PORION Stroom raakt op in Engeland Afscheid „aan boord" havenmeester C. A. Overbeeke Burghsliiië Veel Nederlanders zwemmen niet Van garnaal naar mossel in Waddenzee STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 februari 1072 Nr. 21034 Vier kinderen in de pryzen Jeugd van Renesse maakte een Olympische collage Donderdagmiddag om vier uur werden op de Coöperatieve Kaiffeis- senbank te Renesse vier kinderen ontvangen om een prijs in ontvangst te nemen, die ze in de door de Coö peratieve Centrale Raiffeisen Bank georganiseerde wedstrijd, hadden ge wennen. De opdracht was geweest een collage te maken, die betrekking had op de Olympische spelen. Op deze wedstrijd waren in heel Nederland 40.000 inzendingen bin nengekomen, en al waren de hoofd prijzen elders in het land gevallen, waren er in Renesse dan toch maar liefst vier prijzen gevallen. De ge lukkige winnaars kregen eerst een glas limonade aangeboden en een zak met snoeperij. Daarna verbrak de heer J. N. Zuurbier de spanning en reikte de prijzen uit. Robbie van der Wiel, 4e klas basisschool en Dicky Meyer en Huib de Feiter bei- werden nog enige mededelingen ge daan o.a. worden kollektanten ge vraagd voor het Nationaal Rheuma- fonds. Verder werd meegedeeld, dat de volgende vergadering van de N.C.V.B. gehouden zal worden op 15 maart a.s. Spreker zal zijn ds. v. d. Kooij uit Haamstede over „Homofi lie" De volgende vergadering van de C.P.B. zal zijn op 22 maart, ,,'t Mo dehuis" uit Goes zal dan een show houden van stoffen en bruidskle ding. Na het zingen van Psalm 89 7 eindigde mevr. Veldman deze verga dering met dankgebed. WESTERSCHOUWEN De raadsvergadering In de deze week gehouden verga dering van de gemeenteraad van Wcsterschouwen werd de verorde ning Commissie voor de Ruimtelijke Ordening vastgesteld. De legesveror- dening 1971 onderging een kleine wijziging. Aan de gemeentewerkman, dc heer M. F. Bom werd per 1 april 1972 eervol ontslag verleend, onder dankzeggin voor de door hem be wezen diensten. De oude gebouwen van dq openba re lagere school uit de Noordstraat zullen binnenkort in het openbaar verkocht worden. In verband met mogelijke ontsluiting van het daar achter liggende gebied acht het col lege het noodzakelijk dat tussen een eventueel nieuw op te richten ge bouw en het winkelpand van de fam. Stout een opening blijft van 7 meter. Op een vraag van de heer Lustig Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor SALARIS of PENSIOEN BIJKGII-II AAMSTEDE: Julianast'rant 'Bern hardst raat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. de uit de zesde klas van de basis school ontvingen een door Herman Kuiphof geschreven boek met veel foto's over de Europacup en een boekje over de deze zomer te hou den Olympische Spelen te München, met daarin tabellen om alle tijden te noteren. De heer Zuurbier waarne mend direkteur van de Coöperatieve Raiffeisenbank Schouwen, schreef in alle boeken de volgende opdracht: „Ter herinnering aan de jeugdprijs- vraag 1971 aangeboden door de Raif feisenbank te Renesse op 17 februari 1972. De andere prijswinnaar was Yvonne van der Wiel die de 52ste prijs in de wacht sleepte. Het meisje dat in de tweede klas van de basis school zit kreeg een cassette-camera met een cassette aangeboden. Blij en trots verlieten de jeugdige prijswin naars een half uur later het bank gebouw. antwoordde de voorzitter dat op de ze plaats van alles gebouwd kan worden. Bij de rondvraag attendeerde de heer Hendrikse het college op de 200 miljoen gulden die het rijk ter be schikking stelt voor de bestrijding van de werkloosheid en deze gelden via de gemeenten met een sluiten de begroting worden uitgekeerd. De gemeente kan hier mede van profi teren. De voorzitter