AGENDA Gouden speld voor scheidende voorzitter A.S.V. Brouwershaven STKEEKNIEUWS Lawine op huis Maandenlange ruzie tussen Zeeuwse Statenfraklies bijgelegd z.v.u. Ook pessimistische geluiden op afscheidsavond „De vrouw in dc literatuur" Causerie voor Afd. Schouwen Pl.landsvrouwenbond BROUWERSHAVEN, 19-2. Vrij dag- en zaterdagavond hield de Alg. Sportvereniging Brouwershaven haar jaarlijkse feestavond in hotel Graaf Floris V waarvoor een over stelpende belangstelling bestond. Voorzitter P de Moor verwelkomde in het byzonder burgemeester A. P. Schouwcnaar en wethouder L. M. Moermond, beiden met echtgenoten. In zijn openingswoord merkte de heer De Moor op, dat het niet ge bruikelijk is een terugblik te werpen op de geschiedenis van de sportver eniging, maar nu het deze avond de laatste keer is, dat hij als voorzitter fungeerde wildé hij een kort resumé geven De vereniging werd in 1928 opgericht door een 10 a 15 leden en werd begonnen met de korfbalsport De vereniging droeg de naar RODA. Met diverse twaalftallen werd ge speeld in de SDKB op het eiland maar helaas is deze bond verdwenen daar aangesloten moest worden bij de Ned. Korfbalbond. Met deze over schakeling verdween ook praktisch de gehele korfbalsport en werd overgeschakeld naar de micro-korf bal. Later is de naam RODA ver dwenen en is de vereniging een alge mene sportvereniging geworden met voetbal erbij. Werd voorheen zowel zaterdag als zondag gespeeld thans wordt er alleen nog op zaterdag ge voetbald. ,Als voorzitter ben ik zeer pessimistisch gesteld in de ontwik keling van de sport op Schouwen- Duiveland, in het algemeen en voor onze vereniging in het bijzonder. Korfbal verdween en voetbal met slechts twee elftallen. Niettegen staande aan de andere kant toch weer een optimistisch geluid daar het micro-achttal het kampioen schap wist te behalen." Klucht De voorzitter gaf hierna het woord en de daad aan de tonelisten welke o.l.v. de heer Ph. van Ast opvoerden de klucht „Zijne Excellentie Hein". Op zeer vlotte wijze werd dit stuk voor het voetlicht gebracht, waarbij naar hartelust kon worden gelachen. Het spel stond op een zeer hoog peil en getuigde van een gedegen studie. Een daverend applaus beloonde de tonelisten, waarna de voorzitter een geschenk overhandigde aan de spe lers. Het optreden van de groep „Zo diac" bestaande uit leden van de soos was het tweede klapstuk op deze avond. Op een verbazendwek- kende manier wisten deze jongelui met het play-back systeem nauw keurig getimed een stuk muziek en conference te presenteren waar nog lang over nagepraat zal worden. Afscheid voorzitter Hierna werd afscheid genomen van de heer P. de Moor als voorzit ter der vereniging. Namens de dona teurs en leden trad als woordvoer der op de heer J. C. Hanse, die me moreerde, dat de heer De Moor, 44 jaar lid van „de sport" is, waarvan hij 38 jaar lang de voorzittershamer hanteerde. „Het zal wel niet altijd over rozen zijn gegaan, maar dat u het tot op heden hebt volbracht ge tuigt van kunde en wijsheid. Nu uw gezondheid u heeft genoopt het wat kalmer aan te doen hebt u het be sluit genomen de voorzittershamer over te dragen. De leden en dona teurs hebben alle waardering voor uw werk en zij waren het die spon taan hebben geofferd om u een blij vend aandenken mee te geven uit dankbaarheid voor het vele werk, dat in het belang van de sport, maar zeer zeker van de jeugd is verricht". Een der jeugdleden Izaak Clarisse overhandigde eerst een album met foto's, samengesteld door mevr. M. Besterveld-VIaander uit de jaren 1928 tot heden. Toonde de heer. De Moor zich hiermede content, ont roerd en sprakeloos was hij toen het tweede cadeau aen gouden horloge bleek te zijn. Mevr. De