Ook zelfstrijkende lakens kunnen nu heet gewassen worden Geslaagde ouderavonden huishoudschool Pr. Juliana te Zierikzee Aantal slachtoffers scheepsramp gestegen Carnaval in Rio: 112 doden PRINS TROUWT MET SECRETARESSE VOOR DE VROUW NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die Iedere spaarder ieis ie bieden heeft Filmvertoning aan slot vergadering van de vissersvereniging te Bruinisse ZIERIKZEE, 16-2. In de afgelopen weken ztfn ouderbüeenkomsten ge houden, resp. voor Inas, O.V.B., 3e klas en lc en 2c klas. Het thema voor de Inas en O.V.B. was in hoofdzaak bespreking van de op handen zijnde stage-tyd. Op deze avond heeft ook dokter Romeijn een inleiding gehouden. Wat de 3e klas betreft lag het accent op de voortgezette opleiding na het be halen van 't l.h.n.o.-diploma. De di rectrice wees hierbij op de aan de school verbonden opleidingen t.w. Inas en O.V.B. De jeugdconsulent van het Gewestelijk Arbeidsbureau de heer Bijkerk, vertoonde hierbij enkele instructieve films. Op de ouderavond voor de le en 2e klassen stond men stil bij de over gang van basis-onderwijs naar voort gezet onderwijs, wat voor de leerlin gen een hele stap is. In het le leer jaar, de zogenaamde, brugklas, wor- BRUINISSE, 16-2. Nadat het huis houdelijk gedeelte van vergadering van de vissersvereniging was afge sloten, vertoonde de heer L. Padmos, een drietal kleurenfilmpjes, van o.a. de vlootschouw op het visseryfeest 1971, de vissery op mosselen en op ton, met door de fa. Padmos geplaat ste lieren en motoren, of klaarge maakte schepen. Aan burgemeester Hokken, die ruim een jaar bestuurslid van de vereniging was geweest werd als er kentelijkheid een fraai reiswekkertje aangeboden. Burgemeester Hokken vrzekerde in zijn dankwoord voor deze attentie, dat de belangen der visserij de Bruse belangen in optima forma zijn, die door het gemeente bestuur nu en in de toekomst steeds met alle middelen zullen worden be hartigd omdat men weet te strijden voor een rechtvaardige zaak. Maar het kan wel eens gebeuren, en dat was pas het geval geweest, dat men een wenk krijgt even met een bepaalde zaak te wachten. En zo wacht ook nu het gemeente bestuur op de maartvergadering met de heer Emeis c.s., eer men bepaalde zaken de mosselvisserijschade be treffend, aanhangig wil maken bij de Interdepartementale Werkgroep spe- 1RNSUM. Onmiddellijk na aankomst op Schiphol reed Atje Keulen-Deel stra met haar echtgenoot naar de lagere school in de woonplaats om de kinderen te zien. Een weerzien dat gepaard ging met luid gejoel van de enthousiaste klasgenootjes. den de meisjes in de studielessen in dit opzicht op weg geholpen, om wegwijs te worden in vele voor hen onbekende dingen. De tweede klassen In de 2e klassen kwam aan de or de de splitsing die gemaakt moet worden naar de overgang van de 3e klas. Hier moet nl. gekozen worden in T- en P-richting en die weer onder verdeeld in resp. H_ en N-richting. De heer v. d. Wolf, leider van de brugklassen, gaf hierover een uiteen zetting. Alle gehouden bijeenkomsten werden zeer druk bezocht en de ou ders konden met de leerkrachten het wel en wee van hun kinderen be spreken. Op de bijeenkomsten gaven ook leden van de Commissie van Bij stand van hun belangstelling blijk. Dit waren o.a. de dames Koopman, Matthijse en Huige. De conclusie kan worden dat het vruchtbare en nutti ge avonden geweest zijn. ciaal voor Bruinisse door oud-minis ter Bakker ingesteld. Nu de hoevceheid mosselen gestort in het Mosselopvangfonds meer dan 280.000 tonnen bedraagt, overweegt de mosselkwekersvereniging te Yer- seke, aan de minister te verzoeken, het Groninger Wad niet open te stel len, vcor het vissen van mosselen, om de Zeeuwse percelen te bezaaien, maar omdat te doen met deze fonds mosselen. De voorzitter legde de vraag hier over in de vergadering, na een nogal felle discussie tussen voor en tegen