antwoordde dat na goedkeuring der Toeristenbelas ting dit aangevraagd zal worden. BURGH Feestavond spoitver. „D.F.S." De sportvereniging D.F.S. heeft haar feestavond vastgesteld op vrij dag 25 februari, des avonds in hotel „Het wapen van Burgh". Op deze avond word een klucht in drie be drijven opgevoerd, getiteld „Dolle Mina's". De oude vertrouwde toneel groep van D.F.S. zal de opvoering verzorgen. Er is bal na en in de pau ze een grote verloting. Daartoe zul len de leden zaterdag in de morgen wat prijsjes proberen te bemachtiï gen, hetgeen zeker zal gelukken. Deze avond is alleen toegankelijk voor de leden ouder dan 15 jaar. Voor de jeugdige leden zal een apar te feestavond georganiseerd worden op vrijdag, 18 februari in „De Koe bel" te Burgh. Het programma om vat een lachfilm, diverse spelletjes en een verloting. HAAMSTEDE Vergadering Coöp. Landbouwvcr. „C. et C." Gp dinsdag 22 februari a.s. verga dert de Coöp. Landbouwvereniging ,.C. e{ C" in hotel Bom te Haamstede. Cp dc agenda staat naast een huis houdelijk gedeelte een lezing door de heer J. Cevaal over het onderwerp: „Tegen welke risiko's dient u verze kerd tc zijn" RENESSE „Versierde" vergadering Plattelandsvrouwenbond Dinsdagavond wordt in de zaal van „Rietnisse" dc jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afd. Noordwellc e.o. gehouden. Voor de pauze wordt het zakelijke deel van de bijeenkomst afgehan KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HENDRIK IDO AMBACHT. De vijfjarige Leendert A. de Graaf uit Hendrik Ido Ambacht is donderdag middag door een vrachtauto aange reden, toen hij van achter een op het trottoir staande container plotseling de rijweg opliep. Het kind werd zo zwaar gewond dat het ter plaatse overleed. AMSTERDAM. De narcoticabriga de van de Amsterdamse politie heeft donderdag de 31-jarige A. J. en de 28-jarige F. D. uit Amsterdam aan gehouden, die ervan worden ver dacht de eigenaars te zijn van circa tien kilo hasjies, die in een woning in de Amsterdamse binnenstad werd gevonden. DEN HAAG. De vaste Kamer commissie voor buitenlandse zaken is akkoord gegaan met het besluit van het kabinet het bureau van de Rijkscommissie voor de vaderlandse geschiedenis advies te vragen over het instellen van een wetenschappe lijk onderzoek naar het Nederlandse Nieuvv-Guinea beleid. DEN HAAG. Het Belgische comité voor de bescherming van vogels heeft in een brief aan de minister van C.R.M. en landbouw en visserij aangedrongen op spoedige goedkeu ring door het Nederlandse parlement van de Benelux-overeenkomst inza ke de jacht en de vogelbescherming. DEN HAAG, 17-2. Minister Lar- dinois van landbouw en visserij vindt dat er geen inpoldering van de Waddenzee moet komen. Bij de vis serijcommissie uit de Tweede Kamer, die donderdag het visserijhoofdstuk uit zy begroting 1972 besprak, heeft hij daarover geen twijfel laten be staan. Zijn vertegenwoordigers in de commissie-Mazure, die aan een oor deelsvorming over de toekomst van het Waddengebied bezig is, nemen terzake een duidelijk standpunt in. De garnalenvisserij in de Wadden zee lijkt een aflopende zaak. Gaat dat zo door, dan zou er d->ar wel eens ruimte kunnen komen voor een even grote mosselvisserij als Neder land nu, terwijl de Oosterschelde nog open ligt, al kent. De in het Horntje op Texel beproefde methode voor het verwateren van mosselen biedt tech- STADSKANAAL. De structuur schets Oost-Groningen biedt geen nieuw beleid aan maar een versnel ling van een heel oud beleid, dat Oost-Groningen nooit omhoog heeft gebracht. Dit staat in een alternatie ve structuurschets samengesteld door de Stichting Zuid-oost Groningen in oprichting. BREDA. De rechtbank te Breda heeft donderdag de 26-jarige F. J. uit die stad wegens