Jaap ten Oever's nieuu/e leven Cyprus, een bom die maar niet onschadelijk gemaakt wordt BLIK DOOR HET WERELD Aartsbischop Makarios :it als pre sident van de onafhankelijke staal Cyprus niet zo erg gemakkelijk, tiet is de bedoeling dat hg een vreedza me samenleving sticht waarin de burgers van Griekse en van Turkse afkomst beide rustig kunnen leven en vanuit Griekenland en vanuit Turkije wordt scherp toegezien op zijn beleid. En in geen van beide landen is men erg tevreden: spannin gen tussen de Griekstalige meerder heid en de Turkse minderheid be staan nog steeds en nog steeds moet een V.N.-corps ervoor zorgen dat het niet helemaal mis gaat. Nu hebben de Griekse kolonels en hun Turkse koll.ega's geen behoefte aan ruzie, die prompt zou losbarsten als op Cyprus een staatsgreep werd gepleegd door een groep die de „eno- sis" verwerkelijkt: de volledige aan sluiting bij Griekenland. Daarom is men noch in Athene, noch in Ankara erg blij met het feit dat de Griekse generaal GrivasSyprioot van ge boorte, klandestien op het eiland verblijft waar hij al eerder als aan voerder van guerrilla-strijders be roemd en berucht was. Griv>as is zeker geen goede ver vanging voor Makarios, daarover verschilt men in Athene en Ankara niet van mening, hoe graag men Ma karios ook ziet verdwijnen. Maar Makarios is niet iemand die je zon der meer aan de kant schuift. Er zijn aanslagen op hem gepleegd en hij kan best gelijk hebben in zijn vet*- moeden dat Grivas' mannen er de hand in hebben gehad. En dat Gri vas otivindbaar is kan heel goed ko men doordat zijn kollega's hem be schermen: dat zijn de Griekse offi cieren die krachtens overeenkomst het kader vormen voor de Nationale Garde van Cyprus. Dreigement Al te veel vertrouwen in die garde heeft Makarios daarom ook niet en een privé-legertje zou hem niet on welkom zijn. Het schijnt dat hij met geld uit de kas van zijn kerk een schip vol wapens van de Tsjechen heeft gekocht en nu van zijn aarts bisschoppelijk paleis een arsenaal heeft gemaakt. Als Grivas iets pro beert, al dan niet met de Nationale Garde, kan Makarios met zijn gewa pende getrouwen daar iets tegen be ginnen. Nog stakingen in het Waterweggebied ROTTERDAM, 17-2. De stakings- akties in het Waterweggebied zijn donderdag onverminderd voortgezet. Het is nu al de veertiende stakings dag. Bij de industriebond NKV ver wacht men niet dat er vandaag ver andering zal komen in de situatie. Volgens een lid van de onderne mingsraad van Wilton-Fijenoord heeft het werkgeversvoorstel van woensdag geen indruk gemaakt op de stakers. De metaalarbeiders wil len eerst resultaten zien. Bij Wilton- Fijenoord blijft de poort, evenals in voorgaande dagen, hermetisch geslo ten. Dat is nu ook het geval bij de Verolme machinefabriek in IJssel- monde, waar arbeiders woensdag middag het werk opnieuw neerleg den. Op de Verolmewerf op Rozen burg en bij de Rotterdamse droog dok maatschappij zijn de poorten geopend, maar er wordt niet ge werkt. Twee mannen verdronken AKERSLOOT, 17-2. Twee mannen zijn donderdagmorgen verdronken nadat zij door een slip met hun auto in het Noord-Hollands kanaal waren terecht gekomen. De slachtoffers zijn de 55-jarige P. J. Bosma uit Heer- hugowaard en de 42-jarige A. Pan- cras uit Hensbroek. Twee andere in zittenden konden tijdig de auto ver laten. Een fraaie en stemmingsvolle foto uit vroeger jaren, toen de kruidenier van Renesse zijn klanten nog bezocht met de - toen moderne - huifkar. Een foto die stamt uit de begin-der- tiger