standers, wonnen de tegenstanders van openstelling Wad, het met een kleine meerderheid. Een andere vraag moet worden ge vraagd om eventueel voorkomend mosselzaad in het Grevelingenmeer te mogen opvissen, kreeg eveneens een negatief resultaat, want de Brui- nisser kweker die in Zeeland geen andere mosselgrond meer heeft, dan de Volkerak perselen, die nog vol liggen, met onvolgroeide onverkoop bare halfwasmosselen, heeft geen ruimte om zijn zaad voor een ko mende oogst uit te zaaien. Men blijft dus in de vicieuze cirkel, dat men achterop geraakt is en geen moge lijkheid heeft, de achterstand in te halen. De heer Lockefeer wist nog mede te delen dat een passief saldo van het Mosselfonds, groot f 50.000,-, was veranderd in een aktief saldo van 2 ton, nu in het Mosselfonds alleen stortingen komen en geen uitkerin gen meer worden gedaan. lvatle verzakt 2 meter ROTTERDAM, 16-2. Een inwoner van Rotterdam kreeg dinsdagmorgen de schrik van zijn leven, toen hij op de Admiraliteitskade in de Maasstad plotseling de grond onder zijn voeten voelde wegzinken. In een half uur tijd kwam een stuk wegdek over een lengte van 60 meter twee meter la ger te liggen. Baggerwerkzuamheden in het wa ter langs.de kade zijn vermoedelijk de oorzaak van de verzakking. De politie moest een dertigtal gepar keerde auto's verwijderen, die ove rigens schadevrij bleven. Binnen vaartschepen, die langs de kant la gen, zochten elders een ligplaats. Konijnen bedreigen Texelse zee-wering TEXEL, 15-2. Sinds de herfst vo- rig jaar hebben de konijnen in het natuurreservaat „De Slufter" zich zo sterk vermenigvuldigd, dat de zee wering daar door talloze holen is doorgraven en thans in èen dermate slechte staat verkeert, dat de dienst van de Rijkswaterstaat de kans op doorbraak groot acht. De zeewering ten westen van de polder Eierland bestaat uit een oude zanddijk, die onlangs nog ten koste van vele tonnen is verbeterd. De ko nijnen richten ook grote schade aan aan de helmbeplanting. Omdat in één nacht 50.000 van de 60.000 nieuw gepote planten werd vernield - een konijn beschoxiwt de wortel van een helmplant als een delikatesse -, worden nu de verstui vingen afgedekt met balen stro of dennetakken. De dienst faunabeheer van het mi nisterie van verkeer en waterstaat heeft voor het betrokken gebied ont heffing verleend van het verbod tot het plaatsen van klemmen, omdat ook de jachtverenigingen niet in staat bleken voldoende konijnen af te schieten. HAMBURG, 15-2. Een scheeps ramp in de haven van Hamburg heeft dinsdag vermoedelijk aan 17 mensen het leven gekost. Zij waren opvarenden van een boot die in mist docr een pont werd overvaren en binnen enkele minuten zonk. Van de 45 havenarbeiders, die door de bcot naar hun werk werden ge bracht, konden er 27 met de schipper uit het ijskoude water worden gered. Er werden ook vijf lijken geborgen. De overige twaalf vermisten kunnen volgens de politie niet meer in le ven zijn. Aanvankelijk werd gehoopt dat andere schepen nog drenkelingen aan boord genomen hadden, maar dat bleek niet het geval. De kapitein van de pont is voor twee dagen met verlof gestuurd. Hij zal, evenals de schipper, door de po litie worden verhoord. RIO DE JANEIRO, 16-2. Bij de carnavalsviering in Rio de Janeiro zijn van zaterdag tot dinsdagmiddag 112 mensen om het leven gekomen. Negen van hen verdronken, en 25 werden getroffen door hartaanval len. Het dodencijfer is lager dan in vorige jaren, volgens de autoriteiten door het verscherpte politietoezicht. LONDEN, 16-2. Prins Richard van Gloucester, een 27-jarige neef van koningin Elizabeth van Engeland, gaat deze zomer trouwen met een Deense secretaresse, de 25-jarige Brigitte van Deurs. Dit is dinsdag in Londen bekend geworden. Brigitte, de dochter van een Deen se jurist, ontmoette de prins voor het eerst in het midden van de ja ren zestig in Cambridge, waar