg Bra- bersweg en Steursweg lopen. De Vogelwacht vraagt verder spe ciale aandacht om de aanleg der re creatie-riolering niet in de eerste helft van het jaar te doen plaats hebben. Dit zou funest zijn voor de klutenbevolking. toedoen van zijn huishoudster Tonia, een einde komt. In de pauze na het eerste bedrijf, werd een verloting gehouden, die goed slaagde. De voorzitter heette de inmiddels gearriveerde burgemeester De Kam welkom en dankte hem en het verdere bestuur van de gemeente voor hun aandeel in de totstandko ming van de nieuwe basisschool in de Van den Abeelestraat en de open bare kleuterschool. Terloops wees de voorzitter nog op de z.i. zeer noodza kelijke verandering van verenigings gebouw in het dorp. „We zijn uit ons jasje gegroeid" was zijn commentaar. Nadat het toneelstuk was afgelopen dankte de voorzitter de deelnemen- den, de souffleur en de grimeur voor hun werk en bood namens de afde ling een bloemruiker aan. Vervol gens dankte de voorzitter de midden stand van Oosterland en ook van daarbuiten voor hun vele giften in natura ten bate van de loterij. De dansmuziek werd verzorgd door „Jaap en Kees". Rekord-bollendag ZIERIKZEE, 19-2- Voor de tweede maal organiseerde de C.J.V. een oliebollendag, ten bate van het nieuwe vakantie huis te Renesse. De opbrengst overtrof alle verwachtingen. Bruto bedroeg deze f 2004, zo dat thans voor het goede doel ongeveer f 14000 bijeen is. Het benodigde bedrag is 20.000. De oliebollen werden verkocht over geheel Schouwen-Duive- land. Twee gewonden bij slippartij op Grevelingendam Zondagavond kwam op de Greve lingendam een personenauto met twee sportvissers in de berm van de weg terecht. De auto slipte vervol gens en sloeg over de kop. De be stuurder J. van L. werd licht ge wond, maar zijn passagier C. M. A. M. L. bleek er ernstiger aan toe te zijn. De man werd uit de wagen ge slingerd en belandde een tiental me ters verder op de weg, waarbij hij hoofdwonden opliep. Beiden werden met de ambulance van de heer Elen- baas vervoerd naar het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Ge zien de aard van zijn verwondingen werd L. echter daarna overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis te Rot terdam. De auto werd totaal ver nield. ZIERIKZEE Afd. Schouwen-Duiveland N.F.O. De algemene jaarvergadering van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Ned. Fruittelers Organisatie wordt gehouden op donderdag 24 fe bruari a.s. in het Huis van Nassau. Voor de bestuursverkiezing (voorzit ter) zijn kandidaten: de heren P. Flikweert, J. Klompe en J. v. d. Vel de; (secretaris) de heren Jac. Bouw man en J. L. Manni (bestuurslid), de heren-kandidaten, de heren Nic. Dambruin, J. de Feyter, L. Leeuwe en N. v. d. Stolpe. Een kleurenfilm wordt vertoond over: „Fruitteelt in de Kaapprovincie van Zuid-Afrika". Lid Kamer voor de Binnenvisserij Naar wij vernemen is bij Kon. Be sluit van 3 februari j.l. op voordracht van het ministerie van Landbouw en Visserij, benoemd tot lid van de Kamer voor de Binnenvisserij, voor een periode van vijf jaar, de heer W. K. Schot te Zierikzee. Cursus Streekgeschiedenis In het kader van de cursus Streek geschiedenis spreekt heden (maandag 21 februari) in de Concertzaalfoyer, de heer H. G. S. Heringa over het onderwerp: „Verdwenen en geble ven monumenten van Schouwen- Duiveland". Vereniging Technische School „Schouwen-Duiveland" Op dinsdag 29 februari wordt in de kantine van het schoolgebouw de algemene