het plegen van een roof-overval veroordeeld tot ze ven maanden met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. UTRECHT. Vorig jaar stak de overheid bijna 400 miljoen gulden in leermiddelen, inventaris etc. van de Nederlandse scholen. In dit bedrag zijn alleen de kosten voor scholen bouw en salarissen niet opgenomen. LONDEN, 18-2. Na volgende week zal er, als de staking voort duurt, geen door steenkool opge wekte elektrische stroom meer zijn, heeft minister van handel en indu strie Davies donderdag in het Lager huis meegedeeld. De energie die op andere wijze wordt opgewekt, zal maar net vol doende zijn voor de onmisbare dien sten. Donderdag waren naar schatting drie miljoen arbeiders werkloos. De spoorwegen hebben de diensten tot de helft ingekrompen. Eén van dé twee LONDEN, 18-2. - De Britse filmster Charlotte Rampling heeft donderdag één van de twee mannen in haar leven getrouwd. De 25-jarige hoofd rolspeelster uit „Georgy Girl en „The Damned" die vorig jaar had gemaakt zowel met haar zaawaarnemer Brian Southcombe als met manlijk model Randall Laurence te le ven omdat ik van alle twee evenveel houdt", trouwde Southcombe. Maar Laurence was als getuige vlak bij. Charlotte in hun flat na de plechtigheid: „Wij blijven hier alle drie wonen, hoewel Brian en ik een huis hebben, waar ■wij wel eens naar toe zullen gaan". BURGHSLUIS, 17-2. Burghsluis heeft wat feesten betreft, beslist aparte mogelijkheden. Dit kwam maandagavond, toen de havenmees ter. de heer C. A. Overbeeke zyn 65e geboortedag en tevens zijn afscheid vierde, weer eens tot uitdrukking. Het afscheid werd op de R.T.M- rondvaartboot „Schouvven-Duive- land" gehouden. Het schip was naar Burghsluis opgestoomd om daartoe in „Overbceke's haven" af te meren. Van heinde en verre waren fami lieleden, bekenden, liefhebbers van de watersport en geregelde bezoekers van de haven naar Burghsluis geto gen om de scheidende havenmeester de hand te drukken. Temidden van dit gezelschap was een delegatie van het gemeentebestuur, waaronder b. en w. Burgemeester Everwijn roem de de manier waarop de heer Over beeke gedurende 22 jaar dit werk deed en doorspekte zijn toespraak met humorvolle kleinigheidjes. Mocht er eens iets te bespreken zijn op het gemeentehuis dan rea geerde hij meestal met: „Geen tijd, er komt een schip". Of het was de havenmeester die zelf belde en het een en ander aan de burgemeester voorlegde dat om een oplossing' vroeg. Wanneer de burgemeester dan wat later op de haven arriveer de had hij meestal zelf de oplossing al gevonden. De burgemeester wenste de heer Overbeeke het allerbeste toe, dankte hem nogmaals voor het veie werk en bood hem een enveloppe met in houd aan. Namens het gemeentepersonecl sprak de heer Van Meerten zeer waarderende woorden. Hij bood een praktisch geschenk aan. Ook de heer N. II. Lysen, Opziener der Domeinen, waarin de heer Over beeke in zyn jeugd nog enige tyd werkte, schaarde zich onder de ry sprekers. De heer Overbeeke werd overladen met geschenken en met meer dan 200 bezoekers maakte, dit voor hem een onvergetelijke dag. Burgemeester Everwijn (r.) neemt afscheid van oud-havenmeester de heer Overbeeke (links, midden). Op de voorgrond links, de nieuwe ha venmeester M. K. Overbeeke. deld, na de opening wordt verslag uitgebracht door de diverse commis sies en wordt er een nieuwe kascom- missie benoemd. Vervolgens staat de bestuursverkiezing op de agenda. De dames M. J. C. Gilijamse-Meyer, M. Hanse-Bax en H. T. Krijger-Vrij zijn aftredend. De eerste twee zijn her kiesbaar, ma'ar de laatste stelt zich niet langer ter beschikking. Voor de vrij gekomen plaats in het bestuur stellen zich drie dames kandidaat, m.n. mevr. A. Padmos-Prince, mevi\ T. Steur-Stuyts