jaren. Van zijn kant niet onlogisch, maar ren vierde groep gewapenden naast i'r garde, de Turks-Cyprioten en c.rivas' guerrillastrijders - dat geeft geen reden om te geloven dat zo de rust bevorderd wordt. Vandaar dat de Griekse regering Makarios de duimschroeven heeft aangelegd: wa pens inleveren bij de Nationale Gar de of bij de V.N., anders zul je wat beleven. Het is een duidelijk dreige ment desnoods met behulp van dui vel Grivas beëlzebub Makarios uit te drijven. Wat hel opzij zetten van Makarios betreft zullen de Turken de Grieken rustig hun gang laten gaan. Om dan misschien vervolgens het eiland maar liever op te delen in ouderling overleg. Niet dal dit zonder meer zal gaan: bv. de Sow- jet-Unie heeft zich garant gesteld voor de Cyprische onafhankelijk heid, en die zal zich er dan mee moe ten bemoeien. Het lijkt er veel op dat Cyprus nog zeer lang als een soort t ijdbom in de Middellandse Zee zal fungeren. „Flitsen" uit het buitenland PEKING. De Russen ontplooien op het ogenblik in verband met Nixons komende bezoek aan China grote di plomatieke aktiviteit, die zich speci aal richt tot de diplomaten van de landen van de derde wereld. ATHENE. De Griekse regering heeft met klem de in V.N.-kringen de ronde doende geruchten tegenge sproken dat zij een geheime over eenkomst over Cyprus met Turkije gesloten zou hebben. LONDEN. Duizenden stakende Britse mijnwerkers, veelal vergezeld van hun echtgenote en andere sym pathisanten, hebben in de regen een mars door Londen gehouden om steun. Van de parlementariërs te vra gen voor hun looneisen. MOSKOU. Een rechtbank in de Sowjet-Unie heeft een groep Russi sche jongeren die zich „hippies'' noemden tot zware straffen veroor deeld. WASHINGTON. Het Amerikaanse vliegdekschip Kitty Hawk vertrok uit de Californische vlootbasis San Diego naar de Golf van Tonkin om zich te voegen bij de drie vliegdek schepen die daar opereren. Naar woordvoerder Jerry Friedheim van het Pentagon meedeelde heeft de Kitty Hawk 70 vliegtuigen aan boord NEW YORK. Edith Irving, echt genote van de schrijver Clifford Ir ving die de „autobiografie" van de miljardair Howard Hughes zou heb ben geschreven, is in New York ge arresteerd. De Zwitserse autoriteiten die haar beschuldigen van fraude, hebben haar uitlevering gevraagd. Zij zou 650.000 dollar hebben ver- duisterd. WARSCHAU. Het Poolse staats hoofd, Jozef Cyrankiewicz, zal spoe dig aftreden, zo is in Warschau ver nomen. Volgens officiële zegslieden zal de 61-jai-ige Cyrankiewicz geen kandidaat zijn bij de algemene parle mentsverkiezingen die op 19 maart worden gehouden. BRUSSEL. Me ingang van 1 maart van dit jaar zal in België een nieuw systeem van indexering van dè kos ten van levensonderhoud gehanteerd worden. KINSJASA. Vier Belgische missio narissen van het aartsbisdom Kins hasa zijn uitgewezen. Het persagent schap van Zaire (voorheen Belgisch- Kongo) meldt, dat het besluit daar toe is genomen door het politiek bu reau. NEW YORK. Bisschop Abel Moe- zorewa, voorzitter van de Rhodesi- sche „Afrikaanse Nationale Raad" (ANC) heeft in een toespraak tot de veiligheidsraad de Brits-Rhodesische overeenkomst voor onafhankelijk heid vei-worpen. DUBLIN. In Ierland zyn donder dag vier leden gearresteerd van de „Sinn Fein", de politieke tak van de militante Ira-afdeling. Een van de geariestcerden is John McGirl, voor malig afgevaardigde in het parle ment voor de „Sinn Fein". KORTE BERICHTEN HIT HET BINNENLAND HEERLEN. In een nota „Opzet be strijding waterverontreiniging", die