ledenvergadering gehouden van de Vereniging Technische School voor Schouwen-Duiveland. Behalve behandeling der jaarstukken komt bestuursverkiezing aan de orde, i.v.m. periodieke aftreding van de heer J. J. v. d. Sonde en J. v. d. Weele, die beiden herkiesbaar zijn. Alg. Bond van Bejaarden De jaarvergadering van de afde ling Zierikzee van de Alg. Bond van Bejaarden zal gehouden worden a.s. vrijdagmiddag 25 februari, in de bo venzaal van het Huis van Nassau. Brandje Zaterdagavond rond 7 uur werd brandalarm gegeven, waarop de (nieuwe) auto uitrukte. Het brandje bleek ontstaan op een terrein van ir. Koopman aan de Julianastraat, waar hout en afval hadden vlam gevat. De brand ging met sterke rookontwik keling gepaard, waarvan vooral het verkeer hinder ondervond. Met twee stralen uit de hoge drukspuit wist de brandweer raad met dit vuurhaardje. KERKWERVE Vijftien jaar afdeling N.C.V.B. De afdeling Kerkwerve van de N.C.V.B. hield vorige week de jaar vergadering en gelijktijdig de viering van het vijftienjarig bestaan van de afdeling. Enkele afgevaardigden van de afdelingen Zierikzee en Bruinisse waren aanwezig om dit heuglijk feit mee te vieren. Een welkomstgedicht werd voorgelezen door mevrouw Francke-Aernoudse, waarin een overzicht werd gegeven van de af gelopen vijftien jaar verenigingsle ven. Vervolgens werd gezongen Gez. 222 1 en 4. De presidente mevrouw C. Viergever-Legemate ging voor in gebed. Daarna werd een liturgie afge werkt. De vice-presidente mevrouw Wessels las bijbelgedeelten en mevr. Viergever declameerde enkele ge dichten en verzorgde de meditatie. Het geheel werd afgewisseld met sa menzang. Na de eerste pauze las de penningmeesteresse het financieel verslag over het afgelopen jaar dat en batig saldo heeft opgeleverd van f 411,52. Hierna volgde het jaarver slag van de secretaresse. Na het zin gen van het Schouwse volkslied de clameerde mevrouw Francke-Aer noudse een gedicht „Schouwen" van Rudi Pijper. Mevrouw Bij de Vaate- v. d. Sluis las een Schouws verhaal, geheel in dialect en daarna werd het Zeeuws Volkslied gezongen. In de tweede pauze werd vruchtensap ge serveerd en daarna zongen de dames het Bondslied. Mevr. Viergever vertoonde enkele dia's, voornamelijk van het reisje naar de Koninklijke Tuinen in Brus sel. Als afsluiting van de avond las ze een stukje uit „De Christen vrouw" voor, wat geschreven was door de landelijke presidente mevr. Strikwerda-van Klinken. Na het la ten zingen van Gez. 135 1 en 3 ging de vice-presidente, mevr. Wessels, voor in dankgebed. HAAMSTEDE Dr. J. F. van Royen Ridder Ned. Leeuw De bekende dr. J. F. van Royen, toekomstig bewoner van Schouwen- Duiveland en sinds jaar en dag zijn vakanties doorbrengend op Slot Haamstede, is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, zulks op grond van zijn vele en langdurige werkzaamheden als cura tor van de Rijksuniversiteit van Lei den. Dr. van Royen geniet als pre dikant een grote bekendheid in de Westhoek. Openbare verkoop Hotel „Witte van Haemstede" Het Grand Hotel Restaurant „Wit- te van Haemstede", dat nu al twee seizoenen lang gesloten is geweest, wordt verkocht. De eigenaren, gebr. Bijl uit Rotterdam, zullen het op 10 maart a.s., des middags te 14 uur in hotel Bom te Haamstede door mr. D. van Eek uit Zierikzee in één zitting aan de man brengen. Het 'hotel, dat 40 kamers bevat plus enkele grote eetzalen en speci ale „corners" bevat en aan de zon zijde omzoomd is door fraaie terras sen, heeft aan de verwachtingen van de diverse eigenaars niet voldaan. Kennelijk zijn de exploitatiekosten te hoog en is het zomerseizoen te kort. De oppervlakte grond die bij het ho tel hoort is 44,50 are groot. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor assistent-artsexa men de heer J. J. P. Stenger, Haam stede. DREISCHOR Weegbrugvereniging „Beldert" Op donderdag 24 februari verga dert in „De Drie Schorren", de Weegbrugvereniging „Beldert" al hier. (Slot) MIDDELBURG. 17-2. In de rcak- tlc van dc Zeeuwse aktiegroepen op het tussentijds rapport van Rijkswa terstaat inzake dc sluiting van dc Oostcrschcldc, worden nog onder staande opmerkingen gemaakt. Verder zal door de afsluiting van dc Oostcrschcldc een veel sterkere stroom langs de kust ontstaan, waar door duinafslag in Schouwen en De Kop van Goerec de recreatiemoge lijkheden nog verder beperken. Rijkswaterstaat heeft in het vrij dag gepubliceerde rapport gesteld, dat deze problemen bestudeerd wor den. Dc waterstaatmensen overwe gen het toekomstige Zeeuwse moer Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duiveland hoopt op woensdagavond 23 februari a.s. in een openbare vergadering bij een te komen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Op de agenda staan o.a. de volgende punten Straatnaamgeving in het bestem mingsplan Nieuwerkerk II; wijziging raadsbesluit verkoop grond te Oos terland; aankoop krot Molenweg 24 te Oosterland; verkoop woningen Kon. Julianastraat 2 en 4 te Ouwer- kerk; garantie geldleningen Stichting Bejaarden woningen; garantie geld- leningenwet bezit vormingsfonds M. v. Dongen; vaststelling gemeente-be groting dienstjaar 1972, en begroting gemeentelijk woningbedrijf; vast stelling eerste wijziging gemeente begroting 1972. NIEUWERKERK Bazar ten bate van Gereformeerde Kerk Een ieder wordt uitgenodigd om de bazar te bezoeken, die door de gere formeerde vrouwenvereniging „Nieu werkerk" zal worden georganiseerd ten bate van de Gereformeerde Kerk. Deze bazar zal worden gehouden op woensdag 1 maart a.s. in het lokaal naast de Gereformeerde Kerk, aan de Badhuisstraat, 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. Na 9 uur 's avonds zullen de ar tikelen die eventueel nog onverkocht zijn bij opbod verkocht worden door de heer P. Tieleman. Deze bazar zal opgeluisterd worden door diverse at- trakties. Men zal er bruine bonen kunnen tellen, loten kopen, waarop men als hoofdprijs een boerenbont geborduurd ontbijtlaken kan winnen, terwijl er voor de kinderen een grabbelton is. Voor de heren is er ook een speciale attraklie, zodat die ook verwacht worden. Ook zal er koffie worden geschonken. De Macht van het Kleine De gezusters Folmer. Jannie en Saar Folmer. haalden het mooie be drag van f 413.60 op voor „De Macht van het Kleine". Dit is een groter be- in compartimenten (vakken) te ver delen. Het vuile Rijnwater kan dan niet in het meer komen. Verder overweegt Rijkswaterstaat kunst werken aan te brengen aan de kust van Schouwen en Goerec, waardoor duinafslag voorkomen zal worden. Ir. Loeff van de studiegroep Ooslcr- schelde waarschuwt de waterstaat, mensen nu, dat „ze de komende vijf tig j^ar zo veel aan het nieuw ont stane meer moeten sleutelen, dat het veel eenvoudiger en goedkoper is. dc Oostcrschcldc gewoon open tc laten". Open water Het open water zou dan z.ijn twee nevenfuncties, die van schelpdieren- kweekplaats en die van kinderkamer voor Noordzee-vissen, kunnen hand haven. drag dan ooit, maar