en mevr. N. Zwiers- Verseput. Nadat men afscheid heeft genomen van de zich niet langer ver kiesbaar stellende vice-presidente mevr. H. T. Krijger-Vrij is er gele genheid voor de rondvraag, waarmee het officiële gedeelte van de avond wordt afgesloten. Na de pauze wordt het een echte Zeeuwse avond. De oorspronkelijk uit Schouwen afkomstige heer S. Berrevoets uit Goes zal Zeeuwse voordrachten houden en als afslui ting van de avond staat een mossel maaltijd op het programma. Advertentie Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde liechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, lioutrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen, j UTRECHT, 17-2. Ongeveer eenderde tot cenvierde van de Ne derlandse automobilisten kan niet of nauwelyks zwemmen. Voor de totale Nederlandse bevolking ligt het cyfer nog ongunstiger: meer dan 40 procent. Dit is de uitslag van een enquête, die werd verricht ten behoeve van het onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid „Auto's te water". De resultaten van dit onder zoek werden donderdagmiddag in Urecht ter hand gesteld aan dc minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, dr. L. B. J. Stuyt. Als een inzittende uit een te water geraakte auto weet te ont snappen, zo zegt de S.W.O.V., zal vaak zyn zwemvaardigheid be palen of hy al dan niet veilig de kant bereikt. By een steekproef van circa 600 huishoudens (2080 pcronen) werd gevraagd wie in het gezin een zwemdiploma bezit en wie dit niet hebben, maar wel kunnen zwemmen. Het percentage niet-zwemmers bedraagt ongeveer 40 procent. De zwemmers vallen uiteen in twee groepen: diplomabezitters, circa 29 procent, en personen, die geen diploma bezitten, maar wel zeg gen te kunnen zwemmen, circa 31 procent. By de groep „zwemmers zonder diploma" zal over de zwemkunst van de betrokkene, maar al te vaak optimistisch geoordeeld zijn, zodat in werkelijkheid het percentage niet-vaardige zwemmers groter zal zijn dan 40 procent, aldus de S.W.O.V. Uit de enquête blijkt, dat het geslacht niet van invloed is op het diplomabezit, maar wel op het al dan niet kunnen zwemmen zonder diploma. Het percentage niet-zwemmers onder vrouwen is duidelijk hoger dan bij mannen. Tweede Kamer Zeeuws Studiefonds Ged. Staten van Zeeland stellen provinciale staten voor het van pro- vinciewege aan de stichting Zeeuws Studiefonds te verstrekken krediet te verhogen tot ten hoogste f 600.000,-. Dit bedrag thans nog maximaal f 450.000,-, welk bedrag inmiddels is opgenomen. De verhoging van het krediet is noodzakelijk ter voorzie ning in de behoefte aan liquide mid delen. ZIERIKZEE Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Op vrijdag 25 februari a.s. verga dert in het „Huis van Nassau'' de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. Na afdoen van de huishoudelijke zaken, spreekt de heer A. Remijn over: „Nieuwe ont wikkelingen in de landbouw aan de hand van de R.A.I.". Gecombineerde vergadering van N.C.V.B. en C.P.B. De leden van de N.C.V.B. en de C.P.B. kwamen deze week gezamen lijk bijeen in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw in het Vrije te Zierik- zee. De leiding was in handen van de presidente van de C.P.B., mevr. C. M. Boot-Dieleman. Na het zingen van Gezang 179 1, 2 en 3 ging zij voor in gebed. Daarna las zij een ge deelte uit Prediker 2, waarover zij ook mediteerde. Zij heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bij zonder bestuur en leden van de N.C.V.B. en mevr. Veldman-Key uit Apeldoorn. Deze hield een lezing over: „Leven in en met de verande rende moraal". Veel veranderingen vinden in deze tijd plaats, waardoor niet alleen de moraal, maar ook de mens zelf verandert. In het huishou den is