Moor mocht een fraai bloemstuk in ontvangst nemen. De heer Hanse wenste de scheidende voorzitter toe dat hij het nog lang in een goede gezondheid zal mogen dragen en merkte op dat het een moeilijke zaak zal worden een waardig opvolger te vinden. De burgemeester A. P. Schou- wenaar ging in zijn toespraak dieper in op het begrip „sport" waarbij hij stelde, dat men nog blij moet zijn dat er mensen zijn zoals de heer De Moor die de sport levendig houden zodat de jeugd zich zowel lichame lijk als geestelijk kan bewegen en ontspannen. Gelukkig prijzen we ons in een goede samenwerking tussen de overheid en de verenigingen In zijn funktie als vice-voorzitter KNVB Zeeland deed de heer Schou- wenaar een beroep op de jeugd om zich op te geven voor een scheids- rechtercursus te Zierikzee, opdat de sport kan blijven draaien. Gebeurt dit niet, dan zullen er donkere wol ken boven Schouwen-Duiveland verschijnen. De jeugd gaat reële ei sen stellen, welke- een goede bege leiding vereisen. Tot de heer De Moor: „Het is moeilijk om afscheid te nemen, ik heb het pas ook onder vonden" maar de waardering van de leden en donateurs moge u een ge voel van dankbaarheid meegeven. Deze dankbaarheid leeft ook bij de KNVB die in zeer zeldzame gevallen een onderscheiding uitreikt aan hen die dit zeer zeker verdienen. Geldlening voor Reinigingsdienst Sch.-Duiveland NIEUWERKERK, 19-2. De Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland kwam in spoed eisende vergadering bijeen. Enig agendapunt was het aangaan van een geldlening tot aankoop van de boerderij van de heer D. van den Hoek te Serooskerke, waareen vuil stortplaats voor het eiland zal wor den gemaakt. Van de Bank van Nederlandse Ge meenten was een aanbieding binnen gekomen voor een geldlening groot f 250.000,-, rente 75/s looptijd 25 jaar, aflossing in 25 jaarlijkse ter mijnen Opnemen 16 maart 1972. Met algemene stemmen werd besloten deze geldlening aan te gaan. „Buit" bij verkeerscontroles UTRECHT-DEN HAAG, 19-2. In de stad en provincie Utrecht en in het gewest Zuid-Holland zijn uit gebreide verkeerscontroles gehou den. In totaal werden ruim 15 duizend auto's gecontroleerd. De ba lans was niet gering: er werden 2.108 processen-verbaal opgemaakt. Twaalf personen reden völgens de politie onder invloed van alcohol, terwijl 35 personen een rijverbod kregen opgelegd omdat ze te veel ge dronken hadden; één automobilist reed in een gestolen auto en twee anderen werden gezocht wegens ver boden wapenbezit. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De leiders van de democratische en de republikeinse fraktie in de Amerikaanse senaat, J resp. Mike Mansfield en Hugh Scott, hebben de hoop uitgesproken dat zij na de reis van president Nixon zelf een particulier bezoek aan China zullen kunnen brengen. BRUSSEL. - Rijkswachters in Turnhout hebben in de nacht de plaatselijke brandweer te hulp moe ten roepen om een drietal inbrekers tc vatten. Het drietal werd door voorbijgangers opgemerkt toen het in een garage zijn slag wilde slaan. PEKING. Partijvoorzitter Mao Tse-Tocng en andere Chinese leiders hebben eer betuigd aan dc Ameri kaanse schrijver en China-kenner Edgar Snow, die dinsdag op 66-ja- rige leeftijd in Zwitserland aan kan ker is overleden. ZIERIKZEE, 18-2. Vrijdagmiddag werd in de bovenzaal van restau rant „Mondragon" een lezing gehou den door de heer E. Leeflang over „De vrcuw in dc literatuur". De middag Werd georganiseerd door de Plattciandsvrouwenbond 1 afdeling Schouwen. Mevr. Gast uit Brouwershaven, presidente van de afdeling Schou wen, opende dezè middag en heette alle aanwezige dames hartelijk wel kom. Vervolgens gaf zij het woord aan de heer Leeflang, leraar