G.S. van Limburg hebben gepubli ceerd. wordt voorgesteld het volledi ge kwaliteitsbeheer van de opper vlaktewateren in de provincie op te dragen aan een nieuwe zuiverings schap. RERLICUM. Dc 28-jarige heer H. J. M. van der Steen uit Berlicum is overleden aan de gevolgen van een ongeval dat hem op 28 januari is overkomen in Bakel. Op een kruising kwam hij met zijn auto in aanrijding net een andere auto. EINDHOVEN. De industriegroep kleine computers van Philips-Elec- trologica heeft met een Japanse electronische ondeimeming een over eenkomst gesloten voor de levering van 200 minicomputers ter waarde van f 7.5 min. AMSTERDAM. De Ziekenfonds raad heeft de ministers van C.R.M., Sociale Zaken, Volksgezondheid en Milieuhygiëne geadviseei-d plaatsing !n een verblijf voor gehandicapten in te voeren als een verstrekking krachtens de A.W.B.Z. (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Gead viseerd wordt de regeling met terug werkende kracht tot 1 januari 1971 te doen ingaan. HAARLEM. Vier jongemannen die in oktober ruiten hebben ingegooid van de villa van premier Biesheuvel in Aex-denhout zijn door de politie- i-echter in Haarlem veroordeeld tot een boete van 500 gulden en een week gevangenisstraf voorwaarde lijk. DEN HAAG. Volgend jaar, van 1 tot en met 7 augustus, zal in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag een intei'nationaal congi-es worden gehouden dat zich bezig gaat- houden met het bevorderen van de interna tionale samenwerking en het plegen van inventarisatie op het gebied van de blaasmuziek. AMSTERDAM. De 64-jarige Chi nees K. Y. uit de hoofdstad is on middellijk na behandeling van zijn zaak, veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest wegens het verhandelen van 20 gram opium aan de 23-jarige Nelly S. AMSTERDAM. Bestuursleden van een tiental oud-verzetsorganisaties en comité's van oud gevangenen ko men vrijdagavond in een, besloten vergadering te Amsterdam bijeen om zich te beraden over gezamenlijke akties tegen de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. DEN HAAG. Met ingang van het nieuwe voetbalseizoen zal de mel dingsplicht voor de sporttoto komen te vervallen. De deelnemer met een winnend formulier hoeft dan niet meer de zg. prijsmeldingskaart naar de Stichting Nationale Sporttotali- sator in te sturen. Op het ogenblik moeten deze kaarten uiterlijk op de vrijdag na de wedstrijdzondag vóór 12 uur ingezonden zijn. OOSTERHOUT. Om de kosten te drukken zullen tien tot vijftien me dewerkers in de niet-direkt pi'oduk- tieve sector van de ramenfabriek Starako N.V. in Oosterhout worden ontslagen. DEN HAAG. Ruim 100 IJsselmeei'- vissers hebben in Den Haag gede monstreerd tegen het vooimemen van minister Lardinois om de minimum maaswijdte van de visnetten te bi-en- gen van 96 mm op 104 mm. Zij lie pen naar het Binnenhof met span doeken. SCHIPHOL. Voortwerkend op het onderzoek, waarbij het vorig week einde drie verdachten wei-den gear resteerd, die uit Schiphols grote vrachtgebouw voor omstreeks 100 duizend gulden aan goederen had den gestolen, heeft de dienst lucht vaart van het koi*ps rijkspolitie op nieuw dx-ie arx'estaties verricht. APELDOORN. Op de Amersfoort- seweg nabij de gedenknaald in Apel- door is de, 44-jarige majoor van het eerste legerkorps G. M. Koenders om het leven gekomen. De heer Koenders reed in een personenauto en raakte door tot nu toe onbekende oorzaak van de weg af. Eex-st kwam hij in de rechterberm terecht en bot ste daarna aan de