veel veranderd, want waar wordt b.v. de was nog gedaan vol gens de oude methode? De moderne techniek heeft ook in het huishouden een grote plaats ingenomen en dank baar wordt er gebruik van gemaakt. Ook bij de opvoeding van de kinde ren is veel veranderd. Vroeger wer den de kinderen groot gebracht vol gens het patroon van de ouders; thans gaan veel kinderen reeds vroeg hun eigen gang en doen wat zij goed dunken. Het is de taak van de ouders om, als is dit misschien wel 'eens moeilijk, toch naast de kinderen te gaan staan en te trachten om hen te begrijpen en te verdragen. Lukt dit niet en worden onze kinderen thuis scheef aangekeken omdat ze b.v. een- in het oog lopende haargroei hebben of de meisjes buitengewoon kort of lang gekleed gaan, dan is het gevaar groot dat de kinderen het ergens an- anders gaan zoeken, waaruit dan voortkomt het leven in commune, het gebruik van drugs en sexuele uitspattingen. Want ook in de zede lijkheid is veel veranderd en deze neemt hand over hand toe, waarbij men vooral denkt aan de abortus provoentus. Men %vil wel de lusten, maar niet de lasten. Als Christenen dienen we echter toch de normen op grond van dc bijbel te handhaven en eerbied tc hebben voor het leven. Wat er ook allemaal veranderd, niet alzo de wet Gods en zijn Woord. En al is het leven als een Christen vaak moeilijk, dc godsdienst leert ons dat ons leven inhoud heeft en dat wij een Vader hebben in de homcl, tot wie wij kunnen gaan met al onze noden en behoeften. Na de pauze werden nog enige vragen aangaande het onderwerp, uitvoerig door de spreekster beantwoord. Mevr. Boot dankt tenslotte dc spreekster harte lijk voor haar indringend betoog, wat veel stof tot nadenken gaf. Daarna nisch gezien mogelijkheden om met mosselen van goede kwaliteit aan de markt te komen. De grote moeilijkheid zit echter aan de economische kant: een instal latie voor het verwateren van hon derd miljoen kilo mosselen (de ge middelde jaarlijkse aanvoer van de laatste jaren) zou een investering van f 30 miljoen vergen, ongeveer twee maal zo veel als de gemiddelde waarde van dié aanvoer (f 15 a 20 miljoen). Kippenbedtrijf afgebrand TIEL, 17-2. Het kippenbedrijf Di- dam N.V. te Ochten in de Betuwe is donderdagmiddag uitgebrand. De brand ontstond tijdens herstelwerk zaamheden aan de dakbedekking. De schade wordt op f 1 miljoen geschat. Geen enkele kip kwam in de vlam men om, omdat kort geleden 30.000 kippen waren opgeruimd en de nieu we nog niet waren aangekomen. Het bedrijf was volautomatisch in gericht en kreeg vaak bezoek van buitenlanders, omdat het van de laatste snufjes op het gebied van de kippenhouderij was voorzien. „Organisatie gscheiden mannen" DEN HAAG, 17-2. De Stichting „Organisatie Gescheiden Mannen" is van mening dat er spoedig een rege ling moet komen voor aflopende ali mentatieaanspraken van de geschei den vrouw tegenover een verhoging in het algemeen van de alimentatie ten behoeve van het kind. Ook vindt de organisatie, dat de vaderschaps band in feite niet langer willekeurig kan worden afgesneden. Te veel gescheiden vrouwen stellen het con tact vader-kind afhankelijk van eigen alimentatiebelangen. e Deze feiten brengt de Organisatie Gescheiden Mannen in een brief on der de aandacht van regering en volksvertegenwoordiging. In de brief zegt de organisatie dat de oplossing niet langer gebaseerd mag zijn op de maatschappelijke veroordeling van de gescheiden man Het onjuiste en eenzijdige vooroor deel jegens de gescheiden man dient in het Nederland van nu te woren doorbroken. Rust aan „de kaai" te Zierikzee, met de provinciale boot die toen nog, als zou het nooit veranderen (1934) aan legde aan het Luitje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3