Neder lands aan de Rijksscholengemeen schap „Prof. Zeeman". De heer Leeflang zei dat hij er geen litera tuurles van zou maken. Er is veel over en door de vrouw geschreven. In de middeleeuwen waren er niet veel vrouwen die schreven, in tegen stelling tot deze eeuw. Hij las ver volgens een paar gedichtjes voor ge schreven door vrouwen. Bijv. het ge dicht „De dood" geschreven door de dichteres Vasalis. Hij las een ver haal van Jacques van Hattem geti teld „De zoon van Fokke Wallinga". Dit verhaal steekt vol humor. In de pauze werden tijdens 't nuttigen van een kopje koffie of thee loten ver kocht om de kosten van het jubi leum in 1973 te dekken. Na de pau ze nam de heer Leeflang de gitaar ter hand en zong een viertal balla des in het Engels. Het volgende deel van deze lezing was gewijd aan de Gouden speld voor scheidende voorzitter. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE. 10-2. Tijdens een korte plechtigheid in ..Concordia" werd za terdagmorgen de nieuwe brandweer-auto - een MagytuS Deutz van 170 p.k. - door burgemeester Th. H. dn Meester overgedragen aan liet korps, in dc per soon van de commandant de heer C. J. Berrevoets. Alle korpsledcn (en al het materieel (Havenplein) waren en was hierbij present. Het gaat hier om een gecombineerde hoge- en lagedruk-apparatuur, dat tot het modernste behoortHet geld - toegestaan door G.S. - kwam vrijwel gelijktijdig af met de overdracht en de commandant zei de nieuwe aanioinst in dank te aan vaarden. Alleen is er nog „geen goede woning" voor de nieuweling. De oude wagen is verkocht aan de Bruynzeel-keukenfabriek tc Bergen op Zoom. Na de overdracht maakte de nieuwe wagen een ererondje door de stad. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Het is my een vreugde" aldus de burgemeester „dat ik u de gouden speld van verdienste mag opspelden. Ik Wens u er veel geluk mee want u hebt hem wel verdiend" aldus be sloot burgemeester Schouwenaar zyn toespraak. De heer J. Constandse sprak - als één der oprichters woorden van waardering en haalde nog diverse gebeurtenissen op uit de oude histo rie. Ook dankte de heer De Moor voor alles wat hij voor de sport heeft gedaan. In zijn slotwoord zei de scheiden de voorzitter, dat hij zeer erkentelijk was voor de ontvangen geschenken en bedankte een ieder hartelijk, ook mede namens zijn vrouw. Hij wenste de vereniging alle goeds toe onder leiding van de nieuwe voorzitter en hoopte zelf nog jaren lid van de ver eniging te kunnen zijn. Na een verloting volgde nog een gezellig bal. Medisch team komt terug uit Bangla Desj DEN HAAG, 19-2. Het medisch team van 't Nederlandse Rode Kruis dat op nieuwjaarsdag voor chirurgi sche hulpverlening aan slachtoffers van het conflict India-Pakistan naar Bangla Desj vertrok, heeft zijn werk in Faridpur kunnen beëindigen. Op woensdag 23 februari keert het team onder leiding van prof. dr. M. Vink van het Academisch Ziekenhuis te Leiden via Dacca, Calcutta en New Delhi in ons land terug'. schrijfster Marga Minco. Hij las een verhaal uit het boekje „De andere kant". De presidente dankte alle da mes voor hun komst in het bijzon der de heer Leeflang voor deze boei ende causerie. Zij hoopte dat zij vol gend jaar weer een beroep op hem zal mogen doen, wat de heer Leef lang uiteraard als compliment be schouwde. DJAKARTA. De handelsbetrek kingen met Nederland zijn van rechtstreekse invloed op de betrek kingen tussen Indonesië en de Euro pese Economsche Gemeenschap, al dus heeft de leider van de Indonesi sche delegatie naar de gemengde Ne derlands-Indonesische commissie, Arifin, verklaard. DAYTONA BEACH. De 37-jarige Amerikaanse autocoureur Friday Hassler is tijdens de training voor de 500 mijl