linkerzijde van de wegen tegen een boom. Hij was op slag dood. AMSTERDAM. De 20-jarige Leo- nax-da Geurts-Hendi-iks, die sinds 1 februari in Amsterdam werd ver mist, is terecht. Zij meldde zich don- dei-dagochtend persoonlijk bij de po litie. De vrouw had haar woning om onbekende redenen verlaten. Bewaking voor minister Van Agt DEN HAAG, 17-2. Minister Van Agt (justitie) heeft speciale bewaking gekregen na het bekend worden van het voornemen van de regering om de ,drie van Breda", Fischer, Aus der Fuenten en Kotalla, vrij te laten. „Er zijn zekere maatregelen geno men", aldus het ministrie van jus titie, dat over de omvang en de aard van deze maatregelen verder niets wenst los te laten. Twee-eii-ecn-lialf miljoenste telefoon aansluiting (leze zomer DEN HAAG, 17-2. De PTT ver- wacht de komende zomer de twee en een half miljoenste telefoonabonné aan te sluiten, twee en een half jaar nadat op 8 januari 1970 de twee mil joenste abonné werd verwelkomd. Het aantal aansluitingen, dat vox-ig jaar tot stand kwam, was 220.979. Meer dan de helft (55 procent) van de Nederlandse gezinnen is thans te- Ie,fonisch bereikbaar, aldus het per soneelsblad van de PTT „Aangete kend". Wol biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 20 FEBRUARI. NED. I. Ook vanmiddag worden de schaatsen ondergebonden in Oslo. Op het programma staat 10.000 me ter. Van de vaste zondagmiddagru brieken resteren alleen het week- journaal, de Woord voor woord ver telling en de Esperanto-les. In de vooravond een magnifiek filmportret van de Joodse filosoof Martin Bu- ber. In het door Karei Eichman ge dramatiseerde spel van vanovond wordt de rol van Buber vertolkt door de acteur Bernard Droog. De rest van de avond wordt gevuld door de VARA en Verloren Zondag, een af levering uit de Mannix-serie, met een groot uur U, van Koos Postema en door Gerard Cox, van wie van avond de eerste show, onder de titel „Gerard Cox wil bij u op schoot in zijn hansopje", de ether ingaat. Wat dat Uur U betreft: het programma staat in het teken van de boeken week. Postema ontvangt schrijvers, dichters en uitgevers. Gerard Cox laat zich wat later omringen door de Rivals, het ballet van Jimmy James en Greta Keller. Aanwezig voorts Madeleine Bell, die we eigenlijk al leen maar kennen als de ene helft van het duo Blue Mink. NED. II. Koning Voetbal staat cen traal in het door de NOS te verzor gen Kort Geding, waarin de advo caat mr. P. Schmidt van Gelder pleit voor de stelling dat de Nederlandse pers teveel aandacht schenkt aan voetbal. Advocaat mr. C. Langelaar is het met die stelling niet eens en valt die, samen met drie getuigen, aaiu Eeii jury maakt uit wie wel en wie geen gelijk heeft. Andere ingre diënten van het vdste zondagsriiaal- tje zijn Pippi Langkous (ze is er vlot bij en viert nu al Kerstmis), Panora- miek, een grotendeels aan de gebeur tenissen in Oslo gewijde Studio Sport en Dubbeldekkers, waarin Stan en Jack weer flink overhoop liggen met chef Blackey. ZONDAG 20 FEBRUARI. NED. I: 13.00 Wereldkampioen schappen schaatsen heren; 17.00 Woord voor woord; 18.20 Esperanto; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Zoals ge- Zondag 20 februari, 21.45 uur: Gerard Cox wil bij u op schoot in zijn hansopjeGerard Cox. zegd door Martin Buber19.30 Man- nix; 20.20 Nieuws; 20.25 lEen groot uur U; 21.45 Gerard Cox; 22.25 Bond zon der naam; 22.45 Nieuws. NED. 11: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Nieuws; 19.05 Pippi Langkous; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Dubbeldekkers; 