ter verduidelij king zij vermeld, dat men in het ver leden per maand inkasseerde, maar vanaf januari jl. geschiedt dit per jaar. Vanzelf veel dank aan gevers en collektanten, namens de hoofd leidster, mevr. E. van der Vaate-den Bleijker. Godsdienstlessen Wegens ziekte van ds. P. Post van Bruinisse die de godsdienstlessen verzorgde aan de Christelijke Nijver heidsschool te Bruinisse, is nu tijde lijk voor dit werk aangezocht ds. A. S. Rienstra van Nieuwerkerk-Oos- terland-Bruinisse. Inmiddels is ds. Rienstra met dit werk begonnen. OOSTERLAND Vergadering Chr. Schoolvereniging Op dinsdagavond 22 februari a.s. houdt de Christelijke Schoolvereni ging de gewone jaarlijkse ledenver gadering in de consistorie van de Oud Ger. Gemeente aan de Burg. van der Havestraat, alhier, onder voorzitterschap van de heer J. A. van der Weele. Na de opening en notulen volgen de ingekomen stukken, waar na bestuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar is de heer J. van der Werf Lz. Hierna volgt de rond vraag en sluiting. Bouw dubbele woning Door het bouw- en aannemings bedrijf Capelle-Stouten alhier, is een begin gemaakt met de bouw van een dubbel woonhuis aan de Van den Abeelestraat, tegenover de nieuwe scholen, voor rekening van de heren C. de Bruine Jacsz. en M. Verhoek Gz. 'Op een perceel bouwgrond na van de aannemer L. W. Boogert, waar ook door deze eertijds nog een dubbel woonhuis gebouwd zal wor den, is de bouwgrond in de Van den Abeelestraat volgebouwd en is men voor nieuwbouw aangewezen op het nieuwe bouwplan Oosterland: (plan Stouten). Rekonstruktie Van den Abeelestraat Door het Aannemings- en wegen bouwbedrijf fa. A. W. Wandel te Nieuwerkerk wordt momenteel een gedeelte van de Van den Abeelestraat alhier uitgebroken en opnieuw ge legd. Het is het gedeelte dat langs de nieuw gebouwde bejaardenwoningen loopt, een zijtak van genoemde straat. Dit gedeelte was feitelijk nog maar voorlopig gelegd. Door middel van een bulldozer worden de klin kerstenen uit de straat gelicht om ze daarna officieel weer te leggen in het straatvlak. Ook de kantstukken worden opnieuw gelegd. Omdat nu ook de ingang van de nieuwe school gedeeltelijk over deze straat komt is dit herstel bijzonder belangrijk. LANDSMEER. Vrijdagmiddag is tussen Ilpendam en Landsmeer dc 30-jarige E. Bride met zijn bestel auto in het Noordhollands kanaal ge raakt en verdronken. Rijkswaterstaat wil echter de laat ste schakel in dc ..Deltakcten" aan leggen. Veranderingen in het basis plan blijven mogelijk. Maar primair staat, „dat het gat dicht moet zoals ccn waterstaatsman het eens fier uit drukte. Voor Rijkswaterstaat speelt daarbij een rol. dal de plannen voor de negen kilometer lange dam na vele jaren van onderzoek kant en klaar liggen. Dc eerste werkhavens liggen gereed, twee werkeilanden zijn al aangelegd. Een argument dat ir. Loeff ook wegwuift. ..Organisatie is improvi satie", stelt hij. Maar Rijkswaterstaat wil niet improviseren. Dc aktieeomi- tés geven als antwoord „hef hierbij niet tc laten zitten en voor de ko mende maanden tal van prikkelende aktics in petto te hebben". Idyllisch plaatje van de molen in bedrijf in het „land van Noordgouwe". Men ziet fle mulder de zakken meel naar de gereedstaande wapen drapem Het plaatje dateert van voor de oorlog. Aardig spel op feestavond V.0.0. te Oosterland „Oosterlandse" aardappelen voor Griekenland Na tussenrapport van Rijkswaterstaat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3