van Daytona Beach veron- ggelukt als gevolg van een botsing tussen dertien renwagens. CAIRO. In Egypte is eind vorig jaar een omvangrijk spionage-kom- plot opgerold waarbij ondermeer een Amerikaanse vrouwelijke diplomaat is gearresteerd, zo schijft hoofdre- dakteur Heykal in zijn wekelijks ar tikel in het blad Al Ahram. ALGIERS. Algerije heeft Zweden verzocht de 30-jarige Abdelmalek Kadri vrij te laten en het Neder landse verzoek om uitlevering van de Algerijn af te wijzen. LA VALLETTA. Malta heeft een nieuwe nota aan de Britse regering gezonden. Het was de eerste sinds tien dagen geleden de besprekingen in Rome over de toekomst van de Britse militaire basis op het eiland werden afgebroken. BUENOS AIRES. In Argentinië zijn zondag meer dan 1000 mensen dak loos geworden door een grote brand in een krottenwijk aan de rand van de hoofdstad Buenos Aires. Volgens- de politie gingen 205 uit hout en boord opgetrokken onderkomens in vlammen op. WASHINGTON. Negen grote Amerikaanse steden zijn door het ministerie van justitie in Washinton aangewezen als eerste doelen in een gecoördineerde actie tegen heroine- venters op hoeken van straten. SAN FRANCISCO. De langste havenstaking uit de geschiedenis van de V.S. is geëindigd door een over eenkomst, die loonsverhogingen van 26 procent inhoudt. Het akkoord werd zaterdag tussen de havenarbei ders aan de westkust en de werkge vers bereikt. MOSKOU. De Sowjetrussische partijleider Brezjnjew en premier Kcsygin zullen een bezoek aan Irak brengen. Dit is in een gezamenlijk Russisch-Iraaks communique mee gedeeld. De datum van het bezoek zal later worden vastgesteld. BONN. De niet-aanvalsverdragen met Moskou en Warschau zullen geen inbreuk maken op de rechten en verantwoordelijkheden van de vier grote mogendheden in Duits land, zo heeft de Westduitse regering donderdag verklaard. CAIRO. De Russische minister van defensie maarschalk Andrei Gretsjko kwam vrijdag in Cairo aan voor een kort officieel bezoek. ATHENE. Tussen de wijk Drapet- sona en de raffinaderijen Van As- propyrgos heeft zich een ontploffing voorgedaan die belangrijke schade heeft aangericht. Grote hoeveelhe den olie zijn verloren gegaan. NEW YORK. De secretaris-gene raal van de V.N., Kurt Waldheim, zal op 6 maart in Kaapstad aankomen voor overleg met de Zuidafrikaanse regering over de kwestie Zuidwest- Af rika, zo is vrijdag in New York meegedeeld. TAIPEH. President Tsjiang Kai- Sjck van Taiwan heeft zondag mee gedeeld dat hy bereid is nog zes jaar president tc ztfn. Dat zal een vyfdc ambtstermijn worden voor dc 84- jarigc, want dat hy gekozen wordt, staat wel vast. BRUINISSE De woningbouw Er begint nu ook van buiten Brui- nisse interesse te komen voor de wo ningbouw te Bruinisse. Zo zal in de gemeenteraad van 25 februari in be handeling komen de bouwaanvrage c.q. de aankoop van grond in plan West III voor het bouwen van acht eengezinswoningen aan de Ooster straat en aan de Dokter de Kock- straat van het aannemersbedrijf W. Mooyaart te Oude Tonge en voor het bouwen van zes woningen aan de Dokter de Kockstraat en de Greve- lingenstraat door Plano Bouw N.V. te Rotterdam. Planobouw N.V. heeft voor énkele woningen al gegadigden. Kerkelijk Volkswagenbusje De diakonie van de Ned. Herv. kerk te Bruinisse besloot tot de aan koop van een (tweede hands) Volks wagenbusje, waarmee in het ver volg, de mensen die slecht ter been of bejaard zijn, van en naar de kerk kunnen worden gebracht. Het busje kan ook worden gebruikt om naar en van de bejaardenclubs te worden gereden of als het minder geschikt weer is naar de vrouwenverenigin gen. Nog meer plannen moeten na der worden uitgewerkt, zodat ook de kerkeraad de aankoop goedkeurde, gezien