hij bouwkunde studeerde en zij een cursus aan een taleninstituut volgde. Na vier jaar in Kopenhagen gewerkt te hebben, keerde Brigitte in 1970 naar Londen terug, waar zij als se cretaresse werkt op de Deense am bassade. Het huwelijk, waaraan de Britse koningin en de kroonraad de ver eiste goedkeuring hebben gegeven, zal in Londen worden gesloten. Het paar zal zich in Londen vestigen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMERSFOORT. De Nationale Vrouwenraad heeft een beroep ge daan op de leden van de Tweede Ka mer om reclame voor wasmiddelen met mogelijke schadelijke bestand delen te laten matigen of te beper ken. Dit in afwachting van een on derzoek naar het al dan niet scha delijk zijn van vervangingsmiddelen voor fosfaat. DEN BOSCH. De 24-jarige Am sterdamse monteur J. T. en zijn 20- jarige vriendin L. O. zijn door de po litie van Den Bosch op heterdaad be trapt bij het overhevelen van ben zine uit een geparkeerde auto. Het tweetal had al zijn geld opge maakt met het carnaval in Den Bosch en probeerde op deze manier brandstof voor de reis naar Amster dam bij elkaar te krijgen. BEVERWIJK. Een baggermolen heeft in het Noordzeekanaal een Duitse bom opgebaggerd. Deskundi gen van de Koninklijke Marine heb ben vastgesteld dat het 500 kg we gende gevaarte zijn explosieve la ding al kwijt was. DEN HAAG. Minister Stuyt van volkgezondheid blijft aannemen dat de omvang van het gebruik van ora le anticonceptiva niet wordt belem merd door de daaraan vex-bonden kosten. Voor deze mening heeft de bewindsman steun gevonden in het rapport inzake anticonceptionele middelen en ziekenfondsverzekering van de ziekenfondsraad. GRONINGEN. Voor f 12.000 aan zadels, hoofdstellen rijzwepen, spo ren en ander tuigage van de Gro ningse landelijke rij vereniging Meta is gestolen. Deze goederen waren op geslagen in een voormalige boerderij te Blijhem (gem. Bellingwedde), waar de rijvereniging ook rijpaarden en pony's heeft gestald. DEN HAAG, 15-2. In de Eerste Kamer is dinsdag een pleidooi ge veerd vcor de invoering van een ma ximumsnelheid binnen de bebouw de kom. GELEEN. Een helikopter van „King Air Service" is op de autoweg E-39 tussen de gemeenten Spaubeek en Schinnen - waarschijnlijk als ge volg van motorpech - neergestort. De twee inzittenden: de vlieger Grave- ïnake uit Bei*gen op Zoom en de heer Jeronimus uit Groningen, werkzaam bij de Gasunie, wei-den daarbij licht gewond. DEN HAAG. Een NedeiTandse ex peditie van vierman gaat deze zo mer een ornithologisch en ecologisch ondei-zoek verrichten op Spitsbergen, het noordelijkste pooleiland, dat in 1594 werd ontdekt tijdens de i-eis van Willem Bai-entsz. die uitliep in de ovei-wintei'ing op Nova Zembla. DEN HAAG. Drs. J. A. Bakker, minister van verkeer en waterstaat in het kabinet-De Jong, heeft ontslag genomen als lid van de Tweede Ka mer. Tot zijn opvolger als kamerlid is aangewezen de heer H. A. Boer te IJmuiden. DEN HAAG. „Holland terra Culi- naris", een film die een indruk geeft van de kwaliteit van Nederlandse land- en tuinbouwpi-odukten en voe- dings- en genotmiddelen, gaat op 6 maart te Pai-ijs in wei-eldprimicre. BAARLE NASSAU. De 59-jarige J. E. Jones en de 50-jarige mevrouw D. M. Selsig uit Rotterdam zijn dood aangetroffen in hun caravan op de camping Ponderosa in Baarle Nas sau. Zij bleken door gebrek aan zuurstof te zijn overleden. In de af gesloten caravan brandde een gas kachel. De twee slachtoffers werden ontdekt door campingpersoneel. UTRECHT. De 63-jarige T. Bcr- kouwer uit Utrecht is door verdrin king om het leven gekomen. Vermoe delijk door een val is de man - li chamelijk gehandicapte - terecht ge komen in het water van de Catherij- ncsingcl. DEN HAAG. De Surinaamse post administratie zal de jaarlijkse Paas- weldadigheidszcgols (met toeslag) wijden aan overleveringen rond het Pöasgebeuren uit de Evangeliën. DEN