21.10 Studio Sport; 21.35 Kort geding22.35 Journaal. MAANDAG 21 FEBRUARI. NED. I. Maya Bouma, Martin Bro- zius, Henny Orri, Marnix Kappers en leden van de cabaretclub Step-in- step-uit gaan vanavond opnieuw stoeien met het doodernstige onder werp politiek. Een cabaretprogram ma onder de noemer Zonder Porte feuille, waarin zowel de economi sche situatie waarin we verzeild zijn geraakt als de Olympische Winter spelen aan bod komen. Voor de pret losbarst eerst een aflevering van Alias Smith en Jones, getiteldHet geldtransport; een documentaire ge maakt ter gelegenheid van het be zoek van president Nixón aan com munistisch China, dat vandaag be gint en de op muziek en rijm gezette avonturen van de Graaf van Monte Christo. NED. II. Vanavond is Ryan O'Ne.al te zien in Peyton Place als Rod Har rington. In Peyton Place waar Adri- enne Leyden, een heel mooie en heel jonge weduwe als gast van Martin Peyton haar entree maakt en waar Chandler probeert Lee Webber te chanteren. Dat alles na AVRO's Top- pop en het spelletje Wie van de drie, in het panel waarvan Tonny Huur- deman de plaats weer heeft ingeno men van Enny de Leeuw eIn de op Peyton Place aansluitende Des O' Connor show is vanavond ook Val Domican, een collega van eerstge noemde te gast. Val maakte in het verleden al ruim 80 eigen program ma's en wist zich al zingend in de hitparade te werken. De twee heren ontvangen samen Carol Lawrence en Bob Denver, Re.v de wonderhond en de komiek Nosher Powell. De avond wordt volgemaakt met AVRO's Te- levizier, de actualiteitenrubriek. MAANDAG 21 FEBRUARI. NED. I: 11.35 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De graaf van Monte Christo; 20.00 Journaal; 20.20 Missie naar Jenan; 21.10 Alias Smith en Jones; 22.00 Blauwe maandag; 22.50 Nieuws; 22.55 Teleac. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Wie van de drie?; 20.00 Journaal; 20.20 Pey ton Place; 21.10 Des O'Connor show; 22.00 Televizier; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. Advertentie KOUWENBERG voor uw gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46 Na zich gewassen en geschoren te hebben, schonk hij zich nog een kop Hiee in en at met smaak het brood en de eieren. Waarna hij een sigaret opstak. Zo, meneer ten Oever, nu moeten er maar eens plannen wor den gemaakt, want je kunt niet op de schobberdebonk blijven lopen. En je laten verzorgen door je zus. Ze zal er ook wel flink voor moeten werken. Dus, wat gaan we doen? Niet het advies van de zus opvolgen: neem er de eerste weken maar je ge mak van. Dank je wel. Het is heel goed bedoeld, maar ik heb zestien maanden m'n gemak moeten houden, nu wil ik wel eens aanpakken en geld vei-dienen. Hopen geld, als het kan. O ja, en ik moet naar die me neer van de reclassering. Dat is in Bergevoort. Kan ik met de bus ko men. Apropos, waar zou m'n fiets eigenlijk gebleven zijn? Nu ja, dat hoor ik vanavond wel van Pleun. Misschien staat-ie in de schuur, maar ik weet niet, wie op het ogenblik in de schuur mag komen, zij van hier beneden of wij. Enfin, dat heeft ook geen haast. Enneik moet nog naar de bank, mijn handtekening zet ten voor het geld. Nou, de eerste paar dagen heb ik niks nodig. M'n uitgaanskas is voorlopig voldoende om de eerste onkosten te bestrijden. Met de bus naar Bergevoort is mis schien een daalder retour. Vroeger was het één-tien. Alles is duurder geworden intussen. Neem de sigaret ten. 