de vele mogelijkheden. Collecte Herv. Kerk De in de Ned. Herv. Kerk te Brui nisse gehouden collecte voor het We- relddiaconaat bracht f 1030,50 op. Zang in rusthuis Het herv. kerkkoor gaf een zang uitvoering in het bejaarden verzor gingstehuis „In 't Opper" te Brui nisse. Begonnen werd met het ge zamenlijk zingen van Ps. 86 2 en 10. Het koor zong een negental num mers, terwijl geëndigd werd met Ge zang 42. De directrice die de koorle den ook welkom had geheten, sprak een hartelijk dankwoord, nadat ou derling W. A. Jumelet, in aansluiting op de zang een dagsluiting had ge houden over 1 Joh. 4 1 tot 12. Voor zitter van het kerkkoor is thans de heer W. Schraver. Schoon Twente DEN HAAG, 20-2. Het ziet er naar uit, dat Twente de blau we wimpel van het schone wa ter zal winnen. Dit industrie gebied zal waarschijnlijk het eerste gebied in Nederland zijn, dat zal kunnen zeggen, dat zijn oppervlaktewater weer volkomen schoon is. Dit zei zondag mr. J. S. Biesheuvel, watergraaf van het waterschap Regge-Dinkel, dat voor de wa terzuivering in Twente verant woordelijk is. We gaan al heel aardig vooruit, zei mr. Bies heuvel, en er zijn in Twente zelfs al beken, waar het water weer zo schoon is, dat de vis sen er weer kunnen leven. „Over vijf jaar hopen wij zo ver te zijn, dat al het water in Twente weer schoon is. Wij zijn het waterschap, dat het meeste geld eist van bedrijven en eigenaars van woningen enz., maar we liggen dan ook aan de kop". AOSTA, 19-2. Bij het gehucht Champorcher in de noordwestelijke Italiaanse provincie Aosta is zater dag een lawine op een groep huizen neergestort. Vijf personen zouden worden vermist maar men vreest dat het aantal slachtoffers veel gro ter zal zijn. Reddingsploegen zijn onmiddellijk naar de plaats van het onheil gegaan maar ze hebben de laatste 8 km. te voet moeten afleggen wegens de enorme hoeveelheid sneeuw. DEN HAAG. De 65-jarige me vrouw M. Bonnet-Schoten uit Den Haag is zaterdag in een verpleeg tehuis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Zij werd op 4 november jl. bij het oversteken aangereden. MIDDELBURG. 19-2. De ruzie tus sen de Zeeuwse Statenfracties van de C.H.U., K.V.P. enerzyds en die van de A.R. anderzijds, is sinds vry- dag weer by'gctcgd. Op 25 oktober vorig jaar trad een scheiding der geesten op, nadat dc voorzitter van de statenfractie van de A.R. op ei gen initiatief overleg pleegde met dc fractievoorzitter van de P.v.d.A. over dc moeilijkheden die waren ontstaan over dc positie van het G.S.-Iid A. .T. Kaland. tevens voorzitter van het dagelijks bestuur van dc Provinciale Zeeuwse EIcctrlciieits Maatschappij (PZEM) in Middelburg. De A.R.-voorzittcr stelde bij dc aanvang van de statenvergadering op 25 oktober voor de funktie van het G.S.-lid en voorzitter van het dagelijks bestuur van de PZEM te ontkoppelen. Door dit voorstel werd de hele PZEM-affaire, die Zeeland een jaar lang in dc ban had gehou den, uit dc wereld geholpen. De C.H.U. en de K.V.P. zagen in dit In grijpen van de A.R.-voorzitter een onaanvaardbare inbreuk op dc spel regels en schortten de samenwerking op. Vrijdag hebben de C.H.U. en dc K.V.P.