HAAG. Dc minister van bui tenlandse zaken, drs. W. K. N. Schmelzcr. zal van 10 tot 14 mei in Jeruzalem besprekingen voeren met rtiinistcr Abba Eban. en precies een maand later, van 10 tot 14 juni, een bezoek aan Cairo brengen voor be sprekingen met zijn Egyptische ambt genoot Murad Ghalcb. Dit heeft de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De Amei*ikaanse minister van defensie Meivin Laird heeft bei-ichten bevestigd dat hij be gin volgend jaar zal aftreden, ook als president Nixon voor een tweede ambtstermijn wordt herkozen. PUNTA ARENAS. Een transport schip van de Chileense mai*ine is de 800 km. lange tocht begonnen van de Zuidpool naar Punta Arenas in Chili met aan booixi de 144 passagiers on der wie enkele Nederlanders, en een gedeelte van de bemanning van het Noorse schip Lindblad Explorer dat vrijdag vastliep op de rotsachtige kust van het eiland King George. SAIGON. Vietcong-troepen hebben de stad Phoe My in de Zuidvietna- mese kustprovincie Binh Dinh met granaten bestookt. Daarbij werden tien burgers gedood en zestien ge wond, aldus een mededeling van de Zuidvietnamese legerleiding. De slaapkamer is lange tijd onaan geraakt gebleven door het verlangen naar modernisering van het huise lijk interieur. Maar de laatste jaren is daar verandering in gekomen, er is een duidelijk streven naar ver fraaiing enerzijds en tijdbesparing anderzijds. Die tijdbesparing richt zich op de gemakkelijker te onder houden meubelen en matrassen en niet te vergeten op veel doelmatiger lakens en slopen. Zo heeft de Nederlandse huisvrouw enthousiast gereageerd op de hoes lakens, die het opmaken van de bed den aanzienlijk hielpen verlichten. Kreukherstellend In ons land wordt hel overgrote deel, 85 pet., van de lakens, het to- ale lakenverbruik ligt tussen zes en zeven miljoen stuks, thuis gewassen. In toenemende mate in een wasauto maat. Dit houdt in dat er na het wassen en drogen nog veel strijk werk moet worden verzet. De huis vrouw strijkt gemiddeld meer dan een kwartier per dag en op wasdag besteed ze gemiddeld zelfs twee uur aan wassen en strijken. Het streven naar - tijdbesparing bij dit steeds weerkerende werk kunnen we dus alleen maar toejuichen. Sinds kort is het, door onderzoek en produktieontwikkeling mogelijk geworden katoenen lakens en slopen te vervaardigen die met behoud van hun goede eigenschappen niet meer gestreken behoeven te worden na het wassen. Een zeer belangrijke tijdbe sparing dus. Voor wie hier een beetje wantrou wig tegenover staat, omdat reeds eerder lakens aan de markt kwamen die als zelfstrijkend werden aange kondigd, maar in de praktijk tegen vielen omdat ze bijvoorbeeld niet heet gewassen konden worden, ver grauwden en benauwd bleken te zijn, zij hier vermeld dat er nu lakens van puur katoen zijn ontivikkeld die door middel van een chemisch pro ces gewassen kunnen worden als de normale witte was. Dus ook heet en in de wasmachine. Ze kunnen zon der bezwaar gecentrifugeerd worden en zijn na het drogen praktisch vol komen glad, zodat ze tot nette sta peltjes opgevouwen kunnen worden. Bij gebruik bieden ze bovendien het grote voordeel dal ze op bed glad blijven en de zelf strijkende eigen schap houden ze gedurende hun ge hele levensduur. Omdat deze lakens van kntoexx gemankt zijn blijven ze steeds luchtig en absorberend. Geheugen Door een technisch, vernuftig pro cédé krijgt elk taken als het ware een geheugen mee. Dat wil zeggen, dat de vezels in het doek zich na het wassen en drogen de oorspronkelijke stand „herinneren", die zij innamen toen het doek mooi en glad uit dc fabriek kwam. In dc laboratoria is namelijk door middel van el^ktro- nenmicroscopie gebleken, dat dit „geheugen" in de vezels kan worden ingebouwd. Dc moleculen waaruit dc vezel bestaat, worden door speciale chemische reaktics via bruggen, een soort elastische banden, met elkaar