't Is. dat ik van Essenaar een pakje cadeau kreeg, maar ik weet al. dat ze nu één-vijftig zijn. Of het maar niks is. Toen hij dc trap afliep, zag hij de nijdasserige buurvrouw gelukkig niet. Hot liep tegen etenstijd, dus ZOU het wel druk zijn in de keuken. Op straat haalde hij diep adem. Mooie dag vandaag. Even fijn, dat hij net in het voorjaar vrij gekomen was. Kon-ie meteen genieten. En nu eerst de bus naar Bergevoort opzoe ken. Die stond vroeger op de Markt, maar de eindpunten zijn veiiegd. Misschien nu in dc buurt van het vroegere tramstation? Onderweg naar het centrum van de stad zag hij twee meisjes aanko men, van wie hij er één herkende: Annie Vervoort. Hij had er een maand of vier zo'n beetje verkering mee gehad, maar Annie zag blijk baar niet veel toekomst in een hu-' welijk met de chauffeur-monteur. Of misschien had ze er een hekel aan dat hij altijd min of meer zwarte handen had, althans rouwnageltjes. Ze had er tenminste wel eens aan merkingen op gemaakt. Hoe hét ook zij, op een avond, toen hij haar naar huis bracht, zei ze hem heel droog, dat hij niet meer behoefde terug te komen. Een reden ervoor gaf ze niet. „Zo maar; ik heb er geen zin meer in. Misschien later nog eens". Maar kort daarna had hij haar aan de arm gezien van Henk van Bokkel. de zoon van de eigenaar der twee „Bokkers Z.B." in de stad. Tja. Henk's porte feuille zou waarschijnlijk wel beter gevuld zijn dan dc zijne. En zijn portefeuille in elk geval. De meisjes waren hem tot op en kele meters genaderd. Toen staken ze plotseling de straat over naar hel andere trottoir, zonder hem ook maar met één blik te venvaardigen. Hij voelde zich rood worden. Was dat van woede of van schaamte? Wat kan het ook schelen! Wie me niet meer wil zien. die draait z'n hoofd dan maar om, hoor. In die enkele minuten passeerde hij nog een paar jonge mensen, die hij goed kende, maar ze deden net. DOOR GERRIT FRANSSEN of ze geen erg in hem hadden. Dus zo reageert de stad op mijn terugkomst. Ik ben dus door de bi*a- ve burgers min of meer afgeschre ven. Wel, wel. Wat had de reclasse- i-ingsambtenaar, toen hij vorige week voor de laatste keer kwam, ook al weer gezegd? O ja: „PJe zult na je terugkomst verschillende weerstan den te overwinnen hebben. Al zit je straftijd er weldra op, verschillende mensen zullen van mening zijn, dat je veel te licht gestraft bent. Maar daar moet je je niets van aantrek ken. Straks is het voor jou voorbij, dat is het belangrijkste, dan ben jc weer vrij man. De rest telt nauwc- lijksmee. Misschien beschouw je het als een zuur appeltje. Bijt er dan meteeen flink doorheen. Des te spoe diger zul je je ergernis onder de knie hebben". Dat was toen niet zo goed tot hem doorgedrongen. Integendeel. Inwen dig had hij gedacht: Ben je mal, dat zal best meevallen. Al zullen ze me niet bepaald met open armen ont vangen cn zal er vast geen ereepoort opgesteld staan in de Haviklaan.... Maar dat het zó zou zijn, dat had hij toch werkelijk niet verwacht. De eni ge. die hem tot nog toe vriendelijk tegemoet was getreden: die Esse- naar, die sigarenwinkelier. De uit zondering. die de regel bevestigt? Of zie ik dat nu weer te pessimistisch? Ach. wat kan het mij bommen.' Als ik hier niet aan de slag kan komen. zoek ik een baan buiten de stad. Maar ik blijf hier wonen. Ja. ik laat me daar wegkijken! De bushalte was maar iets ver plaatst. Vanuit de verte zag hij de bus naar Bergevoort al staan: een kleintje, want de weg erheen was smal en bochtig. (Wordt vervolgd). f 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5