-stalcnfracticvoorzitlers het bestuur van dc A.R. in een brief la ten weten, dat de opgeschorte be trekkingen weer hersteld zullen worden. Ze spreken het vertrouwen uit dat dc spelregels, die normaliter tussen de samenwerkende fracties gelden, weer zullen worden geëer biedigd. Maandag 21 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, afdeling P.v.d.A. Huis van Nassau (koffiekamer), 8.00 uur, gespreksavond N.V.N. Concordia, 8.00 uur, vergadering V.V.V. Zierikzee. Oosterland De Pleisterplaats, 7.30 uur, afdeling Duiveland Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Dinsdag 22 februari Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur, Fok- en Controlevereniging. Hotel Bom, 7.30 uur, vergadering „C. et C." Renesse Restaurant „Rietnisse", 8 uur, afde ling Noordwelle e.o. Plattelands vrouwenbond. Oosterland Consistorie Kerk O.G.G., 7.30 uur, Chr. Schoolvereniging. Woensdag 23 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ontspanningsavond van de U.V.V. voor de bejaarden. Nieuwerkerk Zaal Geref. Kerk, 7.45 uur, Geref. Vrouwenvereniging. Gemeentehuis, 7.30 uur, raadsverga dering Duiveland. Donderdag 24 februari Dreischor De Drie Schorren, 8 uur, weegbrug vereniging „Beldert". Vrijdag 25 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, 8 uur, ouderavond R.K.-scholen. Huis van Nassau, 7.30 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Huis van Nassau, 14 uur, jaarverga dering Alg. Bond van Bejaarden, Zierikzee. Burgh Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, feestavond D.F.S. Dinsdag 29 februari Zierikzee Kantine schoolgebouw, 8 uur, leden vergadering. Ver. Technische School. Weer schuurkrand in Beerta BEERTA, 20-2. Zondagochtend is weer een boerenschuur in Beerta in vlammen opgegaan en dit is al de achtste in twee jaar tijds, die in de streek van Beerta en Finsterwolde door brand is verwoest. Evenals bij de andere zeven denkt men weer aan brandstichting. Het vermoeden be staat, dat al die branden het werk zijn van één persoon. Bij deze brand ging behalve de schuur zelf een grote partij stro ver loren. Ook werden vier landbouw- wagens en een aantal gereedschap pen door het vuur vernield. De scha de wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden. De schuur is eigendom van de landbouwer T. J. Mellema. Eu tiu naar bed Een volle Concertzaal heeft vrij dagavond bijzonder veel plezier be leefd aan de eerste ooit op Schou wen-Duiveland vertoonde professio nele muzikale komedie, met een vol ledige bemanning van bekende ar tiesten. Het was een feestelijke be- - levenis, dit gevarieerde geheel van zang, dans en muziek, gebundeld als „En nu naar bed" door Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. Inder daad, Conny Stuart hoefde alleen maar even „Zo' te doen en het pu bliek was er helemaal bij. Met Frans Halsema en Mary Dresselhuys en na tuurlijk Jenny Arean werd dit „sprookje voor grote mensen" een heel kleurrijke werkelijkheid. Overi gens niet alleen kleurrijk, ook bij zonder knap van tekst en compositie, deze vitale combinatie van beweging, spreken en zingen, met daarbij dc begeleidende muziek van het „mjoe- zikuT'-orkest. Het was zoals gezegd een „sprook je", en nog wel één met een goede en een kwade iee, pogend een onbevan gen meisje en een aardige jongeman bij toerbeurt gelukkig of ongelukkig te maken. Dat vormde dc aanleiding tot veel vrolijke, enige minder opge wekte cn een enkel wat droevig ge stemd liedje of samenspel, waarom heen vakbekwaam werd gedanst cn gezongen. Het „naar bed" leverde intussen weinig problemen op liet was dan ook een modern sprookje - al had de goede fec er misschien toch wel wat moeite mee. Deze muzikale komedie van eigen bodem - een zeldzaamheid dus - werd met veel vaart en een grote'in zet gerealiseerd, met dc voor een dergelijke produktie zo noodzakelijke vrijheid cn fantasie. Het geheel werd gebracht In steeds wisselende bij zonder fraaie costuums cn decors. Een geslaagd cn aantrekkelijk ge heel met misschien door de opstel ling in de zaal van het orkest, soms wat al tc harde begeleidende muziek, maar ongetwijfeld een avond inclu sief alle ingrediënten voor enige uur tjes feestelijk amusement. J.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2