verbonden. Buigen wc nu een vezel dan stellen deze banden alles in het ROTTERDAM. In een half uur tijd is te Rotterdam een stuk wegdek over een lengte van 62 meter twee meter lager komen te liggen. Bagger- werkzaamheden in h,et water langs de kade zijn vermoedelijk de oorzaak van de verzakking. De politie moest een dertigtal geparkeerde .auto's ver wijderen, die overigens schadevrij bleven. Binnenvaartschepen die langs de kant lagen zochten elders een ligplaats. WASHINGTON. In het afgelopen jaar is er op de Amerikaanse beta lingsbalans - op verrekeningsbasis - een tekort geweest van 29.629 mil jard dollar vei'geleken met een te kort van 9.821 miljard dollar in 1970, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel bekendgemaakt. SAN FRANCISCO. De havenar beiders in 24 steden van de Ameri kaanse westkust die al 129 dagen in staking zijn, hebben van hun vak- bondsleidei-s de raad gekregen een voorgestelde regeling te aanvaarden en het wei'k te hervatten. werk om de vezel weer in haar oor spronkelijke stand terug te brengen. Kreukels ontstaan tijdens het was sen, het centrifugeren en ook bij het beslapen, trekken hierdoor snel weg. en geven het. laken weer hei oor spronkelijke gladde oppervlak. Interessant is verder nog te welen dat de marktomstandigheden waar onder in de verschillende Europese landen zelf strijkende katoenen la kens worden geïntroduceerd uiter aard verschillend zijn. Enerzijds worden deze verschillen veroorzaakt dóór verschillende wasmetlioden en wasgebruiken die in deze landen be staan, anderzijds door andere slaap- gewoonten. Wasgcwoontcn Om de wasgewoonten van de Europese huisvrouw duidelijk le il lustreren kan worden verwezen naar de situatie in de Verenigde Stalen. Een belangrijk verschil met de si tuatie in Europa is te vinden in de elektrische huishoudapparatuur waar men in het Amerikaanse huis over beschikt. Enerzijds zijn er wasma chines en -automaten die hel wassen bij hoge kooklemperaturen niet toe staan, de waslemperaluur van het water in de wasmachines bedraagt slechts 65 graden, anderzijds bestaal het verschil in de aanwezigheid van droogautomaten die in ca. 70 procent van alle Ainerikaanse woningen ge bruikt worden. In de Europese huishoudens is de ze nieuwe automaat die de huishou delijke taken verder verricht, nog vrijwel onbekend. Slechts in 1 pet. van dc woningen staal hier een der gelijke machine en deze wordt alleen aangetroffen bij de hogere inko mensgroepen. Dc Amerikaanse huis vrouw wast haar lakens frekwenter, maar bij lage temperatuur, en heeft door de aanwezigheid van dc droog- automaat minder droog]>roblemen. De Europese huisvrouw schijnt er daarentegen op gesteld te zijn haar linnen- en ondergoed te wassen bij hoge temperatuur, 95-100 gradexj. terwijl bekend staat dal de meest toegepaste kunstvezels deze tempe ratuur niet kunnen verdragen zon der hun zelf strijkende eigenschappen te verliezen. Dat dc Europese huisvrouw haar lakens bij hoge temperatuur wenst le behandelen kan worden verbon den aan het feit dat zij de lakens in de regel ook langer gebruikt. Hierin is ook een verklaring te vinden van het geringere verbruik van lakens bij de Europese huishoudens verge leken met het Amerikaanse gezin. Een verklaring van hel verschil in wasgewoonten kan niet uitsluitend worden gebaseerd op technische fak- toren. bijvoorbeeld ten aanzien van de huishoudelijke apparatuur. Wc z\jn geneigd om aan te nemen dat dc oorzaken van deze verschillen een grotere diepgang hebben. Zo heeft de maatschappelijke status van de vrouw in de Europese gemeenschap pen een andere inhoud, minder wer kende vrouwen, sterkere gebonden heid aan huis en gezin, cn dienten gevolge is haar houding ten opzichte van dc huishoudelijke taken anders getint dan bij de gemiddelde Ameri kaanse vrouw. Betty Tceling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 8